Malé ženy

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. Tento nový překlad poprvé po více než sto letech představuje českým čtenářům Malé ženy v kompletní nezkrácené podobě včetně druhého dílu, jenž sleduje další osudy sester Marchových....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34665/male-zeny-male-zeny-oFp-34665.jpg 4.2932

Malé ženy (1.)

Little Women (1868)

Vydáno:, Knižní klub

Kniha Malé ženy

mariva

Občas neodolám a snažím se doplnit si znalosti klasické literatury a stejně tomu bylo i s Malými ženami. Čekala jsem celkem nudnou četbu, přece jen se s léty literární vkus mění, ale byla jsem docela příjemně překvapená. I když si autorka neodpustila v každé kapitole nějaké to mravní ponaučení, knížka se četla docela dobře na to, že je 150 let stará. Ve své době to mohla být docela příjemná poučná knížka pro mladé dívky o tom, jak se mají chovat a všem pomáhat. Dnes se nad tím pousmějeme, ale na rozdíl třeba od knihy Pýcha a předsudek se pořád ještě dá s trochou nostalgie číst.

vikaa

V dětství jsem vícekrát četla zkrácenou a převyprávěnou verzi, ze které jsem byla nadšená. Film s Winonou Rider patří mezi moje topky. Proto jsem se moc těšila na nezkrácené vydání knihy, kde jsou poprvé uvedeny oba díly. Knihu jsem si přála k vánocům a myslela jsem si, že mi vydrží jen pár dnů. No, ve skutečnosti jsem ji četla skoro čtyři týdny. Ne že by ta kniha byla špatná, to určitě není - jen mi prostě chybělo to něco, co mě nutí se ke knize vracet každou volnou chvilku. A věřte mi, že to něco navíc často funguje i když příběh znáte jako své boty. Za mě tentokrát jen 3 a půl hvězdy:-(

angelika2529

Dostala jsem s k ní kvůli přátelům. Fakt díky Rachel! Myslím, že už to asi v životě nedočtu. Knížce jsem věnovala takové množství času a pořád není konec. Vážně mě to hrozně nudí. Je to takové děsně naivní, až moralistické. Sice mi chybí kousíček, ale kašlu na ni! Byly světlé chvilky, ale... stejně to upadlo do táhlé nudy. usínám, jen ji vidím. Za mě ne.

Peti

Milý naivní příběh o tom, jak by měla vypadat rodinná soudržnost. Krásné a odpočinkové čtení, plné sesterské lásky, gentlemanství a upřímnosti. Myslím, že by se naše generace mohla alespoň trochu poučit a hned by byl svět více láskyplnný.

Levandulle

Krásné je, jak celá rodina drží za každé situace spolu a tolerance různých povah dívek.

Penicuik333

Je to takove velice naivni, ale zaroven moc mile a prijemne. Urcite bych si z knihy znovu pocetla za dlouheho depresivniho listopadoveho vecera.

bigben

Zajímala mě kniha, kterou je zmiňována v Geniálních přítelkyních, takže jsem se do ní pustila. A pořád čekala, co se bude dít a když nic, tak jsem čekala, co konec a taky nic. V dnešní době je až neuvěřitelné, že by se někdo mohl chovat tak "kladně" a nezištně.

gabra03

Ač na mě mnozí budou plivat oheň a síru, tak kdysi dávno část této knihy přeložila paní Smetanová (tuším, tak mě nekamenujte, pokud to není pravda) a udělala z toho prvního dílu čtivou knížečku pro dívky, ke které se čas od času vracím. Nový překlad - a hlavně existence druhého dílu - mě překvapila. A dá se říct, že ne v tom dobrém. To samé bylo i s filmem, který byl podle této knihy natočen...

chamyl

Přeslazený růžový cukrkandl, který zestárl tak, že se stal téměř nepoživatelným.
Uznávám, že jako muž s téměř pěti křížky na krku a žijící na přelomu 20. a 21. století zřejmě nejsem pro tuto knihu pravá cílová skupina. Pohádka o čtyřech teenagerkách s jasně danými čitelnými charaktery, ve které jsou všichni včetně jejich okolí chápající, cnostní, milující a především neuvěřitelní. Papírem šustící dialogy jsou plné slov a obratů, které do většiny úst nepatří ani obsahem ani formou, což pro mne mělo velmi rušivé účinky ve vztahu k dobové atmosféře. Je pochopitelně mojí chybou, že jsem očekával více autentický román zachycující americký venkov v druhé polovině 19. století, nicméně i s respektem k autorčině literární licenci si myslím, že jejího přání „jak by to mělo být“ tam na úkor skutečnosti bylo příliš mnoho.
Takže pro mne zklamání a 2* dávám spíše ze sentimentu ke klasické literatuře.

edita1t

Líbila. Jednou si ji zase řada přečtu.

lenka7348

Přemýšlela jsem o přečtení této knihy již nějakou dobu, jelikož je celkem často někde zmiňována, tudíž jsem na ni byla zvědavá. Ale asi jsem neměla otálet tak dlouho...
Prostě mě tento druh knih, kde se de facto nic neděje, a i přes občasné mráčky se mají všichni rádi, respektují se, a jejich údělem je snaha dělat všem svým příbuzným jen radost, kterou dokáže vyvolat i sebemenší maličkost, neoslovuje.
Chápu, že ve své době to muselo být něco, ale dnes naivita postav vyvolává tak akorát úsměv na tváři.

soukroma
16.12.2018

Přečetla jsem až nyní, ve středním věku, a cítím značné zklamání. Samotný příběh je spíš povídka (podobně jako Babička se odehrává v průběhu jediného roku, od Vánoc do Vánoc) než román a spíš neučesaná, naivní a kostrbatá pohádka než cokoli jiného. Přitom stejně jako není zřejmé, jaké věkové kategorii je dílo určeno, není zřejmé, jakého věku sestry vlastně jsou. Chovají se totiž všechny jako děti, přestože nejstarší je na vdávání, přitom nemají podle všeho ani jedna ani trochu jasno třeba ve vaření, či vedení domácnosti, což na polovinu 19. století je u děvčat s podivem.
Odhlédnu-li od obsahu, měla jsem naneštěstí poslední české vydání (Naše vojsko), velikou těžkou polstrovanou knihu s velkými písmeny a obrovskými obrázky, které mne tedy neoslovily (americké holky tak spíš vyhlížely jako Asiatky až zombie) a které přehlušily veškerý text. Je to teď spíš jako barevný komiks dovybavený trochou textu.
A teď jdu pátrat, proč byla a stále je tahle kniha tak důležitá a doporučovaná.

animovanej medv
14.12.2018

Moc pěkná a roztomilá kniha. Často se mi nestává, že bych si přála, aby kniha pokračovala, protože příběh je tak dobrý a vůbec není okoukaný, ale u téhle knížky se mi to stalo. Velmi doporučuji.

Hungerbooklet
12.12.2018

Oblíbila jsem si Jo, naopak Amy byla rozmazlený spratek. Zvlášť když Jo spálila knihu...
Jinak se mi kniha hodně líbila a myslím, že v té době, kdy byla napsána byla nadčasová!
Všem určitě doporučuji! ❤❤❤

MarMarMar007
02.12.2018

moc se mi líbí jak si 4 sestry v této knize rozumí a pomáhají si v nepříjemných či tížívých situacích.
Kniha mě zaujala a moc se mi líbila.

Anasa
18.11.2018

Přečteno ze dvou důvodů - jednak jsem několikrát na název narazila jako na klasiku, kterou by bylo dobré znát, jednak jsem ji vzala jako knihu zmíněnou v jiné knize. Zcela souhlasím s předešlým hodnocením: Kniha byla čtivá, ale v dnešní době byly postavy a názory už k pousmání. Vzhledem k tomu, že jsem měla nejnovější vydání, kde jsou spojené oba díly, přečetla jsem oba. Druhý díl je naivnější a daleko moralističtější, než první, ten opravdu ke čtení nedoporučuji.

sgjoli
26.10.2018

Kniha je do jisté míry naivní a dost moralistická (že by se ani Mirek Dušín nemusel stydět), ale je dost čtivá. Autorka vycházela částečně z biografického základu, kdy se nechala inspirovat vlastním životem a vztahy mezi sebou a svými sestrami. Myslím, že se to na knize hodně podepsalo – pozitivně myšleno. Kniha totiž působí o to realističtěji a uvěřitelně – je to dost dynamické a živé čtení. Alcottová skvěle vylíčila jednotlivé sestry – každá je docela jiná a je jasné, že každý čtenář si každou sestru oblíbí jinak. Mne nejvíc bavila postava Josephine – pro její živost, trochu rebelské a dravé sklony, aniž by ale byla cíleně zlá a zákeřná.

Linda007
24.09.2018

Bylo to roztomilé čtení. Mám celkem ráda tenhle typ klasiky. Postavy jsou milé a přirostou Vám k srdci. Určitě bych doporučila i mladším čtenářům. Je pravda, že je to hodně výchovné. Ale u sester se vždy znovu projeví jejich charakter.

Ajda300
21.09.2018

Myslela jsem že to bude kravina, ale je to úžasná kniha!

ZuzziŠ
21.09.2018

Někde na pomezí tří a čtyř hvězdiček. Někde na pomezí nudy a krásného naivního romantična. Někde na pomezí sebezpytování a přílišného poučování. Někde na pomezí dobra a zla. Někdy mezi mnou a drsnou realitou života.

dancav28
12.09.2018

Bylo to takové oddechové čtení, asi bych jí znovu číst nemusela

Maki2001
30.08.2018

Právě jsem dočetla Malé ženy. Jako většina jsem se k nim dostala přes seriál Přátele, na doporučení od Rachel.
Vždy jsem měla ráda knihy od Jane Austenové, takže se mi kniha velice líbila a sedla mi.
Po dočtení jsem se pustila i do seriálu (2017). Je příjemný, ale kniha se mi, jako skoro vždy, líbila více :).

Janniska
06.08.2018

Oddychové a milé čtení.

nicolettkaa
03.08.2018

Po shlédnutí filmu, který se mi líbil, jsem se rozhodla sáhnout i po knize. Musím ale říct, že mě zrovna dvakrát nenadchla. Některé pasáže mě vyloženě nudily. Být mladší a narodit se v jiné době, tak si knihu asi užiju víc. Na další díly se nechystám.

tyna14
19.07.2018

Pohled do života čtyř sester. Oddechové a něžné čtení.

Arsi
14.07.2018

Kniha tak trochu výchovná, tak trochu naivní. Dočetla jsem, ale těžko se ke knize někdy vrátím.

JancaMia
13.07.2018

Jako malá jsem tuhle knížku milovala a zároveň litovala sestry Marchovy , místy je však kniha příliš naivní.

AnetaKor
11.07.2018

Ze začátku Vám to přijde jako divné, takové přitažené za vlasy. Holky jsou skoro dospělé, ale chovají se jako by jim bylo osm. Po pár kapitolách se to ovšem změní. Pro mě se to najednou stalo velice příjemným a milým čtením.

Serenity
09.07.2018

Velmi ráda jsem se k této knize vrátila. Dnes mě sice "nedostala" tolik, jako v dětství, ale přesto velmi milá, něžná kniha. Ale přeci jen tak zodpovědné a moudré dcerky bych mít nechtěla

claudiavas89
08.07.2018