Alchymista

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou – jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato – přetvořit samu svou osobnost. (4. vydání, v nakl. Argo 3. vydání. Dotisk r. 2006, 2007)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/413/alchymista-413.jpg 3.94938

O Alquimista (1988)

Vydáno:, Argo

VercaK88
předevčírem

Asi pro mne nejlepší z jeho knih

Ruxandra

Po reklamní masáži kolem Coelha jsem se jeho knihám léta cíleně vyhýbala a Alchymistovi především. Na střední škole mi pak spolužačka doslova vnutila Ďábel a slečna Chantal a Veronika se rozhodla zemřít. Přečteno, ale dnes si z knih nepamatuji prakticky nic (dle hvězdičkového hodnocení, zkopírovaného z jiného literárního serveru, to tenkrát tak špatné evidentně nebylo).
A teď po letech Alchymista... Nečekala jsem žádné duševní obohacení, ezoterické vzkříšení nebo cokoli podobného, chtěla jsem spíše pochopit tu oblíbenost, vynášení až do nebes a skoro fanatické doporučování fanoušků Coelha.
Pominu-li základní milý pohádkový příběh Santiagova putování za štěstím (kolikrát šel takhle u nás Honza do světa, s rancem buchet, hledat ten svůj příběh…), je celá kniha slepencem šlechetných a hlubokých myšlenek, pro ty, kteří hledají pro život nějakou „berličku“. Není to vyloženě špatné, ale tyto myšlenky jsou tak obecně známé a byly napsány a řečeny již tolikrát, že běžný člověk už je snad musel slyšet či číst a Alchymista tak nepředkládá nic nového, jen více zafungovala reklama a „obyčejní“ lidé objevili něco „filozofického“.
Zkrátka líbivé a podbízivé, autor ví jak příběh sestavit, ale není to nic jiného, než celkem krátká motivační pohádka, jakých je plno.
Ke stylu psaní - z tohoto ohledu nejde o moc povedenou knihu, jednoduchý sloh, časté opakování slovních spojení. Jak zde již někdo napsal, stylisticky na úrovni slohové práce žáka základní školy.
Shrnuto a podtrženo, toto není nic pro mě.

P.S. Přirovnání k Malému princi mě doslova vyděsilo, nejsem žádný fanatický fanoušek, přečetla jsem MP pouze jednou, ale toto skutečně srovnávat nejde…

P.P.S. Fanoušci a nadšenci neberte prosím můj názor zle, pokud se vám Alchymista líbil a třeba vám i nějak pomohl, jste na tom lépe než já, přečtením jste něco získali a já odešla s prázdnou ;) Tisíc lidí, tisíc chutí.

Stydia

Alchymista se dobře čte, ale to je tak všechno. Asi to není kniha pro mě.

Kamcatak

Čím vším si musíme projít, co všechno zažít, abychom pochopili, že to nejcennější máme přímo pod nosem..

Nádherný příběh s velice důležitým poselstvím.
Dávám "jen" 4 hvězdičky, protože styl předání poslání této knihy byl až moc okatý.. A pro mě, kdo se těmito tématy zabývá už nějakou dobu, to bylo velice základní.
Rozhodně ale doporučuji každému!

adramelech

Dle mého názoru je to takový okultně-beletristický kýč. Meyrinkovi nesahá ani po kotníky. Literárně průměr.

Yunnx

Knížka je plná milých a úsměvných myšlenek. Nějak mě neobohatila, ale ani nepobouřila. Brala jsem ji jako takovou oddechovku (možná spíš pohádku).

jakafe

Ona by to vážně mohla být taková jednoduchá, ale milá pohádka pro dospělé. Po x letech jsem Alchymistu přečetla znovu a jasně vidím, jak jsem čtenářsky i duchovně dospěla.
Když to vezmu čistě literárně, tak je to psáno velmi jednoduchým stylem, některé věty a slovní obraty se opakují tak často, až je to trapné. To si snad autor myslí, že je tolik čtenářů natolik psychicky zpomalených, že je třeba líbivé výrazy jako Osobní příběh, Duše světa nebo vše je jedno opakovat do zblbnutí? Čtivé to jistě je, příběh se odehrává v atraktivním a tajuplném prostředí, ale tolik nastavované kaše a slovní cukrové vaty bylo až moc. Ačkoli v tomto žánru jsou dnes vydávány daleko kýčovitější dílka, pravda.
No a co se týče duševního a duchovního přínosu. Je tam snůška lží a blábolů, ale také perličky moudrosti, jen je v tom najít :-). Oproti dřívějšímu čtení hodně okouzlení zmizelo, ale určité postřehy mají stále něco do sebe a vidím je nově. Kdo potřebuje dávku optimismu, pro toho bude kniha nejspíš přínosná. Ale kdo neustrnul na jednom místě plném duhových bublin štěstí, bude se ptát: "Toť vše?"
Ono každé dosažení snu, každá úžasná zamilovanost a každý dotyk štěstí jsou nějak vykoupeny. Více či méně, dříve nebo později. Znáte Charlieho příběh cesty za snem v Růži pro Algernon? Četl autor kdy knihu Jóbovu? Teď, s prožitými zkušenostmi, už nemohu přijmout Alchymistu tak, jako před x lety. Své čtenáře si jistě najde. Pustím se znovu ještě do dvou jeho knih a domnívám se, že taková Veronika ode mne dostane hodnocení o stupeň vyšší. Tam ten příběh neklouzal tak po povrchu. Ale uvidím.

jengibre

Alchymista je pro mě jakási pohádka pro dospělé plná hezkých myšlenek, které sice nejsou nijak převratné, ale přesto čtenáře obohatí.

„Když člověk opravdu něco chce, celý vesmír se spojí, aby svůj sen dokázal uskutečnit.“

RyonMathrin

Cesta může být cíl.
Někdo hledá v knihách právě potvrzení, že život má nějaký smysl, něco optimistického. Každý z nás je jiný, každý má svou životní cestu (osobní příběh). Každý z nás si přece vybírá různé knihy a z různých důvodů.
Alchymista obsahuje několik jednoduchých poselství (ano, evidentně přeceďuje již známá moudra, ale to je přece jedno. O jednom tématu bývají stovky knih a stále se vydávají nové... ). Pro někoho to je ztráta času, někdo to naopak ocení (třeba ten, kdo má v osobním příběhu přečíst si tuto nebo podobnou knihu :-) ). Podle mne je to vidět i na hodnocení – často je hodnocena buď vysoko, nebo naopak nízko. Asi to souvisí i s tím, že se o knize hodně mluvilo – určitá část čtenářů pak může zažít zklamání...
Mě se kniha líbila, ale že by si z toho sedl na zadek, to bych neřekl. Jednoduché, moudré, trochu zabalené do pohádkového hávu. Tečka.

Podle mě se dá shrnout do pár slov a to shrnutí už jsem četl. Nečekaně v dětské knížce - „Obrázkové říkanky“. Paní Jelínková možná Alchymistu četla, protože tohle je podle mne v několika řádkách celá kniha (pozor, v podstatě je to trochu spoiler) :

Hloupý Honza
Hloupý Honza na své peci
cítil se jak ptáček v kleci.
Úspory si vybral v bance,
vzal si buchet čtyři rance.
I kdyby měl umřít hladem,
vypraví se za pokladem.
Opustil svou rodnou hroudu,
trmácel se na velbloudu.
Uprostřed té světa bídy
spatřil Honza pyramidy.
Marně zkoušel přijít na to,
kde by mohl najít zlato.
Pak uslyšel od mudrce,
unavený, ušlý:
To se skrývá v hloubi srdce,
jako perla v mušli.
Honza řekl: U sta hromů!
Podíval se do srdce.
Na zpáteční cestě domů
proměnil se v mudrce.

yenda1

Kniha své doby. Coelho přesně v duchu svých esoterních kolegů vybrakoval co se dalo, rozstříhal, slepil a vydal. Pokud ke knize přijdete s jistou čtenářskou zkušeností, nejednou vás napadne: "Tohle jsem už někde četl. A tamto už jsem u někoho viděl." Vaše tušení budou správná. Coelho je chytrý a jistě četl a zná. A moc dobře ví, že lidé se nechtějí probírat tuny náročného textu. Tak všechno zředí, zjednoduší, zahraje na strunu narcismu. Líbivých lží je však po mém vkusu až moc.

Všichni jste skvělí, úžasní. Hrajete hlavní roli v Historii světa. Následujte svůj Osobní příběh (ty vole!!?), dokážete všechno o čem sníte, prostředky k tomu máte ani to nevíte. Jste chudí? Osud. Jste bohatí? Osud. Jste slavní? Vosud přeci. Hvězdy to chtěli.... a taky vesmír.

Máte rádi horoskopy? Alchymistu budete milovat. Stejně jako zmíněné z prstu vycucané předpovědí, velmi umně skládá vágní a dostatečně "hluboké" myšlenky, aby se v tom našel každý. A co se nestane? Zázrak! Sedí to.

Tak pravil NEW AGE.

(Tento komentář zmizel. Napsal u uveřejnil jsem ho už 8.3. 2016. Nasral jsem Vesmír nejspíše , ten se spojil a smazal ho. Ale já tě krutě přechcal kosmíre.)

tereza4164

Děkuju

ivanaa

dobrááá

bosoMT
25. červnaodpad!

Nekonecna nuda.

Maevie

Alchymista patří ke knížkám s určitým poselstvím, které si musíte přečíst v určitém věku a ve správnou chvíli. Leč uznávám, že autor moudry nešetří a na čtenáře je valí jedno za druhým, což může u někoho vyvolat otravný pocit zaseknutého kolovrátku. Mně se knížka líbila, ale taky jsem možná jen ve "správné" etapě života pro tuhle knihu.

lena2653

Moje první setkání s autorem. Dost možná i poslední. Moc mě jeho styl nezaujal.

LenkaK666

Známá knížka, která na mě vykukovala opravdu dlouho z různých míst. V rámci čtenářské výzvy (bod č. 1 - kniha, která byla zmíněna v jiné knize – zmíněno v knize Zkrocení bouřliváka) jsem ji konečně přečetla a musím říci, že opravdu nelituji. Knížka je plná moudrosti a ti, kteří nevěří na žádné vyšší vědomí a neocení její symbolismus, si ji mohou užít díky pěknému příběhu. Já osobně se k ní nejspíš budu ještě vracet a je to taková ta kniha, kterou si asi koupím domů i když jsem j měla půjčenou z knihovny…

channah007

První kniha v mém životě, kterou když jsem dočetla poslední stránku jsem otevřela od začátku a četla ihned podruhé. A baví mě i potřetí a myslím, že bude bavit stále.

Allla9

Tak útlá knížka - a co je v ní moudrých myšlenek.

zuzis

Jako... asi takhle. Knížku mě fakt bavilo číst, a měla jsem slabší momenty, kdy jsem si říkala, jak vlastně se dá život žít jinak, že stačí jenom chtít...... A na druhou stranu mi to ale přijde jako hrozná snůžka keců. Jednohubka na dovolenou, ale člověk to asi nesmí brát moc vážně.

Twinny

Čteno na doporučení. Trvalo mi asi tři týdny, než jsem ji přelouskala. Po asi dvou? letech si z ní moc nepamatuji, což asi mluví za vše.
Další knihy od autora si nechám v klidu ujít.

clovak
10. květnaodpad!

Ech... horsiu stratu casu s knihou si nepamatam. Netalentovany grafoman, a este aj vykradac. Nikdy viac.

alena755222

Není to žádný fanatický příběh o víře, přesto ji v něm najdete,tak jako filosofii o životě vpletenou do příběhu o putování za vlastním štěstím.Možné spojené s neskutečným,pohádka s důvtipem a moudrostí.Nic složitého,pro určitou skupinu čtivé, uvolňující.

ditul

Jednoduchá čtivá knížečka plná zamyšlení.. Několik myšlenek jsem si opsala.. Člověk musí číst příběh srdcem, ne rozumem.. ;)

Wargo

Prečítané, odškrtnuté... Asi niesom 100%-ná cieľovka, nakoľko sa sám považujem za neveriaceho... ale najmä vďaka nie príliš veľkému počtu strán som to prečítal viac menej so záujmom, ako sa to celé vlastne skončí. A nebola to až taká tragédia.

theMarty

Knížka o životní filozofii, navíc psaná srozumitelně.

belgeran

Alchymista je opravdu výjimečná kniha. Příběh o Santiagovi je na první pohled docela jednoduchý. Chlapec se vydává hledat vysněný poklad a cestou musí překonat všelijaké útrapy. Důležitý je ale spíše ten druhý pohled. A třetí a čtvrtý a pátý a kdovíjaký ještě. Jde o jednu z těch knížek, kterou kdykoliv v životě si přečtete, najdete v ní jiné poselství a jinou moudrost. A moudrost se v ní ukrývá velká, jenom se jí musíme trochu snažit hledat.

Pedias

Až neuvěřitelná podobnost s Malým princem a vzhledem k tomu, že ten je moje srdcovka, tak jsem Alchymistu neustále srovnávala.
Kniha jako taková špatná nebyla, příběh byl dobrý, ale ve finále skončil stejně tak, jak už všichni od začátku tušili. Ke knize se určitě vracet nebudu, k autorovi možná někdy časem.

Veverka94

Skvělé čtení.

Sabinaski

Na knížku jsem se strašně těšila, že si na chvilku odpočnu od vražd a jiných masakrů. Ovšem asi to není nic pro mě. Pohádka je to sice pěkná, podoba Malého prince je znatelná (který je tolik lepší), obsahuje hodně hezkých myšlenek. Ale na bestseller roku je to pro mě málo. Při cestě za svým snem si teda představuju daleko víc dobrodružství.

predseda4u

Opravdu hodně připomíná Malého prince. Není urážkou, že je "jednoduchoučká", "sluníčkovská"... Ono je potřeba také si občas přečíst něco optimistického, naplněného pozitivismem. Kratičká novela, kterou "zhltnete jedním srkem".