Šelma

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Tho je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/383300/selma-MG2-383300.jpg 4.716

Naturalista (1.)

The Naturalist (2017)

Dobrodružné, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub, Kalibr

julythreemosen
včera

Tohle bylo moc dobré. Takový zákusek, slupnul se jako malina. Příběh byl zajímavý, jen mi moc nesedla povaha profesora Thea Craye, nevím, přišel mi moc vlezlý a praštěný, že dělal věci, které by normální člověk neudělal. Chápu, že to byl záměr, mně ale nepřišel asi správně opodstatněný. Po vyvrcholení na poslední stránce bych uvítala ještě aspoň kapitolu o tom, co se dělo "pak", jinak si ale stěžovat nemůžu. Bavilo mě to. A chápu, proč je tato kniha teď všude, všichni ji chválí a je všem cpána do podvědomí... Zaslouží si to, ale teď asi sáhnu po knize, od které žádná očekávání nemám, jelikož ne vždy se to úplně vyplatí.

anetka.repova
včera

Debut autora a taková pecka. Nečekala jsem takový rozjezd. Bože to bylo naprosto boží. Ale ten konec, zase ten konec. Jsem strašně moc rada, že jsem si knihu přečetla. A vy musíte taky. Já jsem spokojená. Jsem zvědavá jestli autor napíše další knihu. S chutí si ji přečtu.

Lena91

Debut nového autora a s takovou velkou propagací..to je většinou znamení, že kniha nebude až takový trhák, jak vypadá. Šelma ale velmi překvapila. Nejen svou krásnou obalkou, která je dokonce cítit po hlíně, ale neotřelým námětem, kdy se vraždami nezabývají policisté a detektivové, ale člověk, který na první pohled nemá předpoklady k odkrývání zločinu. Člověk, který je vcelku obyčejný, ale je to vědec, biolog, který se kvůli osobním zájmům vrhne do pátrání a využívá pouze své inteligence, vzdělání a rozumu k tomu, aby dokázal to, co zřetelně nikdo jiný neudělá. Za mě top kniha ☺️

PaniJani

K nálepce světový bestseller přistupuji už hodně opatrně, ale když jsem všude četla tak skvělé komentáře, šla jsem do ní. A to s velkým očekáváním. Určitě mě to nepohltilo od prvních stran, ačkoliv styl vyšetřování byl dost zajímavý a odlišný od ostatních knih. Všechno mi ale přišlo také "supermanovské". Podle mě jsou lepší thrillery a to i bez nálepky bestseller. Kniha je ale opravdu čtivá, dozvíte se i nějaká zajímavá fakta a super jsou krátké kapitoly, které nutí číst dál a dál. A jako bonus je sympatický hlavní hrdina. Suma sumárum dost povedená kniha, která mě hodně bavila, ale úplně jsem si z ní na zadek nesedla :-).

ptoček

Hodně jsem se na Šelmu těšila...a pak jsem ji držela v ruce a říkala si Bože!!! Ta obálka??? Dokonalost!!! Přečteno za 2 dny, chytí a nepustí, jedna z těch "ještějednukapitoluapujduspat" knih. Námět moc fajn, zpracování perfektní, jedna hvězda mínus za dle mého až moc rychlý konec. Profesor Theo by si zasloužil rozhodně další díl.

zuzana2599

Také mě Šelma dostala a poznačila svými ostrými drápy. Šelma je výborný thriller s velmi sympatickým hrdinou. Vědec Theo se vám dostane pod kůži a budete mu fandit. Stejně jako já. Poslední třetina knihy byla skvěle napsaná. Měla jsem pocit, že jsem se dostala do děje a prožívala tu hrůzu s nimi. Bravo !! Byl to zážitek !!!

Palele

Tak tohle bylo zase něco úplně jiného. Tím, že je celý příběh vyprávěn očima roztržitého profesora, který se k tomu přichomýtne v podstatě náhodou, tak má kniha úplně jinou atmosféru. Hodně zajímavý námět, jednu hvězdičku ubírám za ten konec, ale jinak se to četlo výborně a doufám, že příběh pana profesora bude mít nějaké pokračování.

wendulka0502

Kniha je hodně čtivá, člověka doslova vtáhne a už nepustí, Prostě musíte číst dál a dál... Jen ten hlavní hrdina byl chvílemi až moc superhdinský, ale jinak se mi kniha moc líbila.

ragnar

Po dlouhé době kniha, kterou jsem začal číst a nepřestal dokud nebyl konec...

DoDidDone

Vždy se dlouho rozmýšlím, jestli mám dát novému autorovi píšícímu thriller/detektivku šanci. S krimi příběhy se v posledních letech roztrhl pytel a takové knihy jsou teď všude a dost často se opakují (proto s nimi mám občas problém). Thrillerů/detektivek mám načteno dost – vlastně víc než polovinu ze všech knih, které jsem přečetl – a z toho důvodu už mě ty nové často nepřekvapí, protože buď: dokážu určit, kdo je vrah, protože autor použil vzorec, který jsem viděl už někde jinde, nebo je vrah podobný někomu jinému (motiv, způsoby vražd,…), detektiv, který ničím nepřekvapí (obvykle chlastá, nemá rodinu, je problematický, pracuje jen sám na sebe,… - určitě víte, co myslím :)) a mohl bych pokračovat. Šelma mě zaujala anotací – vyšetřovatel mi přišel originální (jak se ukázalo – byl originální :D) a vrahem, který se (zdánlivě) liší od těch, na které jsem zvyklý z jiných knih.
Budu psát hodnocení stylem plusy/minusy – dělám to poprvé a jen proto, že chci Šelmu srovnat s ostatními knihami stejného žánru a udělat hodnocení trochu přehlednější.

+ Čtivost
+ Popisy prostředí/lidských vlastností
+ Originální vyšetřovatel
+ Přehlednost postav
+ Tajemná a někdy až strašidelná atmosféra
(Ta by měla být myslím u všech thrillerů/detektivek, ale ne všem se to podaří.)
+ Krátké kapitoly
+ Žádné zbytečné odbočky od hlavní linky
+ Suprová obálka :D

- Reklama snad úplně všude
(Upřímně, kniha není TAK přelomová, aby si ji zasloužila.)
- Důležitá místa někdy příliš zestručněná
- Některá místa zůstala nevysvětlená (?) (Jestli bude pokračování, pak hádám, že se k nim vrátí…
- Trochu přehnaný/urychlený konec
- SPOILER: Vyšetřovatel OPĚT za blbce, nikdo mu nevěří, všichni jsou proti němu a chtějí se ho co nejdříve zbavit – snad každá druhá detektivka to takhle má nastavené a je to trochu otravné.
- SPOILER: Nesmrtelný a všudypřítomný vrah?

Dávám plný počet, takže mínusy odpouštím. Kniha se mi líbila, zaujala mě, autor má obrovský potenciál, a pokud budou existovat další díly, určitě si je zakoupím, protože mě zajímá, co se bude dít dál. Nejde o špičku z tohoto žánru (to fakt ne), ale o takovou lepší třídu. :) Příjemné překvapení! :)

Valeyman

Knihu jsem původně vůbec nezamýšlel koupit. Do obchodu jsem šel pro úplně něco jinýho, ale uhranula mě ta obálka. Zářila na mě jako drahokam ze dna oceánu. Po příchodu domů jsem vlastně zjišťoval co že jsem to koupil a vidím, že to napsal salonní kouzelník a iluzionista Andrew Mayne. Co si budeme povídat, neznělo to zrovna dvakrát lákavě a věrohodně. Představoval jsem si jak někdo jako Pavel Kožíšek napíše thriller hned poté co vytáhne zapečenou minci z rohlíku. Mé obavy se rozplynuly hned po přečtení úvodních stran. No do p*dele to byla ale jízda. Theo to nakládá čtenářům hned od začátku, strach a úzkost v lesích by se dala krájet. No odhalení vraha ? Prostě wau wau wau...standing ovation pro tenhle skvost !

Lennji

Přečteno za den a půl, hodně zajímavá kniha i námět, napětí od začátku konce!

ElissEm333

Tak tohle byl opravdový mazec! V některých místech mě svíral až neuvěřitelný pocit strachu. Tak dobře je to napsané! Celý příběh jsem byla stejně zvědavá jako Theo. A Theo mi jako postava bude opravdu chybět.

Costanzo

W.O.W. ten profesor je fakt hustej. Naprostý originál v tom, jak biolog hledá sériového vraha. Nejvíc mě dostalo, jak podle kytek našel ty hroby. Jeho teorie byly fascinující, hodnotím jako vynikající námět. Jestli se chystá série s tímhle vědcem, jdu do toho. Shrnutí: temné, poutavé, strhující a dramatické. BRAVO

martinka07

Kniha, která má spád. Téma, které tu snad ještě nebylo je bravurně zpracováno. Moc se mi líbilo sledovat, jak uvažuje vědec, jeho myšlenkové pochody a to jak celkem rychle najde klíč, který vede k nalezení vraha. Konec byl sice kapku přehnaný, ale co už... Na mém celkovém hodnocení to nic nemění a dávám plný počet.

pswat

Cekal jsem podle anotace ze tato kniha bude dobra, ale zmylil jsem se. Tento thriller je naprosto skvelej a neni mu co vytknout. Kapitola stiha kapitolu a stale se neco deje a jste porad ve strehu. Za me 100 % a uz se tesim na dalsi pociny tohoto autora.
P.S.: Theo jako vysetrovatel je proste borec

vladka1695

Tak tohle bylo poměrně fajn čtení. Dobře napsané a jako bonus se čtenář doví spoustu zajímavých věcí. Jen ten konec byl moc rychlý a pro mě nereálný.

Terez25

Biolog pátrá na vlastní pěst po vrahovi? Ale jo, proč ne. :-) Je to rozhodně originální a takové celé svěží. Theo je milá postava a jeho způsoby jsou svérázné.
Celý příběh se čte lehce a děj ubíhá rychle. Stojí za přečtení.

Mashiiro

Velmi zajímavý námět. Je to neotřelé, velmi originální. S autistickým hrdinou se zžije snad každý. Velmi sympatická postava.
Kniha měla velmi rychlý spád. Osobně už se brouzdám thrillery už nějaký ten pátek, takže pro mě tam nebyla žádná extra "překvapivá" scéna, nebo "velké vrahovo odhalení". Vše má svoji logiku. A vsuvky z bilogie dodávají knize na věrohodnosti.

Dávám 4/5 kvůli konci. Na mě až moc "superhrdinské".

Szekynka

YES !!!!
Originální pojetí hlavního hrdiny. Musím souhlasit s ostatními, že hlavní postava je suprová a řekla bych, že si získá hodně fandů. Theo je přesně takový, jak si představuju vědce → neuvěřitelně chytrý člověk s bryskními postřehy avšak chvílemi nepoužitelný pro běžný život.

Ze začátku jsem si nebyla jistá, jestli mě baví číst o DNA a ostatních vědecké problematice. Autorovi se, ale podařilo popsat vědecké metody a postupy tak barvitě, že moje počáteční rozpaky vystřídalo nadšení. Theo je prostě borák (doufám, že se s ním ještě v nějakém příběhu ponořím do myšlení a duše psychopata)

Kniha si právem zaslouží nálepku Světový Bestseller, má spád a zbytečná omáčka čtenáře neobtěžuje. Autorovi se podařilo spojit děsivého vraha, „praštěného“ profesora bioinformatiky a originální náměr do příběhu, který čtenáře prostě vtáhne.
Luxusní obálka knihy je opravdu nádherná, když jsem ji držela v ruce poprvé, byla jsem z ní unešená. Jsem ráda, že taková fešanda je součást mojí knihovny. ♥ ♡

KleaM

Jsem někde za půlkou. Ráno potmě na opuštěné zahradě jsem se bála jít do auta. Skvěle psané. Jsem neskutečně zvědavá, jak to dopadne.

encyklopedie

Šelmu jsem ihned zařadil mezi moje GOLD knihy, které jsem přečetl.... fantastický "soukromý očko" v podání profesora bioinformatiky ....a to se hned tak v knize nevidí.
Doufám, že se v nedaleké době opět Theo přimotá k nějakému případu. Zvláštní vyšetřování krimi .....nic podobného - hlavně tak báječně napsaného - jsem dlouho nečetl....
Mých oblíbených 321%

kytarka

Nálepka světový bestseller?! Ano, ano! Tahle kniha si ji právem zaslouží! Nádherná obálka, třpytivá pro straky a psycho obsah.
Když se najde Juniper mrtvá, jsou dva podezřelý. Mezi nimi Theo, její bývalý učitel, vědec bioinformatiky. Záhy se však zjistí, že Juniper zabil medvěd na výzkumu v lese. Theovi se dostanou do rukou vzorky její krve s chlupem. Theo jako vědec začne pátrat. To co objeví a jeho teorii nikdo jiný nesdílí a nevěří mu. Začne tedy pátrat na vlastní pěst. To co objevuje a zjišťuje je šílené...
Tahle kniha vás domutí číst, číst a číst... Přečetla jsem za jeden den. Četla jsem dlouho do noci a nedokázala jsem se od knihy odtrhnout. Tohle bylo bravůrně zpracované. Nechci se moc rozepisovat ať si to každý vychutná sám. Teď mě však mrzí, že už mám přečteno...

Baru2803

Tak tohle byla naprostá pecka! Biologa Thea jsem si zamilovala už na prvních stranách teto úžasné knihy! Musím říct, že tomuhle se opravdu dá říkat Bestseller. U knihy se mi občas zvedal žaludek, bála jsem se, ale i jsem se neskutecne nasmála. Kniha mě pohltila a nemohla jsem přestat cist. Paráda! Určitě chci číst i další tituly od Andrewa. Doporučuji!

Lethania

Skvělá propracovaná detektivka, kterou jsem měla přečtenou za jediné odpoledne, protože jsem nutně potřebovala vědět, jak celý příběh skončí. Napětí se co stránku stupňovalo, bavilo mě sledovat Theovi úvahy, jak postupně odkrývá, kdo je vlastně ta "Šelma". A závěr neskutečný, nemohla jsem se od toho odtrhnout. Opravdu parádní kniha, kterou doporučuji.

Marluksa

Skutečně si zaslouží nálepku Světový Bestseller! Začátek mě doslova pohltil a chvílemi jsem si připadala jako na přednášce. Kniha má všechno, co čtenáře zaujme. Napětí, emoce, permanentně vás udrží v bdělém stavu (i když už chce mozek spát). Velmi oceňuji posloupnost příběhu. Všechno hezky navazuje. Žádná hluchá místa ani zbytečná omáčka. Jednoduché a výstižné.
Nazvala bych ji "naučným thrillerem". Doufám, že tuhle lahůdku někdo zfilmuje, protože si to zaslouží. Rozhodně doporučuji.

Anna27

Jsou knihy, které když dočtete, tak zjistíte, že za chvíli nevíte ani jména hlavních postav. S touhle knihou se vam to nestane. Theovi vědecké postupy, zajímavé postavy, napětí při řešení případů dělá z knihy opravdu výjimečný thriller. Poslední stránky jsem dočítala se zatajeným dechem. Za mě rozhodne doporučuji.

Ďumbierka

Biológa Thea si zamilujete. Toto je naozaj netradičná kriminálka, resp. triler. Theo miluje prírodu, počítače a tak náhodou sa stane hlavným podozrivým z vraždy. Veľmi rýchlo sa však ukáže, že je v tom celkom nevinne, a že je síce tak trošku “iný”, no vlastne je len profesorom na škole a nadšeným vedcom.
Keď však on sám nie je spokojný s vyriešením prípadu a má pocit, že vrahom/ zabijakom je niekto úplne iný, začnú sa diať veci!
Tak nejak má Theo nos aj na ďalšich pár mŕtvol v okolí a málo ich nie je.....
Je to naozaj jedinečný príbeh a uvažovanie Thea je iné a vlastne dosť logické, to ma veľmi bavilo. Bude sa vám páčiť vidieť mu do hlavy.

Zrzavá_Tereza

Mě Šelma nadchla! Já ji četla do noci a přiznám se, že chvílemi jsem byla trochu podělaná strachy, protože se autorovi podařilo vykreslit některé scény jak z hororu a stvořil vraha, který mi fakt naháněl (a vlastně nahání i teď po dočtení) hrůzu. A jsem nadšená z nápadu, že hlavní hrdina není rozvedený detektiv alkoholik trpící depresemi, ale takový neobyčejně obyčejný chlapík vědec. Takže mě Šelma dostala a doporučuju tuhle lahůdku na pošmourné podzimní večery!

Babouš

Jeden z nejlepších thrillerů, jaké jsem letos četl. Začíná mrazivou scénou, jak cosi zaútočí na dva táborníky v lese. A pak to jde ráz na ráz: originální “autistický” hrdina, strašidelná atmosféra a omg, tak strašně napínavý závěr, že to budete chtít přečíst na jeden zátah. Dočítal jsem v jednu hodinu ráno a za ty kruhy pod očima následující den to stálo!

thrillery

Autor knihy