451 stupňů Fahrenheita

Guy Montag, hrdina románu žije ve své ohnivzdorné vile obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby a také ovšem policejních helikoptér a mechanických „ohařů“, kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince. Kdo je však tímto „zločincem“? Ten, kdo překročí základní zákon této utopistické civilizace, tj. ještě vlastní a čte knihy, kdo nemyslí tak, jak je předepsáno myslet, kdo se pokouší uvažovat samostatně. Tohoto „zločinu“ se právě dopustí Montag. A o příšerné, hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie ve svých helikoptérách, o zmechanizovaném děsu, který je mu v patách v podobě mechanického ohaře s prokainovou jehlou v čelisti, o úděsné televizní reportáži z této honičky a o konečném zániku onoho odlidštěného světa vypráví tento příběh. Je to jedno z nejlepších Bradburyho děl, v němž nastavil křivé zrcadlo fantastiky civilizaci moderního světa, jež člověku nepřinese skutečné štěstí, dusí-li v něm to nejcennější – lidskou myšlenku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5192/big_451-stupnu-fahrenheita-Kgu-5192.png 4.33245
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Fahrenheit 451, 1953

Kniha 451 stupňů Fahrenheita

JKDelaney

Skvělý počin. Den trifidů, Válka světů, 451 stupňů.. díky za tyto úžasné knihy.

Teraesa

Veľmi nadčasové.

"Lenže to je na ľudskej rase prekrásne: nikdy nebude taká znechutená alebo beznádejná, aby sa vzdala opakovania záchrany múdrosti."

"'Naplň si oči údivom,' radil mi, 'ži, akoby si mal o desať sekúnd padnúť na zem mŕtvy.'"

Las_T

Dělalo mi hrozný problém se do toho začíst a když už se mi to povedlo tak jsem byl na konci. Z mého pohledu zklamání jako hrom a to mám hodně rád Bradburyho povídky.

Metuje

Relativně krátká klasika, poslouchal jsem to už k maturitě, ale to jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, takže jsem si to teď znovu užíval pořádně. Od Bradburyho jsem četl zatím jen tohle, těším se ale i na další knížky. Možná bych ocenil méně popisnosti a více děje, především u tak malého rozsahu stran, bavilo by mě i pokračování, i když chápu, že co do abstraktnosti by to ztratilo na atmosféře. Četl jsem vydání z roku 2015 od Plusu a trochu mě zklamal doslov Františka Novotného, který takovým zastaralým a pesimistickým pohledem popisuje jak se dnešní doba řítí do záhuby (nebo už tam skoro je) a přirovnává ji k té knižní.

DaNDee

I always believed captain Beatty was the good one..
Již od začátku mi kniha silně připomíná onu atmosféru Orwellova 1984 a myslím si, že Bradburry mohl být 1984 silně inspirován. Čtenáři se jména postav nenávratně vryjí do paměti stejně tak jako tomu bylo u Winstona a Julie. Přitom tento silný , antiutopický příběh (a dle mého Clarissa McClellanová) nutí člověka přemýšlet. A mě hlavně o tom, jak to, že se toto dílo neocitá na seznamu maturitní četby...

Shaxx

Konečně jsem se dostala k téhle klasice.
Smekám před Bradburyho fantazií a mrazí mě toho, jak je tohle dílo nadčasové.

Jara.v

Nadčasová úžasná kniha. Ovlivňování myšlení lidí a dělání z nich loutky. Tupý přetechnizovaný život, kdy se lidé jen baví, ale vlastně nic neví. Neuvědomují si strach ani radost nebo štěstí. Prostě jen žijí, ale jak. Úžasně popsané procitnutí do reality, se kterou si vlastně ani nevíte rady. Více snad ani netřeba komentovat.

Fazulajda

Rozhodně se musí nechat, že je kniha krásně napsaná. Ačkoliv to někdy znělo spíše jako reptání, něco na tom přece jenom bude, byť, jak vidíme, že je doba přetechnizovaná, lidé říkají už dlouho a civilizace se stále nezřítila.