krevetinka krevetinka komentáře u knih

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Kniha se mi líbila, ačkoliv se nezabývala tématy, která mi jsou blízká.

19.02.2019

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Vzdávám panu Steinbeckovi hold. Jeho literární tvorba je naprosto skvostná. Nezáleží na podmínkách, v jakých jeho knihy čtete - dotknou se vašeho srdce bezpodmínečně vždy.

12.02.2019 5 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Šílenost a zvrácenost, ale mně se to líbilo.

11.02.2019 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Tyler Durden. Všichni ho známe. Bodejť by ne. Je to náš dobrej kámoš.
Spasitel.
Zkurvysyn.
Všichni ho známe. Ale nikdy o něm nemluvíme.
Ale kdo že to ten Tyler Durden vlastně je?
My.
My všichni.
My všichni jsme Tyler Durden.
Vím to, protože to ví Tyler.

Tahle kniha má potenciál měnit životy. Po přečtení tohoto si uvědomíte, jak moc vlastně milujete své nudné životy, oddané materiálnímu světu. A zároveň je v hloubi duše nenávidíte.

Naprosto mě dojal epilog. Dojemný, nádherný.
Chtěla jsem zde přidat nějaký výrok, který by vystihl tu nejlepší myšlenku celé knihy, ale bylo jich tam tolik, že to prostě nejde. Nejde přidat jen jeden. To bych zde musela přepsat celou knihu.
Mohu říct jediné: přečtěte si to!

07.02.2019 5 z 5

Maurice Maurice Edward Morgan Forster

Tak musím říct, že mi kniha dala dosti zabrat. Některé pasáže a výroky byly krásné, či dokonce k zamyšlení, ale celkovým dojmem na mě kniha moc pozitivně nezapůsobila a musím se přiznat, že mě většinu času spíš nudila, což je škoda, protože jsem se na ni dlouho těšila a měla jsem příliš velká očekávání.
Ale abych knihu zase jen nehanila, naopak se mi velmi líbila postava Maurice, který se, navzdory tehdejší společnosti, rozhodl postavit se své sexualitě čelem a nenechal se ovlivnit jakýmikoliv konvencemi, jak to udělal třeba Clive. Myslím, že v tom se skrývá ta jedinečnost, neboť v té době zaujal takový postoj zřejmě málokdo.

04.02.2019 2 z 5

Teplouš Teplouš William Seward Burroughs

Co to, sakra, bylo? Knihu raději nehodnotím - nevím jak.

01.02.2019

Sněhová královna Sněhová královna Michael Cunningham

Zatímco autorův styl psaní dominoval celé knize, jak je u něj zvykem, příběh za ním bohužel tragicky pokulhával, jak to u něj zvykem není. To mě u Cunninghama, jakožto mého oblíbence, mrzelo. Asi příběh potřebuju nechat v hlavě odležet, abych přišla na to, co jím vlastně chtěl autor říci.

31.01.2019 3 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Ani nevím, jak tohle dílo ohodnotit. Četlo se to sice snadno, ale dialogy byly spíše k smíchu, postavy úplně bez charakteru, u čtení jsem často usínala... velké zklamání.
Taky mám výhradu k výtisku z roku 1965, kde se vyskytovalo více chyb, než je zdrávo - často chyběla interpuknce, někdy písmeno, taky jsem narazila na chybějící uvozovky, či na malé písmeno na začátku věty. (Což nezahrnuji do hodnocení, neboť chápu, že to nemá co dočinění se samotným příběhem).

28.01.2019 1 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Zapomeňte na vaše veškeré vize o literatuře, zapomeňte na rozum a v neposlední řadě i na typickou strukturu příběhu. Tohle je totiž Nahý oběd. Šílenost, střídající se s nechutností, která je tím, čím je a není ničím víc, než by být měla. Jak sám autor na začátku uvedl: ,,Nahý oběd - zmrazená chvíle, kdy každý vidí, co je na konci každé vidličky.", nebo jak uvedl A. Ginsberg: ,,Nahý oběd pro nás není nic neobvyklého, pojídáme sendviče reality."

Kniha na mě rozhodně zapůsobila tak, jak měla, ostatně jako na každého, kdo umí číst mezi řádky. Při čtení jsem se taky někdy cítila jako sjetá, připadala jsem si zmatená a dezorientovaná, což byl myslím hlavní záměr - přivodit čtenáře do pocitu užívání drog. Pokud je závislost taková, jak jí líčí autor, vlastně se ani nevidím, že se feťáci nechtějí drog vzdát.

Opravdu jsem si přála, abych tuhle knihu mohla číst celý svůj život. Byl to nepopsatelný zážitek.

,,...Vy byste to neudělali?..."

26.01.2019 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Asi nejkrásnější kniha, kterou jsem kdy četla. Má v sobě sílu a nese velké poselství, a přitom je tak prostá a lidská.

22.01.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Parádní thriller! Hned od začátku vtáhne do děje, kniha je čtivá a čte se jedním dechem díky krátkým kapitolám. Hvězdičku ubírám za jakousi nedokončenost, kterou jsem na konci pociťovala. Chtělo by to ještě epilog, nebo pár kapitol.

10.01.2019 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Tak tohle bylo něco úžasnýho. Vzhledem k tomu, že se k této knize všeobecně objevují spíše negativní recenze, jsem neměla moc velká očekávání, nicméně nakonec jsem byla převelice překvapená. Musím říct, že naprosto chápu rozpolcené názory k této knize. Je jasné, že se kniha nemůže líbit všem - žádná kniha nemůže, taková kniha prostě neexistuje - ono spíš záleží na tom, co od této knihy očekáváte. Pokud je to příběh, který bude mít děj, gradaci a srdceryvný konec, pak je jasné, že budete zklamaní. Pokud ale čekáte to jediné, co kniha vlastně může nabídnout - cestu, pak si to zamilujete. Tato kniha totiž ani nevznikla proto, aby ji někdo pochopil, nebo miloval. Vznikla proto, aby vás stáhla s sebou. U mě se jí to podařilo - hned od samého začátku jsem měla pocit, jako by mě Jack chytil za ruku a já ho tak doprovázela po celou dobu. Šíleně moc mě pobavily veškeré historky ze života různých lidí, uvědomila jsem si, že každý člověk, bez ohledu na sociální třídu, národnost, zájmy, pohlaví (atd,atd) může mít taky vcelku zajímavej život, naplněnej spoustou historek a vzpomínek, které jsou někdy morbidní, někdy absurdní, ale na tom nesejde, protože důležitý je, že dokáží pobavit ostatní.
Byla to úžasná cesta a já jsem ráda, že jsem jí mohla býti součástí. Už teď se cítím poněkud nostalgicky. Knihu si ráda někdy přečtu znova!

,,Všichni jsme byli nadšení, protože jsme si uvědomili, že za sebou necháváme zmatek a nesmysly a vykonáváme jedinou možnou vznešenou a smysluplnou činnost naší doby - frčíme."

05.01.2019 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Přišlo mi to jako takový lepší John Green. Pořád jsem čekala, že přijde to něco, nějaký zlom, od kterého to začne být chytlavé a napínavé, ale nic takového bohužel nepřišlo a kniha se tak od začátku až do konce táhla v depresivním a melancholickém duchu bez nějakého většího zvratu. Nebavilo mě to. Netuším, jak se zrovna toto Murakamiho dílo mohlo stát přelomovým. Čím? Opravdu bych si něco takového znovu nepřečetla.

31.12.2018 2 z 5

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Nádherné a smutné. Každá postava má svůj osobitý příběh a své místo v rodině.

18.12.2018 5 z 5

Kniha, jejíž přebal není to jediné, co je na ní nádherného. Jednu hvězdu ubírám kvůli přímé řeči, jíž bych ubrala a spíše knihu naplnila popisy. Každopádně se jedná o milý a jednoduchý příběh, který mě donutil se zamyslet.

02.12.2018 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Za mě tak 50 na 50. Nebylo to špatný, myšlenka jistě nadčasová (až děsivě), ale třeba takový Kaleidoskop mě prostě bavil daleko více...

30.11.2018 3 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Básně, které jsem vesměs vůbec nepochopila. Okolí ostravska je mi vzdálené, stejně jako motivy vlastenectví, úpadku češtiny a chudoby, proto bohužel, ani přes moji snahu, nemohu na sbírce najít nic pozitivního. Znova bych si knihu určitě nepřečetla.
Čteno v rámci povinné četby k výuce.

26.11.2018

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Pro někoho to může být hezký, spousta lidí s autorkou soucítí, spousta se s jejími názory a básněmi ztotožňuje a valná většina se v nich najde. A to je ten problém. Alespoň pro mě. Já od poezie čekám něco trochu víc. Něco méně povrchního a více skrytého.

06.11.2018

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Tohle bylo parádní, několikrát jsem se i zasmála, bavilo mě to! Shakespeare to prostě uměl - barevnost a rozmanitost jazyka a filozofické úvahy o životě, to mu nikdo nezapře.

04.11.2018 5 z 5

Kniha filozofie Kniha filozofie Peter J. King

Kniha zjednodušeně představuje základní filozofické oblasti, navíc je doplněna krásnými ilustracemi, mohu jen doporučit.

03.11.2018 5 z 5