Křest ohněm

Třetí část ságy o Zaklínači. Setkáváme se opět Geraltem, který si léčí zranění utrpěna na Thaneddu v tajemném lese Brokilonu u dryád. Do příběhu vstupují nové důležité postavy, o kterých byla v dřívějších knihách jen malá či žádná zmínka. Na prvním místě je to lučištnice Milwa. Dále pak rytíř Cahir a nakonec ještě postava nejtajemnější, upír Regis…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30487/zaklinac-v-krest-ohnem-p8l-30487.jpg 4.72061

Zaklínač: sága (3.)

Chrzest ognia (1996)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Leonardo

py-radicz

Knihu jsem zdolal v audio verzi pri cestovani autem. Musim pochvalit naprosto dokonaly prednes pana Martina Fingera, ktery dokazal vtahnout do deje a nepustit. Co se tyce obsahu, tak me moc nebral snem carodejek - ale kdo vi, co se semele v dalsich dilech sagy.

Lucas.94

Křest ohněm byla naprostá pecka. Podle mě nejlepší díl z celé série. Nemohl jsem si pomoct, ale připomínalo mi to první díl Pána prstenů - to putování Geraltovy družiny. :-)

Metla

Nesmírně poutavá vata, ve které je Geralt polidštěn chováním na pár facek (sebelítost, trucování, odmítání pomoci v přesvědčení, že svůj kříž musí nést sám), formuje se kolem něj velmi nesourodá, leč sympatická skupina osob, a celý děj je prakticky jen o jejich putování, prošpikovaném drsnými i veselými scénami z války a čtivým filozofováním. Konečně se také dozvíme, kam zmizela v „Čase opovržení“ Yennefer, staneme se svědky založení nové čarodějnické organizace a občas krátce nakoukneme, jak se daří Ciri.
V této knize se malinko začínají projevovat sklony autora ke žvanivosti a demonstrování vlastní vzdělanosti, ovšem zatím jsou to pouhé neškodné náznaky, co nijak nekazily zážitek. Kladem jsou tradičně narážky na víceméně současné události a problémy, často k hlubšímu zamyšlení, občas pro lehké zasmání.
Až ze závěru jsem byla mírně rozpačitá, působil na mě poněkud uspěchaně, odstavce zaklínačova přemítání v první osobě mi neseděly (v obvyklé třetí by to bylo méně rušivé) a už vůbec jsem nepochopila pasáž, ze které vyplývá, že ságu vypráví jakýsi děda Pohvizd dětem... Co tím Sapkowski sleduje, co se nám básník snaží říci? Přes tyhle matoucí detaily je „Křest ohněm“, jakkoliv pouhá vycpávka, stejně dobrý (možná i nepatrně lepší) než druhý díl ságy, přikloním se proto opět k plnému počtu hvězdiček.

Atuin
26.12.2018

Můj nejoblíbenější díl z celé ságy. Nevím zda je to tím že se člověk znovu setká s trpaslíky nebo to přišlo ve chvíli kdy se na scéně objevil Regis, možné v tom hrálo roli i to nakolik moc je tu Geralt na zabití. Vůbec nevadí že knihu znám i pozpátku, náladu mi zpraví vždycky.

RHorse
21.12.2018

Další skvělý díl, co dodat, prostě jedno z nejlepších fantazy, které jsem kdy četla. Hodnocení si asi nechám až podle celé série.

MCGinger
14.12.2018

Takový nemastný neslaný díl. Děj i postavy se plácají odnikud nikam. Zatím nejslabší díl série.

hurikan123
22.11.2018

klasický zabijácký příběh okořeněný trochou nových postav. nemám co vytknout

gretl74
13.11.2018

Zaklínači ani panu Sapkovskému nemám co vytknout - tudíž plný počet hvězd.

jaroiva
06.09.2018

Chybí mi dočíst poslední kapitolu, ale marně pátrám po tom, co má být nejlepší na této knize. Mně připadá zatím nejhorší z celé série. Tak jestli to nezvrátí nějaký superskvělý konec, bude to tak na 60%.
EDIT: tak po dočtení uznávám, že poslední kapitola byla fakt dobrá, ale na vylepšení hodnocení celé knížky mi jedna kapitola nestačí.
Ovšem bavil mě upír-abstinent.

Azmodan
25.08.2018

To co jsem napsal k předešlému dílu série však přestáva značně platit u této knihy a naprosto neplatí u následujících dvou. Konečně to začínalo dávat smysl, konečně to začlo bavit, vtahovat do děje a táhnout a strhávat. Snad jen...tahle kniha byla zvláštní tím, že popisovala zejména bezcílné Geraltovo bloudění válkami zmítaným světem, které mohlo trvat nekonečně dlouho. A vlastně skončilo s příchodem další knihy...jako když rozetnete poleno do kamen...

toulava
05.08.2018

Do této knihy jsem všechny knihy serie hltala a nemohla se od nich odtrhnout. Tato bohůmžel tento můj postup zpomalila. Po přečtení mi bylo smutno z osudů Ciri, Geralta ale i Yennefer. Musím si dát od toho smutku delší pauzu. Ale k dalším knihám se pak velmi ráda vrátím.

orangerose
28.07.2018

Pekne akci knizka o zaklinacovi a ciri :)

JirkaDitt
16.07.2018

Křest ohněm byla pro mě zatim nejlepší kniha! Konečně se kniha týkala více děje než politiky - přišlo mi. Hrozně mě bavilo cestování Geraltovy družiny - to bylo snad poprvé, kdy nějakou měl víceméně po celou knihu. Taky jsem se hodně začetl do tajné lóže, kterou vytvořily čarodějky. A vlastně mě bavilo i pátrání po rodokmenu Ciri.
V knize sice nebylo žádné ,,woow,, ale to si myslím přijde někdy v dalších dílech.
Každopádně doporučuji číst v kuse. Od čtyřky už to nejsou knihy do vlaku a do autobusu, od kterých se dá odbíhat. Hezky sednou a přečíst v kuse!

Svoby42
11.07.2018

I když kniha popisuje hlavně cestu zaklínačovy skupiny, tak to dělá bravurně. Poněkud filozofická úvaha vyššího upíra o světle světa donutí člověka k zamyšlení. Nemohu hodnotit jinak než plně. Sapkowski mě uhranul.

OSTROVID
10.07.2018

Předchozí dva díly byly chvílemi docela otravné, Geralta si tam člověk moc neužil, ale Křest ohněm opět románu o zaklínači zpravil reputaci. Když pominu nudné několikastránkové tlachání na sletu čarodějek, tak tato kniha nemá absolutně chybu.

Vesmich
21.06.2018

Zaklínač je v této části takový nějaký lidský..naštěstí se kolem něj utvořilo pozoruhodné společenství, které ani chvíli nenudí. Když se ještě přidají trpaslíci...Čím více se nořím do ságy o Zaklínači, tím více se bavím!

ladaol
20.06.2018

Skvělé, skvělé, skvělé, už ani nevím, co jiného psát :)

špulo
19.05.2018

Bez komentára. 100%.

Anoell
12.05.2018

Po přečtení si říkáte, že je to prostě skvělé a lepší to být nemůže? Já ano a zatím jsem byla vždy vyvedena z omylu. Může to být ještě lepší... a konkrétně tento díl je opravdu parádní. Vypadá to, že už se zaklínač blíží ke svému cíli, ale zápletek přibývá, a tak je jasné, že zbývá ještě pořádný kus cesty ke konci. Příběh stále hýří vtipem i tragickými situaci a celé je to v rovnováze, takže pohlcení do děje je jisté... Ačkoliv se tento díl zabýval více samotnými postavami než politikou apod., sága nabírá grády.

Petass
29.04.2018

Zatím nejlepší kniha ze ságy, příběh se rozběhl a zaplétá se a zaplétá... Nevím, o koho se bát dříve :) Nové postavy, nové příběhy, nové podněty k přemýšlení... Trošku mi vadilo, že autor začal najednou měnit styl a místy se objevuje popis události z pohledu různých postav, což dosud nepoužíval, nebo to nebylo tak výrazné... Pak jsem to hodila za hlavu a užila si zbytek knihy.

KlariN
09.03.2018

Sága nabírá grády, neskrblí životnými postavami, nepostrádá humor, posmutnělost ani brilantní temporytmus. Jednoduše krása.

DarthSoren
04.03.2018

10 hvězdiček! To se nedá? Aaaach... Ale nevadí. Tohle snad dostatečně vystihuje můj obdiv nad timhle dílem. Je potřeba více slov? Nemyslím si. Bohatě musí stačit: Brokilon, Zoltan, Regis a sir Geralt z Rivie.

Shinstria
03.03.2018

Po předchozím - pro mne slabším dílu, který je plný otravných politických machinací a keců, je tento díl učiněných skvostem! Skvěle napsaný - méně politiky a pletichaření, ovšem přibyli nové a opravdu skvěle vymyšlené postavy. Sic děj nebyl bůhvíjak gradovaný, nicméně našláplo se na další díly a celé je to najednou zajímavější. Čtenář dostane prostor pro poznání nových i starších postav a mě osobně hned více přirostly k srdci. Díl jsem si opravdu užila. Konec byl pro mě nanejvýš zábavný. A už hltám následující Věž vlaštovky. Jen si říkám - proč jsem tak dlouho otálela se čtením této série?!

Dolina
15.02.2018

Jestliže předchozím dílům jsem dal 5 hvězdiček, tenhle by si zasloužil nejmíň 6. Zatím nejlepší kniha se Zaklínačem. Přitom děj je tak civilní a minimální. Řekl bych, že tento díl slouží hlavně k představení nových postav a načrtnutí vývoje dalších událostí.
Zaklínač putuje zemí, ve které zuří válka. Cestou se k němu přidávají další společníci (kteří jsou naprosto skvěle napsaní - Regis!) a společně se dostávají do různých lapálií. Všemu ale vévodí epický závěr. Ještě se mi nestalo, abych hned po přečtení knihy měl chuť si jí dát hned znova.

Alex.Barunka
06.02.2018

Chvíli trvalo než se Křest ohněm naplno rozjel, ale pak to opravdu stálo za to. Jak už jsem řekla, autorův styl psaní zkrátka nesedne každému. Autor se místy rád rozepisuje, může upadnout do nudy. Ale pak Vás dokáže naplno zaujmout a vy prostě žasnete nad tím, jak pravdivé jeho texty jsou.
Konec byl naprosto parádní, na postavách je patrný vývoj, opravdu to stojí za to :)

sarka45
02.02.2018

Pro mě zatím nejlepší kniha ságy. Málo politiky, svižný děj, nové postavy zajímavé, už se těším na další.

Alee
29.01.2018

Za mě zatím nejlepší díl Zaklínačské ságy. Konečně se začalo pracovat více s postavami než s výpisem politických událostí (které vám stejně bez podrobnějšího zkoumání moc neřeknou). Geralt distal v tomto díle naprosto skvělou družinu nových charakterů. Kromě již známého Marigolda přibude Milwa, Cahir a Regis, občas doplněni partou Zoltanových trpaslíků. Všechny postavy skvělé, vtipné, vůbec mi nevadilo, že scén s Ciri a Yenefer tam bylo po málu.

DeathTheKid
31.12.2017

Co by mnohým vadilo, já uvítal. Křest ohněm totiž neoplývá dynamikou, děj se moc neposouvá a vlastně jen rozdává karty. A právě to na tom miluji. Před bouří vám totiž Sapkowski umožní více poznat Geralta i Marigolda, zjistíte, jak se mají misky vah u čarodějnic a poznáte lučišnici Milwu, lekárníka Regise, nenilfgaarďana Cahira a trpasličí bandu včele se Zoltanem. Upřímbě jen Cahir měl méně prostoru, i tak budu ale napjatě číst jejich další dobrodružství. Tenhle "buddy" styl mi velmi vyhovoval a u pasáže vaření polévky jen vyeskaloval do maximální příjemnosti. Ale i po dramatické stránce má kniha silné chvíle a s válečnou tématikou tak namíchává pocity z nových postav a kruté reality do zvláštního myšmaše.

VeronikaZ
29.11.2017

Skvělá knížka o cestě skupinky hrdinů. Geralt jako vždy občas na facku a Yennefer mi lezla na nervy i na těch pár stránkách. A jako přidaná (a nejzábavnější) hodnota Marigold, Zoltan a hlavně charismatický Regis, který doufám dostane hodně prostoru v dalších dílech.

B-artX
23.09.2017

Křest ohněm byl zatím ze všech knih nejhorší. Děj byl neuvěřitelně natahovaný, po většinu času se tam vlastně nic nedělo. Po výborném Času opovržení docela zklamání. Ale A.S. psát umí a překlad je skvělý, takže to vlastně ve finále vyšlo. Jakože jo.

Knihu rozhodně táhne čtveřice nových postav- Milwa, Cahir, Regis a Zoltan. Ty byli zcela nejlepší na celé knize. Za to Geralt se chová jak asociální hňup a z malé Ciri je vrahoun. A pak že Arya je mad.. Marigold si jede svoje a tentokrát jeho řeči nejsou tak cool, jako bývaly. Ale pořád dobrý.
Linka čarodějek byla neuvěřitelně nudná. Moc si z ní nepamatuji, protože jsem jí četl v polospánku. Jo, tak bad to bylo.

Knize by dle mého hodně přidalo, kdyby jsme slyšeli o víc o celkovém dění války a banda se víc účastnila bojů, třeba přepadávali nějaké menší, polomrtvé skupinky Veverek nebo nějaké Nilfgarďany. To by zvýšilo napětí, které tam skoro vůbec nebylo.
Linka čarodějek tam moc prostoru neměla, ale stejně tam byla "až moc".
Potkani jsou hrozný. V minulé knize se mi líbili víc.

Ale stejně.. bavil jsem se. Jakože jo. I když to tady docela hatuju, tak to bylo fajn. Za mě 86%.