_Knihomolka_ _Knihomolka_ komentáře u knih

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

"Čeká tě strastiplné rozhodování, Elizabeth. Ode dneška ztratíš jednoho z rodičů. Nevezmeš-li si pana Collinse, nesmíš matce na oči, a vezmeš-li si ho, nesmíš na oči mně."
Na druhý pokus jsem už knihu dočetla. Musím přiznat, že se s nějakým tím odstupem let můj pohled na Pýchu a předsudek, jak jsem očekávala, opravdu trochu pozměnil. Z dříve nudné a ne moc zajímavé knihy se pro mě stala milou a příjemnou oddechovkou, která by rozhodně neměla chybět v žádné knihovně. Tímto se chytám na další romány od Austenové :)...

16.07.2022 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ani cestování se Ziburou po Evropě nebyla nuda. Při čtení jsem měla úsměv na tváři, i když mě mrzelo, že cestopis opět obsahoval více zajímavostí o lidech, které autor po cestě potkal, než o dané zemi, což by se sem ostatně hodilo více. Přesto jsem se však dozvěděla pár informací, o kterých jsem před tím neměla tušení, vzala jsem si z jeho dvouměsíčního putování také nejedno poučení a načerpala pár zkušeností, takže se to nakonec nějakých způsobem vykompenzovalo. Nicméně se těším, až si přečtu o jeho dalších cestách :).

22.05.2022 3 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Čím dál delší a čím dál lepší! Strike s Robin se mi tímto jejich třetím detektivním případem definitivně dostali pod kůži. Je až neuvěřitelné, jak autorka dokáže celý ten děj postupně stupňovat, až do samotného závěru, přitom barvitě vylíčit životy obou hlavních postav, zakomponovat do příběhu ještě myšlenky a předpoklady vraha a všechno to nakonec uzavřít tak, že to na sebe nádherně navazuje a dává to smysl. Opravdu jsem z tohoto dílu nadšená a nemůžu se dočkat, až budu mít v ruce další :).

02.04.2022 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Moc krásná knížka. Velice obdivuji ten nápad s hřbitovem a dopisy, kdy ani jeden z dopisujících neví, s kým si vlastně píše. Také obdivuji silný příběh plný kladných, ale i záporných emocí.
Když jsem knížku četla, uvědomila jsem si, jak ty dny, měsíce a roky rychle utíkají, že si více musím užívat okamžiky strávené s rodinou a také to, jak moc jí miluju.

12.11.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tato kniha se mi líbila, když už jsem viděla tu její nádhernou a neobvyklou obálku. Kniha má spád, je romantická, vtipná a celkem i naučná. Nejvíce se mi na knize líbilo, jak autorka popisovala památky Kodaně, tradiční dánská jídla, na které se mi mimochodem sbíhaly sliny, a pravý dánský styl s názvem hygge. Také jsem si okamžitě zamilovala hlavní postavy, Kate a Bena. Už se těším, až si přečtu Pekárnu v Brooklynu, doufám, že bude stejně čtivá a milá jako Kavárna Varme.

16.02.2021 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

"Ty jsi fotograf, vyprávíš příběhy. Na deseti fotkách jsi mi ukázal deset vrstev Texasu. Vyber si ten správnej úhel a předveď mi deset vrstev Madridu."
Ruta Sepetysová se mi s každou další přečtenou knihou zamlouvá čím dál tím více. Ty její statečné a charizmatické postavy, do posledního detailu propracované dějové linie, tu a tam texty z dobového tisku a kapitoly navzájem provázané tajemstvím, na to prostě člověk nemá jen tak šanci zapomenout. Navíc se každý z příběhů odehrává v historicky zajímavé době, takže si čtenář neodnese jen krásný, několikadenní prožitek, ale i spoustu faktických informací.

02.08.2023 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Poslední knihkupectví ukazuje druhou světovou válku zase z jiného úhlu. Z úhlu obyčejných lidí, kteří toto období přežili jen díky své statečnosti, velkému štěstí a přenesení se z pohnuté doby do světa příběhů. Zpočátku bylo téma "válka" jen takovou kulisou, zatímco v popředí dominovaly knihy. Když už jsem nějaké té změně po pár dalších kapitolách nedávala moc naděje, autorka vše rázem otočila a milá odpočinková četba byla ta tam. Kniha jako taková není nijak stylisticky převratná, avšak to, co se v ní ukrývá, je přece jen něčím výjimečné...

08.08.2022 2 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Krásná letní oddychovka, při níž si člověk připadá, jako kdyby se ocital v Chorvatsku, byl přítomen po boku obou hlavních hrdinů, užíval si jedinečně vykreslenou přírodu a jedl místní speciality. Moje srdce vskutku plesá. Caplinová opět dokázala vytvořila tu, pro ní již typickou, pohodovou atmosféru, kdy člověk nemusí nad ničím extra přemýšlet, nechá se unášet plynoucím příběhem, vstřebává všechny ty úžasné pocity z knihy a vždy se k ní rád vrací. Tato nádherná kniha, včetně celé série, je vhodná pro každého, kdo má rád předvídatelné příběhy, miluje romantiku, cestování a je nadšencem do vaření nebo vášnivým jedlíkem :).

27.06.2022 3 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem. Musím uznat, že dokonce přečkala mé očekávání, protože byla jednoduše fantastická. Moc se mi líbilo vykreslené prostředí, kde se příběh odehrával, charaktery čtyř hlavních hrdinek, které se postupně vyvíjely a stávaly se z nich malé ženy, osudy jejich rodiny a kamarádství s Tadeášem Laurencem.
Společně s Větrnou hůrkou a Janou Eyrovou + teda ještě tyto Malé ženy, jsou mé nejoblíbenější klasiky, které mohu jen doporučit :).

28.08.2021 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

To byla síla. Díky několika přečteným knížkám o této době, jsem už měla představu o dění v koncentračních táborech, ale Mengele, Anděl smrti, mi stále unikal. Po zjištění jeho náplně práce, jestli se tomu sadistickému zabíjení nevinných lidí dá vůbec tak říkat, jsem byla zhnusena. Ani ve snu by mě nenapadlo, co s Židy a ostatními "nepřáteli Němců" prováděl. Doufám, že se v budoucnu tento přístup k lidem, bez jakéhokoli rasového rozčlenění, už nikdy nebude opakovat.

13.07.2022 2 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

"Jestliže se Rusko není schopno stát silnějším, musí učinit ostatní slabšími. A nejjednodušším způsobem, jak ostatní země oslabit, je učinit je podobnějšími Rusku."
Hned po úvodním prologu je znát, že knihu nenapsal žádný laik, nýbrž vysokoškolský profesor, zabývající se dlouhá léta historií. Toto dílo je opravdu perfektním průvodcem dějinami, jejich dopady na nynější mezinárodní a mezilidské vztahy, ekonomiku západu a východu i obecné dění kolem nás. Jsem vděčná autorovi za možnost poznat, prostřednictvím jednotlivých kapitol, především Rusko - pravdivě a bez jakékoli naivity či slitování.

07.07.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knížka mě zprvu nadchla tím, že vypravěčkou byla smrt, (která se nám, jak jinak, představovala v tom nejlepším světle a vyvracela tak negativní představy a domněnky, které jsme si o ní my lidé vytvořili), avšak obsahově jaksi pokulhávala. Začátek příběhu se mi líbil z celého vyprávění nejvíce, poté to šlo z kopce. Byly zde pasáže a okamžiky, které ani nemusely být zmíněny, válka tu byla většinou nastíněna jen okrajově, a celkově mi příběh nepřipadal až tak čtivý a zajímavý, jak je napsáno v anotaci.

25.06.2022 1 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Páni... J.K. Rowlingová mě nestačí udivovat! U knížky jsem se ani chvilku nenudila, protože to díky autorčině nádherné a bohaté slovní zásobě a napínavému vyšetřování ani nešlo. A také nejspíš díky tomu, že to byla první detektivka, u které mi běhal opravdový mráz po zádech, protože se příběh točil okolo velmi netradiční vraždy. Zkrátka nemám vůbec ponětí o tom, co by se dalo knize vytknout. Byla podle mě na úrovni Volání kukačky, která byla také skvělým únikem do "jiného světa".

27.03.2022 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

" Číst knihy Julie Caplinové je jako ponořit se do dekadentní horké čokolády se svůdným kopcem šlehačky. "

Ano, tento citát perfektně vystihuje knihy od Julie Caplinové. V každé je totiž nádech čehosi lahodného, díky čemuž se do jejich příběhů dokážete vžít, soucítit s hlavní hrdinkou a vždy se k nim s radostí vracet. A ani tato nebyla výjimkou :)...

V Brooklynu, ani v Americe, jsem ještě nikdy nebyla, ale díky této spisovatelce mám pocit, jako kdybych to tam už někdy navštívila. Také se mi líbilo těch pár zvratů mezi hlavními postavami, romantika na každém kroku, vtipné dialogy a celkové pojetí této knihy, i když se mi asi stejně více líbilo v Kodani :).
Mile doporučuji.

15.08.2021

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

(SPOILER) Tato kniha si zaslouží jednoznačně pět hvězdiček z pěti. Líbila se mi, už když jsem viděla tu její nádhernou obálku, a doufala jsem, že mě nezklame. A také že nezklamala. Kniha má romantickou linku, odehrává se ve starší době v Londýně, místy je i napínavá a autorka skvěle do děje zakomponovala postavy, které jsou velmi sympatické, a dokázala skvěle vystihnout jejich charakteristiku a vzhled. Proto jsem se do knihy dokázala vžít a prožívala jsem to, co hlavní hrdinka knihy Animant . Je to ta NEJLEPŠÍ KNIHA kterou jsem kdy četla. DOPORUČUJI všem romantickým duším.

27.12.2020 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

"Vykládám vtipy
a smíchem zakrývám slzy pravdy,
že nám vyměnili současnost
za prázdné sliby
ještě prázdnější budoucnosti."

O tom, co se dělo po druhé světové válce v Rumunsku jsem se prvně dozvěděla až tady. Stránky mi svižně ubíhaly pod rukama, díky přítomnému napětí a spádu jsem se často nemohla od knihy odprostit a ke konci mi autorka doslova vyrazila dech. Je vidět, že historie je zkrátka neuvěřitelně pestrá a vynalézavá a člověk, bez ohledu na věk, se má stále co učit.

25.04.2023 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Již od začátku mi ústřední knižní dvojice připomínala Karla s Otíkem z filmu Vesničko má středisková - Lennie byl mentálně zaostalý a dobrácký a George naopak ten, který mu poskytoval přátelství, jistotu a do jisté míry i "domov". Autor píše přirozeně, tak, jak to cítí, během vyprávění vybočuje k popisu přírody a okolí a tím hezky odkazuje na svůj vztah k rodné Kalifornii. Také mě zaujalo, jakými prostředky do příběhu zpracoval kritiku násilí a rasismu a poukázal na důležitost lidských vztahů.

05.03.2023 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Bohužel nechápu to všudypřítomné nadšení linoucí se z recenzí pode mnou a nespočtu lidí, kteří mi tento román doporučili. Kniha mi moc nesedla, jelikož se mi příběh nečetl zrovna nejlépe, působil na mě dosti roztahaně, byla tam spousta zbytečných pasáží, strohé dialogy a postavy takové neslané nemastné - zkrátka moc stránek na tak prostý text. Jsem ráda, že jsem knihu konečně dočetla, protože okamžiky s ní pro mě byly utrpením a poslední část jsem už jen tak prolistovala.

04.09.2022 1 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tím, že jsem nejprve četla cestopisy od Rendla, který nasadil laťku hodně vysoko, byl pro mě Zibura menším zklamáním. Nevím, jestli to bylo tím, že se jednalo o rodné Česko, a proto mi možná většina rozhovorů s místními obyvateli nepřipadala moc zajímavá, nebo tím, že jsem čekala více informací a zajímavostí o daném místě a fotografií z cest, které zde byly nahrazeny ilustracemi. Ale na druhou stranu je pro mě Zibura synonymem pro skvělý humor, který celé putování tak nějak osvěžil a díky němu se mi jednotlivé příběhy četly jednoznačně lépe.

08.05.2022 2 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

(SPOILER) I když se jede pořád podle stejné kostry, (hlavní hrdince se zboří kariéra, nebo vztah, kvůli tomu jede za novou příležitostí do nějaké cizí země, -kde se vždy autorka rozepíše o místním jídle, památkách a přírodě- , a potká tam muže svých snů) já tyhle příběhy miluju, protože každý z nich je i přesto originální a mistrně vystavěný. Každý se odehrává v jiné zemi a s jinými sympatickými hlavními postavami.
Vždy si nechávám tyto romantické útěky na dny, kdy mám více času na čtení, a nemusím knížku přelouskat za dva dny, abych ty všechny krásné pocity z ní mohla dostatečně vstřebat a vrátit se k oblíbeným pasážím. Už se nemůžu dočkat Domku v Irsku, kde bude ústřední postavou Minina sestra Hannah :).

21.03.2022 3 z 5