Těžká hodina

Koupit

Sbírka básní s převážně sociální tematikou nese název úvodní rozsáhlé skladby, kde Wolker prostými slovy a působivými verši vyjadřuje bídu člověka 20. let.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1090/tezka-hodina-1090.jpg 3.8752
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Grada

Kniha Těžká hodina

baacinka
předevčírem

Po přečtení chápu, proč si komunisti Wolkera tak oblíbili. Na druhou stranu, on ten život chudáků a dělníků v první polovině 20. století fakt nebyla žádná sláva. Mě se básně líbily, byly dost depresivní vzhledem k tématice. Ale celý život jsem poslouchala vtipy na téma: "Antoníne, topiči elektrárenský!" a přitom ta báseň je fakt moc krásná.

Fontak

Wolkera mám moc rád.

RosMeggie

Překvapivě se mi většina básní dost líbila. Zvláště pak básně o lásce. Čte se dobře, nemusíte se bát, že by jste měli problém kvůli jazyku.

Vaše Rose

Pavlice126

Hřbitove, hřbitove, zahrado zelená, do tebe sejou se nejdražší semena. Aby rostla.

Tak to mě rozsekalo.

Micha-Él

Proletářská poezie má své kouzlo, a když uvážíme, v jakých podmínkách tehdy žili a pracovali dělníci, stojí Wolkerova sbírka opravdu za zamyšlení. Nejvíc mě zaujala Balada o očích topičových, Balada o nenarozeném dítěti, Tvář za sklem a báseň, v níž Wolker popisuje, jak tiše zemřel jeho dědeček (už si nepamatuji název). Autorův styl je prostý, věcný, srozumitelný, proto je sbírka čtivá.

...však nad černou slepotou veselá lampa visí,
to není veselá lampa, - to jsou oči čísi,
to jsou oči tvoje, jež celému světu se daly,
aby tak nejjasněji viděly a nikdy neumíraly...

Kéž by nebyla povinnou četbou, ale jen knihou básní náhodně vytaženou z police s knihami.

charlizee

Mně Wolker k srdci nepřirostl, jeho poezie není mým šálkem čaje - tím jeho básně a talent neznevažuji, protože je obdivuhodné, v jak raném věku dokázal skládat verše na každodenní (bídná) témata, a jak dokázal reflektovat dobu.

Gabi212

Povinná četba, ke které až teď přicházím na chuť a odhaluji její kouzlo. Mé pubertální mládí, nafackuj si a otevři oči.

Jiří Wolker
česká, 1900 - 1924