Alchymista

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou – jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato – přetvořit samu svou osobnost. (4. vydání, v nakl. Argo 3. vydání. Dotisk r. 2006, 2007)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/413/alchymista-413.jpg 3.95189

O Alquimista (1988)

Vydáno:, Argo

michaela2338
včera

Vrátila jsem se k této knize s odstupem několika let a oslovila mě ještě více než tehdy. Osobně ji považuji za jeho nejzásadnější a nejlepší knihu.

Dolina
včera

Vlastně se mi to docela líbilo i přes počáteční skepsi. Občas na mě ale bylo těch rádoby filosofických mouder moc.

Momana

Musela jsem si tuto knihu přečíst dvakrát, abych pořádně pochopila, co se mi snaží říct. Je plná životních mouder, které, přesto, že je nemusím praktikovat, je třeba znát, aby případně pomohly při rozhodování se nad důležitými věcmi. Kniha mi nepřišla tak „ezoterická“, tak se říká, naopak mi její poslání přijde dost reálné a pravdivé a myslím si, že je třeba si na něj párkrát za život vzpomenout. Co se týče slohové stránky, četla se mi moc dobře a plynně, přesto se ale nedá číst moc rychle, pokud chceme pochopit „co chce autor říci“. Doporučila bych ji asi všem lidem, protože přesto, že neukazuje jedinou správou cestu, ukazuje minimálně jednu z možných správných cest.

Paja.12

Alchymistu jsem četla kdysi dávno na střední škole a pamatuji si, že už tenkrát mě hlavní myšlenka zaujala a rezonovala ve mně ještě nějaký čas. Teď se mi kniha dostala do rukou znovu a s překvapením jsem zjistila, jak celý příběh náhle vnímám úplně jinak než před lety. A to je na těchto knihách krásné. Člověk si v nich najde pokaždé to své. Příběh to není složitý, ani nijak zvlášť brilantně napsaný, ale myšlenky v něm nabudí a pohladí po duši.

Momana

Inspirující a hluboká, plná krásných myšlenek

sarka8222

Krásná kniha plná poučení a námětů k zamyšlení.

Kmotr99

Byl to všední letní den jako každý jiný.
Ale jenom zdánlivě. Toho dne se totiž celý Vesmír spojil, aby se mi během pravidelné návštěvy knihobudky dostal pod ruku Alchymista. Po bloudění pražskou pouští (bylo to někdy v létě) jsem konečně narazil na Poklad. Nebo Znamení?
"Každé hledání začíná štěstím začátečníka. A vždycky končí zkouškou dobyvatele."
Knihu jsem si samozřejmě s potěšením kleptomana odnesl domů. Zkouška přišla o půl roku později, kdy mě něco osvítilo a můj zrak opět upoutala křiklavě oranžová obálka, už trochu zaprášená. Pustil jsem se do čtení. Ani nevím, jestli jsem obstál. S nepříliš velkým nadšením jsem dočetl, ale v hledání moudrosti jsem asi úplně selhal. Jediné štěstí, že šlo o anglický překlad, aspoň v něčem šlo o trochu intelektuální výzvu, v mateřštině by to asi působilo ještě pitoměji. Mělký příběh a postavy, nerealistický plochý svět. Moudra s prominutím ubohá, pro jistotu několikrát zopakovaná. K dobru můžu Coelhovi přičíst, že to ve své jednoduchosti a přímočarosti (jak samotné cesty "tam a zase zpátky", tak i poselství) v něčem nakonec opravdu působí konejšivě, jako bezpečné útočiště. (Nevím jak moc tento dojem způsobil fakt, že jsem po Alchymistovi sáhnul uprostřed zkouškového, kdy po skriptech a učebnicích člověk jako dobrou zábavu ocení i jízdní řád).

Po přečtení mě napadlo, co kdybych si knihu nevzal a nechal ji ležet pro někoho jiného. A tomu by pak od základů změnila život? Paulo má zkrátka pravdu: "Každý člověk na Zemi, bez ohledu na to, co dělá, hraje vždycky hlavní roli v Historii světa."

verc&:))

Knihu jsem začala číst jako povinnou četbu k maturitě. Je to jedna z těch knížek, do kterých jsem se začetla od první stránky. Moje první kniha od Paula Coelha a určitě ne poslední. I k Alchymistovi bych se ráda jednou vrátila. Člověka donutí se (nad sebou) pořádně zamyslet.

sheldon8410
30.12.2018

Alchymistu jsem poprvé četla na gymplu, protože jsme ho měli v povinné četbě. Tehdy mě vůbec neuchvátil, moc jsem ho nepochopila a na Coelha zanevřela. Teď jsem se k němu skoro po 10 letech vrátila a musela jsem na něho změnit názor. Na tuhle knížku (vlastně možná na všechny od Coelha) člověk prostě musí být trochu duševně vyzrálý :)

Lentilice
29.12.2018

Už je to pár (no tak 20) let, kdy jsem tuhle knihu potkala a v tu dobu, na střední škole se pro mě stala zásadní. Je to kniha, kterou jsem rozhodně darovala nejvícekrát. Kniha o cestě k sobě, v sobě. Kde bude tvé srdce, bude tvůj poklad.

Malýmedvěd
25.12.2018

Jsem rozpačitý. Ano, je to na motivy pohádky, ale pohádka pro děti to není. Filosofie to ale také není. Není to ani motivační, ani psychologická ani náboženská knížka. Od všeho je tam trochu, mě osobně ale výsledek zaujal jen trochu. Je tam spousta chytrých a moudrých vět, se kterými souhlasím a z fleku bych je podepsal, ale je tam také spousta postojů, které mi nesedí a mám na ně jiný názor. Je to krátké a každý si tam může najít to své, proto to stojí za přečtení, ale také by se o té knize mělo diskutovat a rozhodně nesmí být brána jako dogma.

kolator
17.12.2018

Moje první kniha, kterou jsem četla od tohoto autora. Krásný příběh, ale pro pochopení jsem ji četla s odstupem času již třikrát:).

DuchDoby
15.12.2018

Fakt tato kniha nabitá moudrostí má jen 78% hodnocení? Něco shnilého je ve státě Českém.

applause
09.12.2018

Tohle byla první kniha, co jsem od Paula Coelha přečetla. Měla jsem již dlouho v plánu ji přečíst a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Kniha je psaná vyprávěním, jako pohádka. Trochu mi stylem připomínala mou oblíbenou knihu, Malého prince, takže se mi líbila. Mladší čtenáři ji budou brát jako pohádku, starší si vezmou poučení. Zároveň je kniha dost symbolická, takže je univerzální a nadčasová a každý si z ní něco vezme. Pro mě to určitě není první ani poslední kniha tohoto autora, kterou doporučím.

Marekh
08.12.2018

Upřímně řečeno jsem od brazilských spisovatelů prozatím nepřečetl žádnou knihu, pokud mne paměť neklame. Na tuto knihu jsem narazil tím způsobem, že jsem si přečetl článek s názvem - 100 knížek, které by měl každý přečíst, a když jsem si vybíral knihy v knihovně a nemohl jsem si nic vybrat, najednou jsem narazil na tuto knihu a vzpomněl jsem si na článek. Knihu jsem si tedy půjčil a začetl se.. Časem vyzkouším některou další knihu od tohoto spisovatele.

Je to kniha u které jsem se musel hodně soustředit, poněvadž obsahuje plno myšlenek. Někdy jsem se musel navrátit k předešlému textu. Určitě se jedná o knihu, kterou je lépe si přečíst alespoň dvakrát. Jednou z hlavních myšlenek je, že pokud máme nějaký sen a moc po něm toužíme, měli bychom tento sen naplnit, měli bychom poslechnout hlas svého srdce. Samozřejmě jak to už v životě bývá, než dorazíme do cíle, narazíme na řadu překážek, ale neměli bychom se za žádnou cenu vzdát. Pokud naplníme svůj sen, tak pak můžeme být šťastní. Další z myšlenek je žít přítomností, neohlížet se příliš do minulosti nebo do budoucnosti, žít naplno život v přítomnosti a brát koloběh života takový, taký je. Co se má stát, se určitě stane dříve nebo později.

Santiago potkává na své cestě řadu lidí. Líbila se mi také rozmluva Santiga s pouští, větrem a sluncem.

Citáty z knihy, které mne oslovily: /je jich hodně :) /

Člověk pořád nachází nové přátele, a přitom s nimi nemusí být každý den. Když ale vidíme stále stejné lidi - jako třeba v semináři -, stanou se nakonec součástí našeho života. A jen co k tomu dojde, chtějí nám do toho života také mluvit. Pokud se nechováme podle jejich představ, tak se zlobí. Všichni totiž vědí naprosto přesně, jak mají žít druzí. Zato nikdy nevědí, jak mají žít oni sami.

Když začneš slibovat něco, co ještě nemáš, přestaneš o to usilovat.

Tajemství štěstí je v tom, jak se dívat na všechny krásy světa a nezapomenout přitom ani na chvíli na dvě kapky oleje na lžičce.

Jsem stejný jako všichni: řídím svůj pohled přáním, jak by se věci měly dít, a ne tím, jak se skutečně dějí.

Když se naučím rozumět řeči beze slov, porozumím světu.

… lidé se nebojí neznáma, protože každý člověk je schopen dosáhnout všeho, co chce a co potřebuje. Bojíme se jenom, že ztratíme to, co máme, ať už život nebo pole. Ten strach ale přejde, když pochopíme, že náš příběh a příběh světa psala táž Ruka.

Všecko, co je na povrchu a pod povrchem Země, se ustavičně přetváří, protože Země je živá; a má duši. Jsme součástí této Duše a málokdy si uvědomujeme, že ona vždy pracuje v náš prospěch.

Když budeš moci vždycky zůstat v přítomnosti, budeš šťastný. Uvidíš, že v poušti je život, že na obloze jsou hvězdy a že válečníci bojují, protože to patří k lidskému rodu. Život pak bude jako slavnost, veliká oslava, protože je to vždy jenom ta chvíle, kterou zrovna prožíváme.

Soustředíš-li se na přítomnost, budeš ji moci zlepšit. A zlepšíš-li přítomnost, potom i to, co se stane, bude lepší. Zapomeň na budoucnost a prožívej každý den svého života podle naučení Zákona a v důvěře, že Bůh pečuje o své děti. Každý den v sobě nese Věčnost.

Člověk miluje proto, že miluje. Není k tomu žádný důvod.

Protože tam, kde bude tvé srdce, bude i tvůj poklad.

Svému srdci nikdo neunikne. Proto je lepší poslouchat, co říká, aby nikdy nedošlo k ráně, kterou nečekáš.

Ten, kdo zasahuje do Osobního příběhu druhých, nikdy neobjeví svůj.

Kdo prožívá svůj Osobní příběh, umí všechno, co potřebuje. Jenom jediné znemožňuje jeho sen: strach z neúspěchu.

Když někdo miluje, dokáže se stát čímkoli, co bylo stvořeno. Když někdo miluje, vůbec nemusí rozumět tomu, co se děje, protože všecko se začne dít v nás a člověk se může proměnit ve vítr. Pokud mu ovšem nějaký vítr pomůže.

Arabské přísloví: Všecko, co se stane jednou, už se nemusí stát nikdy. Ale všecko, co se stane dvakrát, určitě se stane i potřetí.

markéta783
02.12.2018

Další skvělá knížka, která si zaslouží ,aby ji člověk četl opakovaně. Při opakovaném čtení v ní teprve objeví mnohé, co před tím přehlédl nebo nedomyslel.

Denys
02.12.2018

Obohacujíci. :)

amaenium
29.11.2018

Na tuto knihu se dá použít kratičký příběh z děje: někteří sledují jen kapku oleje na lžíci, jiní zas to, co je okolo a lžíci pak vylijí.
Příběh byl velmi pěkný, působil na mě lidově, jako kdyby se jednalo o nějakou legendu. Vychutnávala jsem si různé filosofické myšlenky a úvahy a líbilo se mi, jak zde bylo ukázáno, že cesta nám dá někdy mnohem více, než kdovíjaký cíl. Ke knize bych se v budoucnu určitě ráda vrátila.

Riccia
08.11.2018

Hodně zvláštní, příjemně zajímavá, mile přátelská k zamyšlení a soukromé domácí "meditaci". Jsem si jistá, že se časem znovu setkáme.

Nirelle
02.11.2018

Tuto knihu jsem četla asi třikrát. Poprvé, když jsem ji otevřela, mi bylo asi 13, úplně mě to nechytlo, protože to bylo samé ,,blá, blá, blá, děj, blá, blá, blá, méně děje, blá, blá,,... Jenže když jsem se ke knize po letech vrátila a znovu se do ní začetla, objevila jsem její skryté kouzlo. ,,Blá blá,, se změnilo v myšlenky s hloubkou a úžasnou filosofií, děj se stal pouhým okořeněním duševní krásy uzamčené v řádcích knihy a můj nový dojem z knihy a touha číst dál zastínil prvotní znechucení. Kdo čekal víc, možná v knize to ,,víc,, najde později a pochopí, že v téhle knize děj hraje druhé housle.
Pro mě je tato kniha poklad, který je třeba v knihovně mít a předávat dál, pro jiné to může být jen snůška keců. Proto je třeba říct, že kniha není určená lidem, kteří baží po příběhu, který mohou v knize prožít. Je určena lidem, kteří jsou otevřeni filosofickým myšlenkám a kráse duše. Možná také lidem, kteří hledají směr a určitý smysl.

Francesca14
01.11.2018

Čekala jsem teda něco víc. Ze začátku mě kniha celkem zaujala, ale pak nejen, že jsem se začala nudit, ale hlavně mi přišla myšlenka celé knihy úplně... zkrátka mi nesedla. Hlavní hrdina byl nesympatický a štvala mě skoro jakákoliv další postava a hlavně ty proslovy mi přišly hrozně hloupé. Pořád se jen opakovala Řeč světa a Duše světa a Osobní příběh, všichni pořád žvanili o znameních a všechno to bylo hrozně umělé. Bylo tam několik myšlenek, které se mi zalíbily, ale většinou to bylo jen kázání na smysl "máš jen jeden život, nedělej si starosti a jdi za svým snem". A ani konec mě nějak nenadchl. Prostě za mě nic moc.

krevetinka
31.10.2018

Zasazení velké filozofické myšlenky do naprosto jednoduchého a příjemného příběhu. Kniha mi v době čtení zodpověděla veškeré otázky, které jsem si momentálně kladla. Kdybych mohla, ihned bych se chytla se Santiagem za ruku a vydala se s ním na onu velkou životní cestu plnou poznání!
Kniha určitě není pro každého. Ale pokud tápete životem a potřebujete náhlou vlnu motivace a nalezení nové životní cesty, lepší knihu snad nenajdete.

Eszminka
26.10.2018

Krásný příběh životní cesty, poznání toho, co má smysl, pravá láska a osobní příběh, který je pokladem přinášejícím štěstí. Zapomeňme na předsudky společnosti, každý jsme jedinečný a proto máme každý jinou životní pouť. Přirovnání lásky mezi pouští a sokolem se mi obzvlášť líbilo.

Blue
24.10.2018

Podle věhlasu knihy a podle reakcí kolegů na tomto webu soudím, že se svým kritickým názorem budu spíše v menšině, takže to nebudu příliš rozvíjet a zeptám se pouze kacířsky: je to vůbec literatura?

marhoul
21.10.2018

Kniha mě "zastihla" v období, když jsem cítila potřebu zvolnit a popřemýšlet si nad životem. Pohladila mě po duši a vždycky, když ji někde vidím, usmívám se. Je to taková Bible pro mladé.

Natyna3
18.10.2018

Mě osobně kniha velmi bavila a zpříjemnila mi cestu těžkým začátkem mojí nové životní etapy. Zkrátka mě přenesla do krásného světa a za to jsem moc ráda. ❤️

Ailee
15.10.2018

Chtěla jsem zkusit něco nového, ale bohužel jsem se těžce netrefila. Tahle kniha mi vůbec nic neřekla. Nemluvě o tom, že je v rozporu s mou vlastní filozofií. Možná, že knihy, které čtu obvykle jsou mnohem více "bezduché", ale aspoň mě baví. A to je to, co u nich hledám. Ale pokud někdo chce hloubat nad tajy vesmíru a lásky? Proč ne?

Mirek4
13.10.2018

Můj názor je, že pokud hledáte knihu, například v seznamu maturitní četby jako já, nad kterou se můžete zamyslet, ve smyslu duševního rozvoje, je pro vás tahle jako dělaná.

StephenKingje
30.09.2018

Nepovažuji Alchymistu za špatnou knihu. Ano, její styl vážně není nic světoborného a ano, věta „Jestli si za něčem budete stát, tak se celý vesmír spojí a umožní vám to” (není to přesné, ale význam to vystihuje) je vážně dost přehnaná, avšak nemohu upřít Coelhovy jakousi zvláštní poutavost Alchymisty, který je mým prvním setkáním s tímto autorem. Upřímně, očekával jsem to mnohem, mnohem horší. Takhle je to čtivá kniha se zajímavým dějem, která vám i trochu zlepší náladu.

HODNOCENÍ: 7,5/10

Alžbjeta