Těžká hodina

Sbírka básní s převážně sociální tematikou nese název úvodní rozsáhlé skladby, kde Wolker prostými slovy a působivými verši vyjadřuje bídu člověka 20. let.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1090/tezka-hodina-1090.jpg 3.7555
Poezie
Vydáno:, Grada

Markéta ♡
předevčírem

Nejsem moc na poezii, ale tyto básně se mi líbily. Nejvíce "Balada o nenarozeném dítěti".
Není ho každopádně kniha, kterou bych si chtěla přečíst znovu.
Přečteno jen z důvodu maturitní četby.

Eliot30

Básně od Wilkera miluju a ani tentokráte jsem se nezklamala :)

intelektuálka

Wolker je můj oblíbený básník života - jen jemu byl dopřán kousek času...

marta0912

Moc metafor a hlubokých myšlenek na můj primitivní mozeček.

Tea98

Tak trochu jsem všechno nepobrala, ale jinak útlá knížka, která se dá přečíst opravdu velmi rychle.

Michalka98

Nádherné básně, které popisují sociální rozdíly. Rozhodně kniha právem patří mezi povinnou četbu. Ukázka toho, co všechno mohou lidé ztratit jen proto, že jsou chudí mě zasáhla a dnes si to většina lidí neuvědomuje, ale toto dílo je stále velmi aktuální. Bohužel stejně jako tenkrát ani dnes se o chudobě příliš nemluví a raději se tváříme, že všichni žijí nadstandardně. Těžká hodina je opravdu kniha na zamyšlení.

hellena1523

Velmi, velmi smutné básně...ale krásné...

Krásná sbírka! Jiří Wolker, stejně jako můj oblíbený Jiří Orten, je výjimečný vyzrálý mladý básník. O denním životě obyčejného člověka básní tak zúčastněným způsobem, že jsem si v nejednom případě musela položit otázku - píše o sobě? Je to jeho zkušenost? Nebo ty verše patří někomu jinému a on má ten dar, tu schopnost, danou situaci tak citlivě zaznamenat. Velmi mě zasáhla Balada o nenarozeném dítěti. Pro mě osobně jedna z nejkrásnějších básní, kterou Wolker napsal. Četla bych ji znovu a znovu... ale vyplakala bych všechny své slzy.
.......
Za město šli a večer už byl,
o lásku nadarmo nikdo neprosil;
i mladí se smějí milovat,
i chudí se smějí milovat,
z lásky se člověk narodil,
za město šli a večer už byl.
Zprvu se bránila,
zprvu se bála,
nakonec se ale přece odevzdala.
....
Když nohy domů se vracely,
daleko bylo od dveří k posteli,
když noc hoří, peřiny nehřejí,
té noci na srdci se jí
dětská ústa narodila.
Té noci plakaly čtyři holé stěny,
že těžko, těžko bude dát
hladovým ústům krajíc ukrojený.
Měsíc nad městem svítící
se třikrát naplnil a dvakrát has,
když potřetí hasl nad černou ulicí,
dětská ústa k srdci promluvila:
Maminko milá,
já jsem láska,
která by se ráda narodila!
Když to slyšela,
k milému běžela.
Pokojík jeho byl smutný a studený
jak těžká hlava mezi slabými rameny.
Když se to oba dověděli,
na pelest sedli.
Tiší byli, bledí byli,
k lásce a zabití sbírali síly.
Já nejsem žena,
já jsem hrob.

denib

Ano, některé (zdaleka ne všechny) básně jsou proletářské, což mi moc nesedí. Celkově ale nejde pochybovat o jejich kvalitě. Dotkly se mě, byla jsem při čtení dojatá. Walker byl evidentně veliký básník a dokonce jde z básní myslím i pochopit (to neznamená souhlasit) některé jeho názory. Píše o "obyčejných" lidech, životech, problémech a mně se to zdá krásné. A smutné.

...zesláblý úzkostí, zesláblý samotou
marně se bráním studeným stěnám
pokoje svého
uštěpačného.

mirektrubak

Není pro mě úplně jednoduché číst Wolkerovy básně bez předsudků, protože když se řekne "proletářská poezie"...
Ale Wolker samozřejmě nemůže za to, že mě ho komunisti znechutili, navíc touha po sociálně spravedlivé společnosti není nic špatného a v roce 1922 vypadal svět jinak než dnes.

Ale stejně ... místy jsou obrazy chudoby a burcování k boji přesvědčivé, i vztek a pocit křivdy působí autenticky, ale silnější zážitek, nějaké ponoření se do Wolkerovi poezie, to u mě nenastalo.

Pozn: "Přečetl" jsem jako audioknihu.

dreamhex
30.12.2016

Nejsem fanouškem proletářské poezie, mám na svět jiný pohled, přesto musím uznat jakýsi Wolkerův um. Je škoda, že umřel tak mladý, byť bych další díla nečetl.

Aleh
23.12.2016

Fascinuje mě mládí autora této sbírky. A nabízí se otázka, co by všechno ještě mohlo vzniknout, kdyby osud dopřál Jiřímu Wolkrovi delší život. Básně byly obrazem těžké doby,
ve které vznikaly a zachycují ji bez naděje na změnu, protože sbírka byla poznamenána autorovou smrtelnou nemocí a stala se předzvěstí jeho brzkého odchodu z tohoto světa.

kacenka7206
07.12.2016

Velmi smutné básně, při některých mi i slza stekla. Wolker měl určitě cit pro tyhle věci, ale přeci jen to nebylo to nejlepší co napsal, proto 3* :)

TheMelorry
13.11.2016

Básně me uchvátili. Moc se mi líbili, jak styl psaní tak témata jednotlivých básní. I přesto že byli napsaný pred x lety stále mají co říct a lze si z nich vzít ponaučení. Prostě chytnou za srdce.

Továrna
09.11.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších sbírek. Mám ji přečtenou od začátku do konce, snad i pozpátku. Líbí se mi po každém přečtení více a více. Miluji ten pocit, kdy čtu konkrétní báseň, kterou znám už skoro nazpaměť a stále ve mně mrazí a ohromuje mě ta tíseň a tíha, kterou básník do básní vložil. Bohužel si ale vždy při čtení básní Jiřího Wolkera vzpomenu, že umřel tak mladý. Kolik krásných básní mohlo ještě vzniknout. A po přečtení jeho dramat a fragmentu románu si říkám, kolik prózy mohl ještě napsat... Velmi talentovaný a nadaný člověk to byl... Bohužel zemřel mlád, dříve než stačil srdce své k boji vytasit.

evinas
25.10.2016

Úžasná kniha! Některé básně čtu opakovaně. Toto dílo mě velice mile překvapilo a zanechalo nesmazatelný dojem!

NiNo
15.09.2016

Z této knihy mrazí v zádech. I člověk, který by o autorovi a jeho životě nic nevěděl, by poznal, že měl blízko k zármutku, lítosti a smrti. Je pochopitelné, že chtěl hledat "lepší zítřky", tak mu snad nejde ani vyčítat, že věřil v komunismus, který se halasil se silnými a hezky znějícími hesly - může jen být rád, že se nedožil trpkého vystřízlivění, že socialismus lidstvo nejen nespasí, ale ublíží mu víc než většina totalitních režimů dohromady.

spackova.p
08.09.2016

Tak tohle dílo jsem nijak zvlášť nepochopila. Některé básně se mi ale líbily, proto dvě hvězdičky.

Damato
05.08.2016

Po přečtení Wolkerových děl- těch, které vyzařují radostí ze života jsem se odhodlala - já naiva s tím, že Wolkerovi rozumím- k četbě téhle sbírky a stejně jako v mládí jsem narazila. Dokážu pochopit, že věděl , že každý život má svůj začátek a svůj konec - myslím tím i to, že už věděl, že i jemu ta svíčka života pomalu dohořívá, ale tohle napsat ve 24 letech - jistě klobouk před ním dolů - ale ta deprese je tak strašně hmatatelná, že jsem to nedočetla. Přesto ale pro mě zůstává v jedné rovině Wolker=Pan Spisovatel.

Dep8
25.02.2016

Sama poezii moc neholduji, ale Těžká hodina se mi líbila a velmi příjemně se četla. Nejsilnějším momentem sbírky je Balada o nenarozeném dítěti.

regulax
17.02.2016

Krásné! Doháním mimočítankovou četbu a jsem mile překvapena. Ještě že je vyhlášena Čtenářská výzva 2016, tak se dostanu ke knihám, které bych ani neotevřela :-)

kacimilek
23.12.2015

Ze všeho nejvíce mě oslovily básně Balada o nenarozeném dítěti, Pohřeb, Muž a Fotografie. Nemůžu ale říct, že ostatní nestojí za nic. Každá má své kouzlo, pakliže je čtenář ochoten o básni přemýšlet.

vlkove
23.09.2015

Úžasné, doporučuji, čteno jako četba k maturitě, krása. :)

Daniel.95
05.03.2015

Některé básně mi docela bavily, ale moc jich nebylo.

evicccka
22.02.2015

Já asi nějak na poezii nejsem a na proletářskou už vůbec ne. Kdybych to nemusela přečíst k maturitě, tak to nedám...

Elvire Fogharty
02.01.2015

Z celé sbírky jsem si prozatím četla pouze jednu báseň, a to 'Nevěrná'. Musela jsem tuhle básničku přečíst na více krát, abych pochopila, oč se tam vlastně jedná. I přesto, že na tyhle typy poezií a podobných knih nejsem, dala jsem celé sbírce za čtyři hvězdičky. No, však vy starší víte, co my týnejdžři čteme. :-)

cucíno
03.11.2014

Nejvíce se mi líbila Balada o snu. Jinak sbírka je typický příklad proletářské poezie. Škoda že Walker umřel tak mladý. Kdo ví jak by se jeho tvorba vyvíjela. Kdyby se dožil roku 1968, tak by určitě změnil názor na proletariát a komunismus. Idea krásná, ale neuskutečnitelná.

MarkétaLore

tady sjou sytí,
a tady jsou hladoví

veronika5179
16.09.2014

Zaujaly mne snad dvě nebo tři básně, zbytek působil až moc socialisticky a to se mi nemůže líbit nikdy. Škoda, pane Wolkeře. Ale potenciál veliký!

Aaron Lewis
15.08.2014

Zaujala mě báseň Balada o nenarozeném dítěti (kvůli námětu).

Básně se mi nelíbí, protože je tam všedních věcí a popisů, což nemám na básních ráda, dále sociální problémy, především o dělnicích atd.

Jiří Wolker

Jiří Wolker