Mléko a med

Sbírka básní a krátké prózy o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353613/mleko-a-med-waJ-353613.png 4488

Milk and Honey (2015)

Literatura světová, Poezie
Vydáno:, Omega

Aivinka
dnes

Slova navršená na sebe? Tohle není poezie. Absence čárek a velkých písmen také nevytvoří poezii. Jediné co mohu pozitivně ohodnotit, je samotný příběh knihy, který se snaží autorka zdělit, ale opakuji ještě jednou, poezie je opakem této knihy.

TerkaM
včera

Tohle se mi líbilo. Když jsem knihu četla poprvé, byla jsem lehce rozpačitá a styl poezie (respektive absence čárek, velkých písmen) mi trochu vadil, ale po dočtení musím říct, že forma není důležitá, obsah je za mě podstatnější. Knihu jsem četla již minimálně třikrát a za sebe doporučuji. Ty myšlenky budete milovat.

krevetinka
19. říjnaodpad!

Komerční dílo. Poezie je (bohudík) něco úplně jiného.

hana.hanigerova

Ač na tento typ poezie nejsem, tak mě autorka dostala svými myšlenkami, které jsou často tak podobné těm mým. I přesto, nebo spíš právě proto, si myslím, že to není kniha pro každého. Pokud vyloženě tento druh literatury nevyhledáváte a zároveň jste si neprožili to, co autorka a ani nemáte podobné myšlenkové pochody, tak se vám podle mého názoru líbit nebude.

Já hodnotím *****, tedy 100%. Jediné, co mi vadí, jsou chybějící interpunkce a nedodržování malých a velkých písmen. Při čtení jsem si tam hlavně čárky neustále doplňovala. Ale chápu, že to k tomu stylu patří. Každopádně mám v plánu si knihu pořídit v originále a předpokládám, že to bude úplně jiný zážitek.

AmoreLeget

Když jsem se do knížky podívala poprvé tak se mi nechtělo dávat tolik peněz za tak málo textu. Ale nakonec mě kniha lákala natolik, že jsem si ji pořídila. A musím říct, že mě velice mile překvapila, i když nemám ráda volný verš. Slov je sice málo, ale obsahu a myšlenek je kniha plná vrchovatě. Místy mě až mrazilo v zádech, jak jsou některé části reálné a tak moc známé.

Ninie

Já jsem teda z té knihy nadšená. Myšlenky, které mi nejsou cizí, pocity, nálady... Je fakt, že to není úplně klasická poezie, připomíná to ale Apollinaire (což se do klasické literatury počítá přece)
Jako za mě úžasná, plná dojmů. Určitě se k ní vrátím neskutečně krát :-)

ivzu77

Asi jsem stará škola, ale pod pojmem básně si představuji sloky a rýmy. Pokud je toto moderní pojetí, nemělo by se to nazývat básnická sbírka. Nebo se to v originále rýmovalo? Ale do ČV 2018 jsem si to mohla zařadit - kniha, kterou bych jindy nečetla.

Jizi

kouření
chlupech
a
zneužívání.

nestane se z toho umění ani tehdy když vynecháte čárky a každou větu začnete psát s malým písmenkem. vážně ne. když vaše plytké prázdné s aformismy napsanými na pozadích s fotkou zapadajícího slunce hraničící výrony někdo ještě krajně necitlivě přeloží, je hotovo. vymalováno. mléko a med není poezie. prosím. není to umění. a není to dobře přeložené. překládat poezii je opravdu těžké. jste zbaveni záchranné sítě kontextu. v jednom rohu ringu jste vy a ve druhém těch pár slov. když to nevyjde je to strašně vidět. jako třeba tady.

"Básně" rupi kaur
jsou prostě jen za sebe
vršená
slova
z instagramu.
Instantní
Grafémy.
Och, jak moudré.

(Hvězda za to, že na tisk použili alespoň recyklovaný papír. V hlase s nadějí, že se třeba po tomhle lidé přestanou poezie bát a sáhnou po něčem o poznání hlubším.)

jakub2199

Je nutné hned v úvodu zmínit, že nejsem (pravděpodobně) zamýšlené obecenstvo knihy. Přes tuto poznámku musím říct, že kniha rozhodně stojí za přečtení. Je v ní rozhodně cítit potenciál. Některé z básní jsou nádherné a zasahují, přesně tam, kde má poezie zasahovat. Dokonce i některé z autorčiných ilustrací je nutno pochválit. Hlavním problémem je nekonzistentnost. Obecně nejsem příznivcem volného verše. Proto aby mě oslovil musí stát za to a sbírce by rozhodně prospěl zásah editora (tím nechci snižovat hodnotu sbírky) takto působí spíše jako hrubý diamant než opracovaný klenot. Ale pro ženy/dívky 12-18 a muže/chlapce, kteří se pokoušejí zahlédnout za oponu ženství rozhodně zajímavé čtení.

Lauralex

Jestli někdo až tak neskutečně přímo dokázal popsat moje nejniternější, nejhlubší a nejbolestivější myšlenky a pocity na papíře, je to právě Rupi.
Je to ze života. Z mého, z vašeho, z našeho. Najde se v tom každý, do jednoho, byť v jedné jediné větičce z celé knihy. Je až k neuvěření, jak jsme nakonec všichni stejní. Pocity tak identické, přitom jiné. Kdykoliv potřebuju najít odpověď na nějakou momentální situaci a útěchu v několika slovech, otevřu Mléko a med a mám jasno. Jedním dechem. Někdy je totiž Mléko a med všechno, co zrovna potřebujete.

jengibre

Musím říci, že jsem od sbírky čekala více. Pár básní mě zaujalo, ale u zbytku jsem se vůbec nedokázala vcítit a sžít se s autorčinými pocity – ačkoliv jsem se opravdu snažila. Kdybych měla porovnat jednotlivé části, nejzdařilejší podle mě byla ta poslední.

Vercatko91

Skvělé, smutné, dojemné, výstižné. Za mě TOP, co se moderní poezie týče. Chytla mě za srdce a v mé knihovničce má právem své místo.

hobelka

Knihu jsem přečetla jedním dechem. I když většina básní je velmi krátká, ve spoustě z nich je ukrytá hluboká myšlenka. V některých básních se člověk najde a u některých doufá, že se v nich nikdy nenajde a rád je jen ocení jako vzdálený pozorovatel. Kniha ve mne zanechala něco k zamyšlení a jsem ráda za to, že jsem si ji přečetla. Velmi se mi pak také líbí ilustrace v knize použité a jistě se ke knize nejednou vrátím.

june.flower

Hrozně jsem se těšila až si knihu přečtu. Myslím, že většinu lákala jen podle obalu a názvu. Neříkám, že se některé "básně" nepovedly (pardon, ale zabásně se to moc považovat nedá). Některé byly celkem povedené a i když se autorka zabývala celkem vážnou tématikou, tak mi to osobně prostě nesedlo. Ilustrace jsou celkem fajn, stejně tak obálka a název, ale o náplni to opravdu za mě říct nemohu. Jsem asi jedna z mála, ale prostě ne!

Capkomi

Další knížka, které jsem se bránila. Nakonec jsem si ji koupila sama. Četla jsem si v angličtině a měla možnost ji porovnat s českým překladem a pokud mohu doporučit, volte angličtinu. První básnická sbírka od dob střední školy a první básnická sbírka v mé knihovně. Byla jsem potěšena, jak pár slov stačí k tomu, abychom pochopili význam těch řádků a smysl básně.

Akiko_.chan

Velmi dobrá sbírka. Sice některé básně jsou slabší. Ale to nemění nic na faktu, že tahle knížka je dokonalost. Velkým bonusem je určitě i ilustrace.

Nicolka77

Co víc říct než, luxus!
Knížku jsem přečetla jedním dechem..dokonce jsem si i v knížce podtrhávala autorčiny věty, které mi něco připomínají nebo mě dokonce i začnou motivovat! Jsem moc ráda, že jsem si knížku přečetla..bylo to velmi povzbující a motivující ♥!

- Když jsi dost slabá na to, aby ses zhroutila jsi dost silná na to, abys vstala!

knihomolkavakci

Pri čítaní som mala veľmi zvlášte pocity, pretože veľa veršov bolo extrémne osobných až intímnych a pritom som mala pocit, že ma nijak nezasahujú. So zranením a inými životnými situáciami sa vyrovnáva každý inak, Rupi evidentne vyhovuje spôsob detailne svoje pocity "vypísať." Veľmi ma ale zaujala posledná časť "Zahojená." V nej som už našla pre seba takmer na každej strane "iskru" na zamyslenie. Napr.
"netráp sa lipnutím na niečom, čo ťa nechce -neprinútiš to zostať" (s. 149)
Táto časť bola to najlepsie z celej knihy. Samozrejme, aj tam by som našla myšlienky, s ktorými nesúhlasím, ale prinútili ma zamyslieť sa. Škoda, že nebola dlhšia, pretože stojí aj za viacnásobné prečítanie.

Pedias

Velmi povedená sbírka ♥ Přečetla jsem ji jedním dechem a stále se k ni vracím.

Leniii

Především žij tak abys chtěla prožít život sama se sebou...

Díky, některé pasáže mi mluví z duše a jsou skvělé, jiné se mi zase nelíbí - nebo nelíbí - asi se do toho nedokážu naplno vžít, protože jsem to nezažila...
Autorka ukazuje zranitelnost, city, trauma, lásku, odmítnutí, samotu, opuštění, ale i odpuštění...

horkosladka

Velmi zdařilá sbírka milostných zpovědí a moudrých zamyšlení mladé začínající spisovatelky. Z dílka jde vyčíst autorčina ženská zranitelnost a intenzita citů. Rupi Kaur má ženám co říct. Mnohé z nás se v jejich textech najdou, ať už jde o emoční trauma, odmítnutí, pocit osamělosti, opuštění mužem, kterého jste milovaly, nebo nenaplněnou lásku. Rupi má srdce plné lásky, které mluví k ženám s poselstvím, aby se přijaly takové, jaké jsou. Protože jedině tak si mohou vážit samy sebe a nemilovat jen své představy.

danyinsidebooks

Četla jsem ji v AJ, a je tam docela lehký jazyk, takže to, myslím, zvládne většina lidí, co angličtinu alespoň trochu ovládají.

maca1245

Bylo to zajímavé.
Jen se nemůžu zbavit pocitu, že kniha mohla být o dost menší aby se neplítvalo papírem

Ewilka

Knížku jsem četla v originálu, a pokud někdo váhá, zda si ji má přečíst v češtině, nebo v angličtině, musím říci, že to není psané nijak těžkou angličtinou a určitě to zvládnete.
Co se básní týká, některé se mi líbily více, jiné méně. Poezii jsem nikdy nijak nevyhledávala, protože mě nijak zvlášť neoslovila, a i když Mléko a med asi nebude patřit mezi mou topku, musím říci, že to nebylo špatné a nejspíše si přečtu i další autorčinu knihu.

VesmirnaOndatra

Tieto básne mi chutili ako keby som vytiahla tú zmrzlinu z Lidla, čo mi od októbra hibernuje v mrazničke, preliala ju griotkou, kúsok dozdobila šľahačkou a na zjemnenie chuti zajedala dukátovými buchtičkami

Ale zas keby človek jedol len naklíčené fazule mungo s rukolou, zubári by za chvíľu nemali co žrát.

timelady

Nějaké věci mne zaujaly, to bych lhala, kdybych tvrdila opak. Nicméně to bylo jen jedno dílko a poté několik jednotlivých řádků. Čteno v originále, jelikož dost lidí na překlad nadává... Kdyby kniha nebyla tak krátká, tak ji po chvíli odložím.

Jako miniaturky asi oukey. Nicméně do básní to má dle mého dost daleko.

verulinka20

beatadudova

Knihu jsem dostala k Vánocům a v právě čtených knihách mi tedy strašila už půl roku. Zvládla jsem ji přečíst za jeden večer, většina básniček není dlouhá. Mnohdy se mi ty kratší líbily více, v jednoduchosti je krása. Knihu jsem četla v originále, protože jsem se trošku bála překladu a tak nemohu posoudit český překlad knihy, každopádně se mi líbilo tématické rozdělení do čtyř kapitol i přístup autorku k poezii jako bezpečnému útočišti k uspořádání myšlenek. Kdybych prožívala podobné pocity jako autorka, kniha by mi byla určitě o dost bližší. Tak třeba někdy v budoucnu po ní sáhnu a najdu v ní útěchu. Hodně mě dojala závěrečná báseň, ve které autorka děkuje čtenáři. Ilustrace jsou krásné a výstižné, občas se na ně člověk musí podívat i dvakrát, aby je pochopil a to se mi moc líbí. A na závěr jedna z básní, co mi utkvěla v hlavě: "You are your own soulmate."

jan-da

Pro autorku muselo být vypsání se z těžkých, občas i z hezkých, životních situací osvobozující. Pro mě, jako čtenářku, ale kniha nezanechala takový "odkaz" jako kniha "Láskou ji nespoutáš". Asi bych se na text dívala jinak, kdybych byla po těžkém rozchodu, apod.. než v době, kdy jsem naprosto spokojená a zamilovaná - z tohohle ohledu se mi více líbila již zmiňovaná "Láskou ji nespoutáš" ve které se mi líbily i použité obrázky. I přesto je tato kniha povedená a hezká a doporučila bych ji k přečtení.

J.x

Vyrovnání se s životem básničkami, úvahami, pocity...milá knížka.

láska zneužívání psychická traumata poezie

Autor knihy

Rupi Kaur