Mléko a med

Sbírka básní a krátké prózy o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353613/mleko-a-med-waJ-353613.png 4.2235
Originální název:

Milk and Honey (2015)

Žánr:
Povídky, Poezie
Vydáno:, Omega
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (68)

Přidat komentář
Nickky
předevčírem

Poezii vnímám jako něco
co pohladí lidskou duši
dotkne se srdce
vykouzlí úsměv na rtech
anebo přiměje slzy
aby kanuly po tvářích.

Tato kniha pro mě
poezii nepředstavuje
neboť v ní nacházím jen
smutná
rozervaná
až hrubá slova
která někdo položil na papír
a nechal je tam jednoduše ležet.

Petusa242
15. února

Prý moderní poezie....ani v nejmenším se toto nepodobá poezii. Nazvala bych to spíš sbírkou básní a útržků z autorčina růžového deníčku. Velice přeceňovaná kniha.

kikiodvi
15. února

Masivní propagace napříč internetem vyšvihla Mléko a med na vrchol žebříčku prodejů. Stojí ale za to?
Spíš než poezii bych tuto knihu označila jako sbírku myšlenek, pocitů a postřehů autorky - dá se říct takový deníček. Některé stránky jsou hodně osobní; Rupi Kaur do knihy promítla část sebe a na jejích řádcích nepřímo vyzývá k zamyšlení. Jako pozitivum beru, že každý si může knihu interpretovat podle sebe, někdo s v ní možná dokonce najde. Část myšlenek z knihy jsem už v jisté podobě viděla i četla, nejedná se tedy o nic světoborného. Jedno přečtení mi stačilo, domů bych si jí určitě nekoupila.

Devorah
14. února

Tomu říkám tah na branku, mladá poetka svou prvotinou dobyla svět, nebo alespoň jeho většinu. Nejprve se její kniha objevila snad na všech knihomolských instagramových účtech v cizině, poté se rychlostí laviny šířila i do našich končin. Skvělý marketing. Když se mi dostala do ruky ( v originále) ocenila jsem minimalistický obal a celkově vyznívající obsah knihy, ale ruku na srdce, o to až tak nejde, že?
V básních využívá minimum slov, někdy i dobře zvolených, to jí nemohu upřít, ovšem některé z nich - pro mě spíš motivační moudra - jako by byla vytržena odněkud z nástěnek na pinterestu a dalších sociálních sítích.
Shrnuto podtrženo, je to hodně individuální kniha o ženských tématech, silných prožitcích a pohledu do ženského nitra....záleží na každém jak moc velkou jí dá šanci.

Amalberga
13. února

Komentář Habany přesně vystihuje moje pocity vůči této knize. Neměla jsem velké očekávání, a ničeho velkého se mi nedostalo. Rupi Kaur mi namazala med kolem huby, a pak mi nalila do chřtánu zkyslý mlíko. Asi tak nějak. Rozhodně nečekejte nic hlubokého. Je to taková slepenina facebookových citátů a mouder, místy připomíná jednoduchý undergroundový alternativní popík pro hipstery. Některé "básně" jsou pozitivní, jiné spíše feministické. Pár z nich bylo skutečně trefných a objevných, ale od takové vychvalované knihy by chtěl člověk víc. Spousta básní mi vůbec nic neřekla (pokud to nebylo jazykovou bariérou, četla jsem knihu v originále), připadaly mi krapet ploché a samoúčelové. Dál se mi několik básní přímo hnusilo, protože v nich autorka (lyrický subjekt, chcete-li) popisuje, jak žena, která bude s jejím ex po ní, s ní bude neustále srovnávána a nikdy nebude jako ona. Není to vůči té druhé ošklivé a jedovaté?
Kniha mi přijde poměrně přeceňovaná, ale pokud pomůže k oživení poezie a přiměje čtenáře sáhnout po další poezii, proč ne. Já si půjdu radši přečíst Smuténku od Skácela, tomu říkám moderní poezie.

Habana
11. února

V jednoduchosti je krása, v mléku je škraloup.
Asi tak bych popsala sbírku básní Rupi Kaur. Je fakt, že knihy vybírám dle toho, co si o nich v kostce přečtu nebo jaký mají obal, či poslední fakt... je ve slevě? Rupi měla zajímavý reklamní tahák "plné zneužívání a sexu a všech jiných nechuťáren co má Habanka ráda". Ale bohužel to není TO (ne není to King), co jsem očekávala. Kniha mi slouží velice dobře, když mám hodně vína a proto již není černobílá, ale místy rudá a růžová. A taky počmáraná. To ve mě asi evokovaly ty holé stránky a nechci si připustit, že bych vyhodila tolik peněz za poloprázdnou knihu. Na to jsem moc velký škrt.
Sbírka se rozděluje do čtyř kapitol a každá má své NĚCO. Z toho poslední kapitolka je taková zašívárna pro feministky.

Prostě náš kvapný život nejspíš potřebuje rychlou literaturu, ale i přesto že Kaur ospravedlňuje svou knihu jako moderní poezii, není v tomto díle vůbec nic, co by mě natolik uchvátilo. Teda pokud už nezdolávám druhou lahev vína. To už je samozřejmě Mléko a med vrcholný dílo, které musím dopisovat.

kdu
11. února

Asi jsem čekala dle ohlasů víc. Poezii čtu velmi výjimečně a tahle mě nezaujala. Autorka se hodně zpovídá, na můj vkus někdy až moc a až příliš přímočaře. Někdy mě více bavily ilustrace než samotný text..
Navíc formou mi to moc nepřipomínalo básně, ale spíš pár vět z deníku..?

Deny95
07. února

Moc zajímavá kniha, ke které se budu ráda vracet. Během čtení, se ve mě probouzelo spoustu emocí a pocitů. Kniha se mi líbila Taková srdcovka.

_Žanet_
06. února

Kniha mě celkem zklamala. Četla jsem na ni tolik dobrých recenzí, že jsem čekala vážně nějaký velký bum. A ono ne. Poezii nečtu, ale myslím si, že tohle mělo k poezii hodně daleko. Některé básně nebo spíš citáty měly hloubku, ale ostatní ani trochu. Bohužel mi přijde, že jde většina lidí s davem a tím pádem považují knihu za skvost vzhledem k tomu, jak je teď kniha naprosto všude. Z celý knihy se mi líbily jen prostřední dvě kapitoly, takže za mě průměrné čtení.

Momana
06. únoraodpad!

Nechápu, opravdu nechápu, jak mohli lidé vyměnit a uprednostnit podobny typ """poezie""" pred něčím, co ma realnou a ne jen predstiranou hloubku. Kniha velmi letí, stala se silným mainstreamem, ale obsah je tak laciný a jednoduchý, že by to zvládl napsat zák druhého stupně ZŠ při vyučování. Přijde mi, že teto knize lide přisuzovali hloubku aniž by ji rozuměli. Za mě katastrofa, přeceňovaná slátanina co si na něco hraje. S poezií nesrovnatelné.

mmmisulka.r
06. února

Za mě dokonalá kniha, plná emocí, utrpení, lásky... prostě života!

asanita
04. února

Knihu jsem četla v originále a vážně mě zaujala. Zejména se mi líbila část loving a healing, protože byly o dost optimističtější než zbývající části. Už se těším, až si od autorky budu moci přečíst další díla a knihu rozhodně doporučuji!

Alethea_k
03. února

Sbírku nelze ohodnotit snad jinak, než 5*. Důvod je prostý. Každý si někdy prošel rozchodem/ztrátou partnera. Pokud se někdo nedávno rozešel, dokáže si díky knize urychlit průchod těmito 4 fázemi, ve kterých se v daný okamžik najde. Člověk si tak uvědomí, že není jediný na světě, kdo se cítí zrazen a podobně, a všechno je ve výsledku v pořádku. Četla jsem v originále a okamžitě se zamilovala i do ilustrací. DOPORUČUJI.

ela111111111
01. února

Kniha mě dojala, ano, sice se v ní i dají objevit stále užívané fráze, ale nejenom... Dá se nad tím zavřít oči, protože spousta věcí z nich to zamaže. Nakonec jde stejně o to, jaký mám postoj a tím se dívám na svět - tím tady tedy nalézáme nakonec lásku k sobě.

Ayen
25. ledna

Studená a hořká pravda, jenž málo kdo dokáže vyslovit. Rupi obdivuji za její talent, poskládat dohromady slova, aby krásně zněla. Ale také ji obdivuji jako silnou ženu, která se nebála vyjádřit. Knížku jsem měla přečtenou během pár hodin, a některé řádky mi v hlavě zůstanou až do konce života.

ZuKo
23. ledna

Viděla jsem komentař na hlavní stránce databaze knih a řekla jsem si, že se mi knížka hodí do čtenářské výzvy. Co jsem ale netušila je to, že při čtení této knížky mi začnou téct slzy a musela jsem jí odložit v metru na později. Určitě se k některým stránkám budu vracet. Ja pořád říkám, že knižka si nás najde v ten pravý čas a také, že našla.

Mony99
21. ledna

Stručné básně a přesto v nich naleznete tolik emocí. Každá žena se určitě v některé z nich najde a právě proto je i bestsellerem.
Pure power.
Víc netřeba slov.

netty
20. ledna

Rupi Kaur.. žena, která dokázala dokonale vystihnout moje pocity. Děkuji!

Andy242
20. ledna

Jedním slovem, nádhera!❤️

Valenis
20. ledna

Knihu jsem dostala na Vánoce. Poezii normálně nečtu a nečekala jsem, že by se mi líbila, nikdy předtím jsem o knize neslyšela. Básně jsou krátké, takže knihu přečtete dost rychle. První kapitola na mě byla dost drsná, ostatní mi byly tématicky víc blízké. Zpracování i básně se mi k mému překvapení líbily a knihu jsem přečetla celou. Mám ráda, když básně nejsou jen 100% abstraktno, ale obsahují i příběh, kterého se dá držet. A právě tak je to v knize od Rupi Kaur.

misac96
16. ledna

Tolik opěvovaná kniha Mléko a med od Rupi Kaur. No, a jelikož byla tolik opěvovaná, rozhodla jsem se, že zkusím napsat ježíškovi, jestli by mi ji taky donesl. O Vánocích jsem utrpěla nějaké ty rány na srdci, tudíž jsem ji nemohla ani vidět, natož číst, příliš to bolelo. S odstupem času, a s náplastmi na srdci, jsem se rozhodla vzít ji znovu na milost. A tentokrát jsem byla odměněna. Kniha je rozdělena do čtyřech oddílů-zraňovaná, milující, opouštěná, odpouštějící. Jde ji přečíst jedním dechem, ale věřte, že k některým básním se zcela jistě vrátíte. Některé vás osloví svou strohostí a jednoduchosti vyjádření, až se sami budete divit, jak je to možné. Netesá do ran, ale rány pomáhá zacelovat. Je to takové pohlazení, útěcha, že v tom není žena sama-milující, zraňovaná, opouštěná, odpouštějící ...
Posuďte sami- já rozhodně nelituji, že ji mám v knihovničce, protože ukrývá poklady, jednoduše napsané, ale věčné. Protože pokud máte nějaký splín, a i když ho nemáte, tato kniha si zaslouží, abychom ji, byť jen na moment otevřeli.

Veronicess
16. ledna

Táto kniha je ako náplasť na rany v živote ženy, ktorá si už niečím prešla. Myslím že ak ste práve šťastní a vôbec nič vás netrápi, v básňach toho pre vás moc nenájdete. Ale ak si prechádzate ťažkým obdobím, snažíte z neho spamätať, či máte nejaké také v minulosti, táto zbierka básní vás chytí za srdiečko a už nepustí.

Neviem ako je na tom český preklad, čítala som v originále, ale keď som si ňou pár krát listovala v kníhkupectve a otvorila si moje obľúbené básne, boli preložené moc pekne.

ibrahimgilbert
15. ledna

Básně nasáklé emocemi, ať už pozitivními či negativními. Donutí vás něco cítit, není jednoduché ji přečíst za den, po pár stránkách vždy musím odložit a "oddechnout si". :-) Opravdu jedinečné dílo, Rupi Kaur je velkou inspirací.

IvusP
15. ledna

S touto knihou jsem "zabloudila" úplně mimo žánry, které běžně čtu, ale rozhodně nelituji! Upřímně řečeno, po první kapitole jsem nebyla nijak nadšená a musela jsem si od ní 2 dny oddechnout. Ale to, co přišlo potom byla jednoduše symfonie plná citu, lásky a velikých životních pravd. Krásně se čte, básně jsou doplněny kresbami a celá kniha tak tvoří dokonalý celek, který vás donutí k zamyšlení a rozhodně alespoň něco z něj ve vás zůstane.
"Když se naučíš mít se ráda můžeš učit ostatní aby tě měli rádi."

Peslik
15. ledna

Knihu si koupila dcera, já neměla ani tušení, že něco takového vyšlo. Když už ležela doma, zjistila jsem, že se mi krásně hodí do výzvy 2018 (kniha žánru, který běžně nečtu).
Musela jsem si ji rozložit na dva večery, protože některé básně jsem potřebovala tak nějak vnitřně vstřebat.
Kniha je to krásná, plná citů, lásky i bolesti.

teniska_rotter
13. ledna

Jedním slovem výstižná. Musela jsem se zamýšlet. Některé části jsou zvláštní, ale celkově jí hodnotím kladně a ráda si jí přeju znovu.

Admirable
13. ledna

Naprosto úžasná kniha, je určitě jednou z těch, ke které se vždy budu ráda vracet. Rozhodně doporučuji!

adriane9
12. ledna

Rupi Kaur, je moje srdeční záležitost. Nádherná kniha i kresby, které vás jednoduše dostanou natolik, že prohlížíte každou natřikrát, básně i citáty, které jdou až ze dna bolavé duše. Tohle dílko musí moje knihovna prostě vlastnit.

...a měli byste mě vidět
když mi zlomí srdce
nejsem smutná
jsem rozbitá na kusy

Markulinka
12. ledna

Možná si řeknete, že básně v této sbírce poezie jsou příliš jednoduché, ale v jednoduchosti je někdy síla. Není to žádný složitý Vladimír Holan, ale krátké verše, v nichž je kus pravdy. A jako bonus jemné i nápadité kresby nakreslené samotnou autorkou.

cathyblack
10. ledna

#mlekoamed je zajimava sbirka basni, trosku desiva a trosku lechtiva, romanticka, depresivni, zivotnemoudra a asi umelecka. Todle posoudit neumim. Ale zhltla jsem ji jako malinu. Takze doporucuju. Zasmejete se, zastydite, zamyslite, vydesite ... presne tak jak to ma byt