Alchymista

od:


KoupitKoupit eknihu

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou – jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato – přetvořit samu svou osobnost. (4. vydání, v nakl. Argo 3. vydání. Dotisk r. 2006, 2007)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/413/alchymista-413.jpg 3.95104
Orig. název:

O Alquimista (1988)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (651)

Přidat komentář
applause
09. prosince

Tohle byla první kniha, co jsem od Paula Coelha přečetla. Měla jsem již dlouho v plánu ji přečíst a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Kniha je psaná vyprávěním, jako pohádka. Trochu mi stylem připomínala mou oblíbenou knihu, Malého prince, takže se mi líbila. Mladší čtenáři ji budou brát jako pohádku, starší si vezmou poučení. Zároveň je kniha dost symbolická, takže je univerzální a nadčasová a každý si z ní něco vezme. Pro mě to určitě není první ani poslední kniha tohoto autora, kterou doporučím.

Marekh
08. prosince

Upřímně řečeno jsem od brazilských spisovatelů prozatím nepřečetl žádnou knihu, pokud mne paměť neklame. Na tuto knihu jsem narazil tím způsobem, že jsem si přečetl článek s názvem - 100 knížek, které by měl každý přečíst, a když jsem si vybíral knihy v knihovně a nemohl jsem si nic vybrat, najednou jsem narazil na tuto knihu a vzpomněl jsem si na článek. Knihu jsem si tedy půjčil a začetl se.. Časem vyzkouším některou další knihu od tohoto spisovatele.

Je to kniha u které jsem se musel hodně soustředit, poněvadž obsahuje plno myšlenek. Někdy jsem se musel navrátit k předešlému textu. Určitě se jedná o knihu, kterou je lépe si přečíst alespoň dvakrát. Jednou z hlavních myšlenek je, že pokud máme nějaký sen a moc po něm toužíme, měli bychom tento sen naplnit, měli bychom poslechnout hlas svého srdce. Samozřejmě jak to už v životě bývá, než dorazíme do cíle, narazíme na řadu překážek, ale neměli bychom se za žádnou cenu vzdát. Pokud naplníme svůj sen, tak pak můžeme být šťastní. Další z myšlenek je žít přítomností, neohlížet se příliš do minulosti nebo do budoucnosti, žít naplno život v přítomnosti a brát koloběh života takový, taký je. Co se má stát, se určitě stane dříve nebo později.

Santiago potkává na své cestě řadu lidí. Líbila se mi také rozmluva Santiga s pouští, větrem a sluncem.

Citáty z knihy, které mne oslovily: /je jich hodně :) /

Člověk pořád nachází nové přátele, a přitom s nimi nemusí být každý den. Když ale vidíme stále stejné lidi - jako třeba v semináři -, stanou se nakonec součástí našeho života. A jen co k tomu dojde, chtějí nám do toho života také mluvit. Pokud se nechováme podle jejich představ, tak se zlobí. Všichni totiž vědí naprosto přesně, jak mají žít druzí. Zato nikdy nevědí, jak mají žít oni sami.

Když začneš slibovat něco, co ještě nemáš, přestaneš o to usilovat.

Tajemství štěstí je v tom, jak se dívat na všechny krásy světa a nezapomenout přitom ani na chvíli na dvě kapky oleje na lžičce.

Jsem stejný jako všichni: řídím svůj pohled přáním, jak by se věci měly dít, a ne tím, jak se skutečně dějí.

Když se naučím rozumět řeči beze slov, porozumím světu.

… lidé se nebojí neznáma, protože každý člověk je schopen dosáhnout všeho, co chce a co potřebuje. Bojíme se jenom, že ztratíme to, co máme, ať už život nebo pole. Ten strach ale přejde, když pochopíme, že náš příběh a příběh světa psala táž Ruka.

Všecko, co je na povrchu a pod povrchem Země, se ustavičně přetváří, protože Země je živá; a má duši. Jsme součástí této Duše a málokdy si uvědomujeme, že ona vždy pracuje v náš prospěch.

Když budeš moci vždycky zůstat v přítomnosti, budeš šťastný. Uvidíš, že v poušti je život, že na obloze jsou hvězdy a že válečníci bojují, protože to patří k lidskému rodu. Život pak bude jako slavnost, veliká oslava, protože je to vždy jenom ta chvíle, kterou zrovna prožíváme.

Soustředíš-li se na přítomnost, budeš ji moci zlepšit. A zlepšíš-li přítomnost, potom i to, co se stane, bude lepší. Zapomeň na budoucnost a prožívej každý den svého života podle naučení Zákona a v důvěře, že Bůh pečuje o své děti. Každý den v sobě nese Věčnost.

Člověk miluje proto, že miluje. Není k tomu žádný důvod.

Protože tam, kde bude tvé srdce, bude i tvůj poklad.

Svému srdci nikdo neunikne. Proto je lepší poslouchat, co říká, aby nikdy nedošlo k ráně, kterou nečekáš.

Ten, kdo zasahuje do Osobního příběhu druhých, nikdy neobjeví svůj.

Kdo prožívá svůj Osobní příběh, umí všechno, co potřebuje. Jenom jediné znemožňuje jeho sen: strach z neúspěchu.

Když někdo miluje, dokáže se stát čímkoli, co bylo stvořeno. Když někdo miluje, vůbec nemusí rozumět tomu, co se děje, protože všecko se začne dít v nás a člověk se může proměnit ve vítr. Pokud mu ovšem nějaký vítr pomůže.

Arabské přísloví: Všecko, co se stane jednou, už se nemusí stát nikdy. Ale všecko, co se stane dvakrát, určitě se stane i potřetí.

markéta783
02. prosince

Další skvělá knížka, která si zaslouží ,aby ji člověk četl opakovaně. Při opakovaném čtení v ní teprve objeví mnohé, co před tím přehlédl nebo nedomyslel.

Denys
02. prosince

Obohacujíci. :)

amaenium
29. listopadu

Na tuto knihu se dá použít kratičký příběh z děje: někteří sledují jen kapku oleje na lžíci, jiní zas to, co je okolo a lžíci pak vylijí.
Příběh byl velmi pěkný, působil na mě lidově, jako kdyby se jednalo o nějakou legendu. Vychutnávala jsem si různé filosofické myšlenky a úvahy a líbilo se mi, jak zde bylo ukázáno, že cesta nám dá někdy mnohem více, než kdovíjaký cíl. Ke knize bych se v budoucnu určitě ráda vrátila.

Riccia
08. listopadu

Hodně zvláštní, příjemně zajímavá, mile přátelská k zamyšlení a soukromé domácí "meditaci". Jsem si jistá, že se časem znovu setkáme.

Nirelle
02. listopadu

Tuto knihu jsem četla asi třikrát. Poprvé, když jsem ji otevřela, mi bylo asi 13, úplně mě to nechytlo, protože to bylo samé ,,blá, blá, blá, děj, blá, blá, blá, méně děje, blá, blá,,... Jenže když jsem se ke knize po letech vrátila a znovu se do ní začetla, objevila jsem její skryté kouzlo. ,,Blá blá,, se změnilo v myšlenky s hloubkou a úžasnou filosofií, děj se stal pouhým okořeněním duševní krásy uzamčené v řádcích knihy a můj nový dojem z knihy a touha číst dál zastínil prvotní znechucení. Kdo čekal víc, možná v knize to ,,víc,, najde později a pochopí, že v téhle knize děj hraje druhé housle.
Pro mě je tato kniha poklad, který je třeba v knihovně mít a předávat dál, pro jiné to může být jen snůška keců. Proto je třeba říct, že kniha není určená lidem, kteří baží po příběhu, který mohou v knize prožít. Je určena lidem, kteří jsou otevřeni filosofickým myšlenkám a kráse duše. Možná také lidem, kteří hledají směr a určitý smysl.

Francesca14
01. listopadu

Čekala jsem teda něco víc. Ze začátku mě kniha celkem zaujala, ale pak nejen, že jsem se začala nudit, ale hlavně mi přišla myšlenka celé knihy úplně... zkrátka mi nesedla. Hlavní hrdina byl nesympatický a štvala mě skoro jakákoliv další postava a hlavně ty proslovy mi přišly hrozně hloupé. Pořád se jen opakovala Řeč světa a Duše světa a Osobní příběh, všichni pořád žvanili o znameních a všechno to bylo hrozně umělé. Bylo tam několik myšlenek, které se mi zalíbily, ale většinou to bylo jen kázání na smysl "máš jen jeden život, nedělej si starosti a jdi za svým snem". A ani konec mě nějak nenadchl. Prostě za mě nic moc.

krevetinka
31. října

Zasazení velké filozofické myšlenky do naprosto jednoduchého a příjemného příběhu. Kniha mi v době čtení zodpověděla veškeré otázky, které jsem si momentálně kladla. Kdybych mohla, ihned bych se chytla se Santiagem za ruku a vydala se s ním na onu velkou životní cestu plnou poznání!
Kniha určitě není pro každého. Ale pokud tápete životem a potřebujete náhlou vlnu motivace a nalezení nové životní cesty, lepší knihu snad nenajdete.

Eszminka
26. října

Krásný příběh životní cesty, poznání toho, co má smysl, pravá láska a osobní příběh, který je pokladem přinášejícím štěstí. Zapomeňme na předsudky společnosti, každý jsme jedinečný a proto máme každý jinou životní pouť. Přirovnání lásky mezi pouští a sokolem se mi obzvlášť líbilo.

Blue
24. října

Podle věhlasu knihy a podle reakcí kolegů na tomto webu soudím, že se svým kritickým názorem budu spíše v menšině, takže to nebudu příliš rozvíjet a zeptám se pouze kacířsky: je to vůbec literatura?

marhoul
21. října

Kniha mě "zastihla" v období, když jsem cítila potřebu zvolnit a popřemýšlet si nad životem. Pohladila mě po duši a vždycky, když ji někde vidím, usmívám se. Je to taková Bible pro mladé.

Natyna3
18. října

Mě osobně kniha velmi bavila a zpříjemnila mi cestu těžkým začátkem mojí nové životní etapy. Zkrátka mě přenesla do krásného světa a za to jsem moc ráda. ❤️

Ailee
15. října

Chtěla jsem zkusit něco nového, ale bohužel jsem se těžce netrefila. Tahle kniha mi vůbec nic neřekla. Nemluvě o tom, že je v rozporu s mou vlastní filozofií. Možná, že knihy, které čtu obvykle jsou mnohem více "bezduché", ale aspoň mě baví. A to je to, co u nich hledám. Ale pokud někdo chce hloubat nad tajy vesmíru a lásky? Proč ne?

Mirek4
13. října

Můj názor je, že pokud hledáte knihu, například v seznamu maturitní četby jako já, nad kterou se můžete zamyslet, ve smyslu duševního rozvoje, je pro vás tahle jako dělaná.

StephenKingje
30. září

Nepovažuji Alchymistu za špatnou knihu. Ano, její styl vážně není nic světoborného a ano, věta „Jestli si za něčem budete stát, tak se celý vesmír spojí a umožní vám to” (není to přesné, ale význam to vystihuje) je vážně dost přehnaná, avšak nemohu upřít Coelhovy jakousi zvláštní poutavost Alchymisty, který je mým prvním setkáním s tímto autorem. Upřímně, očekával jsem to mnohem, mnohem horší. Takhle je to čtivá kniha se zajímavým dějem, která vám i trochu zlepší náladu.

HODNOCENÍ: 7,5/10

Alžbjeta
23. září

Milá kniha.

ferda16
20. září

Překrásné, troufnu si napsat, filosofické dílko. Trošku podobné způsobu , kterým je napsán Malý princ.
Myslím si, že tuto knížku můžete číst stále, s odstupem času, dokola a v každém věku z ní dokážete získat víc a víc nebo jiný pohled na věc.

Já už ji četla 3x. Podruhé jsem si tužkou podtrhávala řádky, které mě zaujaly. Mám v úmyslu se k ní znovu vrátit. Určitě mě zaujmou zase jiné věty nebo pasáže. To poznám podle svých poznámek, jak mě v knížce kdy a co zasáhlo. Je to neuvěřitelně hluboký, i když na první pohled možná obyčejný příběh.....

Marluksa
20. září

Vskutku zajímavé dílo. Příběh sám o sobě mi přijde maličko naivní, ale styl a spousta nádherných slov, vět a odstavců mě doslova pohltil. ❤️ Pohled na život v pojetí Coelha je krásný a plnohodnotný. Konzum prostě ztrácí význam. Kdo umí "číst mezi řádky" si knihu zcela jistě vychutná.

veamertl
19. září

Moje bible..Napsala jsem si do ní kdysi věnování, ať je mi světlem, až půjdu tmou a prozářil mi celé dlouhé roky. Věta, když si něco přeješ, celý svět se spojí, aby ti pomohl, byla mou mantrou. Zcela iracionálně jsem si pak nepřišla tak sama:) Pokaždé když jsem ji otevřela, našla jsem tam nový rozměr. Ale dost možná jsem ho tam pokaždé jen chtěla vidět, nebo ho našla v sobě. Třeba "vše je jedno", jsem si dlouho interpretovala tak, že je to vlastně šumák, netřeba se stresovat, nějak to dopadne a to pro mou, medicínou přestresovanou duši, byla taková útěcha. Až jednou mě napadlo, že ono je to spíš myšleno, že vše z jednoho vychází a do samého se vrací. A to se mi možná líbí ještě víc. Jednak k tomu jako doktor mám vztah, protože jsme energie, jsme, jsme a nejsme a ona se podle mě neztratí, ona se jen vrtne, mrška, jinam:) A druhak tomu s dětmi taky volně říkáme, pošli dobro dál, co vyšleš, vrátí se. Bordel v pokoji, matka naštvaná, blbě vyřešenej DÚ, protože blbě radila, naštvaná pančelka..a furt dokola:)

EmiClare
18. září

Knížka pro hledače nikoliv literární dokonalosti, ale TÉ Krásy.

Maaarci
18. září

No nevím.... každý říká jak je to super knížka, ale me to teda moc nebavilo.

kristyna3
12. září

Knihu jsem tedy četla asi před rokem a půl, ale pořád si ji živě pamatuji. Nádherný děj, úžasný styl psaní a hlavně to ponaučení! Vřele doporučuji, není možné, aby se vám Alchymista nelíbil! :)

Janniska
09. září

Knihu jsem četla už podruhé,letos po letech do čtenářské výzvy a moc ráda jsem se k ní vrátila.

Dixinka
08. září

Nádherný příběh. Jednoduchý, s velkou duševní a životní hloubkou. Úžasné čtení na jedno odpoledne.

loskatos
05. září

Kdysi jsem se pokoušel do Coelha začíst. I přesto, že jsem žádnou jeho knihu (asi 3) nedočetl do konce, tahle se mi z těch 3 líbila nejvíc. Ale stejně jsem ji nedočetl :-)

sarka45
02. září

Nádherný filosofický příběh. Něco na způsob Malého prince. Můžete to poslouchat jako kouzelný pohádkový příběh nebo se můžete do příběhu ponořit a vnímat jeho filosofickou hloubku. Kniha, ke které se určitě budu vracet.

frantisek8863
27. srpna

Jelikož je kniha vysoce hodnocena, pro mě osobně byla kniha zklamáním. Vláčná a dlouhá pohádka, která mi nic nedala, ale ani nic nevzala.

MilDuch
22. srpna

Mozna mi usel hlubsi presah, ktery neumim popsat. Co jsem ale diky tehle krasny knizce pochopil je, ze nekdy mame to nejkrasnejsi nadosah ruky a neni treba hledat siroko daleko.
Cteno v Norsku, tak daleko od te, do ktere jsem se zamiloval.

MisaK81
22. srpna

Hezká kniha, ani jsem to nečekala. Tak nějak jsem se jí dlouho vyhýbala, až letošní výzva mě k ní konečně přivedla. Měla jsem strach, že to bude těžké filozofické čtení, nic nebylo dál pravdě. Je to krásný příběh protkaný zajímavými myšlenkami, který přečtete jedním dechem.