Má temná Vanessa přehled

Má temná Vanessa
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447753/bmid_ma-temna-vanessa-m6l-447753.jpg 4 487 487

Láska, nebo manipulace? Kniha, která otřese (nejen) rokem 2020. 2000. Patnáctiletá Vanessa studuje elitní střední školu, ale svět jejích vrstevníků jí připadá cizí. Někdo však rozumí tomu, jak je výjimečná: profesor angličtiny Jacob Strane. Jejich románek brzy přeroste v něco, co Vanessu změní na celý život. 2017. Bývalá studentka obviní Stranea z obtěžování a podporu hledá i u Vanessy. Ta však znejistí: Je možné, že muž, který jí kdysi vyznával lásku, ve skutečnosti zneužil své převahy nad ní?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

My Dark Vanessa , 2020

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Má temná Vanessa. Přihlašte se a napište ho.

nicole1990
11.06.2024

Kniha se mi moc líbila příběh byl zajímavý a to jsem se nemohla ze začátku vůbec začist.

MeLeny
03.05.2024 5 z 5

Tak tato kniha se mi líbila MOC. Jedná se o skvělý psychologický rozbor intimního vztahu mezi patnáctiletou holkou a jejím více než čtyřicetiletým učitelem. Hlavně první polovina knihy, která rozebírá počátky vztahu a prvních pár měsíců jeho trvání, mi přišela tak uvěřitelná a popisy toho, co se honí takovému skoro dítěti hlavou a jaká je za tím schovaná motivace, mi přijdou tak skvěle a hluboce napsané, že si myslím, že to autorka musela sama zažít (ačkoliv v úvodním prohlášení tvrdí, že příběh je smyšlený). Pokračování vztahu Vanessy a jejího v té době již bývalého učitele v dalších letech už mi přišelo uvěřitelné trochu méně (tím netvrdím, že to bylo špatné), takže zde už bych autorce věřila, že je to spíše její spisovatelská fantazie. Ve druhé půlce knihy je zajímavější sledovat spíš současnou dějovou linku, kde je postupně vylíčeno, jaké dopady má takovýto toxický vztah ještě dlouho poté, co skončí.

Je zřejmě chyba vybrat si tuto knihu jako romantické čtení - proto chápu spoustu komentářů od čtenářů, kteří knize na chuť nepřišli. Já bych ji brala spíše jako velmi zajímavé a zároveň čtivé náhlednutí do určitého koutu psychlogie člověka. Já jsem si z knihy odnesla určitý nový pohled na danou problematiku, takže za mě knihu jednoznačně doporučuji k přečtení - zvláště těm, kteří v knihách oceňují především do hloubky popsané chování a motivace postav (o příběhu tato kniha vlastně až tak moc není).

anndrra
03.05.2024 3 z 5

Já upřímně nevím. Téma je to zajímavé, ale to zpracování mě moc nenadchlo. Některé věci se zbytečně opakovaly pořád a pořád. Místy se to trochu vleklo, stále jsem čekala nějaké to vyvrcholení, které nepřicházelo. Vanessa má trauma, které si odmítá přiznat, všichni, kteří tvrdí, že ji milují od ní dávají ruce pryč. Nechají se zahnat a odradit prvním neúspěchem a vždycky jí vlastně ještě navrch utvrdí v tom, jak bezcenná a marná ta holka je...Myslím, že pan profesor nebyl ten největší problém, který měla. Daleko horší byla absence kohokoli blízkého. Je škoda, že vedlejší postavy byly ploché a nedotažené. A vlastně ani u Vanessy si nejsem jistá tím, že ji znám. Jakoby autorka pořád klouzala po povrchu a když se konečně objeví možnost něčeho hlubšího, raději odvede pozornost šokujícím pyžamem s jahůdkama. Za sebe hodnotím jako lepší průměr, protože v tomto žánru a se vším hypem, který kolem knihy byl, jsem čekala víc.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (37. týden)

06.09.2020

Citáty z knihy (26)

Dalo se krásně představit, že bych se do něj třikrát vešla: jedno moje já by se obtočilo kolem jeho mozku, další kolem srdce a poslední by se rozpustilo na tekutinu a zaplavilo jeho žíly.

STRANE: Může snad být psaní někdy hotové? VANESSA: Některé může být dokončenější než jiné.

Od té doby si představuju, jak mě pozoruje. Když si ještě rozespalá dávám snídani, když jdu do města, když jsem sama v pokoji, když si stahuju gumičku z culíku a lezu do postele s poslední knihou, kterou mi půjčil. Představuju si, jak mě pozoruje, když otáčím stránky, fascinován každou drobností, kterou udělám.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Má temná Vanessa v seznamech

ve Čtenářské výzvě163x