Narrenturm přehled

Narrenturm
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427/mid_husitska-trilogie-narrenturm-5cK-427.jpg 4 895 895

Nevyplnila se temná proroctví chiliastů, předpovídající příchod Konce zcela přesně na rok 1420, měsíc únor, pondělí po svaté Scholastice. Hle minulo Pondělí, přišlo úterý, po něm středa a nic. Nenadešly dny Hněvu a Trestu, nebyl propuštěn Satan z žaláře svého, nezhynuli všichni hříšníci a odpůrci pravého Boha mečem, ohněm, hladem, krupobitím, zuby šelem, žihadly štírů či jedem hadů. Konec světa nepřišel. Svět neshořel v ohni a nezahynul. Přinejmenším ne celý. Ale i tak bylo veselo. Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití. Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie. Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii – svatá inkvizice je bdělá a neúprosná. Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům. A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že „přátelství je věc veliká a krásná“ a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo
Originální název:

Narrenturm , 2002


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Narrenturm. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (136)

Lunďák
08.04.2024 4 z 5

Zaklínač z doby Husitské - paráda. Zvlášť musím ocenit neskutečnou historickou přesnost a znalosti Andzejovi.
Podobnost Reinevana s Geraltem a Šarleje s Marigoltem je asi všem jasná, ale proč sakra ne. Jedině by mne zajmalo jakou měla trilogie ohlas jinde než u nás a v Polsku.

Mickhesh
24.03.2024 4 z 5

Kniha od pana Sapkowskeho je dobrá.. vlastně splňuje vše co má splňovat, děj, scénář, charaktery, prolínání reálného světa s tím bájným.. krom jednoho úletu dobrý.. moc latiny.. a vzádu nejsou žádné vysvětlivky, překlad.. 80%


Jochen77
11.03.2024 5 z 5

Skvost, vybroušený diamant. Škoda, že je tu jen pět hvězdiček. Sapkowski je prostě Pan spisovatel. Tak pěkně a funkčně naroubovat historické události, souvislosti, osoby s prvky tajemna a magie, to umí opravdu jen on. Líbí se mi ty malinké reminiscence, kdy má rytíř psa jménem Luther a nebo jen tak náhodou v lese u ohně, při dojemné disputaci, navštíví hlavní postavy Hans Mein Igel. Sapkowski si s textem pečlivě hraje a dokazuje naprosto excelentní znalost historie a prostoru, kde se děj odehrává.
Obrovská poklona patří překladateli, tohle je vskutku mistrovský počin. Takové množství starého výraziva a slovíček, kterými je příběh zaplaven, vypovídá o špičkové erudici pana překladatele. Kdo z nás umí dnes přeložit pojmy jako škapulíř, šorce, spěnky, kůrky, varkoče nebo lentnéře? Tohle je jedna z deviz, která doprovází toto monumentální dílo.
Dočítám a jdu do dalších dílů...jen doufám, že nebude Reynevan pořád takový idiot...

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní novinky (25. týden)

20.06.2021


Knižní novinky (34. týden)

18.08.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (2)

2004 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Neanglo-americký překlad: Stanislav Komárek za překlad Andrzej Sapkowski – Narrenturm (Leonardo))
2004 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Fantasy)


Kniha Narrenturm v seznamech

v Právě čtených22x
v Přečtených1 289x
ve Čtenářské výzvě62x
v Doporučených99x
v Knihotéce444x
v Chystám se číst355x
v Chci si koupit90x
v dalších seznamech8x