Veronika se rozhodla zemřít

od:

Veronika se rozhodla zemřít

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebe... celý text

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/424/veronika-se-rozhodla-zemrit.jpg 4.22087
Série:

A dne sedmého... (2.)

Originální název:

Veronika Decide Morror (1998)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (230)

Přidat komentář
Lil_Pandicorn
předevčírem

Nechápu, co na knížkách od Coelha všichni vidí, ale mě ani trochu nesednou. Snažila jsem se několikrát pár jeho knížek přečíst, bez úspěchu. Vždy jsem knížku odložila a znovu to už zkoušet nebudu.

peliska85
15. srpna

První kniha, kterou jsou od Coelha četla a od té doby jsem nemohla s Coelhem přestat.

Mikik
05. srpna

Strašně zvláštní kniha. Aspoň desetkrát jsem ji chtěla odložit a aspoň desetkrát jsem chtěla být už na konci, abych věděla, jak to dopadne. Na autorův styl si asi budu muset ještě zvyknout, ale určitě to budu zkoušet dál.

marketa.marketa
01. srpna

Kniha mi byla doporučována od několika lidí jako super čtení, ale bohužel musím říct, že za mě zklamání. Do čtení jsem se musela nutit a nakonec ji ani nedočetla. Není to můj šálek kávy.

Murysek
01. srpna

"Všichni jsme to už někdy pocítili." "Všichni jsme tak či onak blázni."

TanjaMarková
22. července

Na mě tato kniha zapůsobila hlavně filozoficky. V podstatě je to takové malé zamyšlení nad životem, společností a bláznovstvím. Myslím si, že každý se někdy v životě cítil podobně jako Veronika a stejně tak jako ona si opět našel cestu k životu.

Leninkka
20. července

Moc mě nenadchla a měla jsem co dělat aby ji vůbec dočetla. K zamyšlení nad životem to opravdu je, ale ne všem kniha sedne.

tereza2627
02. července

k zamyšlení nad životem, kniha se četla velmi dobře

Denííí
01. července

Z počátku mi to přišlo o ničem a měla jsem i mírnou averzi k hlavní hrdince. Tak ve třetině se to ale zlomí a závěr mě dostal, takže doporučuji dočíst. Našla jsem v knize spoustu zajímavých myšlenek.

Jirinamac
25. června

Dalo se předpokládat, že to tak dopadne. Knížka je k přemýšlení, ale žádný trhák to není. Viděla jsem i film ke srovnání a názor jsem nezměnila

HaničkaVodička
07. června

Mne se myšlenkové pochody Coelho dosti zamlouvají a tato kniha mne v tom jen utvrdila. Mám ve svém životě pocit, že toho chci tolik a tolik přečíst a proto nemám čast číst knihy dvakrát, ale tento příběh bych zvládla i podruhé :-).

havranice
07. května

Už je to několik let, co jsem knihu četla, ale vzpomínka na ni je stále živá. Je to kniha s velmi čtivým a svižným dějem, která stojí za přečtení. Lze ji doporučit k četbě některým třeba v danou chvíli zoufalým mladým lidem, co jsou v nějakém mrtvém bodě, kniha má tendenci je nakopnout k životu. Velmi dobře je zde jednáno s tématem sebevraždy - nevyšla, a když si pak Veronika myslela, že přeci jen brzo umře, vedlo ji to k jinému přemýšlení, chování, k objevení autentičtější podstaty sebe sama. Kniha není dlouhá, přitom je dost silná. Mně se líbila moc,ale všimla jsem si, že kniha nemá tendenci líbit se starší generaci - někteří lidé prostě ty popisy masturbace apod. v knihách nemusí a pro některé lidi je tato kniha natolik se vymykající jiné Coelhově tvorbě, že to prostě nedají...Já knihu četla, když mi bylo cca 25 let a řekla bych, že jsem na tuto knihu byla v ideálním věku. Myslím, že lidem o něco zkušenějším se kniha už tak líbit nemusí - sama nevím, jak bych ji hodnotila dnes. Ale tenkrát mě nadchla.

paulariz
22. dubna

Od Coelha jsem zatím přečetla pouze Alchymistu a následně i tuto knihu. Celkově mám velmi ráda, jak autor píše. Umí propracovat text tak, že do něj vloží hromadu filozofických otázek a psychologie, které mne vždy poznamenají. Musím však říci, že mě zatím více zaujal Alchymista. Od jeho přečtení přemýšlím jinak a dělám plno věcí jinak. Nemyslím si však, že autorova díla jsou pro každého, neboť někomu mohou přijít až nudná. Záleží na tom, jak příběh pochopíte.
Teď ale k samotné knize, která mě zaujala už jen tématem, na kterém je postavena. Nápad velmi dobrý, někdy mi však plno věcí nedávalo smysl. Našly se ale i věci, nad kterými jsem se zamyslela a musela jsem s autorem souhlasit.
Zatím je u mne ale velkým konkurentem Alchymista.

PolarBee
18. dubna

Celkem zajimavy namet. Hodne filozofickeho obsahu, ale logika knihy nedava velky smysl. Metoda, kterou doktor zvolil je spis takove scifi nez neco uchopitelneho. A neni to jen tohle, celkovy chod psychiatrie vypada jako takovy tabor, kde si schizofrenici behaji po nocich kde se jim zachce, zadny rad, nebo program, nejvic me asi pobavil utek, ktery se nikdy nestal ani ho necekali. Nektere casti, jako treba astralni cestovani a podobne, me vylozene nudily az k hluboke uvaze k ukonceni snazeni o docteni :)

Veronika je druha kniha, kterou jsem od Coelho cetl, celkove mi prijde jako hodne nadhodnoceny autor a verim, ze pro spoustu lidi je zklamanim po tak velkem ohlasu ze vsech stran.

MorriconeTheGod
17. dubna

Je to méně pitomé (ale pořád dost, i když jinak) a pohádkové než Alchymista, ale zase tomu chybí ten magický realismus (srovnávám s Alchymistou, protože nic jiného jsem od Coelha nečetl a ani už nebudu).

Hecate23
16. dubna

Upřímně řečeno jsem se před čtením této knihy trochu bála, aby nebyla plná planých pseudofilozofických úvah na úkor děje. Nikdy jsem podobné knihy nevyhledávala a už asi ani hledat nebudu neboť v této jsem našla všechno co jsem potřebovala. Dokonce jsem udělala něco co už dlouho ne po přečtení nějaké knihy. A sice zamyslet se nad svým životem a odhodlat se některé věci v něm změnit.

PeťkaW.
28. března

Coelho svými díly nádherně ukazuje, že i o vážných filozofických tématech jde psát schůdnou formou, která je stravitelná pro všechny. Hlavní myšlenka i poselství knihy jsou zpracované dobře a člověka nejedna věta donutí k tomu, aby se nad svým životem zamyslel a řekl si: "Já chci být vlastně taky blázen!" U některé knihy vás zaujme třeba jedna myšlenka, tady jich je nepočítaně...

ViktorieV
20. března

Každý má občas pocit, že se svět zcela zbláznil...

Anna 13
12. března

Kniha o šílenství a bláznovství...

Doporučuji všem, kteří potřebují povzbuzení do života. A samozřejmě všem, kterým se líbí Coelhovo psaní. Veronika se rozhodla zemřít na mne zapůsobila mnohem více než Alchymista a přehodnotila mé dosavadní názory na určité věci.

Velmi poutavá kniha, od které je těžké se odtrhnout, která se velmi liší od všech ostatních knih a ke které patří slovo nezapomenutelná.

Velmi doporučuji. Jednoduše ohromný příběh v brilantním podání.

JustWomen
08. března

Kdo je vlastně blázen a kdo je normální? Kniha o smyslu života, zajímavý děj a nápad.
Druhá polovina se mi opravdu líbila. Bohužel jsem měla problém s tím, že autor se snažil vcítit do postavy ženy a to se mu zase tak moc nepovedlo.

Makaa
06. března

Zřejmě jsem čekala něco až příliš úžasného (a trochu jiný konec :) )... Ze začátku jsem měla problém se začíst. Druhá polovina kniha se mi líbila daleko víc. Některé úvahy a pasáže byly výborné na zamyšlení...

martina.culik
24. února

Měla jsem období, kdy se mi Coelho líbil a v tomto období jsem četla i Veronika se rozhodla zemřít, A ačkoli se hlavní hrdinka (jak název napovídá) rozhodla zemřít, doufala jsem, že to nějak zvládne.

Lenik6277
16. února

Na můj vkus hluboké myšlenky vyjádřené velmi povrchně. I charaktery postav a jejich situace byli popsány tak, že jsem se do nich nedokázala vžít, pochopit je. Možná proto na mě kniha nezapůsobila tak jak jsem očekávala, možná také proto, že jsem v ní nenašla nic, o čem bych už někdy nepřemýšlela. Nevyhovoval mi tedy styl psaní, i když se kniha četla velmi pěkně a rychle. Námět je však zajímavý a věřím tomu, že pro někoho, kdo se o dané téma příliš nezajímá, to může být celkem zážitek.

veru_nedvedova
14. února

Tato kniha mě zaujala svým názvem. Pobavilo mě to hned na začátku, kdy jsem se dozvěděla, že Veronika pracuje v knihovně. Já se jmenuji Veronika a také pracuji v knihovně a vrcholem všeho bylo, když se seznámila s Eduardem. To už jsem se vážně musela zasmát, protože můj přítel se také jmenuje Eduard.
Jinak kniha byla velmi zajímavá a opět to bylo čtení mezi řádky. Takže můj zážitek z knihy byl dvojnásobný. :)

gladya
11. února

Od Coelha jsem četla Alchymistu, zařadila jsem si ho do škatulky "nenadchne ani neurazí". Veronika se mi líbila přece jen o něco víc. Ano, děj byl dost předvídatelný a jsou tam i banální "moudra". A proč tedy dávám poměrně vysoké hodnocení? Přece jen je tam trochu NĚČEHO, proč knížku stojí za to přečíst. Příběhy Veroniky a hlavně některých jejích spolupacientů mě přece jen vedly k malému zamyšlení. Kdo je "blázen" a kdo je normální?

anisek989
11. února

Fajn, ale ten konec mě celkem zklamal. Chtěla jsem tragédii

Terca96
02. února

"Hodně lidí si netroufne milovat právě proto, že je ve hře příliš mnoho věcí, příliš mnoho budoucnosti a minulosti.."

Vinca123
29. ledna

Úžasná kniha, která nutí se zamyslet nad smyslem života!

Luciluc
19. ledna

Komentář obsahuje SPOILER!

Veronika se rozhodla zemřít je první kniha, kterou jsem od Coelha četla. A po přečtení musím říct, že nejspíš i poslední. Coelho je poměrně propagovaný autor, mé dvě dobré kamarádky ho mají v oblibě, tak jsem si od něj chtěla také něco přečíst. Styl psaní nebyl zas tak špatný, ale obsah mě vůbec neoslovil. A to jsem podle názvu a anotace čekala zajímavé počtení. Možná jsem knihu četla ve špatný čas, kdybych ji četla v jiné době, možná bych na ni měla jiný názor.. a nebo taky ne :) Posledních cca 60 stran jsem četla z donucení, chtěla jsem knize dát šanci a udělat si názor až po úplném dočtení. Tak nějak jsem tušila, že dr. Igor Veronice lhal a že nakonec přežije, takže ani závěr pro mě nebyl nijak překvapující..a asi jsem úplně nepochopila smysl této knihy. Abych žila naplno a vážila si života, musím žít ve strachu, že za pár dní umřu? Každý přece ví, že jsme na světě omezenou dobu, každý jednou dříve nebo později zemře.. Veroniku jsem vnímala jako znuděnou holku, která neví co chce. Mě tato kniha bohužel opravdu nic nedala.

JosefW
23.12.2016

Už od počátku mne kniha oslovila a bylo mi tak nějak jasné, že ač vše plně nepochopím, bude se mi to líbil. Inu, nemýlil jsem se. Rozhodně se jedná o zajímavý titul a jsem rád, že jsem se k němu, respektive k ní, když se jedná předně o Veroniku, dostal. Nicméně, plný počet udělit nemohu, ačkoli nad ním silně váhám.

P.S. A jen tak na okraj, nějak jsem začal přemýšlet o dovolené ve Slovinsku. :-)