Marinka

K. H. Mácha nás ve své povídce Márinka uvádí do májové přírody, poukazuje na její krásy. Vypráví, jak šel ve večerních hodinách po osamělé pěšince a tu uviděl zesláblého žebráka s tornou a houslemi. Protože neměl nic u sebe, rozmýšlel se, zda nemá žebráka obejít. Žebrák se však přiblížil k němu a podával mu malý zmuchlaný lísteček, na němž, jak Mácha pochopil, byla adresa jeho dcery, která měla souchotiny a přála si, aby ji Mácha navštívil. Četla již dlouho jeho básně a velice se jí líbily. Druhého dne přichází Mácha k malému domku, z něhož právě vyšla macecha oné nemocné dívky Márinky. Táže se jí, jestli zde Márinka bydlí a ta udivena návštěvou mladého muže uvádí do místnosti, kde Márinka hrála na klavír a překrásně zpívala. Mácha překvapen krásou Márinčinou, nemohl ji srovnat s ubohým chudým pokojíčkem, ve kterém přebývala. Bylo mu Márinky velice líto, byl tak zachvácen žalem, že musel odejít. Po několika dnech Mácha opět přichází k domku žebráka, a když uslyší žalostný zpěv Márinky, rozhodne se, že ji navštíví ještě před svým odjezdem na dalekou pouť. Velmi smutně se odehrávalo loučení těchto dvou mladých lidí, kteří věděli, že se již nikdy neuvidí. Když se Mácha vrátil z cest, dovídá se, že Márinka zemřela, a její otec žebrák se z žalu utopil, neboť měl Márinku velmi rád....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/134700/marinka-134700.jpg 3.7161
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Supraphon

Kniha Marinka

tyjá

Opakování typické pro Máchu se mi v této povídce velice líbilo. Moc hezky zdůrazňovalo žal a vzbuzovalo větší vážnost.

Denisworld
09.06.2018

I když to bylo ve staročeštině to bylo chvalitebný.

TomTomis
14.09.2017

Četl jsem krásné vydání z roku 1959. Musím uznat, že byl Mácha poeta. A v této próze to jde vidět. Obsahově mi přišla Marinka příliš jednoduchá, dějově poněkud prázdná. Ale o děj tu určitě nešlo. Místy jsem měl pocit zbytečného opakování částí vět...

Tvefisto
15.07.2016

Moc se mi to líbilo (což o Máji říct nemůžu a nic jiného jsem od Máchy nečetla). Dokonce jsem si i poplakala.

applause
03.05.2016

Já nevím, ale tento příběh se mi líbil mnohem víc než Máj.

rusalka123
08.12.2015

Milý příběh, ale nějak moc rychlý. Obvykle u knížek kritizuju, pokud něco, spíš zdlouhavost, ale kupodiu tady mi to přišlo naopak. Kdyby byl totiž trochu popsán nějaký vývoj jejich vztahu, ničemu by to neuškodilo. Takhle to na mě nejenom působilo těžko uvěřitelně, ale až mi přišlo, jako kdyby někdo z knihy vytrhal pár stránek, takové skoky v ději... Ale chápu, epika v tomto dílku nakonec nemá jednoznačně první místo, takže přestanu být drzá a kritizovat Máchu. :D
A co se teda musí nechat, že Mácha je romantik každým coulem a umí zkrátka dobře psát. :-)

DariDerek
04.08.2014

Krátké čtení, takhle bych si představovala všechnu povinnou četbu, pouze 29 stránek :) ovšem obsah...já nevím, tohle století není pro mě, ale přetrpět to musím :)

lukazsss
10.08.2013

Mácha, romantik srdcem, duší i nohama neboť to tak prožíval, cítil, miloval a nohama chodil po místech jež s neobvyklým talentem popsal. Příběh ,ač smutný a tak zamilovaný, napsal přímo překrásně.