Sophiina volba

Nejznámější dílo Williama Styrona. Jedná se o psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líčením života mladého mileneckého páru: Sophie Zawistowské a Nathana Landaua, s kterými se Stingo seznámil v létě 1947 v brooklynském penziónu. Jinou dějovou linii tvoří příběh Stingova pronikání do záhad tragického až patologického vztahu milenců (zjišťuje, že Nathan je narkoman a schizofrenik) a dál do minulosti a nejhlubších zákoutí psychiky ženy, která ho přitahuje. V dalším dějovém plánu je pásmo hrdinčiných vzrušených monologů, líčících její dětství a mládí v Polsku (v Krakově), její osudy roku 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Zde zaujímají klíčové místo Sophiininy volby. Název románu sice naznačuje jednu klíčovou volbu, ale nad závěrečnou tragickou Sophiinou volbou můžeme jasně cítit, že ta je pouhým důsledkem celého řetězu dalších osudových voleb před jaké stavěl člověka nacismus. První volbou je Sophiin pomýlený závěr neangažovat se v okupované Varšavě. I když Sophii její varšavská přítelkyně přesvědčuje, aby se stala členkou organizovaného odboje, Sophie odmítá. Druhá volba, která má pro hrdinčino celoživotní trauma klíčový význam, je volba, před niž Sopii postaví sadistický německý lékař při jejím příchodu do koncentračního tábora......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/539/sophiina-volba.jpg 4.41934

Sophie´s Choice (1979)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Knižní klub, X-Egem

Messilina

Za mě také nic moc. Je to dost roztahané a je tam zbytečně moc sexu, který jakoby degraduje celou tu knihu na něco dost brakového.

JIVaJaH

Tak nevím, zda jsem nedozrálá nebo jinak nastavená, ale kniha, která je třeba zde většinou chválena a ceněna mi nějak nešla a neseděla. Hlavní hrdina, vlastně všichni tři, mi nebyli téměř ničím sympatičtí. Naopak všichni mi připadali tak nějak choří. Podobné pocity jsem měla z knihy Osudy a běsy. Samozřejmě kvalita jazyku v případě Styrona musí být vyzdvihnuta! „Sophiina Volba“ děsivá a pro osobu o tom rozhodující, zničující.

readah

Geniální dílo. Většina kritických komentářů tu na Databázi mimo mísu. 5* a kdo to nečetl, měl by se stydět.

3lis

knížka mi nedělala problém číst a tak ikdyž už jsem si na ni našla chvilčku času mě okamžitě vtáhla, celou dobu jsem byla neuvěřitelně zvědavá na konec a postupné odkrýváni Sophiiny minulosti se mi hrizně líbílo. Kdo se rozmýšli že by si knižku rád přečetl vřele doporučuji. Příběh je někdy vesely, pochmurny, smutný, napínavý a sem tam i s nadechem erotiky.

micha-ella

Síla! Ale zklamalo mě rozuzlení toho příběhu a v knížkách mi taky hodně vadí pasáže o sexu. Takže jen čtyři hvězdy.

vendysantos

Není co dodat. Velice silný příběh. Zatím nejdelší kniha, co jsem kdy četla. Asi po polovině knihy už se to sice jaksi táhlo, měla jsem pocit, že ji snad nikdy nedočtu. Jsem však ráda, že jsem vydržela číst až do konce, dost mne zasáhla.

Warty

Skvělá kniha, které nic nechybí. Styron je skvělý vypravěč. Rozhodně stojí za přečtení.

Bláža9

Pro mě jedna z nejsilnějších knih, jakou jsem kdy četla...3/4 knihy jsem si říkala, jak mi přijde zbytečné číst o životě Stinga a Nathana, když mě zajímá jen osud Sophii a trochu jsem se s knihou trápila...ale závěr mě přesvědčil, že pro celkové pochopení osudu Sophii, je jejich vliv neskutečně důležitý...
Knihy vždy hodnotím podle toho, jaký ve mě zanechají po dočtení pocit a tentokrát to snad ani nelze vyjádřit...je prostě neskutečně silný...Souhlasím s názorem, že si musí člověk nejprve něco odžít, aby ji dokázal pochopit...
Závěrečná slova R. Nenadála mluví za vše: Rokem 1945 skončila pouze druhá světová válka, ale zdaleka se nepodařilo zprostit svět veškerého myšlenkového plevele a zlikvidovat představy o nadřazenosti jedněch nad druhými. Zlo na sebe bere nové obludné formy...

katy238

Těžké čtení dotýkající se celé škály témat. Kniha se proslavila díky tématice holocaustu, ale jediný pilíř příběhu to není. Kniha rozebírá i jiné temné stránky lidské společnosti a hlavně společnost Ameriky 40.let.
Pro tuto knihu je potřeba dospět a mít v životě něco za sebou, pubertální jedinec měsíc před maturitou z ní nemá nic.
Není to kniha na jedno přečtení a je potřeba dát jí svůj čas, zkušeného čtenáře nezklame.

kutikk

Miluju válečnou literaturu, ale tohle bylo jedno velké zklamání. Kniha není ani tak o Sophii jako o Stingovi, který mi byl od začátku knihy nesympatický. Každý asi ví o jakou volbu se má hlavně jednat, ale pokud to víte dobředu a neznáte výběr, tak je vám to jasné během čtení knihy, protože o jednom dítěti mluví a druhém je pouze zmínka. Dvě hvězdičky jen za vprávění Sophie. A i ta mi teda přila neuvěřitelně hloupá.

Adelajda_4

Velmi oblíbená kniha, strašně se mi líbí styl psaní autora, kdy postupně odkrývá různá tajemství hlavních hrdinů a my se jim pomalu dostáváme "pod slupku" a začínáme zjišťovat, proč jednali tak, jak jednali.

Aerine

Skoro po 10 letech jsem se vrátila ke Stingovi, Nathanovi a Sophii. Když čtenář ví, co ho čeká, bojí se jednotlivých tragických událostí a s každou přibývající stránkou je obava o hlavní hrdiny větší a větší. Ale víte, že se jim prostě nedá vyhnout, a tak čtete a hltáte jednotlivé stránky a na rozdíl od Sophie, vy žádnou volbu mít nebudete... prostě propadnete kouzlu knihy jako Stingo.

Katranis

Povinná četba.
Nejprve dospět, pak přečíst. Nenuťte tohle děti číst! Odpudí je to od veškerého tématu s tím spojeného. Potom si k tomu horko těžko najdou cestu.

Kerberos

Poprvé jsem četla ve dvaceti,podruhé ve čtyřiceti,pokaždé to ve mě zanechalo něco jiného,ale vždy dobré.Nejsilnější z celé knihy rozhodnout se které z dětí obětovat,to bych asi nedokázala.

aktijnov

Ke knize jsem se vrátila po 20 letech. Ale fascinuje mě stejně jako tehdy....

Tlapka

Na knížku jsem se dlouho chystala a těšila, mám ráda bytelné, dlouhé romány a 710 stránek se skvělým hodnocením znělo dost slibně. Jenže... tak jako u některých filmů si člověk řekne, že by kratší stopáž byla lepší, tady bych hlavně úvodní části dost zkrátila. Hlavní přínos úvodních stránek byl, že mi hlavní hrdina na začátku nebyl zrovna sympatický (už jen tím vyjmenováním značek každého předmětu v jeho okolí), ale to se postupně zlepšilo, i když celkově mi z celé hlavní trojice přišel "nejslabší" až do konce.
Naopak poslední kapitoly měly řádný spád a vtáhly mě do děje, ty by si 5* plně zasloužily. Postupné vyjevování pravdy, ať už od Sophie nebo Larryho bylo skvělé a skoky v čase nebyly nepřehledné. Ale o něco koncentrovanější ten příběh mohl být, na úkor Stinga. I když jeho sexuální frustrace byla důležitá, stejně jako vzpomínky na Jih, nepotřebovala podle mě tato témata TOLIK prostoru. Prostě Stinga proškrtat a pak by to bylo na 5*. :-)
P.S. I když by se mi zamlouvalo zkrácení díla, vyřazení daných témat úplně by bylo na škodu. Proč se ve školách řeší jen "proč se to tak jmenuje", když se velkých témat té doby v knize objevuje tolik, a ne nedůležitých?

Susan94

Velmi silný příběh……. S notnou dávkou životních zkušeností a určité sečtělosti se kniha stává lépe pochopitelnou.
Američtí autoři mají specifický styl psaní a ten se projevil v první části knihy, která až nudí…
V okamžiku kdy se děj přesunul do Varšavy, a do prostředí 2.sv. války hltala jsem stránku za stránkou.
Je to neskutečné co museli lidské bytosti prožít, a občas nepochopitelné mezi čím se museli rozhodovat……

Killingjoke

Kdybych měl říct, která kniha je patrně mou nejoblíbenější, která mne v životě nejvíc ovlivnila, byla by to právě Sophiina volba. Před mnoha lety to bylo jedno z mých prvních setkání s tématem Holocaustu a zároveň velmi komplexní psychologická sonda do života generace poznamenané dědictvím 2. světové války. Sophiina volba je příběhem ženy bez budoucnosti, kterou stále pronásleduje temný stín minulosti, zvěrstev Holocaustu a těžkých, nepředstavitelných voleb, které byla nucena učinit... Kniha není rozhodně lehkým čtením a určitě nesedne každému. Osobně se k ní čas od času vracím a četl jsem jí v průběhu let už asi třikrát. Vždy mě dokáže znovu zcela pohltit...

BaraCz

Tak tuhle knížku jsem si přečetla jen proto, že patří do povinné četby, prolouskávala jsem jí strašně dlouho a po padesáti nudných stránkách jsem musela přeskočit na nějakou 250 stranu, kde už se něco dělo, dobře když se rozhodovala, které dítě zachrání, to už mě bavilo, ale to je snad jediná část...Začátek je zbytečně moc dlouhý a rozepsaný v podstatě o ničem.Knížka mě docela zklamala...

kní

Z téhle knihy mi nejvíce utkvěla ta volba - okamžik, kdy na rampě při selekci se Sophie musí rozhodnout, které ze svých dvou dětí si vybere - a zachrání mu život (aspoň zatím) a které "pošle" na smrt. Tuhle myšlenku, teda spíše její představu - kdybych to byla já (mám taky dvě děti) - držím od sebe koštětem s dlouhou násadou, ani se na ni nedívám - a přece se v okamžení se mnou zem začne houpat a tmí se mi před očima...

Jackie55

Tuto knihu jsem si vybrala k povinné četbě a svého výběru opravdu nelituji. Na Sophiinu volbu nikdy nezapomenu.

werriss

Název této knihy jsem si vybavovala někde ze střední školy, a tak jsem se rozhodla, že bych si ji mohla přečíst. Navíc tu měla i dobré hodnocení. Ale... Autor si vybral zajímavé téma a některé pasáže mě také hodně zaujaly, byly skvěle napsané. Ale myslím si, že kniha je nesmyslně dlouhá a z velké části doplněná úplně zbytečným tlacháním o Stingovi. Být trošku jinak zpracovaná a hlavně kratší, líbila by se mi mnohem víc. Ale zas na tuto knihu nejspíš nikdy nezapomenu, skrz téma i těch mnoho set místy zbytečných stránek :)

Frity

Jedna z knih, která člověka chytne za srdce a přemýšlí o ní i dlouho po přečtení. Sophiina volba mě velmi oslovila a zaryla se mi pod kůži, i když ze začátku mi dělalo problém se do knihy začíst, a prvních 200 stran se mi četlo velmi těžce a nezáživně, zejména pasáže, týkající se autorova původu a nenaplněného sexuálního života. Potom mě však kniha zcela pohltila. Příběh Sophie byl dechberoucí. Důmyslné střídání časových linek, kdy byl postupně odhalován Sophiin život před válkou, za okupace Varšavy, v koncentračním táboře a poté v Americe, mě udržoval v neustálém napětí a byl velmi čtivý. A pasáž kdy Sophii s dětmi transportují do Osvětimi a je následně donucena zvolit si mezi jedním ze svých dětí, byla pro mě velmi silná a neubránila jsem se slzám. Také postava Nathana, který na jedné straně vystupuje jako Sophiin zachránce a na druhé straně ji psychicky i fyzicky ničí byla velmi zajímavá a příběh celkově doplňuje. Vřele doporučuji.

Romance

Promiňte, asi jsem si spletla knihu... Nebo mi sakra někdo vysvětlete, proč se větší třetina knihy točí okolo nějakého úchylného panice, o kterého ani homosexuál zájem nemá, když dle názvu by se měl příběh vztahovat k Sophii a jejím ukrutném životě? To jsem si rovnou mohla přečíst "50 odstínů šedi"!
Navíc knížka by se krásně dala zkrátit do životopisného románu pouze o Sophii a nikdo by se nemusel brouzdat desetitisíci slovy, které Styron mohl vynechat. Ano, knížka má pěknou slovní zásobu, ale bohužel hlavnímu příběhu je dán pouze malý prostor...

kata5121

Náročné čtení na patnáctiletou hlavu. Musím se k ní zase vrátit.

ave55

Knihu jsem četla poprvé asi před 25 lety. Bylo to v době, kdy ještě nebylo mnoho knih napsáno o holocaustu, odboji za 2. světové války, o zvěrstvech na lidech, hlavně v Polsku, pobaltských zemích, u nás či jinde v Evropě. Ovlivnilo mne také to, že jsem měla děti v přibližném věku dětí Sophie. Podruhé jsem se ke knize vrátila před nedávnem a začínám srovnávat. Ano, děj mne už tak nezaujal (myslím tím děj po válce). Ale ta hlavní myšlenka, která by měla z této knihy vzejít, je právě ta Sophiina volba. A toto žádná "omáčka" poté neovlivní. Stále u mne 5*.

DeadUnicorn

Tuto knihu je těžké zhodnotit - na jedné straně je tu dojemný a těžký příběh Sophii, její vyprávění o hrůzách, které se obyčejným lidem děly za války a ze kterých nevyváznete bez hlubokých jizev na celý život, o velké ztrátě i nešťastné lásce a zoufalství. Kvůli této části, která mě ke knize přiměla, jsem se do ní s chutí pustila. Jenže potom je tu ta druhá část knihy, kterou jsem se musela náročně prokousávat. Nudné, často naprosto zbytečně dlouhé a nezajímavé průpovědi mladého nevybouřeného Stinga, u kterého máte pocit, že jedinou jeho starostí je sebelítost nad nevyužitím jeho nádobíčka. Možná autorovi křivdím, ale právě jeho postava mi byla naprosto nesympatická. Často úchylné pasáže, do kterých byl celý Sophiin příběh zabalený, celou atmosféru jen kazily. Občas jsem jen znuděně přeskakovala a hledala, kde se zase ukáže hrdinčino jméno. Krásné a srdcervoucí, jen kdyby měl její příběh prostor vyniknout.

Zuza1893

Až na hodně chladný a dost nudný začátek, který jsem hodně přetrpěla, mě kniha chytla a moc se mi líbila. Jen to chce přetrpět prvních cca 150 stránek.

cat5

Za sebe tedy absolutně nevím, kde tato kniha vzala tak vysoké hodnocení. Chystala jsem se na ní už dlouho a to jen proto, že mě na ni navnadili ještě ve škole při literatuře. Bylo nám tehdy totiž řečeno, že kniha Sophiina volba pojednává o SOPHII a o jejím životě v koncentračním táboře, přičemž je dílo završeno tou strašnou srdcervoucí volbou. S tím to jsem se do čtení vrhla a toto jsem očekávala. Nikdy by mě nenapadlo, že Sophie bude jakási vedlejší postava a hlavní lajnu s prominutím vyžere nějaký šíleně nesympatický a nevybouřený Stingo, který prakticky celou knihu neřeší v podstatě nic jiného, něž svůj napružený rozkrok, židovská ňadra a v neposlední řadě se může uzoufat,že mu žádná nechce dát. Když pominu Stinga, tak Nathana jsem vydýchávala stejně těžko a opravdu nechápu, ty nesčetné sexuální scény (místy dosti nechutné), které zde dle mého názoru nemají co dělat a příběhu nijak neprospějou. Jednu hvězdu dávám pouze za vyprávění Sophie, které bylo zajímavé a strašné, ale totálně se udusilo v již výše zmíněných nesmyslech.

Richisa

Neobvyklý pohled na hrůzy války. Přečetla jsem jedním dechem a doporučuji.