Narrenturm

Nevyplnila se temná proroctví chiliastů, předpovídající příchod Konce zcela přesně na rok 1420, měsíc únor, pondělí po svaté Scholastice. Hle minulo Pondělí, přišlo úterý, po něm středa a nic. Nenadešly dny Hněvu a Trestu, nebyl propuštěn Satan z žaláře svého, nezhynuli všichni hříšníci a odpůrci pravého Boha mečem, ohněm, hladem, krupobitím, zuby šelem, žihadly štírů či jedem hadů. Konec světa nepřišel. Svět neshořel v ohni a nezahynul. Přinejmenším ne celý. Ale i tak bylo veselo. Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití. Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie. Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii – svatá inkvizice je bdělá a neúprosná. Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům. A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že „přátelství je věc veliká a krásná“ a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427/big_husitska-trilogie-narrenturm-5cK-427.jpg 4.3784

Husitská trilogie / Husitská trilógia 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Narrenturm, 2002

Kniha Narrenturm

XbookwormX
včera

Protože mám rád Geralta a jeho lapálie, musel jsem vzít na mušku i tuhle trilogii. A ejhle, osud tomu chtěl a vyšlo nový vydání, pěkně zpracovaný, takže nebylo co řešit.
Začátek byl vlažnej, Reynevan mě svojí naivitou obstojně iritoval, ale pak přijdou na scénu vedlejší postavy a tam Sapkowski exceluje (stejně jako v Zaklínači, jak jsem měl tuze rád abstinujícího upíra nebo trpaslíky). Šarlej a Samson jsou charaktery podle mýho gusta a jejich glosy nebo disputace, to jsou zlatý hřeby. Takže beru do ruky druhej díl a po hlavě do toho, protože tuším, že se bude ještě zhusta zatápět pod kotlem.

Hor89

Úvodní díl trilogie, ve které autor spojuje reálnou historii s fantasy. Společně s Zaklínačskou ságou jde o nejlepší práci p. Sapkowského. Kniha se dobře čte, hlavní postavy jsou propracované a děj napínavý. Střední Evropa na počátku 15. století je skvěle vykreslená a autor knihu doplnil spoustou latinských citátů (jejich překlady jsou na konci knihy s dalšími poznámkami).

Awča

Moje první setkání s autorem. A navíc jako audiokniha, což obojí trochu ovlivňuje hodnocení.
Upřímně, zprvu mi příběh ani hlas vypravěče nesedly, ovšem pak se to rozjelo a čtení/poslouchání mě velmi bavilo, interpreta si již nedokáži představit jiného, pěkné byly i hudební předěly.
Hlavní postava Reynevan je mile naivní, Šarlej a Medák ho skvěle doplňují. Magie i husitství jsou namixovány tak akorát.
Jinak je to takové klasické putování hrdinů odněkud někam, s různými příhodami a s dobrými hláškami, které mě párkrát rozesmály nahlas.
Druhý díl si dám také audio, už se na něj těším.

mallamut

(+ SPOILER) Je to dlouhé čtení, ale opravdu mě kniha bavila doufám že pokračovaní bude jen lepší. Líbi se mi jak fantasy prvky tu jsou citlivě zasazeny a nepřehání se to. Jen nevím co se stalo s nevyzvednutým létajícím nářadím na parkovišti na Hrachové hoře.

ziriant
28.12.2022

Třetí šance pro Narrenturm - po několika letech jsem se opět vrhla do Husitské trilogie. S pramalou chutí po předchozích dvou čteních, které mi moc nedaly. Jak jsem psala i minule, stále to není Záklínač, kupodivu :D, nicméně jsem se tentokrát bavila mnohem lépe než minule. Období husitství mně stále není blízké, ale nyní jsem si mnohem více užívala tu praštěnost, humor, satiru a jemné nuance příběhu. Uvidíme, zda i další díly překvapí.

Janadvorackova
23.12.2022

Škoda, že jsem si nezapisovala ty neskutečně trefné hlášky, vtipy a hlody, jimiž je celý příběh protkán.
V audio verzi pak výborně vyzněl nejen vymýtačský um jednoho z hrdinů, písně poutníků toulajících se krajem, zdánlivá malomyslnost dalšího a Reinmanova naivita a občasné poblouznění.

Poté, co mladý a naivní Reinman podlehne svodům potvory Adély, manželky šlechtice a je odhalen, prchá. A to tak dlouho, dokud nenarazí na cestě na poutníky, divné tvory, kupce, loupeživé rytíře, démony, urozené slečny, čarodějnice, inkvizitory, husity a jejich pronásledovatele a různou verbež podružnou.

A teď to zamíchejte a jezte pomalu :).

Martianus
27.10.2022

Kromě Zaklínače jednoznačně nejlepší Sapkowského věc. Ta kombinace historického románu a fantasy se mi neskutečně líbí, velice mě zaujala i detailní znalost tehdejšího prostředí a postav. Kromě toho mě to nalákalo procestovat polské Slezsko, což upřímně řečeno nebyl zas tak dechberoucí zážitek.

cérka
20.10.2022

Audiokniha

K této knize mě více než autor, přitáhlo husitství a pohled na něj z jiné strany. Byla jsem plná očekávání a moc jsem se těšila. Z kraje příběhu se i celkem bavila. Během poslechu jsem si ovšem začala uvědomovat, že si knihu musím kouskovat neb mě z ní bolí hlava. Ano, celičké to bylo ukřičené. Sebekriticky přiznávám, k tématu a ději se to hodilo. Mně to ovšem pomalu začalo vadit, stejně jako to, že se děj nikam neposouvá, husitství je ve vyprávění pomálu a hlavní hrdina to vše jen zhoršuje. Proč zrovna Reynevan? Nesympatický hlupák, v jednom kuse v průseru, nepoučitelný a na odstřel.
Magické prvky mě naopak bavily moc a Šarlej mě zajímá čim dál víc. Opravdu nevím zda to bude stačit na to, abych si poslechla další díl.