Veronika se rozhodla zemřít

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424/big_veronika-se-rozhodla-zemrit-xX9-424.jpg 4.13222

A dne sedmého... 2.

Literatura světová, Novely

Vydáno: , Argo

Veronika Decide Morrer, 1998

Kniha Veronika se rozhodla zemřít

Taťka Hraboš
15.12.2022

Coelho je čtenářskou veřejností i kritiky uznávaný autor. Za studentských let jsem od něj četl Alchymistu, a pokud si dobře pamatuju, kniha na mě měla určitý vliv. Nicméně s Veronikou jsem si tak dobře neporozuměl. Kniha se věnuje závažným otázkám duševního zdraví a nemocí, ale činí to podle mého soudu trochu zjednodušeně, až naivně. Hlavní myšlenka knihy je bezesporu velmi pěkná a zajímavá, ale především některé myšlenkové pochody pacientů a tím spíše pak doktora Igora mi připadaly nereálné. Kromě toho je to psáno takovým zvláštním, místy klišovitým, jindy až školsky neobratným způsobem (ale to může být problém překladu). Za přečtení ale kniha určitě stojí, přinejmenším donutí člověka trochu se zamyslet, třeba i nad vlastním životem, a některé v ní vyjádřené myšlenky stojí za zapamatování.

remeedios
05.12.2022

(+ SPOILER) Kniha se četla velmi dobře a oceňuji především popisný začatek, který je asi docela přesný a umožní ztotožnění s Veronikou. Příběh je hezký, čtivý, ale myslím, že to je právě trochu problém, snaha zarámovat to jako jasně plynoucí příběh se zápletkou a předvídatelným šťastným koncem totiž nedává tolik prostoru filosofickému rozměru knihy. V průběhu jsou hezky formulovány zajímavé a pravdivé myšlenky, které někomu mohou dodat klid a pocit "prozření". Na druhou stranu ve mně s happyendem zůstala nepříjemná pachuť "a co dál?". Až Veronika vystřízliví, bude muset opět pracovat aby si vydělala na život, bude muset řešit byrokracii a snést se zpět do všední reality, jak dlouho jí vydrží nový náboj, který jí zkušenost dala? Myslím, že problém většiny lidí, kteří se trápí, není v tom, že by si neuvědomovali to, co nám autor předkládá jako velkou moudrost (a netvrdím, že to moudrost není), problém je uvést toto uvědomění do praxe, zapojení se do běhu života při zachování téhle naděje, motivace. Myslím, že hodně lidí si umí uchovat a ve vhodnou chvíli využít kousek svého bláznovství.

Myslím, že kniha je spíše pro lidi ve středním věku a starší, kteří uvizli ve svých rutinách a ani je nenapadne, že by něco mohli změnit, pro středoškoláky, kteří jsou na začátku svého hledání nebo mladé lidi, kteří mají svůj život nějak uspořádaný, ale cítí potřebu změny, nějakého impulzu..ale neřekla bych, že je pro lidi jako Veronika.

Vakalik
04.12.2022

Léčebny a psychiatrické problémy. Po přečtení mám stále pocit, že mi furt nějaká hlubší pointa unikla. Stále hledám u Coelha to, proč je naprostým fenoménem. Kniha zajímavá, čtivě psaná, ale znovu už se k ní nevrátím.

Nofar197
29.11.2022

Kde je Slovinsko? Jihoamerická literatura mě opravdu neoslovuje.

nevermore3
17.11.2022

Po Slečně Chantal a Záhiru, mám pocit, že Veronika byla lepší, nicméně... Vyústění s doktorem až trapně předvídatelné.

Navíc já tomu Coelhovi už po Alchymistovi (ten mi přišel kdysi opravdu fajn) prostě tak nějak nevěřím. On vysloví tezi, pak na to práskne nějaký příměr, přirovnání z historie, a následně si to podobností sám potvrdí. Čtenář si pak pravděpodobně má říct: aha, to už bylo i v bibli/za krále/za císaře/stalo se dozajista v latinské Americe, na tom něco bude.

Coelho není "ďábel", možná že to je jen lišácký vykuk s dobrým marketingem :) Jsou však i větší čímani.

coolpet.CP
06.11.2022

(+ SPOILER) Má první kniha od Coelha a musím říct že se mi moc líbila. Bylo tam hodně zajimavých myšlenek které si budu pamatovat.
U Veroniky jsem se bála špatného konce a on to byl nakonec šťastný konec což mi přišlo fajn. Přála jsem jí to, po tom co si ušla za cestu k porozumění, že život stojí za to žít a ne si ho vzít.

Anastazie0810
17.10.2022

Troufám si říct, že je to jedna z nejlepších knih od autora. A o čem je ? O společnosti a jejím vnímání toho co je normální a co ne. Je o lásce a o lidech. Ale nejvíc je o vůli žít.
Našla jsem se v mnoha větách a i přes to že je to krátká kniha, četla jsem ji dlouho, protože jsem vnímala každé slovo.
Doporučuju!

Andi
30.08.2022

Konečně jsem po dlouhé době a několika mezi-knih (od autora) narazila na něco pořádného. Totiž, všechny jeho knihy se mi líbily, ale tahle je po Alchymistovi druhá TOP.