Veronika se rozhodla zemřít

Veronika se rozhodla zemřít https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424/bmid_veronika-se-rozhodla-zemrit-xX9-424.jpg 4 3403 450

A dne sedmého... série

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Argo

Veronika Decide Morrer , 1998

Fiddis
04.03.2021 4 z 5

Tenká kniha se silným příběhem a s pár tématy k zamyšlení. A ten konec, ten mě dostal.

JaniMa
02.03.2021 3 z 5

Tato knížka mě tak dlouho pronásledovala, až mi to nedalo a ukrojila jsem pro ni ze svého času. Teď jsem na rozpacích.
Byly tam zajímavé úseky. Autor nabídl netradiční pohled na svět. Přesto si po přečtení nepřipadám o nic bohatší. Žádné WOW, motivace ani inspirace do života, kterou bych od takové knihy čekala.
Není to špatné dílo, jen je asi určené pro někoho jiného.

D.V.Spudil
01.03.2021 3 z 5

O té hlavní dějové lince jsem už věděl dávno, kdysi jsem o tom slyšel a mám dojem, že jsem snad viděl i kousek filmu. To konkrétně je skvělý nápad a je i celkem dobře pojatý, ale nějak moc dvakrát se mi ta knížka nelíbila. Zatím jsem od Coelha narazil na jedinou knížku, která by se mi hodně líbila, a tato to není.

Pavlína197
16.02.2021 4 z 5

Dlouho jsem se chystala přečíst si něco od Coelha a přišla mi do ruky tato kniha. Příběh je zajímavý, styl poněkud strohý, dobře se čte, najdeme tu pár základních životních mouder. Ale působí to na mě, jakoby kniha byla napsána právě a jen kvůli nim.

Bafy
12.02.2021 4 z 5

Kniha z netradičního prostředí, zajímavým a někdy zbytečně kostrbatým způsobem sděluje různé myšlenky, poselství či životní postoje ..... a přitom je to tak jednoduché. Vše má člověk ve svých rukou, respektive v hlavě :-)

Šebestová3
29.01.2021 4 z 5

Můj první Coelho a zrovna s krásným poselstvím, že právě vědomí blížící se smrti nám dává největší motivaci a chuť do života.

AndrejNG
08.01.2021 4 z 5

Kniha měla zajímavou gradaci. Příběh byl poutavý. Mohu za sebe doporučit.

VeruMalfoy
04.01.2021 5 z 5

Nádherná kniha o smysluplnosti života. Sice jsem nečetla první díl série, třeba někdy, ale myslím, že to nevadí. Tato kniha ukazuje, že vždy, i když už nechceme vážně dál žít, můžeme z ničeho nic nalézt smysl života. Právě třeba vidina blízké smrti nám k tomu mnohdy pomůže.

LussyP
04.01.2021 4 z 5

Nebýt konce, bylo by to na 5 hvězdiček, ale při posledních stranách jsem chtěla knížku hodit o zeď.

Jinak se mi knížka líbila, vadily mi velmi časté odbočky od příběhu i tématu a je zvláštní knihu nedělit na kapitoly. Příběh je zvláštní, ale líbil se mi i když občas byl dost klišé.

RonnieSmithx
26.12.2020 5 z 5

„Čím šťastnější mohou lidé být, tím jsou nešťastnější.“

Nádherná knížka.

veriszv
22.12.2020 4 z 5

Je to takové pomalé zamýšlení se nad životem a zajímavých myšlenek tu najdete opravdu spoustu. Nicméně si myslím, že kniha určitě nesedne každému. Pokud máte rádi jednu akci za druhou, tak se jí raději vyhněte. Naopak, pokud vás láká trocha toho filozofování a zamyšlení se nad životem, mohla by se vám líbit. Pro mě to bylo zajímavé vystoupení mimo moji čtenářskou komfortní zónu

mataaskorice
04.12.2020 2 z 5

Dost depresivní čtení. Mám ráda knihy, které mě zasáhnou moudrými myšlenkami. Coelhovi to prostě ale nějak nevěřím. Ta mise vychrlit na čtenáře horu pravd a snad ho i nějak formovat k lepšímu já je u Coelha tak prvoplanová, že mi přišlo, že studuji školní řád, sbírku zákonů, katechismus nebo nějakou jinou pravidly a poučkami naditou knihu. Od Coelha jsem jako první četla Rukopis nalezený v Akkonu, který mě docela zasáhl, koupila jsem si tedy od téhož autora Alchymistu a Veroniku a nic. Sice je mi jasné, o jaké poselství tu mělo jít, ale ta forma sdělení se mi prostě nelíbí. Účinek knihy tkví maximálně v tom, že depresivno, ponuro a chmurno přelezlo i na mě.

animovanej medv
02.12.2020 5 z 5

Tato kniha má tolik přesahů, myšlenek a metafor, které jsou hodny zapamatování, že už teď mi je jasné, že tuto knihu musím zařadit mezi knihy, které je potřeba si čas od času přečíst. Snažím se tento seznam udržovat krátký, je to tedy velká čest, pro tuto knihu, že jí tam zařadím.
Jako křesťana mě velmi bavila obhajoba Adama a Evy. A vlastně by mě zajímalo, jak by tento soudní spor dopadl.
Líbil se mi výklad doktora o hořkosti a se smutkem jsem si uvědomila, kolik hořkých lidí znám.
Líbil se mi už tolikrát omýlané téma o tom, že blázni jsou blázni jenom proto, že někdo rozhodl o tom, co je normální a oni do té kolonky nezapadají.
Tedy jestli váháte, neváhejte a přečte si, co se Vám bude z knihy líbit. Určitě tam něco naleznete :)

Jehumaja
26.11.2020 2 z 5

Moc teda nevím, co na kniza ostatní vidí. Pro mě bylo těžké byť jí jen dočíst.

Hebrey
11.11.2020 5 z 5

Ale jo, dávám pět hvězd. Místy jsem váhala, jestli knize jednu nesebrat. Je tam pár detailů, které mi tak úplně nesedly. Ale v zásadě se mi kniha líbila, má děj i myšlenu a já mám ráda, když je kniha ještě o něčem jiném, než jen holý příběh. Veronika je tak trochu alegorií současného světa. Až na těch pár drobností skvělá kniha.

splaty
08.11.2020 5 z 5

Kniha má mnoho hlubších myšlenek, odehrává se na pozadí, které je mému duchu blízké. Veronika nemá smysl života, tak s ním chce skoncovat. Kdo by nepřehodnotil život, kdyby věděl, že mu zbývá jen pár dní?
Na otázku: "Co byste udělali jako první, kdybyste věděli, že vám zbývá týden života?", kterou jsem po dočtení položila kolegům v práci, jeden bez přemyšlení vykřikl: "Konečně bych se najedl, už žádné ketodiety!"
A co byste udělali vy? Myslím, že Veronika zvolila správnou cestu z variant, které se nabízely.

".. co je to opravdové já?" přerušila ho Veronika. "To je to, co jste, ne to, co z vás udělali."

Tizi
03.11.2020 1 z 5

Tak za mě určitě ne, pane Coelho, a to z několika důvodů:

1) Moudra, která ze sebe sype na každém rohu každá z postav, jsou možná rádoby obohacující, ale nefunguje to. Takhle nikdo nemluví. Coelho nechává postavy říkat to, co si sám myslí a nic navíc. Postavy jsou proto plytké a často jsem nevěděla, jestli mluví Mari nebo Zedka, protože to bylo ve skutečnosti úplně jedno.

2) Není na místě moralizovat o světě duševních chorob jen díky tomu, že jsem sám v léčebně (a s duševní chorobou) nějaký čas strávil. Protože ten svět je rozsáhlý a nedá se zjednodušovat tak, jak to dělá Coelho. Zvedají mě ze židle jeho představy, že deprese je způsobena nízkými ambicemi a tím, že se snad člověk málo snaží. A vůbec všechny jeho jednoduché recepty na šťastný život. Neříkám, že nikdo takový není a že by to spoustě lidem nepomohlo, ale Coelho zobecňuje a jeho léčebna, resp. lidé v ní, jsou na hony vzdálení realitě. Nepomáhají zrovna dvakrát obrazu deprese (a jiných poruch) ve společnosti jako něčeho, za co si může člověk sám.

3) Ve způsobu zpracování sexuálního uvědomění by mohl Coelho soutěžit s Kingem.

Percabethka
29.09.2020 1 z 5

Pointa se mi líbila, ale stejně jako například u Čtyř dohod mi přijde, že jde prostě o soubor obecně známých pravd, u kterých autor předstírá, že jde o něco nového a objevného...
Co se děje a stylistiky týče, není moc co chválit. A pak mi vadily soustavné sexuální narážky a Coelhův názor na ženy.
Alchymista a Veronika mi stačili a už od něj nic dalšího číst neplánuji...

IVANA143
24.09.2020 2 z 5

Desať rokov mi trvalo, než som sa k tomuto autorovi dostala, a som sklamaná. Veľmi chválim myšlienku. Chápem, čo nám autor chcel povedať. Chápem, že to niekomu mohlo pomôcť. Verím, že kniha otvorila spoločnosti témy, ktoré sa v tej dobe asi úplne nerozoberali, respektíve ich ukázala z inej perspektívy. V dnešnej dobe však nájdeme podľa mňa lepšie knihy s takýmito témami. Nepáčil sa mi vôbec autorov štýl písania, nebolo to vôbec pútavé. Čakala som, že tie zaujímavé myšlienky a názory, ktoré tam padali, budú zabalené do premyslenejšieho/ prepracovanejšieho deja.

tazmania.e13
12.09.2020 4 z 5

Za mě jedna z lepších knih autota :)

sebevražda zfilmováno psychiatrické léčebny brazilská literatura Slovinsko inzulin astrální projekce

Paulo Coelho
brazilská, 1947
2005  77%Alchymista
2009  81%Jedenáct minut
2000  82%Veronika se rozhodla zemřít
2014  56%Nevěra
2002  73%Poutník – Mágův deník

Kniha Veronika se rozhodla zemřít je v

Přečtených5 611x