Nahý oběd

Nahý oběd býval označován za pornografický, obscénní, násilnický, necitelný, za výplod chorého či zfetovaného mozku. Dnes je považována za mistrovské dílo, v němž se mísí pekelné litanie ze světa feťáckých vizí s drsnými vtipy, nekompromisní satirou a prorockými vizemi budoucí společnosti, před kterými by i George Orwell oněměl. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/200/nahy-obed-200.jpg 3.5287
Literatura světová, Romány, Erotika
Vydáno:, Maťa

Naked Lunch (1959)

Kniha Nahý oběd

DeepSea21

Tak tohle jsem moc nedával ani napodruhé.Vždy dočteno ale na čem to Burroughs sakra jel?
Ten si opravdu musel myslet že to dává smysl.Právě proto hodnotím tak jak hodnotím.

Syndrom

Syntéza první a druhé knihy plus velká porce navíc v nové technice i kompletním přesahu. Některé pasáže jsou dobrý jak na celej život: Velký umění a vlastně první Burroughsův román.

Rej prostřihů hořečnatých, živelných vzpomínek; extrémně vzrušující - exotická, moderní - a děsivá fantazie; sexy a drsné - obscénní a brutální; dokonalá (a tim myslím řemeslně) fantasmagorie; snový pohled jaksi vně i uvnitř: VŠECHNO MŮŽE BÝT PRAVDA - drogová, biologická, časoprostorová, umělecká; obraty v tradici moderny hozené do kontextu násilí, šoustání, smrti, fetování, elektřiny a buněčné výměny. Diagnóza doktora Bukvičoviče aus Arschlochnitz. Totálně podvratný (v době vydání manifestačně, dnes navěky) a s chladnokrevnou mužnou nenávistí, výsměchem, opovržením a kvantem dalších vznešených, svobodných věcí. Sardonický humor jak pitva a následný rozbor řitě přednášejícího...pravda staromilské povahy.

Slova a obrazy fungují samy o sobě, obsahovějšího významu snad ani není třeba, natolik je to výživné a dobré. Nepopsatelně propastný rozdíl mezi někým, kdo tenhle typ vyprávění ala "nic než souvislost" neumí a předstírá to, kdo to umí, ale pouze mechanicky a povrchně a kdo to skutečně prožil: Nahý oběd jsou skutečné vize (v tradičním zfetlém, pološíleném, šamanském smyslu) na papíře.
Spektrum přebujelýho slovníku je nekonečné a brilance různých spisovatelských modů operandi krásná (tak lehce jsem naposledy viděl psát Haška).

Formálně kombo všeho, co vás napadne, takže samozřejmě velmi nekonvenční čtení a co se týče patosu vyvrhela: je podmínkou pro silnou kreativitu. Berte nebo nechte být, ale o politiku tady jde málo. Navíc posedlost kontrolou je doopravdy zrůdná.

Je to teplý i v tom smyslu, že Burroughs nemá stud před ženskejma záležitostma a se znechuceným nezájmem mu vadí, že mu prciny přebíraj potenciální kunčofty.

Zlo je o absolutní nutnosti. Pokud ji ale nechceš jen nudně hydrostaticky kontrolovat, musíš ji poznat.

Neproduktová část knihy je pro něj nebo třeba na dalších padesát let pro mě, ale ta profi ROZHODNĚ stojí za to.

Začít můžete odkudkoliv.

krevetinka

Zapomeňte na vaše veškeré vize o literatuře, zapomeňte na rozum a v neposlední řadě i na typickou strukturu příběhu. Tohle je totiž Nahý oběd. Šílenost, střídající se s nechutností, která je tím, čím je a není ničím víc, než by být měla. Jak sám autor na začátku uvedl: ,,Nahý oběd - zmrazená chvíle, kdy každý vidí, co je na konci každé vidličky.", nebo jak uvedl A. Ginsberg: ,,Nahý oběd pro nás není nic neobvyklého, pojídáme sendviče reality."

Kniha na mě rozhodně zapůsobila tak, jak měla, ostatně jako na každého, kdo umí číst mezi řádky. Při čtení jsem se taky někdy cítila jako sjetá, připadala jsem si zmatená a dezorientovaná, což byl myslím hlavní záměr - přivodit čtenáře do pocitu užívání drog. Pokud je závislost taková, jak jí líčí autor, vlastně se ani nevidím, že se feťáci nechtějí drog vzdát.

Opravdu jsem si přála, abych tuhle knihu mohla číst celý svůj život. Byl to nepopsatelný zážitek.

,,...Vy byste to neudělali?..."

ozzak
26.11.2018

genialni dílo

Habana
09.07.2018

Zvláštní. Velice zvlastni dilo.

Amalberga
22.02.2018

Takhle nějak si představuju homosexuálního Kafku na drogách.

P. S. Každá zhovadilost napsaná pod vlivem drog se stává klasikou možná proto, že málokterý feťák je schopen vůbec něco smysluplného napsat :).

15.01.2018

Dokonalost. Pokud si chce někdo udělat obrázek o knize, ale jen obrázek, protože se nejedná o zcela věrné zfilmování obsahu - to by ani nešlo -, tak doporučuji film od Cronenberga:

timelady
12.01.2018

Nedočetla jsem. Po půlce jsem knihu odložila, protože jsem se ztrácela v ději, myšlenky mi utíkaly jinam.