Alchymista

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou – jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato – přetvořit samu svou osobnost. (4. vydání, v nakl. Argo 3. vydání. Dotisk r. 2006, 2007)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/413/alchymista-413.jpg 3.95037

O Alquimista (1988)

Vydáno:, Argo

marhoul
včera

Kniha mě "zastihla" v období, když jsem cítila potřebu zvolnit a popřemýšlet si nad životem. Pohladila mě po duši a vždycky, když ji někde vidím, usmívám se. Je to taková Bible pro mladé.

Natyna3

Mě osobně kniha velmi bavila a zpříjemnila mi cestu těžkého začátku mě nové životní etapy. Zkrátka mě přenesla do krásného světa ❤️

Ailee

Chtěla jsem zkusit něco nového, ale bohužel jsem se těžce netrefila. Tahle kniha mi vůbec nic neřekla. Nemluvě o tom, že je v rozporu s mou vlastní filozofií. Možná, že knihy, které čtu obvykle jsou mnohem více "bezduché", ale aspoň mě baví. A to je to, co u nich hledám. Ale pokud někdo chce hloubat nad tajy vesmíru a lásky? Proč ne?

Mirek4

Můj názor je, že pokud hledáte knihu, například v seznamu maturitní četby jako já, nad kterou se můžete zamyslet, ve smyslu duševního rozvoje, je pro vás tahle jako dělaná.

StephenKingje

Nepovažuji Alchymistu za špatnou knihu. Ano, její styl vážně není nic světoborného a ano, věta „Jestli si za něčem budete stát, tak se celý vesmír spojí a umožní vám to” (není to přesné, ale význam to vystihuje) je vážně dost přehnaná, avšak nemohu upřít Coelhovy jakousi zvláštní poutavost Alchymisty, který je mým prvním setkáním s tímto autorem. Upřímně, očekával jsem to mnohem, mnohem horší. Takhle je to čtivá kniha se zajímavým dějem, která vám i trochu zlepší náladu.

HODNOCENÍ: 7,5/10

Alžbjeta

Milá kniha.

ferda16

Překrásné, troufnu si napsat, filosofické dílko. Trošku podobné způsobu , kterým je napsán Malý princ.
Myslím si, že tuto knížku můžete číst stále, s odstupem času, dokola a v každém věku z ní dokážete získat víc a víc nebo jiný pohled na věc.

Já už ji četla 3x. Podruhé jsem si tužkou podtrhávala řádky, které mě zaujaly. Mám v úmyslu se k ní znovu vrátit. Určitě mě zaujmou zase jiné věty nebo pasáže. To poznám podle svých poznámek, jak mě v knížce kdy a co zasáhlo. Je to neuvěřitelně hluboký, i když na první pohled možná obyčejný příběh.....

Marluksa

Vskutku zajímavé dílo. Příběh sám o sobě mi přijde maličko naivní, ale styl a spousta nádherných slov, vět a odstavců mě doslova pohltil. ❤️ Pohled na život v pojetí Coelha je krásný a plnohodnotný. Konzum prostě ztrácí význam. Kdo umí "číst mezi řádky" si knihu zcela jistě vychutná.

veamertl

Moje bible..Napsala jsem si do ní kdysi věnování, ať je mi světlem, až půjdu tmou a prozářil mi celé dlouhé roky. Věta, když si něco přeješ, celý svět se spojí, aby ti pomohl, byla mou mantrou. Zcela iracionálně jsem si pak nepřišla tak sama:) Pokaždé když jsem ji otevřela, našla jsem tam nový rozměr. Ale dost možná jsem ho tam pokaždé jen chtěla vidět, nebo ho našla v sobě. Třeba "vše je jedno", jsem si dlouho interpretovala tak, že je to vlastně šumák, netřeba se stresovat, nějak to dopadne a to pro mou, medicínou přestresovanou duši, byla taková útěcha. Až jednou mě napadlo, že ono je to spíš myšleno, že vše z jednoho vychází a do samého se vrací. A to se mi možná líbí ještě víc. Jednak k tomu jako doktor mám vztah, protože jsme energie, jsme, jsme a nejsme a ona se podle mě neztratí, ona se jen vrtne, mrška, jinam:) A druhak tomu s dětmi taky volně říkáme, pošli dobro dál, co vyšleš, vrátí se. Bordel v pokoji, matka naštvaná, blbě vyřešenej DÚ, protože blbě radila, naštvaná pančelka..a furt dokola:)

EmiClare

Knížka pro hledače nikoliv literární dokonalosti, ale TÉ Krásy.

Maaarci

No nevím.... každý říká jak je to super knížka, ale me to teda moc nebavilo.

kristyna3

Knihu jsem tedy četla asi před rokem a půl, ale pořád si ji živě pamatuji. Nádherný děj, úžasný styl psaní a hlavně to ponaučení! Vřele doporučuji, není možné, aby se vám Alchymista nelíbil! :)

Janniska

Knihu jsem četla už podruhé,letos po letech do čtenářské výzvy a moc ráda jsem se k ní vrátila.

Dixinka

Nádherný příběh. Jednoduchý, s velkou duševní a životní hloubkou. Úžasné čtení na jedno odpoledne.

loskatos

Kdysi jsem se pokoušel do Coelha začíst. I přesto, že jsem žádnou jeho knihu (asi 3) nedočetl do konce, tahle se mi z těch 3 líbila nejvíc. Ale stejně jsem ji nedočetl :-)

sarka45

Nádherný filosofický příběh. Něco na způsob Malého prince. Můžete to poslouchat jako kouzelný pohádkový příběh nebo se můžete do příběhu ponořit a vnímat jeho filosofickou hloubku. Kniha, ke které se určitě budu vracet.

frantisek8863

Jelikož je kniha vysoce hodnocena, pro mě osobně byla kniha zklamáním. Vláčná a dlouhá pohádka, která mi nic nedala, ale ani nic nevzala.

MilDuch

Mozna mi usel hlubsi presah, ktery neumim popsat. Co jsem ale diky tehle krasny knizce pochopil je, ze nekdy mame to nejkrasnejsi nadosah ruky a neni treba hledat siroko daleko.
Cteno v Norsku, tak daleko od te, do ktere jsem se zamiloval.

MisaK81

Hezká kniha, ani jsem to nečekala. Tak nějak jsem se jí dlouho vyhýbala, až letošní výzva mě k ní konečně přivedla. Měla jsem strach, že to bude těžké filozofické čtení, nic nebylo dál pravdě. Je to krásný příběh protkaný zajímavými myšlenkami, který přečtete jedním dechem.

d.a.s.a

Jednoduchá motivační pohádka, která ukazuje, že to nejcennější máme přímo pod nosem,jen to nevidíme.

VercaK88

Asi pro mne nejlepší z jeho knih

Ruxandra

Po reklamní masáži kolem Coelha jsem se jeho knihám léta cíleně vyhýbala a Alchymistovi především. Na střední škole mi pak spolužačka doslova vnutila Ďábel a slečna Chantal a Veronika se rozhodla zemřít. Přečteno, ale dnes si z knih nepamatuji prakticky nic (dle hvězdičkového hodnocení, zkopírovaného z jiného literárního serveru, to tenkrát tak špatné evidentně nebylo).
A teď po letech Alchymista... Nečekala jsem žádné duševní obohacení, ezoterické vzkříšení nebo cokoli podobného, chtěla jsem spíše pochopit tu oblíbenost, vynášení až do nebes a skoro fanatické doporučování fanoušků Coelha.
Pominu-li základní milý pohádkový příběh Santiagova putování za štěstím (kolikrát šel takhle u nás Honza do světa, s rancem buchet, hledat ten svůj příběh…), je celá kniha slepencem šlechetných a hlubokých myšlenek, pro ty, kteří hledají pro život nějakou „berličku“. Není to vyloženě špatné, ale tyto myšlenky jsou tak obecně známé a byly napsány a řečeny již tolikrát, že běžný člověk už je snad musel slyšet či číst a Alchymista tak nepředkládá nic nového, jen více zafungovala reklama a „obyčejní“ lidé objevili něco „filozofického“.
Zkrátka líbivé a podbízivé, autor ví jak příběh sestavit, ale není to nic jiného, než celkem krátká motivační pohádka, jakých je plno.
Ke stylu psaní - z tohoto ohledu nejde o moc povedenou knihu, jednoduchý sloh, časté opakování slovních spojení. Jak zde již někdo napsal, stylisticky na úrovni slohové práce žáka základní školy.
Shrnuto a podtrženo, toto není nic pro mě.

P.S. Přirovnání k Malému princi mě doslova vyděsilo, nejsem žádný fanatický fanoušek, přečetla jsem MP pouze jednou, ale toto skutečně srovnávat nejde…

P.P.S. Fanoušci a nadšenci neberte prosím můj názor zle, pokud se vám Alchymista líbil a třeba vám i nějak pomohl, jste na tom lépe než já, přečtením jste něco získali a já odešla s prázdnou ;) Tisíc lidí, tisíc chutí.

Stydia

Alchymista se dobře čte, ale to je tak všechno. Asi to není kniha pro mě.

Kamcatak

Čím vším si musíme projít, co všechno zažít, abychom pochopili, že to nejcennější máme přímo pod nosem..

Nádherný příběh s velice důležitým poselstvím.
Dávám "jen" 4 hvězdičky, protože styl předání poslání této knihy byl až moc okatý.. A pro mě, kdo se těmito tématy zabývá už nějakou dobu, to bylo velice základní.
Rozhodně ale doporučuji každému!

adramelech

Dle mého názoru je to takový okultně-beletristický kýč. Meyrinkovi nesahá ani po kotníky. Literárně průměr.

Yunnx

Knížka je plná milých a úsměvných myšlenek. Nijak mě neobohatila, ale ani nepobouřila. Brala jsem ji jako takovou oddychovku (možná spíš pohádku).

jakafe

Ona by to vážně mohla být taková jednoduchá, ale milá pohádka pro dospělé. Po x letech jsem Alchymistu přečetla znovu a jasně vidím, jak jsem čtenářsky i duchovně dospěla.
Když to vezmu čistě literárně, tak je to psáno velmi jednoduchým stylem, některé věty a slovní obraty se opakují tak často, až je to trapné. To si snad autor myslí, že je tolik čtenářů natolik psychicky zpomalených, že je třeba líbivé výrazy jako Osobní příběh, Duše světa nebo vše je jedno opakovat do zblbnutí? Čtivé to jistě je, příběh se odehrává v atraktivním a tajuplném prostředí, ale tolik nastavované kaše a slovní cukrové vaty bylo až moc. Ačkoli v tomto žánru jsou dnes vydávány daleko kýčovitější dílka, pravda.
No a co se týče duševního a duchovního přínosu. Je tam snůška lží a blábolů, ale také perličky moudrosti, jen je v tom najít :-). Oproti dřívějšímu čtení hodně okouzlení zmizelo, ale určité postřehy mají stále něco do sebe a vidím je nově. Kdo potřebuje dávku optimismu, pro toho bude kniha nejspíš přínosná. Ale kdo neustrnul na jednom místě plném duhových bublin štěstí, bude se ptát: "Toť vše?"
Ono každé dosažení snu, každá úžasná zamilovanost a každý dotyk štěstí jsou nějak vykoupeny. Více či méně, dříve nebo později. Znáte Charlieho příběh cesty za snem v Růži pro Algernon? Četl autor kdy knihu Jóbovu? Teď, s prožitými zkušenostmi, už nemohu přijmout Alchymistu tak, jako před x lety. Své čtenáře si jistě najde. Pustím se znovu ještě do dvou jeho knih a domnívám se, že taková Veronika ode mne dostane hodnocení o stupeň vyšší. Tam ten příběh neklouzal tak po povrchu. Ale uvidím.

jengibre

Alchymista je pro mě jakási pohádka pro dospělé plná hezkých myšlenek, které sice nejsou nijak převratné, ale přesto čtenáře obohatí.

„Když člověk opravdu něco chce, celý vesmír se spojí, aby svůj sen dokázal uskutečnit.“

RyonMathrin

Cesta může být cíl.
Někdo hledá v knihách právě potvrzení, že život má nějaký smysl, něco optimistického. Každý z nás je jiný, každý má svou životní cestu (osobní příběh). Každý z nás si přece vybírá různé knihy a z různých důvodů.
Alchymista obsahuje několik jednoduchých poselství (ano, evidentně přeceďuje již známá moudra, ale to je přece jedno. O jednom tématu bývají stovky knih a stále se vydávají nové... ). Pro někoho to je ztráta času, někdo to naopak ocení (třeba ten, kdo má v osobním příběhu přečíst si tuto nebo podobnou knihu :-) ). Podle mne je to vidět i na hodnocení – často je hodnocena buď vysoko, nebo naopak nízko. Asi to souvisí i s tím, že se o knize hodně mluvilo – určitá část čtenářů pak může zažít zklamání...
Mě se kniha líbila, ale že by si z toho sedl na zadek, to bych neřekl. Jednoduché, moudré, trochu zabalené do pohádkového hávu. Tečka.

Podle mě se dá shrnout do pár slov a to shrnutí už jsem četl. Nečekaně v dětské knížce - „Obrázkové říkanky“. Paní Jelínková možná Alchymistu četla, protože tohle je podle mne v několika řádkách celá kniha (pozor, v podstatě je to trochu spoiler) :

Hloupý Honza
Hloupý Honza na své peci
cítil se jak ptáček v kleci.
Úspory si vybral v bance,
vzal si buchet čtyři rance.
I kdyby měl umřít hladem,
vypraví se za pokladem.
Opustil svou rodnou hroudu,
trmácel se na velbloudu.
Uprostřed té světa bídy
spatřil Honza pyramidy.
Marně zkoušel přijít na to,
kde by mohl najít zlato.
Pak uslyšel od mudrce,
unavený, ušlý:
To se skrývá v hloubi srdce,
jako perla v mušli.
Honza řekl: U sta hromů!
Podíval se do srdce.
Na zpáteční cestě domů
proměnil se v mudrce.

yenda1

Kniha své doby. Coelho přesně v duchu svých esoterních kolegů vybrakoval co se dalo, rozstříhal, slepil a vydal. Pokud ke knize přijdete s jistou čtenářskou zkušeností, nejednou vás napadne: "Tohle jsem už někde četl. A tamto už jsem u někoho viděl." Vaše tušení budou správná. Coelho je chytrý a jistě četl a zná. A moc dobře ví, že lidé se nechtějí probírat tuny náročného textu. Tak všechno zředí, zjednoduší, zahraje na strunu narcismu. Líbivých lží je však po mém vkusu až moc.

Všichni jste skvělí, úžasní. Hrajete hlavní roli v Historii světa. Následujte svůj Osobní příběh (ty vole!!?), dokážete všechno o čem sníte, prostředky k tomu máte ani to nevíte. Jste chudí? Osud. Jste bohatí? Osud. Jste slavní? Vosud přeci. Hvězdy to chtěli.... a taky vesmír.

Máte rádi horoskopy? Alchymistu budete milovat. Stejně jako zmíněné z prstu vycucané předpovědí, velmi umně skládá vágní a dostatečně "hluboké" myšlenky, aby se v tom našel každý. A co se nestane? Zázrak! Sedí to.

Tak pravil NEW AGE.

(Tento komentář zmizel. Napsal u uveřejnil jsem ho už 8.3. 2016. Nasral jsem Vesmír nejspíše , ten se spojil a smazal ho. Ale já tě krutě přechcal kosmíre.)