Srdcerváči. Kniha 4

kniha od:

Srdcerváči. Kniha 4 https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466588/bmid_srdcervaci-kniha-ctvrta-8WA-466588.jpg 4.5 522
Koupit Koupit eknihu Bazar

Čtvrtý díl úspěšné série komiksových románů o lásce, životě a o všem, co se stane mezi tím. Charlie si nikdy nemyslel, že by se Nickovi vůbec mohl líbit, ale teď spolu oficiálně chodí a Charlie pomalu začíná být připravený na to, aby vyslovil ta dvě slůvka: Miluju tě. Nick se cítí podobně, ale má toho v hlavě spoustu dalšího – třeba vyoutovat se před svým tátou a pak je tu taky ještě podezření, že Charlie možná trpí poruchou příjmu potravy. Z léta je podzim a začíná nový školní rok a Charlie s Nickem poznávají, co všechno může láska znamenat. Srdcerváči jsou příběhem o lásce, přátelství, věrnosti, ale také o duševní chorobě. Ve střípcích příběhu Nicka a Charlieho se najde každý z nás... celý text

Série:

Srdcerváči / Motýliky 4.


Žánr:
Literatura světová , Komiksy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo
Originální název:

Heartstopper. Volume 4 , 2021


více info...

Komentáře (72)

Komentáře 72 Recenze 3

Shaxx
Shaxx
18.09.2023 4 z 5

Čtvrtý díl Srdcerváčů zabrousil do trochu temnějších vod a hutnějších témat, ale i tak je to pořád moc milé čtení. Jsem ráda, že jsem se k téhle sérii dostala.

Edona
Edona
13.08.2023 5 z 5

Čteno v angličtině. Autorka potvrdila pokračování, dokonce se dočkáme ještě dvou knih!!! A díky Bohu za to! Zbožňuju příběh Nicka a Charlieho a odmítám se smířit s tím, že autorka nebude pokračovat. :D :)


atarkaknel
atarkaknel
01.08.2023 5 z 5

Wow, tak tento díl Srdcerváčů byl rozhodně nejlepší.
Alice skvěle uchopila téma duševního zdraví a poruchy příjmu potravy. Citlivě, jemně, hodně přesně, poučně a zároveň informativně. Myslím, že tato kniha může pomoci dospívajícím, kteří bojují se stejnými problémy a svojí identitou. Alice odvedla skvělou práci!

Úryvek z poznámky autorky

"Tenhle díl se z větší části věnuje Charlieho duševnímu zdraví. Chtěla jsem se soustředit na to, jak zápolí s PPP (porucha příjmu potravy), ale hlavně ukázat, že náprava je vždycky možná, a i když to není jednoduchá cesta, věci se dají zlepšit. Ale láska duševní choroby "nevyléčí", přestože nám to filmy občas tvrdí! [...] Nick může Ch. podpořit, ale Ch. si cestu k uzdravení musí najít sám."

pani_ari
pani_ari
29.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Rozkošné čtení, nádherné grafické zpracování. Za pár dní jsem vesele zhltla všechny Knihy. V celém příběhu je vidět obrovský přerod z roztomilé YA romantiky v temnou tematiku psychických onemocnění (mentální anorexie, obsedantně-kompulzivní porucha)
Netvrdím, že je to špatně, jen mě to překvapilo.

Adele02
Adele02
11.07.2023 5 z 5

Miluju Tori. Skvělý, neskutečně citlivě napsaný a důležitý.

obcastakyctu
obcastakyctu
21.06.2023 5 z 5

Bomba, není potřeba nic moc dodávat, je to skvělé jako všechny předešlé díly. Proč tomu nemůžu dát víc než jen 5 hvězdiček?

Karolína18
Karolína18
16.06.2023 4 z 5

Budu se opakovat, ale líbí se mi, jak si autorka drží svůj standard. Je to jako trávit čas u seriálu. Příběh graduje, není to nuda a čtenář musí hlavním hrdinům neustále držet pěsti.

Linda007
Linda007
27.04.2023 5 z 5

Neuvěřitelné kolik emocí ve vás muže vyvolat komix.

Nuttelka
Nuttelka
31.03.2023 5 z 5

Hodně emotivní díl, i jsem si poplakala, jak mě to chytlo za srdce... na jednoho člověka - človíčka je toho moc, moc problémů, moc trápení... ale Charlie a Nick spolu vše zvládnou, jsou to zlatíčka :-)

krevetinka
krevetinka
02.03.2023

(SPOILER) Při čtení předešlých komentářů si kladu otázku, zda jsem vůbec četla stejnou sérii jako všichni ostatní. Mně se to teda nelíbilo ani trochu, a tak se raději úplně zdržím hodnocení. Nickovi a Charliemu je 15 a 16 pokud se nepletu, ale chovají se, jako by jim bylo 10. Zajímalo by mě, v jakém vesmíru spolu dva kluci nad 15 let, kteří do sebe jsou zamilovaní, řeší jen to, kam se půjdou schovat a líbat. Sorry, ale tohle je fakt ujeté. Snad každý člověk, který není asexuální a už 3 měsíce chodí s někým, kdo ho přitahuje, má zájem i o něco víc, než se jen cicmat a pak se nad tím červenat a chichotat a řešit, jak tomu druhému říct, že ho miluje. Neříkám, že je řešením z toho udělat p*rno, ale na druhou stranu podávat vztah dvou puberťáků formou totální umazleného fluffy cringe asi taky nebude úplně ono. To mě asi štvalo úplně nejvíc na celé sérii.
Postavy nejdou do hloubky, všechno klouže tak nějak po povrchu.
Nemyslím si, že je dobrý nápad touto formou předávat povědomí o PPP nebo sebepoškozování, ale to je asi otázka vkusu.

MargotWolandov
MargotWolandov
12.02.2023 4 z 5

Nevím proč, ale série mě se čtvrtým dílem trochu přestala bavit. Ale jenom trochu, pořád je to nesmírně roztomilé a krásně ilustrované :)

Knihotyna
Knihotyna
21.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Dočteno. Všechny prozatím vydané komiksové příběhy Srdcerváčů už mám!

(MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY)

Pro mě osobně je tento čtvrtý díl vážnější. Řeší se zde více do hloubky Charlieho problémy s jídlem i jeho celkový psychický stav.
Klobou dolů, že za pomoci Nicka (a ten zase za pomocí své maminky) dokázal Charlie sebrat odvahu a řešit své problémy včas!
Jako velké plus vidím řešení problematiky anorexie u muže! Stále u mnoha lidí platí, že je to nemoc pouze modelek či "vychrtlých" děvčat. Není tomu tak! I silnější člověk může trpět anorexií! A postupně váhu ztrácet. Stačí se dívat kolem a sledovat signály. Stejně, jako to dělal Nick!
Psychické problémy jako takové jsou zde také nakousnuté. Líbí se mi, že jsou v knize popsány i reakce rodičů/rodiny. Maminka Nicka je prostě zlatá :). Na druhou stranu maminka Charlieho už takové pochopení pro Charlieho kolikrát nemá, přesto stojí při něm!

Doporučila bych tyto komiksy ne jen -náctiletým či trošku starším, kteří chtějí vědět, o co v této oblíbené sérii jde :), ale i rodičům. Rodičům všech pubertálních dětí, aby si příběh přečetli a podívali se na to, s jakou láskou a klidem kolikrát rodiče jednají. Jak jsou oporou svým dětem :). A to je to hlavní :).
Za mě skvělá série a nelituji přečtení :).

Ivet_V
Ivet_V
06.01.2023 4 z 5

Po dlouhé době jsem se pustila do čtvrtého dílů. Opět mě překvapilo, jak dobře se mi to četlo. Tady to jde už víc do hloubky a řeší se tady vážnější téma.

Ronnie68
Ronnie68
20.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Pokračování příběhu, kde se tentokrát hodně řeší porucha příjmu potravy ...

Štěpinambura
Štěpinambura
21.11.2022 5 z 5

Další nádherná kniha do série. Krásné zpracování a dojemný příběh.

Pedruska01
Pedruska01
17.10.2022 5 z 5

I prozatímní "poslední" díl (dozvěděla jsem se, že má být nakonec ještě jeden - velmi dobrá zpráva) se většinou nesl v podobném duchu jako předchozí knihy. Krásné ilustrace a bohužel velmi rychle "přečteno". Musím jednoznačně říct, že komiks, který jsem neměla v ruce pěknou řádku let jsem si náramně užila. Rozhodně to je něco jiného než běžná kniha plná textu. Je to oddechové a člověk si to zase trochu jinak užije. Bez ohledu na věk.
Už v předchozí knize bylo avízo, že to nebude jen nevinné, romantické a milé (i když to stejnak místy bylo) a tady to vypuklo. Autorka do příběhu hlavních hrdinů Charlieho a Nicka vhodila trochu bombu a strašáka, což je obecně jako téma průšvih a vůbec žádná sranda. Jak se mi v třetím díle zdálo, že z Charlieho se stal až ubožák, který je tohle a má tamto a dělá tadyto, tak beru zpět. Bylo mi ho dost líto. Pokud to člověk nemá přímo před nosem, tak si to vůbec neuvědomuje, ale tohle je hodně špatně. I když to vhodilo do tak kouzelného příběhu o dvou klucích smutné a negační světlo, tak jsem ráda, že se na to nějakým způsobem zase někde upozornilo. Nikdy to nevymizí, pořád to tu mezi námi je. On problém nechodí s křikem a nebouchá za sebou dveřmi. Leckdy ty největší strašáci jsou až děsivě tišší.
Tohle je jasný běh na dlouhou trať, ale potěšilo mě, že se Charlie trošek zlepšil a pracoval na sobě. Vůči Nickovi mi bylo líto jeho vztah s tátou a hrozně mě štval jeho přitroublej brácha. Však kluci jsou jistě silní a jistě to zvládnou. Mají kolem sebe bezvadné přátelé a teď už i rodinu, na pár výjimek. Jsem za ně ráda a jednoznačně jim držím palce.
Celá tahle dosavadní série ode mě dostala doporučení a plný počet v rámci hodnocení - no co taky jiného. Tady tomu není jinak. Užila jsem si to, líbilo se mi to a bavilo. Nemám výhrady. Zabrousili jsme již do vážnějších vod a i když to už není tak "milé", spíš bezstarostné a nevinné, pořád si to drží svou úroveň a jistou kvalitu. Není to naivní, ba naopak mi to přijde, že čím víc dílů, tím se to celé zvedá, dozrává, přibližuje a ukazuje z dětské krásy, které nezná špatné věci, právě to ošklivé kolem nás. Každopádně uvidíme, jak to celé dopadne, jak skončí kluci a jejich příběh. Těším se na poslední, pátý díl. :)

Baru16
Baru16
16.10.2022 4 z 5

Autorka upozorňuje na důležité společenské problémy, stále mile.

Davidin
Davidin
22.09.2022 5 z 5

Hlavním motem tohoto dílu by mohlo být: Komunikuj a naslouchej. Podle mne jde o základní prvek pro spokojený rodinný i partnerský život a, ruku na srdce, spousta z nás něčeho takového není schopna, protože mnozí ani netuší, že je to možné. Právě díky tomu, co je odkryto v této části jsem se do série pustil a autorky si vážím, jak jednoduše poukazuje na věci, o kterých se přeci nemluví.

TomTomis
TomTomis
21.09.2022 3 z 5

Milé, něžné, ale i tak příliš zjednodušené. I v komiksu bych uvítal více textu, více obsahu. Knihu jsem si zakoupil jako e-knihy a měl je přečtené během chvíle. Jako papírové kusy mi to přijde skoro jako plýtvání papírem. Uznávám, že pro mládež je to přístupná forma, jak se seznamovat s některými věcmi... Hlavní postavy nejde nemilovat.

Zuzvil
Zuzvil
15.09.2022 5 z 5

Tato komiksová série je moje srdcovka, úplně na začátku jsem byla kapánek skeptická, ale velmi záhy jsem se do série zamilovala a díl od dílu se moje zamilování prohlubuje ;-) Také musím říct, že seriál je skvěle zpracován a výběr herců je za mě absolutně dokonalý. I tento díl má jistý přesah a čtenáři dá nahlédnout zase hlouběji do vztahu těchto roztomilých mladíků. Za mě můžu jen a jen doporučit a těším se už teď na další díl.

Kuxka
Kuxka
28.08.2022 5 z 5

Přečteno za jedno odpoledne. Zase krásný, ale tentokrát i temný. Řeší se tu spíše mentální zdraví, než vztah, takže už to není všechno vanilkové, ale i smutné a trochu děsivé. Každopádně doporučuji stejně jako předešlé díly!

kimChristopher
kimChristopher
16.08.2022 5 z 5

[Četla jsem online vezi komiksu, takže nevím jaké kapitoly tento příběh zahrnuje, ale stejně mám stejný názor pro všechny díly...]

Perfektní, úžasné, nádherné. Je to opravdu milý příběh o lásce a je to hodně emocionální. Všichni bychom potřebovali Nickovu lásku a Charlieho roztomilost. Doporučuji!!

Lka
Lka
13.08.2022 4 z 5

Další skvělý díl. Tentokrát se tu řeší závažné psychické problémy Charlieho. Opět krásné ilustrace.

pavla9879
pavla9879
03.08.2022 5 z 5

Já tuhle sérii tak miluju!!! Nemůžu se dočkat, až vyjde poslední díl, ale zároveň nechci, aby vyšel, protože nechci, aby tahle série někdy skončila. Chtěla bych, aby měla milion dílů... nebo dva.

Petkona
Petkona
02.08.2022 4 z 5

Velice milé pokračování, oceňuji zapojení i vážnějšího tématu, určitě to komiks ozvláštnilo a moc mě to bavilo a všechny postavy jsme si zamilovala. Grafická stránka nádherná jako u předchozích dílů a myslím, že dám šanci i seriálu.

Makůvka
Makůvka
21.06.2022 5 z 5

Vím, že jsem o třetím dílu psala, že je nejlepší, ale tenhle byl ještě o něco lepší. Opět krásná romantika mezi Charliem a Nickem, kamarádství a rodinné problémy. Ale i vážná témata, která se nám autorka snaží přiblížit a říct, že láska a přátelství hodně při těchto nemocech pomáhá, ale nejdůležitější je, že s tím chce daný jedinec bojovat a léčit se.
Bylo to krásné, čtivé, dojemné a vážné. Bylo to moc fajn.

knihomolkaMist
knihomolkaMist
28.05.2022 5 z 5

Jde tento roztomilý komiks nemilovat? Tady už zabředáváme do vážnějších témat, ale plyne to tak nenuceně, že vám autorka předá spoustu informací, aniž byste si toho vlastně všimli :D Celou sérii mohu jedině doporučit!

Bajbojka
Bajbojka
23.05.2022 5 z 5

Nádherná kniha o lásce dvou kluků na střední skole. Ve čtvrtém díle se dozvídáme o Charlieho psychických problémech a hlavně anorexií. Jeho přítel Nick se mu snaží za každou cenu pomoci a drží ho nad vodou.
Asi nejosobnejsi a nejneznejsi díl z cele série. Plánují si ho koupit neboť mě dojal a pohladil na duši.
Povinnost pro všechny kdo mají rádi něžně romantické linky

Karola050716
Karola050716
11.05.2022 4 z 5

To máte tak..četla jsem jedničku - láska veliká, dvojku - láska pokračuje, trojku - asi sedmiletá krize a pak pauza..a pak přišel seriál OMGbflm láska dostává úplně jiný rozměr a tak tedy znovu jedna, dva, tři....a pak čtyři poprvé. Pro mě nejkrásnější první část, deníková druhá a třetí už méně, ale asi si ještě dám znovu seriál, protože prostě Nick a já ho miluju ️

janyska13
janyska13
10.05.2022 5 z 5

Důležitý témata, důležité knihy od autorky a věřím, že i seriál pomůže mnoha lidem.

Miborrow
Miborrow
08.05.2022 4 z 5

Vše nemusí být tak růžové, jak se na první pohled může zdát. Charlie zažívá jedno ze svých nejhorších období a Nick se stává jeho největší oporou, kterou by jen těžko hledal někde jinde... Krásný a čtivý komiks. Závažnější téma, které by bylo vhodnější více rozepsat než shrnout do zápisků z deníků.

andulka1406
andulka1406
24.04.2022 5 z 5

Přečteno během chvíle. Řeší se tady už poměrně vážná témata a je to dobře zpracované. Pořád je to takové miloučké a to se mi na této sérii líbí. Knížku jsem četla v angličtině a byla super.

BetyN.
BetyN.
27.02.2022 4 z 5

Tento komiks byl pro mě velmi příjemnou jednohubkou na jeden večer. Nad knížkou jsem se culila, a tentokrát si i poplakala, protože tento díl byl vážnější, zabýval se tématikou duševního zdraví a šel do hloubky. Ale sladká byla kniha stále až až, což je přesně to, co od Srdcerváčů chci. Tento díl mě neučaroval tak jako třetí, ten byl za mě nejlepší, ale užila jsem si to a těším se na pokračování.

kedlis
kedlis
27.02.2022 3 z 5

Oproti předchozím dílům to už není tolik "klišé" a "sladké", ale řeší se dost mentální zdraví, vztahy s rodinou apod. I na postavách je vidno, jak dospívají.

roman9276
roman9276
22.02.2022 5 z 5

Tohle bylo zase ňuňu. Krásný, hodně mě to zase bavilo, rychlá jednohubka, ale trošku mě štve, že autorka na konci zmiňuje, že příští díl bude poslední. Je to škoda, protože tyhle komiksy jsou tak ááách.

Berulidemknihy
Berulidemknihy
29.01.2022 4 z 5

Tahle série prostě vždycky tak krásně pohladí po duši, že pak člověk nemá sílu ani hledat, co by vytknul. Děkuji autorce za další krásný příběh:)

Karolin77
Karolin77
04.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Od tohoto dílu jsem čekala trochu více a upřímně jsem mírně zklamaná.
Autorka tu pokračuje v tom co naťukla v minulém díle. Což je porucha příjmu potravy.
Doufala jsem, že to v knize bude o něco víc rozvedené a více popsané. Což bohužel nebylo. Byl to tu ukázané, ale na mě toho bylo málo. Je tam,ale hezky ukázané,jak se chovat pokud někoho s touto poruchou znáte.
Postavy tu jsou úžasné pořád jako v předešlých dílech. Mám moc ráda jejich přátelskou partu.
Už to není tak sladké a jednoduché jako na začátku.
I Nick tu řeší své problémy s bratrem a otcem. A do toho se snaží pomoci Charliemu. Oba dva si chtějí říct,že se milují,ale neví pořádně jak. Jejich se vztah se stále vyvíjí a já to miluju.
První díl se mi nelíbil a jsem moc ráda, že jsem na konec dala šanci těm dalším, které se mi opravdu líbily.
Bylo to hezké čtení a upřímně mě mrzí,že už se se blíží konec Srdcervačů.
Za mě to byl jeden ze slabších dílů. Pořád mám nejradši třetí díl. Ale určitě mohu doporučit. :)
4*

Lenka2533
Lenka2533
01.01.2022 5 z 5

Čtvrtý díl opět nezklamal. Klukům jsem fandila celou dobu. Bylo to úžasný, miluju to! Těším se na další díl :)

SknihouVrukách
SknihouVrukách
29.12.2021 5 z 5

Táto knižka v lete obletela slovenský bookstagram, ale to by som nebola ja, keby som sa k nej nedostala o pol roka neskôr. Inak influencla ma na ňu Mara z @kniznenebo.

Pokiaľ ste nevedeli tak toto je enemies to lovers príbeh. Tento trope milujem a aj tu som si ho veľmi užila. Veľmi sa mi páčilo, že obidve hlavne postavy boli zloduchovia. Hlavná hrdinka Alessandra bola fakt, že badass. A Kallias ? To je jeden úžasný chlap. Proste autorka zobrala všetky najlepšie tropes a dala ich do jednej knihy. Čo sa týka fantasy sveta, tak nečakajte nič prelomové a originálne. Fantasy stránka tejto knihy je veľmi jednoduchá a myslím si, že toto je ten typ fantasy, ktoré chcete čítať, keď potrebujete vypnúť. Začiatok knihy bol veľmi dobrý a asi to bola aj moja najviac obľúbená časť kniha. V strede to mierne škrípalo, možno ma to niekedy mierne nudilo, ale koniec bol zase super. Podľa mňa sa na konci stali aj dobre zvraty a konečne tam bola romantika, na ktorú som čakala celú knihu. Niektoré strany som čítala s otvorenými ústami. Akurát škoda, že kniha nebola dlhšia, keďže mi niektoré veci prišli nedotiahnute a občas sa niečo až príliš rýchlo stalo.

Autorka píše veľmi dobre a oddychovo. Keď som už mala čas na čítanie tak mi stránky mizli pod rukami. Nemôžem zabudnúť spomenúť tú krásnu obálku. Atmosféra tejto knihy bola taktiež úžasná. Kniha vo mne zanechávala taký temný pocit aj vďaka všetkým intrigám.

Určite knižku odporúčam pokiaľ chcete čítať nejaké nenáročnej fantasy v týchto zimných dňoch 4/5

Adelína_čte
Adelína_čte
22.12.2021 5 z 5

Před nějakou dobou jsem na jeden zátah přelouskala už čtvrtý díl Srdcerváčů. Pokud mě sledujedete déle, tak jste si asi všimli, že jsem všechny předchozí díly hodnotila víceméně kladně, některé díly byly slabší, některé mi utkvěly v paměti více... stejně jako tento čtvrtý.
Už to není ta přeslazená nejrůžovější cukrová vata obalená v jednorožcím třpytivěm prášku..i když ta mi předtím osobně taky nevadila :D mnohem víc se tu řeší citlivá témata, mentální zdraví, je tu opět velká diverzita...
Jsem trochu smutná z toho, že pátý díl bude tím posledním, na druhou stranu se nesmírně těším na ten netflixový seriál! Herecké obsazení vypadá parádně, nemůžu se dočkat, jak se rolí zhostí.
Srdcerváči zkrátka stojí za přečtení a doufám, že budou později stát i za zhlédnutí