Sophiina volba

Nejznámější dílo Williama Styrona. Jedná se o psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líčením života mladého mileneckého páru: Sophie Zawistowské a Nathana Landaua, s kterými se Stingo seznámil v létě 1947 v brooklynském penziónu. Jinou dějovou linii tvoří příběh Stingova pronikání do záhad tragického až patologického vztahu milenců (zjišťuje, že Nathan je narkoman a schizofrenik) a dál do minulosti a nejhlubších zákoutí psychiky ženy, která ho přitahuje. V dalším dějovém plánu je pásmo hrdinčiných vzrušených monologů, líčících její dětství a mládí v Polsku (v Krakově), její osudy roku 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Zde zaujímají klíčové místo Sophiininy volby. Název románu sice naznačuje jednu klíčovou volbu, ale nad závěrečnou tragickou Sophiinou volbou můžeme jasně cítit, že ta je pouhým důsledkem celého řetězu dalších osudových voleb před jaké stavěl člověka nacismus. První volbou je Sophiin pomýlený závěr neangažovat se v okupované Varšavě. I když Sophii její varšavská přítelkyně přesvědčuje, aby se stala členkou organizovaného odboje, Sophie odmítá. Druhá volba, která má pro hrdinčino celoživotní trauma klíčový význam, je volba, před niž Sopii postaví sadistický německý lékař při jejím příchodu do koncentračního tábora......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/539/sophiina-volba.jpg 4.42066
Originální název:

Sophie´s Choice (1979)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Knižní klub, X-Egem
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (308)

Přidat komentář
Dagros
08. března

Přečetla jsem jedním dechem.. Krutý příběh, krásná knížka.

Martin_Eli
03. března

Vůbec nevím, jak tohle dílo hodnotit, linka se Sophií a utrpením za druhé světové války je silná a skvělá, ale kolem ní je spousta balastu o životě spisovatele, který vypráví tento příběh, a tato omáčka okolo mě vůbec nebavila. Měl jsem problém knihu dočíst, místy jsem sebestředné pasáže autora přeskakoval. Kdyby kniha měla třetinovou délku, byla by za mě absolutně skvělá a podle mě i silnější. Jinak hlavní téma je nosné a citově silné.

Mechtylda
27. února

Ten příběh pro mě nebyl děsivý kvůli všem těm volbám, které musela Sophie podstoupit, ale kvůli tomu, že když to celé mělo skončit, ocitla se v Americe, jejíž společnost neměla ani potuchy o tom, co se v té daleké Evropě dělo. Prostě další bláznivá ženská, co žije s divným chlapem. Ale takhle my v Evropě o válce a jejích obětech nepíšeme. Je to stejné jako s Tarantinovými Hanebnými pancharty, v Evropě prostě nežertujeme o tom, že někdo zabíjí v lesích nácky. Je to pro nás až moc osobní. Oni mají odstup, my ne. A proto je pro mě tak těžké, se se stylem vyprávění tohoto příběhu vyrovnat.

TheMelorry
18. února

Zvláštní příběh, o krutostech válečného konfliktu jako takového a o těžkém vyrovnávání se s nimi. Očekávala jsem, že se kolem Sophiiných voleb a popisech Osvětimi bude točit větší část románu, ale i když to tak nebylo, informace o Stingovi, jeho životě a americkém prostředá byli také zajímavé. Čtení mi rozhodně dalo materiál k přemýšlení a i přesto, že se kniha rozhodně nečte snadno, svým způsobem mě čtení bavilo a Sophiin osud a utrpení mě budou ještě dlouho provázet.

veronika431
17. února

Přestože příběh soužití s hlavní mužskou postavou knihy mě občas až "obtěžovalo", knihu hodnotím jako vynikající dílo a troufnu si říct, že příběh nikoho nenechá chladným.

Raduška01
09. února

Všichni, co zde píší komentáře typu, že valná část knihy je zbytečná a celkově by kniha vůbec nemusela být tak dlouhá, zřejmě nechápou pravou podstatu a strukturu románu. Pokud někdo chce nějakým způsobem dílo hodnotit, tak na něj musí nahlížet z hlediska doby, kdy vzniklo. V dnešní době vznikají díla, ve kterých je možné vše a mohou být napsána jakýmkoli způsobem, ale nebylo tomu tak vždy. Dnes se nahlíží na román jako na přeslazený příběh o lásce, zklamání apod., ale není tomu tak. Román je hlavní linie příběhu, která se rozvětvuje na desítky menších příběhů, které se také rozvětvují... Proto je dílo tak obsáhlé, navíc je součástí literárního kánonu. Kdyby to byl jen obyčejný příběh, tak se o něm nevyučuje na středních školách. Někomu se může líbit a někomu nemusí, ale to neznamená, že nepatří mezi díla, která jsou na vrcholu literární tvorby a přes která už nelze jít dál, což by měl ocenit každý, kdo má alespoň trochu literárního citu.

Lavin
06. února

Tvrdý příběh, ale krásně napsaný.

druzickaster
01. února

Uff, tak nějak nevím kde začít. Pokud budu moc tvrdý, tak kniha mohla mít třetinovou délku bráno odzadu a dojem by byl stejný, jen děj by tak nějak ubíhal rychleji. Chápu , že autor chtěl nosnou myšlenku obalit a podpořit řekněme obyčejným mírovým životem a vykreslit ten paradox až na dřeň, ale u mně to nemělo ten správný efekt. Sofiin problém a její "volba" je krutý, nelidský, ale je to zároveň i výborný filozofický a morální problém, to vše se autorovi nedá upřít ovšem zbytek knihy, alespoň pro mne, je jen vata kolem tohoto dilematu. Každopádně kniha stojí za přečtení.

lla.veronica
29. ledna

Velmi silný a nádherně napsaný příběh o lásce, bolesti, strachu a tíze volby...když není možné rozhodnout se dobře, nebo špatně...když ani jedna z možností není tou naprosto správnou. Paradox kruté volby zasazený do kontextu historických událostí.

recenzentka
27.12.2017

najťažšie rozhodnutie aké môže žena v živote urobiť - lepšie vždy čítať knihu než vidieť film...odporúčam...pre každého na veľmi hlboké zamyslenie o živote a hodnotách v ňom.

Medunkavera
20.12.2017

V životě bych nechtěla být postavena před tuto volbu.
Je to příšerná představa. Raději na to ani nemyslet.

Pohodová
07.12.2017

Přečteno jedním dechem. Hrozná představa čelit takovému rozhodnutí.

alfinha2321
29.11.2017

Jsem docela ráda, že jsem tuhle knihu nečetla v rámci povinné četby, protože bych měla hodně velký problém jí dočíst. Teď jsem se k ní dostala o mnoho let později a dobrovolně v rámci čtenářské výzvy, a i tak jsem měla velký problém se čtením. Ze všech tří linií (Osvětim, Sophie a Nathan a Stingo) byla ta o Osvětimi (potažmo před/válečném Polsku) naprosto uchvacující a pohlcující. Ostatní dvě mě dosti nudily, hrdinové štvali a naprosto jsem nechápala jejich chování a motivace. Bohužel jsem měla tendence i některé pasáže přeskakovat, zejména třeba obsáhlé popisy vnitřních autorových pochodů a fantazií. Celkově tedy jen 3* a hodně tomu ubral i fakt, že nejvíce šokující fakt celé knihy je tak notoricky známý, že už při čtení ani nepřekvapí...

PetrzOlomouce
20.11.2017

Jako otci se mi závěr četl hodně těžko, téměř se i srdce zastavovalo. Nicméně, kniha je to vynikající a určitě by neměla chybět v záložce "přečtených". Jasných 100%

denib
20.11.2017

Krásné a smutné. A taky těžké - ne na čtení, ale na prožívání. Ze začátku mi připadalo zvláštní, jak se Sophiin osud odkrývá na přeskáčku a odhalují se její různé lži. Připadala mi bláznivá, trochu divná. Jenže jak člověk čte dál a dál, poznává, že všechno má svůj důvod. Že není bláznivá, ale slabá a silná zároveň. Bláznivé, neuvěřitelné je jen to, co jí potkalo. Jak já nenávidím ty nacistické lidské zrůdy, které mohly páchat takové zlo. O koncentračních táborech toho bylo napsáno už hodně. Ale v této knize je ukázáno, jak moc si toho nesou v sobě ti, co přežili. Jak moc to stále bolí.

MayaBu
19.11.2017

Musím přiznat, že tahle kniha se mi zatraceně špatně hodnotí. Trápila jsem se s ní, ještě někde kolem strany 300 jsem si nebyla jistá, jestli ji vůbec zvládnu dočíst. Asi jsem na Styronovo syrové vyprávění plné narážek na sex moc mladá a nezralá, Stingův život mě (a jeho milostné problémy už vůbec) nezajímal. Na druhou stranu samotný Sophiin příběh mě nutil v četbě pokračovat. Velmi zajímavé byly Styronovy úvahy o válce i o tom, co dělal Stingo, když Sophie v Polsku zažívala všechny ty hrůzy.
Nejdřív jsem si myslela, že Styron svou knihu zbytečně natahoval (hlavně velmi dlouhým začátkem) ale není to tak - takhle má postupné rozplétání Sophiiny minulosti a jejích lží daleko větší sílu.
Měla jsem pocit, že čtu vlastně dvě knihy - jedna byla velmi nudná, ta byla o Stingovi a jeho dilematech co se týkaly Jihu, druhá byla strhující a hluboký příběh Sophie.
Zavírám obě oči a hodnocení, které knize dám, připadá hlavně "té druhé", o jednu hvězdičku Sophiinu volbu ochudil právě Stingo.

Hadrna
18.11.2017

Tak jsem se dočkala. Můj první dojem když jsem si přečetla název tohohle díla v seznamu volitelné četby k maturitě bylo slovo nikdy. Ne kvůli to mu, že by snad byla dlouhá a nebo nebyl nacismus a holocaust můj šálek kávy (což je až moc), ale hlavně kvůli tomu jak je v různých filmech na ni odkazováno stylem "To je úplná Sophiina volba". Pak však můj nevyzpytatelný přítel tuto krásnou knihu pořídil a já neodolala. Říkala jsem si, tak když těch set stran je tak uznávaných nemůžou na nich být napsány nesmysly. Tak jsem se položila do milostného trojúhelníku Žida, Polky a amerického Jižana a román je na světě. Příběh bych dělila na části hltající co vás nenechají jít dělat cokoliv jiného a části kdy už si říkáte ať už je konec. pro mě nějáké Stingovi promluvy a úvahy jeho samého byli drásající, ten kluk občas nezná konec, ale rozhodně jsem je nepřeskakovala pomohou vám utvořit o autorovy samotném hezkou představu jeho duše. Sophiinu povahu jsem pochopila, ale tak napůl tím chci říct, že na mě je moc iracionální, ale neříkám, že občas jsem se nenazvala já sama Sophii, jak můžu vědět, že bych se v těch chvílích neponížila a nezprotivila se sama sobě tak jako ona. Jak Sophie několikrát v románu řekne, válka z vás udělá cosi zvířecího co nejde ovládat, už neznáte hranici lidskosti a samotného přežití, protože když se někdo promění v takového tvora který utlačí vás jako lidskou bytost, pak už nemůžete mluvit o přežití, cosi ve vás už umřelo. příběh na mě zanechal neodmazatelnou stopu, jelikož tak dokonalé propojení problému jak Evropy tak Ameriky bylo neskutečné, líbilo se mi kolik témat tam proběhlo a udržoval to tím pádem čtenářovu pozornost. Rozhodně jsem ráda, že jsem se nenechala odstrašit počtem stran a profláknutím knihy, je krásná, smutná a donutí vás přemýšlet a to se mi moc líbilo, rozhodně vytrvalcům doporučuji, nebudete zklamáni NH :)

BlackJeffy
15.11.2017

Po přečtení téhle knihy ve mně něco zemřelo. Mám pocit, jako kdyby si Sophiie a její příšerný osud odnesl něco ze mě a není to hezký pocit. Dílo tak silné, že nemohu nalézt slova. Vím jen, že ten tíživý pocit mne bude ještě pár dní pronásledovat.

artlucie
04.11.2017

Velmi, velmi doporučuji přečtení v orginále! Pro mě je česká verze v porovnání s anglickou jazykový omyl - právě všechny ty sexuální záležitosti, nadávky.. to v češtině nemělo šťávu. Originál je vážně skvělý. Ale uznávám, že to hlavní - silný příběh - to tak jako tak neubírá. Sem tam nudnější pasáže o Stingovi se dají skousnout..

ddkk
22.10.2017

Nerozumím...nerozumím některým zdejším komentářům. Jak může někdo napsat o jednom z nejdůležitějších děl světové beletrie, že "je v něm příliš sexu" a že to knihu "degraduje na brak" ?!? V takovém případě doporučuji číst raději časopisy a Harlekýnky (nic proti nim, ale je to asi jiná liga, že)...V každém případě považuji Styronův zásadní román za skvělý a číst by ho měl každý. Anebo se alespoň podívat na film se skvělou Meryl Streep.

Kristy21
21.10.2017

Jak začít?!
Knihu jsem četla na střední škole, jelikož jsme ji měli v literárním seznamu knih k maturitě. Nechápala jsem, proč jsem si knihu vybrala do seznamu mezi další knihy, když jsem se tématu holocaustu vyhýbala. Poté jsem to pochopila.
Chtěla jsem se vžít, alespoň díky tomuto příběhu, do pocitů a myšlenek lidí, kteří si prošli tímto ošklivým obdobím. Byl to velmi zajímavý, ale také hodně, ale opravdu silný příběh, plný emocí, strachu a napětí.
Ztratit dítě, je velice těžké, kort potom, když ztratíte i dítě druhé, ale musíte s tím žít dál. Sophiin příběh je plný smutku, nejistot, je dojemný, smutný a konec? Konec je srdcervoucí, rozhodně mé srdce nenechal chladné.
Proto si myslím, že díky této knize si někteří z nás mohou uvědomit, že to, co zažívají dnes, je nic oproti tomu, co zažívali naši dědečkové, babičky, pradědečkové, prababičky. Nebylo to lehké období, z dějin ho nikdo nevymaže, proto je dobře, že takovéto knihy existují a jsou přístupné.
Rozhodně nelituji, že jsem si knihu do svého seznamu vybrala!

Hakem
18.10.2017

Vzdy jsem se tematu holokaustu vyhybala, protoze je to me moc silne. Ale myslim si, ze alespon jednu knihu k tomutu tematu by mel precist kazdy, aby se podobna hruza nezapomnela a hlavne nestala znovu (coz hrozi k momentalni rostouci nenavisti vuci jinemu nabozenstvi).
Ja jsem si vybrala snad tu nejznamejsi knihu, s notoricky znamou "volbou". Nic jineho jsem vlastne o knize nevedela a proto me velmi prekvapil zpusob psani a samotny dej. Popravde tak do 3/4 knihy jsem si chystala negativni komentar, ale nakonec se mi to po precteni rozlezelo a chte nechte musim nektere body vypichnout.
Cele Sophiino vzpominani je zajimave, dojemne, smutne a nakonec cekane srdcervouci. Jako matka dvou deti si dokazu predstavit to silenstvi volby..
Vzdy si behem cteni kazde knihy hledam ruzne blizsi informace k poznamkam, jmenum, mistum. Dava mi to lepsi obraz a zustava mi tak vic detailu v pameti.. takze jsem si behem cteni, ktere uz tak bylo dost desive hledala dalsi desivejsi udaje, abych mela uceleny obrazek.. takze mi misty uz splyva co bylo napsano v knize a co jsem cetla jako doplneni. Kazdopadne se takova nelidskost da jen tezko predstavit a uplne pochopit..
Zbytek knihy nevim. Stinguv zivot me popravde skoro nezajimal, Sophie mi moc sympaticka taky nebyla.. povrchni kraska, bohuzel az hloupa.. Nathan no comment. Stridani spousty okrajovych temat - jih versus sever USA, otroctvi, neustala a az protivna zavislost na hudbe, psychoanalizy tehdejsi mladeze.. ono se to tam nakonec snad hodilo, aby clovek uplne nezesil z tech osvetimskych hruz, ale behem cteni to bylo vsechno takove tezkopadne. Z kazdeho mlyna trochu.. nejdriv jsem si myslela, ze se jedna o ciste autobiografickou knihu a to ne moc dobre napsanou.. na konci jsem uz vedela, ze se o skutecny pribeh nejedna, a najednou jako by cela kniha vyletela o 5 kategorii vys. Postupne odkryvani pravdy o docela prolhane Sophii, gradujici dej, kdy se mi libil styl autora, ze predem dal par poznamkami vedet, ze se na nas chysta dalsi zvrat nebo novinka v deji.
Bohuzel na muj vkus neustale omylani milostnych scen knihu zase o 5 kategorii snizilo. Vazne mi to vadilo a po pulce uz jsem cele ty dlooouhe pasaze preskakovala. To je asi moje uplne nejvetsi vytka k teto knize.
Jsem rada, ze jsem si knihu precetla az ted a ne na stredni v ramci povinne cetby. Myslim si, ze knihu doopravdy oceni az rodic a vzhledem k te strasne premire erotickych popisu se vazne divim, ze ji doporucuji nactiletym..
Zajimavy byl ale az psychologicky rozbor ucastniku druhe strany, tech zrud SS.. ze i ti byli vlastne jen otroci tech "vyssich" a plnili ty hrozne rozkazy z donuceni, a ztratili tak tim celou podstatu toho byt clovek..
Z knihy me nejvic zasahl rozhovor Wandy s zidem, ktery si prisel pro zbrane a popis tech tisicu deti umrzlych ve vagonech..
A nakonec jsem byla vlastne prekvapena, ze se v knize nedozvime z te hrozne volby vic nez par vet. Cekala bych rozbor, proc se rozhodla jak se rozhodla.. aspon to se myslim resi vsude, proc chlapec a ne dcerka.. z toho hlavne bych cekala, ze se bude Sophiia chtit rozpovidat, kdyz uz jednou zacala.. ale vzhledem k tomu jaky byl osud syna, na te volbe nakonec ani tak nezalezelo..
Takze nevim, mam dost rozporuplne pocity, na jedne strane strasny brak a na druhe srdceryvne dilo.

Messilina
09.10.2017

Za mě také nic moc. Je to dost roztahané a je tam zbytečně moc sexu, který jakoby degraduje celou tu knihu na něco dost brakového.

JIVaJaH
06.10.2017

Tak nevím, zda jsem nedozrálá nebo jinak nastavená, ale kniha, která je třeba zde většinou chválena a ceněna mi nějak nešla a neseděla. Hlavní hrdina, vlastně všichni tři, mi nebyli téměř ničím sympatičtí. Naopak všichni mi připadali tak nějak choří. Podobné pocity jsem měla z knihy Osudy a běsy. Samozřejmě kvalita jazyku v případě Styrona musí být vyzdvihnuta! „Sophiina Volba“ děsivá a pro osobu o tom rozhodující, zničující.

readah
05.10.2017

Geniální dílo. Většina kritických komentářů tu na Databázi mimo mísu. 5* a kdo to nečetl, měl by se stydět.

3lis
04.10.2017

knížka mi nedělala problém číst a tak ikdyž už jsem si na ni našla chvilčku času mě okamžitě vtáhla, celou dobu jsem byla neuvěřitelně zvědavá na konec a postupné odkrýváni Sophiiny minulosti se mi hrizně líbílo. Kdo se rozmýšli že by si knižku rád přečetl vřele doporučuji. Příběh je někdy vesely, pochmurny, smutný, napínavý a sem tam i s nadechem erotiky.

micha-ella
02.10.2017

Síla! Ale zklamalo mě rozuzlení toho příběhu a v knížkách mi taky hodně vadí pasáže o sexu. Takže jen čtyři hvězdy.

vendysantos
30.09.2017

Není co dodat. Velice silný příběh. Zatím nejdelší kniha, co jsem kdy četla. Asi po polovině knihy už se to sice jaksi táhlo, měla jsem pocit, že ji snad nikdy nedočtu. Jsem však ráda, že jsem vydržela číst až do konce, dost mne zasáhla.

Warty
21.09.2017

Skvělá kniha, které nic nechybí. Styron je skvělý vypravěč. Rozhodně stojí za přečtení.

Bláža9
21.09.2017

Pro mě jedna z nejsilnějších knih, jakou jsem kdy četla...3/4 knihy jsem si říkala, jak mi přijde zbytečné číst o životě Stinga a Nathana, když mě zajímá jen osud Sophii a trochu jsem se s knihou trápila...ale závěr mě přesvědčil, že pro celkové pochopení osudu Sophii, je jejich vliv neskutečně důležitý...
Knihy vždy hodnotím podle toho, jaký ve mě zanechají po dočtení pocit a tentokrát to snad ani nelze vyjádřit...je prostě neskutečně silný...Souhlasím s názorem, že si musí člověk nejprve něco odžít, aby ji dokázal pochopit...
Závěrečná slova R. Nenadála mluví za vše: Rokem 1945 skončila pouze druhá světová válka, ale zdaleka se nepodařilo zprostit svět veškerého myšlenkového plevele a zlikvidovat představy o nadřazenosti jedněch nad druhými. Zlo na sebe bere nové obludné formy...