Katka81 Katka81 komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Pro mě jedna z top 10 knih, které jsem četla a určitě dlouho zůstane v mých myšlenkách. Právě pro netradiční, poetický autorův styl, právě proto, že píše o válce z očí dítěte, Němců a smrti.

09.12.2019 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Spíš než o klasický příběh a super knižní skvost, jde o selfhelp knihu. A ano, mě se líbila. Některé myšlenky jsem si zapsala a určitě se k nim v budoucnosti vrátím.

27.02.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Když jsem začala číst tuto knihu, bylo mi úzko. Hlavně zhlediska dnešní situace. Přesto jsem dala knížce šanci, protože se četla rychle a děj rychle odsýpal. O této námořní katasfrofě jsem jako většina z nás netušila, a proto jsem ráda, že jsem si opět rozšířila vědomosti. Od autorky si ráda přečtu i další knihy.

03.04.2022 5 z 5

Knihu jsem si na základě hodnocení koupila a opravdu nelituji. Je skvělá, předčila očekávání.

18.06.2023 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Pěkně čtivá kniha se sympatickými hrdinami. Štěpán je správný kluk, takoveho syna by chtěla každá máma.

16.10.2022 5 z 5

Jak již zde bylo několikrát napsáno - knížka, která by neměla chybět v žádné knihovničce a měla by být povinnou literaturou. Už jen kvůli tomu, abychom si uvědomili, že nemusíme jíst maso každý den, kupovat tisíce věcí, které vlastně ani nepotřebujeme. Sice nevěřím, že se lidstvo někdy poučí. Jedno zůstává jisté - Země to nějak ("nás lidstvo") přežije, jen je otázka kdy a jak s námi skončí.

06.03.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Jsem vždy nadšená z knih této autorky a po každé se na ně vrhám s pocitem, že si dobře počtu a odpočinu. Ne jinak to bylo i u této. A za chvíli se začtu i do té zatím poslední.

04.11.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Toto je moje druhá kniha o životě lidí ze Severní Koreji (prvni byla Není co závidět...) a opět mě hrůza šokovala. Nebudu přehánět, když napíšu, že jsem se i rozbrečela. Jsem ráda i za poslední kapitolu, jež mi rozšířila znalosti a nastínila, jak mohlo vůbec dojít k tomu, že z této země je to, co je.
Poslouchala jsem jako audioknihu, která byla zpracována bravúrně.

04.11.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Po prvnich stránkách jsem si říkala, že je to lepší a propracovanější kniha, než od Mornštajnové. Ale s dalšími kapitolami prišlo zklamání. Děj bez emoci, detailů, např. postava Ludwika zůstala absolutně nevyužitá. Poslední stranky jsem už jen rychle dopřecetla, abych to mela za sebou. Ale jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco z historie.

13.05.2021 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Hodně dobře napsaná a čtivá kniha. Daleko zajímavější než řada zahraničních rádoby bestsellerů, které jsem v poslední době četla. Popisuje nelehký život tří generací lidí z českoněmeckeho pohraničí (nejen) až do porevolučního období. Mohu jenom doporučit (třeba i v rámci čtenářské výzvy, bod prvotina) a přečtu si od autorky další knížky.

14.01.2017 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opět od autorky vydařené čtení. Dokonce i na konci slza ukápla. Jen mi tedy přišlo přehnané, že Bohdana měla být němá. Toho jsem si vlastně celou dobu nevšimla - opravdu by dokázala vystudovat střední školu a najít si chlapa? To asi ne. Jinak hodnotím kladně, jako ostatně všechny autorčiny díla, ...sice se dost opakují, ale za to se čtou lehce a člověk si u nich odpočine.

27.12.2019 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Série nabírá na grady. Jestli vás první díl vtáhnul do děje, tento díl vás úplně pohltí. Ještě více v něm vyniká obdivuhodný vypravěčský styl autorky, její schopnost popsat nejniternější ženské pocity. Rozdíly mezi hrdinkami se rozvírají jako nůžky. Kam bude asi směřovat třetí díl? Už se na něj těším :-)

18.10.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Zvláštní, opravdu zvláštní kniha. Tato knížka není pro každého, je potřeba se jí pročíst a styl autorky/ autora není jednoduchý. Prvních cca 90 stránek si říkáte, že je to nuda a jestli tedy máte číst dál, ale já jí šanci dala a jsem ráda, už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

24.08.2018 5 z 5

K této knize jsem se dostala kvůli Čtenářské výzvě. Jinak bych jí minula a to by byla velká škoda. Je to jedna z nejzajímavějších knih, co jsem kdy četla. Moc se mi líbil novinářský styl, ze kterého se člověk dozvěděl hodně z historie a současnosti života v Severní Koreji a zároveň to vše bylo doplněno o konkrétní postavy a jejich příběhy. Lidé žijící v Severní Koreji mají můj obdiv a současně je hodně lituji. Měli by dostat šanci žít jako my.

18.03.2016 5 z 5

Života sladké hořkosti Života sladké hořkosti Lída Baarová (p)

Kniha se četla velmi dobře. Nemám pocit, že bych měla o pravdivosti pochybovat
Lída B. žila v komplikované době a nepřísluší mi jí soudit.

29.01.2016 4 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Za mě objev letošní výzvy. Určitě si přečtu od autorky další knížky. I když nejdřív se knížka četla dobře, pak jsem myslela, že to nedočtu, ale došlo k obratu a nakonec je z knihy veskrze pozitivní dojem. Zajímavý pohled na rasu obecně. V Africe se na ní nehledí a v Americe je to jediné, co se řeší :-)

16.11.2022 5 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Za mě zajímavá a čtivá kniha. Opět příběh velmi silné ženy, které se podařilo vymanit z hrozivého rodinného prostředí. To nelze jinak než obdivovat. Šílené, kolik psychopatů (myslím především jejího bratra) v USA mezi lidmi normálně žije a rodina jen nečinně přihlíží.

20.07.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Když jsem četla anotaci k této knize, hned jsem si řekla, tak "tuto knížku musím mít", a ne jen si ji půjčit v knihovně. Šla a koupila si ji. A opravdu nelituji.
Je to sice asi ta "nejbrutálnější a nejstrašnější" knížka o holocaustu, kterou jsem kdy četla.
Ale zároveň je plná hlubokých a krásných myšlenek. Určitě stojí za to ji mít ve svoji knihovně a občas se k ní, nebo jejím pasážím vracet. Čerpat z ní a to nejenom, když nám není nejlépe, ale i když se máme dobře, ale tak nějak na to zapomínáme.

13.04.2022 5 z 5

Co si z knihy odnáším: když chcete brečet, brečte, prožijte svou emoci, ale pak je čas na další prožitky.

12.08.2021 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Knížky od této autorky jsou opravdu čtivé. Přečetla jsem obě a opravdu vás vtáhnou do děje. Umím si i představit, že by se podle této knížky natočil film.

20.07.2021 5 z 5