Tělo a krev

Rodinná sága čtyř generací Stassosových, kteří pocházejí z Řecka, se odehrává v Detroitu a obemyká bezmála celé 20. století. Na první pohled se zdá, že rodina zpodobňuje typický americký sen. Nebyl by to ale Cunningham, aby v jeho příběhu nehrály roli uplně jiné věci: menšinová sexuální orientace či transvestitismus. Nicméně vše objímá láska v nejrůznějších podobách, ať už milenecká nebo rodičovská....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/195798/telo-a-krev-2uT-195798.jpg 4.5195

Flesh And Blood (1995)

Vydáno:, Odeon

Kutcho

Kniha ako taká je dobrá a zaujímavá, no podľa mňa (alebo pre mňa) neprináša nič nové a nepodáva príbeh nijakým výnimočným spôsobom. Sledujeme osudy jednej rodiny, najprv rodičov, potom trochu detí a trochu rodičov, potom aj trochu vnúčat, no dokopy mi prišlo, že sa žiadnému z nich nevenuje dostatočná pozornosť a všetko je prezentované iba tak povrchne, pričom mnoho vecí nie je ani nejako ukončených. Proste skok na iný rok, niekedy aj 3-4 roky nevieme o nejakej postave (väčšinou o matke, ktorá sa z neobjasnených dôvodov nezúčastňuje na žiadnych rodinných stretnutiach) a riešia sa ďalšie veci. Všetko mi prišlo také povrchné, že autor postavy dostatočne nerozpracoval a iba naznačuje. Možno pre niekoho je to tak ideálne, no mne chýbala nejaká hĺbka v celom diele, niečo, čo by mu pridalo na jedinečnosti.

parxel

Tělo a krev je pro mne osobně kniha o hledání cesty k sobě a ke svým kořenům. Kořenům, které nás někdy mohou svazovat celý život, aniž by jsme si to uvědomovali. Na samotném konci této cesty nás čeká úplně jiný život, než jaký jsme si v dětství představovali. Ne horší nebo lepší, ale tak nějak "opravdový", probouzející v člověku pocit vnitřní svobody a vlastního naplnění.

A o tom co celé vlastně je. O přijetí sebe a svého životního příběhu. Nakonec totiž záleží pouze na tom, jakým způsobem se s tím co nám život přinese vyrovnáme. A to je i případ postav v této knize. Některé nakonec dokáží přijmout sami sebe a prožijí naplněný život a jiné to i přes úspěch a bohatství nedokáží.

Nejvíce se mne dotknul závěr knihy, ve kterém je shrnutý osud postav s větším časovým odstupem a čtenář tak může vidět završení jejich života. Dávám čtyři hvězdy, za krásný styl a zajímavý a originální příběh.

kinsey

Pro mně po všech možných thrillerech moc pěkná kniha. Každá postava zde má svůj osobitý a zajímavý příběh.

intelektuálka

Hmotná podstata člověka a pokrevní spřízněnost - to je tělo a krev.

Autorovo oblíbené téma - vztahy mezi lidmi a vztahy v rodině , tady dysfunkční.

Základem je patriarcha - Cone má řecký původ, jeho žena Mary italský.
Jak by tito dva lidé mohli vybudovat láskyplnou rodinu, když sami nemají na čem stavět?

Jejich tři děti procházejí hledáním identity - a zase se tu objeví homosexualita, transvestismus, AIDS a dítě s nejasným původem.
Čtyři generace Stassosů - nejprve budují, poté neudrží a znovu budují...

Řecký emigrant a americká Italka zplodí americké děti, jejichž životní hodnoty neodpovídají přáním rodičů.

Constantine Stassos měl americký sen - ale selhal....

marvarid

Tak tohle byla nádhera! Největší slabinou knihy je strana 418 – tam totiž končí. Nechce si mi s postavami rozloučit. Měla jsem možnost je poznat tak intenzivně a na samou dřeň jejich bytí, jak se mi asi nikdy nepodaří poznat řadu mých přátel. Snad jen postava Bena na mě působila trochu nevěrohodně. Osob s opravdu „jinou“ sexuální orientací je v populaci max. pár procent a tak je ta kumulace v rámci jedné rodiny až nepravděpodobná (a v jeho případě pro běh románu možná i zbytečná).

julika
30.12.2017

Při vzpomínce na tuto knihu se musím jen smát. Našla jsem ji pod stromečkem od jednoho vtipálka, dodnes nechápu, proč jsem ji dostala já. Lepší by bylo šokovat naše drahé rodiče. :-)
Řekla bych, že čtenář vůbec netuší do čeho jde, ta obálka hrozně klame. Sama nevím, co jsem očekávala, ale často jsem při čtení vzpomínala na osobu, která mi ji darovala ( jak se musí dusit smíchy!). Autor to má taky u mě schované, ze začátku píše o klučinovi a jeho snu něco sám vypěstovat na svém bídném políčku, člověku by i ukápla slza a pak drogy, sex, kleptománie....?! Ještě Rock'n Roll a bylo by to všechno. :-) Bezvadná!

jolana8540
26.12.2017

Perfektní román, čte se jedním dechem!

Randyz1986
10.12.2017

Skvěle propracované a silné dílo, které ve mně zanechalo hlubokou stopu. Neustále člověka nutí přemýšlet nad lidskou a mezilidskou komplikovaností a složitostí života a zároveň každodenní prostotou. A přitom se to četlo krásně a knihu jsem velmi nerad odkládal.

hs777
02.10.2017

Obsáhlá sága americké rodiny dvou přistěhovalců a musím říct, že Stassosovi rozhodně nejsou taková normální rodinka. Cunningham píše velmi otevřeně, naturalisticky a naložil každému členu rodiny víc než dost. Přes těžkou pochmurnost se mi četlo lehce, rozhodně líp než Hodiny. Příznivcům hodněstránkových románů táhnoucích se přes desítky let doporučuji.

adorjas
29.09.2017

Čakala som emócie, pochopenie zmyslu rodiny (aj keď anotácia na konci mnohé vysvetlila), ale kniha mi neprirástla k srdcu.

Za to, ale hodnotím kladne popis postáv a ich duševných pochodov a hlavne neutralitu postáv- nikto nie je vyslovene zlý/dobrý, postavy konajú v rôznych situáciách vždy inak, tak ako je tomu aj v skutočnom živote.

LadyAnn
25.09.2017

Cunninghama se nebojím zařadit mezi nejlepší současné autory a tato kniha budiž tomu důkazem. Nejde odložit, dokud nedočtete. Upřímně a naturalisticky vylíčený životní příběh rodiny přistěhovalce, která přijela do USA žít svůj americký sen. Vyprávění bez sentimentu a patosu, přesto dojemné a silné. Pěti hvězdičkami ráda šetřím, ale tady prostě nemůžu hodnotit jinak.

VladkaBU
25.09.2017

... ani nevím, proč jsem tuto knihu chtěla číst, že jsem ji zařadila do svého seznamu. Ale teď jsem ráda. Rodinná sága, která hezky začala a různě skončila. Četla se hezky a rozhodně to nebyl jediný a poslední příběh, který jsem od autora četla.

Space.Junkienka
19.09.2017

Zkusila jsem si na chvilku odskočit od mých milovaných detektivek a musím uznat, že když jsem uvažovala 'koho si přečíst', tak Michael byl jasná volba. Skvělá knížka se zajímavě propletenými životy několika generací.

dark.ma93
29.08.2017

Naprostá dokonalost! Takové knihy by měly zůstat uchované pro další generace. Je to další naturalista mezi spisovateli. Už kvůli tomu, že otevřeně píše o často tabuizovaných tématech - homosexualita, zneužívání, incest, transgender, jiná identita, deprese... Konec knihy obsahuje nečekaný zvrat, postavy jsou tak dokonale upřímné.

silvie5281
06.08.2017

Musím se přiznat, že číst knihu pro mě bylo nesmírně těžké. Ztrácela jsem se a hodně dlouho mi unikal.
Nakonec jsem vše ale pochopila, dalo by se říct, s posledními stránkami. A dokonce jsem si ke Constantinovi našla cestu a začala jsem ho chápat jako muže, který se snažil jen splnit si svůj sen. Ne zcela vždy správnými prostředky. Toužil po dokonalé rodině a bohatství. Rodina mu nevyšla dle jeho plánu a nebyl schopen se smířit s dětmi, jaké byly.
Silný příběh, a jiný pohled na 'americky sen' a jeho daň.

Schamila
26.06.2017

Právě dočteno - skvělé, ale musím se přiznat, na začátku jsem knihu odkládala, nějak to nemělo šmrnc, ale najednou se vše změnilo a osudy, činy postav byly neskutečné, každý člen rodiny jiná záhada. Docela drsný příběh jedné rodiny, ke konci se kniha nedala odložit - takže doporučuji!!!!!

Crimble
24.03.2017

Rozmáchlá sága ze života americké rodiny v průběhu mnoha desítek let. Fascinující osudy rodiny, jejíž otec uskutečňoval svůj americký sen, a nakonec se přes svojí úspěšnost, pracovitost, tvrdost a snahu vše pevně řídit nestačil divit, jak se mu všichni vymanili z jeho představ o krásném a spořádaném životě. Univerzální recept na štěstí a spokojenost asi fakt neexistuje.
Cunningham exceluje a když si myslíte, že lepší to už být nemůže, tak přijde grandiozně tragický závěr (pokud jste sledovali seriál Six Feet Under, musíte vidět analogii). Lze směle zařadit k tomu nejlepšímu z americké literatury po bok Steinbecka a Irvinga (třeba).

PetullaN
07.03.2017

Vyborny Cunningham a jeho poutavy pribeh jedne rodiny v ramci jednoho staleti. Kniha je skvele psana, nicmene mi chvilemi prislo, ze na jednu rodinu je tech tragedii a pokrivenych vztahu az dost.

FemmeFragile
20.02.2017

Jestli byl pro mne nějaký moment v mém literárním životě zásadní, pak to byl přesně ten moment, kdy jsem do ruky poprvé vzala knihu od Michaela Cunninghama...

Pravda, žádným dílem už nejspíše nepřekoná sám sebe a své Hodiny, ty zůstanou již navždy záležitostí mého literárního srdce, ale Tělo a krev, ač mne obvykle rodinné ságy příliš nebaví (výjimku tvoří snad jen Zabiják od Émila Zoly ruku v ruce s celou literární sérií Rougon-Macquartů), mne jednoduše na samém svém začátku chytlo a do poslední stránky nepustilo... Je to kniha skutečně zvláštní a do jisté míry je o každém z nás, neboť každý má na tomto světě nějakou rodinu, která udělala ty či ony chyby, nese si s sebou své kostlivce ve skříni, své omyly a přešlapy, které udělala ve výchově svých dětí a kterými právě tyto děti byly ovlivněny po celý zbytek života. Do jisté míry je Cunningham pokračovatelem naturalistické tradice, kterou započal právě Émile Zola, přesně v Těle a krvi zobrazuje determinaci člověka prostředím, ve kterém je vychováván. Každý člověk v linii si s sebou nese chyby svých předků, k nimž přidává své vlastní, až celá dynastie končí rozkladem, neboť základy - již na začátku chatrné - nemohou pod tíhou viny dál stát.

Michaelu Cunninghamovi se klaním... Troufám si ho bez nadsázky označit za jednoho z nejlepších spisovatelů, které máme, a oceňuji, že "popularizuje" a "dělá normálnějšími" také témata, která dříve byla tabuizována a stále ještě nejsou v literatuře zcela běžná - témata homosexuality, transgenderu, pokřivených vztahů, sexuálně přenosné nemoci, prostituce...

Jediné, co mi skutečně u knihy zkazilo náladu, byl její doslov. Jak považuji celou odeonskou edici, do níž Tělo a krev patří, tak právě v ní ve velké míře těžce pokulhávají doslovy. Četla jsem z této edice již asi 3 nebo 4 knihy, a všimla jsem si jedné pozoruhodné věci - doslov by podle mého měl být klíčem (nebo dokonce několika klíči) k novému chápání děje. Měl by čtenáři nabízet nové, čerstvé, svěží úhly pohledu a nové hypotézy, "co asi autor tím a tím myslel". To se však zpravidla u těchto knížek nestává. Autoři doslovů jen v celé prostotě sumarizují děj díla, asi jako průměrný školák u maturity, který nechápe, že nemá převyprávět děj, ale zachytit pointu a vliv díla, číst mezi řádky. Jsem ráda, že naši přední literáti, kteří doslovy píšou, umí tak hezky citovat, jde jim to dobře (co si budeme povídat, citují dokonce doslovně, a právě tyto citované části z knihy tvoří snad celou třetinu doslovů). Ale od odborníků jejich kvalit bych očekávala mnohem více, a nedočkala jsem se. Přiznám se, že z toho jsem velmi rozmrzelá, neboť jsem zvyklá pokoušet se dílo interpretovat po přečtení z několika možných úhlů pohledu, zamyslet se, proč je napsáno tak, jak napsáno je, co mohlo autora vést k tomu, aby jej tak napsal, a jaké poselství pozornějším čtenářům, nejen konzumentům literatury, které berou v potaz pouze to, co je přímo doslovně napsáno, chtěl předat. Právě těmto konzumentům by mohl pomoci doslov, který by je donutil nad dílem zapřemýšlet, a nedělá-li to, pak mi přijde, že jsou tito lidé, kteří si neumí z díla ony skryté podtexty extrahovat sami, bez nápovědy, okrádáni...

Janek
02.01.2017

Michael Cunningham je génius. Dokáže bravurně, s ohromnou lehkostí balancovat na hranici mezi popisem krajiny vnější a vnitřní (duševní). Ve výborném překladu Veroniky Volhejnové (Odeon, 2014) autor s velkou citlivostí a se smyslem pro každý detail vykresluje rozsáhlou mozaiku mnoha lidských osudů. Příběhy postav několika generací, individuální zklamání, větší i menší tragédie se neustále prolínají, vynořují se a zase zanořují, aniž by nudily.
Skvělá práce s motivy a výborné, stylisticky absolutně vycizelované závěry kapitol vytvářejí všudypřítomné napětí, které dokonale obnažuje vnitřní napětí v srdcích všech postav.
Literární lahůdka.

wooloong
21.11.2016

Pár týdnů předtím jsem dočetla Domov na konci světa a při čtení tohoto románu jsem měla neustále pocit dejá vu. Homosexuálové, problematické rodinné vztahy a odcizení, homo i hetero sex, drogy, hudba (méně než v Domově, ale přece), AIDS, zoufale tragické osudy většiny hrdinů. Styl psaní se mi líbil, ale ty postavy a jejich osudy mě až tak nenadchly, až na Cassandru, ta byla moc fajn.

Anitka.KM
03.11.2016

Fascinující styl psaní a vykreslení postav, emocí, myšlenek.... Kniha mě omámila a pořád ji cítím, i když jsem poslední stránku přečetla před několika dny. Je neskutečně hluboká a pocitová.
Moje první od Michaela Cunninghama, ale rozhodně ne poslední. Jeho styl psaní jsem si zamilovala.

Marbo
18.10.2016

Knihu jsem zakoupil pod nátlakem přítelkyně, kterou již nebavilo stepovat před knihkupectvím, probodávaje mne pohledem ať už si sakra něco vyberu.
Co říct ku knize samotné - rodinná sága amerického střihu, ne nepodobná mé milované "králičí" trilogii od Updika. Navzdory všem možným poutům jsme ve finále sami a je jen na nás, kdo a jak se na ten náš konec bude dívat...

salamandrina
29.09.2016

Michael Cunningham je bůh!

jitka7655
01.06.2016

Krátké i delší vhledy vykreslující osud tří generací. Děj jednou posunují dialogy, jindy popisy dějů a pocitů. Střídání tempa a pohledů. Neradostné ale krásné čtení.

magnolia
21.03.2016

Chybí mi slova k napsání komentáře a knihu si pročítám znovu, což tak často nedělám. Několikrát během čtení mi bylo velmi smutno, ale také jsem užasla nad tím, jak se dají popsat pocity mužů a žen, dětí i starých lidí. Na jednu rodinu bylo dramat až moc, jenže od tohoto autora to prostě beru. Píše tak, jakoby těmi všemi lidmi, ženy nevyjímaje, někdy sám opravdu byl..., píše krásně. A člověk při čtení přemýšlí a porovnává a prožívá.
Z postav mi byla nejsympatičtější asi Mary, i když ne hned od začátku. Constantinovi jsem fandila jen do jeho prvního výbuchu vzteku. A potom Cassandra, ta se povedla. Na každém bylo něco zajímavého a skutečného.

mau
16.11.2015

Dokonalost. Jsem nadšená!

ZÓNA
10.09.2015

Lidská malost-ta prostupuje celý tento román. Všechny výborné postavy, které spisovatel stvořil, jsou navzdory svým ambicím a kvalitám a nedostatkům tak nicotné oproti předivu času, který každou z nich ochromí a nechá zmizet.
Sledujeme rok za rokem osud jedné rodiny a jejich jednotlivých členů. Je tu toho tolik co ohromí. Jsou zde krásné dialogy a geniálně stvořené charaktery postav. Je tu smutno. Ano, v tomto románě je moc smutno. Nejsmutnější část přichází s koncem knihy, i když onen smutek se táhne celým románem jako nit.
Každý si určitě oblíbí některou z postav. Já osobně si zamiloval Constantina a Mary. Bude se mi po nich dlouho, předlouho stýskat...

eiramka
16.08.2015

Jestli si někdo myslí, že má rodinné problémy, měl by si přečíst tuto knihu. Ale teď vážně: sága rodu, do které Cunningham vložil snad všechna témata, která hýbou americkou společností - vztah rodičů a dětí, přistěhovalectví a snaha uplatnit se v nové společnosti, staré peníze a nové peníze, týraní a milování, homosexualita a AIDS, hledání, nacházení a rozcházení - to vše proloženo postřehy o životě a žití o vnímání , prožívání a přežívání, o emocích a citech . Kdybych měla použít gurmánské přirovnání - tohle rozhodně není fast food - to je návštěva prvotřídní restaurace.

Melanka
19.07.2015

Výborná kniha, zaryla se mi hluboko do duše. Málokdo umí tak dobře popsat emoce a život. Skvělé!

homosexualita rodina rodinné vztahy LGBT

Michael Cunningham