Mléko a med

Sbírka básní a krátké prózy o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353613/mleko-a-med-waJ-353613.png 3.71031
Literatura světová, Poezie
Vydáno, Omega

Milk and Honey, 2015

Kniha Mléko a med

marina4088
dnes

Moje první sbírka poezie a musím uznat, že se mi autorka svými básněmi zalíbila. Vyjádřuje knihou svou životní cestu - mezi nimi i znásilnění, podvod a takovéhle věci - taková její osobní zpověď. Některé "básně" z téhle knihy byly opravdu skvěle a bylo jednoduché se s nimi ztotožnit, ale některé další mi naopak přišli jako něco nesmyslného.

anja3710
02. červenceodpad!

Absolutne precenovana kniha, kterou nemohu vnimat jako skutecnou poezii, ledatak tzv. moderni poezii, ktera prestava byt samotnou poezii. Je az smutne, co vse se za poezii dnes povazuje a jeste si k tomu ziska ohlas a popularitu (i kdyz ti chytrejsi vedi, ze popularni neoynacuje synonymum pro: kvalitni). Mnoho radoby basniku zverejnuji na socialnich sitich (viz instagram) basne nebo citaty, ktere nemaji zadnou hloubku a jsou pouze jednoduchymi vetami, kterymi se pomoci mezer snazi zduraznit svoje "nadani" , jez ocividne poztraceji (ctenar vytribenejsiho zraku to hned pozma). Dnes je mnoho takovychto ala "Rupi Kaur", coz pouze vypovida o skutecnosti, ze autor nemusi byt nadany nebo inteligentni, aby jeho kniha byla zverejnena, stejne jako skutecnost, ze se v tomhle smyslu za dobrou literaturu uz povazuje cokoliv. Kdyby byla moznost oceneni knihy v minusu, tak ji ode me srdecne dostane.

yaoiyuri

Tohle fakt
není poezie
pro mě.

Občas mi to připadalo spíš jako motivační citáty, kterými jsou některé typy „přítel“ schopné zaplevelit celé profily na sociálních sítích, jen rozházené do rádoby veršů, občas jako terapie, kdy se autorka vypisovala ze všech svých bolů, ale skoro nikdy jako poezie. Pár myšlenek pěkných, ale chyběla tomu nějaká přidaná (umělecká?) hodnota.

Knihu jsem nejprve četla v originále – neoslnila, ale kdyby se mi do ruky dostal český překlad jako první, hodnocení by bylo mnohem nižší, protože to se fakt nepovedlo. Dát překlad básní o pocitech a problémem mladých žen (a ještě navíc od POC autorky, na což v básních také několikrát narážela) muži, který až do té chvíle překládal ezo-omalováky a Ilustrované dějiny fotbalu... wow. Většinou nešlo o přebásnění, ale jen o otrocké převedení slov z jednoho jazyka do druhého. Žádná invence, žádná lyrika, žádný cit. Ale co čekat od naší (ne)slavné Omegy. :)

Yokolobuna
25. červnaodpad!

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "14. Kniha básní"

Pokud následující řádky někoho urazí, omlouvám se. Kdybych se více mírnil, urazil bych sám sebe.

Nepovažuji se za "duševního mrzáka", ale tohle po mě steklo jak voda po tobogánu. Mléko a med mi nedalo vůbec nic a po pečlivé úvaze vůbec poprvé sahám k odpudivému hodnocení "odpad!".

V mých očích jde totiž o uvzdychanou sbírku rádoby hlubokých žvástů, které si náctileté "týnušky" rády lepí na facebookové profily a "instáče". Mléko a med obsahuje většinou až absurdní klišé a některé bych dokázal vysypat z rukávu prakticky ve stejném znění.

Pokud Vám kniha něco dala a cítíte se lépe, je to fajn. Já přínos podobných blábolů z nitra dušičky prostě nevnímám. Chápu, že nejsem cílovka a kniha "ods*ala" fakt, že jsem pod téma výzvy "Kniha básní" prostě něco zařadit musel. Sáhl jsem ale zatraceně vedle.

Vedle k uzoufání banálních hesel prezentuje Rupi Kaur i pár zajímavých pasáží, ale znáte to... i rozbité hodiny ukazují dvakrát denně správný čas.

O úplně poslední hvězdu připravil Mléko a med palčivý pocit, že všichni chlapy jsou v očích autorky nadržený svině a žena je jediným živým tvorem, který si zaslouží úctu a porozumění. Rozumím tomu, že Rupi Kaur vychází z vlastního života, řekl bych ale, že zrcadlově obrácené dílo by bylo v dnešní době rozcupováno na kusy jak kritikou tak čtenáři jako šovinistická srajda (oprávněně)...

Ale to si možná jen něco namlouvám a Mléko a med není soubor motivačních citátů z internetu, ale promyšlené pohlazení po duši každého čtenáře... Tak možná ten duševní mrzák nakonec jsem :).

Zakoupeno v roce 2020 za 149,- Kč z e-shopu Knihy Dobrovský.

Zkráceně? Snůška převážně povrchních myšlenek s hloubkou kalužiny po majovém mrholení, která se nikdy neměla dostat na pulty obchodů. Měl jsem se raději začíst do něčeho ve stylu "Náš táta šel pro houby"... dalo by mi to víc a nepůsobil bych tolik jako necitlivý prase.

Hodnocení na DK v době přečtení: 75 %; Moje hodnocení: 10 % jako 1028. hodnotící.

oblakaknih

3,5/5
Pořád si nejsem jistá, jestli je moderní poezie něco pro mě, ale stejně jsem se rozhodla si Mléko a med přečíst.
Přijde mi, že všechny tyto sbírky řeší naprosto identická témata, takže jde jen těžko najít nějakou originalitu.
Některé stránky jsem si označila a je možné, že se k nim v budoucnu vrátím. Bohužel se mi ale zdálo, že se spousta témat zbytečně opakovala, takže mě kniha občas i nudila.
V knize ale najdete krásně zobrazené emoce, vše je doplněné jednoduchými, ale nádhernými ilustracemi a čte se to samo.
Myslím si, že pokud sbírka není úplně jedinečná a o něčem jiném, stačí vám doma jedna.

PavkaM

Podle mě nesmyslně přeceňovaná kniha, plná motivačních citátů, kterých je plný internet, navíc některé jsou tak laciné jako např.

když se naučíš
mít se ráda
můžeš učit ostatní
aby tě měli rádi

Tím, že budete po každém slově mačkat enter opravdu NEVZNIKNE poezie. Některé myšlenky nebyly špatné, proto 2 hvezdičky.

Zkusím tady napsat svou první "báseň" à la Rupi Kaur:

poslední den
v tvém životě

Pecka ne?

Annette.xR

Tuto knihu jsem si koupila kvůli knižní výzvě a nikdy nebudu litovat, že jsem ji četla. Tato kniha je, jsou - bílé růže, svíčky, vůně knih, déšť, romantická balada, smích, rodina, červená, hodně červené. Tato kniha je vše co mám ráda. Díky bohu za med a mléko... Tato kniha, tato sbírka básní tě přinutí zamyslet se... ⭐⭐⭐⭐⭐

Lenkazahal

Nejlepší co jsem kdy četla.. Každá stránka, slovo nutí přemýšlet a zamyslet se..

Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy
Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy