Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru

kniha od:

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260515/bmid_aristoteles-a-dante-odhaluji-zahady-lQg-260515.jpg 4.3 553
Koupit Koupit eknihu Bazar

Dante umí plavat. Aristoteles ne. Dante se umí vyjadřovat a je si jistý sám sebou. Ari hledá správná slova jen stěží a trpí nedostatkem sebedůvěry. Dante se ztrácí v poezii a umění. Ari je naštvaný teenager, který má bratra ve vězení. Dante je všeználek s nezvyklým pohledem na svět. Tihle dva kluci se potkají na koupališti a zdá se, že nemají zhola nic společného. Ale protože jsou oba samotáři, začnou spolu trávit čas a zjistí, že jejich přátelství je opravdu neobyčejné – takové, které změní životy a vydrží navždycky. A díky němu také Ari i Dante zjistí ty nejdůležitější pravdy o sobě samých a o tom, jakými lidmi by se chtěli stát. Krásně poetický příběh o dospívání a přátelství od uznávaného autora.... celý text

Série:

Aristoteles a Dante 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo
Originální název:

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe , 2012


více info...

Komentáře (149)

Komentáře 149 Recenze 9

Bored-Author
Bored-Author
10.08.2023 5 z 5

Do této knihy jsem se doslova zamilovala a beru ji do ruky ať už jsem smutná nebo veselá. Příběh je nádherně napsaný a já po celou knihu doufala ať ještě nekončí. Musím se přiznat, že ji beru skoro všude s sebou hlavně na dovolené.

klarat13
klarat13
29.05.2023 5 z 5

Tato kniha mi učarovala. Je to intimní, krásný a opravdový příběh dvou kluků, kteří jsou tak odlišní a vztah, který se mezi nimi vyvíjí je krásný ve své jednoduchosti a přirozenosti. Knihu jsem přečetla prakticky na "jeden nádech".


_Brunetka_
_Brunetka_
17.03.2023 5 z 5

Od téhle knížky jsem čekala hodně, a přesto má očekávání ještě předčila. Autorův styl psaní se mi dostal pod kůži rychlostí blesku, byl opravdu čtivý (až návykový). Příběhu jsem propadla. Pohltil mě téměř okamžitě a vlastně mě ze svých spárů nepustil doteď. Oba kluky jsem si zamilovala je až neskutečné, jakou nesmazatelnou stopu zanechali v mém srdci. Byli perfektně charakterově prokreslení, jejich přirozenost a vzájemná odlišnost jsou tím, co mě dostalo do kolen. Vztah mezi nimi se vyvíjel pomaleji a naprosto uvěřitelně. Já ho stavím mezi jedno z NEJKRÁSNĚJŠÍCH POUT, kterého jsem měla možnost být v knihách svědkem a moc bych si něco takového přála do svého života. Tenhle kousek vás zároveň donutí hodně přemýšlet, je napěchován úžasnými myšlenkami. Rozebírá se tu spoustu témat rodinné vztahy, nezapadání do většinové společnosti, hledání sebe sama, dospívání, LGBT problematika, Aristotele a Danta bych označila jako úplného ždímače emocí. Autor jich ve vás řadu probudí a nezapomene si jich požehnaně vzít. Budete se smát, vztekat, strachovat a brečet a že bylo to poslední na seznamu u mě dosti výrazné, žádných pár slziček. Konec ve mně probudil touhu okamžitě začít číst znovu od začátku. Doporučuju všemi deseti, pokud hledáte tak obyčejnou knihu, která se díky upřímnosti a lásce v ní obsažené stává naprosto neobyčejnou a nezapomenutelnou.

betule3
betule3
20.02.2023 3 z 5

Asi byla částečně moje chyba, že jsem měla od knihy moc velká očekávání. Příběh se mi ovšem těžko hodnotí, protože když jsem se sama sebe zeptala, co mi na něm tak vadilo, nedokázala jsem vlastně odpovědět. Nic mi tam nevadilo…. ale zároveň to pro mě nebylo dostatečně uspokojivé. Celé mi to přišlo jako učebnicový příklad díla, které neurazí, ale zároveň ani nenadchne. Osud postav mi byl více či méně ukradený, chvílemi mi oba chlapci i mírně lezli na nervy. Musím však uznat, že některé myšlenky byly opravdu zajímavé a nutily mě se zamýšlet o svém vlastním životě. Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, do dalšího dílu se ovšem s největší pravděpodobností vrhat nebudu.

lenka0383
lenka0383
01.02.2023 5 z 5

Krásná a milá kniha o přátelství a objevování sebe sama. Úplně jsem si vzpomněla na všechny ty hluboké a zároveň naivní rozhovory, které člověk vedl v mládí. Jedna z těch vzácných knih o mladých, kde se netlačí romantické vztahy a zamilovanost, ale kde dominují vážné i nevážné rozhovory, témata sebe objevování a takové normální i nenormální dospívání. Navíc zajímavý náhled do trochu jiné kultury, než na jakou jsme zvyklí. Moc jsem si to užila.

kalinkacz
kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Tohle bylo skvělé!
Naprosto nádherný příběh s úžasnými myšlenkami i jazykem.Lepíkovala jsem od první kapitoly a to dělám málokdy…
Naprosto chápu hype okolo této knihy a už se těším, až se pustím do pokračování.

bara-offici
bara-offici
12.11.2022 5 z 5

Moc krásný příběh, už od začátku mě děj zaujal a myslím že tahle knížka si u mě udělala místečko za nejlepší knihu co jsme zatím četla. Někomu se líbí víc někomu míň, u mě vyvolávala takový příjemný zvláštní pocit jakoby psala přesně o mně. Bylo tam spoustu chvilek kdy jsm měla vztek, smutek I radost, tahle knížka má v sobě všechny emoce.

verden
verden
18.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Očividne idem proti prúdu, ale ja som z tejto knihy nemala žiadny veľký zážitok. Dej ma nijako zvlášť nechytil, chlapci neboli moja krvná skupina (popravde Danteho som fakt nemusela) a celý čas som len čakala, či príbeh smeruje tam, kam si myslím, že smeruje (smeroval :D). Možno je to tým, že nie som cieľovka (ani chalan, ani young), ale na druhej strane YA ja môžem a s podobnou tematikou ma svojho času odpálil Love, Simon, takže to dávam za vinu pánovi Sáenzovi, jeho počin ma proste neoslovil.

A za obrovské mínus pokladám slovenský preklad, neviem, čím to je, ale YA proste prekladať nevieme. Jazyk v týchto knihách je nenormálne umelý, ja neviem, ale skutočne si nemyslím, že by ktokoľvek v 15 rokoch používal vety typu "Aj mne sa za ním bude cnieť" alebo "Priam som si ju zamiloval".

Anniee
Anniee
04.08.2022 5 z 5

“I bet you could sometimes find all of the mysteries of the universe in someone’s hand.”

Kniha o ničem a vlastně o všem. Poetická. Plná lásky (paneboze tý lásky! - u srdce mě zahřála nejvíc asi ta rodičovská, nádherně popsaná). Bezchybný, plný pochybností o životě, o sobě sama, o hledání. O nalezení.

Makrela Liška
Makrela Liška
15.04.2022 5 z 5

YA literatuře jsem sice věkem už odrostla, ale k této knize mne to nějak přitáhlo a přečetla jsem ji nakonec za jediný večer. Příběh i způsob, jakým byl vyprávěný, mne nepustil. Líbila se mi Sáenzova poetika i vícevrstevnatost příběhu, v němž nešlo zdaleka jen o hledání sebe sama a své sexuální identity. Postavy řešily i svá osobní traumata- z války ve Vietnamu, své postavení v rámci etnické skupiny či opětovné rodičovské selhání ve snaze neopakovat své chyby a neublížit. A právě pro citlivý vhled i do těchto témat, zároveň se Sáenzovým jazykem, kniha vyčnívá nad rámec běžné YA literatury a z mého pohledu bez problémů obstojí i u starších čtenářů. Jsem rozhodně zvědavá na autorovy další knihy.

Ivka14
Ivka14
15.04.2022 5 z 5

Nemám moc slov, byla to krásná knížka o dvou teenagerech, kteří spolu objevují záhady světa.

Dante je veselý extrovert a Aristotele je teenager, který má pocit, že na tenhle svět nepatří a snaží se najít sám sebe.

V knize se toho stalo tolik, že jsem někdy nedokázala zpracovat, co se stalo. Několikrát jsem měla na krajíčku a na konci už slzy tekly proudem.

stehnova_kat
stehnova_kat
16.02.2022 5 z 5

Nádherné čtení naplněné emocemi, pochroumanými vztahy a rodinou… Pocit, který ve vás kniha zanechá se velmi těžce popisuje, ale je to něco krásného a hřejivého.

Kešu1981
Kešu1981
10.02.2022 5 z 5

Příběh plný emocí, pocitů a nakonec i uvědomění si sám sebe...jako joo, přesně kvůli tomu stojí za to číst :o)

alibaba72
alibaba72
07.02.2022 5 z 5

Krásné čtení o přátelství, vztazích, odvaze a lásce...

pedroK
pedroK
29.12.2021 5 z 5

Milý, něžný, opravdový příběh jednoho osobního prozření. Na konci dvě slzy...na konci jsem je chtěla objímat oba.

vladenec
vladenec
30.11.2021 5 z 5

Když jsem četla před mnoha lety poprvé, kniha mě nadchla jako dlouho žádná jiná. Teď jsem si zopakovala předtím než jsem dala druhý díl (který doufám brzo vyjde přeložený i u nás).
Téma hledání sama sebe, tápání a nalezení je skvěle popsané. A že ta cesta k nalezení sebe sama byla dost bolestivá. Přesto, poklidná nálada z knihy úplně sálá. Laskavé a všeříkající a všeobjímající. Malý skvost.

Ani832
Ani832
27.09.2021 4 z 5

Aristotela a Danteho jsem si chtěla přečíst strašně dlouho. Byla jsem přesvědčená o tom, že je to kniha přímo pro mě. Stáhla a přečetla jsem si totiž ukázku z Goodreads a byla jsem nadšená, chtěla jsem číst dál. Bohužel se jedná o trochu starší knížku, dotisky nejsou a tudíž se ve fyzické podobě shání dost špatně. Když jsem ji objevila v knihovně, považovala jsem to za znamení a samozřejmě jsem si jí půjčila.

Za začátku to na knihu přímo pro mě úplně nevypadalo, cca prvních 60 stran se mi nedařilo začíst a byla jsem z toho zklamaná, protože jsem strašně chtěla, aby mi sedla. Zároveň jsem už kus četla a nebyla jsme s to pochopit, proč se mi teď nečte tak snadno.

Možná to bylo českým překladem, možná špatným rozpoložením, možná nedostatkem popisů, nevím. O vzhledech hrdinů toho moc nevíme, v podstatě se popisují jen ty nejnutnější skutečnosti nutné k vyprávění příběhu, což mi zprvu celkem vadilo, pak jsem si zvykla.

Styl psaní je obecně velmi stručný, ale i přesto ze slov sálá široká škála emocí. A mimochodem, rodiče tu hrají docela velkou roli, jsou plnohodnotnými postavami, které neřeknou sotva tři věty jen proto, aby se o nich vědělo, jak je v YA knihách často zvykem.

Nicméně po prvních desítkách stránek už se vše vylepšilo, já se dostala do správného rozpoložení a čtení si začala dost užívat. Hlavní hrdinové mi přirostli k srdci a bylo snadné s nimi soucítit, především s Aristotelem, protože téma zmatenosti, hledání sebe sama, smyslu života a tak nějak všeho je mi (a spoustě jiným) blízké.

Aristoteles a Dante rozhodně stojí za přečtení, ráda bych si jednou pořídila svůj anglický výtisk, jelikož bych si ji stoprocentně chtěla přečíst znovu.

Po dočtení jsem si z A&D vyloženě nesedla na zadek, takže tehdy bych jí dala asi 4*, ale teď, když ty pocity z ní uzrály, je to jasných 4,5*.

gimli35
gimli35
26.09.2021 4 z 5

Žádná vysoká literatura, občas trochu plytké. Ale četlo se to ohromně dobře, příběh nebyl blbý a vedl odněkud někam... Vlastně se mi to líbilo, to můžu říct.

Malíček
Malíček
13.09.2021 3 z 5

Bohužel mě kniha zklamala a znovu bych si ji nepřečetla, ani ji nemohu vyloženě doporučit dál.
Hlavní postavy mi úplně nesedly a měla jsem i problém s tím, jak je kniha napsaná. Celý příběh je takový zvláštní, někdy milý, jindy otravný a nepochopitelný.

Ajda300
Ajda300
16.08.2021 5 z 5

Úžasná knížka. Teď mám nějaké zvláštní období, kdy čtu ve většině LGBT+ knížky a tahle byla rozhodně jedna z těch nejlepších. Krásně vykreslený vztah. Dante byla jedna z těch klasických postav, která je děsně milá ale otravná. Ari na rozdíl od něj trochu víc nasíral, ale v dobrém slova smyslu. Mimochodem - můj největší životní úspěch je ten, že já a Dante máme stejnou oblíbenou písničku. A s touhle informací vás tu zanechám. Moc doporučuji.
PS: Knihu jsem četla ve slovenštině a pořád nemám nejmenší tušení, co je "čudný".

Edgar
Edgar
02.08.2021 5 z 5

Kniha, kterou jsem přečetl už asi šestkrát. A pořád mě na ni něco baví. Těžko říct co, jestli ta nenáročnost, nebo to že Ari je docela sypaťák, nebo prostě příběh jako takový. Každopádně pokaždé držím palce Arimu a Dantovi, aby odhalili všechny záhady vesmíru. I když tu největší záhadu odhalí pohaždý.

Grohlinka
Grohlinka
20.06.2021 5 z 5

Tahle kniha je svým způsobem zvláštní, zvláštní a výjimečná stejně jako její vypravěč, Aristoteles, Ari. Kniha v podstatě němá žádnou zápletku, je to prostě příběh jednoho, dvou, dospívajících chlapců. Aristoteles a Dante, jako by už jen jejich jména předurčila jejich setkání a to, kým se stanou, možná o nás naše jména vypovídají víc, než si myslíme, nebo než chceme.
Tento příběh je o dospívání jednoho rozzlobeného kluka, už v podstatě mladého muže. Vypráví o tom, jak složité je v průběhu dospívání přijmout své rodiče, svou sexualitu, někdy i svou orientaci a zejména sám sebe, tímhle vším si Ari prochází. Ari, který nemá moc přátel, ale vlastně o ně ani moc nestojí, alespoň dokud nepozná Danta, alespoň dokud si nepřizná, že potřebuje Danta. Danta, který je o tolik jiný než on sám, který je otevřený a nemá problém přiznat sám sobě i ostatním, kým doopravdy je a to je někdy obrovská odvaha.
A stejně jako Ari má problém přiznat si své city, svou lásku k Dantovi, stejně tak jsem to měla já s touto knihou, netušila jsem, jak moc ji miluji, dokud neskončila.

NelaH
NelaH
05.05.2021 4 z 5

Moc krásný příběh, nemůžu se dočkat pokračování. Oba hlavní hrdinové byli osobití. Kniha je hodně originální a člověk si k ní musí najít cestu, ovšem poté za to neskutečně stojí.

adelka7079
adelka7079
28.03.2021 5 z 5

Je to asi pět minut, co jsem knihu dočetla a snažím se si v hlavě utřídit myšlenky. Celá kniha je hrozně hořkosladká a je hodně specificky napsaná. Přátelství Danteho a Ariho je tak krásné, milé a upřímné...až mi přišlo, že patnáctiletí kluci přeci takhle nemůžou přemýšlet. A upřímně, Danteho bych potřebovala jako nejlepšího kamaráda, protože on je prostě skvělej! Tuhle knihu jsem si zamilovala a hrozně se mi líbí ten pocit, který po jejím dočtení mám. Společně s knihou Dej mi své jméno je tohle podle mě nejlepší kniha LGBT kterou jsem kdy četla!

Sisis1999
Sisis1999
25.01.2021 5 z 5

Tohle je knížka, u které jsem naprosto nečekala, že se mi bude tolik líbit. Před pár lety jsem ji kamarádce koupila jako dárek k narozeninám. Když přišla, hned mě zaujal obal, tak jsem si řekla, že než ji zabalím, nakouknu o čem to vlastně je. Tehdy to bylo v pátek. Celou sobotu jsem pak strávila v posteli s tímhle skvostem --- vylézala jsem doslova jen pro jídlo a na záchod. No a v sobotu hodně pozdě v noci jsem si dočetla.
Příběh Danteho a Ariho mě tak dostal, že se mi z toho až zatočila hlava. Přitom to ani náhodou není komplexní knížka s těžkými dialogy a barvitými výrazy. Je to jednoduché, milé, zamilované --- naprosto se to tedy hodí pro celkový dojem, který příběh navozuje.

Cress
Cress
27.12.2020 5 z 5

Nádhera. Danteho i Ariho jsem si zamilovala. Konec mě rozbrečel. Od dočtení nad knihou téměř neustále přemýšlím. Doporučuji asi každému a v angličtině. Je jednoduchá, vhodná pro začátečníky.

marianna7090
marianna7090
20.10.2020 5 z 5

Dá sa povedať, že táto kniha je pre knižných fajnšmekrov, ale odporučila by som ju každému. Najmä v tejto dobe.
Postavy sú sympatické, pre mňa osobne najmä Dante, dej plynie jednoducho, nenechá Vás pustiť knihu z rúk. Ak sa chcete znovu prvý krát zamilovať, nech sa páči. S Arim a Dantem to pôjde rýchlo a ešte dlho po dočítaní budete na nich spomínať.
PS: Nemusíte stále čítať bestsellery len od amerických autorov. Tento Mexičan Vás vážne prekvapí.

maruschka
maruschka
17.10.2020 5 z 5

Takové krásně bolavé. Navíc jsou kluci mí vrstevníci, takže spoustu věcí vnímám výrazněji (nostalgie z doby předmobilové, kdy jsme měli čas být "sami se sebou ve vlastní hlavě"). Dneska by jejich příběh zabral pár zpráv...

TomTomis
TomTomis
23.09.2020 5 z 5

Nechápu, jak jsem přečtení této knihy, co mi leží roky doma, mohl tak odkládat (ne že bych ji tu neležely kopce dalších)... Tahle kniha si mě získala svým příběhem, jednoduchostí, milým pohlazením, pohled na život dvou kluků, co pomalu vchází do dospělosti. Oba mají své trable, zkoumají sami sebe. Děj se odehrává na konci 80. let minulého století. Myslím, že kdyby se odehrával dnes, mnohé by bylo jiné, rychlejší, ... asi z mého pohledu i smutnější...

DarthElle
DarthElle
05.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Mělo to hlubokou myšlenku, jen to zpracování mi příliš nelahodilo. Jsem zvyklá na rozepsané emoce a psychologii postav, tady to bylo dost odbyté, ale svým podivným způsobem se to k tomu hodilo. Akorát přehršel slova "řekl" mi dost týralo oči. Vztah Ariho a Danteho vznikl dost zvláštně, jednou větou a prakticky i nabídkou "Chceš naučit plavat?". A ta věta strhla dění, na které ani jeden z nich nemohl být připraven. Netuším, co Dante viděl na Arim, nehorázný pesimista, znuděný život, neustále na pěst a to jsme museli číst z jeho pohledu. Člověk ho prakticky nedokázal pochopit. Naštěstí na konci dospěl ke správnému rozhodnutí a skončilo to takovým milým happy endem. Zamilovala jsem si Legs, byla jsem hodně ráda, že si ho Ari vzal domů a stala se jeho společníkem.
Stejně jako Ari i jeho táta byl dost uzavřený, ale on měl dost dobrý důvod, ač Ari to nejspíš převzal po něm. Zato Danteho rodiče byli stejně jako on dokonale sluníčkoví. Takže se všichni tak krásně doplňovali. Jejich život byl doplněn o přátelství i o lásku.

zpetkeknize
zpetkeknize
14.08.2020 5 z 5

Páni. Musím říct, že tenhle příběh bylo něco úplně jiného, než na co jsem zvyklá. Tak upřímný, čistý, syrový, ale zároveň neskutečně matoucí. Ari byl skutečnou záhadou, a ač byl celý příběh vyprávěný z jeho pohledu, měla jsem občas dost velký problém ho pochopit. Ale celý příběh se mě neskutečně dotkl. Nejen příběh odehrávající se mezi jím a Dantem, ale i mezi jím a jeho rodinou. V něčem mi to dost připomínalo Dej mi své jméno, hlavně tedy ve vnímavosti rodičů. A ač byla knížka stále ještě o stupínek níž než zmíněné Dej mi své jméno, je krásná a mohu ji vřele doporučit i mladším čtenářům.
Mimochodem - ač budete mít po celou dobu nějaký pocit, ten konec vás prostě dostane a překvapí!

SknihouVrukách
SknihouVrukách
02.08.2020 5 z 5

Knihy s touto tematikou čítam raz za uhorský rok, ale dnes sa mi podarilo dočítať Ariho a Danteho. Bola to veľmi pekná kniha. Táto tematika sa tam skôr spomína okrajovo a kniha je skôr o pocitoch a priateľstve dvoch chlapcov. Hlavné postavy si strašné sympatické a strašne sa mi páčili ich osobnosti. Veľmi sa mi pačilo, že kniha sa zameriava na pocity. Veľa zvratov v knihe nenájdete, skôr sa objavia nejaké životné komplikácie. Kniha má kratučké kapitoly a na strane nie je veľa textu, takže sa dá prečítať aj za jeden deň. Koniec sa mi veľmi páčil, aj keď bol očakávaný. Obľúbila som si aj mexické prostredie. Knihe nemám čo vytknúť a mali by ste si ju všetci prečítať. Dúfam, že som vás na ňu aspoň trošku nalákala. 5/5✨

Padfoot
Padfoot
07.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Celkem nepřekvapivé YA o dvou mexických klucích s dost špatným jménem. Skamarádí se a tráví spolu spoustu času. Jeden je nešťastně zamilovaný do druhého, ale jen do doby, kdy si i on uvědomí, že je gay. Jak příhodné.
Do toho je tu nějaká snaha o rodinné drama a vztahy a poznávání sebe sama skrze kořeny a podobně. Nějak to na mě nezapůsobilo. Navíc je těm klukům něco kolem patnácti, ale způsob, jakým spolu mluví je mnohem starší. Oba chrlí moudra, jako by měli život dávno za sebou. Chybí tomu lehkost. To že dám postavě jméno po filosofovi, z ní znalce všehomíra jaksi nedělá.

Lenísek
Lenísek
06.07.2020 5 z 5

Nechápu, proč jsem knihu tak dlouho odkládala. Díky moc Kristie za společné červnové čtení, jinak bych se k ní snad nikdy nedostala.

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru je tak krásně napsaná kniha. Ještě teď se mi vybavují různé citáty, které mi utkvěly v paměti. A to se mi hned tak nestává.

___
I found myself whispering, "Do you think we'll ever discover all the secrets of the universe?"
I was surprised to hear Susie's voice answering my question. "That would be a beautiful thing, wouldn't it, Ari?"
"Yeah," I whispered. "Really beautiful."
"Do you think, Ari, that love has anything to do with the secrets of the universe?
——

Je to kniha plná emocí o hledání vlastní identity a je jednoduše skvělá.

chodícírohožka
chodícírohožka
07.06.2020 4 z 5

Krásný poetický příběh o hledání a přijímaní sebe sama. Moc pěkně napsané, plné příjemných postav, sympatických myšlenek a vtipných rozhovorů. Jen mě trochu (maličko, nepatrně) rušilo, že se všechny postavy vyjadřovaly úplně stejně (jediný rozdíl byl v tom, že dospělí mluvili spisovně).

JitulHa
JitulHa
05.05.2020 3 z 5

Z knihy mám trochu smíšené pocity, na jednu stranu to bylo vydařené vyprávění o tom, co člověk prožívá v pubertě, kdy má pocit, že nerozumí rodičům, hledá své místo a většina věcí ho pěkně štve. Také různé pasáže a myšlenky jsou prostě tak dobře napsané, že máte pocit, že si je musíte hned někam vyvěsit či zapsat, aby jste si je mohli neustále připomínat. Avšak na straně druhé, jsem během celého čtení toho příběhu měla neodbytný pocit, jako bych sledovala jen popis děje, než že by se v knize skutečně něco dělo. Rovněž mezi hlavními hrdiny chyběla nějaká ta pověstná jiskra, ale i přesto si příběh určitě najde své čtenáře.

Peyka
Peyka
01.05.2020 3 z 5

Tahle kniha není žádný unikát. Vypráví o přátelství dvou naprosto odlišných kluků, které ovšem spojuje jedno - puberta. Nicméně tím, jak je napsaná, čtenářům vykouzlí úsměv na rtech. Aspoň já jsem se pousmívala neustále. Je to jedna z těch knih, které vám řeknou něco jiného v různé etapě života. Můžete jí číst v patnácti, nebo skoro ve třiceti a bude to pro vás úplně jiná kniha.

Musím říct, že první polovina mně rozhodně utíkala víc. Sledujeme, jak vzniká to naprosto bizarní, jedinečné, divné, nevšední přátelství. Druhá polovina je slabší. Vývoj přátelství je podáván formou dopisování si.

Jak už bylo zmíněno, není to jako Dej mi tvé jméno nebo Love, Simon, ačkoliv daly by se najít shodné prvky. Hledání vlastní identity, sebepoznávání, budování důvěry. Ale Zkrocenou horu fakt nečekejte :)

Knihomolka506
Knihomolka506
24.04.2020 5 z 5

Přečtená loni. Krásný příběh o kamarádství dvou kluků, které spojuje filozofie a jejich zvláštní jména.

anet8843
anet8843
08.04.2020 5 z 5

Tak jo, jsem vážně šokovaná. Tuhle knihu jsem kdysi četla, předpokládám, že před pěti lety. Pamatuji si, že jsem si řekla : Hmm, fajn, čekala jsem více. Ale pak jsem ji často viděla na tumblru nebo bookstaramech a začala mi vrtat hlavou. Teď jsem po ní sáhla znova, trochu ze zvědavosti, trochu kvůli disertačce... A můj ty světe! Já tu knihu miluju. Přesně tohle je YA kniha, jak by měla vypadat - inteligentní, milá, úžasně napsaná, poučná... Tak něžný a přemýšlivý příběh. Miluji kontrast mezi Dantem a Ari. Miluju motiv opačného coming outu - rodiče oznámí synovi, že miluje svého kamaráda. Vyobrazení tématu "mexičanství" jeh hodně zajímavé. A k tomu všemu v knize není ani jedno trapné klišé!
Jsem ráda, že jsem knihu četla znova, protože buď se ta kniha za těch pět let změnil nebo jsem se změnila já.

Lenas2412
Lenas2412
08.04.2020 5 z 5

Kniha si získala speciální místo v mém srdci a já se k ní vždy ráda vracím.
Vřele doporučuji.

Štítky knihy

přátelství homosexualita pro dospívající mládež (young adult) LGBT, queer, LGBT+

Autorovy další knížky

Benjamin Alire Sáenz
americká, 1954
2015  87%Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru
2019  87%Nevysvetliteľná logika môjho života
2022  81%Aristoteles a Dante objavujú hlbiny neznáma

Kniha Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru je v

Právě čtených7x
Přečtených671x
Čtenářské výzvě115x
Doporučených105x
Knihotéce234x
Chystám se číst382x
Chci si koupit128x
dalších seznamech13x