Sophiina volba

Nejznámější dílo Williama Styrona. Jedná se o psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líčením života mladého mileneckého páru: Sophie Zawistowské a Nathana Landaua, s kterými se Stingo seznámil v létě 1947 v brooklynském penziónu. Jinou dějovou linii tvoří příběh Stingova pronikání do záhad tragického až patologického vztahu milenců (zjišťuje, že Nathan je narkoman a schizofrenik) a dál do minulosti a nejhlubších zákoutí psychiky ženy, která ho přitahuje. V dalším dějovém plánu je pásmo hrdinčiných vzrušených monologů, líčících její dětství a mládí v Polsku (v Krakově), její osudy roku 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Zde zaujímají klíčové místo Sophiininy volby. Název románu sice naznačuje jednu klíčovou volbu, ale nad závěrečnou tragickou Sophiinou volbou můžeme jasně cítit, že ta je pouhým důsledkem celého řetězu dalších osudových voleb před jaké stavěl člověka nacismus. První volbou je Sophiin pomýlený závěr neangažovat se v okupované Varšavě. I když Sophii její varšavská přítelkyně přesvědčuje, aby se stala členkou organizovaného odboje, Sophie odmítá. Druhá volba, která má pro hrdinčino celoživotní trauma klíčový význam, je volba, před niž Sopii postaví sadistický německý lékař při jejím příchodu do koncentračního tábora......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/539/sophiina-volba.jpg 4.42142

Sophie's Choice (1979)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Knižní klub

Barbora216

Fantastická kniha! Viděla jsem i film, který je proti knize obrovské zklamání a není tam ani část toho, co by tam být mělo. Pravda, začátek knížky se mi četl hůř, četla jsem opravdu po kouskách a dlouho (snad i týdny), ale druhá polovina knihy mě tak chytla, že jsem ji přečetla za dva dny a kolikrát jsem se přistihla, že i přeskakuju řádky, abych věděla, co bude. Rozhodně si musíte přečíst! Je to neuvěřitelné, co někteří lidé musí zažít. Moc doporučuji.

Rania

Za mně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Je pravda, není jednoduchá, přelíná se Sofiino vyprávění minulosti s vyprávěním Stinga a životem Sofie s Nathanem. Musím říct, že mi to vůbec nevadilo a neměla jsem problém se začíst. Musí to být neskutečně těžké stát před takovou volbou a pak s tým umět žít, teda aspoň nějaký čas. V současné době se vydává jedna kniha za druhou z prostředí Osvětimi, ale toto dílo je o tisíc levelů výš. Doporučuji všem na přečtení a porovnání třeba s Mengeleho děvčetem. Neporovnatelné. A musím ocenit i neskutečnou práci překladatele. Za mně teda 5*!

lima123

Povojnový život v New Yorku očami začínajúceho spisovateľa. Náročnosť života s psychicky chorým človekom. Ako dokáže vojna zničiť psychiku a vnútorný život človeka. Zvlášť matky. Zvažujem, že si pozriem aj film. Knihu určite odporúčam.

Péťa1950

Přeji všem, aby nikdy v životě nemuseli stát před takovou volbou. Psychická forma mučení navždy poznamená život člověka. Silný příběh, který mě velmi zasáhl. Řadu knih čtu vícekrát, k této jsem neměla odvahu se vrátit.

HDKate

Velice těžké čtení. Přes některé pasáže jsem se prokousávala velmi neohrabaně. Nicméně hlavní dějová linie byla natolik silná, poutavá, což bylo motivací to méně zajímavé "přežít". Každopádně i to méně zajímavé bylo vcelku důležité, vše souviselo se vším. Každopádně Sophiiny vzpomínky z Osvětimi byly podány natolik sugestivně, že mi zvlášť ve finálních pasážích stála husí kůže. Všem, kdo tuto tematiku může doporučuji, osobně už po ní podruhé nesáhnu, ale zároveň jsem ráda, že jsem ji četla.

kytarka

Sophie, Nathan a Stingo bydlí ve stejném domě, spřátelí se a Sophie začne Stingovi, coby začínajícímu spisovateli vyprávět svůj příběh z Osvětimi. I když mám ráda knihy, které mají hodně stran, tak tady mi to celkem vadilo, kniha je dle mého názoru těžká na čtení. Příběh je to však silný a zajímavý, byl vydaný skoro před 40-ti lety. Spisovatel si tady vyhrál jak se slovy tak i se samotným dějem. Kniha nám řekne daleko více než jen příběh...

Aveli

Moc nevím, co ke knize napsat. Na jednu stranu velmi zajímavý příběh, který postupně odhaluje zákoutí duše nejen Sophie ale i lidí v jejím okolí. Na druhou stranu mi některé pasáže přišli zbytečně zdlouhavé a začátek knihy jsem měla chuť přeskočit.

tanjaj

Právě dočteno, bylo to něco, co přesně nedokážu popsat. Dílo, ve kterém najdete úplně vše - lásku, nenávist, víru, drogy, psychickou nemoc, otrokářství, antisemitismus, sex, homosexualitu.....určitě jsem na něco zapomněla. Každopádně dnes už vím, proč jsem si tuto knihu nevybrala k maturitě, tenkrát bych si ji tak neužila jako dnes. Trochu mě mrzí, že nevyšla s poznámkovým výkladem, spousty slov jsem googlila, ale aspoň jsem se dozvěděla, že mnoho slov a slovních spojení, která běžně používáme, pocházejí z Jidiš. Kniha ve mě zanechala velký dojem a ještě se k ní určitě někdy vrátím - krátka za mě je to plný počet hvězdiček. Ještě malá poznámka k filovému ztvárnění - zdaleka se nevyrovná obsahem knize a těžko si představit jinou herečku v roli Sophie, než skvělou Meryl Streep.

Kralovna8888

Těžká knížka psaná zajímavým rukopisem. Sedělo mi to prolínání přítomnosti a minulosti.

ikorka

Film jsem neviděla, znala jsem jen pojem "Sophiina volba" jakožto těžké rozhodnutí. Knihu jsem dočetla už jen z povinnosti, protože opisy a popisy, které autor používal byly na mě moc omáčkovité a zdlouhavé. Sophie se ale nakonec rozhodla a jestli dobře, těžko říct..

VílaElvíra

Pro mě to byla hodně těžká kniha na čtení. Četla jsem ji tak dlouho, že se i stydím napsat, jak dlouho to bylo. Po přečtení jsem si hned pustila film a nechápu, jak někdo může rozumět filmu, pokud nečetl knihu. Ve filmové podobě je tak pětina příběhu. Ale tím, že jsem viděla film, jsem si tak nějak zpětně uvědomila děj jako jeden celek. Tato kniha je pro mě asi nejtěžší na hodnocení z toho všeho, co jsem kdy přečetla. Myslím, že se za pár let k Sophiině volbě vrátím a přečtu jí znovu. Snad bude druhé čtení rychlejší, pochopitelnější a čtivější. I tak ale dávám 4 hvězdy.

knihomolka525

film se knize ni zdaleka nevyrovná mám doma tohle vydání a vynikající překlad - to se hned tak nepovede.Na knihu jsem si vystála řádně dlouhou frontu a evokuje to ve mě vzpomínku že kousek dál byla další fronta na pořadník na embéčka .

pavel2849

Myriáda příběhů. Román s velkým R, který se vyplatí číst pomalu, neboť Sophiina, Stingova a Nathanova cesta je dlouhá, složitá a všechny hrůzy, kterým musela Polka čelit, nelze pojmout najednou - těžce se pak chápe ona obludnost. Zkrátka prosvištět Sophiinu volbu jedním dvěma zátahy je jako vypít během hodiny flašku whisky a pak se divit, proč si z celého večera pamatujete jen chlad záchodové mísy.

Dotaz: "Řekněte mi, kde byl v Osvětimi Bůh?"
Odpověď: "Kde byl člověk?"

Hlavní doménou románu jsou moc a zlo - jedno od druhého neoddělitelné dělají z lidí stroje na úrovni elektrického křesla; nutí k volbám, jimž by nikdy nikdo neměl čelit tak, jak musela Zosia.

Andy74

Neumím tuto knihu ohodnotit - je to divné, šokující, zvláštní - několikkrát jsem od knihy odešla a pak se vracela, nemohla jsem se tím dějem díky Stingovi prokousat.
Nikdy jsem se u čtení nesetkala s postavami, které tak hojně trpí různými poruchami a jinými běsy. Nechci hodnotit, kdo jaký byl, jen se tiše skláním před Sophií....divná, statečná, velká...

Beebee

Povinná (a velmi těžká) literatura, obzvláště pro lidi zajímající se o psychické nemoci. Jedinečný popis člověka s bipolární afektivní poruchou, který je věrohodný tak, až si nejsme jisti, kdy mluví pravdu a kdy je to vše jen dým ve větru a závislé poruchy osobnosti, které prodělala zásadní psychické trauma. Vypravěč je jedna ze zdravějších postav. A proč je ta kniha tak vynikající? Protože W. Styron měl zážitek těžké, opakující se duševní nemoci z první ruky. Doporučuji ještě Ulehni v temnotách (tam není v pořádku snad nikdo, fantastická kniha, ale jen pro otrlé povahy, které jsou schopni ustát toto čtení bez rozvoje vlastní deprese... Psychopatická matka, slabý otec, hraniční a pak možná i bipolární dcera, druhá dcera těžce mentálně retardovaná, kaleidoskop vnitřních světů těchto lidí a co jejich porucha dělá s jejich vztahy a jejich okolím...).

Dagros

Přečetla jsem jedním dechem.. Krutý příběh, krásná knížka.

Martin_Eli

Vůbec nevím, jak tohle dílo hodnotit, linka se Sophií a utrpením za druhé světové války je silná a skvělá, ale kolem ní je spousta balastu o životě spisovatele, který vypráví tento příběh, a tato omáčka okolo mě vůbec nebavila. Měl jsem problém knihu dočíst, místy jsem sebestředné pasáže autora přeskakoval. Kdyby kniha měla třetinovou délku, byla by za mě absolutně skvělá a podle mě i silnější. Jinak hlavní téma je nosné a citově silné.

Mechtylda

Ten příběh pro mě nebyl děsivý kvůli všem těm volbám, které musela Sophie podstoupit, ale kvůli tomu, že když to celé mělo skončit, ocitla se v Americe, jejíž společnost neměla ani potuchy o tom, co se v té daleké Evropě dělo. Prostě další bláznivá ženská, co žije s divným chlapem. Ale takhle my v Evropě o válce a jejích obětech nepíšeme. Je to stejné jako s Tarantinovými Hanebnými pancharty, v Evropě prostě nežertujeme o tom, že někdo zabíjí v lesích nácky. Je to pro nás až moc osobní. Oni mají odstup, my ne. A proto je pro mě tak těžké, se se stylem vyprávění tohoto příběhu vyrovnat.

TheMelorry

Zvláštní příběh, o krutostech válečného konfliktu jako takového a o těžkém vyrovnávání se s nimi. Očekávala jsem, že se kolem Sophiiných voleb a popisech Osvětimi bude točit větší část románu, ale i když to tak nebylo, informace o Stingovi, jeho životě a americkém prostředá byli také zajímavé. Čtení mi rozhodně dalo materiál k přemýšlení a i přesto, že se kniha rozhodně nečte snadno, svým způsobem mě čtení bavilo a Sophiin osud a utrpení mě budou ještě dlouho provázet.

veronika431

Přestože příběh soužití s hlavní mužskou postavou knihy mě občas až "obtěžovalo", knihu hodnotím jako vynikající dílo a troufnu si říct, že příběh nikoho nenechá chladným.

Raduška01

Všichni, co zde píší komentáře typu, že valná část knihy je zbytečná a celkově by kniha vůbec nemusela být tak dlouhá, zřejmě nechápou pravou podstatu a strukturu románu. Pokud někdo chce nějakým způsobem dílo hodnotit, tak na něj musí nahlížet z hlediska doby, kdy vzniklo. V dnešní době vznikají díla, ve kterých je možné vše a mohou být napsána jakýmkoli způsobem, ale nebylo tomu tak vždy. Dnes se nahlíží na román jako na přeslazený příběh o lásce, zklamání apod., ale není tomu tak. Román je hlavní linie příběhu, která se rozvětvuje na desítky menších příběhů, které se také rozvětvují... Proto je dílo tak obsáhlé, navíc je součástí literárního kánonu. Kdyby to byl jen obyčejný příběh, tak se o něm nevyučuje na středních školách. Někomu se může líbit a někomu nemusí, ale to neznamená, že nepatří mezi díla, která jsou na vrcholu literární tvorby a přes která už nelze jít dál, což by měl ocenit každý, kdo má alespoň trochu literárního citu.

Lavin

Tvrdý příběh, ale krásně napsaný.

druzickaster

Uff, tak nějak nevím kde začít. Pokud budu moc tvrdý, tak kniha mohla mít třetinovou délku bráno odzadu a dojem by byl stejný, jen děj by tak nějak ubíhal rychleji. Chápu , že autor chtěl nosnou myšlenku obalit a podpořit řekněme obyčejným mírovým životem a vykreslit ten paradox až na dřeň, ale u mně to nemělo ten správný efekt. Sofiin problém a její "volba" je krutý, nelidský, ale je to zároveň i výborný filozofický a morální problém, to vše se autorovi nedá upřít ovšem zbytek knihy, alespoň pro mne, je jen vata kolem tohoto dilematu. Každopádně kniha stojí za přečtení.

lla.veronica

Velmi silný a nádherně napsaný příběh o lásce, bolesti, strachu a tíze volby...když není možné rozhodnout se dobře, nebo špatně...když ani jedna z možností není tou naprosto správnou. Paradox kruté volby zasazený do kontextu historických událostí.

recenzentka
27.12.2017

najťažšie rozhodnutie aké môže žena v živote urobiť - lepšie vždy čítať knihu než vidieť film...odporúčam...pre každého na veľmi hlboké zamyslenie o živote a hodnotách v ňom.

Medunkavera
20.12.2017

V životě bych nechtěla být postavena před tuto volbu.
Je to příšerná představa. Raději na to ani nemyslet.

Pohodová
07.12.2017

Přečteno jedním dechem. Hrozná představa čelit takovému rozhodnutí.

alfinha2321
29.11.2017

Jsem docela ráda, že jsem tuhle knihu nečetla v rámci povinné četby, protože bych měla hodně velký problém jí dočíst. Teď jsem se k ní dostala o mnoho let později a dobrovolně v rámci čtenářské výzvy, a i tak jsem měla velký problém se čtením. Ze všech tří linií (Osvětim, Sophie a Nathan a Stingo) byla ta o Osvětimi (potažmo před/válečném Polsku) naprosto uchvacující a pohlcující. Ostatní dvě mě dosti nudily, hrdinové štvali a naprosto jsem nechápala jejich chování a motivace. Bohužel jsem měla tendence i některé pasáže přeskakovat, zejména třeba obsáhlé popisy vnitřních autorových pochodů a fantazií. Celkově tedy jen 3* a hodně tomu ubral i fakt, že nejvíce šokující fakt celé knihy je tak notoricky známý, že už při čtení ani nepřekvapí...

PetrzOlomouce
20.11.2017

Jako otci se mi závěr četl hodně těžko, téměř se i srdce zastavovalo. Nicméně, kniha je to vynikající a určitě by neměla chybět v záložce "přečtených". Jasných 100%

denib
20.11.2017

Krásné a smutné. A taky těžké - ne na čtení, ale na prožívání. Ze začátku mi připadalo zvláštní, jak se Sophiin osud odkrývá na přeskáčku a odhalují se její různé lži. Připadala mi bláznivá, trochu divná. Jenže jak člověk čte dál a dál, poznává, že všechno má svůj důvod. Že není bláznivá, ale slabá a silná zároveň. Bláznivé, neuvěřitelné je jen to, co jí potkalo. Jak já nenávidím ty nacistické lidské zrůdy, které mohly páchat takové zlo. O koncentračních táborech toho bylo napsáno už hodně. Ale v této knize je ukázáno, jak moc si toho nesou v sobě ti, co přežili. Jak moc to stále bolí.