Básně 1974–1978: Láska je pes

Sbírka básní dnes již kultovního autora.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11256/basne-1974-1978-lask-11256.jpg 4.2291
Poezie

Vydáno: , Pragma

Love Is a Dog from Hell, Poems 1974–1978, 1977

Kniha Básně 1974–1978: Láska je pes

Massek

Jako student jsem ty básně žral, fascinoval mě ten divoký svět chlastu, sexu, dostihů a sprosťáren. Teď už z toho nejsem tak bezmezně nadšený, ale pořád se to čte dobře, Bukowski zkrátka uměl postihnout ten hmatatelný život ulice.

osamělý pes
jdoucí po rozpáleném letním
chodníku
vypadá, jako by měl moc
deseti tisíc bohů

terezarath

Klasický Bukowski. Zhnucení životem, snaha šokovat a samozřejmě jeho "fantastický" vztah k ženám a alkoholu. Sbírka je velmi povedená, některé básně lepší než jiné. (Jak už to tak bývá u každého básníka.)
Jediná škoda je, že sbírka ztrácí své kouzlo díky českému překladu. V angličtině mi jeho básně přijdou tak nějak ucelenější a smysluplnější. Tedy, do té míry, do jaké je to u Charlese možné.

ozzak

skvělá poezie od legendy Charles Bukowski doporučuju

ZÓNA
28.08.2020

Probírám se jimi celý den.
Čtu si upřímnost pana Bukowskiho a přemítám nad vulgaritami a banálnostmi, které vložil na papír.
Pár básní je vskutku podařených, ale spočítal bych je na všech prstech, které mám.
Ostatní je balast, který nezaujme. Příznivci Bukowskiho samozřejmě udělají z každé básně téměř epos. Spoustu básní na toto označení téměř kandiduje. S jistým nadhledem, pochopitelně.
Bukowski je králem sprostoty a činí vztahy k ženám živočišnými.
Přesto jsou jeho básně nesmrtelné, protože je umí neodolatelně podat.
Na tuto sbírku jich bylo použito nicméně velice málo...

Kleinbauer
08.06.2020

Bukowski je výborný beletrista, ale především uhrančivý básník, který své emoce nehalí do krasopisu a lyrické poetiky, ale bez příkras doslova střílí slovy, neurvale, surově, o to upřímněji a opravdověji, odhaluje bez skrupulí vše lidské až na dřeň. Jeho poezii lze buď milovat nebo zatratit. Asi není nic mezi tím, buď připustíte způsob jeho nahlížení světa a je Vám blízký nebo s nelibými pocity knihu odložíte.

niknikita
29.01.2020

Syrové, někdy vulgární a živočišné jsou básně Charlese Bukovského. A stejně v nich dřímá bohatá a citlivá duše tohoto rebela...

..."tak obrovská osamělost je na tomto světě
že ji můžeme spatřit v pomalém pohybu
hodinových ručiček.

lidé tak znavení
zmrzačení
láskou nebo nedostatkem lásky."

Velekněžka
21.01.2020

Poprvé v životě by zaplatil včas nájem,
nemusel by po kočce olizovat misku,
kdyby si byl jistý, že neklesne náš zájem,
zašel by i na oběd (na pivo a whisku)…

Ženský co dřív nechtěly, by provedly ho rájem,
měly by ale přijít pro jistotu dnes,
to kdyby zítra v dostizích projel ten svůj nájem,
ať radši ví do čeho jdou - Láska je pes…

Shindo
14.10.2019

Po niekoľkomesačnej pauze, kedy som už mal Bukovych kníh plné zuby som siahol po tomto. Celkom dobré osvieženie, prečítané behom jedného dňa.

Niektoré básne ma iritovali, všade samé kurvy, sex a chlast. Čo ale od Buka čakať.
Naproti tomu, mnohé iné vo mne zarezonovali - pocity beznádeje, hľadanie správnej ženy uprostred samých kuriev, púť životom, ktorý vás zatiaľ fackuje ako na bežiacom páse.

Znova som sa presvedčil o tom, že Bukov štýl irituje, no predsa len ma niečo do seba. Niečo kruto úprimné.