krevetinka krevetinka komentáře u knih

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Děj na můj vkus ubíhal až příliš rychle, začátek velice podařený, prostředek aka Dorian a jeho vášně v drahých kamenech a látkách, či co to vlastně bylo - příšerná nuda, konec zase opět parádní. Nejlepší na celém příběhu je rozhodně psychologie a charakter hlavních postav, zejména tedy lorda Henryho, ten mne naprosto uchvátil a velmi se s ním ztotožňuji!

03.11.2018 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Zasazení velké filozofické myšlenky do naprosto jednoduchého a příjemného příběhu. Kniha mi v době čtení zodpověděla veškeré otázky, které jsem si momentálně kladla. Kdybych mohla, ihned bych se chytla se Santiagem za ruku a vydala se s ním na onu velkou životní cestu plnou poznání!
Kniha určitě není pro každého. Ale pokud tápete životem a potřebujete náhlou vlnu motivace a nalezení nové životní cesty, lepší knihu snad nenajdete.

31.10.2018 5 z 5

Vzorové dny Vzorové dny Michael Cunningham

Cunningham to zkrátka umí a to mu nelze odepřít. I přesto, že mi tohle dílo přišlo jako autorovo nejslabší, nemohu tvrdit, že nebylo výborné. Nahlížíme na tři zcela odlišné časoprostory, které pojí vždy tři stejné hlavní postavy, hledající své místo ve světě, potýkajícími se se smrtí (jak svojí, tak svého bližního), uvažujícími nad smyslem života, budoucností...
Za mě nejslabší povídka byla první, nějak jsem se v ní ztrácela, postavy mi byly nesympatické, proto odebírám jednu hvězdičku. Zbylé dvě byly naprosto perfektní, druhá mi sedla hned, jelikož miluju thrillery, třetí jsem se trochu obávala, jelikož žánru scifi se záměrně vyhýbám, ale byla jsem velmi mile překvapena, bavila mě snad ze všech tří úplně nejvíce.

29.10.2018 4 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

,,Znaven tím vším, já zemřel bych tak rád, jen nemuset tu tebe zanechat."

22.10.2018 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Číst tuhle knihu bolelo. Někdy jsem měla pocit, že ji snad ani nedokážu dočíst. I přesto, že je příběh pouhou fikcí, působí až děsivě reálně. Je až k neuvěření, kolik toho člověk dokáže psychicky i fyzicky snést. Jude, po všech těch letech utrpení, konečně našel způsob, jak se osvobodit. Hrůza... Rozhodně kniha, kterou bych nedokázala přečíst znova. Na jednu stranu mě mrzí, že ji někteří lidé tolik odsuzují (zejména v zahraniční komunitě), ale když se nad tím zamyslím, kniha opravdu není pro každého a to pravé kouzlo tohoto příběhu odhalí jen někteří z nás. A možná, že je to tak správně. 5*

20.10.2018 5 z 5

Francouzská poezie nové doby Francouzská poezie nové doby Karel Čapek

Velice obtížný překlad. Básně se dají najít v lepší a srozumitelnější verzi.

17.10.2018 1 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Kniha průměrná. Popis Aziny nemoci byl přesvědčivý, snad i proto, že takovou nemocí trpěl sám Green. Mně se ale i přesto kniha moc nelíbila. Po dočtení jsem nevěděla, co si mám myslet, když nad tím přemýšlím, ani nevím, co ve mně kniha zanechala, pokud vůbec něco. Dějová linie nic moc, postavy nic moc. Cílová skupina čtenářů pro tuto knihu je podle mě někde v rozmezí od 12 do 15 let, což už je dávno za mnou. Green podle mě napsal daleko lepší knihy, než je tato. Četlo se to dobře, ale větší smysl nebo motivaci v tom asi nenajdete. Proto 3*

28.09.2018 2 z 5

Domov na konci světa Domov na konci světa Michael Cunningham

Velmi zvláštní kniha. O životě, o smrti, o tom, jak nás spojuje všechno a zároveň vůbec nic. O tom, jak nedokážeme ovlivnit nás osud a jak se životem prostě řineme tak, jak je nám to předem dané. A taky o tom, že rodina nemusí nutně znamenat pokrevní příbuzenstvo. Kniha se vyvíjela úplně jiným směrem, než by čtenář předem dokázal odhadnout.

07.04.2018 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Ke knize jsem se musela nutit. Mé nucení jsem po dvou měsících vzdala, tohle prostě nešlo. Skončila jsem zhruba na stránce 170. Nudilo mě neustálé hrabání se v rodinné historii a ve všech příslušnících Vangerovy rodiny, přišlo mi naivní si myslet, že takový případ vyřeší prachobyčejný novinář, když to za celých 40 let nedokázala policie ani detektivové.
Pevně věřím (a vidím), že kniha má velký počet příznivců, já se mezi ně bohužel řadit nemohu...

12.11.2017

Švábi Švábi Jo Nesbø

Pro mě zatím nejslabší kniha ze série, ale to je možná i tím, že jsem začínala od Levharta a pokračovala dál. Dávám 3*, nebyla špatná.

08.10.2017 3 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Tak tohle bylo něco!
Olav Johansen možná nedokáže jezdit autem pomalu, je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává a je dyslektik, ale víte vy co? Pro mě je tenhle zabiják nejvíc citlivým a romantickým zabijákem, se kterým jsem se zatím setkala. Celá kniha byla úplně odlišná od série HH, že bych snad ani netipovala Nesba jako autora tohoto příběhu. Největší změnou pro mě asi bylo vypravování z první osoby, ale moc jsem si to užila. Konec jsem do poslední kapitoly nedokázala předvídat a upřímně jsem byla docela překvapená. SPOILER - Mrzelo mě, že to s Corinou nevyšlo, protože to ze začátku vypadalo tak nadějně, fňuk!

23.08.2017 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Já ani nevím, co už dál k Nesbovi psát, jelikož mé komentáře k němu jsou jak přes kopírák, ale ono to jinak nejde... :D

Naprosto unikátní. Nesbo nám opět ukázal, že to, co dělá, umí velice dobře. Už od začátku je kniha velice chytlavá, přečetla jsem ji během pár dní, ostatně jako ostatní jeho knihy. Tento díl jsem četla hned po Policii a myslím, že Žízeň na předchozí díl navazuje víc než dost. SPOILER, tím myslím Valentina Gjertsena. V Nesbových knihách se mi asi nejvíc líbí ta psychologie, kterou do toho dává. Téma vampyrismu bylo něco nového, což mě také velmi bavilo. Co jiného dodat, dávám 5* a nepřestávám si stát za tím, že Nesbo je můj nejoblíbenější autor.

23.07.2017 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Opět úžasný díl. Na knížkách od Nesba se mi líbí zejména to, jaký má o věcech přehled. Je v mnoha směrech opravdu vzdělaný a svým čtenářům nedá jenom ledajakou detektivku, ale častokrát i dávku různých jiných informací. Jeho postavy jsou lidské a mají chyby, což je správně. Jsou nepředvídatelné a zajímavé. Tento díl byl sice velmi brutální, ale i tak jsem si ho užila. Taky mě dostává, jak si s vámi velmi rafinovaně Nesbo hraje, dává vám falešné stopy, které vás dostanou na úplně jiný břeh, a když už si myslíte, že víte, kdo je vrah, tak vás vyvede z omylu. :-) SPOILER jelikož jsem ujetá na vztahy student x učitel, pasáže se Silje a Harrym jsem si užívala, ikdyž mi přišly mírně zbytečné a zavádějící. Naopak se mi velmi líbil konec, který ze začátku vypadal jako pohřeb, který se stejně ukázal jako svatba. Uvidíme, jak se povede novomanželům:-) 5*

16.07.2017 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Příběh prokuristy Josefa K., který je jednoho dne z nevysvětlitelného důvodu obžalován. Josef K. se snaží zjistit co provedl a jak z toho vyváznout. Kniha poukazuje na to, že se v životě občas přihodí věci, které nelze nijak vysvětlit či ovlivnit.

Knihu jsem nedokázala dočíst do konce. Nějak mi nesedla. Zdlouhavé a nezáživné kapitoly...celou dobu jsem čekala nějaký zvrat, nějakou akci, záchytný bod... jenže nic takového se nedostavilo. Knihu se ani nebudu snažit znovu dočíst, za mě zkrátka nic moc. 1*

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Vždycky jsem k tomuto dílu měla averzi, už jen proto, že je v povinné četbě na střední škole. Což vlastně byl důvod, proč jsem ji musela číst. Překvapilo mě ale, že jsem místo nuceného čtení příběh opravdu hltala. Miluju poezii obecně a tohle je jedna z mých nejoblíbenějších.

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

„Já píši vám - co mohu více?"

Nádherné. Tenhle příběh miluju.

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Moje nejoblíbenější báseň vůbec.

Básně 1974–1978: Láska je pes Básně 1974–1978: Láska je pes Charles Bukowski

co mně na tom všem
vadí,
je dívat se na lidi, jak popíjejí kávu a
čekají. všechny bych je zahrnul
štěstím. potřebují
ho. potřebují ho
víc než já.

Fenomén. Hořkost v Bukowského básních mě dostává. Nemaže vám med kolem huby, popisuje reálný svět. Pro někoho může být Bukowski prasák, pro mě je to génius. K jeho dílům a básním se ráda vracím:-)

02.07.2017 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Já nevím, mně se kniha nelíbila a ani jsem ji nedočetla. Námět mě velmi oslovil, nicméně se celý příběh zdlouhavě táhl, nehorázným způsobem mi vadilo vyjadřování hlavního hrdiny a celkově to bylo psáno podivným jazykem.

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

První kniha, kterou jsem od Nesba četla a která si mě získala. Jo Nesbo je naprosto dokonalý v zápletkách, že si občas říkám, zda si příběhy vymýšlí, nebo se nechává inspirovat skutečnými událostmi. Tuhle knihu (jako všechny od Nesba) jsem měla přečtenou za nějaké tři, možná čtyři dny. Od jeho knih se prostě nejde odtrhnout. Za mě velmi povedené dílo. 5*

02.07.2017 5 z 5