Sophiina volba

Nejznámější dílo Williama Styrona. Jedná se o psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líčením života mladého mileneckého páru: Sophie Zawistowské a Nathana Landaua, s kterými se Stingo seznámil v létě 1947 v brooklynském penziónu. Jinou dějovou linii tvoří příběh Stingova pronikání do záhad tragického až patologického vztahu milenců (zjišťuje, že Nathan je narkoman a schizofrenik) a dál do minulosti a nejhlubších zákoutí psychiky ženy, která ho přitahuje. V dalším dějovém plánu je pásmo hrdinčiných vzrušených monologů, líčících její dětství a mládí v Polsku (v Krakově), její osudy roku 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Zde zaujímají klíčové místo Sophiininy volby. Název románu sice naznačuje jednu klíčovou volbu, ale nad závěrečnou tragickou Sophiinou volbou můžeme jasně cítit, že ta je pouhým důsledkem celého řetězu dalších osudových voleb před jaké stavěl člověka nacismus. První volbou je Sophiin pomýlený závěr neangažovat se v okupované Varšavě. I když Sophii její varšavská přítelkyně přesvědčuje, aby se stala členkou organizovaného odboje, Sophie odmítá. Druhá volba, která má pro hrdinčino celoživotní trauma klíčový význam, je volba, před niž Sopii postaví sadistický německý lékař při jejím příchodu do koncentračního tábora......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/539/sophiina-volba.jpg 4.41984

Sophie´s Choice (1979)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Knižní klub, X-Egem

Pohodová
07. prosince

Přečteno jedním dechem. Hrozná představa čelit takovému rozhodnutí.

alfinha2321
29. listopadu

Jsem docela ráda, že jsem tuhle knihu nečetla v rámci povinné četby, protože bych měla hodně velký problém jí dočíst. Teď jsem se k ní dostala o mnoho let později a dobrovolně v rámci čtenářské výzvy, a i tak jsem měla velký problém se čtením. Ze všech tří linií (Osvětim, Sophie a Nathan a Stingo) byla ta o Osvětimi (potažmo před/válečném Polsku) naprosto uchvacující a pohlcující. Ostatní dvě mě dosti nudily, hrdinové štvali a naprosto jsem nechápala jejich chování a motivace. Bohužel jsem měla tendence i některé pasáže přeskakovat, zejména třeba obsáhlé popisy vnitřních autorových pochodů a fantazií. Celkově tedy jen 3* a hodně tomu ubral i fakt, že nejvíce šokující fakt celé knihy je tak notoricky známý, že už při čtení ani nepřekvapí...

PetrzOlomouce
20. listopadu

Jako otci se mi závěr četl hodně těžko, téměř se i srdce zastavovalo. Nicméně, kniha je to vynikající a určitě by neměla chybět v záložce "přečtených". Jasných 100%

denib
20. listopadu

Krásné a smutné. A taky těžké - ne na čtení, ale na prožívání. Ze začátku mi připadalo zvláštní, jak se Sophiin osud odkrývá na přeskáčku a odhalují se její různé lži. Připadala mi bláznivá, trochu divná. Jenže jak člověk čte dál a dál, poznává, že všechno má svůj důvod. Že není bláznivá, ale slabá a silná zároveň. Bláznivé, neuvěřitelné je jen to, co jí potkalo. Jak já nenávidím ty nacistické lidské zrůdy, které mohly páchat takové zlo. O koncentračních táborech toho bylo napsáno už hodně. Ale v této knize je ukázáno, jak moc si toho nesou v sobě ti, co přežili. Jak moc to stále bolí.

MayaBu
19. listopadu

Musím přiznat, že tahle kniha se mi zatraceně špatně hodnotí. Trápila jsem se s ní, ještě někde kolem strany 300 jsem si nebyla jistá, jestli ji vůbec zvládnu dočíst. Asi jsem na Styronovo syrové vyprávění plné narážek na sex moc mladá a nezralá, Stingův život mě (a jeho milostné problémy už vůbec) nezajímal. Na druhou stranu samotný Sophiin příběh mě nutil v četbě pokračovat. Velmi zajímavé byly Styronovy úvahy o válce i o tom, co dělal Stingo, když Sophie v Polsku zažívala všechny ty hrůzy.
Nejdřív jsem si myslela, že Styron svou knihu zbytečně natahoval (hlavně velmi dlouhým začátkem) ale není to tak - takhle má postupné rozplétání Sophiiny minulosti a jejích lží daleko větší sílu.
Měla jsem pocit, že čtu vlastně dvě knihy - jedna byla velmi nudná, ta byla o Stingovi a jeho dilematech co se týkaly Jihu, druhá byla strhující a hluboký příběh Sophie.
Zavírám obě oči a hodnocení, které knize dám, připadá hlavně "té druhé", o jednu hvězdičku Sophiinu volbu ochudil právě Stingo.

Hadrna
18. listopadu

Tak jsem se dočkala. Můj první dojem když jsem si přečetla název tohohle díla v seznamu volitelné četby k maturitě bylo slovo nikdy. Ne kvůli to mu, že by snad byla dlouhá a nebo nebyl nacismus a holocaust můj šálek kávy (což je až moc), ale hlavně kvůli tomu jak je v různých filmech na ni odkazováno stylem "To je úplná Sophiina volba". Pak však můj nevyzpytatelný přítel tuto krásnou knihu pořídil a já neodolala. Říkala jsem si, tak když těch set stran je tak uznávaných nemůžou na nich být napsány nesmysly. Tak jsem se položila do milostného trojúhelníku Žida, Polky a amerického Jižana a román je na světě. Příběh bych dělila na části hltající co vás nenechají jít dělat cokoliv jiného a části kdy už si říkáte ať už je konec. pro mě nějáké Stingovi promluvy a úvahy jeho samého byli drásající, ten kluk občas nezná konec, ale rozhodně jsem je nepřeskakovala pomohou vám utvořit o autorovy samotném hezkou představu jeho duše. Sophiinu povahu jsem pochopila, ale tak napůl tím chci říct, že na mě je moc iracionální, ale neříkám, že občas jsem se nenazvala já sama Sophii, jak můžu vědět, že bych se v těch chvílích neponížila a nezprotivila se sama sobě tak jako ona. Jak Sophie několikrát v románu řekne, válka z vás udělá cosi zvířecího co nejde ovládat, už neznáte hranici lidskosti a samotného přežití, protože když se někdo promění v takového tvora který utlačí vás jako lidskou bytost, pak už nemůžete mluvit o přežití, cosi ve vás už umřelo. příběh na mě zanechal neodmazatelnou stopu, jelikož tak dokonalé propojení problému jak Evropy tak Ameriky bylo neskutečné, líbilo se mi kolik témat tam proběhlo a udržoval to tím pádem čtenářovu pozornost. Rozhodně jsem ráda, že jsem se nenechala odstrašit počtem stran a profláknutím knihy, je krásná, smutná a donutí vás přemýšlet a to se mi moc líbilo, rozhodně vytrvalcům doporučuji, nebudete zklamáni NH :)

BlackJeffy
15. listopadu

Po přečtení téhle knihy ve mně něco zemřelo. Mám pocit, jako kdyby si Sophiie a její příšerný osud odnesl něco ze mě a není to hezký pocit. Dílo tak silné, že nemohu nalézt slova. Vím jen, že ten tíživý pocit mne bude ještě pár dní pronásledovat.

artlucie
04. listopadu

Velmi, velmi doporučuji přečtení v orginále! Pro mě je česká verze v porovnání s anglickou jazykový omyl - právě všechny ty sexuální záležitosti, nadávky.. to v češtině nemělo šťávu. Originál je vážně skvělý. Ale uznávám, že to hlavní - silný příběh - to tak jako tak neubírá. Sem tam nudnější pasáže o Stingovi se dají skousnout..

ddkk

Nerozumím...nerozumím některým zdejším komentářům. Jak může někdo napsat o jednom z nejdůležitějších děl světové beletrie, že "je v něm příliš sexu" a že to knihu "degraduje na brak" ?!? V takovém případě doporučuji číst raději časopisy a Harlekýnky (nic proti nim, ale je to asi jiná liga, že)...V každém případě považuji Styronův zásadní román za skvělý a číst by ho měl každý. Anebo se alespoň podívat na film se skvělou Meryl Streep.

Kristy21

Jak začít?!
Knihu jsem četla na střední škole, jelikož jsme ji měli v literárním seznamu knih k maturitě. Nechápala jsem, proč jsem si knihu vybrala do seznamu mezi další knihy, když jsem se tématu holocaustu vyhýbala. Poté jsem to pochopila.
Chtěla jsem se vžít, alespoň díky tomuto příběhu, do pocitů a myšlenek lidí, kteří si prošli tímto ošklivým obdobím. Byl to velmi zajímavý, ale také hodně, ale opravdu silný příběh, plný emocí, strachu a napětí.
Ztratit dítě, je velice těžké, kort potom, když ztratíte i dítě druhé, ale musíte s tím žít dál. Sophiin příběh je plný smutku, nejistot, je dojemný, smutný a konec? Konec je srdcervoucí, rozhodně mé srdce nenechal chladné.
Proto si myslím, že díky této knize si někteří z nás mohou uvědomit, že to, co zažívají dnes, je nic oproti tomu, co zažívali naši dědečkové, babičky, pradědečkové, prababičky. Nebylo to lehké období, z dějin ho nikdo nevymaže, proto je dobře, že takovéto knihy existují a jsou přístupné.
Rozhodně nelituji, že jsem si knihu do svého seznamu vybrala!

Hakem

Vzdy jsem se tematu holokaustu vyhybala, protoze je to me moc silne. Ale myslim si, ze alespon jednu knihu k tomutu tematu by mel precist kazdy, aby se podobna hruza nezapomnela a hlavne nestala znovu (coz hrozi k momentalni rostouci nenavisti vuci jinemu nabozenstvi).
Ja jsem si vybrala snad tu nejznamejsi knihu, s notoricky znamou "volbou". Nic jineho jsem vlastne o knize nevedela a proto me velmi prekvapil zpusob psani a samotny dej. Popravde tak do 3/4 knihy jsem si chystala negativni komentar, ale nakonec se mi to po precteni rozlezelo a chte nechte musim nektere body vypichnout.
Cele Sophiino vzpominani je zajimave, dojemne, smutne a nakonec cekane srdcervouci. Jako matka dvou deti si dokazu predstavit to silenstvi volby..
Vzdy si behem cteni kazde knihy hledam ruzne blizsi informace k poznamkam, jmenum, mistum. Dava mi to lepsi obraz a zustava mi tak vic detailu v pameti.. takze jsem si behem cteni, ktere uz tak bylo dost desive hledala dalsi desivejsi udaje, abych mela uceleny obrazek.. takze mi misty uz splyva co bylo napsano v knize a co jsem cetla jako doplneni. Kazdopadne se takova nelidskost da jen tezko predstavit a uplne pochopit..
Zbytek knihy nevim. Stinguv zivot me popravde skoro nezajimal, Sophie mi moc sympaticka taky nebyla.. povrchni kraska, bohuzel az hloupa.. Nathan no comment. Stridani spousty okrajovych temat - jih versus sever USA, otroctvi, neustala a az protivna zavislost na hudbe, psychoanalizy tehdejsi mladeze.. ono se to tam nakonec snad hodilo, aby clovek uplne nezesil z tech osvetimskych hruz, ale behem cteni to bylo vsechno takove tezkopadne. Z kazdeho mlyna trochu.. nejdriv jsem si myslela, ze se jedna o ciste autobiografickou knihu a to ne moc dobre napsanou.. na konci jsem uz vedela, ze se o skutecny pribeh nejedna, a najednou jako by cela kniha vyletela o 5 kategorii vys. Postupne odkryvani pravdy o docela prolhane Sophii, gradujici dej, kdy se mi libil styl autora, ze predem dal par poznamkami vedet, ze se na nas chysta dalsi zvrat nebo novinka v deji.
Bohuzel na muj vkus neustale omylani milostnych scen knihu zase o 5 kategorii snizilo. Vazne mi to vadilo a po pulce uz jsem cele ty dlooouhe pasaze preskakovala. To je asi moje uplne nejvetsi vytka k teto knize.
Jsem rada, ze jsem si knihu precetla az ted a ne na stredni v ramci povinne cetby. Myslim si, ze knihu doopravdy oceni az rodic a vzhledem k te strasne premire erotickych popisu se vazne divim, ze ji doporucuji nactiletym..
Zajimavy byl ale az psychologicky rozbor ucastniku druhe strany, tech zrud SS.. ze i ti byli vlastne jen otroci tech "vyssich" a plnili ty hrozne rozkazy z donuceni, a ztratili tak tim celou podstatu toho byt clovek..
Z knihy me nejvic zasahl rozhovor Wandy s zidem, ktery si prisel pro zbrane a popis tech tisicu deti umrzlych ve vagonech..
A nakonec jsem byla vlastne prekvapena, ze se v knize nedozvime z te hrozne volby vic nez par vet. Cekala bych rozbor, proc se rozhodla jak se rozhodla.. aspon to se myslim resi vsude, proc chlapec a ne dcerka.. z toho hlavne bych cekala, ze se bude Sophiia chtit rozpovidat, kdyz uz jednou zacala.. ale vzhledem k tomu jaky byl osud syna, na te volbe nakonec ani tak nezalezelo..
Takze nevim, mam dost rozporuplne pocity, na jedne strane strasny brak a na druhe srdceryvne dilo.

Messilina

Za mě také nic moc. Je to dost roztahané a je tam zbytečně moc sexu, který jakoby degraduje celou tu knihu na něco dost brakového.

JIVaJaH

Tak nevím, zda jsem nedozrálá nebo jinak nastavená, ale kniha, která je třeba zde většinou chválena a ceněna mi nějak nešla a neseděla. Hlavní hrdina, vlastně všichni tři, mi nebyli téměř ničím sympatičtí. Naopak všichni mi připadali tak nějak choří. Podobné pocity jsem měla z knihy Osudy a běsy. Samozřejmě kvalita jazyku v případě Styrona musí být vyzdvihnuta! „Sophiina Volba“ děsivá a pro osobu o tom rozhodující, zničující.

readah

Geniální dílo. Většina kritických komentářů tu na Databázi mimo mísu. 5* a kdo to nečetl, měl by se stydět.

3lis

knížka mi nedělala problém číst a tak ikdyž už jsem si na ni našla chvilčku času mě okamžitě vtáhla, celou dobu jsem byla neuvěřitelně zvědavá na konec a postupné odkrýváni Sophiiny minulosti se mi hrizně líbílo. Kdo se rozmýšli že by si knižku rád přečetl vřele doporučuji. Příběh je někdy vesely, pochmurny, smutný, napínavý a sem tam i s nadechem erotiky.

micha-ella

Síla! Ale zklamalo mě rozuzlení toho příběhu a v knížkách mi taky hodně vadí pasáže o sexu. Takže jen čtyři hvězdy.

vendysantos

Není co dodat. Velice silný příběh. Zatím nejdelší kniha, co jsem kdy četla. Asi po polovině knihy už se to sice jaksi táhlo, měla jsem pocit, že ji snad nikdy nedočtu. Jsem však ráda, že jsem vydržela číst až do konce, dost mne zasáhla.

Warty

Skvělá kniha, které nic nechybí. Styron je skvělý vypravěč. Rozhodně stojí za přečtení.

Bláža9

Pro mě jedna z nejsilnějších knih, jakou jsem kdy četla...3/4 knihy jsem si říkala, jak mi přijde zbytečné číst o životě Stinga a Nathana, když mě zajímá jen osud Sophii a trochu jsem se s knihou trápila...ale závěr mě přesvědčil, že pro celkové pochopení osudu Sophii, je jejich vliv neskutečně důležitý...
Knihy vždy hodnotím podle toho, jaký ve mě zanechají po dočtení pocit a tentokrát to snad ani nelze vyjádřit...je prostě neskutečně silný...Souhlasím s názorem, že si musí člověk nejprve něco odžít, aby ji dokázal pochopit...
Závěrečná slova R. Nenadála mluví za vše: Rokem 1945 skončila pouze druhá světová válka, ale zdaleka se nepodařilo zprostit svět veškerého myšlenkového plevele a zlikvidovat představy o nadřazenosti jedněch nad druhými. Zlo na sebe bere nové obludné formy...

katy238

Těžké čtení dotýkající se celé škály témat. Kniha se proslavila díky tématice holocaustu, ale jediný pilíř příběhu to není. Kniha rozebírá i jiné temné stránky lidské společnosti a hlavně společnost Ameriky 40.let.
Pro tuto knihu je potřeba dospět a mít v životě něco za sebou, pubertální jedinec měsíc před maturitou z ní nemá nic.
Není to kniha na jedno přečtení a je potřeba dát jí svůj čas, zkušeného čtenáře nezklame.

kutikk

Miluju válečnou literaturu, ale tohle bylo jedno velké zklamání. Kniha není ani tak o Sophii jako o Stingovi, který mi byl od začátku knihy nesympatický. Každý asi ví o jakou volbu se má hlavně jednat, ale pokud to víte dobředu a neznáte výběr, tak je vám to jasné během čtení knihy, protože o jednom dítěti mluví a druhém je pouze zmínka. Dvě hvězdičky jen za vprávění Sophie. A i ta mi teda přila neuvěřitelně hloupá.

Adelajda_4

Velmi oblíbená kniha, strašně se mi líbí styl psaní autora, kdy postupně odkrývá různá tajemství hlavních hrdinů a my se jim pomalu dostáváme "pod slupku" a začínáme zjišťovat, proč jednali tak, jak jednali.

Aerine

Skoro po 10 letech jsem se vrátila ke Stingovi, Nathanovi a Sophii. Když čtenář ví, co ho čeká, bojí se jednotlivých tragických událostí a s každou přibývající stránkou je obava o hlavní hrdiny větší a větší. Ale víte, že se jim prostě nedá vyhnout, a tak čtete a hltáte jednotlivé stránky a na rozdíl od Sophie, vy žádnou volbu mít nebudete... prostě propadnete kouzlu knihy jako Stingo.

Katranis

Povinná četba.
Nejprve dospět, pak přečíst. Nenuťte tohle děti číst! Odpudí je to od veškerého tématu s tím spojeného. Potom si k tomu horko těžko najdou cestu.

Kerberos

Poprvé jsem četla ve dvaceti,podruhé ve čtyřiceti,pokaždé to ve mě zanechalo něco jiného,ale vždy dobré.Nejsilnější z celé knihy rozhodnout se které z dětí obětovat,to bych asi nedokázala.

aktijnov

Ke knize jsem se vrátila po 20 letech. Ale fascinuje mě stejně jako tehdy....

Tlapka

Na knížku jsem se dlouho chystala a těšila, mám ráda bytelné, dlouhé romány a 710 stránek se skvělým hodnocením znělo dost slibně. Jenže... tak jako u některých filmů si člověk řekne, že by kratší stopáž byla lepší, tady bych hlavně úvodní části dost zkrátila. Hlavní přínos úvodních stránek byl, že mi hlavní hrdina na začátku nebyl zrovna sympatický (už jen tím vyjmenováním značek každého předmětu v jeho okolí), ale to se postupně zlepšilo, i když celkově mi z celé hlavní trojice přišel "nejslabší" až do konce.
Naopak poslední kapitoly měly řádný spád a vtáhly mě do děje, ty by si 5* plně zasloužily. Postupné vyjevování pravdy, ať už od Sophie nebo Larryho bylo skvělé a skoky v čase nebyly nepřehledné. Ale o něco koncentrovanější ten příběh mohl být, na úkor Stinga. I když jeho sexuální frustrace byla důležitá, stejně jako vzpomínky na Jih, nepotřebovala podle mě tato témata TOLIK prostoru. Prostě Stinga proškrtat a pak by to bylo na 5*. :-)
P.S. I když by se mi zamlouvalo zkrácení díla, vyřazení daných témat úplně by bylo na škodu. Proč se ve školách řeší jen "proč se to tak jmenuje", když se velkých témat té doby v knize objevuje tolik, a ne nedůležitých?

Susan94

Velmi silný příběh……. S notnou dávkou životních zkušeností a určité sečtělosti se kniha stává lépe pochopitelnou.
Američtí autoři mají specifický styl psaní a ten se projevil v první části knihy, která až nudí…
V okamžiku kdy se děj přesunul do Varšavy, a do prostředí 2.sv. války hltala jsem stránku za stránkou.
Je to neskutečné co museli lidské bytosti prožít, a občas nepochopitelné mezi čím se museli rozhodovat……

Killingjoke

Kdybych měl říct, která kniha je patrně mou nejoblíbenější, která mne v životě nejvíc ovlivnila, byla by to právě Sophiina volba. Před mnoha lety to bylo jedno z mých prvních setkání s tématem Holocaustu a zároveň velmi komplexní psychologická sonda do života generace poznamenané dědictvím 2. světové války. Sophiina volba je příběhem ženy bez budoucnosti, kterou stále pronásleduje temný stín minulosti, zvěrstev Holocaustu a těžkých, nepředstavitelných voleb, které byla nucena učinit... Kniha není rozhodně lehkým čtením a určitě nesedne každému. Osobně se k ní čas od času vracím a četl jsem jí v průběhu let už asi třikrát. Vždy mě dokáže znovu zcela pohltit...

BaraCz

Tak tuhle knížku jsem si přečetla jen proto, že patří do povinné četby, prolouskávala jsem jí strašně dlouho a po padesáti nudných stránkách jsem musela přeskočit na nějakou 250 stranu, kde už se něco dělo, dobře když se rozhodovala, které dítě zachrání, to už mě bavilo, ale to je snad jediná část...Začátek je zbytečně moc dlouhý a rozepsaný v podstatě o ničem.Knížka mě docela zklamala...