Narrenturm

Nevyplnila se temná proroctví chiliastů, předpovídající příchod Konce zcela přesně na rok 1420, měsíc únor, pondělí po svaté Scholastice. Hle minulo Pondělí, přišlo úterý, po něm středa a nic. Nenadešly dny Hněvu a Trestu, nebyl propuštěn Satan z žaláře svého, nezhynuli všichni hříšníci a odpůrci pravého Boha mečem, ohněm, hladem, krupobitím, zuby šelem, žihadly štírů či jedem hadů. Konec světa nepřišel. Svět neshořel v ohni a nezahynul. Přinejmenším ne celý. Ale i tak bylo veselo. Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití. Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie. Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii – svatá inkvizice je bdělá a neúprosná. Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům. A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že „přátelství je věc veliká a krásná“ a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427/husitska-trilogie-narrenturm-5cK-427.jpg 4.3618

Husitská trilogie / Husitská trilógia 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Leonardo

Kniha Narrenturm

J.P.S.

Tato knížka představuje mé první seznámení i s jinou tvorbou od pana Sapkowského, než jsou příběhy o zaklínači Geraltovi z Rivie.

Jde o drsný příběh z dvacátých let 15. století zasazený převážně do oblasti dnešního Kladska, kam postupně doléhají zvuky hustitských válek z Českých zemí, které jsou doslova za humny. To vše s prvky nadpřirozena (nejde však o žádnou high-fantasy, spíše jen střípky). Atmosféra pozdního středověku vykreslena velmi umě a realisticky.

Příběh má celkem zdlouhavý rozjezd, na můj vkus tam bylo (a i v ostaních dílech je) zbytečně moc odkazů na díla středověkých autorů, také jsem se docela dlouho sžíval s hlavním hrdinou - Reynevan holt není Geralt :)) Ale od chvíle, kdy se na scéně objevili Šarlej a Samson Medák, dostal příběh spád a naprosto mě pohltil.

Výborná historická fantasy, byť trochu v jiném stylu než např. známe z knih Juraje Červeňáka.

pavel1238

Skvěle podané vyprávění z husitské doby. Trochu mě štvalo, jak se hrdina ze všeho dokáže dostat (občas toho štěstí bylo až moc), ale ten způsob vyprávění to bohatě vynahrazoval.

lazarus

Slabší verze Neffovy trilogie o Petru z Kukaně. Holt pan Sapkowski se do historie zapíše Zaklínačem a povídkami z jeho světa asi nejvíc. Následující pětidílný román už zdaleka nedosahoval zábavnosti prvních dvou svazků povídek. Bouřkovou sezónou Geralta dokonale pohřbil. Husitskou trilogii nedokážu ohodnotit, protože jsem s vypětím sil dočetl první část příběhu. Na zbývající dvě se rozhodně nechystám, nezaujalo mě to

druzickaster

Mé první seznámení s autorem. Kniha se odehrává za doby Husitů, i když z počátku spíš v Polsku, ale k nám je to coby kamenem dohodil. Husitská epocha je pro mne velmi zajímavá a rád si o ní přečtu zase z jiného úhlu. Sapkowski umně vylíčil tuto epochu a nebere si moc servítky ani s křesťany, inkvizicí, ale ani s Husity. Místy tedy krapet uletí do sféry sci-fi, ale kdo mohl vědět, že v té době neexistovaly čardoějnice, mágové a jiná dobrá společnost. Za mě dobrá historická kniha a jdu se podívat na život hlavního hrdiny u nás v Čechách.

martin_aston

Ako veľký fanúšik Zaklínača som mal vysoké očakávania. Ostalo veľké sklamanie. Ťažko mi hodnotiť knihu, absolútne mi nesadla. Pritom Sapkowski jednoznačne písať vie, epická naháňačka na začiatku knihy by si zaslúžila filmové spracovanie, rovnako neskôr sa v knihe nachádzajú pútavo napísané pasáže, či humorné situácie. Celé je to však pretkané extra nudnými chvíľkami, a najmä, hlavný hrdina sa iba tak motká z miesta na miesto, aby prežil nejaké ďalšie dobrodružstvo (ktoré,. ak aj je dobre napísané, je úplne samoúčelné, a celkovo knihu nikam neposunie). Knihu som dočítal so zaťatými zubami, začal som aj druhý diel. Ten som po cca 100 stranách odložil "ad acta" :).

Igor1311

Takže prvá časť Reinmara je za mnou. Po pre mňa vynikajúcom úvode prišla, aspoň ako som to ja cítil, dlhá a nezáživná časť, ktorá sa však na konci dostala na rovnakú kvalitnú vlnu ako úvod. Čo mi však vadilo bola hojnosť latinských viet /podobne ako v Ecovom Mene ruži/, v ktorých som sa ľahko strácal a tak mi dej unikal.
Avšak odhliadnuc od latinčiny to však bola spanilá jazda /áno, ako husitské jazdy/. Andrzej vynikajúco opísal vrcholný stredovek, najmä náboženstvo ako také a všetko s tým spojené /inkvizícia, stredoveké čary, zaklínadlá, bosorky atď./. Po celkovom zvážení mi však z toho vyšiel vskutku dobrý a pomerne hodnoverný historický román z náboženského prostredia, z ktorého na nás z každej strany číhali náboženskí odpadlíci, kacíri, žoldnieri, rytieri.

Hesonit

Skvělé v rovině historického románu, báječně odlehčené inteligentním, často zábavným fantasy aspektem. Oceňuji autorovy vysvětlivky a poznámky.

Gauri

Knížka mě bavila. Nejednou mě rozesmála, nechybí v ní ale ani napětí a romantika. Jazyk, kterým Sapkowski píše, jsem si neskutečně vychutnávala. Baví mě i prostředí do kterého je příběh zasažen. Jednu hvězdičku jsem ubrala, protože skrz dlouhé politické rozhovory, latinské věty a nespočetné množství jmen, se mi kniha chvílemi nečetla lehce.

Denní hlídka
Denní hlídka