Andrzej Sapkowski citáty

polská, 1948

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (121)

... byl sem na vojně... Potem mňa zvolili za fojta. Pustím sa do politickej karyjéry. Všade inde je velká konkurence, ale v politice hlupák řídí a zloděj drží kasu. Je lehké sa uplatnit. - Zaklínač VII.


... když člověk usne, bohové mu otevírají uši a promlouvají k němu. ... ve snu vidíš buď velkou moudrost, anebo neméně velkou hloupost. Nejtěžší bývá rozlišit jedno od druhého. - Zaklínač VI.


... když jsi šplhala po střechách do mého pokojíku, nespadlas náhodou na hlavu? - Zaklínač I.


... máme být zdrženliví v posuzování svých bližních. Neboť i my budeme jednou souzeni. A zaručeně nikoli dle našeho vzhledu. - Zaklínač VI.


... nech je jim země lehká, všeckým. Nech majú na tom druhém světě hrubo teho, čeho měli na temto světě tenko. A nechaj po všecky časy žijú jejich jména v pěsničkách a pověsťách. Napijme sa na nich. - Zaklínač VII.


... ten, kdo jednou nezvítězí nad svou slabostí, bude umírat strachem do konce svých dní. - Zaklínač VII.


... víš, kdy pohádky přestávají být pohádkami? Ve chvíli, kdy jim někdo začíná vážně věřit. - Zaklínač IV.


‚‘Bravo, Marigolde, jako obvykle přesná trefa. Politika, to je za téhle situace něco pro mě. Zpočátku se mi do toho moc nechtělo, říkal jsem si, že čistější bude organizování prostituce a investování do veřejných domů. S politiky jsem už sjednával kšefty a dost jsem jich poznal. Přesvědčil jsem se, že s kurvami je lepší pořízení, poněvadž kurvy mají alespoň nějaké zásady a nějakou čest, Na druhou stranu se z hampejzu nedá tak dobře vládnout jako z radnice. A vládnout by se mi docela chtělo, když ne světu, tak aspoň okresu. Staré přísloví říká: když je nemůžeš porazit, tak se k nim přidej…‘‘ - Bouřková sezóna


"A já si zase myslím, ... že všechno zlo tohoto světa pochází z myšlení. Zvláště, když se myslet pokoušejí lidé, kteří k tomu nemají žádné předpoklady." (Narrenturm)


"Blahopřeji vám, děvčata, a rovněž sobě ke zdařilé resekci střev tenkého i tlustého, splenektomii a zastavení vnitřního krvácení. Zamyslete se, prosím, nad tím kolik času nám zabralo odstranění následků toho, co se našemu pacientovi přihodilo v bitvě v jediném kratičkém okamžiku. Navrhuji vám to coby namět k filozofické úvaze. Pacienta nám nyní zašije kolegyně Shani." "Ale já sem to nikdy nedělala, pane Rusty." "Jednou je nutno začít. Moje rada zní: červené s červeným, žluté se žlutým, bíle s bílým. Tak to sešij, určite to bude v pořádku."


"Co je potom pravda?" "Pravda," odvětil klidným hlasem Samson Medák," je dcera času." "Počatá," dodal Šarlej," v náhodném a krátkodobém vztahu se shodou okolností."


"Každý něco viděl. Každý sa někdy nasral. Každý stratil nějaký sen. Tak to bývá, tak to vždycky bývalo a vždycky bude." - Zaklínač VII.


"Mají pravdu pane zaklínači... Hanebný svět nás obklopuje, to však neznamená, že musíme být ještě hanebnější..."


"Nikdá nezrob podobnú chybu, malá zaklínačko," řekl a ukázal na vůz. "Esli ti kdosi projeví náklonnost, súcit a obětavost, esli sa projeví jako charakter, važ si teho, ale nespleť si to s... s něčím inačím."


"Pletl jsem si vesmír s hvězdami odrážejícími se na vodní hladině" - Čas opovržení


"Po schodišti z mrtvol nelze vystoupit na nebesa, po něm se schází do pekel." (Boží bojovníci)


"Pokrok," pronesl důrazně, "bude zaháňat tmu, poněváč k temu pokrok slúží, tak jako prdel k sraní. Bude furt víc a víc světla a nikdo sa už nebude bát tmy ani Zla, co se v něj skrývá. Přijde taký den, že už na Zlo nikdo nebude věřit. Ale vždycky někde ostane tma a v něj Zlo. Vždycky budu kdesi číhat tesáky a drápy. A vždycky budu potřební zaklínači." - Zaklínač VII.


"Rytíř bez jizvy je kokot a ně hrdina." (Zaklnač - Hlas rozumu)


"Tady se léčí," konstatoval první z elfů, vysoký s hezkou, úzkou tváří a modrýma očima. "Co to má znamenat?" otázal se elf, zlověstně protahujíc slova. "Proč se tam venku tolik snažíme? Rozdáváme rány, aby se na ně umíralo. A vy je léčíte. To nemá logiku. Zdá se, že máme rozdílné zájmy." - Zaklínač VII.


"Vidím to před očima," řekl Samson svým mírným, vyrovnaným hlasem. "Masová produkce papíru hustě pokrytým písmem. Každé lejstro ve stovkách a jednou, i když to dneska zní směšně, třebas v tisícovkách exemplářů. Všechno mnohokrát rozmnoženo a přístupno všem. Žvásty, lži, pomluvy, nactiutrhání, udání, pamflety, černá propaganda a luze se podbízející demagogie. Každá lež se stane pravdou, každá ničemnost normou, hanebnost ctností, extrémismus revolučností, brak vzácností a kýč uměním. Každá podlost bude ospravedlněna, tupost oslavena, hloupost vyznamenána. Protože to všechno bude vytištěno, to všechno bude na papíře. Co stojí na papíře, to je závazné. Začít to bude snadné, pane bakaláři. I uvést do pohybu. Ale zastavit?" (Narrenturm)


"Vykonali jsme dobrý skutek a za to zaplatíme, neboť za hloupost se vždycky platí." (Boží bojovníci)


„Blábol,“ konstatoval zaklínač. „A navíc se ani nerýmuje. Každé pořádné proroctví musí být ve verších.“ (Zaklínač- Poslední přání- Menší zlo)


„Kapusta a lejna chodí vždycky v páru,“ vyhlásil hlubokou životní pravdu Percival Schuttenbach. „Jedno tlačí druhé. Perpetuum mobile.“


A tolik zábavy: pranýř, šibenice s hlubokým propadlištěm, divadlo, zvěřinec, tržnice, třicet pět hospod a dvanáct bordelů. (Věčný oheň)


Ať mě vylínalý králík obskáče, pitomnějšího chlapa jsem jakživ neviděla. - Zaklínač V.


Být neutrální neznamená být lhostejný a bezcitný. Není třeba zabíjet v sobě city. Stačí v sobě zabít nenávist. - Zaklínač III.


Cítíš-li strach, znamená to, že je třeba se něčeho bát, takže se máš na pozoru. Strach není nutno potlačovat, stačí mu nepodléhat. A poučit se z něj. - Bouřková sezóna


Co bylo a skončilo, k tomu se nevrací. - Zaklínač VI.


Co se týče chvatu, pak pocit, že čas hrozně rychle utíká, bývá obyčejně upozorněním, že je nutné zpomalit tempo, postupovat zvolna a s náležitým rozmyslem. - Zaklínač VI.


Co svět světem stojí, zemí táhnoucí vojska zabíjejí, drancují, vypalují a znásilňují, jen s tím rozdílem, že ne vždy v tomto pořadí. Tak se to obvykle dělá. Co svět světem stojí, vesničané spolu se svými ženami, dětmi a dobytkem se schovávají po lesích a když všechno skončí, vracejí se zpátky... - Geralt z Rivie, Zaklínač II: Meč osudu