Malé ženy

od:


KoupitKoupit eknihu

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. Tento nový překlad poprvé po více než sto letech představuje českým čtenářům Malé ženy v kompletní nezkrácené podobě včetně druhého dílu, jenž sleduje další osudy sester Marchových....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34665/male-zeny-male-zeny-oFp-34665.jpg 4.2818
Série:

Malé ženy (1.)

Orig. název:

Little Women (1868)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (178)

Přidat komentář
Chryzantéma
05. října

Knížka Malé ženy je velmi krásný příběh o osudech čtyř sester, které se snaží překonávat své nedostatky a najít své místo v životě. Moje nejoblíbenější byla Jo, která se chtěla stát slavnou spisovatelkou a hned za ní Beth, která milovala hru na klavír. Charaktery a rozdílnost hlavních hrdinek jsou velmi pečlivě vykresleny. Alcottová založila tuto knihu za ději alegorie Poutníkova cesta od J. Bunyana a provádí sestry Marchovy podobnou poutí. Ve 14. kapitole druhého dílu mě pobavila zmínka o kresbičce, jež znázorňovala Jo v psacím úboru, s výbojně trčící stuhou na čapce a s připsanými slovy: "Políbila mě múza." Poslední kapitola (č. 24) druhého dílu už mi přišla poněkud navíc a zbytečná. Velmi se mi líbil i film z roku 1994.

Linda007
24. září

Bylo to roztomilé čtení. Mám celkem ráda tenhle typ klasiky. Postavy jsou milé a přirostou Vám k srdci. Určitě bych doporučila i mladším čtenářům. Je pravda, že je to hodně výchovné. Ale u sester se vždy znovu projeví jejich charakter.

Ajda300
21. září

Myslela jsem že to bude kravina, ale je to úžasná kniha!

ZuzziŠ
21. září

Někde na pomezí tří a čtyř hvězdiček. Někde na pomezí nudy a krásného naivního romantična. Někde na pomezí sebezpytování a přílišného poučování. Někde na pomezí dobra a zla. Někdy mezi mnou a drsnou realitou života.

dancav28
12. září

Bylo to takové oddechové čtení, asi bych jí znovu číst nemusela

Maki2001
30. srpna

Právě jsem dočetla Malé ženy. Jako většina jsem se k nim dostala přes seriál Přátele, na doporučení od Rachel.
Vždy jsem měla ráda knihy od Jane Austenové, takže se mi kniha velice líbila a sedla mi.
Po dočtení jsem se pustila i do seriálu (2017). Je příjemný, ale kniha se mi, jako skoro vždy, líbila více :).

Janniska
06. srpna

Oddychové a milé čtení.

nicolettkaa
03. srpna

Po shlédnutí filmu, který se mi líbil, jsem se rozhodla sáhnout i po knize. Musím ale říct, že mě zrovna dvakrát nenadchla. Některé pasáže mě vyloženě nudily. Být mladší a narodit se v jiné době, tak si knihu asi užiju víc. Na další díly se nechystám.

tyna14
19. července

Pohled do života čtyř sester. Oddechové a něžné čtení.

Arsi
14. července

Kniha tak trochu výchovná, tak trochu naivní. Dočetla jsem, ale těžko se ke knize někdy vrátím.

JancaMia
13. července

Jako malá jsem tuhle knížku milovala a zároveň litovala sestry Marchovy , místy je však kniha příliš naivní.

AnetaKor
11. července

Ze začátku Vám to přijde jako divné, takové přitažené za vlasy. Holky jsou skoro dospělé, ale chovají se jako by jim bylo osm. Po pár kapitolách se to ovšem změní. Pro mě se to najednou stalo velice příjemným a milým čtením.

Serenity
09. července

Velmi ráda jsem se k této knize vrátila. Dnes mě sice "nedostala" tolik, jako v dětství, ale přesto velmi milá, něžná kniha. Ale přeci jen tak zodpovědné a moudré dcerky bych mít nechtěla

claudiavas89
08. července

Milujem ju

MinaHawke
06. července

Moc milý příběh čtyř sester a jejich příhod, které jsou někdy veselé, jindy zas ne. Ale celkově se mi kniha líbila.

indyka
17. června

Při čtení Malých žen se mě zmocňovaly dost protichůdné pocity a dojmy. Na jednu stranu chápu, proč je příběh čtyř odlišných dospívajících sester populární i po více než 150 letech od vydání. Je to nenáročné, oddechové a příjemné čtení, dále kromě náhledu do života zchudlé rodiny během Války severu proti jihu nabízí i spoustu lásky, moudrosti a poučení. Jenže ta láska, moudrost a poučení jsou často velmi přehnané a o otravně moralizující pasáže maminky Marchové není nouze. Skoro každá kapitola končí tím, že si dívky uvědomí špatnost svého chování a slíbí, že se polepší. Na můj vkus je to celé dost naivní i sladké, nicméně jsem ráda, že jsem si tuto klasiku přečetla a věřím, že hlavně mladé dívky z ní budou nadšené.

irca3468
25. května

Ač velmi stará, moc se mi líbila. Inspirativní i když roztomile naivní čtení.

Irsaf
22. května

Jsem rada, ze jsem se ke knize dostala a precetla si ji.

anna6486
20. května

Milá kniha, četla se nad očekávání dobře.

Melanka
16. května

Asi do půlky knihy to šlo, ale pak jsem se prokousávala velmi těžce. Velmi výchovná, ale také zastaralá kniha.

popeluška
10. května

Nejdříve se mi kniha vůbec nechtěla číst.....a teď jsem právě dočetla a nevím proč.Je to tak krásná a úžasná kniha,kterou rozhodně nečtu naposledy.Maximálně jsem si ji užila a mám z ní krásný pocit.....

jiri77
06. května

Kniha mě teda moc nebavila,nakonec jsem ji dočetl ale něco tak přeslazeného a naivního jsem opravdu nečetl a to mi literatura pro ženy nevadí a rád se po ní poohlédnu. Kniha je asi spíše určená pro náctileté dívky.

Annkag
21. dubna

Príbeh pre mladé dievčatá ktorý v tej dobe exceloval.Obyčajné strasti,obyčajné sny a túžby....dnes žial už tažko predstavitelné že niekto sa k láske tak lahko nepriznáva tak tažko hladá cestu k tomu ako vyjadrit city ktoré boli v tej dobe tak krásne čisté a vrúcne.

Nifredil
09. dubna

Přečteno, hotovo, můžu si udělat pomyslnou hvězdičku, že jsem tuhle klasiku přečetla. A jaká byla? Musím přiznat, že začátek byl poněkud těžkopádný. Chyběl mi řádný děj, nechápala jsem, co se na ní líbí a proč je tak ceněná, postupně jsem se ale začetla a musím přiznat, že nakonec se mi to i líbilo. Není to kniha, z které bych si sedla na zadek. Výborně ale zachycuje atmosféru v rodině v 19. století, ukazuje různé společenské vrstvy, zvyky, tradice, navíc se mi líbilo, jak byly vykresleny postavy a jak byla ukázána postupně jejich povaha. Takže za mě to není kniha, ke které bych se vracela, asi bych ji přímo nedoporučovala číst někomu, kdo má rád děj a nezvládne mírně archaický jazyk. Já sama jsem ale ráda, že jsem si ji přečetla.

Aleen
05. dubna

Slyšela jsem, že v Americe se čte jako školní četba. Tomu rozumím. Pokud bych chtěla někomu ukázat ideální vztahy v rodině, udělala bych to touto knihou. Takhle čistě by chtěl žít každý. Rodiče děti milují a jemně, ale jasně vedou cestou morálních hodnot, děti je za to zbožňují a nikdo nepřemýšlí, kde si šlehnout, s kým si to rozdat a koho si přidat "do přátel", protože přátelství je prostě přátelství - povídáme si, zažíváme dobrodružství a sdílíme spolu své životy. Bezpodmínečná láska z této knihy odkapává ve velkých kapkách, které na Vás ulpí a už je ze sebe nedostanete (to není nic odporného, ale velmi, velmi sladkého:-))). Nejen, že mám moc ráda Austenovskou atmosféru doby, ale navíc jsem si představovala postavy v podobách hereček a herců z celkem povedeného hollywoodského spektáklu. Vyplývá z toho, jak výkon autorky obdivuji?

Daduška
13. března

Hodně melodramatické, ale v určitých životních situacích může pomoci zahnat temné stíny.

Ninash
06. března

Toto je klasika a kto má rád také to "hľadám šťastie v tom ničom čo mám" tak odporúčam prečítať (vhodné aj pre teenedžerky)

KláraHunčarová
22. února

Čtyři sestry, každá úplně jiná, ale všechny si zamilujete! :)

michalka S.
14. února

Kniha mě vůbec nebavila , takže jsem ji odložila.

mulderka
09. února

Vůbec se nedivím, že se Malé ženy staly před těmi cca 140 lety takovým bestsellerem. A dodnes o moc nezestárly. O kolika ve stejné době vydaných dílech se to dá v současnosti říct?
Za první, pro děti přepracovanou část, kterou jsem si kdysi nosila z knihovny pečená vařená, jasných 5 hvězd. Už jen za to, že v úpravě - myslím- Jindřišky Smetanové se četla o moc líp než kompletní vydání pro dospělé. Tam mi, kromě toho, že jisté náznaky se nesplnily a vše dopadlo tak trochu jinak, lehce vadila i jistá "mravoličnost"... ale dobové souvislosti jsou dobové souvislosti, to se nedá nic dělat.
Tomuto úplnému vydání bych, z výše uvedených a zcela subjektivních důvodů, jednu hvězdu strhla. Tedy aritmeticky zprůměrováno - za 4 a půl :-)
Milé sestřičky Marchovy, díky za to, že jste se mi před těmi X lety staly zábavnými společnicemi. A své místo v mé knihovně i srdci budete mít navždy. :-)


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Louisa May Alcott

Louisa May Alcott
americká, 1832 - 1888

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených43x
v Přečtených1331x
v Čtenářské výzvě199x
v Doporučených126x
v Knihotéce390x
v Chystám se číst795x
v Chci si koupit119x
v dalších seznamech13x