Mléko a med

Sbírka básní a krátké prózy o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353613/mleko-a-med-waJ-353613.png 4.1346

Milk and Honey (2015)

Literatura světová, Poezie
Vydáno:, Omega

Lucia030

Líbilo se mi rozdělení částí v knize, to jak se člověk musí někdy jen s maličkostmi vypořádat. Za poslední dobu - skvělá kniha poezie.

HDosoudilová

I přes to, že poezii nijak zvlášť nevyhledávám, na tuto sbírku jsem byla dost zvědavá. Je totiž zajímavá nejen svou obálkou ale především obsahem. Zaujaly mě i pěkné kresby. Už dlouho jsem nečetla básnickou sbírku, která by mě tolik chytla. Myslím, že spousta žen se v knize najde, včetně mě.

zlinissi

Jak už to tak u sbírek básní bývá, některá témata mne oslovila více, jiná méně. Pár básní jsem si přepsala. Líbilo se mi propojení s ilustracemi.
Oslovila by mne ale více asi v adolescentním období. Příště bych sáhla po originálu, ale znovu číst už nejspíš nebudu.

RoseThrone

Rupi Kaur roztříštila mé srdce ještě více, než bylo a poté ho začala dávat dohromady, takovým způsobem kterého jsem před tím nebyla schopna.

FuriosoR

Nejsem cílovka, ale zaujalo mě, co na tom všechny holky posledního půlroku mají, a že se o tom tak mluví, tak jsem to hecnul, a pro chlapy to určitě není, opakuji, PRO CHLAPY TO URČITĚ NENÍ! :D
Každopádně... i tak mi pár stran přišlo zajímavých (možná 5/208!), i když nějaké strany bych jako poezii snad ani raději neoznačoval... Přiznávám ale, že autorka dokázala zahrát místy na citlivou strunu a šla do vážnějších témat, v jejichž řádcích se nejspíš najde hodně z vás - v tom je v podstatě tajemství celého úspěchu této knihy.
Obálka je decentní, ale když už, tak to hecněte v angličtině. Jak jsem psal na začátku, nejsem cílovka, takže si z mého komentáře a hodnocení nic nedělejte, jde pouze o můj subjektivní názor a pocit z knihy, ze které jsem možná i já nakonec čekal trochu víc, po všem tom boomu... :)

anetro

Kniha mě uchvátila, nikdy bych nečekala, že básničky pro mne budou tolik znamenat až po přečtení této knihy. V mnoha básních sem se viděla jako v zrcadle, jakoby autorka mé pocity vepsala na stránky.

Terezka.a

.. kolikrát jsem si při čtení uvědomila, že mi to mluví z duše.

Terata

Kniha, která chytne za srdce.

Četla jsem ji v originále, ale mám v plánu si ji přečíst i v překladu, abych je porovnala.

CatherineH.

Krásně zpracována sbírka básní. Už samý název knihy nabízí něco jiného než mají jiné sbírky. Slabost, tajemnost, hrdost,....... Každý se v té knize trošku najde.
Po prvních stránkách se mi dvakrát zamlžilo před očima, tak rychle mne žádná knížka zatím nerozhodila. Autorka psala o svém životě, co prožila a co si přeje.
Nečekala jsem, že tam budou některé básně erotické to dává knize záporné stránky.
Jinak se mi dílo od spisovatelky Rupi Kaur četlo dobře. Až budu mít své slabé chvilky určitě po knize sáhnu ve své knihovně.:-)

pafčaodřeky

Jedna hvězda navíc za troufalost. Protože, takhle básnit a kreslit umí každý druhý (dobře, kecám, každý pátý), ovšem mít odvahu tohle vydat....předpokládám, že k popularitě přispělo, že autorka je mladá hezká žena, emigrantka a tmavé pleti :)

MorriconeTheGod
15. dubnaodpad!

Bohové, jak je možné, že takovou srač.u někomu skutečně vydali a ještě ji přeložili do jiného jazyka? Lepší poezii jsem viděl i na pivních táccích a záchodech v nádražní knajpě. Absolutní dno.

lucywilcox

V patnácti (před deseti lety) bych z toho asi byla nadšená, teď je to pro mě spíš taková pocitová nostalgie. Ale jo, třeba si jí někdy jen tak z holčičího rozmaru koupim do knihovny :)

tramat

Poezii mám rád, ale tohle mě teda nijak extra nezaujalo. Nemůžu se zbavit dojmu, že se jedná o motivační citáty říznuté sem tam erotikou. Ani nejde o to, že vlastně básně nerýmují, naopak jsem vyznavačem volných veršů. Najde se však mnoho autorů, kteří s volnými verši umí naložit daleko lépe, třeba Jan Skácel.

Mišule_11

Ne že bych poezií vyloženě vyhledávala, ale pokud se ke mně dostane příležitostně jako tahle knížka, přečtu si ji se zvědavostí! :) Překvapilo mě jakým stylem byla napsaná, ale za to byla také čtivá a plná vystihujících pocitů. Nechybělo mi tam skoro nic a ještě jsem ji přečetla za chvilku! :)

KatulakT

Já tohle upřímně nepovažuji za hodnotnou poezii. Některé "básně" nebo výtvarné kreace byly šílené, vulgární a odporné, což mě naprosto odrazovalo od dalšího čtení. Ale rozhodně tím nepopírám, že o závažných tématech by se mělo veřejně diskutovat. Jen si nejsem jistá, že tohle je správná cesta, jak na něco upozornit.
Ovšem některá "seskupení slov na jedné straně" působily velmi mile a dokonce na mě působily; smutné je, že jich bylo tak málo.

Celkově hodnocení: 15 % (a to vše prakticky jen za následující pasáž)

what am i to you he asks
i put my hands in his lap
and whisper you
are every hope
i've ever had
in human form

Nočnípták

Mám ji zařazenou mezi knihami,které právě teď čtu.Asi tam bude napořád,protože ji budu číst stále.Od začátku do konce,potom napřeskáčku a pak zase znovu od začátku.Najdete v ní všechno, na co právě pomyslíte.Vždycky si vyberete.Vůbec se neztotožňuji s názorem,že je feministická,jak tady bylo napsáno.Navic mě nějak minul humbuk se kterým bylo očekáváno vydání.O tom jsem se dozvěděla až nyní tady z komentářů.Já prostě nakráčela do knihkupectví,rozhlédla se,vzala do ruky knihu a po přečtení prvních veršů věděla,že si ji odnesu.Smutek,radost,láska,porozumění,moudrost,štěstí.To tam všechno je.Komu se nelíbíla,zkuste ji vzít do ruky znovu a jenom tak lehce nahlédnout a přečíst kousek.Za pár dní to zopakujte a uvidíte co všechno objevíte.

Světluška_Denča

Vždy, když nejsem ,, ve své kůži", ve mně přečtení jediné básně probudí pocit radosti a štěstí. Do Milk and honey jsem se proto naprosto zamilovala.

Hania932

Vůbec nevím co o této knize říct. Je hořkosladká a já si jí naprosto zamilovala. Je to něco jako pohlazení. Kniha pro mě z nějaké důvodu hodně znamená. Najdu v ní útěchu a podporu a když se cítím pod psa tak se k knížce strašně ráda vracím♥

roman9276

Je to skvělý, je to syrový, je to plný věcí, který moc časo lidi nahlas neřikaj.
Tenhle soubor myšlenek mě obrovsky nadchnul, rozhodně stojí za přečtení
a v podstatě pokud nejste uvnitř úplně mrtvý nebo úplně debilní, tak vás to musí zaručeně zasáhnout.

Dominika_a

Knihu jsem si zamilovala. Mám ji doma v originále i v češtině. Je to takové pohlazení ženské duše, a myslím, že každá z nás si tam najde to své.

Nomia

Mléko a med není nic pro mě. Přečteno, ale až na občasné výjimka, ve mě básně nezanechaly žádný hlubší dojem, nevyvolaly žádné emoce. Básně jsou různorodá směsice milostného kňourání, feministických blábolů a sem tam proloženo něčím celkem normálním a příjemný, co nepůsobilo ani tolik naivně, ani prvoplánově.
Asi se musím smířit s tím, že jsem necitelný nekulturní barbar a tato jemná ženská lyrika ve mě nezanechala hlubší dojem. Raději v poezii zůstanu věrná autorům, jako je Baudelaire, Nezval nebo Gellner.

Andrea2811

I když poezii normálně nečtu, čekala jsem po tak velké propagaci skvělou knihu, ale dostavilo se velké zklamání. Pár básní bylo pěkných, ale zbytek se mi vůbec nelíbil. Možná v originále by to bylo lepší nicméně v češtině nedoporučuji.

josska

Co k tomu říct,básně sice nečtu ale ten humbuk okolo nechápu,přečetla jsem to a nic ....aspon knížka do výzvy

StefFišerová

Četla jsem Milk and Honey v originále, protože spousta čtenářů nepřijala překlad zrovna vřele. Musím říct že od knížky, kolem které je takový povyk jsem čekala mnohem víc. Tím nechci říct že se mi nelíbila. Nicméně, žádný "wow" efekt taky nepříšel...

Janniska
02. březnaodpad!

Hodně zvláštní kniha,dost feministická,autorka se pravděpodobně vyrovnává s problémy psaním.Popravdě nechápu jak tady mohla kniha vyjít za tak neskutečný prachy,ale poezii moc nehovím,odškrtávám si bod do výzvy.Jinak pro mě asi nic moc.Možná bych tomu dala šanci v originále,překlad tomu asi dost ubral.

Gibis

Nenazvala bych to zrovna poezií, ale spíš citáty nebo glosami ze života, které působí někdy depresivně, někdy povzbudivě, smutně i optimisticky. Má-li to být výpovědí o autorčině životě, pak je mi líto, co vše asi musela prožít. Zaujme asi spíš mladší čtenáře.

Lucka1355

Tohle je moje první zkušenost s poezií a docela to ušlo, ale čekala jsem od toho víc.

Pettinka

Mně je celkem jedno jestli mělo jít o klasickou, moderní nebo rádoby poezii. Je mi to fakt buřt. Knížku jsem si koupila (ano, podlehla jsem reklamě, jelikož na mě vyskakovala snad všude) a myslím si, že to nebyl špatný kup. Mám ráda různé citáty, myšlenky. A to splňuje. V básničkách nebo v rádoby básničkách, jak někdo píše v komentáři, jsem se i viděla, usmála. Neříkám, že úplně v každé jsem našla myšlenku, ale ve spoustě ano a dostaly se na seznam mých oblíbených "citátů". Já vlastně poezii vůbec nerozumím, takže nemůžu soudit a nevyhledávám ji, ale tato knížka mě fakt potěšila. Takže já jí těch 5* dám, protože si to zaslouží a vím, že je to kniha, kterou znovu otevřu, abych si přečetla mé oblíbené úryvky! :) A to vůbec nemluvím o vzhledu knížky, který se mi taky moc líbí!

Edona

Na začátek musím podotknout, že jsem četla knihu v originále, neboť překlad pro mě ubírá na kvalitě. Knihu jsem objevila s kamarádkou v knihkupectví, okamžitě jsme si začaly recitovat a naprosto jsme knize propadly. Ne kvůli mainstreamu, ne proto, abychom šly s davem.. Ale obě jsme se v ní našly. Pro mě má kniha opravdu velkou hodnotu, neboť ve mě dokázala vzbudit emoce, donutila mě plakat i smát se.. A taky vzpomínat. Hádám, že lidem, kteří si prožili něco z toho, se kniha líbit bude. Já jsem se v hodně básních našla, až neskutečně moc. Naprosto doporučuji v angličtině, nejlépe si recitovat. Pohlazení po duši.

Foxie89

V jednoduchosti je krása. A je umění dokázat říct tolik v pár řádcích:)