Veronika se rozhodla zemřít

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424/big_veronika-se-rozhodla-zemrit-xX9-424.jpg 4.13065

A dne sedmého... 2.

Literatura světová, Novely

Vydáno: , Argo

Veronika Decide Morrer, 1998

Kniha Veronika se rozhodla zemřít

Lucie131313
26. listopadu

Úžasná kniha, hodně mě zasáhla, četla jsem ji už před mnoha lety, ale určitě se k ní ráda ještě vrátím.

deauville
09. listopadu

Četla jsem v roce 2007 a pamatuji si, že mě knížka hodně oslovila. Bohužel už vůbec nevím čím a vlastně si ani nepamatuji, o čem příběh byl:-) Buď tedy klepe na dveře strýček Alzheimer, nebo knížka zas až tak dobrá nebyla, jak se mi tehdy zdálo. Ale je mi čtyřicet, chci věřit, že tedy platí varianta b).

helcavo
07. listopadu

Moc krásná kniha, přečetla jsem jedním douškem. Opravdu mě moc bavila a Coelho opět příjemně potěšil. Určitě mohu knihu doporučit všemi deseti. Krásně zasazené filozofické a morální úvahy do čtivého zábavného příběhu. Všechny postavy mi tam byly moc sympatické, i prostředí bylo opravdu docela zajímavé.

pablito

Knížka o tom, co má v životě smysl ... Coelho (mě) nikdy nezklame ...

Danielbooks

Moc mě bavila.

andrea7191

Nezaujala. Myšlenkové pochody mi přišly celkem přitažené za vlasy a velmi naivní. V knize jsem viděla velký potenciál, ale asi by ho, dle mě, musel někdo pořádně využít. Tolik nelogičností a hloupostí v jednom příběhu dal zabrat i mě a to jsem, si myslím, hlava otevřená.

Inka063

Taková řekla bych klasická "coelhovina". Nenásilné podání na základě příjemného vyprávění, nutící k zamyšlení a přemýšlení. Možná, že v roce vydání by mi spadla čelist. Dnes už ale téma zcela známé a mnohokrát popsané. Našla jsem zde málo nového a obohacujícího, přesto tahle útlá knížečka stojí za přečtení, už třeba kvůli popisu zahořklých lidí a srovnání jejich života s hrdiny a šílenci (str. 87, 88, vydání Argo 2021).
"Lidé nechtějí slyšet pravdu, chtějí slyšet to, co je pro ně přijatelné."

Marekh

V roce 2018 jsem přečetl od Coelha knihu ALCHYMISTA, která se mi líbila, i když byla náročnější na četbu a určitě tuto knihu nestačí si přečíst jenom jednou. Po téměř třech letech jsem si vybral další autorovu knihu, a tou je kniha VERONIKA SE ROZHODLA ZEMŘÍT. Knihu hodnotím na 100 %.

V románu autor uvedl, že se léčil několikrát v brazilském psychiatrickém ústavu, o čemž jsem nevěděl, takže tomuto románu to dává větší autentičnost. Hlavní postavou románu je VERONIKA, která se pokusila spáchat sebevraždu, a nakonec skončí v luxusním sanatoriu pro duševně choré, kde se seznamuje s dalšími pacienty – advokátkou, která trpí panickým syndromem, ženou, která trpí depresí a mladým mužem, který trpí schizofrenií. V románu se dočteme o jejich životech a tomu, co bylo příčinou toho, že byli umístění do sanatoria. Román je zasazený do Slovinska. Závěr byl překvapivý.

Námět knihy není jednoduchý na zpracování, ale myslím si, že autor zpracoval toto téma dobře. Kniha byla určitě zajímavá, vybízí čtenáře k zamyšlení. Časem vyzkouším další autorovy knihy.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Šílenství je neschopnost sdělit své myšlenky. Jako bys byla někde v cizí zemi – všechno vidíš, rozumíš tomu, co se kolem tebe děje, ale nedokážeš se vyjádřit a nemůžeš od nikoho čekat pomoc, protože nerozumíš jazyku, kterým se tam mluví.

Nezáleží na tom, kdo říká pravdu, nýbrž na tom, čí slova jsou přijatelná.

Jen se podívej: znova jsem začala mít ráda slunce, hory, problémy – dokonce už ani z toho, že život pro mě nemá smysl, neobviňuji nikoho jiného než sebe. Znovu bych chtěla vidět lublaňské náměstí, cítit nenávist a lásku, zoufalství a nudu, všechny ty obyčejné a hloupé věci, které patří k všednímu dni, ale zároveň dodávají životu půvab. Kdybych se někdy odtud dostala ven, klidně bych byla blázen, protože blázni jsou všichni – a nejhorší jsou ti, kteří o tom nevědí, protože pořád jenom opakují to, co jim přikazují druzí.