Pouť krkonošská

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Poutník se vypravil do Krkonoš. Pod Sněžkou objevil klášter. Provedl ho zde jeden z mnichů, který mu vysvětlil funkci jednotlivých síní. V jedné byli mniši, kteří ožívali jen na jeden den v roce. Pokud se včas nevrátili do této síně navždy zemřeli. Tito mrtví čekali na pohřeb v jiné síni. Poslední zde byli živí mniši, kteří pohřbívali navždy zemřelé. Poutník odešel a usnul pod vodopádem a nikomu neřekl, co viděl....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36799/pout-krkonosska-36799.jpg 3.578
Žánr:
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Lidová demokracie
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Pouť krkonošská

Přidat komentář
zanetkov77
12.11.2018

Pouť krkonošská je velmi působivým dílem, ve kterém, ačkoli se jedná o prózu, nacházíme mnoho básnických prvků, které v textu podtrhují subjektivní vnímání světa a vyzdvihují lyrickou a filozofickou stránku nad samotný děj. Setkáváme se s poměrně typickým romantickým hrdinou ve formě osamělého poutníka, který je nešťastný ze ztráty svých životních představ i ze stesku nad ztracenou láskou. Jeho putování je symbolickým putováním po jeho duši, setkáváme se zde několikrát se smrtí a posmrtným životem, ať už v podobě zmrzlého motýla či kláštera s mnichy. Celý příběh je velmi ponurý a tragický, ale zároveň velmi krásný a filosoficky podnětný.

MrKrahujec
18.08.2017

Jak nakonec (byť jinde a jindy) sám Mácha přiznal, jedná se vlastně pouze o záznam jeho snu (který se mu zdál snad opravdu někdy v Krkonoších-jiné odůvodnění však ten název nemá). Ovšem to nic nemění na tom, že je to možná opravdu jeho nejlepší dílo, které zcela právem tolik okouzlilo surrealisty. Teď si jenom zkuste představit, jak by to vypadalo zfilmované! A nejlepší na tom je, že by to ani nemusela být moc velká fuška a dokonce je vlastně jedno, jestli by to bylo hrané, nebo animované. Takhle silná látka dává obrovské možnosti nejrůznějším zpracováním. Jistěže by to nemohl být celovečerní film, ale krátký výtvarně poetický film měl být za tu dobu natočen už nejmíň desetkrát! Trestuhodné!!

Vesmich
08.04.2017

Vysoký mladík, s černou kšticí a vůbec celý v černé, se přimotá, kam nemá, až z toho celý zešediví. Je to těžké číst, mnohem lépe to jde nahlas! Doporučuji to zkusit.

ValKing
27.11.2013

Taktéž jsem byla dosti překvapena, ačkoliv jsem věřila předchozím komentářům, že Pouť krkonošská je zcela jiné kafe. Máchův styl vysloveně nesnáším, Máj je pro mě veliké utrpení, ale tohle se dalo překvapivě lehce srozumitelně přečíst a navíc zde bylo nastíněno i několik filozofických úvah, navíc atmosféra noci na Sněžce. No prostě pecka. Pokud něco z Máchy stojí za přečtení, pak je to stoprocentně tahle kraťounká povídka.

karinga
16.07.2013

Byla jsem příjemně překvapena. Máchu má většina lidí zaškatulkovaného, ale tímhle se vymyká.

Lusinkaoko
02.12.2012

První český horor, jak známo. :) Kratičký a úžasný. Doporučuji!

Autor a jeho další knihy

Karel Hynek Mácha
česká, 1810 - 1836

všechny knihy autora

Kniha Pouť krkonošská je:

v Přečtených140x
v Čtenářské výzvě2x
v Doporučených2x
v Knihotéce8x
v Chystám se číst17x
v Chci si koupit3x