Alchymista

Alchymista https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413/bmid_alchymista-zdB-413.jpg 4 7276 957

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou – jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato – přetvořit samu svou osobnost.... celý text

Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Argo

O Alquimista , 1988

alabra
alabra
16.03.2024 5 z 5

Cesta je cíl...popřemýšlej člověče, proč jsi tady....čtu po třiceti letech podruhé a vidím v knize jiné myšlenky...tak zase za třicet let

Jaineb
Jaineb
06.03.2024 5 z 5

Narazila jsem na tuto knihu díky čtenářské výzvě a určitě doporučuji vyzkoušet, mohla by se Vám líbit pokud máte rádi Malého Prince. Je v ní plno pěkných mouder a rad, příběh hezky plyne a těch stránek nemá tolik takže si ji ráda zas někdy přečtu. Co si z knihy odnáším: “Život je zajímavý právě pro tu možnost uskutečnit nějaký sen.

Plativa
Plativa
03.03.2024 5 z 5

Jak už tu někdo psal, knihu je potřeba přečíst ve správný čas. A zároveň každému dokáže v jiné období přinést jiný účinek. Já jsem ji poprvé četla na gymplu, pamatuju si to jako doteď, nudila jsem se v autě čekáním na svého tehdejšího přítele, který hrál nějakou vesnickou fotbalovou ligu, a Alchymista byl jediný ebook, který jsem měla zrovna v telefonu. A byla jsem z knihy nadšená, najednou jsem viděla i jiný pohled na svět než ten můj pubertální a materialistický. A ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě dnes znovu, kdy již mám rodinu a zároveň jiné otázky v životě. A opět jsem si v knize našla povzbuzení a úhel pohledu na některé duchovní otázky, které řeším nyní. Chápu, že kniha není pro každého, přirovnala bych ji trošičku k Malému princi. Z pokus to určitě stojí.

Naďa2411
Naďa2411
01.03.2024 3 z 5

Mám pár knih pročtených s touto duchovní tématikou. Každý máme své zvyky, svá přání, své touhy....někdy stačí tak málo....
"Když něco chceš, celý vesmír se spojí, aby tvůj záměr se uskutečnil"
Akniha se mi líbila.

Luvy
Luvy
25.02.2024 1 z 5

Nikdy mi nešlo na rozum, koho ty cancy omračují. Na mě to nefunguje ani trochu.

manka71
manka71
23.02.2024 5 z 5

Na tuto knížku jsem se chystala dlouho a díky čtenářské výzvě se do ní konečně pustila. Nemám zrovna veselé období a kniha mi pomohla dostat se do klidu a přemýšlet na jinými věcmi. Ten klid, příběh a plno moudrých vět co v knize jsou nadčasové.

Monike
Monike
15.02.2024 5 z 5

Díky CV jsem se po dlouhé době ke knize vrátila. Ani nyní nezklamala!

Petra1323
Petra1323
13.02.2024 3 z 5

„A když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys své přání uskutečnil.“
„Alchymisté trávili v laboratořích celé roky a pozorovali oheň, který kov očišťuje. Tak dlouho jej pozorovali, až se jim ponenáhlu vytratila z hlavy světská marnost. A jednoho krásného dne zjistili, že nakonec očistili sami sebe.“
„Všecko, co se stane jednou, už se nemusí stát nikdy. Ale všecko, co se stane dvakrát, určitě se stane i potřetí.“

Jedno moudro za druhým. Tak co nám autor chtěl vlastně říct? Asi to, že hledáme štěstí nebo poklad někde v dalekých krajích, v nějaké exotice, že štěstí musí být určitě spojeno s nějakým silným příběhem, s dlouhou a úmornou cestou. A vlastně štěstí a ty největší poklady na nás čekají doma, že si přímo na nich sedíme a máme je před nosem.

Vydání knihy z roku 2007 od nakladatelství Argo se povedlo. Obálka s patinou starých kožených knih a zlatým nápisem. Netradiční navlékací papírový přebal vypadá jako z ručního papíru. Kouzelné ilustrace Jamese Noela Smitha dotvářejí vyprávění.
Samotné vyprávění se moc nepovedlo. Je to takový mix mezi agitkou svědků Jehovových, školením osobního rozvoje a motivačním kurzem. Co to je osobní příběh a duše světa? Zní to jako nějaký osobní plán, desatero osobního rozvoje, portfolio dobrého pracovníka. Patetické pojmy, se kterými se autor stále a mnohokrát ohání, a vysvětluje a vysvětluje. A už chcete, aby byl konec a už nemluvil. I ten chudák Santiago je rád, že je zpět u svých ovcí.

biairicia
biairicia
13.02.2024 1 z 5

Mnoho povyku pro nic. Stejné jako u Malého prince. Já prostě tyhle knihy nedávám :) Životní moudra na pár řádků a uděláme z toho skoro až mystickou blbost na mnohonásobně více řádků. Za mě bohužel ne. Líbila se mi vlastně jen ta část u sklenáře.

Sova15
Sova15
04.02.2024 4 z 5

Útlá kniha plná moudra.

marcela3655
marcela3655
31.01.2024 4 z 5

Knihu doporučuji přečíst ve zprávný čas.Chodila jsem okolo ní asi 2 roky..Tato kniha se čte mezi řádky....je plná moudra(žít přítomností,poslouchat tělo,přírodu......atd........)....Knihy s touto tématikou jsem už mockrát četla a v této knize to bylo napsáno co nejjendoduššeji jak to šlo...

1Cannis
1Cannis
30.01.2024 4 z 5

Coelho není čtení pro každého. Jedna z jeho nejlepších, co jsem četl.

Kanylka
Kanylka
26.01.2024 3 z 5

V každé knize "Coeleho"? se najde něco, nad čím se zákonitě musí čtenář zamyslet.

RMája
RMája
30.11.2023 5 z 5

Pro mě tato kniha není o příběhu nebo o jeho důmyslnosti. Je psána mezi řádky. Je to o pocitu, který k vám přivane po větru. Musela jsem si počkat na rozpoložení, než jsem se do ni pustila. A pak to bylo přesně to, co jsem potřebovala tady a teď slyšet. Kouzlo myšlenek, které se prolínají a připomínají po celou dobu, probouzely a ujasňovaly mé vlastní. Je to kniha, ke které se budu ráda vracet.

_Knihomolka_
_Knihomolka_
27.11.2023 2 z 5

"Když se naučíš porozumět řeči beze slov, porozumíš světu."
Z knihy je cítit, že jí autor napsal s dobrým úmyslem, ale i tak jsem v ní marně hledala pasáže, které by mě bavily a citáty, jež by ke mně promlouvaly. Bohužel, ani ucelený příběh nebyl nijak bravurně vystavěný a valná spousta myšlenek se v něm, až na několik malých výjimek, často opakovala.

matogeminimato
matogeminimato
22.11.2023 4 z 5

Krásny príbeh o napĺňaní svojho sna a osudu - ono nás to aj tak vždy nanaviguje tam, kam máme dôjsť (ale len ak sa nebojime počúvnuť svoje srdce)!..

Zemlja
Zemlja
04.10.2023 3 z 5

Četla jsem ji jako první od Coelha. Okouzleně, napjatá, čekala jsem bláhově nějaký konkrétní návod, který tam samozřejmě nebyl. Ale byla jedna z těch lepších. Mnohé jeho knihy mě neoslovily, nebavily. Jako by s dalšími tituly už neměl čím střílet.

MilanBrabec
MilanBrabec
04.10.2023 1 z 5

Uff. Plytké pseudofilosofické "poselství" o ničem. Autor nepochybně umí navodit atmosféru magična, ale nedokáže ji ničím naplnit. Krásná, leč prázdná slova. Tlachání. Není divu, že je internet plný vtipných falešných Coelhových citátů - a jako čtenáře jediného jeho díla mne u nich rozesmívá především fakt, že to nejsem schopný rozeznat. Což mluví za vše...

lilites
lilites
28.09.2023 4 z 5

Dalo by se říci, že Alchymista je příběh o chlapci, který hledá poklad. Ale ve skutečnosti hledá i něco víc, hledá cestu, svůj životní příběh, možná osud, boha, předurčení, lásku.

Zdá se to jako obyčejný příběh, ale pokud se člověk více ponoří do knihy a nechá se vmísit mezi řádky a písmena, může nám toho prozradit mnohem víc. Záleží jen na tom, jak je čtenář naladěn.

Určitě to není kniha pro každého.. je to hodně o snech, ideálech, osudu, poznání světa i sebe sama, o znameních jež jsme jako lidé přestali vnímat, důvěře bohu, důležitosti každé osoby na světě, to že i sebemenší věcí můžeme ovlivnit mnohé.

Mě osobně se to moc líbilo a vřele doporučuji.

Clara_C
Clara_C
23.09.2023 4 z 5

Mně se to líbilo. Asi po těžce realistickém Spasiteli bylo tohle naivně psané dílko to pravé. Jistě, zní to jako pohádka, ale i dospělí občas potřebují pohádky. Číst nebo je chvíli žít. Nebránit se změnám v životě, nechat se unášet tím, co je nám nabízeno a přijmout sny jako skutečnost.
A ano, každý může mít svůj Osobní příběh, nepotřebuje k tomu nutně Korán, jen víru v sebe samého. Možná dobře, že se mi stalo něco podobného dřív, než jsem knížku přečetla, i proto určitým pasážím rozumím velmi a jinde je to pěkný pohádkový příběh.
Ale teď už zase zpátky za zem :-)

brazilská literatura

Paulo Coelho