Veronika se rozhodla zemřít

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424/veronika-se-rozhodla-zemrit-xX9-424.jpg 4.22849
Série

A dne sedmého... 2.

Žánr
Literatura světová
Vydáno, Argo
Orig. název

Veronika Decide Morrer, 1998

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (380)

Kniha Veronika se rozhodla zemřít

Přidat komentář
Percabethka
29. září

Pointa se mi líbila, ale stejně jako například u Čtyř dohod mi přijde, že jde prostě o soubor obecně známých pravd, u kterých autor předstírá, že jde o něco nového a objevného...
Co se děje a stylistiky týče, není moc co chválit. A pak mi vadily soustavné sexuální narážky a Coelhův názor na ženy.
Alchymista a Veronika mi stačili a už od něj nic dalšího číst neplánuji...

IVANA143
24. září

Desať rokov mi trvalo, než som sa k tomuto autorovi dostala, a som sklamaná. Veľmi chválim myšlienku. Chápem, čo nám autor chcel povedať. Chápem, že to niekomu mohlo pomôcť. Verím, že kniha otvorila spoločnosti témy, ktoré sa v tej dobe asi úplne nerozoberali, respektíve ich ukázala z inej perspektívy. V dnešnej dobe však nájdeme podľa mňa lepšie knihy s takýmito témami. Nepáčil sa mi vôbec autorov štýl písania, nebolo to vôbec pútavé. Čakala som, že tie zaujímavé myšlienky a názory, ktoré tam padali, budú zabalené do premyslenejšieho/ prepracovanejšieho deja.


tazmania.e13
12. září

Za mě jedna z lepších knih autota :)

ddkk
18. srpna

Především musím napsat, že nejsem bůhvíjaká Coelhova fanynka. Ale Veronika mne uchvátila. A také osudy dalších postav, především Zedky a Eduarda. Velmi uvěřitelné a inspirativní v tom nejlepším slova smyslu. Je vidět, že Coelho přesně věděl, o čem píše, koneckonců, v prostředí léčebny sám strávil docela dost času...

Úvahy nad tím, co a kdo je v tomto světě vlastně normální, nejsou určitě nijak objevné, ale v prostředí Villete dostávají úplně jinou dimenzi:

"Co je to opravdové já?"...
"To je to, co jste, ne to, co z vás udělali..."

"Co je to realita?"
"To je to, na čem se shodla většina lidí. Ne nutně to nejlepší nebo nejlogičtější, ale to, co se přizpůsobilo obecnému přání. Vidíte, co mám na krku?"
"Kravatu."
"Správně. Vaše odpověď je logická a odpovídá přístupu zcela normální osoby: kravatu! Šílenec by ale řekl, že mám na krku nějaký barevný, směšný, zbytečný a složitě uvázaný kus látky, který mi nakonec ještě omezuje pohyb hlavy a nutí mě k větší námaze, chci-li dostat do plic vzduch..."

Samotný Veroničin příběh, její rozhodnutí zemřít a pak poznání, že její smrt je stejně nevyhnutelná, i změna jejího přístupu k životu, jsou úžasné. A přenosné, jak je vidět na příbězích jejích spolupacientů:

"Vědomí smrti v nás podnítí vůli k životu..."

Dávám plný počet a doporučuji.

Stani95
14. srpna

Moje první přečtená od Paula Coelho. Nebylo to špatný, některé pasáže velmi zajímavé, někdy jsem chtěla přeskakovat. Musí být vhodná nálada na to "filosofování". Někdy v budoucnu zkusím jeho další knihu.

EvikU.
10. srpna

(+ SPOILER) Moje druhá audio kniha. Musím říct, že soustředění se na četbu je kniha od knihy lepší. Pořád mám radši vzít si knihu do ruky. Už ale občas poslouchám audio nebo večer čtu v posteli e-knihu, abych nerušila dceru.

Zpátky ke knize. Kniha byla zajímavá. Poučná i "bláznivá". Fandila jsem Veronice, aby zase našla touhu žít. I postava Eduarda a Mary se mi líbila. V podstatě i doktor Igor byl svým způsobem zajímavý.


SPOILER: Škoda, že se Veronika nedozvěděla pravdu. Ale možná je to tak i lepší. Bude žít každý den naplno jako by byl její poslední. Doporučuji.

konicekbily
05. srpna

Zvláštní způsob jak nahlížet na otázku života a smrti je obohacen spoustou autorových osobních myšlenek! Na příběhu mladé ženy a několika dalších osudů rozpitvává příčiny a následky chorobných psychických selhání. Nastiňuje i způsoby možné léčby a přichází k závěru, že každý se musí se svým životem vypořádat po svém.

jeani001
29. července

Knihy Paula Coelho mi byly z mnoha stan doporučovány jako "skvělá četba s tou pravou hloubkou."
No abych byla upřímná, já v knihách žádnou hloubku nenalezla, přišla mi naopak neuvěřitelně plytká, plná klišé a otřepaných frází. Hlavní hrdinka mi byla vrcholně nesympatická a celkově mě četba nudila.
Omlouvám se autorovi, ale nedoporučuji.

1 ...

Doporučujeme

Obratník Raka
Obratník Raka
Slitování
Slitování
Farma zvířat
Farma zvířat
Křídla
Křídla