Hamlet

Koupit

Hamlet je slavná tragédie pojednávající o jednom dánském královském rodu. Hamletovi zemře otec, král dánský, a hned záhy si jeho ovdovělá žena (vystupující jako Královna) vezme za muže králova bratra, Claudia (vystupující zde jako Král). Zde začíná náš příběh, a sice asi dva měsíce poté, co král zemřel. Horacio, jeden z nejvěrnějších služebníků, je přivolán stráží na cimbuří, protože viděli ducha, který vypadal úplně stejně jako bývalý král. Přizvou tedy i Hamleta, který si s otcem povídá a zjistí, že Claudius jej ve spánku zabil tím, že mu nakapal jed do ucha. Hamlet slíbí, že otcovu smrt pomstí... Hra poukazuje, že touha po moci se nezastaví před ničím. Ušlechtilí zabíjejí, poddaní se poklonkují a čest či ctnost jsou výsadami hrdinů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/673/big_hamlet-mng-673.jpeg 4.23074
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Československý spisovatel

The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark, 1601

Kniha Hamlet

Prospero
20. listopadu

Máš chuť na svou švagrovou a chceš být králem? Tak prostě zabij svého bratra a vem si jeho ženu. Potom bude váš synovec vaším nevlastním synem, ale budete mu říkat bratranec.. :D Až na ten bordel v rodinné terminologii mi ten příběh přijde jako příběh Lvího Krále od Disneyho.. až na to, že Simba byl mnohem stravitelnější a zábavnější postava, než ufňukaný spratek s pochybnou orientací, který, kdyby žil v naší době.. nijak by se nevyjímal od tuctu dnešních pubertálů, kterým psycholog předepisuje každý měsíc kvanta Trazodonu na to, že je ve škole nemají rádi.

Shakespeare napsal 154 sonetů a 39 her.. a jediná hra, která se mi od něj líbí je Sen noci svatojánské a tak trochu Hamlet. A přestože se mi "líbil" originál, mnohem více se mi líbila jeho parodie v Simpsonových.. konkrétně epizoda 14., 13. série s názvem "Příběhy z nevrácené knihy".. kde se Ralph v roli Laerta zase blejsknul a bodl sám sebe mečem do břicha, postupně následovalo celé osazenstvo místnosti včetně Claudia a Hamleta, všude bordel, mrtvoly a krev a nakonec to zabila matka Gertruda, která se při pohledu na to všechno praštila kropáčem do hlavy se slovy, že ten bordel fakt uklízet nebude.. :D Groening celého Hamleta shrnul do pěti minut a pobavil mnohem více, než kniha o 200 stranách neustálých monologů v hořkém nočním bdění.. až na ten šťastný konec, kde jsou všichni konečně po smrti je to kniha o jedné velké depresi.

Pěkný je také The Skinhead Hamlet od Richarda Curtise, což byl mimochodem dvorní scenárista Rowena Atkinsona..

Sad.

Mirkatka
11. listopadu

Klasika. Občas trochu zdlouhavé, ale dala se přečíst

charlizee
08. listopadu

Ve škole jsme se vždycky učili, že Hamlet předstíral své šílenství.
Dokud jsem to teď nepřečetla, netušila jsem, jak kontroverzní názor jsme memorovali. Vůbec to není tak jednoznačné…
Martin Hilský ve svém doslovu uvádí, že Hamleta proměnila mystická zkušenost, setkání s duchem. Z toho se dá určitě vycházet, vždyť koho by podobný zážitek neproměnil. :-)
Vlastně by mě spíš zajímalo, kam se vytratilo podobné jednoduché zamyšlení se v našich školách, protože ať sáhnu po kterémkoliv svém literárním sešitu, tam najdu stejnou (dříve uvedenou) základní premisu.
Není nad to se stále vzdělávat. :-D

palladium
05. listopadu

Moje první seznámení se Shakespearem. Napínavý příběh, kde jde nejen o děj, ale účastníci také mluví přímo k publiku a tím vysvětlují své myšlenkové pochody a motivace. Na tom je vidět, že lidé jsou po staletích stále stejní a Shakespeare byl nejen geniální vypravěč, ale také znalec povah. Něco jako duchovní guru, který psal hry.

yonda
01. listopadu

Možná jsem nezvolila správné vydání, možná to chtělo jiný překlad...Prostě jsem čekala víc....Nemůžu si pomoct.

Andrrew

Protože nejsem kdovíjaký znalec literatury Shakespearovy doby, natož znalec Shakespeara jako takového, zdržím se snah o jakoukoliv reflexi tohoto nesmrtelného opusu, který jsem do dneška znal pouze v těch nejobecnějších konturách (kdo by neznal adaptaci ze Simpsonů, potažmo vybrané citáty). Nelze však nezmínit, jak jsem byl unešen autorovým ostrovtipem, prostřednictvím kterého si bere na paškál úplně kohokoliv napříč všemi postavami a vůbec celým společenským pozadím této hry. Místy se autor, všemi opěvovaný bard světové literatury, uchyluje až k morbidnímu stylu humoru, viz. dialog hrobníků při příležitosti nešťastné smrti Ofélininy. Určitě se chopím příležitosti, až se Hamlet objeví v programu někde v blízkém divadle, a to nejenom proto, abych nebyl ve společnosti za nekulturní hovado, který v životě nevidělo Shakespearovu hru na prknech, ale hlavně proto, abych si vyslechl ten zmíněný ,,hrobnický dialog”.

SknihouVrukách

Bohužiaľ, keďže som sa na toto dielo tešila. Mne to proste nesadlo a dokonca ma viac bavila Antigona. Dej ma bohužiaľ nudil a nedokázala som sa na prinútiť na knihu sústrediť. Avšak, štýl písania nebol zlý. Občas bol poetický, inokedy sa podobal viac bežnej reči.

666Jitka

Jedno z nejznámějších děl nesmrtelného Shakespeara - tragédie Hamlet - je napsané blankversem v Ich-formě. Děj je prolínán úvahami o otázce života a smrti, zradě, intrikách a zklamání, které na druhou stranu v této hře odlehčují dvojsmysly, dobové narážky a ironie. Myslím, že snad každý, alespoň v základních rysech, ví, kdo je Hamlet.