451 stupňů Fahrenheita

Guy Montag, hrdina románu žije ve své ohnivzdorné vile obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby a také ovšem policejních helikoptér a mechanických „ohařů“, kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince. Kdo je však tímto „zločincem“? Ten, kdo překročí základní zákon této utopistické civilizace, tj. ještě vlastní a čte knihy, kdo nemyslí tak, jak je předepsáno myslet, kdo se pokouší uvažovat samostatně. Tohoto „zločinu“ se právě dopustí Montag. A o příšerné, hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie ve svých helikoptérách, o zmechanizovaném děsu, který je mu v patách v podobě mechanického ohaře s prokainovou jehlou v čelisti, o úděsné televizní reportáži z této honičky a o konečném zániku onoho odlidštěného světa vypráví tento příběh. Je to jedno z nejlepších Bradburyho děl, v němž nastavil křivé zrcadlo fantastiky civilizaci moderního světa, jež člověku nepřinese skutečné štěstí, dusí-li v něm to nejcennější – lidskou myšlenku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/5192/451-stupnu-fahrenheita-Kgu-5192.png 4.32282
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

Fahrenheit 451 (1953)

Kniha 451 stupňů Fahrenheita

enymey

Výborná kniha. Přestože některé starší sci-fi můžou dnes působit trochu úsměvně, tady jsem takový pocit neměla. Téma je stále aktuální - svoboda, slepota a stádovitost lidí a touha po naplněném životu. Už na začátku jsem se hezky začetla a konec jsem dala jedním dechem.

Honziin

Čekal jsem něco jako druhé 1984, ale byl jsem příjemně překvapen odlišností. Režim je zde daleko volnější než v 1984 a lidé, i když prakticky bez vlastního rozumu, jsou dokonce i šťastní.

markulka

Svět, kde by lidé neměli mít svůj názor a měli by jít se stádem...neblížíme se k tomu tak trošku i my? Toť otázka k zamyšlení. Skvělá kniha, i když za mě by tam mohlo být více akčních pasáží.

Ivan F

Čas, neúprosný čas, veľmi ublížil tejto knihe. To, čo bolo sci-fi v 50tych rokoch minulého storočia (plných schizofrénie) je dnes bežnou realitou. Výborne, Ray, bol si vizionár. Takisto posolstvo knihy je aktuálne. Avšak na pomerne malý počet strán (super, diela minulosti šetrili lesy a prírodu) je kniha plochá a nezáživná. Dielo by sa dalo skrátiť na veľkosť novely a bolo by to lepšie. Takisto mám pocit, že v Európe by to celé dopadlo inak, než ako to Ray zakončil v USA. Myšlienka dobrá, len formát je zastaralý. Zaujímalo by ma, ako by to Ray napísal dnes.

lsisec

Napětí a téma k zamyšlení, to vše nabízí dílko z dílny génia Sci-Fi Ray Bradburyho. Perfektní.

jsemkytka

Zklamání. Ústřední myšlenka i důležitosti knih mě velmi zaujala, a proto jsem se nemohla dočkat, až si ji přečtu. Bohužel jsem asi přišla s jiným očekáváním. Znám mnohem lepší antiutopistické romány. Ale věřím, že se někomu opravdu líbit může.

hayalet

Začátek lehce pomalejší, ale po pár stránkách je to celkem slušná jízda, kdy máte pocit, že i vás někdo sleduje. Takový stihomam. Potlačování vlastních myšlenek a názorů je vykresleno dost dobře. Nezájem okolí o věci kolem...no, něco mi to připomíná. Že by dnešní svět? Moc dobrá kniha k zamyšlení.

Janadvorackova

Starší autoři fantastiky byli nejspíš mimozemšťani. Jak dokázali dokonale odhadnout některé věci budoucnosti a ještě o tom napsat příběh. Jako by si říkali: "ha, děti, smradi jedni, nažerte se toho už teď, protože jinak nedopadnete."

V příběhu vykreslená stádovitost závisláků na hloupostech mě vytáčela. Manželka hlavního hrdiny je takový typ kravky, která si založí profil na sociální síti a mezi své záliby napíše "nakupování." Jéééžiš, tyhle lidi mi fakt smrdí. Takové ovečky, které jsou schopné sladit obleček pejska se svou kabelkou a považovat to za důležité... A na dotaz, jestli takoví někdy něco četli, zachichotají se a prohlásí: "nó, četli jsme, ale jenom takový ty krátký."

V poslední době se řeší hodně třeba cenzura internetu. Nedávno jsem si říkala, jak "výborný další krok do kulis podobných románů" to je.

O pár hodin později:
Bohužel jsem si pustila film. Ještě že se toho autor nedožil, protože to je tak strašná, bezduchá hrůza, že mít to na nějakém nosiči, asi ho spálím. Úplně to zprasili, vyškrtli to důležité a nechali minimum, plus nudu. Komu je takový film určen?