Krutý princ

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! První díl napínavé fantasy série. Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli spolu se sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží Jude po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá a nejvíce podlý princ Cardan. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389022/big_kruty-princ-gMM-389022.jpg 4.11115

Krutý princ / Férska sága 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Cruel Prince, 2018

Kniha Krutý princ

PeggyQuella

Krutý princ je skvělá kniha s poměrně neotřelou zápletkou a uchvacujícím světem plným magie, jenž však není ani zdaleka tak dokonalý, jak se může zpočátku jevit. Líbí se mi originální pojetí víl, které si většina lidí pravděpodobně představí jako milá a kouzelná stvoření. Holly Black je však vyjevila v o dost odlišném světle; v téhle knize je potkáte jako kruté a škodolibé bytosti, z nichž většina lidi nesnáší a pohrdá jimi.
Chování hlavní hrdinky Jude je proto naprosto pochopitelné. Vyrostla ve světě, který není její, a kde se dočkává ode všech jenom ponížení. Přestože mi nebyla vůbec sympatická (hlavně kvůli své umíněnosti a krutosti, ale za daných podmínek se dá porozumět, proč je taková, jaká je), s jejím osudem jsem dokázala soucítit a pochopit její pohnutky. To jediné, čemu jsem moc nerozuměla, byla její silná touha zapadnout do Elfhame, třebaže bylo už od začátku jasné, že tam příliš kamarádů nenajde. Ale na druhou stranu - hodně z nás se tu a tam chová nelogicky, tak proč by knižní postavy měly být výjimkou? :) Paradoxně to Jude dodávalo ještě větší hloubku, protože její ambice a chuť po moci byly dobře vysvětlené.
Co se mi na této knize líbilo úplně nejvíc, je svět, který Holly Black vytvořila. Dokázala ho popsat takovým magickým způsobem, že jsem si ho uměla dokonale živě představit. Všechna místa vyzařují tajuplně kouzelnou atmosféru, která (minimálně ve mně) vyvolávají touhu se do Elfhame podívat. :D
Třebaže hlavní dějová linka je poměrně předvídatelná, v knize se objevuje pár překvapivých momentů. Závěr je výborně popsaný a o napětí, jak to celé vyvrcholí, není nouze. Moc se mi zamlouvá propojení politiky a intrik, které jsou však do děje vloženy citlivě, takže nepochybuji o tom, že i člověk, který tyhle věci moc nemusí, si knihu může oblíbit.
V podstatě nemám co vytknout. To jediné, co mě chvilkami trochu vyrušovalo, byly některé trochu kostrbatě napsané věty. Možná jsem jen moc vybíravá, ale připadalo mi, že se někde zbytečně moc opakují některá slova a věty jsou divně poskládané. Ale kdo ví, třeba to bylo jenom překladem. Musím také podotknout, že tento problém se v knize vyskytl opravdu jen párkrát, tudíž z celkového velmi dobrého dojmu moc neubírá. :)

TessBlackCat

Musím říct, že po dlouhé době tohle byla fantasy, která mě opravdu zaujala. Líbí se mi celkový nápad a prostředí a doufám, že druhý díl bude stejně chytlavý.

gg3

YA fantasy nečtu, takže nemůžu posoudit jestli je příběh originální nebo ne, ale líbil se mi:) takové oddechové čtení. A hlavní hrdinka mi byla sympatická, i když byla trochu naivní.

pogmanka

Knížka se mi moc líbila. Pojetí víl jako krutých bytostí mi učarovalo, bylo to zase něco jiného než jiné knihy a já se do knížky lehce začetla. Od začátku jsem fandila Jude, aby získala své místo v zemi víl a i když byl Cardan na začátku krutý, stejně jsem doufala, že mu Jude není úplně lhostejná. Celkově se mi celý příběh moc líbil a hlavně konec. Jude si jím sice dost zavařila, ale za to já mám zase co číst. :D Moc se těším na další díl.

Knihomolka10942

Naprostá dokonalost, moc hezky popsaný vílí svět i postavy v něm. Dej je návykový, že mě to stále nutilo číst. Zkrátka paráda!

Shira27

Dočteno podruhé :3 Re-reading mě vytáhl z přes rok trvající čtecí krize. Myslím, že není co dodávat. :))

Nikkey

Autorka udělala z milých pohádkových víl stvoření, co se vyžívají ve vraždách a boji. Charakter postav byl pěkně propracovaný. Líbil se mi pohled na svět a nebojácnost protagonistky. Jen mě mrzelo, že tam nebylo tolik scének s Cardanem, protože i když je to blbeček, tak naprosto žeru jeho humor a schopnost nonšalantně obejít pravidla :D
Kniha si ten hype určitě zasloužila.

Nemám.jméno

Promyšlená fantasy plná intrik a politiky. Jednu hvězdičku strhávám za protagonistku, protože Jude mě svým chováním místy dost štvala, nicméně chápu, že to neměla v životě moc jednoduché. Zato Cardan, krutý princ, se rozhodně povedl a bez pochyb je mou nejoblíbenější postavou z celé série.
Mírně brutální finále knihy mě trochu překvapilo, ale do příběhu pěkně zapadá a dává prostor druhému dílu. Určitě nelituji přečtení.