Othello

Martin Hilský píše: „Děj Othella lze převyprávět s větší či menší stručností jako příběh Maura, který ze žárlivosti uškrtí svou bílou ženu Desdemonu. Děj každé Shakespearovy hry samozřejmě lze převyprávět, ale každá taková dějová parafráze zastírá prostou, ale významnou okolnost, že každá Shakespearova hra obsahuje ... celý text

Martin Hilský píše:
„Děj Othella lze převyprávět s větší či menší stručností jako příběh Maura, který ze žárlivosti uškrtí svou bílou ženu Desdemonu. Děj každé Shakespearovy hry samozřejmě lze převyprávět, ale každá taková dějová parafráze zastírá prostou, ale významnou okolnost, že každá Shakespearova hra obsahuje přinejmenším děje dva: děj v tradičním slova smyslu a děj řeči. (...) Zvláštností Othella je, že moc slova má v této hře zcela výjimečnou důležitost. Othello si získá lásku Desdemony silou svého slova. Jago Othellovu lásku promění v žárlivost opět silou slova. (...) Vítězství Jaga nad Othellem spočívá mimo jiné v tom, že Jago dokáže Othellovi vnutit svou rétoriku, svůj jazyk. Othello se v druhé polovině hry nenakazí jenom žárlivostí, ale také Jagovým jazykem. Othello vypovídá o rozpadu osobnosti, který se projevuje rozpadem jazyka.“ méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45120/othello-45120.jpg 4.2669
Originální název:

The Tragedy of Othello (1605)

Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (37)

Přidat komentář
kejty91
09. července

Mnoho dnešních prvků současné společnosti se promítá i v tomto díle. Mě zaujal pohled na multikulturalitu a přesvědčení, že prostě dva rasově různí lidé se k sobě nemohou hodit.
Dále taky chování Jaga je velmi iritující. Hlavně, že pravda vyšla najevo. I když mnohdy velmi pozdě.
Nadčasové - je vidět, že v mnohých věcech se lidstvo nevyvíjí vůbec.

Nita17
08. června

Lidské slabosti jsou nesmrtelné. Shakespeara stvořil díla, která jsi najdou své v každé době.

Ketesh
20. dubna

Shakespeare je zárukou kvality...

PinkAlicorn
31. března

Stydím se za to, ale tuhle knížku jsem prostě nebyla schopná dočíst. Na začátku mi trvalo strašně dlouho, než mi došlo, o čem je celou tu dobu řeč a pochopila jsem to až zpětně poté, co jsem si na internetu našla obsah. Kousek knihy jsem přeskočila a přečetla si až její konec, ale musím říct, že ten byl zajímavý. Celé dílo je geniálně promyšlené, hlavní zápletka je skvělá, ale to zpracování mi vadilo.

ela111111111
01. března

To mi teda trvalo, začíst se do ní.

lucie.86
05. února

Mistr pera me nikdy nezklame

Stai
04. ledna

Stejně je to fascinující, jak Jago dokázal zmanipulovat úplně všechny kolem sebe pro svůj vlastní prospěch... A skoro mu to i vyšlo.

ZajDa37
14.11.2016

Othello, drama o žárlivosti. Nic víc není potřeba říkat. V těch slovech je řečeno všechno. Duševní muka Othella, utrpění Desdemony, i ďábelský úsměšek Jaga, který to celé zavinil. A pro mne jedno z největších zjištění téhle notoricky známé hry je zjištění, že i Jago má svého Jaga, jak říká Emilie asi v druhé polovině hry.
A každý se s žárlivostí vyrovnává po svém. Jago si třeba vztek vybíjí na Othellovi, Othello na Desdemoně. A tím se kruh uzavírá.

marta0912
12.11.2016

Já a Shakespeare kámoši asi nebudem. Prvních dvacet stran mi trvalo přečíst tři hodiny (protože jsem každou musela číst třikrát) a pak jsem to nadobro vzdala. Nepochopila jsem funkci většiny postav, nikdy jsem nevěděla, kdo mluví a tak jsem se musela pořád vracet. Možná bych to přetrpěla, kdyby se mi děj jevil jako aspoň trochu zajímavý. Učitelce jsem do čtenářského deníku ke svým oblíbeným citátům napsala "konec", i když jsem se ho nedočkala, alei tak bych řekla, že to můj vztah k této knize přesně vystihuje.

Jack93
29.08.2016

Perla světové literatury. Ostatně, které Shakespearovo dílo jí není? Je veřejným tajemstvím, proč jsou jeho díla tak nadčasová a díky tomu stále aktuální i po více než 400 letech od vydání - Shakespeare totiž stvořil univerzální literární postavy, které svým charakterem zapadnou do každé doby, bez ohledu na politické zřízení, technologickou vyspělost atd.

Jago = symbol intrikáře. Už jen tato stručná, naprosto výstižná charakteristika mluví za vše. Je to mistr klamu a mistr slova. Jak píše Martin Hilský v anotaci "moc slova má v této hře zcela výjimečnou důležitost". Pravda pravdoucí.

Shakespeare ale není nadčasový jen díky postavám, ale i jedinečnému citu pro jazyk a hraní si se slovy. Jednotlivé promluvy postav musejí pocházet z hlavy génia, jinak si nedokážu vysvětlit všechny ty slavné monology a dialogy jeho postav. Lingvisti musejí být v sedmém nebi, když se ponoří do Shakespeara. Ale i já jakožto obyčejný čtenář hluboce oceňuji neskutečnou hru vznešených slov, kterou Shakespeare v každé své hře roztáčí.

Navíc má člověk po přečtení Vildy pocit, že se zase ve svých znalostech posunul o kus dál a rozšířil si obzory. Teď už vím, kdo je Jago, znám průběh hry, vím, že se odehrává v Benátkách a především na Kypru, že mouřenín je knižní označení pro černocha... Pro AZ-kvíz či reprízy Riskuj dobré znalosti, ne?

Romeo a Julie, Hamlet, Othello. Je na čase přečíst si i něco jiného než tragédii...

BLeeCraleek
25.05.2016

Kam až je člověk dohnán žárlivostí a intrikami… jak člověk druhýmu nevěří a pak se diví, že ani on nevěří jemu

Beltrix
02.04.2016

Velmi nadčasová hra. Myslím, že snad každý má ve svém okolí nějakého podobně výřečného Iaga či důvěřivého Othella.

ThrisaManx
13.03.2016

Jednoduše - je to Shakespeare. To znamená kniha, která mě chytne za srdce, bude mě bavit a budu ji milovat.

Zloba12
02.03.2016

Moje prvotina od Shakespeara. Určitě přečtu ještě něco jiného. Bavilo mě to. Kniha byla čtivá.

Mia77
29.02.2016

Bála jsem se, že se mi tato kniha bude těžko číst, ale omyl, mělo to spád a přečetla jsem to jedním dechem. Asi si zkusím ještě nějaké Shakespearovo dílo, líbí se mi. Opravdu mistr slova. Měla jsem si ho přečíst už na střední, jak po nás chtěla soudružka učitelka :-)

Widow Embalmer
21.02.2016

Na každém šprochu je pravdy trochu,
Afroameričan je pojem korektní.
Žárlivost je cesta v peklo, hochu,
ni bílá panna není perfektní.

Ověřuj fakta, nedej na pomluvy,
presumpce viny správná je stěží.
Po zločinu z vášně pozdě na omluvy.
Zahla či nezahla, to je oč tu běží.

dennie3
18.01.2016

Moc dobrá hra. Překlad od Hilského mi vyhovuje ze všech nejvíc, je sice nejvolnější, ale taky mi připadá nejpřirozenější.

yenda1
29.12.2015

Othello jest krásnou postavou. Ač černý, což ho jaksi vyděluje, platí za lepšího člověka než se dá říct o většině bílých Benátčanů. Kam vkročí, tam zavládne klid a smír. Mluví krásným, vzletným jazykem, aby ne, je zamilován, čerstvě ženat. Láska ho potkala na prahu padesáti let a o to je vlastně celé vyústění hry tragičtější. Věří velkým slovům, věří v lásku, pravdu a čest. A tím je vlastně v určité nevýhodě oproti cynikovi a padouchovi z největších, oproti Jagovi.
Jago kam vkročí, tam je svár. Puch pomluv, lží a nedůvěry zamoří prostor kolem něho, na samotného strůjce se však nevztahuje. Othello věří, že jeho povolání je posláním, není žoldák. Jago oproti tomu chce nadělat prachy, naplnit měšec, tahat z blbců peníze. Čest je mu k smíchu, výborně ji však předvádí. Je velmi inteligentní, chytřejší než Maur. Brilantní pozorovatel a znalec lidí, v mžiku je má přečtené. Je to výkonný umělec čirého zla.

Ale proč ta nenávist vůči Othellovi? Představuje vše, co Jago nemá. Cítí se ukřivděn. Nafintěný panák Cassio, Othellem jmenovaný, mu vyfoukl post zástupce. Maur má krásnou, mladou ženu, navíc dceru významného Benátčana. A samozřejmě je tu důvod rasový, Jago s nelibostí nese, že mu vládne "ten negr pyskatej". Ovšem největší rozdíl a důvod k nenávisti je asi zakopán hlouběji. Setkávají se zde dva bytostně protikladné přístupy k životu. Největším z rozporů je přístup k lásce samé, Jago jí není schopen. Nedokáže pochopit, jak vůbec může někdo jako divoch černý někoho milovat. A maurova láska je opětována. Jago všechny tyhle nesmysly spláchne pod pojem chtíč. Vše je chtíč, postel, rychle použít a jít dál. Láska je zhovadilost....tato Jagova slova se ozývají s obměnou celá staletí v životech lidí mimo prostor divadla.

Othello není žárlivec. Naopak. Svou ženu miluje a věří ji. Ale má podstatnou "vadu". Je důvěřivý, věří v přátelství Jagovo, ač on je nebetyčným zlem, sketou. Věří v Jagovu čestnost, poctivost. Jago je velký rétor, geniální rétor. A tím se stává vládcem celého prostoru, lidé kolem něj jsou pimprlata, tahá s nimi umně po šachovnici. Plán mu vychází, postupně se zbavuje soupeřů. A tepe do duše Maura, rozleptá ji, nakazí, rozdrtí způsobem nevídaným.

Desdemonina láska k Othellovi je bezmezná. Na svatebním loži prosí Othella o odklad, vše se vysvětlí když posečká. On ji nedá ani minutu, ačkoliv, když na začátku hry Othello potřeboval její pomoc ona neváhala a vprostřed noci přišla svědčit v jeho prospěch.

Jago společně s Richardem III. je velkým padouchem. Ale Richarda ještě "překonává". Richard se v závěru vyznává ze svých vin ( "Nikdo mě nemá rád"). Když má však spoutaný Jago vysvětlit své pohnutky tváří tvář šílenému vyústění hry, pronese:

"Neptejte se. Co víte, víte.
Od této chvíle nepromluvím slovo."

EvzenTomecek
07.05.2015

Klobouk dolů před autorem, velice dramatické... Krásné zobrazení různých stránek člověka

Shimargh
22.01.2015

Dokonalost!

Vera Silent
17.01.2015

Ze vsech Shakespearovskych zloduchu je Jago v Othellovi asi ten nejzakernejsi a nejpodlejsi. Z toho, ze nici okolnim lidem zivot totiz nema nic nez svuj pocit zadostiucineni a pomsty. Co na tom, ze kolateralni skody jsou znacne. Co se tyka Othella, pravdepodobne to neni muj typ - prilis umineny, kdyz se nastve. Ale Jagovi se podarilo zmanipulovat i odolnejsi, takze mu je jen tezko neco zazlivat. Konecne hrdinna Emilia me na konci prekvapila. Nebyla jsem si jista, jestli je to zaporacka nebo je jen neschopna, ale jeji vystup jsem tedy necekala. Celkove tuto hru povazuji za prijemne ctivou.

Pedruska01
19.08.2014

Shakespeare, to už je prostě pojem! Othello je další z mnoha povedených tragédiích. Takových Othellů, Jagů a Desdemon je! Žárlivost je nesmrtelná. Skvělé dílo. :)

MonisPop
13.07.2014

Zatím se mi Othello líbíl nejvíce, ale jinak jsem zatím četla pouze Romea a Julii a Macbetha.

moonchild
03.03.2014

Othelo opět nezklamal.

koksoza
02.10.2013

lze to číst stále dokola a neomrzí

Odehnalka
04.08.2013

Další klasika od anglického velikána, tragédie, která vás chytna a kterou přečtete téměř na jeden nádech. Jeden citát za druhým! Nádhera!

Lenna75
27.07.2013

Příběh, který stojí za to číst. Othello je další romantická tragédie, konec však lehce připomíná Romea a Julii. Shakespeare, ten uměl psát. Je stále jedním z nejčtenějších/nejpřekládanějších autorů na světě. Nejzvláštnější na něm je fakt, že o něm nevíme spoustu věcí s určitostí a vedeme jen dohady, zda-li to tak bylo či ne.
DOPORUČUJI!

MalMiki
28.06.2013

Shakespeara mám ráda, ale Othello mi moc nesedl, ale četla jsem to ještě na základní škole, nejspíš bych mu měla dát druhou šanci

kowalenska.m
26.02.2013

Ukázal, kam až může dojít žárlivost. Také je vidět, jak blázní a už nemůže rozeznat lež od pravdy. Skvělé.

letterB
04.02.2013

Nejsem z tohoto díla nadšená, ale ani mě neurazilo. Proto střední hodnocení.

Rozhodně bych ale ocenila postavu Jaga - měl to celé skvělé promyšlené, ale bohužel..všichni víme jak to skončí.