Sophiina volba

Rozsáhlý mnohovrstevnatý román (1979) začíná okamžikem, kdy se mladý jižanský spisovatel Stingo přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy začne být proti své vůli vtahován do citového dramatu mezi jeho sousedy: přecitlivělý Žid Nathan se propadá do zničující duševní choroby a krásnou Polku Sophii poznamenalo prožité v utrpení v Osvětimi. Stingo sleduje, jak jejich osudy směřují k tragickému závěru, a poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Pomocí psychologické drobnokresby a epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o nacismus či o americké stigma otrokářské minulosti. Sophiina volba zůstává románem trvalé literární hodnoty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539/sophiina-volba-19n-539.jpg 4.42748
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Knižní klub

Sophie's Choice, 1979

Kniha Sophiina volba

LenkaKT
včera

I když těžká, hrozivá a smutná, přesto dokonale krásná kniha. Tolik vrstev. Postupné odhalování a zpřesňování. Tušíte, že bude zle, ale nakonec je to ještě horší. Kniha ostrá jak průstřel hlavy.

zuzana4291
včera

Za mě byla kniha velké zklamání. Hodně autorových myšlenek, ale samotného děje moc nebylo. Kniha velmi náročná pro čtení a zbytečně prodlužovaná.

Vendy1993

bože....sama mám dvě děti a nedovedu si představit tu hrůzu volby....prostě ne....bylo mi Sophie tak strašně líto :( i jejich dětí :( když si vezmu co zažívala v koncentráku a ani pak neměla klid...velmi smutné....

adelinka

Tak toto bolo čítanie nadlho. Strašné rozhodnutie Sophie a napriek tomu, že koncentrát prežila, ťažký život po vojne. Smutný príbeh...

DuchDoby

Tohle není první liga literatury. Tohle je mistrovství světa literatury.
Nevěříte? Ověřte si to.

Jana.Kuc

Samotný Sophiin příběh by byla sotva třetina knížky. Což mě trochu zklamalo. Některé pasáže mi přišly zbytečně prodlužované, jen aby se oddálil její příběh. Smutný příběh. A právě posledních 150 stran přečteno jedním dechem. Kvůli těm posledním 150 stranám vyšší hodnocení.

Anniee

Já bych se k tomu možná radši ani nevyjadřovala. Abych nešla proti proudu. Ono mluví za vše možná už jen to, jak dlouho mi to trvalo přečíst.
Takže ve zkratce a upřímně - hrozně mě to nebavilo. Ztrácela jsem se. Občas jsem vůbec nechápala souvislosti. Neměla jsem žádný vztah k postavám. Občas jsem jen bezmyšlenkovitě předjížděla očima po řádcích.
Ale! Neříkám že to bylo špatně napsané, nebo málo hluboké, to vůbec ne. Jenom to místy bylo napsané asi až moc dobře. A dlouze. No a pointu samozřejmě všichni známe a já na ni čekala celou knížku - no a ona se objeví 50 stránek před koncem? To jsem byla docela zmatená se přiznám. A ještě jedno přiznání na konec - moc toho ve mně nezanechalo.

andrii24

(+ SPOILER) Balvan nad balvan rozhodnutí. Epitaf citu. Na srdci stíny. Cáry, máry bytí. Vykoupení z vězení člověčí tragédie. Jiným "životem," v domněle růžovém pokoji?