Veronika se rozhodla zemřít

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424/veronika-se-rozhodla-zemrit-xX9-424.jpg 4.12879
Série

A dne sedmého... 2.

Žánr
Literatura světová
Vydáno, Argo
Orig. název

Veronika Decide Morrer, 1998

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (383)

Kniha Veronika se rozhodla zemřít

Přidat komentář
Jehumaja
26. listopadu

Moc teda nevím, co na kniza ostatní vidí. Pro mě bylo těžké byť jí jen dočíst.

Hebrey
11. listopadu

Ale jo, dávám pět hvězd. Místy jsem váhala, jestli knize jednu nesebrat. Je tam pár detailů, které mi tak úplně nesedly. Ale v zásadě se mi kniha líbila, má děj i myšlenu a já mám ráda, když je kniha ještě o něčem jiném, než jen holý příběh. Veronika je tak trochu alegorií současného světa. Až na těch pár drobností skvělá kniha.


splaty
08. listopadu

Kniha má mnoho hlubších myšlenek, odehrává se na pozadí, které je mému duchu blízké. Veronika nemá smysl života, tak s ním chce skoncovat. Kdo by nepřehodnotil život, kdyby věděl, že mu zbývá jen pár dní?
Na otázku: "Co byste udělali jako první, kdybyste věděli, že vám zbývá týden života?", kterou jsem po dočtení položila kolegům v práci, jeden bez přemyšlení vykřikl: "Konečně bych se najedl, už žádné ketodiety!"
A co byste udělali vy? Myslím, že Veronika zvolila správnou cestu z variant, které se nabízely.

".. co je to opravdové já?" přerušila ho Veronika. "To je to, co jste, ne to, co z vás udělali."

Tizi
03. listopadu

Tak za mě určitě ne, pane Coelho, a to z několika důvodů:

1) Moudra, která ze sebe sype na každém rohu každá z postav, jsou možná rádoby obohacující, ale nefunguje to. Takhle nikdo nemluví. Coelho nechává postavy říkat to, co si sám myslí a nic navíc. Postavy jsou proto plytké a často jsem nevěděla, jestli mluví Mari nebo Zedka, protože to bylo ve skutečnosti úplně jedno.

2) Není na místě moralizovat o světě duševních chorob jen díky tomu, že jsem sám v léčebně (a s duševní chorobou) nějaký čas strávil. Protože ten svět je rozsáhlý a nedá se zjednodušovat tak, jak to dělá Coelho. Zvedají mě ze židle jeho představy, že deprese je způsobena nízkými ambicemi a tím, že se snad člověk málo snaží. A vůbec všechny jeho jednoduché recepty na šťastný život. Neříkám, že nikdo takový není a že by to spoustě lidem nepomohlo, ale Coelho zobecňuje a jeho léčebna, resp. lidé v ní, jsou na hony vzdálení realitě. Nepomáhají zrovna dvakrát obrazu deprese (a jiných poruch) ve společnosti jako něčeho, za co si může člověk sám.

3) Ve způsobu zpracování sexuálního uvědomění by mohl Coelho soutěžit s Kingem.

Percabethka
29. září

Pointa se mi líbila, ale stejně jako například u Čtyř dohod mi přijde, že jde prostě o soubor obecně známých pravd, u kterých autor předstírá, že jde o něco nového a objevného...
Co se děje a stylistiky týče, není moc co chválit. A pak mi vadily soustavné sexuální narážky a Coelhův názor na ženy.
Alchymista a Veronika mi stačili a už od něj nic dalšího číst neplánuji...

IVANA143
24. září

Desať rokov mi trvalo, než som sa k tomuto autorovi dostala, a som sklamaná. Veľmi chválim myšlienku. Chápem, čo nám autor chcel povedať. Chápem, že to niekomu mohlo pomôcť. Verím, že kniha otvorila spoločnosti témy, ktoré sa v tej dobe asi úplne nerozoberali, respektíve ich ukázala z inej perspektívy. V dnešnej dobe však nájdeme podľa mňa lepšie knihy s takýmito témami. Nepáčil sa mi vôbec autorov štýl písania, nebolo to vôbec pútavé. Čakala som, že tie zaujímavé myšlienky a názory, ktoré tam padali, budú zabalené do premyslenejšieho/ prepracovanejšieho deja.

tazmania.e13
12. září

Za mě jedna z lepších knih autota :)

ddkk
18. srpna

Především musím napsat, že nejsem bůhvíjaká Coelhova fanynka. Ale Veronika mne uchvátila. A také osudy dalších postav, především Zedky a Eduarda. Velmi uvěřitelné a inspirativní v tom nejlepším slova smyslu. Je vidět, že Coelho přesně věděl, o čem píše, koneckonců, v prostředí léčebny sám strávil docela dost času...

Úvahy nad tím, co a kdo je v tomto světě vlastně normální, nejsou určitě nijak objevné, ale v prostředí Villete dostávají úplně jinou dimenzi:

"Co je to opravdové já?"...
"To je to, co jste, ne to, co z vás udělali..."

"Co je to realita?"
"To je to, na čem se shodla většina lidí. Ne nutně to nejlepší nebo nejlogičtější, ale to, co se přizpůsobilo obecnému přání. Vidíte, co mám na krku?"
"Kravatu."
"Správně. Vaše odpověď je logická a odpovídá přístupu zcela normální osoby: kravatu! Šílenec by ale řekl, že mám na krku nějaký barevný, směšný, zbytečný a složitě uvázaný kus látky, který mi nakonec ještě omezuje pohyb hlavy a nutí mě k větší námaze, chci-li dostat do plic vzduch..."

Samotný Veroničin příběh, její rozhodnutí zemřít a pak poznání, že její smrt je stejně nevyhnutelná, i změna jejího přístupu k životu, jsou úžasné. A přenosné, jak je vidět na příbězích jejích spolupacientů:

"Vědomí smrti v nás podnítí vůli k životu..."

Dávám plný počet a doporučuji.

1 ...

Doporučujeme

Muka
Muka
Smrt staré posluhovačky
Smrt staré posluhovačky
Opozdilec
Opozdilec
Dračí proroctví
Dračí proroctví