451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5192/bmid_451-stupnu-fahrenheita-Kgu-5192.png 4 3948 3948

Guy Montag, hrdina románu, žije ve své ohnivzdorné vile obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby a také ovšem policejních helikoptér a mechanických „ohařů“, kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince. Kdo je však tímto „zločincem“? Ten, kdo překročí základní zákon této utopistické civilizace, tj. ještě vlastní a čte knihy, kdo nemyslí tak, jak je předepsáno myslet, kdo se pokouší uvažovat samostatně. Tohoto „zločinu“ se právě dopustí Montag. A o příšerné, hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie ve svých helikoptérách, o zmechanizovaném děsu, který je mu v patách v podobě mechanického ohaře s prokainovou jehlou v čelisti, o úděsné televizní reportáži z této honičky a o konečném zániku onoho odlidštěného světa vypráví tento příběh. Je to jedno z nejlepších Bradburyho děl, v němž nastavil křivé zrcadlo fantastiky civilizaci moderního světa, jež člověku nepřinese skutečné štěstí, dusí-li v něm to nejcennější – lidskou myšlenku.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet
Originální název:

Fahrenheit 451, 1953


více info...

Přidat komentář

Tída
07.04.2025 5 z 5

Po letech jsem se k této útlé knize vrátila, a pořád je to paráda. Připadá mi neuvěřitelné, že autor tohle dílo napsal v roce 1953, klobouk dolů. Doufám, že nikdy nezažijeme dobu, kdy se budou knihy pálit. Pobavilo mě používání slov požárník/hasič, jen by mě zajímalo, jestli je to rozlišné i v originále.

reniboro
01.04.2025 5 z 5

Líbí se mi, údernost na několika málo stránkách (160 v dnešní době není moc), styl vyjadřování a ze není vše jasně řečeno, ale vyplývá. To má za me obrovskou cenu. Nemohla bych číst jen takové knihy, ale čas od času je to velké obohacení.


Pavel666
31.03.2025 5 z 5

Velmi čtivá kniha ovšem konec je malinko rychle ukončený, čekal jsem jiný závěr. To o čem kniha vypráví mi přijde že se v dnešní době v jiné formě už trochu děje. Koneckonců většina lidí v dnešní době už moc nečte a kdyby se dnes měli některé nebo všechny knihy pálit, bylo by to většině lidem také jedno.

Veru_Nika
27.03.2025 4 z 5

Zajímavá představa – že se k člověku dostane jen to, co mu dělá radost Sledování prázdných pořadů bych přirovnala k dnešnímu scrollování na Instagramu, kterého se (přiznávám) taky účastním. A čím větší telka, tím lepší, ať na ten nekonečnej seriál pěkně vidim! Za mě možná moc krátké – klidně bych si atmosféru užila o něco déle. Konec, jako by byl sešitý horkou jehlou.

666Jitka
27.03.2025 audiokniha 5 z 5

Přečteno několikrát a tentokrát znovu do čtenářské výzvy 2025, rok kdy se narodil jeden z rodičů, tj.1953 se narodil můj otec Josef, Bůh dej klid jeho duši.

Kdykoli se k této knize vrátím, lomcují mnou velmi silné emoce a obava, že je otázkou času, kdy se tato kniha stane skutečností, ostatně jako již mnohokrát historie, která se neustále opakuje, bohužel potvrdila. Sami dobře víme, že i v dnešní, rádoby svobodné době, jede cenzura na plné obrátky a člověk si musí dávat pozor na to, co a jak řekne. Představa, že by existoval svět, kde by pro knihy nebylo místo, mě naprosto děsí a doufám, že toho nikdy nebudu svědkem. Knihy velmi nutně potřebuji k přežití v tomto uspěchaném, šíleném, superkorektním a "skvělém" světě.

Eleanor05
25.03.2025 3 z 5

První dvě třetiny knihy jsou výborné - svižné, zábavné, ačkoli se postavy kolem Montaga zdají trochu nevyužité. Zvlášť moje oblíbenkyně Clarissa a Mildred. Třetí třetina, kde už je Montag sám, je dost natahovaná a vlastně to celé končí tak nějak do vytracena.
Jako varování před přílišnou přetechnizovaností moderní doby (v čase vydání budoucnosti), zjednodušením a vyprázdněností takového života to funguje výborně, škoda že se autor více nerozepsal. O zdejších postavách, o tom jak funguje svět, v němž žijí, kdo přesně tam vládne zdejší diktatuře, atd. Nabízí se srovnání s fanomenálním 1984, jehož kvalit Bradburyho dílo ale nedosahuje ani z poloviny.
451 stupňů Farenheita je dobrá kniha, ačkoli je příliš krátká a ke konci dějově řídká na to, aby se stala knihou výbornou. 3*.

Karolína18
15.03.2025 5 z 5

Já jsem věděla, že je kniha dobrá, ale jde z ní fakt mráz po zádech... Téma se mě hodně dotklo i kvůli tomu, že miluju knihy a historii. Představa, že nám někdo zakáže pojímat nové myšlenky a číst s důležitá fakta z hostorie, je děsivá. I v dnešní době ale existuje spoustu lidí a společností, které se neštítí kvůli své pravdě překračovat různé hranice a třeba i zabíjet. Že se bojí lidí, kteří uvažují jinak, že chtějí jen svou jednu verzi reality, jenom svůj pohled na svět. Trochu mě to zase donutilo si vážit toho, v čem žiji a co vše můžu. Dystopie mám ráda, i když mě tak trochu děsí, a tato není výjimkou. Je zajímavé sledovat, před jakou dobou už uměl někdo předpovědět, co se může dít, co vše je z toho pravda...
Opravdu mě tam vyděsilo to, že si taky občas zapnu nějaký triviální film, přečtu si brakovou literaturu a jsem ráda, že můžu vypnout, nemusím přemýšlet a je to hodně osvobozující, někdy umí přemýšlení hodně vysilovat. Když ale tento přístup převládne, tak zbyde jen tupé stádo nemyslících, kteří se nechají snadno zmanipulovat tak, že nebude prostor pro city, nebude prostor pro lásku mezi manželi, ale zůstane jen slepá poslušnost, jakou projevila hrdinova manželka. Ta mě mimochodem šíleně štvala.

mirka0586
14.03.2025 5 z 5

Líbilo se mi to...

ozzak
12.02.2025 5 z 5

Klasika antiutopickeho scifi o budoucnosti kdy jsou zakázáno vlastnit knihy a kdy mají hasici jako úkol ne hasit požáry ale hledat ukryte knihy a pak je pálit.Hlavni hrdina hasic jménem montag žije svůj život s manželkou s kterou si čím dál tím víc přestává rozumět se při jednom pálení kde i s knihama uhori majitelka knih si pár nenápadně vezme a nechá si to. A začne je číst v soukromí což ale dozví jeho nadřízený kterého při pálení jeho knih zabije a tim se stává lovnou zvěří. Nakonec se mu podaří utéct seznámí se s komunitou lidí kteří aby zachovali obsah knih se je učí nazpaměť pred spalenim aby aspoň zachovali jejích obsah. Rád, se ke knize zase rád vrátím.

Slovenka
12.02.2025

Výpisky:

Nie, nie, to, čo hľadáte, nie je len v knihách. Siahnete po tom všade, kde to objavíte, v starých gramofónových platniach, v starých filmoch. Hľadajte to v prírode a hľadajte to v sebe samom. Knihy boli len jedným z rezervoárov, kde sme ukladali všemožné veci, keď sme sa báli, aby sme ich nezabudli. Nie je v nich žiadne kúzlo. Kúzlo je iba v tom, čo knihy hovoria, v tom, ako zostehovali útržky sveta dokopy v jediné rúcho.

O čom sa vlastne v knihách píše? Na túto otázku dostať odpoveď, to by bolo! Ale na moju česť, v knihách sa píše o ničom! O ničom, z čoho by si sa mohol poučiť alebo čomu je možné veriť. Ak sú to romány, pojednávajú o ľuďoch, ktorí nikdy nežili, o mátohách autorovej fantázie. A keď to nie sú romány, je to ešte horšie: jeden profesor nadáva druhému do idiotov, jeden filozof utápa druhého v lyžičke vody. A všetci sa motajú sem, tam, ničia hviezdy a zhasínajú slnko. Človek nakoniec nevie, čí je.

Celá kultúra je úplne prehnitá. Kostra potrebuje roztaviť a opäť vymodelovať.

Candid
03.02.2025 2.5 z 5

Sci-fi a dystopická díla jsou má nejoblíbenější. 451 stupňů Fahrenheita pro mě ale bylo zklamáním. Pokud bych si knížku nevybrala do čtenářské výzvy, nejspíš bych ji nedočetla. Příběh mě nebavil a nedokázal mě vtáhnout. Ani styl psaní, jak je vyzdvihováno, se mi nezdál nijak poetický. Nemůžu si pomoct, ale celé mi to přišlo takové ploché a neuvěřitelné.

šneki
06.01.2025 4 z 5

Konečně jsem se dostala k vyhlášené klasice a musím říct, že nezklamala. Styl psaní není nejobvyklejší, ale naprosto sedí s tím, co bylo řečeno v úvodu od autora - prostě píše, jak ho co napadne. Svět byl vysvětlen tak akorát, aby se člověk moc nepozastavoval nad nějakými nelogičnostmi. Trochu mi chybělo více scén/informací s Clarisou a její rodinou.
Nicméně kniha je i po tolika letech extrémně aktuální, z čehož běhá mráz po zádech a nabízí otázku, jestli snad Ray necestoval časem a nedostal se mu do ruky TikTok, Spotify a bezdrátová sluchátka.

Ventimiglia
02.01.2025 5 z 5

Je mi jasné, že Bradbury byl velká vizionář, ale už jsem zapomněla, jak skvělý byl básník. Krásně napsáno, skvělé poetické pasáže, silné myšlenky.

konicekbily
28.12.2024 5 z 5

Autorovy obavy z pochybného vývoje lidské společnosti a konání lidí se postupně vyplňují. Nebylo třeba pálit knihy, spousta lidí knihy nečte a je se svým životem spokojena a nechce se trápit myšlenkami. Vize se pomalu, i když pouze částečně, naplnila. Moc hezké dílo sci-fi se spoustou myšlenek!

santa1212
23.12.2024 4 z 5

Klasika. Za me stojí za ocenění zejména obrovské autorovo vizionářství, s nímž do značné míry vystihl desítky let dopředu vývoj technologií a do jisté míry i lidské společnosti. Za to si zaslouží absolutorium.

Text knihy je za mě trochu zvláštní, těžko se vstřebává, ale stojí za to tuhle klasiku poznat.

KudrlinkaM
25.11.2024 5 z 5

I po tolika letech - sedmi desetiletích - od vydání této knihy platí: Ray Bradbury je prostě Král fikce a poselství této knihy je platné i dnes. Doporučení je nadbytečné (imho), tuto klasiku už musel přečíst každý.

Frantralala
11.11.2024 5 z 5

Hodně dobrá kniha na zamyšlení a dokonce i hodně čitelná!
Pokud se vám líbilo 1984 od George Orwella, tak bych se opovážil říci, že tohle by se vám mohlo také líbit.
Mně osobně se tato kniha hodně líbila. Dokázal jsem ji přečíst za velmi krátkou dobu - hádám tak týden? Děj vás chopí hned od první věty a nepustí, dokud ji nedočtete.
Knihu Vřele doporučuji! :)

jankum
20.10.2024 5 z 5

Smutná antiutopie o společnosti, kde pro knihy není místo. Bradburyho cit pro vystihnutí pocitů hlavních postav je úchvatné. (a neméně úchvatný je Oscar Werner v roli Guy Montaga v Truffautově filmovém přepisu )

ZuzKul3
04.10.2024 4 z 5

Knihu som mala požičanú z knižnice, ale určite si ju chcem kúpiť… je plná hodnotných filozofických zamyslení a úvah, je nadčasová a napriek krutosti (práca hlavného hrdinu a jeho kolegov vo mne vyvolávala úzkosť)…. ľudská.!!!

Tomk0
01.10.2024 4 z 5

Kniha byla pro mě velmi inspirující svou nadčasovostí. Ray Bradbury v tomto dystopickém románu brilantně zachytil fenomény, které v době vzniku působily jako fikce, avšak dnes jsou součástí naší reality. Autor výstižně předvídal naši posedlost obrazovkami a izolaci jednotlivce, symbolizovanou sluchátky v uších.

Tento román nejen varuje před technologickým pokrokem, který může vést k odcizení, ale také kritizuje společnost, jež se vzdává kritického myšlení a podléhá pasivitě. Často mi kniha připomínala 1984 od George Orwella, neboť obě díla zkoumají témata totality a ztráty svobody myšlení.

I když jsem se občas ztrácel a ne vždy rozuměl, velmi mě zaujal autorův styl vyprávění. Bradburyho jazyk je bohatý a obrazný, dodávající příběhu jedinečnou atmosféru. Román nás nabádá k zachování myšlenkové svobody a kritického přístupu k světu kolem nás.
75%