Normální lidi

Hlavní hrdinové románu Marianne a Connell vyrůstají na malém městě, ale tím jejich podobnost končí: na střední škole patří Connell ke hvězdám a Marianne je outsider. Když se spolu jednou dají do řeči, změní to jejich život. O rok později už oba studují na vysoké škole v Dublinu. Z Marianny se mezitím stala královna večírků, zatímco nejistý Connell jen velmi těžko nachází své místo ve společnosti. Ačkoliv se oba pohybují v rozdílných kruzích, přitahují se k sobě jako dva magnety. Marianne čím dál víc propadá sebedestrukci a Connell hledá svůj smysl života jinde, oba jsou však konfrontování tím, jak daleko dokáží zajít, aby druhého zachránili....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441472/big_normalni-lidi-rxI-441472.jpg 3.9411

Vydáno: , Argo

Normal People, 2018

Kniha Normální lidi

nefernefer
předevčírem

Tato kniha je sice o mladých, ale není pro mladé. Četla jsem ji současně se svou dvacetiletou dcerou, která ji v půlce odložila s tím, že větší nudu už dlouho nečetla. A já byla úplně unešená. :o) Je to opravdu zvláštní kniha. Musím dát za pravdu těm, kdo říkají, že je vlastně o ničem, bez příběhu. Přesto má v sobě určité kouzlo, kterým mě úplně polapila. Netřeba příběh. Stačí atmosféra. Nejspíš musí mít člověk už něco odžito. Pak pocítí jistý nádech nostalgie... Protože si vzpomene na vlastní mládí, které bylo vlastně taky tak trochu o ničem. Velké příběhy se stávají málokomu. :o) A kdo měl život jen sluncem zalitý a nic z popisovaného nikdy nezažil, ten je opravdu šťastný člověk.

V_M

Pozoruhodná vztahová a niterná próza v pravém slova smyslu, čtivá a z hlediska kontextuálního ukotvení na irské maloměsto a dublinské univerzity pro mě nová a obohacující. Tematicky obsahuje celou řadu silných motivů a momentů: obrazy vnitřní změti, mladistvého hledání sebe sama, tíživého potácení se světem zvratů, deprese a určitá nesmělá katarze. Jen má člověk zvláštní - a při jediném a vcelku rychlém přečtení (a až zpětném sepisování tohoto hodnocení) těžko argumentovatelný - pocit, že autorka nejde při popisu vztahů a pocitů postav dostatečně do hloubky, na dřeň. Nemusí to nutně být chyba a nedostatek knihy, která je snad díky tomu dynamičtější, snáze se čte a udržuje pozornost, ale stopu na čtenáři zanechává mělčí, krátkodobější, mlhavější. Jako by klouzala, prokluzovala v náznacích, které však v sobě inherentně nenesou takovou tíži, jako to znám od jiných autorů (jimž je, ač třeba píšou prózu, vlastní básničtější prožívání světa).

Mayaku

Uf. No, těžko říci, jestli bych nehodnotila ještě níže, nebýt skvělé audioverze v podání Terezy Dočkalové. Po prvotním nadšení nastal extrémně rychlý sešup dolů, když jsem si uvědomila, že mi ani jedna z hlavních postav není sympatická a vlastně mě oba dost iritují. A příběh sám je cíleně tak obyčejný, že ten to opravdu nevytrhne. Asi hodně záleží na tom, v jaké životní fázi se nacházíte, a na tom, jestli se dokážete alespoň s některým z hlavních hrdinů dostatečně ztotožnit. Bez toho pro vás asi příběh Marianne a Connella nebude moc dobře fungovat. Pro mě absolutně zapomenutelná záležitost.

ladyka

Zvláštní, rozhodně ne "normální" kniha-pojetím, stylem (absence přímé řeči) i dějem, ktery není zrovna bohatý. Jsem Husákovo dítě, takže i když mě některé věci asi míjely, rozuměla jsem oné ztracenosti a tápání hrdinů, které je do určité míry univerzální bez ohledu na dobu dospívání. Ani nevím,zda bych knihu doporučila či se mi (ne)líbila, byla prostě zvláštní. Působila,že jde jen po povrchu a v náznacích (může někomu přijíť až plytká), ale myslím,že to je prostě autorčin záměr nebo aspoň její styl. Kniha nakousává hlubší témata, ale prokousat se hlouběji musí už čtenář sám...Zkusím i jinou knihu autorky a uvidíme,zda můj názor vykrystalizuje do jasnější podoby. Protentokrát dávám 4*,hlavně za originalitu.

ut.la

Vůbec mě to nebavilo. Postavy úplně nijaké, děj taky. Zvládla jsem necelé dvě kapitoly.

karol7980

Knihu jsem nebyla ani schopná dočíst, děj mě nebavil, absolutně mi nevyhovoval styl psaní, který na mě působil odfláknutě, nemohla jsem se do čtení dostat a proto jsem knihu nakonec v polovině odložila.

Vlcijama

Zajímavá sonda do společnosti studentů, smutné, někdy depresivní, ale člověk má pocit, že autorka psala knihu poctivě a nakonec z toho vznikla kniha, která dokázala oslovit tolik lidí a o které se píše jako o hlasu generace.

Maky78

Na hodně lidi knížka působí depresivně. Na mě ne. Působí na mě velmi reálně. Tak nějak to v životě je. Jedna nevyslovená myšlenka může změnit celou budoucnost.
Zajímavý styl psaní. Proud slov, ale dost dobrý.