Malé ženy

Malé ženy
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34665/bmid_male-zeny-ajs-34665.png 4 1524 1524

Malé ženy série

1. díl >

Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu. Slavný americký román, který vychází v Čechách poprvé kompletní, vypráví příběh čtyř sester. Román se odehrává během občanské války (Severu proti Jihu)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Little Women , 1868


více info...

Přidat komentář

vendylein
07.06.2024 3 z 5

První část Malých žen mě velmi bavila, je to milé, dojemné (byť trochu přeslazené, ale ano.. mile) a vtipné čtení o dospívání čtyř povahově rozdílných sester.
Druhá část už na mě byla příšerně mravokárná a byť chápu, že to člověk ten text musí vnímat v kontextu doby a života autorky, tak některé výroky - dost často třeba o postavení žen ve společnosti - mě teda vyloženě bolely a měla jsem kvůli nim chuť knihu zahodit, Nebýt to v rámci book clubu, kdo ví, zda bych ji dočetla.

Marika Vanova
03.06.2024 audiokniha 5 z 5

Jsem ráda, že jsem se k této knize konečně dostala a to díky čtenářské výzvě.


Ladislav73
31.05.2024 audiokniha 5 z 5

Audiokniha, která obsahuje první díl Malé ženy tak i druhý díl Dobré manželky v podání Andrey Elsnerové je naprosto skvělá.

Silný a zároveň něžný a jemný příběh plný
odhodlání jít si za svými sny, touhou růst a učit se a také odvahou zůstat sám(a) sebou navzdory přísným společenským normám té doby. Tolik citu, lásky, radostí, starostí a zármutku vás prostě vezme za srdce.

Audioknihu doporučuji nejen Malým a Velkým ženám, ale i Malým a Velkým mužům.

Teri_P
28.05.2024 5 z 5

Malé ženy jsou moje srdcová záležitost. Četla jsem ji snad stokrát, poslouchala milionkrát a věřím, že do konce života mě to ještě několikrát čeká. :)

adelkas
23.05.2024 5 z 5

Skvělá kniha, o lásce, o přátelství, o rodinných poutech. Klasika, kterou by měl přečíst každý člověk.

Lilibeth_Noir
21.05.2024 5 z 5

Tuto knihu jsem četla již několikrát. Vždy mě překvapí jak je pro mě krásná. Je v ní hodně úžasných uvědomění, které získává mladý člověk tím jak dospívá. Prostě tato kniha je pro mě úžasná. Pokud si člověk uvědomí kdy vlastně byla napsána tak bych řekla, že má i nadčasový přesah.

Tentokrát jsem si ji přečetla v rámci výzvy roku 2024

m_martina
08.05.2024 5 z 5

Překrásná kniha, která se mi opravdu moc líbila a já jsem ji nedokázala odložit, dokud jsem neotočila poslední stránku. Příběh čtyř sester byl jedním slovem milý a ve mně zanechal hlubokou stopu. Doporučuji.

Mishi
30.04.2024 4 z 5

Takový milý příběh bez velkých zvratů. Četlo se to docela dobře. Jen teda jsem měla podle chování pocit, že hlavním hrdinům, Jo a Tadeášovi, je tak maximálně 14, a ne 17. Ale to je možná dané dobou vydání...

koki.veru
25.04.2024 5 z 5

K této knize jsem se dostala až letos díky čtenářské výzvě. A rozhodně nelituji,že jsem ji četla. Chvilku mi tedy trvalo,než jsem se pořádně začetla a rozlišila jména,ale potom už to šlo samo a bylo mi velice líto,když kniha skončila. Nádherný a čtivý příběh.

Kokoska92
07.04.2024 5 z 5

Láska je to jediné, co si můžeme vzít s sebou, když odcházíme, a díky ní to vůbec nebolí.

Malé ženy, to je knížka, kterou můžete číst v časech radosti i v časech smutku. Knížka, která mi vždycky vykouzlí úsměv na tváři, pohladí mě po duši a donutí mě zamyslet se nad tím, co je v životě opravdu důležité.

Tucaka
03.04.2024 3 z 5

Četla jsem kvůli čtenářské výzvě. Po přečtení hodnocení jsem se na knihu velmi těšila. Musím přiznat, že jsem se příběhem ze začátku hodně prokousávala a přemýšlela, zda knihu vůbec dočtu. Rozumím tomu, že kdysi se příběhy vyprávěly jiným způsobem (pro mě poněkud nepoutavým), ale v první polovina se opravdu příšerně táhla.
S postupem příběhu si člověk uvědomí, že mu jednotlivé postavy přilnou k srdci (z mé strany především Jo). Člověk se zkrátka cítí příjemně, když čte srdečné příběhy vesnických dětí.
Doporučuji i film, který je spojením Malých žen a Dobrých manželek.

NymphMaeve
21.03.2024 4 z 5

Dlouho mi odolával příběh Meg, Jo, Beth a Amy Marschových a celé jejich rodiny a přátel. Ale dostala jsem se k němu a dala si pěkně na čas s vychutnáním příběhu. Chtěla jsem si knihu přečíst dřív, než se podívám na film s Emmou Watson, abych mohla porovnávat. Musím říct, že mi trvalo se chvilku zabrat do příběhu, ale jak se mi to povedlo, začala jsem si vyprávění užívat. Je nádherné sledovat, jak slečny vyrůstají, jak je maminka vychovává, jak prožívají odchod otce do války a vlastně nám tím poskytují celý obraz té doby. Co jedli, pili, jak se k sobě chovali, jak fungovala doprava, nákupy, prostě cokoliv. Je to nádherné a neuvěřitelně povedené dílo. Ano je malinko obsáhlejší a rozvleklejší, ale stojí za to se jím prokousat až do konce. Doufám, že z filmu budu stejně nadšená jako z knihy. Nikdo nečekejte knihu, ze které budete vzdychat a chytat se za hlavu nebo si nervózně kousat nehty. Je to klidný, příjemně plynoucí příběh, kterým se rádi necháte unášet dějem spolu se sestrami a jejich blízkými.

peeetta
20.03.2024 4 z 5

Na tuto knihu jsem se již dlouho chystala. Znala jsem část děje z Přátel - záměna jmen mužského a ženského, jedna z postav onemocní... Ta záměna je asi pouze v anglické verzi. Četlo se to celkem dobře, popisuje, jak si žijí 4 sestry s matkou, když šel otec do války a jak se skamarádí se sousedy. Takový idylický příběh.

Ladis777
18.03.2024 3 z 5

O Malých ženách jsem poprvé slyšel na přednášce z literatury pro děti a mládež a přednášející se o knize vyjádřila dost pohrdavě. Když jsem teď nějak na ni v českém kontextu posledních pár let narážel, že tu o ní někdo píše, tu někdo něco zmiňuje, tu někde zazní, jako by knihu znal každý, a když jsem zjistil, že se mi hodí do čtenářské výzvy a že v Levných knihách ji mají za celkem rozumný peníz, hmátl jsem po ní.
No, upřímně řečeno, nevím. Opět se mi hlavou honí, že americké literatuře kulturně nerozumím (to tu píšu skoro pokaždé). Stejně tak si kladu s autorkou předmluvy otázku, proč to je po generace takový hit. Jedině snad bych to vnímal jako zajímavou sondu do myšlení, morálky a hodnot americké protestantské společnosti devatenáctého století.
Tak nějak se dílo vymyká autorce z rukou. Celkem ironické a vtipné momenty střídá hrůza mravokárnosti a kárající zdvižený prst, aby je převálcovala levná romantika a patetická vyznání. Postavy se chvíli chovají celkem normálně, ovšem jejich rozpolcenost mezi polohou "příkladná seriózní dívka" a "dynamická a veselá holčina" se střídá jak aprílové počasí. V duchu mravoličné literatury, nás autorka dovede k tomu, že hodné děvče se dostane do nebe, tj. do příkladného šťastného života manželského, kam musí hrdinky narvat, kdyby na sůl nebylo. Kormidlováním hrdinek do přístavu manželství tak dívky mění povahu a charakter, "aby to vyšlo, jak čtenář očekává". S proměnou charakterů postav se také dost proměňuje míra sympatií či antipatií k jednotlivým postavám... bylo by asi dobře, kdyby autorka zůstala pouze u prvního dílu, průšvihy a příhody dospívajících dívek byly přece jenom snesitelnější a uvěřitelnější než naplněné osudy ve druhém dílu. Co se týče hlavní mužské postavy Lauríeho... toho bych nejradši nakopal nebo nechal zemřít na spálu - pokud možno hned v prvním díle, nejlíp na začátku. Něco tak nemožného aby v literatuře člověk pohledal.
Vydání je navíc příšerné graficky, což ubírá celkem solidnímu překladu (i když ani ten není bez chyb). No, asi bych se mohl rozčilovat ještě chvíli, ale nechám tu už jen průměrné hodnocení.

Aichah
11.03.2024 2 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se opět dostala k něčemu, do čeho se mi dlouho nechtělo. Z nějakého záhadného důvodu se mi do čtečky natáhla nějaká sériová verze, čili jen nějakých 290 stran a myslím, že stačilo. Hrdinky mi k srdci nepřirostly. Jako náhled na styl psaní z dané doby mi to stačí a raději se posunu zas do současných autorů.

capricorn__
05.03.2024 4 z 5

Konečně jsem se díky čtenářské výzvě odhodlal knihu otevřít. Byl jsem poměrně skeptický (i kvůli některým komentářům níže), nicméně mě román bavil. První část knihy se četla lépe než ta druhá - mládí dívek (malých žen...) bylo znázorněno lidštěji a emotivněji. Moc se mi líbí popsaný charakter všech postav a to, jakým způsobem se vyvíjely. Každopádně mě poměrně zklamal konec a to, jakým způsobem autorka završila vyprávění. Z "Malých žen" je hodně cítit, že jde o román z devatenáctého století a že některá moudra té doby v současném světě nefungují. I přesto jde o velmi zajímavou knihu, stojím si za tím, že by si ji měl přečíst každý.

jiri77
04.03.2024 2 z 5

Kniha mě teda moc nebavila, nakonec jsem ji dočetl ale něco tak přeslazeného a naivního jsem opravdu ještě nečetl ,a to mi literatura pro ženy nevadí a rád se po ní i poohlédnu. Kniha je asi spíše určená pro náctileté dívky.

alnahu
04.03.2024 5 z 5

Krásný příběh čtyř sester romantické Mág,revoltující Jo,jemné Beth ,zhýčkané Amy a jejich laskavé a moudré maminky,která je vede ke skromnosti i když někdy přijdou chvíle ,že by i ony chtěly víc.Kniha je rozdělena na dvě části -v první části se dočteme o jejich dětství bez otce a v druhé části sledujeme již dospělé mladé ženy,které se připravují na svou budoucnost .Podle mě poučná kniha pro každého -je plná lásky ke svým bližním a ukazuje jak důležité jsou hodnoty,které všichni potřebujeme v každé době.

Rapeh
27.02.2024 3 z 5

Jsem ráda že díky čtenářské výzvě jsem objevila tuto knihu.

TercaHoney
22.02.2024 5 z 5

Kdo má rád Bridgertonovi, ať už jako seriál nebo knihu, tak určitě doporučuji sáhnout po Malých ženách. Na to, že děj se odehrává v 19.století, je přeložen tak skvěle, jako kdyby příběh psala autorka dnešní doby. Možná i díky seriálu Bridgertonovi, jsem si lépe dokázala představit nejen oděv malých žen, ale i atmosféru té doby. Velké plus bych dala hlavně vysvětlivkám, kterých je v knize více než dost, aby čtenáři vysvětlili nebo přiblížili, co si autorka pod tím představila. Jediné co mě mrzelo, že vysvětlivky byli na konci knihy, takže jsem dost často listovala na konec knihy. Vybrala jsem si knihu, kde byl i druhý díl, takže jsem měla děj ucelený. V prvním díle se jednalo o příběh a bylo znát, že se autorka nechala inspirovat svým dětstvím. Ve druhé části, my některé pasáže již jako příběh nepřipadali, možná to bylo tím, že autorka nám čtenářům sděluje osobní přesvědčení z pozice autora, nikoliv Jo a nebo tím, jak bylo již napsáno v předmluvě, že bylo požadováno, aby knihu napsala tak, že všechny ženy se vdali, ačkoliv ona sama se rozhodla se nikdy nevdat. I přes toto, knihu určitě doporučuji.