Máj

Vrcholné dílo průkopníka novodobé poezie K. H. Máchy, lyricko-epická báseň, v níž autor oslavuje krásu přírody a ústy hrdiny pronáší svoje odvážné myšlenky o tajemství smrti a věčnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44473/maj-44473.jpg 3.63939
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Mladá fronta

sgjoli
včera

Máchův Máj je jediná kniha, kterou sbírám ve všech možných jeho edicích, co vyšly. Protože toto dílo mi za to prostě stojí. Miluju ho! Ten jazyk je prostě nepopsatelně nádherný! Máchova imaginace, ty jeho jazykové obrazy, ta lyrika, to je prostě neuvěřitelná nádhera. A tragičnost celého příběhu mezi Jarmilou a Hynkem je jen třešinkou na dortu. Perfektní, prostě perfektní.

MS47
03. prosince

nádherná báseň

HCh
01. prosince

Tak jsem to přečet díky čtenářské výzvě, ale asi nejsem ten správný cílový čtenář. Archaický jazyk, kdy při čtení člověk musí bádat, co tím chtěl básník asi říci, to prostě pro mě není. Dát jen jednu hvězdu a zařadit to mezi odpad to rozhodně není správné, ale víc jak dvě hvězdy tomu dát prostě nejde.

Skalara
16. listopadu

Podle mě hrozná kniha, ale musela jsem ji přečíst v povinné četbě.

stepankoby1
13. listopadu

Na méně hvězd je kniha moc dobře napsaná a na víc mě dostatečně nebavila. Takže jdu střední cestou. Rozhodně se nedá označit za špatné čtivo, ale mě osobně dvacetistránkové (z celkových 38 v edici Máj/Kytice) básnění o Vilémově pobytu ve vězení nevytrhne.

Alinka2
09. listopadu

Nebylo vůbec lehké ji číst. Děj je sice jednoduchý, ale moc umělecky popsán. Musela jsem některé verše, fráze a části přečíst několikrát, abych je vůbec pochopila, natož vnímala.
Perlou, a zároveň i zhoubou této básně, je jazyk. Sice nám autor dokázal, čeho všeho je čeština schopna, ale právě díky ní je to prakticky nepřeložitelný do jiných jazyků, a tak se nikdy nemůže stát světoznámou.

„Budoucí čas?! – Zítřejší den?! –
Co přes něj dál, pouhý to sen,
či spaní je bez snění?
Snad spaní je i život ten,
jenž žiji ted´; a příští den
jen v jiný sen se změní?
Či po čem toužil jsem,
a co neměla šírá zem,
zítřejší den mi zjeví?
Kdo ví? – Ach žádný neví -“

Ivanka83
08. listopadu

Poezie není můj šálek kávy. I tak ve mě tyto básně něco zanechali. Zvláštní, krásné, děsivé... Pocitů mám spoustu.

Srni
06. listopadu

Vztah k poezii nemám, nemohu tedy hodnotit objektivně. Na druhou stranu se mi to nečetlo dobře ale zas mě za srdce chytly ty notoricky známé pasáže. Navíc jsem si i zavzpomínala jak jsem za zimního odpoledne seděla v křesle a učila se do literatury nazpamět tu pasáž začínající "Po modrém blankytu...". Pamatuji si ji doteď :-)

Ďumbierka
06. listopadu

Čítala som ju prvýkrát. Odborník na poéziu nie som, no páčila sa mi. Prišla mi taká ponurá a smutná. Knižku som si zaradila aj do knižnej výzvy na rok 2018.

Lewi
03. listopadu

Na základce jsem musela umět část nazpaměť. Když se na to (po těch letech) ohlížím zpět, tak si říkám: Proboha, proč? Na té základce jsem z té pasáže, co nám dali povinně se naučit, stejně nic neměla a docela jistě mě to odradilo od jakéhokoliv dalšího čtení této básně.
Určitě bych se jí na základě této zkušenosti vyhnula, nebýt podrobného rozboru na gymplu. Dodnes nemusím první zpěv, ale zbytek? Světe div se, zbytek je vcelku čtivý a zajímavý. Rozhodně mě upoutal 3. zpěv.
Jestliže má někdo stejné zkušenosti jako já v prvním případě, pak vězte, že stojí za to dát zbytku nějakou tu šanci.

Ivka14
01. listopadu

Povinná četba a naučit se část nazpaměť. Nikdy jsem nechápala o čem to moc je,ale zfilmované je to velice pěkné

wiix

Nie som veľmi poetický človek, resp. poéziu mám rada, aj keď jej nerozumiem a niekedy ju neviem doceniť. No toto dielo malo také silné a zaujímavé momenty, že som si to užila do posledného verša.

cernydrak

Nuda. Nechápu, proč je tohle dílo natolik vynášeno do nebes.

BettyN

Velmi uspokojující záležitost....pokud milujete oxymoróny.

aneta2290

Klasika, kterou by si mého názoru měl přečíst každý.

DommiP

Naprostá klasika a krása v jednom. Ovšem ne každý dokáže pochopit co tím autor chtěl říci.

Kamcatak

Tak konečně můžu říct, že jsem přečetla toto asi největší dílo české poezie.. Určitá část mě chápe, že je to velice krásné... ale mně to nic neříkalo (obecně na klasickou poezii moc nejsem)... a celou dobu jsem se jen těšila, až to bude za mnou...

Přečteno do čtenářské výzvy.

Dalgiona

Úžasná krása českého jazyka. To je Máj. Verše nádherně plynou a jsou místa, kdy doslova okouzlí. Máj, to je pocta jazyku českému. Stojí za to si jej přečíst.

Ondra086

Moc krásné.

kykiryki28

MÁJ...nádherná romantická poezie! Ze začátku jsem se obávala, že se mi nebude líbit. Ale naopak, ihned jsem si ji zamilovala a přečetla jsem ji za jediné odpoledne, relaxující na dece u Máchova jezera. Překrásný zážitek!

Neboť "Hynku, Viléme, Jarmilo!!!"

Jakira

Je to už téměř 10 let, co jsem si u maturity vytáhla otázku romantismus a moc dobře si pamatuji, jak jsem byla ráda, že můžu u zkoušky mluvit o díle, které se mi opravdu líbilo. Tím pádem jsem mohla mluvit se zájmem a o tom, co ve mě četba zanechala za pocity a dojmy, a nemusela jsem jen papouškovat cizí názory na knihu, kterou jsem stěží přelouskala. Ke svým oblíbeným pasážím se ráda vrátím i teď a i po těch 10 letech si ty části vybavuji, a to je podle mého dobrou vizitkou, že i povinná četba může být pro někoho zážitkem.

milan1935

Máj od Karla H. Máchy je dobře udělané veršované dílo. Příběh je sice trochu kvůli složitějšímu veršovaní trochu zmatený, ale i tak to patří mezi naše známá díla.

aishimizu

Trvalo to. Potkali jsme se. A nakonec jsme se protkali.

Ester71

Máj jsem četla poněkolikáté a pokaždé mě baví a děsí zároveň. Je to skvělé dílo, které je prostě nepřekonatelné.

Blondebookdevil

Asi jsem ji předem odsoudila a podcenila. Četla se krásně, ty oxymórony jsou prostě neskutečné.

Jana283

Trvalo to, ale nakonec jsme se potkali....

SSTknihy

Miluju tuhle skrz naskrz poctivě romantickou báseň – je v ní všechno, vášeň, zrada, láska, touha, poetika, něha, smutek, smrt, stesk, bolest, ztráta... A k tomu ty dokonalé verše! Jeden z klenotů české literatury.

Chajda69

Máj na mě zapůsobil hned na první přečtení. Zprvu jsem si zvykal na Máchův styl, ale potom - jako bych seděl s Jarmilou na skále, jako bych byl s Vilémem ve vězení, jako bych snad byl strážný, který "co slyšel, nikdy nezjevil, než navždy bledé jeho líce, neusmály se nikdy více."

Ještě dlouho po přečtení jsem dozvuky Máje zpracovával, protože tolik emocí jsem snad z žádné jiné básně necítil.

Hobo

V době, kdy vlastenci přísně sledovali, zda literatura plní svou vlasteneckou národní funkci, si Mácha dovolil napsat prostě romantické dílo o lásce. A zatímco soudobá literatura dnes zajímá jen literární experty, Máchův Máj žije a zřejmě bude žít ještě dlouho.

dulcinea

Byl pozdní večer – první máj … Přesně tyto verše odstartovaly moji celoživotní lásku k poezii.
Čtyři zpěvy a dvě intermezza
Lyricko – epická báseň, vycházející ze skutečného příběhu zločinu z vášně – otcovraždy, končící popravou. Magická oslava krásy přírody, vyzdvihující lásku k vlasti, přesto plná pesimismu, nostalgie, metafor a personifikace.
Báseň náladová, ve které významnou roli hraje zmarněná láska, touha po volnosti, sudba, pocit viny a trestu, utrpení, zoufalství, rozplynutí v čase – rozervanectví.
Velmi silným dojmem na mě zapůsobilo téma smrti s všudypřítomnou symbolikou loučení – jakoby K. H. Mácha již věděl a chtěl si tímto dílem zajistit nesmrtelnost. Anebo osud chtěl, aby se bezbřehá básníkova fantazie nerozplynula pod tíhou světských starostí ,,jednoho právníka?"

Vítr si dutou lebkou hrál, jak by se mrtvý zhloubi smál.
Sem tam polétal dlouhý vlas, jež bílé lebce nechal čas,
A rosné kapky zpod se rděly, jako by lebky zraky duté,
večerní krásou máje hnuté , se v žaluplných slzách chvěly.

P.S: A když se spojí genialita básníka s geniální interpretací pana Rudolfa Hrušínského st., pak je pro mě výsledkem tohoto spojení klid čisté energie boží.

P.P.S: Přesto na moji četbu musela celá báseň trpělivě čekat přes čtyřicet let. Nechápu, ale vítám vás ve svém životě, pane Karle Hynku Mácho, nesmrtelný ... :-)