A hory odpověděly

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Khaled Hosseini, autor světově úspěšných románů Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí, vydává třetí román, v němž se opět vrací do rodného Afghánistánu, ale zavede nás i do Paříže či Kalifornie. Vypráví příběh sourozenců rozdělených v dětství. Abdullah vyrůstá v chudobě afghánského venkova a nepřestává toužit po ztracené sestře, zatímco Pari, která zapomněla, že kdy měla nějakého bratra, vychovává bohatá rodina v Kábulu a Paříži. Na pozadí téměř šedesáti let dramatické afghánské historie se odehrává příběh lásky, ztrát i obětí. Je lepší být odtržený od rodiny než trpět bídou? Co mohou či mají udělat bohatí pro chudé? Jak silná jsou rodinná pouta a jaké následky mají naše rozhodnutí? Na tyto otázky hledá Hosseini v mistrovském vyprávění odpověď. Sejdou se ještě někdy Abdullah a Pari? Otevřete knihu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172925/big_a-hory-odpovedely-bKg-172925.png 4.31190
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

And the Mountains Echoed, 2012


více info...
Nahrávám...

Komentáře (303)

Kniha A hory odpověděly

Čičolina
02. října

Afganistán...země nádherných hor a země lidského utrpení. Každý z příběhů románu se ho dotýká, některý jen zpovzdálí, jiný ve vzpomínkách, každý v jiném čase. Zvláštní kniha. Děj jsem nehltala tak jak v Hosseiniových předešlých dílech, ale vždy mě vtáhl a vždycky mě mrazilo. Co my víme o těžkém životě - chce se mi říct, ale pak vzpomenu na známého Peršana, který mi jednou řekl: Každé srdce trpí a když ne, není to srdce lidské. Překládal v uprchlických táborech.

Schary
08. září

Určitě slabší než Lovec draků a Tisíce planoucích srdcí od autora. Knížka se skládá z několika příběhů, tím hlavním je příběh sourozenců, kteří byli úmyslně rozděleni v dětství. Další pak popisují osudy různých lidí, kteří nějakým způsobem přispěli k jejich odloučení nebo naopak k jejich opětovnému setkání.


Snoopi
17. srpna

Knihy tohoto autora se mi moc líbí, též se k nim ráda vracím. Přibližují nám zcela vzdálený a odlišný svět. A je možné, že v důsledku současného dění v Afghánistánu se jeho čtenost ještě zvýší. Právem. Tuto knihu jsem četla již před pár lety - a nedávno jsem se k ní vrátila v podobě audioknihy. Mísí se zde osudy několika postav - a kdo by čekal jen dojemné příběhy o lásce, toho kniha zklame. Na pozadí moderních dějin této země se odvíjejí dramatické i všední osudy několika postav. Autor nabíjí nejen silné příběhy - ukazuje různé podoby lásky, ale i přátelství. Navíc zde nenajdeme pouze příběh o odloučení Abdullaha a Pari. Nebyla by to totiž literatura orientální, kdyby se zde aspoň neobjevil příběh, jako vystřižený z pohádek Tisíce a jedné noci. Právě touto rozvětveností a širokým záběrem jde o zajímavou a originální knihu. Každý si vybere, každého osloví něco jiného. Zdánlivě nesouvislé mišmaš střípků nakonec složí krásně vybarvenou mozaiku.

SONP
23. července

Afghánistán je pro nás většinou jen vzdálenou zemí z televizních zpráv. Nicméně jako všude na zemi, i tady žijí lidé a prožívají své příběhy, opouští se, zklamávají se a zase shledávají. Kniha je v zásadě velmi dojemná, ale nikoliv takovým tím limonádovým způsobem, ale tak, že si čtenář při čtení uvědomuje, že to co se stává těm vzdáleným cizím lidem se s velkou pravděpodobností stalo/stane i jemu. V zásadě vám autor dodá ty nejzákladnější lidské emoce, zmocněné ještě takovou tou zvláštní východně-orientální zasněností a nostalgií, zkrátka něčím, čemu v Rusku říkají "pečál". Těch emocí tam už na mě asi bylo trochu moc a rozmýšlel jsem se, zda využiju povídkového charakteru knihy a proložím to něčím jiným, ale nakonec jsem to neudělal a nechal si na sebe celý ten kýbl pocitů vylít. Rád jsem si přečetl něco jiného, než co obvykle čtu a dávám 80%.

juliesze
03. července

Tahle kniha byla jiná, než autorovy předchozí! Skládá se vlastně ze zdánlivě nesouvisejících střípků a odhaluje různé životní osudy lidí, kteří se v určitém okamžiku svého života střetli. To střetnutí bylo někdy zdánlivé, někdy silné, někdy k němu došlo moc pozdě, někdy moc brzo. Autor svou krásným způsobem vyprávění ve mě vzbudil zase tisíc a jeden pocitů. Na čtení jsem se vyloženě těšila, ne pro to, že by autor tahal za nitky a tlačil na pilu zvratů a překvapení, ale na to, jak jsem se u čtení cítila. Mistrovsky vykreslené rodinné vazby, vztahy mezi partnery, sourozenci nebo rodiči a dětmi na pozadí orientálního a trochu záhadně magického pozadí!

laura
19. června

Když už na třetí straně brečíte, víte, že to bude nářez. A taky byl. Přesto mi tahle kniha tak úplně nedala to, co jsem od ní očekávala - asi díky zavádějící anotaci. Protože tohle není kniha o sourozenecké lásce. Není to příběh Abdulláha a Parí. Tohle je příběh mnoha tváří lásky. Takový kaleidoskop osudů, které se různě přeskupují, vytvářejí zajímavé obrazce a pak zase mizí, aniž byste se dozvěděli to, po čem prahnete...

A tak namísto odpovědí, které jsem očekávala, mi zůstalo spoustu nezodpovězených otázek. Jako by příběh neskončil. Jako by dál trval. Příběh utkaný z tenkých, neviditelných vláken, které dokáže narušit jediné fouknutí větru...

Bylo to zajímavé, bylo to bolavé. Bylo to kruté. A hory mi neodpověděly a asi nikdy neodpoví. I tak to ale bylo - krásné...

A ta obálka je nádherná. Abdulláh, sám s trýznivými vzpomínkami, a Parí, běžící za něčím, co jí v životě chybí...

Proč?

Hanjimka
06. června

Posloucháno jako audiokniha. Malinko mě mátly časové skoky, i když jsou pro děj pochopitelné. Krásně jsem si u poslouchání odpočinula a přenesla se do jiných končin světa.

m_pastorka
16. května

Začátek a konec knihy se mi velmi líbil, na konci mi dokonce i nějaká ta kniha ukápla, ale ten děj uprosřed se mi nějak moc táhl a úplně mě nezaujal. Celkově to bude asi kniha, která mi upadne v zapomění. Každopádně jsem rada, ze jsem četla knihu, na jejímž pozadí se odehrávají dějiny Afghánistánu.

1 ...