Obraz Doriana Graye

kniha od:

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4.2 6508
Koupit Koupit eknihu Bazar

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Alpress
Originální název:

The Picture of Dorian Gray , 1891


více info...

Komentáře (730)

Komentáře 730 Recenze 9

evasmem
evasmem
10.09.2023 5 z 5

Viktoriánský román s fantastickými prvky. Zlá kniha, zlá, zlo z ní na člověka dýchne. Líbí se mi Wildeův styl a jazyk. Dílo mimo jiné upozorňuje na to, že nic nemusí být, jak se zdá, v tomto případě morální čistota mladíka s pěknou tváří. Kniha je plná památných citátů a aforismů, snad i životních mouder. Ponurý příběh s úžasnou atmosférou.

JaneSour
JaneSour
17.08.2023 5 z 5

Kniha je naprosto perfektni. Cetla jsem ji az po zhlednuti filmu. Kniha mi prisla i presto naprosto skvela. Nenudila jsem se.


Mety15
Mety15
10.08.2023 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, některé pasáže byly navíc, ale jako celek působivé.

lexikon_tf
lexikon_tf
06.08.2023 5 z 5

Požitkářský příběh o jednom obrazu, filozofickém rozjímání, marnivosti a pokrytectví. A především o jednom mladíkovi, který se natolik zakoukal do svého namalovaného portrétu, až na něj přehodil břímě svých dní, zatímco on sám si uchovával krásu věčného mládí.

Dorian Gray je půvabný mladík, ve společnosti oblíbený a dámami žádaný. Žádný večírek ve městě si nenechá ujít a užívá života plnými doušky. Ženy po něm touží a mladíci mu závidí. Dorian však při své mladické nerozvážnosti zlomí srdce mladičké herečce, a nejen té.
Prostopášník, který naplnil svůj život a duši zkažeností, však zůstává stále mlád. Je to díky portrétu, který stárne místo něj.

Zprvu jsem se do příběhu nemohla vpravit, filozofické rozebírání života mě pomalu začínalo nudit, ale jelikož jsem vytrvalec, byla jsem odměněna skvělým závěrem příběhu, který mi vyrazil dech! Pokud příběh neznáte, opravdu doporučuji, je to skvostná sonda do duše jednotlivce.

Atlantis
Atlantis
30.07.2023 2 z 5

Tohle je přesně ten důvod, proč nerad čtu klasickou literaturu. Možná to dělal i více než sto let starý překlad, ale jinak jsem se málem ukousal nudou. Premisu a finále jsem znal, tak možná i proto. Jinak se tady ale Oscar vypsal ze všech svých bolístek a dostali jsme novelu, která měla být pouhou povídkou.

J0hn
J0hn
29.07.2023 4 z 5

Poslouchano jako rozhlasová dramatizace. Provedení zdařilé, jen nevím jestli herci přiliš nepřehrávali. Hlavní obsah knihy je všeobecně známý, takže v tomto žádné překvapení. Jako kritika dekadentní společnosti té doby povedené. Přesto 5 hvězd dát nemohu, zase tak mě to neuchvátilo.

Hermiona419
Hermiona419
27.07.2023 5 z 5

absolutní skvost!

Áňa 998
Áňa 998
25.07.2023 5 z 5

Povinná četba, to byla jedna z mých největších jistot u maturity. Pro knihomola je to disciplína, kterou by měl dát levou zadní. Ale komu by se chtělo číst něco povinně? Protože musíte?
.
Protože klasika neumírá, můžete u Cooboo najít edici klasik, ve které je aktuálně jedenáct titulů. Každá má krásnou obálku, kterou si klasika určitě zaslouží.
.
Jednou z mých top klasik je Obraz Doriana Graye, napínavý, hororový příběh, který jsem doufala, že si u maturity vytáhnu. Sice se mi to nepovedlo, ale je to jedna z knih, ke které se ráda vracím.
.
Příběh vypráví o mladém muži, který se vydá špatnou cestou. I přes to, jak byl vychován, ovládne ho marnivost, a zaslepeně touží po nesmrtelnosti. A pak je tu ten temný, zvrácený obraz...
.
I když jsem knihu četla už podruhé, byla místa, která jsem si vybavila. Místa, ze kterých jsem měla husí kůži a cítila úzkost hlavní postavy. Temný, depresivní příběh o tom, jak moc může člověk ztratit.
.
Obraz Doriana Graye byla jednou z nejlepších klasik, jaké jsem kdy četla. Spousta lidí knihu četlo s tím, že pro ně byla zdlouhavá. Já si to nemyslím, pouze potřebuje čas na to, aby čtenář pochopil, co mu chce mezi řádky říci.

pam225
pam225
25.07.2023 5 z 5

Skvělá klasika, kterou by měl každý alespoň jednou přečíst.

mnohoknih
mnohoknih
10.07.2023 3 z 5

Klasika, na první dobrou lépe vidíme než myslíme. Příběh nejen o strachu ze stárnutí. Taky o tom, že chytit se špatného člověka je mizérie v každém století. Dorian v době dospívání potkal nudného klaďase a podmanivého záporáka a je jasný, kterou cestou se vydal. Napřed to byla touha po rozkoši a pak se přidaly prostředky k zapomnění. Co mi na této literatuře vadí, je to neustálé žvanění. Hodiny a hodiny řečí. Aspoň, že tu často citovali Shakespeara.

MarqueeMoon
MarqueeMoon
04.07.2023 5 z 5

Nadčasový Magnum Opus od Oscara Wilde. Mix postáv, jazyka, príbehu a mystérie robí z čítania Doriana Graya luxusný zážitok. Krásna literatúra so snovou atmosférou, ktorá ma extrémne vtiahla do deja.

lucygreen
lucygreen
20.06.2023 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Je to moje maturitní kniha a myslím, že se k maturitě hodí. O dekadenci a autorovi se dá dobře mluvit. Děj byl zajímavý hlavně z psychologického hlediska Doriana. Už jen z toho důvodu, jak je kniha známá, bych ji doporučovala přečíst.

ToVy
ToVy
04.06.2023 4 z 5

Po přečtení záznamů z procesu s Oscarem Wildem nebyla jiná možnost, než si tuto knihu přečíst, když byla v procesu tolikráte zmiňována. Některé pasáže byly trošku obtížnější na přečtení a udržení pozornosti, ale četla se velmi lehce. Poutavý příběh, který však si myslím, že už jsem někdy četl :-)

martin4950
martin4950
14.05.2023 4 z 5

Ta dekadence je tužší než se zdá

laura
laura
27.04.2023 3 z 5

Tragédie stáří není v tom, že je člověk starý, ale v tom, že je člověk mladý...

Příběh o přátelství, zkaženosti, kráse, mládí, slabosti, svodech, lžích a prostopášnostech.

Ovlivnit někoho znamená dát mu svou vlastní duši...

Obraz Doriana Graye je dvojí. Ten namalovaný a ten, který nám autor předkládá. Temný, zvrácený, hříšný, pohrdavý.

Každý žije sám svůj život, a za to, že ho žije, také sám platí...

Těžkopádné, zdlouhavé, zvláštní. Spousta mouder a spousta nudy (alespoň v mém případě). Vlastně se tam nic moc nedělo, jen neustále tlachali :)

Lidé si lehají na obětní oltář dobrovolně...

O jednom životě, o mládí, o snech, o lásce, o zradě i o smrti.

Svědomí a zbabělost, to je ve skutečnosti jedno a totéž...

Po nadšení z předchozích děl jsem zklamaná. Nejspíš jsme si s Dorianem Grayem do oka zrovna nepadli...

Každičký prchající okamžik nás o něco obírá...

Duch má bezesporu delší trvání než krása. Tím také lze vysvětlit, proč se tolik namáháme být tak přehnaně vzdělaní. V tom zuřivém boji o pouhé bytí toužíme mít v sobě něco, co nepomíjí, a proto si plníme hlavu veteší a fakty a bláhově doufáme, že tak se tu udržíme...

Ponuré, tíživé, burcující, pravdivé.

Dnes může člověk přežít všechno, jenom ne smrt.

Any935
Any935
23.04.2023

Knihu jsem četla k maturitě. Ale i tak se mi líbila. Kniha je i z filmovaná.

martin_aston
martin_aston
08.04.2023 5 z 5

Po Draculovi ďalšia viktoriánska lahôdka, aj keď z iného súdka. Po Tolstého opisoch plytkosti ruskej šľachty vo Vojne a mieri zase opisy plytkosti anglickej šľachty. A v nich príbeh mladíka, ktorý svoje svedomie zamkol do trinástej komnaty, a postupne sa mení na obludu, aj keď navonok vyzerá zlobou nedotknutý.

HollyUndead
HollyUndead
06.04.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem poprvé četl k maturitě, to znamená zhruba před 8 lety, nyní jsem se k ní s radostí vrátil. Opravdu povedený krátký román (či novela?). Z některých částí knihy mi doslova běhal mráz po zádech. Jen jedna část, tedy výčet všeho, co Dorian vlastnil, mě nebavila. Nicméně dílo je plné myšlenek, které opravdu oceňuji. Je až zarážející, jak jedno rozhodnutí dokáže změnit celý život. Navíc jsem si uvědomil, jak nás může jeden člověk v našem životě neskutečně ovlivnit, pokud mu to dovolíme. Tohle je zkrátka kniha, která nezestárne a vždy dokáže předat cenné životní hodnoty.

Naďa2411
Naďa2411
29.03.2023 odpad!

Bohužel tato akniha není můj žánr. Pořád jsem čekala na pořádný rozjezd. Za mě velká nuda. Kniha o namalovaném obraze mladého muže, který zosobňuje symbol sobectví, znaky krutosti. Hlavní hrdina mě nudil. Překvapilo mě, že již v té době se autor pokusil psát o náznacích homosexuality.

lusila
lusila
06.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Aj keď ide o klasiku, určite má čo povedať aj dnes. Poučí: "Dnes ľudia poznajú cenu všetkého, ale nepoznajú hodnotu ničoho." Aj pobaví: " V celej Dolnej snemovni niet vari nikoho, koho by bolo hodno namaľovať, hoci mnohým z nich by veru nezaškodilo, keby ich trochu zmaľovali." Ja som si čítanie knihy užívala od začiatku do konca.

simca9342
simca9342
20.02.2023 5 z 5

Skvělý a tajuplný příběh ze série Povinná četba na ústní maturitu. Můžu říct, že nebyl z těch nejhorších.

helcavo
helcavo
13.02.2023 5 z 5

Čtivá kniha, plná nádherně vymalovaných prostředí a pocitů, zajímavých rozmluv a úvah a celkem zábavného děje.
Když jsem se knihu pokoušela přečíst při svých prvních dvou pokusech, dlouhé popisy mě z počátku dost odrazovaly a knihu jsem odložila. Do třetice ale všeho dobrého. Při třetím pokusu mně kniha uchvátila a i dlouhým popisům jsem nakonec přišla na chuť.

Theressa05
Theressa05
12.02.2023 5 z 5

Musím uznat, že mi chvíli trvalo než jsem se přelouskala přes všechny ty popisy, které mě decentně od čtení odrazovaly. Jsem raději když děj odsýpá o něco málo rychleji, ale to nic nemění na tom, že po dějové stránce je za mě Obraz Doriana Graye velmi originální a neobyčejná knížka! Nad příběhem přemýšlím doteď, ačkoliv je to už nějaký ten pátek, co jsem knihu četla. Upřímně je to podle mě i velmi dobrá volba do maturitního kánonu, jelikož není vůbec těžké příběh číst a pochopit ho. :)

Vaceda
Vaceda
07.02.2023 5 z 5

Naprosto fenomenální a okouzlující dílo. Občas až teatrální a absurdní znuděnost Lorda Henryho. Kapitola 11 byla pro mě kapitolou mající za účel retardaci děje, neboť autor zde exhibuje svou erudovanost ve vztahu na řecká a renesanční dramata. Kapitola 12 nabrala obrovský spád a byla velkolepá a samotný konec příběhu je ve skrze geniální.

Adellll
Adellll
06.02.2023 5 z 5

Obdivuji autorovu schopnost vylíčit tehdejší Londýn a život v něm tak realisticky. Ohromující a šokující od začátku do konce.

Ajinka126
Ajinka126
25.01.2023 4 z 5

Doriana jsem četla kdysi na střední a znovu v 2022.
Zanechalo to ve mě, jako té mladé dívce na střední, silnou stopu. Jen ten fakt, že takový obraz je a co dokáže mě nutí o tom přemýšlet i teď.

Dnes se na příběh dívám ne tolik romantickýma očima. Takže vidím některé pasáže knihy, které podle mě příběhu škodí (může to působit dlouze a nudně. Je tu hodně postav a tím ne dobře vyniknou ty hlavní).

Na druhou stranu Oscar a jeho morální cítěnía a motivace dát svým románům něco víc, je obdivuhodná a nechybí ani zde. Také se mi líbí náznaky homosexuálního vztahu. V té době si za to vytrpěl své. A bylo odvážné to sem propašovat.

sabina5156
sabina5156
23.12.2022 4 z 5

Nebojím se přiznat, že většina postav (až na Henryho) mě velice obtěžovala, včetně samotného Doriana. Kniha pojednává o našem vztahu k povrchnosti a naší přirozené přitažlivosti ke kráse, bez ohledu na to, kdo je jejím nositelem. Pojednává také ale o tom, že hodnota lásky není definována půvabem jedince, jelikož se přitažlivost s její hloubkou ztrácí - pakliže kromě své povrchní nicoty nemá žádné duševní bohatství. Kniha se mi velmi líbila ale obtěžoval mě vztah Doriana a Basila, který byl (průběžně) téměř zásadní pro vývoj děje. Myslím ale, že u pozdějším Wildovo děl se těmto zápletkám nelze vyhnout. Rozhodně doporučuji - kniha je velmi krátká, čtivá a má zajímavé postřehy.

LEGACY
LEGACY
20.12.2022 5 z 5

Nejspíše nejčtenější kniha, která v sobě snoubí takové množství moudrosti až autora podezírám, kde k tomu všemu v tak mladém věku přišel. Navíc ve společnosti, která té moudrosti a Wildovi procítěnosti moc neměla. V mých očích není kniha daleko od dokonalosti. Popisuje typ člověka, o kterém Aronofsky dělá filmy. Proměnu člověka, z relativně nevinného a slibného, v nabubřelého, marnivého, klamného a destruktivního. Kniha učí, že člověk před sebou a svou minulostí neuteče, že vzdorovat daným zákonitostem se nevyplácí a život je krásný a smysluplný právě díky své pomíjivosti. Mládí je kouzelná věc a jsem šťasten, že si touto fází procházím nyní, ale neposunout se dále by bylo devastující mind prison. Je to zkrátka Wildova exhibice a paráda, která nechává ostatní daleko za sebou (asi jako teď Messi na MS). Wilde byl spisovatel jak hrom a ke komu nepromlouvají jeho texty i dnes je ignorant. Já svým perem podtrhával a kroužkoval úryvky, jak Bohdalka v Penny letáku, navíc se mi stalo, že jsem byl schopen číst aniž by mě okolní ruch rozptyloval. I proto říkám, že je to kniha, kterou bych si vzal na opuštěný ostrov, kniha pro jejíž kopie stojí za to kácet stromy, kniha, jenž bych chtěl namísto Bible misonářsky vnucovat v zapadlejších koutek světa. Nejoblíbenější postavou mám kupodivu chuděru Sibyl.

Aivinka
Aivinka
17.12.2022 5 z 5

Prokousat se začátkem je poněkud náročnější. Ne že by byl začátek méněcenný než zbytek, jen je poněkud "hutný". Celé dílo je protkáno tolika úvahami, které jsou mnohdy opravdu k zamyšlení, že vám celá kniha, na konci, bude připadat jako filozofické dílo.

zdenicka586
zdenicka586
11.12.2022 4 z 5

Popravdě jsem se čtení trochu bála, ale text mě donutil přemýšlet o věcech, o kterých bych normálně nepřemýšlela. Velmi pěkné dílo.

Remium
Remium
11.12.2022 5 z 5

Super.
Plno symbolů a zajímavých myšlenek - jeden symbol je přímo v názvu knihy. Nádherné zpracování proměny charakteru hlavního hrdiny.
Moje první zkušenost s nečeskou klasikou - a zkušenost je to dobrá.

ElikaS
ElikaS
07.12.2022 5 z 5

Musím přiznat, že téhle klasice jsem se roky vyhýbala a vlastně ani nevím proč. Příběh jsem tak nějak rámcově znala, ale vlastně doteď jsem ho neviděla ani jako divadelní hru ani film, tak jsem byla zvědavá, co přesně od knížky čekat. No byla jsem nadšená. Na tu dobu je knížka velmi čtivá, bez nějakých výrazných archaismů nebo složitého jazyka. Čte se krásně. Příběh je známý, ale poutavý a musím ocenit, že knížce nechybí humor. Ten byl dost cynický a moc se mi líbil. Knížku jsem si užila a určitě se do nějaké Wildeovy další knížky pustím. :-)

Sigurd_Lesandi
Sigurd_Lesandi
29.10.2022 4 z 5

Další dnes už kultovní klasika, která mě doteď míjela. No, aspoň k něčemu je ta maturita fakt dobrá.
Příběh začíná dost poklidně, ale poté bez jediného varování přejde do velmi temného prostředí. Tento přechod mě překvapil jak svou rychlostí, tak podrobností, ale autor ho zpracoval naprosto perfektně. Bylo přesně vidět jednotlivé okamžiky, ve kterým se Dorianům nevinný charakter začal pomalu měnit.
S ohledem na žánr je jasné, že tu bude hodně mouder a filosofický monologů. Sami víte, jak moc to mám v knihách rád. Tady jsem s tím mnohdy ale problém neměl, protože to vše do příběhu zapadalo. I tak to ale ne vždy bylo žádoucí, protože to příběh krapet zpomalovalo. To stejné platí o jedné posvátné kapitole, ve které nás Dorian seznamuje se vším svým majetkem. To krapet bolelo.
Jakmile se však přes tuto kapitolu dostanete, tak příběh chytne velmi rychlý, a ještě temnější spád než doposud, a tady mě to začalo fakt bavit. Autor skvěle zachytil každé Dorianovo rozpoložení, a jak se jeho charakter stále ze dne na den měnil.
Konec tomu nasadil korunu. Perfektní rozuzlení, které jsem nečekal.
Určitě vám můžu tento román doporučit. Je pravda, že se chvilka trochu táhne, ale jakmile chytí spád, tak knihu až do konce nebudete chtít odložit.

petra0605
petra0605
02.10.2022 5 z 5

Knihu jsem zhltla za pár dní. Kdybych měla víc času, možná za kratší dobu. Překvapivě nadčasová v tom kolik obsahuje pravd o lidských povahách. Jde vidět že doba se mění, lidé ale tolik ne.
Jediná kapitola která mi přišla nudná byla o výčtu bohatství. Jinak smysluplná a nervy drásající záležitost. Byla jsem celou dobu napnutá jak to bude pokračovat, až mi občas vadily zdlouhavé odbočky od děje. Budu jí mít dlouho v paměti.

guardian
guardian
28.09.2022 4 z 5

Ocenila bych méně zdlouhavě filozofických dialogů a více děje, včetně trochu barvitějšího konce. Filozofie je fajn, moc fajn, ale v této knize už jí na mě bylo příliš mnoho a ubíralo to ději, který měl v tomto směru mnohem větší potenciál. Námět knihy je ale super, takže proč se s hodnocením držet při zemi.

samkko
samkko
25.09.2022 4 z 5

Velmi silná kniha s neuvěřitelně složitými filozofickými úvahami. Moc se mi to líbilo a chápu proč je to v povinné četbě. Myslím si, že tahle kniha bude na paměti každého člověka i za dobrých sto let.

Pettato
Pettato
14.09.2022 4 z 5

Oscar Wilde donutí čtenáře k zamyšlení se nad otázkami svědomí a rozhodování se mezi dobrem a zlem prostřednictvím filozofických úvah a názorů lorda Henryho.

Obraz Doriana Graye je odrazem lidské duše. Jeho portrét zrcadlí obrovskou proměnu jeho charakteru. Zaujalo mě k jak velkému rozporu u něj časem došlo mezi krásou duševní a tělesnou.

Nestárnoucí klasika. Temná kniha plná pokušení, zkaženosti, narcismu, morálního úpadku a pomíjivosti krásy, ale i hlubokých filozofických myšlenek. Ráda jsem si ji znovu připomněla.

Vjeerus
Vjeerus
10.09.2022 2 z 5

Uh, za mě velké špatné. Na knihu jsem se těšila, matné vzpomínky ze školy, o čem to má být, byli však ohromně zkreslené - ať už časem, kdy ve škole nejsem, tak výkladem, který si pamatuju záživný.
Každopádně dílo je plné jedné filozofické úvahy za druhou, strašně špatně se pak hledá nějaký děj a příběh tím pro mě strašně pomalu ubýval.
Závěr knihy, který jsem tak dlouho očekávala, byl nakonec zklamáním, protože na to, jak rozvleklý byl zbytek knihy, tak konec byl strašně useklý a rychlý.

Dionýsos
Dionýsos
07.09.2022 4 z 5

U mě byla chyba, že jsem jako první viděla filmové zpracování z r. 2009( hl. role B.Barnes). Za mě herec nasadil laťku tak vysoko, že charakter literárního Doriana mi přišel nějak slabší - tak nějak nedostatečně prostopášný, ačkoliv musím podotknout, že v knize skvěle symbolizuje naivitu, pýchu a částečně i hloupost. Nemohu říci, že by postavy nebyly komplexní, naopak velmi propracované.
Příběh je unikátní, skvěle pohoršující. Ale nebudu lhát, že šovinistický směr děje se mi ze začátku příčil, ačkoliv byl nutný.
Kniha není můj oblíbenec, vzbuzuje ve mně spíše negativní asociace, ale myslím, že je to tak správně. Skutečné umění má vzbuzovat pocity, včetně těch negativních, což kniha splnila.

Atekram
Atekram
26.08.2022 5 z 5

Klasická kniha o rozmařilém muži a obrazu, který ukazuje duši. Kniha sem tam obsahuje rozvleklé popisy, ale má tolik vrstev, myšlenek a bonmotů, že se nad ní můžete zamýšlet opravdu dlouho.