Jedenáct minut

Jedenáct minut https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419/bmid_jedenact-minut-l5I-419.jpg 4 1719 199

Román Paula Coelha vypráví příběh o lásce a sexu, ale především je odvážným varováním před tím, co autor nazývá falešnými modely sexu.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Onze Minutos , 2003

Monike
Monike
09.03.2024 5 z 5

Díky CV. Po velmi dlouhé době jsem se ke knize vrátila a nezklamala.

chamyl
chamyl
20.02.2024 3 z 5

Zhruba do poloviny příběhu jsem byl přesvědčen o 5*, ale jak začínala nabývat na významu "posvátná stránka sexu", tak šlo mé hodnocení dolů.
Skoro bych řekl, že dokud knihu psala Marie, tak se jednalo o velmi zajímavý pohled brazilské venkovské ženy na přístup k životu a vlastní roli v něm, jakož i převzetí zodpovědnosti a aktivity. Coelhovy sexuální filozofie ovšem postupně, přes svoji nepopiratelnou neotřelost, postupně sklouzávaly k nakašírovaným, ale často prázdným slovům, leckdy spojeným s náznakem elitářství v duchu "pro pochopení prostě musíš být nějak výjimečný".
A to je škoda, protože hloubka příběhu Marie a jí podobných žen měla na silný příběh bez zbytečných berliček.

Plativa
Plativa
04.11.2023 5 z 5

Coelho opět nezklamal, tenká knížečka a příběh, který se hltavě čte. Pro někoho možná kontroverzní ale to je to, co mě na tom nejvíce baví, autor otevřeně mluví o sexu a některých sexuálních praktikách. Upřímně by mě zajímalo, kde jako muž vzal takový náhled do ženského přemýšlení.Hlavní postava děje se postupně vyvíjí tak jak se vyvíjí příběh a celá pointa, kterou se autor snaží vylíčit se postupně vykresluje. Je to super, víc takových upřímných knih.

mazlak
mazlak
23.10.2023 5 z 5

Za mne to byl hluboký, velice hluboký příběh. Kde je ústředním motivem sex. Zároveň je to ale i příběh plný touhy, poznání i odhodlání. Touze po pravé a upřímné lásce. Závěr možná přejde až v jakousi pohádku o rytíři na bílém koni, ale ruku na srdce, kdo po něčem takovém netouží. Já osobně bych tedy raději princeznu, ale to už je jen detail. Kdo touží po tomto stylu, tak rozhodně doporučuji. :)

Zemlja
Zemlja
05.10.2023 2 z 5

Tak tahle se nepovedla. Jako by ji napsala S. Monyová.

M.kanička
M.kanička
02.09.2023 2 z 5

Četla jsem od autora lepší knížky. Tenhle příběh byl zajímavý, ale nevzala jsem si z něho nic, jako třeba z jiných knížek, která Paulo Coelho napsal.

Dejnau
Dejnau
31.08.2023 3 z 5

Plynulý příběh o mladé slečně, která se nakonec nestala modelkou, ale prostitutkou, aby mohla vydělat co nejvíce peněz pro sebe a rodinu. Poznala lásku, sex a vše kolem něj..

Clara_C
Clara_C
30.08.2023 4 z 5

Romantický až poetický příběh o jedné prostitutce. Už to zní divně, že. Prostitutky nikoho moc romanticky nepřitahují, pominu-li filmy typu Pretty Woman a už vůbec by neměly být poeticky založené.
Rozhodně zajímavé čtení nejen o sexu, protože na mně až tolik eroticky nepůsobila. Rozhovor s knihovnicí o sexu byl tedy celkem nečekaný, ale hodně povedený a výmluvný. :-)
Příběh spíš o hledání, nalézání, ztrácení, strachu z citů, objevování hranic a splynutí duší.
A jsem moc ráda za dobrý konec, každý občas potřebujeme dobrý konec, který může být i dobrým začátkem.

"Na těch nejdůležitějších setkáních se naše duše domluví ještě dřív než se setkají těla. K takovým setkáním dochází většinou, když už člověk nemůže dál, když potřebuje zabít své city, aby se mohly znovu zrodit. Ta setkání na nás čekají, ale my se jim většinou vyhýbáme. Když jsme už zoufalí a nemáme co ztratit, nebo jsme naopak nadšeni životem, neznámý se objeví a náš svět nabere nový směr.
Těla se naučí hovořit jazykem duše, říká se tomu sex, a v tom bude spočívat můj dar muži, který mi vrátil duši, přestože si sám úplně neuvědomuje, jak důležité místo v mém životě zaujímá. O tohle mě požádal a já mu to dám, přeji si, aby byl velmi šťasten."

Petrasim
Petrasim
06.08.2023 1 z 5

Knihu jsem dostala a moc jsem se na ní těšila, ale vůbec se mi nelíbila.

katerina3633
katerina3633
01.08.2023 5 z 5

První, co mi napadlo po přečtení bylo...Pretty woman, aneb co se honí Vivien hlavou. Zajímavá sonda do lidské mysli při hledání sama sebe a významu partnerství a sexu v lidských životech. Bavilo mě sledovat hlavní hrdinku, jak se v průběhu sice relativně krátkého času proměňuje a vyvíjí v názorech. Dost často jsem si ale říkala, zda je tento vývoj adekvátní k jejímu věku (možná jo, její život ji učil rychle). Rozhodně si z knihy člověk něco vezme, jak do života, tak do partnerských vztahů.

VeruRomanská
VeruRomanská
17.07.2023 4 z 5

Odebírám hvězdičku za ten konec, ale jinak kniha naprosto super, nemám slov. Člověk si to musí přečíst, aby pochopil. Nebo naopak zjistil, že nic nechápe? To nechám na čtenáři :-)

VeruMalfoy
VeruMalfoy
23.04.2023 4 z 5

Tato kniha asi nepatří úplně mezi nejlepší knihy od autora, které jsem měla doposud šanci si přečíst, ale rozhodně byla velice naučná, plná mouder. Styl, kterým mi byla tato moudra podána a předána, byl opravdu zvláštní a netypický, ale o to víc možná zajímavý.

Nečekala jsem, že bude kniha až tak moc erotická, jak se nakonec ukázala být. Toto zjištění někdy ke konci mě docela překvapilo, ale i tak byla knížka moc pěkná. Hodně jsem se nad ní zamýšlela. I teď pár dní po dočtení ve mě hodně zanechala.

Snapeova
Snapeova
19.04.2023 5 z 5

Na to o jakých tématech kniha pojednává, se příběh zdál být možná až příliš pohádkový, především v závěru. V tomto případě mi to nijak nevadilo a kniha se opravdu příjemně četla. Dle mého názoru tady totiž samotný příběh není to hlavní. Je potřeba číst mezi řádky. Tato kniha je spíš dost k zamyšlení. Není to jen oddechovka o dívce, která se stala prostitutkou. Ve výsledku je kniha dost hluboká a jen tak na ni nezapomenu.

capricorn__
capricorn__
30.01.2023 4 z 5

Zajímavá kniha, od autora ji řadím k těm lepším. Moc se mi líbí, jakým způsobem se Coelho věnoval psychologii hlavní postavy, ale i popisu prostředí. Děj ubíhal velmi rychle, v žádné chvíli jsem se nenudil, deníky mě moc bavily. První část každopádně hodnotím o něco lépe než tu druhou, připadalo mi, že se toho více dělo a autor méně filozofoval. Hvězdičku strhávám za jistou "vyumělkovanost", kterou vytýkali i někteří přede mnou - příběh jako takový je nádherný, ale velmi těžko uvěřitelný.

Vivetkav
Vivetkav
15.01.2023 5 z 5

Neodolala jsem v čtenářské výzvě a dala jsem si oblíbenou knihu znovu.. teď po 16 ti letech a zase zjišťuji, že na ni koukám zase jinak.. to mě na tom baví po pár letech si něco přečíst znovu a podivid se nad sebou samým..

B99
B99
29.08.2022 5 z 5

Miluju knihy pana Coleha právě proto, že pokud čte člověk správně mezi řádky, donutí ho kniha se zamyslet nad životem který vedeme my i lidé okolo nás. Je to inspirující a jeho knihy se nedají číst v kuse, nýbrž si člověk po pár kapitolách musí trochu popřemýšlet nad myšlenkou díla. Jedenáct minut je hned po Alchymistovi má nejoblíbenější kniha od Paula Coelha, velmi doporučuji!

StephenKingje
StephenKingje
06.08.2022 3 z 5

No… jsem rozpolcen. Paulo Coelho mi nikdy nevadil, ani jsem nikdy nebyl jeho fanouškem. Ale těšil jsem se na „Jedenáct minut”. Příběh prostitutky, vyprávěn pohádkovým stylem, mi přišel jako zajímavý kontrast. Navíc na Coelha jde o nezvykle odvážné téma. A jsou věci, které se mi na knize líbily. Líbily se mi mnohé postřehy ohledně mužské a ženské sexuality, líbil se mi nezvykle sympatický pohled na prostituci, který Coelho podává, a celkově musím říct, že se kniha v druhé polovině o dost zlepší. Ale po dočtení knihy musím konstatovat, že se částmi zdálo, že onen pohádkový styl slouží jako výmluva na to, proč se Coelho nedostává hlouběji do některých témat, do kterých by se opravdu hlouběji dostávat měl (jako např. deprese a sebevražedné myšlenky, kterými hlavní hrdinka trpí). Chápu, že toto jsou těžká témata - ale při čtení knihy jsem nemohl nemyslet na to, že jiný (a upřímně, lepší) spisovatel by zvládl tento příběh odvyprávět lépe, s více nuancí. Tak, jak kniha je, je v pořádku. Není mizerná a nelituji toho, že jsem ji četl. Avšak bohužel, dle mého názoru nebyl její potenciál plně využit.

michal2601
michal2601
07.07.2022 5 z 5

Velmi inspirující čtení, doporučuji.

marcela3655
marcela3655
24.05.2022 5 z 5

Miluji tuhle jeho knihu

jitka4016
jitka4016
18.05.2022

moje druhá kniha od Coelho a opět se mi moc líbila......
potěší, inspirují, vedou k zamyšlení.......
až jsem překvapená, že příběh o jedné prostitutce může přinést /slovy autora/ tolik záložek-myšlenek, ke kterým se vrátím.....
co si více přát...
určitě doporučuji......
"Nejvíc a nejopravdověji člověk touží po tom, mít někoho blízkého. Pak se všechno dává do pohybu, muž a žena rozehrají hru, ale to, co předchází-ta přitažlivost, která je spojí-se nedá vysvětlit. Je to nezachytitelná touha ve své ryzí podobě.
Když je touha ještě ryzí, zamilují se muž a žena do života, váží si každičkého okamžiku, prožívají ho naplno a jen čekají, kdy přijde další požehnání.
Takoví lidé nikdy nespěchají, nechtějí běh věcí sami urychlit. Vědí, že nevyhnutelné stejně nastane a opravdové si najde svou cestu. A když to přijde, neváhají, nepromarní příležitost, neztratí ani jedinou čarovnou chvíli, protože si váží každé vteřiny."