Charles Bukowski

americká, 1920 - 1994

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Nová kniha

O pití

O pití - Charles Bukowski

Ženské, kočky, psaní, hudba. A pití. Tohle všechno se vybaví každému čtenáři Charlese Bukowského; každému asi v jiném pořadí. Po tematických antologiích O kočkách a O psa... detail knihy

Komentáře (42)

Vendula897
Vendula897
16.05.2023

Já toho Bukowskeho prostě žiju ..miluju, nenávidím, nadávám u jeho knih jak neznaboh, přitom cítím lásku ..k životu, k sobě, k lidem...nechme pravdu být ..a žijme...žijme tak, aby nám samotným ze sebe nebylo špatně...věřím, že by mi sám Bukowski teď řekl...žijte tak, abyste se sami ze sebe nepoblili...

Hanina89
Hanina89
20.12.2022

Zbožňuju ho :)


ozzak
ozzak
03.04.2021

výborný americky autor který popsal život v USA z pohledu obyčejných lidi

Medunkavera
Medunkavera
22.08.2020

Nic se neděje, paní sieno. Neomlouvejte se. To je v pořádku. Chyba byla na mojí straně.

Já občas obdivuji lidi, kteří na sebe něco prozradí, ale určitě mě neovlivní - nedělám to, co oni.
Pokud to neuznám za vhodné, nepokouším se někoho napodobit. To v žádném případě.

siena
siena
22.08.2020

Medunkavera, promiňte, já se jen zeptala, jsem netušila, že tím překročím nějaké hranice. Jinak, já rozumím. Jen mne zaujalo, Vaše, chtěla jsem také napsat, pak si to rozmyslela, a pak přesto napsala. Prosím, nehledejte za tím vůbec nic jiného.

Medunkavera
Medunkavera
22.08.2020

Paní sieno, Váš dotaz mě zaskočil. Nejsem mistr v takzvaném odpálkování odpovědí. Myslím, že se tomu říká slovní ping-pong. Tak v tom teda mistr nejsem, ale obdivuji to. Obdivuji, když někdo dostane otázku, okamžitě má připravenou odpověď. To fakt teda obdivuji.
Ale.. budu se snažit Vám odpovědět.

Já to napsala špatně, že mám v kalendáři lidi, kteří mě ovlivnili.
Mám tam jen ty, co mi byli vzorem: Maminku, tatínka a všechny, co jsou mi blízcí a všechny, ze kterých jsem si mohla něco vzít.

Ale mám tam i ty, které obdivuji, že byli upřímní a že napsali a prozradili na sebe to, že žili jinak.

siena
siena
22.08.2020

Medunkavera, mohla bych se zeptat, proč? A proč nyní tento komentář? Celkem zajímavý postoj, takže jsem jen čistě zvědavá.

Medunkavera
Medunkavera
22.08.2020

Ano. I já jsem sem v neděli chtěla napsat, abychom si připoměli narozeniny
Charlese Bukowskiho.
Mám v kalendáři napsané všechny lidi, kteří mě nějak ovlivnili.
Ovlivnili mé myšlení, pohled na svět, líbí se mi.
Ále pak jsem si to rozmyslela..

Hamec
Hamec
16.08.2020

ČT24 , 16.8.2020
Věčný vyhnanec Bukowski by se dožil stovky, jeho odkaz čtenáře stále láká
https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/3160785-vecny-vyhnanec-bukowski-se-dozil-stovky-jeho-odkaz-ctenare-stale-laka

sioux
sioux
10.01.2020

Miluji Bukowského.
První nebo poslední nebo jediný americký autor, který dokázal popsat realitu života tak jak je. Se šarmem, elegancí, vtipem a bravurou.
Kdyby natočil americký film, tak by se tam určitě "nešukalo v podprdách" a ženský by nebyly jak po několika letech v koncentráku a chlapi by nevypadali jak fitnes trenéři po několika letech na steroidech.
Howgh!

Placinecka
Placinecka
19.09.2019

Jen Bukowksi dokáže psát o svých dlouhých nehtech, kterými zadrháva v noci o prostěradlo. Nejde jeho tvorbu nemilovat!

Chingiz
Chingiz
03.02.2019

Myslím, že bol komunista, len o tom nevedel. Mal sa narodiť skorej, mal sa kmarátiť a škriepiť s Leninom. A mal sa poznať s Mináčom.

JancaMia
JancaMia
26.01.2019

Jo byl a je svůj a tehdy si vydobyl určitou autoritu a to i přes to že to byl ochlasta, rváč a děvkař, nicméně jeho sarkastická syrovost je právě to kouzelné a je příjemné poznání že tehdy v šedesátých letech pohrdal Hemingweiem i Kerouackem . Nicméně v mým očích je to král , protože přes tu sprostou syrovost se najde ta životní pravda .. koneckonců Henry Chinasky z poštovního úřadu by mohl vyprávět ...

Medunkavera
Medunkavera
11.11.2018

Charles Bukowski podruhé.

Nápis na jeho náhrobku sděluje: "Don´t Try"
(Nesnaž se)

Citáty:
"Nemůžeš se pokoušet. Je to důležité, nesnažit se, ale čekat. A když se nic neděje, čekej dál. Je to jako štěnice vysoko na stěně. Čekáš, až přijde k tobě. A když se přiblíží dost blízko, plácneš rukou a máš ji."

"To, co je mimo nás, není zdaleka tak důležité, jako to, co je v nás.
I když s tím, co je mimo nás, musíme pochopitelně také žít."

"Báseň je způsob, jak zachránit duši před explozí."

"Bolesti mám plnou nádrž."

"Čím míň věříš v život, tím míň máš co ztratit."

"Co si takhle konečně přiznat, že nejdůležitější není pravda - mnohdy je důležitější nechat pravdu být."

"Nejlepší člověk je ten, který mně obdaří svojí nepřítomností."

"Přinesla jsi mi to. Až si to budeš brát, udělej to pomalu a hladce.
Udělej to, jako bych umíral ve spánku, místo v životě."

"Ženy odjakživa přitahuje lež. Natolik, že se za ni časem provdají."

"Láska usychá rychleji než sperma."

"Možná největší výdobytek člověka je jeho schopnost umírat."

"Umírám a přitom nemám žádnou nemoc.
Umírám na existenci tak chladnou, že nestojí za námahu."

"Smrt je vítězství.
Jsem mrtvý, mrtvý, MRTVÝ!"

horkosladka
horkosladka
25.10.2018

Starý prasák a ochlasta s citlivou duší.

Medunkavera
Medunkavera
21.02.2018

Líbí se mi, protože se nesnaží nám Všem zalíbit. Nedělá ze sebe někoho lepšho, než je. Je prostě takový, jaký je. Odhaluje se nám úúplně, úplně do poslední nitky, donaha.
Svým vyjadřováním říká: "Jo. Sem ochlasta. Jsem kurevník a dělám si, co chci."
Občas se mi při čtení jeho knih udělá špatně, ale přesto mně jeho tvorba přitahuje.

Reacher
Reacher
25.12.2017

Bukowski dokázal celý svět přesvědčit, že je Chinaski se vším všudy... Rváč, alkoholik, chlap, který vám ve vteřině přebere ženskou a pak filosofuje nad právě vysraným hovnem. Charles, ten milovník klasické hudby, dostihů a samoty, rozervaný introvert, to zkrátka dokázal za pomoci svého vypravěčského talentu, fantazie a té správné míry přesvědčivosti. Díky mu za to :)

Shindo
Shindo
11.12.2017

Človek bitý životom, ochlasta, kurevník a vášnivý fanda dostihov? Možno áno, možno nie, závisí od pohladu.. Buk mal ťažký život, čo sa odrazilo v jeho tvorbe, možno aj preto si mnohokrát nekladie servítku pred ústa a nemazná sa s čitateľom rovnako, ako sa život nemaznal s ním samotným.

Darknessfriend
Darknessfriend
19.09.2017

Svet patri tem co se neposerou uzasny autor povidek, basni, ze zivota.

Melancholie
Melancholie
24.08.2017

Bud ho milujete nebo nenávidíte. Nic mezi tím.

oskar1091
oskar1091
13.09.2016

Je zvláštne čítať komentáre o Bukowskom,.s údivom pozorovať ako ho ľudia vnímajú.Od všeobecne zažitých a prijatých klíšé, cez hlboký odpor k perverzite / ktorou sme sami priťahovaní /.Tiež ktosi hodnotí jeho dielo ako nudné a samotného spisovateľa ako nie príliš dobrého. Ktosi pozitívne vníma časť jeho diela, niekto sa hlási k Bukowskému ako k dobrému spoločníkovi z mladosti., ale teraz už "vyrástol".Samozrejme je tu aj pár kladných hodnotení. Mám pocit, že by bolo veľmi jedoduché všetky názory konfrontovať s úryvkami z jeho kníh. A verte mi starý Buk by z tých konfrontácií vždy vyšiel víťazne. Minimálne ako morálny víťaz, ale dovolím si tvrdiť, že by Vás na 99 percent usadil knokautom. A aj keď mám k hazardu hodne ďaleko, rozhodne by som si na starého pána vsadil a to aj keď je už pár rokov po smrti.Ľudia totiž v jeho knihách čítajú sami seba. Uznávam môžete pľuť na zrkadlo, ale vyhrať nad ním ? V skutočnosti len pohŕdate vlastným obrazom. Jasné môžete zrkadlo rozbiť, ale podľa ľudovej pranostiky Vám to prinesie 7 rokov nešťastia. Váš obraz sa však kvôli tomu nezmení. A Bukowský je zrkadlo. Zrkadlo Vašej duše a že zachytáva aj temnú stránku, nuž...Naozaj ho mám rád, milujem ho ako môže heterosexuál blížiaci sa k päťdesiatke milovať starého veľmi múdreho a života znalého chlapa. A ako spisovateľ a básnik je lepší ako si to o ňom my všetci myslíme. Lepší, ako nám vlastné ego dovolí priznať. Patrí k elite, spisovateľskej super triede a môžme mu vyčítať čokoľvek, len rozšírime jeho legendu a postavíme mu pomník.Patrí medzi mojich najobľúbenejších a mám ho v srdci kdesi spolu so Sándorom Máraim. Aj keď som medzi komentármi našiel aj veľmi pozitívne hlasy, nikto tu o pánovi Bukowskoskom nepísal čisto v superlatívoch. To ma motivovalo pridať koment. Každému kto chce a zaslúži si to, môžem všetky jeho knihy len odporučt! Teda ak je na môj názor niekto zvedavý...

ADIO45cz
ADIO45cz
30.12.2015

Bukowski je v klidu, ale osobně mi od něj sedí víc povídky, delší prózy mi připadají poměrně zdlouhavé a prázdné, viz. zrovna Poštovní úřad...I když k některým částem se rád vracím :)

jaroslaf2941
jaroslaf2941
15.12.2015

geniálně prostý autor, který podstatně určil a definoval formu mého dospívání. Když mi bylo 14, přistoupil ke mně otec se slovy: "Už máš na to věk, tak čti," a daroval mi knihu Všechny řitě světa i ta má. Zpočátku jsem byl zaskočen, ale pak se v surrealistické perverznosti Bukowského díla začal neskutečně vyžívat. Jeho nejsilnější momenty dle mě patří k tomu, když se pustí do žánru sci.fi. "Nitroždímačka," "Tudy se nejde do ráje," a koneckonců i "Láska za 17,50," jasně překročily Bukowského stín, převážně pornografického autora. "Tak mám spíchnout rychlovku za litr nebo vyrazit na dostihy? Zas budu psát o orgiích, které skončí mordem všech zúčastněných....Ale jak chtějí, mně to radost nedělá..."

Daniel.F
Daniel.F
02.12.2015

Miluju Bukowského! Jeho styl psaní je mi nesmírně blízký. Dá se říct, že on a Irovský (takový český Bukowski) jsou mí nejoblíbenější spisovatelé, které jsem doposud četl.

MarianP
MarianP
25.09.2015

Jeden z najdôležitejších spisovateľov, ktorý otvára ľuďom oči. Jeho poviedky a básne sú urážlivé, preto je kontroverzný a mnohými nenávidený. Kto však pochopí vo co gou, začne jeho slová milovať...

-Nikola-
-Nikola-
09.06.2015

Tento autor mi hýbe žlučí. Je nechutný, ale naprosto jsem mu propadla. Hlavně jeho veršům. Některé básně je lepší ponechat bez komentáře, ale ten osobitý styl musí být oceněn! V anotaci jedné sbírky básní jsem se dočetla, že "z básní dýchá klid a umění vychutnat si život." Tak tyto slova ve spojení s básněmi Bukowského mě celkem rozesmálo.
Pro milovníky tohoto básníka přikládám odkaz videa z youtube.com, kde Bukowski předčítá své básně publiku. Sám tvrdí, že básně píše, ale pak už je nečte. K těmto sezením ho přesvědčil finanční obnos, který za ně dostávál.
I když neovládáte jazyk anglický, tak si možná rádi povšimnete vystupování Bukowského na veřejnosti. Cigareta musí hořet a diváci ho povzbuzují v pití alkoholu. Takže je to spíše o poslouchání opileckých řečí.
Toto chování mi přijde naprosto nemístné, nevkusné a nepřijatelné. Přesto se k jeho veršům neustále vrácím. Prostě jsem jim podlehla!
https://www.youtube.com/watch?v=QB6IyLTvB7M

itemka
itemka
01.03.2015

Myslim, ze jeho muzete bud milovat nebo nenavidet :) uprimne mne do jiste miry fascinuje. Hrde se hlasim ke skupine dychtivych ctenaru jeho ,,del,, doporucit muzu, ale cestu si k nemu uz musi najit kazdy sam...mne dostal svou basnickou sbirkou láska je pes

puml
puml
13.02.2015

Bukowski je jako rána pěstí na solar, kterou si občas každej zaslouží. Osobně mi víc sedí rozhovory s ním, než jeho samotné dílo. Neřekl bych, že je to nijak zvlášť dobrý spisovatel, ale není to pozér. Psal to, co žil, a to není málo, ale řekl bych, že kvalita dost kolísá. Do konce jsem přečetl jen tři knížky a všechny tři jen z povinosti. Děj se většinou točí kolem pár klasických autorových témat jako srdcerváčství, práce, ženský, dostihy, šméčka a levárny, chlast a různý podoby sexu a magoření.

Myslím, že Bukowski je do velké míry proslulý díky svému vypravěčskému talentu, kdy dokázal pohotově odpovědět a s neuvěřitelným nadhledem glosovat prakticky cokoliv (i to o čem věděl houbelec) a vytvořit dojem "zenového mistra" usazeného v gauči s lahváčem, který má odpověď a recept na všechno. Z jeho odpovědí není nikdy úplně jasné, jestli to, co je řečeno, je myšleno vážně, nebo se jedná o prdel. Každopádně občas mě dokážou jeho výroky rozesmát, proto se k němu čas od času vracím. Ale jinak jsou jeho romány a povídky často jen spousta nudný vaty. Stačí vzít prakticky jakoukoliv knížku a začíst se kdekoliv a přečíst deset, dvacet stránek a už víte o čem to celý bude.

Bugrtt
Bugrtt
18.01.2015

V jedné putyce jsem se ptal týpka, jestli četl Bukowskýho a on na to : " Jasně, to jsou ty prasečinky. " To záleží na tom, na co se člověk při četbě zaměří. Pro mě výborná literatura, kterou jen tak něco nepřejebe.

Revolution sounds very romantic, you know, but it ain't. it's blood and guts and madness; it's little kids killed who get in the way, it's little kids who don't understand what the fuck is going on. it's your whore, your wife ripped in the belly with a bayonet and then raped in the a** while you watch. it's men torturing men who used to laugh at Mickey Mouse cartoons.

CHARLES BUKOWSKI, Notes of a Dirty Old Man

jcotart
jcotart
25.08.2014

Baví mě.