Malé ženy

Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu. Slavný americký román, který vychází v Čechách poprvé kompletní, vypráví příběh čtyř sester. Román se odehrává během občanské války (Severu proti Jihu)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34665/big_male-zeny-ajs-34665.png 4.21228

Malé ženy 1.

Vydáno: , Knižní klub

Little Women, 1868

Kniha Malé ženy

RonnieSmithx

Malé ženy. Kniha, která se mi podobně jako milionům dalším nadšeným čtenářům zapsala do srdce. Od první stránky Vás pohladí příjemné teplo a malebně napsané věty Vám navodí pohodu a klid na duši. Láska, přátelství, úcta a pokora provází celé dílo a ačkoliv výchovná funkce není něco, co bych u knížek patřičně oceňovala, tak se mi moc líbilo, jak lehce a láskyplně tohle poučování bylo v Malých ženách provedeno. Než se nadějete, tak si s propracovanými postavami utvoříte stejně vřelý vztah jako mají ty slavné sestry v knize mezi sebou. Líbily se mi odkazy na různé umělecké počiny, protože si díky tomu z díla odnesete kromě příjemně strávených chvil a uvažování nad svými morálními hodnotami i větší kulturní rozhled. Ještě musím ocenit, jak je kniha samovolně vtipná, aniž by ty zábavné momenty a hlášky byly nějak násilím tlačeny. Upřímně jsem se u knihy zasmála. Ráda se k tomuto dílu budu vracet v jakékoliv podobě a prožiju nové zážitky s rodinou Marchových.

S čím mám ale problém je vývoj Jo. Vhledem k tomu, že zmíněná postava měla sloužit jako „alter ego“ autorky, tak mě mrzí, že se Louisa podřídila tlaku čtenářů a Josephine provdala. Romantická dějová linka mezi ní a profesorem mi nepřišla přirozená. Nesedí mi její vzplanutí pro muže, který byl o dvě dekády starší než ona, protože mi ten způsob zaprvé ani neseděl k jejímu charakteru a zadruhé mi to spíš přišlo jako rozmar ze samoty než láska. Chápu, proč ji autorka zachytila do takového emocionálního rozpoložení v jakém byla pro zachování smysluplnosti jejího osudu, ale pro Jo bych si představovala něco jiného a dávalo by mi větší smysl, kdyby v ní Louisa ten kousek sebe nechala celý.

klmonkaa

Kto už čítal nejaké moje komentáre, neznášam zjavne puberťakov... :-D Ale v tejto knihe sa to odpúšťa, bolo to milé čítanie, u ktorého som sa nielen pozastavila nad správaním hrdiniek, ale poučila som sa o mentalite ľudí z tých čias. Filmová verzia síce bola tiež nádherná (tá prostredná z roku 1994), ale do knihy sa toho predsa len vojde viac. :-) K tejto knihe sa rozhodne ešte vrátim.

Thalin

Malé ženy jsou taková milá klasika, která dějem kdo ví jak nenadchne, ale myslím si, že si tam skoro každý najde v sestrách něco, co ho zaujme nebo pobaví.

MonasZ
29.12.2022

Ze začátku se mi moc nedařilo dostat se do děje, po pár stránkách jsem knihu odložila.
Nakonec jsem se tím ale nenechala odradit a (i když se nejedná o napínavý děj plný akce) dočetla jsem do konce. Hezky popisuje tehdejší společnost, mentalitu lidí a klidné venkovské prostředí. Přesto musím konstatovat, že bych ji pravděpodobně znovu nečetla, film mě zaujal víc.

sicilia14
08.11.2022

Splnila som dlh minulosti, videla som dve rozne filmove spacovania, povedala som si ze taka klasika si zasluzi precitat, ale tolko dobroty, miloty , mravouky sa lepilo sladkym sirupom, ze teda nic moc. Film bol lepsi, mal viac spadu. Ale celkivo si myslim, ze tieto nravoucne sjrobene kazania urobili vela skody pri vychove dievcat vo vsetkych dobach. Nebola to neskodna mravouka, ale bud tichi, makaj a pocuvaj svojho bezchybneho manzela, ktory vie vsetko lepsie. Nikdy nezahalaj, Ty nie si dolezita, mas pomahat inym, narobilo vela skody v sebauvedomeni zien. Nesieme si to vsetky v sebe, niektore s tym bojuju a niektore ziju tak stale.

Acnaj
04.09.2022

Milé čtení o mladých amerických dívkách z doby občanské války... Vlastně mě příběh vtáhl od první strany, i když nešlo o žádné drama...

Menagerie
27.08.2022

Klasika, která mne neskutečně nudila. Film určitě stačí, netřeba trácet čas četbou této knihy :-).

PrincaListicka
20.09.2022

Knihu jsem poslouchala v audioverzi namluvené Andreou Elsnerovou.

I když jsem velkou milovnicí klasické literatury, musím přiznat, že Malé ženy se ke mě dostaly poprvé až teď. Neviděla jsem ani jedno filmové zpracování a neměla jsem tedy žádným způsobem zkreslené představy o postavách a ději. Důležité je také podotknout, že dobrodružství Malých žen občas bývají vydávána ve dvou svazcích s názvy Malé ženy a Dobré manželky. V audioknize se nám naštěstí dostává obou.

Nejprve musím smeknout před výkonem paní Elsnerové. Byla naprosto famózní! Musím říci, že jsem za svůj život audioknih mnoho neslyšela, avšak obvykle se na samotném vyprávění a ztvárnění postav podílelo vícero osob. Proto jsem se trochu obávala, zda nebude jeden hlas pro asi 10 hlavnějších postav příliš málo. Obávala jsem se, že se budu ztrácet v tom, kdo zrovna mluví a co se děje. Nic takového se ale nekonalo! Paní Elsnerová naprosto neuvěřitelně pracovala se svým hlasem a dokázala vtisknout osobité charaktery všem postavám tak dokonale, že jsem vždy poznala, kdo mluví. Dokázala se poprat i s postarším německým profesorem, a to už je co říct! Skutečně musím říct, že po stránce poslechové je audiokniha dokonalá.

Co se týče příběhu, dostala jsem přesně to, co jsem očekávala. Což ovšem nutně nemusí být ani dobré, ani špatné. Musím se přiznat, že zkraje jsem s příběhem maličko bojovala. Po pár kapitolách jsem si potřebovala dát pauzu, protože některé pasáže mě lehounce nudily. Občas se dlouho nic záživného nedělo, každopádně čím víc jsem se blížila ke konci, tím více se stupňovalo napětí, a já netrpělivě vyčkávala, kdo s kým skončí a jestli přijde slovutný šťastný konec.
Jistě, text je protkán nejrůznějšími mravokárnými poznámkami a doporučeními, jak by se měla správná mladá dáma či mladý muž chovat. Nicméně myslím, že na svou dobu byl text velice pokrokový a necítila jsem z něj nic negativního. Chápu, že ne každý by se mnou nejspíš souhlasil, protože jsem četla hodnocení, ve kterých se čtenářky pohoršovaly nad tím, jak příšerné názory autorka má a jak pokrouceně vnímá ženy. Tehdy tomu tak ovšem skutečně bylo a nemůžeme přeci od klasických děl očekávat současné myšlenky. Navíc já sama sebe považuji za člověka s poněkud starou, tradiční duší, a tedy jsem si ve spoustě situací skutečně libovala.

Rozhodně od příběhu nečekejte žádnou akci ani přehnané zvraty, i když i takové se zde čas od času dají najít. Přiznávám, že jsem si u poslechu dokonce i párkrát pobrečela, protože i když jsem to tak úplně nečekala, postavy mi přirostly k srdci a já smutnila nad jejich neštěstím a dojímala se nad jejich úspěchy. Velmi se mi také líbí, že děvčata pochází z chudé rodiny, a tedy se často dostávají do situací, které si bohaté hrdinky některých jiných příběhů neumí ani představit. Myslím, že příběh perfektně vykresluje tehdejší dobu a zvyklosti.

Malé ženy bych tedy doporučila každé romantické duši, která je ochotna přijmout, že se jedná o již více než 150 let starý příběh zaměřující se především na strasti a slasti běžného maloměstského života.