Hračkář

kniha od:

Hračkář https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402603/bmid_hrackar-aXc-402603.jpg 3.9 1337
Koupit Koupit eknihu Bazar

Profesor Theo Cray se kvůli podezřením, která ho obklopila po smrti jeho někdejší studentky, a skandálním spekulacím poté, co byl zabit její vrah, se nemůže vrátit ke svému univerzitnímu výzkumu. Pokouší se tedy začít nový život v jiné oblasti, ale téměř proti své vůli je vtažen do dalšího nevyřešeného případu. Zoufalý otec pohřešovaného dítěte, jehož úřady odmítají vyslechnout a odnikud se mu nedostává podpory, se obrátí o pomoc na Thea. Jediné stopy představují dětské kresby a městská legenda z chudinské čtvrti o bytosti přezdívané Hračkář. Aby Theo odhalil, co se za Hračkářem skrývá, musí odsunout stranou všechno, co mu říká věda, a vydat se do světa, v němž mají sny a noční můry stejnou váhu jako skutečnost. A čím hlouběji se do případu noří, tím zjevnější je, že za tím může být dalekosáhlé spiknutí – a nejspíš má i další oběti.... celý text

Série:

Naturalista 2.


Žánr:
Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Kalibr
Originální název:

Looking Glass , 2018


více info...

Komentáře (394)

Komentáře 394 Recenze 10

Lka
Lka
předevčírem 4 z 5

Audiokniha :
Hračkář je druhým dílem ze série Naturalista. Opět to bylo pěkné. Jiné než ostatní thrillery. Jen opět mi vadilo moc odbornosti a zrychlený konec.

Šárka88
Šárka88
24.09.2023 4 z 5

Audiokniha
Taková naučná přírodovědecká detektivka s pomalým začátkem, kde se pár kapitol vysvětluje teorie o něčem a ničem. Později už je to zajímavější a konec zrychlený. Přes to vše to bylo celkem příjemné poslouchání.


heavy66
heavy66
23.09.2023

Ta brazilská stopa v Theově pátrání vás nesmí zmýlit, to jenom autor zdraví dalšího vražedného magora Chrise Cartera!
Konec Hračkáře je slušně řečeno urychlený, jak bych to jenom popsal.....

„Haló, Andrew, tady John, váš šéfredaktor, pamatujete se na mě, že ano?! Slíbil jste mi toho Freddyho Kruegera (he, he) do Vánoc, a už máme jaro, za týden Velikonoce, tak co je s Vámi?"
"Zdravím, Johne, no jistě, já vím, omlo..., omlouvám se, mám to skoro hotové, ale on, tedy Theo..., do toho nějak zabředl...., víte, ty jeho analýzy. Tak já to do zítřka dopíšu a pošlu, slibuju!"

heavy66
heavy66
19.09.2023

Z montanské divočiny se Theo přesouvá do městské divočiny Los Angeles. Jsem Theovi v patách, sleduju každý jeho krok a mám pocit, že se bořím do stejně hlubokého, zetlelého a smrdutého bahna jako v montanském lese. Výhodou je, že tady si policie nemyslí, že to udělal medvěd, tady to svádějí na dětského bubáka, Freddy Kruegera. Hračkář je nakažlivě napínavý příběh, jako hypertonik bych ho číst neměl, ale zahoďte zdraví nebezpečnou knihu, když už jste ji jednou otevřeli!

Betti
Betti
26.08.2023 5 z 5

Po Šelmě jsem se těšila na pokračování, která mě nezklamala. Hlavní postavou je stejně jako v předchozím dílu vědec Theo, který se vydal cestou detektiva. Vyhovovaly mi krátké kapitoly, díky kterým kniha rychle ubíhala. Byla to napínavá detektivka a těším se na další díly série Naturalista.

zedir
zedir
09.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Po Šelmě, která mě nadchla, jsem logicky pokračoval i Hračkářem, který se mi také líbil, ale už méně. Především jsem ale na knize oceňoval jejího tajemného ducha, ono zapojení duchařské atmosféry, kdy Mayne vykresluje padoucha jako fantoma z jiného světa, ale Cray pochopitelně ví, že je z masa a krve. A to, co mě bavilo na Šelmě, ta hra kočky a myši, tady bylo příliš krátké, odhalení pachatele příliš rychlé a hlavně vypořádání se s ním, to jsem zůstal konsternovaně hledět, jestli se to opravdu stalo, a já tu pasáž vážně přečetl správně a Theo ho jen tak na místě zastřelil. Jinak opět oceňuji zapojení nezvyklých vědeckých metod.

helenkan
helenkan
13.07.2023 3 z 5

Začátek byl trochu zdlouhavější. Ten překonáte a už knihu neodložíte dokud nejste na konci. Je zajímavé sledovat vyšetřování z pohledu vědce. Sledovat jeho uvažování při hledání vraha. A opět policie nezklamala v tuposti.

kaca1530
kaca1530
04.07.2023 4 z 5

Bylo to trochu slabší než předchozí díl série. Hlavní hrdina kompletně změnil osobnost, zato policie zůstává skoro stejně tupá. Asi bych uvítala víc o vrahovi.

Anastazie0810
Anastazie0810
12.06.2023 5 z 5

Theo Cray opět zasahuje. Byla jsem dost zvědavá jaké budou další osudy tohoto geniálního vědce. I Přes delší začátek byl námět zajímavý a čtivý. Kombinace magie a vědy byla příjemným zpestřením. Velký posun se udál i u samotné postavy Thea. Za mě je to o malinko slabší než Šelma, ale stále se to skvěle čte.
Sem zvědavá na pokračování

Lucy
Lucy
12.06.2023 5 z 5

Tak já bych s této série doporučila Šelma a Hračkář, Teorie vraždy už je taková slabší a teď budu číst 4.dil. Knihy se čtou dobře, občas moc rozvleklé popisy odborných témat,ale jinak pohoda . Mě třeba víc baví série Theo Cray. Pokud chcete něco cca jako detektivku a napětí, neočekáváte něco náročného,tak určitě doporučuji. Třeba na dovolenou.

DeWom
DeWom
30.05.2023 2 z 5

Obvykle si dávám od knihy pár dní odstup, než ji zhodnotím, ale tentokrát udělám výjimku. Proč? Protože se obávám, že bych si za týden už pořádně nevzpomněla, o čem kniha byla.

Ani jednou jsem se nedokázala začíst, takže jsem se s tím mořila několik týdnů a vůbec nic mě nenutilo se k příběhu vracet. Ke čtení jsem se dostala vždy až ve chvíli, kdy jsem opravdu neměla nic jiného na práci.

Konec byl neskutečně uspěchaný a popravdě jsem se ani nestihla zorientovat, co se děje. Možná je to tím, že jsem měla knihu rozečtenou opravdu dlouho, ale závěr a vlastně ani průběh ve mně nevyvolaly vůbec žádné emoce.

Theo by nepoznal pud sebezáchovy, ani kdyby ho nakopl do zadku. Jako fakt. To jeho riskování mi připadalo neskutečně hloupé, krátkozraké a zbytečné. Snad to není velký spoiler, ale normální člověk fakt nepůjde sám do lesa s někým neznámým a nevypije nějaký pofidérní dryák jenom proto, že mu to ten člověk řekne. Absurdit tam bylo požehnaně, ale tady u toho jsem si říkala, že tohle je už fakt moc.

Vedlejší postavy tentokrát hodnotit nebudu, protože zaprvé tam žádné nehrály významnou roli a zadruhé mi ničím neutkvěly.

Po Šelmě jsem si tento díl šla ihned koupit a těšila jsem se na další dávku Theovy jedinečnosti prokládané fakty (to mě na tom bavilo a pravda, tyhle pasáže byly fajn), ale musím říct, že Hračkář mým očekáváním rozhodně nedostál. Dalším dílem pravděpodobně pokračovat nebudu.

Za mě 2/5*

zelda7
zelda7
08.05.2023 4 z 5

Druhy díl této serie byl mnohem víc povedený než první díl Šelma. Vyšetřování počínaje legendou, po ztracené děti až k woodo bylo velmi zajímavé. Jediné co mi v knize stále trochu vadí je to jak je tam prezentovaná policie jako ta, která blokuje vyšetřování a není schopna dopadnout vraha.

Pampalini
Pampalini
23.04.2023 4 z 5

Všechno je jenom biologie a matematika. Detektivka vysokého nadprůměru, promyšlená, s napětím, někdy trochu přitažena vlasy, což vůbec nevadí. Nemá smysl srovnávat se skutečností a reálními postupy. Myslím, že by to mohl být dobrý námět na scénář pro film. Proto čteme knihy, jejich obsah má obrovský předstih ten prožitek stojí za to.

TeriLoch
TeriLoch
21.04.2023 4 z 5

Za mě slabší než Šelma, ale jinak mě kniha moc bavila! :) Doporučuji.

Leník95
Leník95
20.04.2023 3 z 5

První díl jsem hodnotila jako lepší detektivku, tak jsem si řekla, že se pustím i do druhého dílu. Ale tady bohužel kvalita klesla. Prvních 80 stránek jsem protrpěla a neuměla jsem se začíst. Časté odbíhání od hlavního tématu a některé výklady vědeckých postupů byly příliš zdlouhavé. Kapitoly byly krátké, takže vás to nudí číst dál. Avšak konečný závěr mě hodně zklamal. Závěrečná scéna popsaná na jednu A4? To ne. Myslím, že by si čtenář zasloužil více.

lucie1744
lucie1744
23.03.2023 4 z 5

Velmi napínavé, knížka se hezky četla.

Theresa.2679
Theresa.2679
22.03.2023 4 z 5

Kniha se mi strašně líbila, ke konci už jsem se nemohla odpoutat, autora mám ráda už Šelmy, je super, že zase píše z trochu jiného pohledu, než jsou klasické detektivky. Zamlouvá se mi i styl psaní, děj utíká atd.
Jediné menší mínus je někdy zbytečně zdlouhavý popis různých vědecký postupů.

Lenča727
Lenča727
19.03.2023 4 z 5

Zase další Mayneho pecka, chytré, napínavé, čtivé, logické, obsahující spoustu zajímavých informací ( bakterie :-) ) vyplývajících z toho, že Teo je prostě vědec a na všechno jde jinak než policati svázání svými předpisy a profesionální otupělostí. Hračkář útočí na dětské oběti, navíc se Mayne neštítí popsat, jak přesně, i když těmito informacemi moc neplýtvá. Dávkuje je čtenáři přesně v potřebné míře, s rozumem a včas tak, abyste si ho přesně vybavili tak, jak zamýšlí. Počet obětí šokující, při čtení jste šokováni stejně tak jako nic netušící zasahující muži zákona. A Teo jim naservíruje vraha a vždycky je o několik kroků před nimi. I když trošku podivín, přesto čím dál větší sympaťák. Těším se na další pokračování série.

milan0912
milan0912
16.03.2023 5 z 5

Velice povedený díl,který se velmi pěkně čte,asi nemám moc co vytknout.Určitě patří za mě k nejlepším dvěma dílům.Temný vzorec je zklamáním a asi moc nezaujme

Špekyn
Špekyn
03.03.2023 4 z 5

Bezva thriller. Počátek je trochu nudný a chvílemi moc vědecký (a těžko pochopitelný) ohledně vysvětlování podstaty některých "vyšetřovacích metod". Popisy míst a vražd jsou velmi působivé. V knize jsou také časté narážķy na světové sériové vrahy, o nichž u nás není moc povědomí. Konec je příliš rychlý. Jinak je kniha typicky syrová a vědecká, nechybí tentokrát náhled do mystična. Již se těším na další díl!

Saturnia
Saturnia
20.02.2023 5 z 5

Nejlepší díl ze série!! Funguje zde úplně všechno. Příběh je velmi napínavý a silný, docela drsný. Je zde méně přírodovědeckých informací, ale zaměření padne na genetiku. Kniha se velmi dobře čte a bude vás překvapovat až do poslední stránky.

Corso
Corso
13.02.2023 3 z 5

V polovici som uz stracal nejak chut, reku je to podla toho isteho scenara ako prva kniha ale zrazu do toho prislo hladanie motivov, ci woodoo, kosti deti len tak trciace zo zeme na zahradke za domom a zrazu to bolo pre mna putavejsie.
Theo "nebrante sa, chcem vam len pomoct vy vymlete policajske hlavy" proti svetu vysetrovatelov "sadnite si tam do kuta a nechajte nas robit si nasu pracu vy akademicky chytrolin" ma teda znova bavil. Ale ci chcem dalsi diel citat, teraz hned este nie. Mozno po case. Hlavne ten poloblby zaver tomu zase ubral hviezdu.

dlabikk
dlabikk
02.02.2023 3 z 5

Hodnotím jako průměr. Šelma se mi líbila víc.

Niki08
Niki08
26.01.2023 3 z 5

Další zajímavý a složitější příběh na vědeckém podkladě. Hračkář byl děsivý a jeho konec celkem rychlý... Theo to opět '' zázračně'' vyřešil a je o dalšího sociopata méně

Tereez8662
Tereez8662
07.01.2023 3 z 5

První třetina knihy nic moc. Pak už to bylo lepší. Každopádně- Šelma se mi líbila víc.

soukroma
soukroma
02.01.2023 4 z 5

Další kniha od stále oblíbenějšího autora mne zaujala do poloviny, než se začalo pracovat s magií a prudkými úsudky (z LA zničehonic do Atlanty, po stopě hadího šnapsu, novoluní apod.). Rovněž mi vadilo poněkud studené konstatování hromad dětských kostí na dvorku domku v LA..., stejně jako neochota detektivů k jakékoli spolupráci při odhalování sériového vraha. Takže tentokrát to na plnou spokojenost nebylo, i když kratičké poučné výlety do tajů přírodních věd i techniky (zaujali mne úžasní mikrobiální špioni) jsou vždy zajímavé.

Náramná obálka, plastická, barevná, svítící, jen nevím, jakou vazbu má takto vyobrazené podzimní listí na obsah.

ninano
ninano
01.01.2023 1 z 5

V knize bylo tolik nepravděpodobností a neuvěřitelností, že jsem ji dočetla jen se sebezapřením.

Přečti_si
Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Další díl s mým oblíbencem Theo Crayem, přečteno za den! :D Opět nezklamal, tento díl se mi líbil asi nejvíc, hned v závěsu je Šelma a Temný vzorec, Teorie vraždy ještě čeká na svůj čas. Celá série je skvělá, líbí se mi ten element práce s daty, je to moc zajímavé. Doporučuju!

Iva095
Iva095
29.12.2022 4 z 5

Knížka mě mile překvapila. Krátké kapitoly, napínaví, čtivý příběh. Za mě je profesor Theo Cray nadprůměrně inteligentní šílenec jeho postava je skvělá. Knížka se mi líbila o trošku více než Šelma. Jsme zvědavá na další díly.

Ujfi1
Ujfi1
29.12.2022 3 z 5

Solidní odpočinkové čtení

Listonožka
Listonožka
29.12.2022 4 z 5

Tak za mě se mi víc líbil tento druhý díl, víc než Šelma. Děj měl rychlý spád, s napětím jsem čekala, kdy vraha dopadnou. Vtipné, že se ani moc nesnažil se skrývat a vše mu vycházelo. Možná nás mohl autor ještě trochu napínat s odhalením zločince, konce má příliš rychlé.

kolacky
kolacky
07.12.2022 4 z 5

Typické. Radši zabít všechny kolem než přiznat chybu.

petraj30
petraj30
18.11.2022 5 z 5

Myslela jsem si, že se to nestane, ale opak je pravdou. Mě to prostě baví. Geniální profesor řeší případy, které policie hází za hlavu nebo na hlavu někoho jiného.
Některé situace pro mě byly velice úsměvné navzdory tomu, jak otřesný případ se tu probíral. Bylo to velice dobře napsané, ale některé momenty prodlužované a nekorespondovaly s daným tématem, ale když jde zřejmě o vědu, tak je možné vše. Už si pomalu zvykám, že i doktor Theo začíná být nesmrtelný.
Těším se na další díl a už teď mě mrzí, že jich není víc.

luckykniznisvet
luckykniznisvet
10.11.2022 3 z 5

Bohužel druhé setkání s tímto autorem nedopadlo podle představ. Nejdříve musím ale zmínit, že celkový děj je svižný a stránky rychle ubíhají pod očima. Ale... bohužel mi vadilo, že na všechno Theo moc snadno a cokoliv ho napadne, tak je pravda. Další věc, kterou bych knížce vytkla je nakonec hodně rychlé dopadení Hračkáře.

Anor505
Anor505
29.10.2022 4 z 5

Knížku jsem začala číst, pak mi došlo, že už jsem ji četla… Chvíli jsem přemýšlela, že ji odložím, ale nakonec jsem ji dočetla a příběh si užila. Zápletka odsýpá, nic se nevleče, vědecké pasáže jsou kraťounké. Jasně že moc reálný geniální profesor Theo není, ale mě prostě baví. =)

Ava365
Ava365
24.10.2022 2 z 5

Tak tohle byl přesně ten typ knihy, kdy je úmysl autora šokovat natolik zřejmý, že to ve finále působí téměř komicky. POZOR SPOILER! Chci napsat děsivý, morbidní a "jánevímjaký" ještě thriller, tak tam dám vraha prznícího a vraždícího malé děti, přidám naleziště kostí deroucích se z mělkých hrobů ven, pak nějaké ty lahvičky s vydloubanýma očima atd. a ono to bez pořádné invence a nadání stejně nefunguje. K tomu nesympatický vědátor a chaotický děj, který je plný nelogických blbostí a nesmyslů. Jediným pozitivem knihy jsou opsané pasáže z nějakých encyklopedií a krátké kapitoly.

Vilma232
Vilma232
11.10.2022 3 z 5

Naposloucháno. Dobrý námět, moc vědy, málo informací o pachateli, místy dost natažené. Ale určitě si ještě něco ze série přečtu

Django
Django
09.10.2022 4 z 5

Parádní stejně jako první díl. Změna prostředí do měst prospěla, Theo je sympaťák a má svoje metody, při kterých se člověk i něco naučí. Máme zde trochu méně akce, vedlejší postavy jsou takřka všechny hodně upozaděny a ke konci už děj začal být maličko překombinovaný, proto jedna dolů. Těším se na třetí díl.

sassenkka
sassenkka
26.09.2022

Nechtěla jsem psát komentář, ale nedá mi to.
Nechtěla jsem z toho důvodu, že jsem knihu nedočetla. Tohle se mi stalo po hodně, hoodně dlouhé době. Skončila jsem ve třetině a jsem ráda, protože to bylo fakt trápení. Po prologu, který byl boží a byla jsem hrozně zvědavá, co se bude dít, přišel absolutně nezajímavý děj, který se za mě nikam neposouval, nemělo to žádný spád. Nevím, většina čtenářů nadšená, mně to prostě asi nesedlo. Šelmu jsem četla před několika lety a byla skvělá. Tady nevím, co se stalo....

jajcak
jajcak
22.09.2022 4 z 5

Pecka, po delší době hodně dobrý thriller! Zajímavé prostředí vědy a Theovy chytré hlavy. Akorát jsem měla začít prvním dílem, tohle je, tuším, druhý v pořadí. Tak se hned vrhám na první díl.