Hamlet

kniha od:


Koupit

Hamlet je slavná tragédie pojednávající o jednom dánském královském rodu. Hamletovi zemře otec, král dánský, a hned záhy si jeho ovdovělá žena (vystupující jako Královna) vezme za muže králova bratra, Claudia (vystupující zde jako Král). Zde začíná náš příběh, a sice asi dva měsíce poté, co král zemřel. Horacio, jeden z nejvěrnějších služebníků, je přivolán stráží na cimbuří, protože viděli ducha, který vypadal úplně stejně jako bývalý král. Přizvou tedy i Hamleta, který si s otcem povídá a zjistí, že Claudius jej ve spánku zabil tím, že mu nakapal jed do ucha. Hamlet slíbí, že otcovu smrt pomstí... Hra poukazuje, že touha po moci se nezastaví před ničím. Ušlechtilí zabíjejí, poddaní se poklonkují a čest či ctnost jsou výsadami hrdinů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/673/hamlet-mng-673.jpeg 4.22861
Žánr
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Československý spisovatel
Orig. název

The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark, 1601

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (218)

Kniha Hamlet

Přidat komentář
tra-my5156
10. října

Hamlet sám o sobě vás nutí přemýšlet nad tím, zda-li vy sami jste v pořádku.

Hermiona419
11. září

Z Hamleta a dalších knih,které jsou psány jako divadelní hry jsem měla strach,že tomu nebudu rozumět nebo tak něco. Ale musím říct,že opak je pravdou, Hamlet se mi moc líbil a s porozuměním textu jsem nijak zvlášt problém neměla. Za mě velmi doporučuji!!!


inachisio
30. srpna

Do tohohle díla jsem se vrhla opravdu nadšeně a tak jsem i pokračovala. Rozhodně jedno z jeho nejlepších děl. Vynikající, strhující, překvapivé.

Hani77
20. srpna

Je to taková klasika, přesto jsem se k tomuto dílu dostala až v dospělém věku. První polovina mě vyloženě nebavila. Pak to začalo mít trochu spád a konec mě bavil.

Verunka926
02. srpna

Ze začátku mě to moc nechytlo, ale potom mě to začalo bavit a líbilo se mi to.

Littleben
31. července

Klasika. Skvělý, přemoudrý Shakespeare.

Cress
29. července

Z této knihy jsem měla celkem strach, protože díky hodinám literatury, znám její obsah téměř nazpaměť. Ale mile mě překvapila. Jazyk je stejně jako u ostatních Shakespearových děl nádherný a příběh jsem si taky moc užila. Za mě nejlepší kniha od Shakespeara, co jsem četla.

Set123
25. července

Musím na sebe hned na začátku komentáře něco prozradit. Při čtení textu jsem se hrozně nudil. Nic to nemění na mnohých úžasnostech knihy, které popíši níže, ale nudil jsem se. Důvod? Je jednoduchý. Hamlet je hrozně profláknutá hra, která se hraje, inscenuje, v televizi pouští a paroduje neustále dokola a dokola… Proč tomu tak je, je zjevné. Hamlet, s podtitulem „kralevic dánský“, je jednou z nejlepších tragédií, ba dokonce dramat, co kdy byly napsány. Ale když člověk umí odříkat děj hry, i když v životě neviděl žádnou inscenaci, maličko mu to kazí požitek.

Ale teď již ke hře samé. Tragédie je založená na geniální zápletce, která je sice jednoduchá, ale i tak v sobě kombinuje mnoho žánrů, námětů a symbolů. Hamlet je detektivka, Hamlet je rodinná tragédie, Hamlet je politická tragédie, Hamlet je geniální dílo.

Nelze jednoduše popsat, o čem hra vlastně je, má totiž příliš mnoho témat. Osobně, jako „student“ práva, bych si dovolil vyzdvihnout jedno menší téma. Kdysi – například v počátku římského království, ale i před ním – se při řešení sporů aplikovala takzvaná „svépomoc“, což byla vlastně prachsprostá pomsta, bez prostředníka, jakým je například soud, který je objektivní. Konec Hamleta je krásnou ukázkou toho, jak taková svépomoc mnohdy může dopadnout. Bolestí nejen pro všechny zúčastněné, ale i pro jejich blízké.

Další komentáře ke hře si odpustím, stejně zde nejsem schopen napsat nic objevného, pouze ještě můj osobní názor na Hamleta bych rád napsal.
Hamlet – mladší – je mi, stejně jako mnoho jiných Shakespearových hrdinů, nesympatický. Je to podle mě jenom další nafoukaný, sebestředný puberťák, který si jde za svým – sic možná šlechetným – cílem, bez ohledu na následky, či jiné osoby. Je mu jedno, k čemu jeho činy povedou, jemu jede jenom o jeho outlou dušinku a dobrý pocit ze sebe sama. Pan Shakespeare tuto postavu napsal geniálně takovou, jakou by měla být – nesympatickou. A já se mu za to klaním. Stejně jako panu profesoru Hilskému, který tragédii bravurně přeložil.

1 ...

Doporučujeme

Tři sestry
Tři sestry
Nora
Nora
Faust
Faust
Král Oidipús
Král Oidipús