Kortez Kortez komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Audiokniha.
Tohle dílo bylo famózně napsáno a taky namluveno. Hlas Vilmy Cibulkové dodal příběhu autenticitu smrti, jako vypravěče. Čekal jsem skvělou knihu, zážitek ale předčil mé očekávání. Dávám plný počet hvězdiček a jdu koukat na filmové zpracování.

18.09.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Po dlouhé době okukování téhle nenápadné knížky ve výkladech knihkupectví jsem se rozhodl pro audioverzi. Nelituji toho. Dvě profesionální rétorky pozdvihli příběh z papírových stránek do skutečně věrné podoby lehkosti mladistvého hlasu Miry a naopak životními zkušenostmi zlomeného hlasu Hany.
Samotný román se mi velice líbil. Četl jsem už něco kolem holocaustu, války, bídy a hladu, tady jsem vnímal všechno tak nějak v širších souvislostech. Díky rozpracování románu do třech části se jednotlivé dílky puzzle postupně skládali dohromady až ke konci knihy zapadl na své místo poslední dílek, poslední šokující fakt který vlastně všechno spojil dokola jako žloutkový věneček na obalu knihy.
Tuhle knížku jsem zařadil do čtenářské výzvy jako knihu o jídle. Nejdřív jsem nechápal proč ji tam mají i jiní uživatelé, vždyť kniha o holokaustu není přece nějaká kuchařka od Ládi Hrušky! Kdo dočetl, ví. Víc nesmím prozradit jak klíčovou roli hraje jídlo v celém příběhu.
A jedna vzpomínka na závěr: moje babička taky nosila kůrky a zbytky chleba po kapsách. Taky mi to bylo směšné když jsem byl dítě. Často říkala když jsem od ní loudil nějakou mlsku odvolávajíce se na hlad, že můžu být rád že nevím co je hlad.
Naštěstí nevím. Mám jen mlhavé představy taky díky knize jako Hana.

29.08.2019 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knížku jsem dostal od Ježíška a začal číst...
Listopad 89 si jako husákovo dítě dobře pamatuji, takže vžít se do stránek a příběhu nebyl žádný problém. Sám jsem měl možnost zažít výslech na služebně VB, naštěstí bez dalšího pokračování.
Smutná kniha, plná deprese a bezvýchodnosti. A nepotěší ani fakt, ze příběh je smyšlený. Před "89" to bylo nějak takhle.

01.01.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Audiokniha
Nemůžu dát míň než plný počet hvězdiček. Kniha se vešla přesně na milimetr do mého gusta. Velice tomu přispělo audio, příběh jsem prožil za volantem auta a nekonečné hodiny přesunu uběhli jak lousknutím prstů. Objevil jsem další oblíbenou paní spisovatelku.

02.07.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Druhá kniha téhle skvělé autorky a zase výborný zážitek. Stejně jako Gertu, i bohyně jsem poslouchal jako audioknihu. Velice propracované profesionální podání, které ještě pozdvihlo dílo na vyšší úroveň.
Žítkovské bohyně patří k mému životu od chlapeckých let, kdy jsem slýchával od babičky z Lubinských kopanic o nějaké věštící bábě ze Starého Hrozenkova. To bylo tak blízko co by kamenem dohodil. Vyrůstal jsem taky na svazích Bílých Karpat, jen z opačné strany Velké Javořiny a jsem rád že i tato kniha mě tak trochu vrátila do dětství ale zároveň mi připomněla že můj názor na dobro a zlo a hlavně boj dobra a zla je v mnohém poznačený konáním lidí, kteří se v peripetiích svých životů přiklonili k jedné či druhé straně. Ano, ty pohádkové Kopanice plné písní, folklóru a tradic mají pod vrstvou romantiky i svá temná tajemství, kterých ne a ne se zbavit.

24.08.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Od paní Mornštajnové jsem četl jako první knihu Hana, pak Slepou mapu a teď Tiché roky. Všechny díla hodnotím vysoko, Hanu nejvíc, Tiché roky v těsném závěsu. U knihy jsem častokrát přemýšlel nad svými dětmi, rodiči, vztahy které různě kroutí na první pohled bezvýznamné chyby které možná děláme vědomě, nebo i nevědomě. O pár chybách vím i ve svém životě...

24.12.2020 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po přečtení Hany jsem se časem vrátil k dalšímu dílku od paní Mornštajnové. I když hodnotím 5 hvězdičkami, příběh nebyl tak "silný". Každopádně rodinné ságy jsem měl rád odmalička, takže jsem si s knihou užil chvíle volna dostatečně. Těším se na Tiché roky které budou další čtenou knihou od téhle skvělé a oblíbené autorky.

19.04.2020

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Audiokniha. Není román pro ženy, jako román pro ženy. Rozhodně žádná harlekýnka! Miluji rodinné ságy na pozadí historických událostí. I když je to z určitého pohledu zase jenom další pohádka, budu se k nim rád vracet.

10.02.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Audiokniha.
Dost jsem se těšil na tuhle kroniku z míst, které neznám. Rozhodně jsem se nenudil, i když jsem čekal něco víc. Holt, reklama je mocná zbraň. To ale neznamená že se časem nepustím do letošního druhého dílu.

24.08.2021 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Opomíjená, nebo pro nás méně zajímavá historie nez hitlerovy koncentráky, i když odehrávající se ve stejném čase. Pro mne vítaná změna. Rád si přečtu další knihy od Ruty Sepetys.

15.03.2023 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Audiokniha. Tenhle skvost jsem si užil počas cestování po Francii. Nádherný přednes Pavla Rímského ještě umocnil prožitek z knihy. Určitě po Steinbeckovi ještě sáhnu.

29.01.2023 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Audiokniha. Měl jsem respekt pouštět se do tak rozsáhlého díla při práci, no nakonec jsem to zkusil a nelituji toho. Dostal jsem víc než jsem čekal. A v případě audioknihy s profesionálním přednesem toho bylo fakt požehnaně. Nejen že jsem neočekával části pojednávající o americkém jižanském rasizmu, i části v Osvětimi v Sophiiných vzpomínkách byli dechberoucí. A nejen části s Hessem.
Další kniha - audiokniha u které jsem bulil počas práce. A to nechcete, tak ji radši nečtěte.

11.12.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Audiokniha
Na detektivku výborný počin. Užil jsem si to sice ušima, ale můžu říct že jsem byl spokojen. Určitě budu pást po dalším pokračování. Styl vyšetřování byl zajímavější než u Eriky Fosterové.

24.10.2021 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Audiokniha.
Skvělé načtení od Jakuba Saice posouvá už tak drsný a děsný příběh do ještě kontrastnějších kontur. Při poslechu mě mrazilo v zádech i když venku právě vrcholí letošní léto. Rozhodně doporučuji a já sáhnu po dalším díle co nejdřív.

18.09.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Audiokniha. Jako jiné knihy od paní Mornštajnové i tato plula napříč československými dějinami a v popředí se odehrávají osudy obyčejných smrtelníků. Rozhodně zajímavá kniha, Tiché roky a Hana byli o level zajímavější. Už se těším na Listopád.

08.03.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Audiokniha nactena autorem. Kratke no o to vtipnejsi a trefnejsi fejetony z bezneho zivota. Mohu jenom doporucit.

03.02.2023 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Audiokniha.
Druhý případ Kate Marshallové a druhá trefa do černého. Příběh mě držel v napětí od začátku do konce, stejně jako předchozí díl. Bryndza se stává mojím oblíbencem... Nebo tím oblíbencem je vlastně Katy a Tristan?

20.11.2021 4 z 5

Audiokniha. Nevědel jsem že na dopisech se dá vystavět tak krásný a plynule působící příběh. Tématika druhé světové je nevyčerpatelná a pro příznivce téhle literatury je každá nová knížka s každým neotřelým námětem zajímavá a vítána. Sáhnul jsem po ní kvůli čtenářské výzvě - kniha dvou autorů - a nelituji toho.

01.05.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Audiokniha.
V autě při poslechu audioknih skvěle ubíhá čas a kilometry. Takže já se bavil. Jenže já se bavil právě na tom, jak Bergman zrovna na dovolené když si jde za polární kruh odpočinout od vražd a mrtvol najde čistě náhodou další mrtvolu, jak mu krásně jde vyšetřování tam kde nemá žádné pravomoci, jak mu všichni všechno hned vyklopí a ještě se s každým vesničanem z konce světa bez problémů domluví.

10.09.2022 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Audiokniha načtená samotným autorem. Rozhodně pobavilo a chvílemi se mi chtělo vyrazit pěšky taky někam do neznáma bez mapy a bez přípravy. Ale chtít a udelat to je veliký rozdíl. A o tom je tato zábavná knížka.

07.01.2022 5 z 5