Veronika se rozhodla zemřít

Veronika se rozhodla zemřít https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424/bmid_veronika-se-rozhodla-zemrit-xX9-424.jpg 4 3388 449

A dne sedmého... série

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Argo

Veronika Decide Morrer , 1998

Kexina
Kexina
17.02.2024 3 z 5

Dlouhou dobu jsem se tomuto autorovi vyhýbala, protože byl zkrátka všude. Teď mě k němu přivedla Výzva. A není to můj šálek čaje. Nemám tomu příliš co vytknout, příběh mě nenudil, ale ani nebavil, postavy mi byly tak nějak ukradené... Možná to je myšleno jako básně psané ve stylu dada - náhodně slepené texty, které při troše fantazie dají dohromady jakýsi příběh.

Plativa
Plativa
17.02.2024 3 z 5

Knihy spisovatele Paula Coelho mě hrozně baví, jako první jsem četla Alchymistu už na střední a přišla mi to jako jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla, pak jsem narazila na 11 minut a kniha mi přišla naprosto přelomová názory, upřímností a tématem. Veroniku jsem se rozhodla přečíst, protože je to od něj s Alchymistou nejznámější dílo, ale upřímně mě to vůbec nechytlo, není to ten Coelho, kterého jsem měla ráda ve výše zmíněných titulech. Nedokázala jsem se moc začíst, příběhy vedlejších postav mi nepřišly uvěřitelné, po filozofické stránce se mi některá zamyšlení líbila, ale jinak mě to víc neoslovilo. Spousta zbytečné vaty okolo hlavního příběhu. Některé myšlenky se mi zdály zbytečně povrchní, v jiných dílech Coelha mi přijde, že se do toho autor umí víc opřít a být více otevřený. Palec nahoru za to, že tenhle autor umí napsat nestereotypní ženské postavy.

Termina
Termina
06.02.2024 5 z 5

To je tedy nález smyslu života .. DíK!

Achillesaželva
Achillesaželva
31.01.2024 1 z 5

Během mých gymnaziálních studií platilo čtení P.Coelha za něco salonního a spolužáci vedli veledůležité rozpravy nad tématy v jeho knihách. Nemohla jsem zůstat pozadu, takže jsem se začetla do Alchymisty. Byla jsem už v té době dobře seznámená s křesťanskou mystikou, která mne velmi sytila, tak jsem nepředpokládala, že by mi hlubší a abstraktní témata dělala problém. Ovšem problém nastal, a velký...nebyla jsem schopná ten slepenec vůbec dočíst, přišlo mi to neskutečně zmatené. Na dlouho jsem Coelha zavrhla. Od maturity to brzy bude 20 let, člověk se posunul, do ruky se mi dostala tato Veronika a já jsem si říkala, že tentokrát to snad vyjde. Tak, prosím, také ne. Jakýsi prapodivný synkretismus slepený v tápání moderního člověka a hledání smyslu jeho života. Nereálné situace, ploché vykreslení postav, nechybí dosti naturalistická scéna sexuálního sebeuvědomění (sex vždycky zabírá), pak ještě léčebné metody připomínající Orwella a mučení v románu 1984 (mučení také vždycky zabírá). Takže tu opravdu nic nechybí, a to ještě na málo stránkách... Každý z výše zmíněných fenoménů vlastně stačí v jakékoliv novele na to, aby člověk pokyvoval hlavou a říkal: "je to hluboké". Jenže, je opravdu hluboké jednoduše poslepovat závažná témata dohromady a naservírovat tento guláš čtenáři jako dílo světově uznávaného autora? Nerada bych se dotkla věrné Coelhovy čtenářské obce, ale za mne je to pocit asi jako když sníte eintopf, kde je od marmelády po ovar úplně všechno.

1Cannis
1Cannis
30.01.2024 4 z 5

Budu se opakovat ale nemůžu jinak. Není to čtení pro každého. Coelho je prostě ve všech knihách svůj a každý jej nepochopí.

ziriant
ziriant
23.01.2024 5 z 5

Bude to znít rouhavě, když řeknu, že se dá taková situace skoro závidět? Samozřejmě v tom smyslu srovnání - když se rozhlédnu kolem sebe, vidím spoustu lidí řešící titěrnosti, stěžující si na bídu svého krásného lesklého života nebo jedoucí na autopilota, den co den bez vědomí krásy všedních okamžiků. Bylo by krásné nepotřebovat v životě ty držkopády o dno, na druhou stranu ale díky za ně, jelikož nám ukazují, kolik života v nás ještě je! Toto vše se podle mě knize podařilo výstižně předat, netradičním námětem, inspirujícími vhledy. Ač síla knihy nejspíš spočívá i v té poměrné stručnosti, přeci jen bych uvítala, kdyby to bylo ještě trochu delší. Kdyby šlo to poslední - či vlastně jakékoli - sousto ještě chvíli vychutnávat...

Luvy
Luvy
29.11.2023 1 z 5

Tu hloubku v knize nevidím. Jen plochý příběh o málo stranàch.

Hall3006
Hall3006
10.11.2023 3 z 5

Jak jedna dívka po své sebevraždě na smysl života přišla. Veronika měla vše, milující rodiče, dostatek ale také moře času se nudit. Její pokus o sebevraždu jí dostal do psychiatrické léčebny, kde poznávala ostatní "blázny" a skrze ní jsme poznávali jejich příběhy. Při pobytu jí byla však odhalena srdeční vada, která jí má brzy zabít. A tak čteme jak se člověk, který si nevážil svého života, začne smrt odmítat a života se držet. Plno myšlenek je zde jasných a potýkají se s nimi všichni ač nejsou "blázni". Kniha nepřináší nic objevného, jen pomáhá čtenáři si utřídit názory na život a je na každém z nás jak si ho zařídíme.

Zemlja
Zemlja
05.10.2023 4 z 5

Slušné. Drsné. Takový návod, co s někým, kdo se potácí životem a neví, co s ním, nebo dokonce fňuká.

VeruRomanská
VeruRomanská
23.08.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem měla v seznamu abych splnila dávnou čtenářskou výzvu z roku 2018 (při mém zděšení je to už 5 let) a teprve teď jsem ji splnila (Kniha, ve které se jedna z postav jmenuje jako vy). Tak dlouho jsem si dávala na čas a myslím, že to bylo rozumné. Kniha je opravdu skvělá, až na ten závěr, ten bych si představovala jiný ale nechci tu spoilerovat. Každopádně si tuhle knihu rozhodně v knihovně nechám :-)

krakonos.kraken
krakonos.kraken
06.08.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Jak často si člověk uvědomí co všechno má, až když o to začne přicházet?

Hezky popsané i příběhy dalších postav než té hlavní.

Aligi
Aligi
01.06.2023 5 z 5

Nejlepší kniha od Coelha. K zamyšlení, že život máme jen jeden a je jen na nás, jak ho budeme žít. Žít, ne přežívat a trápit se.

Nikkiproch
Nikkiproch
24.04.2023 4 z 5

Co všechno si uvědomíme, až když pochopíme, že život netrvá věčně.

mewmew
mewmew
11.04.2023 5 z 5

Já mám Coelha celkem ráda. Žádné převratné myšlenky tam sice nenajdeme, ale i ty "starý známý" jsou moc hezky napsaný. A čte se to skoro samo.
Veronika se líbila asi nejvíc.

AdamB.
AdamB.
28.03.2023 5 z 5

Za mě nejlepší kniha od Coelha, kterou jsem četl...

Přiznám se, že jsme tento příběh zhltal během pár hodin, když jsem si zrovna procházel ne lehkým obdobím v životě. Tohle mi otevřelo oči.

AllieM
AllieM
08.03.2023 5 z 5

Krásu života si zkrátka uvědomíme, až když pochopíme jeho pomíjivost.

Moje první setkání s autorem. Ačkoliv mi jeho styl místy neseděl a s odstupem času vlastně nejsem moc schopná říct, co přesně se v knize odehrálo, hodnotím plným počtem bodů. A to hlavně díky zmíněné hlavní myšlence.. a pár dalším, které nedokážu dostat z hlavy.

Taťka Hraboš
Taťka Hraboš
15.12.2022 3 z 5

Coelho je čtenářskou veřejností i kritiky uznávaný autor. Za studentských let jsem od něj četl Alchymistu, a pokud si dobře pamatuju, kniha na mě měla určitý vliv. Nicméně s Veronikou jsem si tak dobře neporozuměl. Kniha se věnuje závažným otázkám duševního zdraví a nemocí, ale činí to podle mého soudu trochu zjednodušeně, až naivně. Hlavní myšlenka knihy je bezesporu velmi pěkná a zajímavá, ale především některé myšlenkové pochody pacientů a tím spíše pak doktora Igora mi připadaly nereálné. Kromě toho je to psáno takovým zvláštním, místy klišovitým, jindy až školsky neobratným způsobem (ale to může být problém překladu). Za přečtení ale kniha určitě stojí, přinejmenším donutí člověka trochu se zamyslet, třeba i nad vlastním životem, a některé v ní vyjádřené myšlenky stojí za zapamatování.

remeedios
remeedios
05.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha se četla velmi dobře a oceňuji především popisný začatek, který je asi docela přesný a umožní ztotožnění s Veronikou. Příběh je hezký, čtivý, ale myslím, že to je právě trochu problém, snaha zarámovat to jako jasně plynoucí příběh se zápletkou a předvídatelným šťastným koncem totiž nedává tolik prostoru filosofickému rozměru knihy. V průběhu jsou hezky formulovány zajímavé a pravdivé myšlenky, které někomu mohou dodat klid a pocit "prozření". Na druhou stranu ve mně s happyendem zůstala nepříjemná pachuť "a co dál?". Až Veronika vystřízliví, bude muset opět pracovat aby si vydělala na život, bude muset řešit byrokracii a snést se zpět do všední reality, jak dlouho jí vydrží nový náboj, který jí zkušenost dala? Myslím, že problém většiny lidí, kteří se trápí, není v tom, že by si neuvědomovali to, co nám autor předkládá jako velkou moudrost (a netvrdím, že to moudrost není), problém je uvést toto uvědomění do praxe, zapojení se do běhu života při zachování téhle naděje, motivace. Myslím, že hodně lidí si umí uchovat a ve vhodnou chvíli využít kousek svého bláznovství.

Myslím, že kniha je spíše pro lidi ve středním věku a starší, kteří uvizli ve svých rutinách a ani je nenapadne, že by něco mohli změnit, pro středoškoláky, kteří jsou na začátku svého hledání nebo mladé lidi, kteří mají svůj život nějak uspořádaný, ale cítí potřebu změny, nějakého impulzu..ale neřekla bych, že je pro lidi jako Veronika.

Vakalik
Vakalik
04.12.2022 3 z 5

Léčebny a psychiatrické problémy. Po přečtení mám stále pocit, že mi furt nějaká hlubší pointa unikla. Stále hledám u Coelha to, proč je naprostým fenoménem. Kniha zajímavá, čtivě psaná, ale znovu už se k ní nevrátím.

Nofar197
Nofar197
29.11.2022 2 z 5

Kde je Slovinsko? Jihoamerická literatura mě opravdu neoslovuje.

sebevražda zfilmováno psychiatrické léčebny brazilská literatura Slovinsko inzulin astrální projekce

Paulo Coelho
brazilská, 1947
2005  77%Alchymista
2009  81%Jedenáct minut
2000  82%Veronika se rozhodla zemřít
2014  56%Nevěra
2002  73%Poutník – Mágův deník

Kniha Veronika se rozhodla zemřít je v

Přečtených5 582x