Těžká hodina

Koupit

Sbírka básní s převážně sociální tematikou nese název úvodní rozsáhlé skladby, kde Wolker prostými slovy a působivými verši vyjadřuje bídu člověka 20. let.
V Tribunu EU vyd. 2.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1090/tezka-hodina-o2G-1090.png 3.7864
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Tribun EU

Kniha Těžká hodina

AlčaH

Po knize Těžká Hodina jsem sáhla, abych se seznámila s dalším velikánem české poezie. Jiří Wolker psal básně o těžkých tématech, které často vyznívaly pesimisticky a depresivně, ale já musím říct, že právě tento styl mi sedne nejvíce... I přesto, že jeho básnický jazyk je plný zajímavých slovních spojení a metafor, básně není těžké pochopit a čtenář si z nich snadno odnese jejich hlavní myšlenku, sdělení... Na mě jejich atmosféra opravdu zapůsobila a mnohdy jsem se přistihla, jak propadám smutku společně s autorem. A to je podle mě to nejdůležitější - pokud vám poezie předá silné emoce, tak splnila svůj účel. Na sbírce je také pozoruhodné, v jak mladém věku autor tyto básně napsal, jak dokázal už v té době vidět svět, který rozhodně nebyl jednoduchý a měl řadu problémů. Mezi mé nejoblíbenější básně bych zařadila tyto tři - Oči, Pohřeb a Muž.

ddkk
26.12.2020

Je moc těžké a moc smutné zkusit si představit mladíka Jiřího Wolkera, kterému je málo přes dvacet a už tuší, ví, že umírá...

Dnes je má těžká hodina.
Chlapecké srdce mi zemřelo a sám v rakvi je vynáším,
a zemřelým trpě, trpím i tím,
které mi v prsou se roditi počíná.
Dnes je má těžká hodina;
jedno srdce jsem pohřbil a druhé ještě nemám,
sesláblý úzkostí, sesláblý samotou
marně se bráním studeným stěnám
pokoje svého
uštěpačného...

Jeho ideály, nadšení, radost ze života a naděje zhasly. Je mi smutno pokaždé, když si jeho básně z Těžké hodiny otevřu...

Kontryhelka
02.12.2020

Povinná četba, která na mně mile zapůsobila. Spolužáci se ošklíbali, ale mně to nevadilo. Pak byli rádi, když si ode mně mohli do čtenářského deníku leccos opsat.

Luc.i
19.11.2020

Knížku jsem přečetla v rámci povinné četby na střední. Moje minula poezie z povinné četby byl Evžen Oněgin a to pro mě bylo fakt utrpení, takže se mi do Těžké hodiny moc nechtělo, ale nakonec to bylo vcelku dobré. Některé básně/ balady se mi líbili více ( Balada o nenarozeném dítěti , Balada o snu, Slepí muzikanti, Muž ) u kterých se mi líbila jak myšlenka tak verše. Jiné už byly horší, například hned první, Těžká hodina se mi nelíbila. Jiné jsem zase úplně dobře nechápala si myslím. Celkově to ale bylo dobré a možná dam poezii ještě šanci i mimo školu protože některé rýmy jsem si vyloženě užívala. Celkem 4/5*

Terka_v25
16.11.2020

Knihu jsem četla do Čtenářské výzvy a je to pro mě docela oříšek, protože poezii v zásadě nečtu. Z tohoto důvodu se mi dílo hodnotí obtížně. Celkově kniha vyznívá spíše smutně až pesimisticky. Pozoruhodné pro mě je, že se tak mladý J. Wolker zaobíral takovými tématy jako je nenarozené dítě či sociální problémy ve společnosti. Ve sbírce je i několik básní věnující se lásce. Některé básně byly dobré (Balada o nenarozeném dítěti a Balada o očích topičových), jiným jsem příliš nerozuměla.

Percabethka
01.11.2020

“Proč každý muž tu na světě
vždycky dvě lásky má,
proč jednu zabíjí
a na druhou umírá?”
Některé básně dobré, jiné lepší, člověk si jen musí najít klidné místo a vnímat rytmus i myšlenku díla.

Worbitka89
08.09.2020

Čtenářská vyzva - dilo pesimisticke, o smrti, marnosti a tezkem osudu. Nejvice me zasahlo: nenarozene dite, kniha odrazejici proletarstvi a dobu ve ktere wolker zil. Vetsinou jsem musela basen cist několikrát, abych ji pochopila, ale priznam se, některé basne Jsem si s rozborem vyhledala, abych pochopila, co chtel basnik rici.... Vhodne pro budouci učitele, ale těžké pro pubertální zaky, kdyz jsme to meli jako doporučenou literaturu, nedokazu si predstavit, ze by me to na stredni nebo zs bavilo a ze bych to pochopila.

leny.wood
07.08.2020

Jestli se najde ve 20. století básnická sbírka, která mě osloví, asi to oslavím sklenkou šampaňského. Tohle bylo navíc dost deprimující.

Jiří Wolker
česká, 1900 - 1924