Othello přehled

Othello
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45120/bmid_othello-oAP-45120.jpg 4 1183 1183

Martin Hilský píše: „Děj Othella lze převyprávět s větší či menší stručností jako příběh Maura, který ze žárlivosti uškrtí svou bílou ženu Desdemonu. Děj každé Shakespearovy hry samozřejmě lze převyprávět, ale každá taková dějová parafráze zastírá prostou, ale významnou okolnost, že každá Shakespearova hra obsahuje přinejmenším děje dva: děj v tradičním slova smyslu a děj řeči. (...) Zvláštností Othella je, že moc slova má v této hře zcela výjimečnou důležitost. Othello si získá lásku Desdemony silou svého slova. Jago Othellovu lásku promění v žárlivost opět silou slova. (...) Vítězství Jaga nad Othellem spočívá mimo jiné v tom, že Jago dokáže Othellovi vnutit svou rétoriku, svůj jazyk. Othello se v druhé polovině hry nenakazí jenom žárlivostí, ale také Jagovým jazykem. Othello vypovídá o rozpadu osobnosti, který se projevuje rozpadem jazyka.“... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Othello. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (97)

Štěpánka_010
25.04.2024 5 z 5

I přes to, že kniha je z 16. století tak se mi četla dobře a bavila. Přečetla jsem ji za víkend ale myslím, že mi čtení usnadnilo to, že už jsem věděla o čem kniha bude. I tak se mi ale moc líbily jednotlivé promluvy postav a vykreslení proradného a intrikánského Jaga. Shakespeare chtěl nepochybně poukázat na problematické lidské vlastnosti- lež, závist, nenávist, manipulace ale i silné emoce jako láska či důvěřivost. Podle mě ale kniha také poukazuje na nutnost komunikace (a naslouchání si)- neposlouchat jen řeči co člověk slyší ale přímo si promluvit a myslet racionálně.

Kabuky
01.01.2024 5 z 5

Perfektní překlad.


MartinkaSl
29.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Klasická literatura plná žárlivosti a manipulace. Líbilo se mi vykreslení proradného Jaga i ovlivnitelného Othella, naopak Cassio nebo Desdemona mi přišli jako ploché postavy.

Překvapilo mne množství vulgarismů, kterých na dobu Shakespeara bylo v knize opravdu dost.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Othello, Dáma s Kaméliemi a dalších 40 nově přidaných eknih zdarma

24.04.2022


Citáty z knihy (2)

Kdo staré křivdy pořád oplakává, jen nové neštěstí si přivolává.


Čím víc se někdo bojí lva, tím víc vždy spráská bezbranného pejska,


Kniha Othello v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených2 169x
ve Čtenářské výzvě118x
v Doporučených74x
v Knihotéce496x
v Chystám se číst239x
v Chci si koupit31x
v dalších seznamech18x