A hory odpověděly

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Khaled Hosseini, autor světově úspěšných románů Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí, vydává třetí román, v němž se opět vrací do rodného Afghánistánu, ale zavede nás i do Paříže či Kalifornie. Vypráví příběh sourozenců rozdělených v dětství. Abdullah vyrůstá v chudobě afghánského venkova a nepřestává toužit po ztracené sestře, zatímco Pari, která zapomněla, že kdy měla nějakého bratra, vychovává bohatá rodina v Kábulu a Paříži. Na pozadí téměř šedesáti let dramatické afghánské historie se odehrává příběh lásky, ztrát i obětí. Je lepší být odtržený od rodiny než trpět bídou? Co mohou či mají udělat bohatí pro chudé? Jak silná jsou rodinná pouta a jaké následky mají naše rozhodnutí? Na tyto otázky hledá Hosseini v mistrovském vyprávění odpověď. Sejdou se ještě někdy Abdullah a Pari? Otevřete knihu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172925/big_a-hory-odpovedely-bKg-172925.png 4.31320
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

And the Mountains Echoed, 2012


více info...
Nahrávám...

Komentáře (327)

Kniha A hory odpověděly

AndreaTH
předevčírem

Dojemný a hluboký příběh o přátelstvích a rodinných vztazích. Román skládající se z devíti samostatných příběhů, které se postavou hlavního hrdiny krásně prolínají.

denniys
14. března

Má první kniha od Hosseiniho a určitě přečtu i ty ostatní. Málem jsem si ji přidala do oblíbených, ale k tomu přece jen něco málo chybí - nebo spíš přebývá - a sice některé kapitoly o vedlejších postavách, přestože i ty byly nádherné. Kniha na mě působí až poeticky, pohádkově, čte se neuvěřitelně lehce, je prostě kouzelná a vlastně strašně smutná. Děkuji bohu za to, kde a komu jsem se narodila, zapomínáme si vážit toho, co máme - tato kniha mi připomněla, že nic není důležitější než rodina a lidi, které milujeme, vše ostatní je nahraditelné.. Zase jednou kousek, který se dostane pod kůži. 96 %


ZuzanaK.
17. února

Zasáhne vás. Nenechá vás bezmyšlenkovitě obracet stránku za stránkou. Skvělá kniha.

angelak
24.12.2022

Knihu jsem nedočetla - každá kapitola o něčem jiném . Styl mi neseděl. Měla jsem pocit, že při každé nové kapitole, začínám číst novou knížku, seznamuju se s hrdiny a stylem psaní.

Milosz
08.12.2022

Trochu zklamání po předchozích dílech. Kniha je strašně roztříštěná, každá kapitola má jiného vypravěče, který pak často zmizí a už se neobjeví, a děj neustále skáče o desítky let vpřed a vzad. Vím, že to byl záměr, ale takhle si čtenář těžko vytvoří k postavám nějaký vztah. Přitom hlavní zápletka měla potenciál, stačilo se soustředit na dva hlavní protagonisty, jako v jeho předchozích románech.

Rihatama
31.10.2022

Romány Khaleda Hosseiniho překypují emocemi a nesčetnými dramaty. V tomto díle snad není jediná osoba, která by neutrpěla ztrátu osobní, životní či fyzickou. Jakýkoli záblesk naděje, lásky, budoucnosti či nedejbože splněného přání Hosseini poctivě vyrve i s kořeny, a pokud některé výhonky zůstanou, tak je pro jistotu zadupe do země těžkými vojenskými bagančaty. Není místo na světě, tím méně v Afghánistánu, kde by člověk v Hosseiniho podání chtěl být. Být na mně, uberu emoční plyn alespoň o 30%... Musím však autorovi přiznat nesporné literární nadání nejenom vložit srdcervoucí emoce do kteréhokoliv situace, ale stvořit komplexní generační příběh o několika paralelních, plasticky a dopodrobna rozpracovaných liniích s celým spektrem postav, které osud rozesel po několika kontinentech, které se nicméně řízením Hessioniho pera protnou v nečekaných situacích, jakkoli zpravidla už dost pozdě na cokoliv. Hosseiniho svět, tím afghánským počínaje, je ponurý a smutný, plný bolesti a ztrát. Vždycky jsem se chtěla podívat do Afghánistánu. Mám ale pocit, že už jej po přečtení tří románů Khaleda Hosseiniho téměř důvěrně znám, takže si jeho návštěvu velmi pravděpodobně odpustím. S Tálibánem znovu pevně u moci jde vlastně spíš o jistotu. Afghánistánu a afghánskému lidu nebylo a není pomoci, zdá se.

intelektuálka
22.10.2022

Po letech se vracím k této zajímavé knize z daleké země .... a po jejím přečtení mě napadá jediné slovo : HUMANITA ....

Už od prvních stránek z malé afgánské vesničky a vyprávění o Bábím - který oželí ztrátu svého dítěte za lepším životem .... i když pro něj to znamená celoživotní bolest ....
ale podle mýtu o dévovi je to rozhodnutí nezvratné ....
Už zde se mi autor vepsal do duše - i dalšími kladnými postavami - Abdulláh, Parí , Nábí ....
Napříč kontinenty sledujeme osudy jedné rozvětvené rodiny .... a hledáme spojující nitky - a těmi je dobro v člověku ....

A vzpomínka - která napoví :

Znám jednu smutnou malou vílu
již v noci vítr odvanul .....

Vzhledem k tomu, že autor je lékař, přemýšlím, nakolik je postava chirurga spojená s jeho činností ....
Protože on je vyslancem dobré vůle pro humanitární pomoc Afganistánu ....

Krásná kniha - její dopad ve mně bude doznívat - a doporučuji.

mi-380
11.10.2022

Nejsem zastánce masivní imigrační politiky, historie říká, že to vždy vedlo jen k dalším krvavým konfliktům. Přesto se Hosseini, emigrant ze země, která pravidelně dodává do světa milióny uprchlíků, stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Ve svých románech dokáže popsat zoufalé situace lidí v Afghánistánu s obrovským citem, empatií a přesvědčivostí.
Tentokrát rozvíjí svá dramata v neobvyklé šíři, ať už se to týká letopočtů, rodin nebo lokalit, aby se všechny ty zdánlivě samostatné příběhy postupně pospojovaly (některé spolu drží jen na velmi tenké nitce, skoro neviditelné) a znovu zanechaly v duši čtenáře trvalou stopu.
95 % (aktuálně 1280 hodnotících, zatím průměr 86 %).

1 ...