Mléko a med

Sbírka básní a krátké prózy o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353613/mleko-a-med-waJ-353613.png 4590

Milk and Honey (2015)

Literatura světová, Poezie
Vydáno:, Omega

StephenKingje

Přišel jsem již ke komentování této velice krátké knihy trochu pozdě a většina pocitů, které jsem cítil, již zde byli jmenovány, ale zkusím to. Takže, Mléko a med...

Mléko a med je velice rozporuplně hodnocena. Mnozí uživatelé hodnotí pěti hvězdičkami, ale také jich spoustu hodnotí tuto knihu jako úplný odpad. S tím doopravdy nesouhlasím. Je možné, že český překlad je horší (nemohu soudit, četl jsem v originále), ale ta slova jsou napsána velmi citlivým způsobem, čímž se Mléko a med stává nádherným čtením, které je pouze trochu předražené.

HODNOCENÍ: 9,5/10

P. S.-A určitě se k ní za nějaký čas vrátím.

Malinali

Kdo zazil, chape. Kdo ne nadava na knihu. Je to drsne, citlive a pravdive. Knihu jsem dokonce darovala sve nej kamaradce, ktera je z knihy nadsena.

sheldon8410

Z této knihy mám trochu rozporuplné pocity. Obecně poezii jsem zatím nepřišla na chuť, ale i tak si nejsem jistá, jestli se Mléko a med dá do poezie vůbec zařadit. Možná ale jen nemám to správné umělecké cítění :) Každopádně je kniha plná zajímavých citátů, ve kterých se můžou najít čtenářky, nacházející se v různých životních situacích..

annettka1098

Doporučila bych ji kamarádce se zlomeným srdcem. Ta by v knize podle mne nalezla potřebnou útěchu a nevadily by jí ne úplně vhodné a časté sexuální narážky, “popisy” a kresby. Bohužel mne to rušilo. Asi nejsem v tuto chvíli na takovou literaturu “naladěna”. Nejvíc se mi asi líbila část opouštěná - dva úryvky jsem si poznamenala.

BlazingHeart

Tahle kniha rozhodně není pro každého.
Četla jsem jí nejdříve v originále a hned poté český překlad.
Originál byl silný, v hodně věcech jsem se našla a byl to rozhodně skvělý zážitek. Když budu mít opět slabou chvíli, rozhodně po ní sáhnu.
Oproti tomu český překlad byl slabší, chyběl tomu ten kus autorky, který žádný překlad nedokáže do knihy vpravit. Některé básně se naprosto rozcházely s originálními a znamenaly úplně něco jiného.

Nevím jak hodnotit. Někdo toto nepovažuje za poezii, umění... Ale ve mě anglická verze vyvolala tolik emocí. A umění je o emocích.
Dávám proto 5*, protože kriticky hodnotit autorčinu část duše, kterou do toho dala, je pokrytecké.

TerraNova

Jedna z knih, kterou já osobně asi otevřu víckrát v životě. Protože... S čím se neztotožníte teď, tak se možná časem změní a pokaždé, co knížku přečtete, uvidíte v tom nové a nové smysly.
Za mě pecka. :)

josefina_silena

V první části jsem si říkala, že to asi není nic pro mě, ale když jsem se dostala do dalších částí, se kterými jsem byla schopna se víc ztotožnit, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Teď si ji nechám v knihovně a podle aktuální nálady budu vědět, kde ji otevřít. Momentálně jsem se nejvíce našla v poslední části odpoustění, ale věřím, že v průběhu času mi bude bližší nějaká jiná část.

TerezaJágrová
28.12.2018

Tahle knížka má prostě hloubku. Ani nevím,co k ní mám napsat..Je v ní ukryto spoustu pocitů a myšlenek. I přes to,že už jí mám přečtenou je stále na mém stole a já se k ní stále vracím. Skvělá,doporučuji

kat261
23.12.2018

Z mého pohledu terapeutická kniha pro autorku, která mě absolutně neoslovila. Číst by ji měl asi hlavně její psychiatr. Pokud něčí pocity rezonují s jejími, je to na pováženou.

Pitbullka
16.12.2018

Úžasné, emotivní, intenzivní!

ZÓNA
16.12.2018

Důležitější než slova, která indická autorka používá, je forma sdělení jejích pocitů, bolestí, ztrát a smutků. V textu (záměrně nepoužiji slovo báseň) je pramálo zamilovanosti a skutečné lásky, bez pocitů naplněnosti a úplnosti.
V doslovu je nám objasněno, jak těžkým životem spisovatelka žila. Přesto si myslím, že její mládí, ač si prošlo útrapami a bolestmi, které mnozí z nás považují za abstraktní, nedokáže popsat pravou tvář všeho, co musela vydržet.
Krátké texty na mě působí poměrně nesourodě, i když jsou rozčleněny do smysluplných kapitol.
Na jedné straně tupý pohled na znásilnění, otcovská láska a zklamání z prvních schůzek, na straně druhé první sexuální zkušenosti, rozčarování z nich, ale i touha po dalším fyzickém kontaktu.
Kniha navíc negraduje, rozpouští se a odpuštěním ve vás doutná pocit nenaplněnosti.
Technicky jsou texty dobré, mnohdy šťavnaté a lkavé.
Je tu absence jakéhokoliv rýmování, byť ani náznaku po něm.
Ale uznávám, že příběh, který nám Rupi Kaur předložila, verše primárně přinést nemusí.
Dojem z knihy, která se dá číst roky, ale i jen pár desítek minut, má každý svůj.
Vcítí se do textu jinak zamilovaný, mladý, starý, opuštěný, nešťastný.
Chybí poetičnost. Větší cit. Je možné, že autorka trpkým životem o tuto vlastnost přišla. Nevyčítám. Jen toužím po jiných básních...

michaela.97
10.12.2018

Sbírka "básní" se proslavila především na instagramu a jiných sociálních sítích, což ve spoustě čtenářů vzbuzovalo špatné mínění. Respektive "příliš povyku pro nic". Ono, ale to "nic" je sbírka krásných textů, myšlenek a slov, s kterými si autorka umí hrát - to bez pochybností a když k tomu všemu přidáme její umělecký talent, tak držíme v rukou obyčejnou, ale skvělej zpracovanou a příjemnou knížku, která pohladí na duši a zahřeje u srdce. Mám ráda její kresbičky, které jsou tak jemné a minimalistické, jak to mám ráda :) Tím si mě Rupi Kaur získala a jsem ráda, že mám jednu z jejích děl v knihovně.

PS: samozřejmě se nejedná o sbírku básní, které vám změní život. Pokud jdete do čtení s tímhle míněním, knihu snad ani neotevírejte. Je věnovaná citlivým duším, které umějí číst mezi řádky a které si chtějí tak trochu odpočinout od jinak známých básní, kterých už se napsalo tolik ....

Lenny33
05.12.2018

Sláva provázející tuto knihu, mě dlouho nechávala chladnou, ale když jí nedávno měli v knihkupectví ve slevě, řekla jsem si proč ne. No... při čtení první části jsem si říkala, že tohle bude katastrofa. Básně se mi vůbec nelíbily, ničím mě nezaujaly a vlastně bych je ani nenazvala básněmi. Jestli mě to mělo zaujmout a šokovat tím, že autorka otevřeně psala o sexu či znásilnění, tak se tak nestalo.
Ovšem každou další částí knihy mi přišlo, že se kvalita zlepšovala, a že básně konečně mají myšlenky, které mi mají předat. 3,5*

jestli nejsi dost dobrá sama sobě
nebudeš dobrá nikdy
nikomu

Vercatko91
30.11.2018

Já vím, že to není poezie jako taková. Poezie, co by se mohla rovnat velkým básníkům minulosti. Ale pro mě je to zas něco nového, inovativního a něco, co se mi zalíbilo hned na první počtení. Za mě určitě palec nahoru, v několika "básních" jsem se i našla a prostě je to taková má srdcovka :)

bagel
29.11.2018

Toto opravdu není poezie a už vůbec ne pro mě.

Anna 13
28.11.2018

Držíte v rukou tepající srdce... co má strach, odvahu i vůli žít. Co je zraněné.
Tak opatrně...

❤️❤️❤️ DĚKUJI ZA VŠECHNY ŽENY SVĚTA! ❤️❤️❤️

tomik2132
27.11.2018

Jedno velké WOW. Mám hrozně ráda, když si můžu přečíst nějaký citát, hned mi to vylepší den. Většinou když mám špatnou náladu, přečtu si nějaký pěkný citát a všech. Má srdce plné lásky, které mluví k ženám, aby se přijaly takové, jaké jsou. NEJLEPŠÍ!

anna0480
22.11.2018

Tak jo. Všichni o ní mluví, všichni si jí fotí na instragram, stala se výbornou dekorací na fotky. Protože kdo čte Milk and Honey, čte opravdovou poezii, to je jasný. A když má ta knížka ještě tak pěknou obálku, proč jí k tý kávičce nepřidat, že.
Ne, teď vážně. Možná i kvůli tomu, že o ní všichni mluvili a museli jí mít, jsem její četbu dlouho odkládala. Nějak se mi do ní právě díky tomu nechtělo. Pak ten humbuk kolem ní ale zčásti ustal a já si řekla, že teď je možná ta pravá chvíle. A tak jsem se do ní během jednoho večera začetla a přečetla jí za den. Ani ne. Ono to není ani tak složité, vzhledem k tomu, že jsou některé "básně" opravdu velmi krátké.
Asi knihu nemusím příliš představovat. Je rozdělená na čtyři části, z nichž každá z nich se věnuje jinému životnímu období, procesu, kterým si autorka prošla. Přičemž většinou z nich si někdy prošel každý z nás. Zamilování se, bolavá láska, odpouštění a následné uzdravování se. Proto tu knihu tak rádi čteme. Protože se v ní každý z nás najde. Je to kniha o ženskosti, sebelásce, traumatech, ztrátě, lásce a bolesti. Navíc je doplněna jednoduchými ilustracemi, které pocit z básní skvěle podtrhnou.

Takže když to shrnu, kniha se mi líbila. Některé básně jsem si dokonce ofotila, jak pravdivé a vystihující byly. Na druhou stranu jsem ale ze sbírky zas tak paf nebyla, znám x dalších básníků, kteří se mi pod kůži dostali víc. Proto jen čtyři hvězdy a ne pět.

Andynka
21.11.2018

Každý jsme si prošli ošklivou zkušeností a tady to spisovatelka popisuje v básních. Myslím, že není nikdo, kdo by se v tom nenašel. Ale asi je lepší knížku číst, když máte horší období. Protože já, s odstupem času na to už takhle nekoukam. Tedy pro mě byli nějaké básně přehrocené a nemám ráda vulgární slova ( i když tady jsem našla snad jen dvě).

lazarus
19.11.2018odpad!

Prázdné, vykalkulované a proto taky neskutečně povrchní a dětinské. No, dcera si knížku přála ke svátku. Snad se bavila. Jen doufám, že si z tohoto minidílka nic nevzala. Ono ani není moc co brát tam kde nic není. Myslím, že zrovna tahle srajda patří mezi ekologické hrozby. Škoda každého stromu, skáceného pro tuto publikaci.

krevetinka
06.11.2018

Pro někoho to může být hezký, spousta lidí s autorkou soucítí, spousta se s jejími názory a básněmi ztotožňuje a valná většina se v nich najde. A to je ten problém. Alespoň pro mě. Já od poezie čekám něco trochu víc. Něco méně povrchního a více skrytého.

SweetCake
30.10.2018

Moje první sbírka básní, kterou jsem četla. Knihu jsem přečetla v angličtině a líbilo se mi to. Chápu, že do češtiny to asi moc dobře přeložené nebude. Kniha mě zaujala, ale nedokážu ji náležitě ocenit. Nikdy jsem nebyla zneužitá, opuštěná, nevím jaké to je, takže jsem se do knihy nedokázala moc vcítit. Vadí mi i značné známky feminismu a představení můžu jako nejhorších stvoření světa. Překvapilo mě, že kniha je značně erotická, ovšem to mi nevadilo. Nějaké básně se mi líbily a časem se k nim možná vrátím, ale zbytek knihy je pro mě průměrný.

petrarka72
24.10.2018

Laciné poučky rozepsané do několika řádků, protože autorka má pocit, že tak se stanou básněmi. Tu a tam se její totální realismus překlopí do metafory, obávám se, že náhodou - a to jsou ty, kvůli kterým jsem knihu prolistovala až do konce. Stačilo na to deset minut a vracet se k ní nehodlám...

Aivinka
23.10.2018

Slova navršená na sebe? Tohle není poezie. Absence čárek a velkých písmen také nevytvoří poezii. Jediné co mohu pozitivně ohodnotit, je samotný příběh knihy, který se snaží autorka zdělit, ale opakuji ještě jednou, poezie je opakem této knihy.

TerkaM
22.10.2018

Tohle se mi líbilo. Když jsem knihu četla poprvé, byla jsem lehce rozpačitá a styl poezie (respektive absence čárek, velkých písmen) mi trochu vadil, ale po dočtení musím říct, že forma není důležitá, obsah je za mě podstatnější. Knihu jsem četla již minimálně třikrát a za sebe doporučuji. Ty myšlenky budete milovat.

hana.hanigerova
15.10.2018

Ač na tento typ poezie nejsem, tak mě autorka dostala svými myšlenkami, které jsou často tak podobné těm mým. I přesto, nebo spíš právě proto, si myslím, že to není kniha pro každého. Pokud vyloženě tento druh literatury nevyhledáváte a zároveň jste si neprožili to, co autorka a ani nemáte podobné myšlenkové pochody, tak se vám podle mého názoru líbit nebude.

Já hodnotím *****, tedy 100%. Jediné, co mi vadí, jsou chybějící interpunkce a nedodržování malých a velkých písmen. Při čtení jsem si tam hlavně čárky neustále doplňovala. Ale chápu, že to k tomu stylu patří. Každopádně mám v plánu si knihu pořídit v originále a předpokládám, že to bude úplně jiný zážitek.

AmoreLeget
13.10.2018

Když jsem se do knížky podívala poprvé tak se mi nechtělo dávat tolik peněz za tak málo textu. Ale nakonec mě kniha lákala natolik, že jsem si ji pořídila. A musím říct, že mě velice mile překvapila, i když nemám ráda volný verš. Slov je sice málo, ale obsahu a myšlenek je kniha plná vrchovatě. Místy mě až mrazilo v zádech, jak jsou některé části reálné a tak moc známé.

Ninie
09.10.2018

Já jsem teda z té knihy nadšená. Myšlenky, které mi nejsou cizí, pocity, nálady... Je fakt, že to není úplně klasická poezie, připomíná to ale Apollinaire (což se do klasické literatury počítá přece)
Jako za mě úžasná, plná dojmů. Určitě se k ní vrátím neskutečně krát :-)

ivzu77
06.10.2018

Asi jsem stará škola, ale pod pojmem básně si představuji sloky a rýmy. Pokud je toto moderní pojetí, nemělo by se to nazývat básnická sbírka. Nebo se to v originále rýmovalo? Ale do ČV 2018 jsem si to mohla zařadit - kniha, kterou bych jindy nečetla.

Jizi

kouření
chlupech
a
zneužívání.

nestane se z toho umění ani tehdy když vynecháte čárky a každou větu začnete psát s malým písmenkem. vážně ne. když vaše plytké prázdné s aformismy napsanými na pozadích s fotkou zapadajícího slunce hraničící výrony někdo ještě krajně necitlivě přeloží, je hotovo. vymalováno. mléko a med není poezie. prosím. není to umění. a není to dobře přeložené. překládat poezii je opravdu těžké. jste zbaveni záchranné sítě kontextu. v jednom rohu ringu jste vy a ve druhém těch pár slov. když to nevyjde je to strašně vidět. jako třeba tady.

"Básně" rupi kaur
jsou prostě jen za sebe
vršená
slova
z instagramu.
Instantní
Grafémy.
Och, jak moudré.

(Hvězda za to, že na tisk použili alespoň recyklovaný papír. V hlase s nadějí, že se třeba po tomhle lidé přestanou poezie bát a sáhnou po něčem o poznání hlubším.)