Proces

Koupit

V den svých třicátých narozenin se prokurista velké banky Josef K. probudí a ke svému překvapení zjistí, že dva neznámí muži vnikli do jeho bytu, aby jej zatkli, protože je obžalován pro neznámé provinění před záhadným soudem. Začíná rok trvající proces, v němž se průměrný úředníček musí utkat s neviditelným mocenským aparátem, s dusivou byrokracií, z níž pozná jen nejspodnější příčky, s přezíravostí okolí... To vše v něm vzbudí sice nejasný, ale nutkavý pocit vlastní viny. Kdo jej soudí a proč? ptá se čtenář společně s protagonistou románu a přesto - nebo snad právě proto - že tato otázka zůstává až do poslední stránky bez odpovědi, je Kafkův Proces jedním z nejvýznamnějších literárních obrazů odrážejících atmosféru pohnutého dvacátého století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86115/big_proces-zqg-86115.jpg 4.11773

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Process, 1925

Kniha Proces

Jrsnbl

První dílo, na které jsem od autora sáhl. Po dobu mého studia na gymnáziu jsem ke Kafkovi měl jistou averzi, ač nedokážu posoudit proč. Teprve v době, kdy mi není tvorba "klasiků" podsouvána násilím, zjišťuji, že si k nim nacházím cestu sám.

Proces je popisem absurdity lidského bytí. Josef K., hlavní protagonista děje, neví nic. Ví však všechno. Neví, proč je obžalován, ale i přesto se hájí, jak jen to jde. Přeci jen to ví. Nebo ne?

Podobné procesy jsou k vidění i v dnešní době. Míra byrokratického úřednictví se od dob Rakouska-Uherska nikam moc neposunula. Když se do takového procesu u nás může dostat i dítě, které zdědí dluhy svého zadluženého otce, je něco špatně. Já v tom jistou paralelu s Kafkovým Procesem vidím. Vidím v tom tu nevědomost obžalovaného, který se snaží vyhrát ač sám ví, že jeho snahy jsou marné a povedou k ještě větší potupě.

DeepSea21

Po celou dobu čtení jsem si říkal: Tak a končím, ja být na tvým místě, Josefe, vykašlu se na vyšetřování kdo, co, jak a kvůli čemu a pořádně si užiju to co si ještě užít můžu (Leni, vycházky, malé radosti).
Tohle byla příručka psychologického teroru. Teroru.
Konec víc než uspokojivý, což se u takové knihy zdálo až nemožné.
Zatracenej génius Kafka.
Řadím mezi své oblíbené, tohle jen tak něco nepřekoná.
Jdu to ješte analyzovat...

capricorn__

Obvykle před volbami mám náladu na Orwellovskou atmosféru pro větší prozíravost u vybírání kandidátů a stran. Ke Kafkovi jsem cítil spoustu odporu po letech na gymnáziu, kde jemu - a například bratrům Čapkovým - byla přidána přídavná jména takové důležitosti a byl kladen důraz na smrtelně vážnou preciznost nad každičkým kouskem, který daný autor napsal (například i nad nepublikovaným dopisem otci), proto jsem chtěl po letech dát autorovi znovu šanci, když vím, že mi nebude stát za ramenem někdo, kdo by se zeptal, co se stalo na straně 63. "Proces" je úžasné dílo už jen kvůli tomu, jak je důležité, moc se mi líbí i charakteristicky absurdní atmosféra, kterou ze sebe podle mě jen tak neoklepu. Vadí mi však to, co mi zatím od každého čtení od Kafky vadilo pokaždé, ale za to autor nemůže: díla se mi zdají těžkopádná. Vím, že bych si "Proces" zamiloval podstatně víc, možná i postavil do výšin "1984", kdyby bylo dílo přepsané, určité pasáže přeškrtané a kniha celkově čtivější. Nechtěl jsem kritizovat, protože se mi kniha moc líbila, ale pro mě na pět hvězdiček není (a to taky není tak docela chyba autora).

Zuna1990

Skvele vyobrazené, ako sa človek pod nátlakom prizná aj k tomu, čo v skutočnosti neurobil. Že neustály nátlak nás nakoniec zneistí, až premýšľame, či sme to naozaj neurobili. Aj keď neni čo. Aj takto sa dá zničiť ľudský život. Pripomína mi to trochu Oneskorené reportáže od Mňačka.

ArkAngel

Kafkův proces se dá vykládat mnoha způsoby, ať už je to kritika nesmyslné byrokracie plné úředníků, polemika nad smyslem života nebo těžký sen či myšlenkový limbus, ve kterém je člověk uvězněn. Už jen ony kanceláře ukryté za dveřmi malířova pokoje nebo navzájem se vylučující argumenty tomu zcela odpovídají. Proces je absurdní jako život sám a nedivím se, že je kniha tolik ceněná. Psychika a nátlak společnosti je tu opravdu skvěle zachycen a je škoda, že dílo Kafka nebyl schopen zcela dokončit.

Misoso

Kniha je geniálnym sprievodcom absurdného procesu, ktorý bol spáchný na Jozefovi K. Túto knihu si budem pamätať a oficiálne sa stávam Kafkovým fanúšikom. Jeho kniha je skvelým "mementom" na byrokratickú spoločnosť, ktorá je skvelo zobrazená a všetko speje k ešte absurdnejšiemu koncu. Kľudne a pokojne môžem odporúčať každému.
Prajem príjemný zvyšok letného dňa. :)

Hun

Znáte takové ty typické sny, které se sice odehrávají v realitě, ale občas se v nich dějí nelogické věci? Třeba že otevřete dveře u vás doma do obýváku, ale za nimi je vaše kancelář? Nebo s vámi osoby jednají nesmyslně? Kafka dokázal vytvořit příběh, který definují právě takové situace. A vystihl je dokonale. Mistrovské dílo.

Janina2609

“Na názory nesmíš příliš dát, co je psáno, to nelze změnit a názory jsou často jen zoufalství nad tím.”
Hodně těžký čtení...Netroufám si knihu rozebírat, ale jsem ráda, že jsem došla až na konec. Smíšené pocity...