Narrenturm

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nevyplnila se temná proroctví chiliastů, předpovídající příchod Konce zcela přesně na rok 1420, měsíc únor, pondělí po svaté Scholastice. Hle minulo Pondělí, přišlo úterý, po něm středa a nic. Nenadešly dny Hněvu a Trestu, nebyl propuštěn Satan z žaláře svého, nezhynuli všichni hříšníci a odpůrci pravého Boha mečem, ohněm, hladem, krupobitím, zuby šelem, žihadly štírů či jedem hadů. Konec světa nepřišel. Svět neshořel v ohni a nezahynul. Přinejmenším ne celý. Ale i tak bylo veselo. Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití. Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie. Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii – svatá inkvizice je bdělá a neúprosná. Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům. A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že „přátelství je věc veliká a krásná“ a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427/big_husitska-trilogie-narrenturm-5cK-427.jpg 4.3665
Nahrávám...

Komentáře (96)

Kniha Narrenturm

KubaHanzelin
25. srpna

Reynevane tys mi teda dal..
Neuvěřitelné putování neuvěřitelně naivního slezského studenta medicíny a ne moc dobrého čaroděje nedosahuje takových kvalit jako autorovo známější dílo, ale byl jsem velmi spokojen. Bál jsem se po některých zdejších komentářích propadáku, zvlášť po tom co jsem četl Zaklínačskou ságu a ihned se do ni zamiloval. Samozřejmě pořád doufám, že se Sapkowski k Geraltovi nebo jeho světu vrátí, protože jde o srdeční záležitost a Reynevan nemůže Bílého vlka nahradit, ale byl jsem velmi rád, že jsem si přečetl od autora i něco jiného, něco s nádechem historického románu a ne fantasy, z velmi zajímavé části našich dějin a určitě si přečtu i další díly. (Snad nebudeme na dotisky moc dlouho čekat).
Knize samozřejmě můžu vytknout pár věcí.. např.: Jazykolomnost jmen, která mi občas dávala zabrat, hlavně když pro jednu postavu máte tři jména - české, německé a polské, sice chápu, že se v knize všechny tři národy pohybují, ale občas je to lehce otravné a to nemluvím o tom, že se tam občas přicmrndla i francouzština. Ale další kritiku nechám ostatním, protože to bych musel pak své hodnocení stáhnout níž a to opravdu nechci, protože si to kniha, dle mého názoru nezaslouží

iskovsky
27. května

Putovanie poľského idiota... resp.sliezského... AS opäť dokázal, že vie AKO, ale nevie KAM :) ... a tak kašle na príbeh a necháva ho plynúť z rôznych udalostí, ktoré prináša cesta ... ak si ich začnete vychutnávať, tak sa pristihnete, že cieľ nie je dôležitý, pretože autorov rozprávačský štýl je veľmi zaujímavý, pútavý, vtipný, originálny ... navyše obohatený o množstvo informácií z danej doby... ja som jednoducho chrochtal blahom...
PS: mapa sliezska vítaná ... znalosť latiny nutná :)


lucky4ever
30. ledna

Zaklínače miluji, ale tady jsem marně hledala nějaký smysl vyprávění nebo pevnou a cílenou příběhovou linii. Celá kniha mi přišla jako předváděčka toho, co pisatel ví o dané době bez hlavy a paty. Doufám, že druhý díl už bude někam směřovat.
Hrozně protivný hlavní hrdina bez charakteru, který jen vzdychá za nějakou ženštinou a tropí jednu blbost za druhou bez nějakého pocitu odpovědnosti.

LordSnape
28.10.2020

Sapika otrava z dob husitských válek. Asi fakt musíte hrozně žrát autorův styl, abyste tohle měli rádi. Některé narážky na myšlení tehdejší lidí byly velmi trefné a svěží, ale celé to stojí na hliněných nohách... Příběh zde v podstatě není anebo jsem ho do té půlky knihy, kam jsem se stěží dostal jaksi nezaznamenal. To samé s fantastickými prvky, kvůli kterým jsem to vlastně začal číst. Hlavní postava Reynevan je nesympatický a místy až idiotsky se chovající floutek a když se tam připlete další postava Šarleje, je to ještě větší pruda než na začátku. Někteří naznačují na události a místa v knize, která mají reálný základ, ale jsou tak autorsky poupravena, že je nemůžeme brát vážně. Pokud bych se chtěl vzdělat v historii této doby, sáhnu po Čornejovi. Tohle je přeci jen pořád próza.

raidmnoid
25.10.2020

Přes, pro mě, podivný začátek, kdy jsem přestával doufat, protože jsem začal očekávat romantický román o lásce dvou osob z rozdílných vrstev, jsem nakonec byl rád, že jsem vydržel, protože po počáteční omáčce měl děj spád.

Tento historický román jsem si užil a hned jsem "skočil" na další díl.

J.P.S.
02.10.2020

Tato knížka představuje mé první seznámení i s jinou tvorbou od pana Sapkowského, než jsou příběhy o zaklínači Geraltovi z Rivie.

Jde o drsný příběh z dvacátých let 15. století zasazený převážně do oblasti dnešního Kladska, kam postupně doléhají zvuky husitských válek z Českých zemí, které jsou doslova za humny. To vše s prvky nadpřirozena (nejde však o žádnou high-fantasy, spíše jen střípky). Atmosféra pozdního středověku vykreslena velmi umě a realisticky.

Příběh má celkem zdlouhavý rozjezd, na můj vkus tam bylo (a i v ostaních dílech je) zbytečně moc odkazů na díla středověkých autorů, také jsem se docela dlouho sžíval s hlavním hrdinou - Reynevan holt není Geralt :)) Ale od chvíle, kdy se na scéně objevili Šarlej a Samson Medák, dostal příběh spád a naprosto mě pohltil.

Výborná historická fantasy, byť trochu v jiném stylu, než známe např. z knih Juraje Červeňáka.

pavel1238
19.08.2020

Skvěle podané vyprávění z husitské doby. Trochu mě štvalo, jak se hrdina ze všeho dokáže dostat (občas toho štěstí bylo až moc), ale ten způsob vyprávění to bohatě vynahrazoval.

lazarus
20.07.2020

Slabší verze Neffovy trilogie o Petru z Kukaně. Holt pan Sapkowski se do historie zapíše Zaklínačem a povídkami z jeho světa asi nejvíc. Následující pětidílný román už zdaleka nedosahoval zábavnosti prvních dvou svazků povídek. Bouřkovou sezónou Geralta dokonale pohřbil. Husitskou trilogii nedokážu ohodnotit, protože jsem s vypětím sil dočetl první část příběhu. Na zbývající dvě se rozhodně nechystám, nezaujalo mě to

1