Obraz Doriana Graye

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/big_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4.35877

Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray, 1891

Kniha Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye. Pro mě obraz hlavně jako popis osoby. Snob, který se vším, hlavně svým mladistvým vzhledem a zdravím mládí, tváří jako ideál. Každý zážitek, který by se mohl negativně do tváře promítnout, je odsunut na namalovaný obraz. Na fyzické tváři osoby se to nepromítlo, takže se to vlastně skoro ani nestalo. Obraz dobře situovaného člověka z dobré společnosti, který se nemusí vůbec ohlížet na obyčejné lidi kolem. Je hluchý a slepý k jejich problémům.
Trochu v tom vidím dnešní lidi, kteří úzkostlivě vytvářejí svůj ideální, nereálný obraz na sociálních sítích. Jak moc se liší realita od jejich obrazu. Nejsme všichni taky tak trochu Dorian Gray?

Arven2001
31.12.2021

Knihu jsem četla dvakrát a ještě ji číst budu. Výborná kniha plná zajímavých myšlenek. Vždycky mě nutí přemýšlet.

Luna7
29.12.2021

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože postavu Doriana Graye jsem znala z několika filmových a seriálových zpracování (nejvíce ze seriálu Penny Dreadful) a tak jsem chtěla znát jeho originální příběh. Ze začátku mě překvapilo, že Dorian je blonďák s modrýma očima (ve všech zpracováních, co jsem viděla, měl tmavé vlasy), zprvu mi dělalo problém si ho tak představit. Je pravda, že děj ustupuje filozofickým myšlenkám, takže u čtení musíte i přemýšlet. Lorda Henryho jsem moc v lásce neměla a Basila mi bylo docela líto. Dorian mi byl docela sympatický a jeho tragický konec jsem čekala, neboť takové knihy takhle často končí. Celkově se mi kniha líbila a dobře se četla, akorát si pamatuji, že kapitola 11 mě nebavila.
Ještě se mi líbily poznámky a rozbor na konci, které jsou ve vydání od Cooboo.

heliiinka
24.12.2021

Ew dekadence fakt není pro mě. Filosofování lorda Henryho mě neskutečně rozčilovalo a Dorian... Nu ten je možná rozkošný, ale namyšlený a svět se netočí kolem něj.
Jsem ráda, že jsem přečetla tohle známé dílo a rozhodně ho nikdy nechci číst znova.

eliska2126
16.12.2021

Tuhle knížku ani moc nevím, jak hodnotit. Přišlo mi, že je spíš plná myšlenek, ale děje tam moc nebylo. Neskutečně mě vytáčela lord Henry a jeho neustálé průpovídky o ženách a manželství. Chápu, že to patřilo k té době, ale i tak jsem se přes to nedokázala přenést.
Jsem toho názoru, že každý by si měl přečíst tuto knihu, ale vím, že ne každému se bude líbit. Na druhou stranu si myslím, že si z ní každý aspoň něco odnese.

Vendula39
04.12.2021

Podle mého názoru, jedna z nejlépe napsaných knih vůbec. Dílo se mi krásně četlo, bylo psáno srozumitelnou češtinou. Ústřední postavou byla mladá postava, se kterou jsem se mohla ztotožnit. Zaujala mě taktéž předmluva, v které byly řečeny různé citáty pana Wilda, s něčím takovým jsem se ještě u knihy nesetkala. Řekla bych, že to platí na jakékoli dílo (např. Cílem umění je odhalit umění a skrýt umělce). I přes větší počet stran, dílo hodnotím velice kladně a v budoucnu se k němu určitě s radostí vrátím.

Nieroccoon
22.11.2021

Už jsem ji přečetla tak před rokem, ale musím si přiznat, že na ni stále vzpomínám. Autor mě uchvátil.

Nikola086
17.11.2021

Přečtení knížky jsem docela odkládala a jsem upřímně ráda, že jsem ji nečetla k maturitě. Nemyslím si totiž, že bych z ní pobrala tolik, kolik nyní.
Chvílemi byly některé části až příliš zdlouhavé, zbytečné popisy, bez kterých by se možná knížka obešla.
Celý příběh je neskutečně procítěný, originální, vzal vám dech. Je až neuvěřitelné, jak nadčasové dílo Wilde napsal.
Doporučuji!