Šelma

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Tho je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/383300/selma-MG2-383300.jpg 4211

Naturalista (1.)

The Naturalist (2017)

Literatura světová, Dobrodružné, Thrillery
Vydáno:, Kalibr

edith79
včera

Musím přiznat, že jsem se nemohla začíst. Prvních několik kapitol mi připadalo, že čtu učebnici biologie. Ale potom to dostalo spád a kniha začala být vážně strašidelná a napínavá. V té chvíli mě bavila asi nejvíc. Hlavní hrdina byl sympatický tím, jak byl všem nesympatický. Chování policie bylo nepochopitelné. A závěr? No, chtěla bych mít fyzickou výdrž a hlavu plnou nápadů jako Theo Cray.

mmmisulka.r
předevčírem

A je to tu zase, placka bestseller. A tak jsem četla a četla a čekala a čekala, až mě kniha uhrane. Nestalo se. Čtivosti kniha vděčí hlavně za krátké kapitoly, ale obsahově to není žádná sláva. Netvrdím přímo, že je to brak, ale tak nějak jsem si to představovala jinak. Plácání se v myšlenkových pochodech profesora bioinformatiky, který si dělá co chce a jak chce kolosálně zastínil potenciál samotné Šelmy. A co jsem si z toho odnesla? Leda to, že bych možná dokázala najít v lese mrtvolu.... Ale nečetlo se to špatně, to ne.

Ajuszka
10. prosince

Možná by měli vyměnit osazenstvo,které ,,uděluje" nálepky bestseller..Nebylo to špatné čtení,to vůbec.Příběh odsejpal a konec ten jsem vyloženě zhltla. Dozvěděla jsem se i spoustu zajímavých věcí,nicméně dle mediální manie jsem čekala větší jizdu. Tahle kniha si své místo v mé knihovně bohužel nezaslouží.

Kattyna
09. prosince

Ke koupi a přečtení knihy mě nalákaly pozitivní recenze knižních blogerů. Bohužel já jejich nadšení nesdílím. Autor se sice snažil zvýšit napětí psaním krátkých kapitol, nicméně za mě tomu prostě chyběla věrohodnost...

Pavlnka
08. prosince

Byla to zajímavá kniha, ale přišlo mi to hodně nereálné.

radka8970
08. prosince

Nejdříve musím pochválit luxusní obálku knihy, která je opravdu nádherná. Šelma je výborný thriller s velmi sympatickým hlavním hrdinou. Kniha je napínavá, geniální a překvapivá. V knize se dozvíte i nějaká zajímavá fakta a skvělé jsou krátké kapitoly, které nutí číst dál a dál. Knihu rozhodně doporučuji přečíst !!!

Anahk1
08. prosince

Musím uznat, že chvilkama mi některé situace přišly dost nereálné a hrozně mě vytáčel postoj policie, ale zřejmě to byl záměr.. ve finále se mi kniha líbila a opravdu se lehce četla.. no a stejně jako pro ostatní - obálka je TOP..

Ivuska.09
08. prosince

Šelma byla propagována stejně jako Kříďák. Kříďák mě zklamal. Proto jsem i z Šelmy měla docela obavy. Pokud mám porovnat přímo tyto dvě knihy, tak Šelma byla opravdu výrazně lepší. Velmi dobře se četla. Bavil mě hlavní hrdina, který (ačkoli nebyl detektiv) si s případem skvěle poradil a předčil všechny policisty. Jasně, některé momenty nebyly dvakrát reálné, ale vlastně mi to nevadilo. I téma bylo vcelku nápadité, děj napínavý.

OndřejMergl
08. prosince

Málokdy se vidí tak nereálný příběh! Autor se snažil řešit detektivku skrze analytického vědce, ale vyšla z toho akorát splácanina nesmyslů.

Bioinformatik se připlete k vraždě, za jejíhož viníka by byl označen medvěd, kdyby neměl náš hrdina kámoše v extramegasuper laborce, která z chlupu vyčaruje divy. A tak místo návratu na katedru začne čmuchat na vlastní pěst, kašlající na své živobytí, protože policie je přece totálně marná.

Shodou náhod má extramegasuper program (a na detaily se neptejte), kam když zadá doslova pár vstupních dat, tak mu to skoro na metr přesně určí místo další vraždy. A kdyby to neměl přímo na metr, tak to dohledá skrze znalost kytiček, párkrát kopne do země a ejhle, další mrtvola.

Zadá data, notebook vyhodí GPS souřadnice a juchů vykopat další hrob! U toho mu jdou v pravou chvíli na ruku všichni vědci z okolních vísek i experti na telefonu, stejně jako místní vesele pouští pátrajícího cizince do svých domovů a vyprávějí mu své příběhy. Přičemž do té doby nikomu z okolí nepřišlo divné, kam zmizely desítky lidí.

Všechna data zase naklopká do mašinky a ta mu ukáže, kdo je vrah. Jenom ho musí lapit dřív, než se mu dostane na kobylku. Na konci scéna jak z Wolverina jenom završila trapnou marnost autora napsat reálný příběh. Od téhle knihy se držte co nejdál!

JajaCZ
07. prosince

Bohužiaľ bola toto pre mňa hrozná zlepenina. Nereálne konanie postav, nereálne situácie, neskutočné šťastie pri riešení prípadu a dostupné technológie a znalosti, ktoré mal práve vyšetrovateľ poruke a ktoré v tej chvíli naozaj potreboval. Mám dojem, že autor varil z vody. Nie je to napísané zle, ale ku koncu som len pretáčala očami.

sydneys
07. prosince

Byla jsem hrozně na tuto knihu natěšená. Všichni říkali, jaká je to bomba. Takže jsem se rozhodla jí koupit kamarádce k Vánocům a tím zaplácat dvě věci najednou. Měla jsem strach, abych ji přečetla včas a mohla ještě zabalit. Ovšem to jsem vůbec nemusela. Stačil jeden volný den a byla přelouskaná.
Musím říct, že ze začátku mě ty genetické bláboly (už jen díky tomu, že se zabývám genetikou) dost nudily, ale pak se to pomalu začalo rozvíjet a příběh se začal zamotávat a rovněž i rozmotávat.
Bioinformatik Theo Cray má šťávu a rozhodně zápal pro věc.

Rozhodně stojí za to.

Dáma s hrnstjm
05. prosince

Měla jsem určité předsudky vůči autorovi, ale kniha byla nečekaně dobrá. Hlavní postava je vyloženě zjevením v době, kdy frčí superschopní vyšetřovatelé unavení životem, kteří mají své "vnitřní démony." Naznačené metody práce mě bavily a přišly mi zajímavé. Chvílemi byla v knize místa, která působila příliš okatě a konec hodnotím také jako překombinovaný, ale jinak jsem spokojená. Je to svižné, napínavé čtení. Obzvlášť na mě zapůsobilo vyprávění o skupince maturantů v lese...

A obálka, ta je naživo opravdu nádherná!

Politre
04. prosince

Perfektní žánrová záležitost ozvláštněná hlavní postavou "vyšetřovatele bioinformatika" a jeho metodami šetření. Téměř až mysteriozní ubírání děje mě velmi zaujalo a konání vraha opravdu nahánělo husí kůži. Konec jako vystřižený z devadesátkového thrilleru byl velmi strhující a napínavý do poslední strany. Pomyšlení, že takoví sérioví vrazi běhají po světě a my ani nemáme páru o jejich existenci, je opravdu mrazivě znepokojující.

a.k
03. prosince

Profesor bioinformatiky Theo Cray je obviněn z vraždy bývalé studentky. Záhy policie zjistí, že žena zemřela po útoku medvědem. Theo má však vlastní hypotézy, které svědčí o opaku. Proto podniká nebezpečný hon na neznámého zabijáka na vlastní pěst.
Postava biologa v roli vyšetřovatele s jeho dedukčními metodami je originální a způsob, kterým dospěl k odhalení vraha, mě moc bavil. Kniha má spád a moc dobře se čte.

Magnovak
01. prosince

Teď jsem to dočetla. Když počkám den, či dva, tak by hodnocení bylo možná jiné, ale chci zachytit prvotní dojmy.

Rozhodně osvěžení v záplavě jiných krimi a spol., díky tomu, že je kniha hodně postavená na aplikaci vědních teorií do praxe.

Nakonec je to taková příjemná spatlanina Sheldona, MacGyvera, Dona Quijota, Mirka Dušína, blbce a Supermana.

Příběh je svižný, čte se dobře, ale ten konec je příliš akční na někoho, kdo první polovinu knihy působí jako ňouma, co když si sype cukr do kafe, všude ho rozsype...

Chybělo mi také větší rozkresleni charakteru vraha, jeho podněty, důvody, pohnutky a více rozvedená minulost. Víme naprosto přesně, co dělal a jak, ale nevíme vlastně proč..

Jedna hvězda navíc za obálku a MAAT

Cabelkab
30. listopadu

No musím říct, ze Šelma byla hodně zajímavá. Začíná to napínavě, pak se to trošku uklidní a nakonec to graduje. Super. Je tam pár pasáží, ktere moc podrobně popisují rozbor DNA coz pro čtenáře je zbytečně složité.

Hannik
29. listopadu

Musím říct, že to byla opravdu povedená kniha. Stejně jako Kříďák se četla sama. Konec byl trošičku přehnaný, ale i tak dávám vysoké hodnocení a už se těším na další díl.

petula22
28. listopadu

Kniha se mi líbila, zajímavý námět, sympatická postava profesora, četla se rychle. Závěr trochu "přehnaný" ale celkově to sedlo.

Lokina
23. listopadu

Ze všech stran se na mě valila reklama na Šelmu. Už tomu nešlo odolat a půjčila jsem si ji z knihovny, přeci jenom kdyby se mi nelíbila, nemusí mě trápit utracené peníze.
Ale kniha se mi líbila a jsem spokojená. Velké plus mají krátké kapitoly, díky nimž příběh rychleji ubíhal. Styl psaní mi též vyhovoval, bylo to svižné, napínavé a znepokojující. Hlavní hrdina Theo byl pohodový, někdy neohrabaný, ale pohotový a vynalézavý hrdina. Moc mě bavilo Theovo vyšetřování, hledání pohřešovaných a vraha v odlehlých lesích, které příběhu dodávaly temnou atmosféru.
Co mě trochu zklamalo byl až moc uspěchaný konec a představení vraha. Nějaký nástin tam byl, ale chtěla jsem se o něm dozvědět víc, autor mohl více prokreslit jeho charakter a seznámit nás s jeho minulostí.
Kniha mě ale neodradila a těším se na další pokračování Naturalisty.

čef
23. listopadu

Vyzdvihl bych originalitu v osobě hlavního pátrače - jinde jsem dosud nezaznamenal v hlavní roli profesora počítačové biologie - popravdě jsem ani nevěděl, že nějaký takový obor existuje. Přitom to není ani neústrojná hříčka - profesor postupuje svými, pro mne nanejvýš zajímavými, metodami k odhalení pachatele. Děj je přitom hodně živý, krásné jsou scény s neschopnými až blbými policajty. Děsivé akce z boje se zločincem jsou už jen taková třešnička na dortu, který ovšem se svou statistikou vraždících psychopatů mezi námi, chutná hodně hořce.

markéta783
22. listopadu

Všude se o téhle knize mluví, ale zase taková pecka to není. Ještě klika, že jsem ji měla vypůjčenou z knihovny a neutrácela jsem za ní peníze. Obálka je ale opravdu povedená, hned člověka udeří do očí to se musí uznat. Za obálku přidávám jednu hvězdičku.

Kekik
19. listopadu

A mám to za sebou. Zpočátku jsem myslela, že hodnocení této knihy bude z mé strany spíše negativní, ale pak jsem Theovi a jeho způsobu bádání přeci jen přišla na chuť. Konec sice trochu neuvěřitelný, ovšem v životě je možné všechno. V sérii budu pokračovat. Jsem zvědavá, co bude příště a jaká bude obálka. S tou nasadili laťku opravdu hodně vysoko.

rodak
19. listopadu

Nejhezčí je obálka Málem jsem to ani nedočetl.Takovou nudu jsem letos s knihou nezažil. Až s touto.A ještě ke všemu bestselerová nálepka.

KleaM
19. listopadu

super, ale konec fakt trochu přitažený za vlasy, za to bych nejradši dala hvězdu dolů. Ale mělo to spád.

Renatecka
18. listopadu

Ale jo, dalo se to.

lupo
16. listopadu

Zase se mi jedna věc potvrdila, co se strašně moc propaguje je pak totální zklamání. A do thrilleru to má hodně daleko. 150 stran nudného děje, ke konci pár stran akce a tím to vše skončilo..

harena
15. listopadu

Už od prvních stránek je vidět, že "Šelma" vybočuje z řady běžných thrillerů a já jsem se už od prvních stránek nemohla od knihy odtrhnout. Hlavní hrdina je trošku asociální profesor bioinformatiky, který se dá do pátrání po vrahovi , který zřejmě vraždí už více let.. Aby vnesl řád do chaosu, vytvořil software MAAT, který používá, když potřebuje uspořádat tisíce drobných informací a najít v nich vzorec. Nachází tak společné rysy velmi odlišných systémů. Díky tomu se dostává k vrahovi mnohem blíž, než se podařilo policii.
Thriller byl napínavý, geniální, promyšlený i když trochu přemrštěný konec, ale nevadí. Velká spokojenost.

alice8351
14. listopadu

Dobrý den, za mě mohu knihu rozhodně doporučit. Četla jsem ji jedním dechem. Děj se stupňoval a na konci jsem málem přišla o nervy... Mě kniha zaujala, bavila a závěr překvapil.

Kamilajznik
14. listopadu

Me se kniha libila. Dobre se cetla i diky kratkym kapitolam. Ze zacatku mi chvili trvalo se "zapustit" do deje, ale pak to pekne "odsejpalo".

Šánka
13. listopadu

Na knihu jsem se velmi těšila a také mne ke koupi zlákala reklama. Ta Šelma jedna chlupatá na mě číhala všude, ale já z knihy nadšená nejsem. Číst se určitě dala lehce, krátké kapitoly utíkaly, ale....
Těžko se mi píše komentář, nechci spoilerovat, takže asi takhle. Dobrá půlka knihy mi přišla bez napětí, hlavní hrdina příšerný suchar, již dlouho jsem se nesetkala s tak nezajímavou knižní postavou, spousta odborných popisů (u thrilleru se chci bavit, ne číst naučnou literaturu), škoda, že se místo toho autor nevěnoval vykreslení charakterů postav. Mraky naprosto nevěrohodných situací, náhod a jednání. O roli policie už ani nemluvím.
Strašná škoda, námět podle mě neotřelý, ale dle mého promarněný.