Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji

kniha od:

Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192610/bmid_neni-co-zavidet-obycejne-zivoty-v-s-N8m-192610.png 4.7 350

Co když jsou noční můry vykreslené Georgem Orwellem v románu 1984 skutečné? Co kdybyste museli žít v zemi, ve které by bylo možné naladit pouze jedinou vládní stanici? V zemi, kde by všechno bylo černobílé kromě rudých písmen propagandistických transparentů? V zemi, ve které byste ve svém obývacím pokoji museli mít pověšený velký portrét presidenta, abyste se mu na státní svátky mohli klanět? V zemi, kde by jiná než reprodukční sexualita byla zcela zapovězena? V zemi, ve které by špióni podobní Orwellově ideopolicii na politických shromážděních zkoumali vaši tvář, aby zjistili, jestli opravdu prožíváte to, co říkáte? Tohle je ale opravdové místo – Korejská lidově demokratická republika neboli Severní Korea. Komunistický režim, který od roku 1945 ovládá severní polovinu Korejského poloostrova, je pravděpodobně nejhorší totalitní systém moderní historie. Novinářka Barbara Demicková ve své knize Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji odhaluje nevídané skutečnosti ze země a společnosti, o nichž toho zbytek světa mnoho neví. Sleduje osudy šestice lidí: tajně se scházejícího mladého páru, idealistické lékařky, malého bezdomovce, vzorné pracovnice továrny milující Kim Ir-Sena víc než svou rodinu a její vzdorovité dcery. Demicková strávila šest let pečlivou rekonstrukcí života ve městě zapovězeném cizincům. Jako zdroj informací jí sloužily rozhovory s uprchlíky, propašované fotografie a videa. Kniha popisuje chaos způsobený smrtí Kim Ir-Sena, po němž následoval suverénní nástup jeho syna Kim Čong-Ila, zničující hladomor, na jehož následky zemřelo odhadem dvacet procent populace a vzedmula se vlna ilegálních útěků ze země. Mnohé knihy o Severní Koreji se soustředí na problematiku jaderného zbrojení. Není co závidět je jedna z mála, které se zabývají tím, jak se žije obyčejným občanům této země. V knize ožívá v pozoruhodném detailu realita všedních dní v nejrepresivnějším totalitním systému dneška. Při čtení jejího popisu budete mít pocit, že se procházíte po jedné z temných ulic severní Koreje. Kritici přirovnali tuto knihu k Hirošimě Johna Herseyho a k Cestě Cormaca McCarthyho. Není co závidět je přelomovým přídavkem do sbírky titulů o totalitarismu. Jak New Yorker tak Paris Rewiev zveřejnily úryvky z knihy.... celý text

Žánr:
Literatura faktu , Příběhy , Žurnalistika, publicistika

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Nothing to Envy: Ordinary Lives in North Korea , 2009


více info...

Komentáře (82)

Komentáře 82 Recenze 9

maria3444
maria3444
03.11.2023 5 z 5

Nie je čo závidieť

Ďakujem @absynt za zaslanie knihy na recenziu #spolupraca

Nikdy som sa nejak veľmi nezaujímala o Severnú Kóreu a ani dianie v nej. Bola som si vedomá toho, že nežijú tak ako my ale táto kniha ma prekvapila.
Autorka čerpala z reálnych fatkov a príbehov šiestich ľudí, ktorým sa zo Severnej Kórei podarilo odísť.
Väčšinu času som mala zimomriavky po celom tele a nebolo mi príjemné čo čítam.
Realita, ktorú museli milióny ľudí žiť a ešte stále aj žijú je pre mňa nepredstaviteľná. Kniha mi pomohla si uvedomiť, že to čo ja beriem ako samozrejmosť je veľkým darom a pre mnohých žijúcich v tejto oblasti často nedosiahnuteľným snom , ktorý možno ani nezažijú.

Čítala som to dlhšie než by mi bolo milé, ale tak či tak, by to nebolo čítanie na jednu noc.
Kniha má posolstvo, pointu a hlavne krutú realitu...
Ak vás zaujíma ako to v Severnej Kórei vyzeralo a vyzerá alebo sa chcete len niečo viac dozvedieť smelo do toho. Priebehu šiestich ľudí vás chytia za srdce a verím, že si z nich mnoho odnesiete.

radusak9806
radusak9806
16.07.2023 5 z 5

Doporučuji


DejSemTuKnihu
DejSemTuKnihu
06.07.2023 5 z 5

Velmi propracovaná kniha zabývající se Korejskou lidově demokratickou republikou. Už od prvních stran jde vidět, kolik úsilí a práce do toho autorka vložila. Dozvěděla jsem se mnoho nových věcí a kdykoli jsem přemýšlela nad nějakou otázkou ohledně KLDR, tak mi ji kniha dříve či později zodpověděla. :)
Musím vyzdvihnout hlavně fotky, jež doprovázely vyprávění a díky kterým jsem si dokázala mnohem lépe představit dané prostředí a situaci, ve které se bývalí severokorejští občané nacházeli. Až do poslední stany jsem byla zvědavá, jak jejich příběhy dopadnou.
I přesto, že jsem knihu četla dlouho, tak jsem se k ní vždycky ráda vracela a pokračovala ve čtení. 4,5/5*

jarda155
jarda155
08.05.2023 5 z 5

Opravdu není co závidět.
Hlavně část o hladomoru na člověka musí silně dolehnout.
Trochu příběhovější, než "svědectví" od Špitálníkové.
(mezi dvěma Kimy mě ještě čeká, ale potřebuji zas tak půl roku pauzu od tohoto tématu).

Katka2382
Katka2382
23.01.2023 5 z 5

1984 a Farma zvířat v jednom.
Narodit se v Severní Koreji,to fakt nechceš.

Artep25
Artep25
14.09.2022 4 z 5

No to byla hodně silná kniha . Přestože od jejího napsání už uplynulo více než desetiletí nedělám si iluze,že by se systém v Severní Koreji nějak zvlášť změnil. To co tam ti lidé zažívali a ještě zažívají je téměř k neuvereni.Kniha je velmi dobře napsaná.

vendylein
vendylein
17.07.2022 5 z 5

Četli jste 1984? Vítejte v zemi, kde je tahle kniha realitou.
Ponořte se do příběhu, u kterého budete mít vztek, chuť brečet, rozkopat někomu zadek, s někým zatřást a "něco" udělat. Nepochopitelný režim a nepochopitelný kult osobnosti vám Barbara Demick přiblíží na v podstatě zbeletrizovaných výpovědích několika lidí, kterým se z pekla Severní Koreje podařilo uniknout. Kniha Není co závidět je zároveň plná faktických informací. To vše vám pomůže alespoň trochu proniknout do toho, jak je možné, že "účes stále drží".

ziv
ziv
20.06.2022 4 z 5

Kniha je opravdu silná. Nad tím, co uprchlíci vypověděli mi stojí rozum. Jak se něco takového může dít? Hněv střídal pláč a naopak....

christine1554
christine1554
02.06.2022 5 z 5

Top kniha o KLDR. Četla jsem knihy od Špitálníkové, které jsou dobré, ale tato od Barbary Demick je ještě o kus lepší. Různé osudy a příběhy, které se ke konci dokonce propletou? Skvělé. Mimoto má autorka enormnní spisovatelský talent a je znát, že do knihy vložila mnoho vlastního potu a krve. Děkuji.

IvetaZ
IvetaZ
30.05.2022 4 z 5

Tohle není kniha, kterou budete číst hodiny v kuse. Je plná informací, které si budete chtít zapamatovat, vyprávět dál, a to se prostě nedá všechno pochytit, teda aspoň já to tak cítila. Vřele doporučuji! Chystám se i na Špitálníkovou a její český pohled na KLDR.

JaLenka
JaLenka
02.04.2022 4 z 5

Četla jsem po Svědectví.. od Špitálníkové a na mě zde už bylo příliš mnoho faktů, přesto knihu doporučuji

Páájinka
Páájinka
26.03.2022 5 z 5

Velmi zajímavé čtení. Moc mě to bavilo, četla se sama.

ZoeChaya
ZoeChaya
07.03.2022 3 z 5

Téma zajímavé, ale styl psaní je jakýsi kostrbatý, špatně se knížka četla. Přitom zájem o informace jsem měla. Často se tam opakovaly dříve řečené věty. Kvůli tématu dávám 3 hvězdičky, jinak bych dala jen 2.

los
los
05.03.2022 3 z 5

nejvíc mne zaujal doslov odborníka ve vydání 2021, ten novinářský styl výkladu (žabí perspektiva + hluboký lidský příběh) mi nesedí, ale kvituju podrobné zdrojování a alespoň pár fotografií

Micconda
Micconda
04.03.2022 5 z 5

Velmi silná kniha. Hluboké příběhy. Děsivá pravda, a to pořád ještě víme pouze málo...

aninaji
aninaji
25.02.2022 5 z 5

Smutek, bezmoc, beznaděj...To, co se děje v Severní Koreji, je pro mě ve 21. století nepochopitelné.

AndulinaU
AndulinaU
17.02.2022 5 z 5

Zatím nejlepší knížka o Severní Koreji, co se týče poměru čtivosti a množství informací. O něco lépe se čte kniha svědectví o životě v KLDR, ale tady v té je více informací. Občas jsem se ztrácela v postavách, kniha není rozdělena podle jednotlivých uprchlíků, ale chronologicky, takže se příběhy dosti míchají. Více méně to asi ani nevadí, poselství a informace to stále přináší, i když je těžké z toho vytáhnout ucelený přehled života jednotlivých uprchlíků.

Varvara
Varvara
20.01.2022 5 z 5

Kvalitně zpracovaná kniha. Líbí se mi, jak autorka chronologicky vypráví o důležitých obdobích historie KLDR pomocí příběhů šesti uprchlíků, které měla možnost opakovaně zpovídat. Ale to by nestačilo, a tak studovala řadu materiálů, aby si doplnila slepá místa a také do určité míry ověřila výpovědi uprchlíků. Kniha čerpá také z příběhů mnoha dalších emigrantů, jejichž příběhy v knize nejsou detailně rozebírané.
Četla se mi dobře, zvlášť proto, že téma je strhující, jelikož je pro středoevropana těžko uvěřitelné (a to i pro nás, kteří máme povědomí, když už ne vlastní zkušenost, o životě v totalitě), jak se v KLDR žilo a zřejmě stále žije. Fakt blbě. To je asi všem jasné. Ale přecejen konkrétní příběhy a konkrétní situace jsou působivé a jejich líčení působí až na dřeň.
Oceňuju doslov autorky, kde už jen stručně zmiňuje další vývoj v zemi do r. 2013.
Nechybí také zdroje, ze kterých autorka čerpala.
Na jednu stranu jsem si říkala, že asi není dobré knihu číst, když je člověk ve zkroušenějších stavech mysli. Ale ono to může být přesně naopak - příběhy přeběhlých Severokorejců můžou člověka naopak povzbudit, aby si vážil toho, co má. Nejen materiálně, samozřejmě, ale i toho, jaké se mu u nás nabízejí možnosti.
Kniha se věnuje i problematice aklimatizace uprchlíků v Jižní Korei. Navzdory lepšímu životnímu standardu spousta z nich musí žít s velikou tíhou... Proč? I to je v knize vysvětlené.

Iki1
Iki1
07.01.2022 5 z 5

Dost ponuré, ale zároveň velmi poučné čtení. Autorce se parádně povedlo zvláště na základě vyprávění uprchlíků zmapovat život v hodně rozvinutém komunismu. Jen jsem si při čtení, možná že jen náhodně vybavil naše bruselské řidiče, kteří nás za jásotu mnohých vedou k zelenému údělu. Neřítí se naše děti a vnuci do podobné spirály ožebračení, tentokrát celé Evropy? Nebude to tady za pár desetiletí vypadat tak, jak autorka popisuje?
"Po příjezdu své rodiště málem nepoznal. Vypadalo jako město duchů. Všechno bylo zchátralé, rozbité a ponuré. Obchody byly zavřené. Kolem nádraží nejezdily tramvaje. Šel domů pěšky po silnici číslo 1, která vedla souběžně s oceánem. Když přešel řeku Sunam, odkryl se mu pohled na tovární komíny u pobřeží. Ani z jednoho se nekouřilo. Za mostem sešel z hlavní cesty a dal se k textilním závodům, ve kterých kdysi pracovala jeho matka. Na výstupní bráně visel zámek, továrna byla vyrabovaná. Zloději odnesli veškeré zařízení. Stmívalo se a když Hjok došel do jejich čtvrti, nemohl se zorientovat. Měl pocit, jako by stál uprostřed pole za temné noci. Záchytné body, které znal z dětství, byly za jeho nepřítomnosti zpřeházeny a zmizely ve stínu."
K tomu stále se zvyšující se sledování obyvatel, rozšiřující se počet úředníků, kteří následně přestanou fungovat a stát se v podstatě rozloží, a i když trvá, fakticky nefunguje.

Mudry
Mudry
12.09.2021 5 z 5

Perfektně zpracovaná čtivá kniha o zemi, jejíž existence uprostřed civilizovaného ( i když v poslední době trochu na hlavu postaveného ) světa je pro mě naprosto nepochopitelná. Až směšně trapná mi najednou přišla vzpomínka na rozhořčení mých rodičů nad zamítnutou cestovní doložkou do západního Německa .

Janina2609
Janina2609
23.06.2021 5 z 5

„Na zemi uviděla malou kovovou misku s jídlem – byla tam bílá rýže s kousky masa. (…) Až do té doby ještě kouskem srdce doufala, že poměry v Číně budou stejně špatné jako v Severní Koreji. Pořád ještě chtěla věřit, že její země je nejlepší na světě. (…) Ale teď už nemohla zavírat oči před faktem, který měla přímo před sebou – i čínský pes měl lepší stravu než severokorejský doktor. “

Důkladný popis patrně nejhoršího totalitního systému v moderních dějinách. Novinářka sleduje osudy šestice lidí, kteří nejprve věří v totalitní režim z důvodu naprosté nevědomosti o okolním lepším světě a totální izolace od jakýchkoli informací o něm. U některých dochází k prozření a podaří se jim uprchnout v lepším případě do Jižní Koreje nebo alespoň do sousední Číny.
Ocenila jsem i stručné shrnutí severokorejské politiky až do roku 2013 a sovětsko-americkou historii rozdělení korejského poloostrova na dva naprosto rozdílné státy.

martin3554
martin3554
08.06.2021 5 z 5

Moje zatím poslední kniha o KLDR název přesně vystihuje situaci snad v poslední totální zemi na světě. Neskutečné, co se ještě může, dít v 21.století..

CarolC
CarolC
16.03.2021 5 z 5

Moje první kniha na téma KLDR. Vše, kolem života a celkové situaci v KLDR mě zajímá už dlouho. Myslela jsem si, že o tom vím dost. Co jsem se ale kolikrát dočetla tady mě naprosto šokovalo. Tolik informací, kolik ta kniha skrývá! Dokonale odvedená práce autorky. Moc se mi líbilo, že z jednotlivých útržků z vyprávění v knize poskládala celý příběh každého z nich. Bylo zajímavé číst o tom, jak se jejich životy postupně mění.

momo01
momo01
14.03.2021 4 z 5

„Po práci musela strávit několik hodin v tovární posluchárně na ideologickém školení. Jedna přednáška byla třeba o boji proti americkému imperialismu, jiná o smělých činech, které Kim-Ir-sen podnikal za druhé světové války v boji proti Japoncům.“
Rozum zůstává stát nad tím, jak to všechno mohou Severokorejci vydržet, jak je možné, že drží hubu a krok i za časů hladomoru. Jenže ono se není čemu divit, protože už v jednom roce věku jdou děti do mateřské školky a začíná indoktrinace. Učitelky jim vyprávějí příběhy velkých vůdců. Oni neví, jaká je skutečnost. Na příběhu několika uprchlíků se dozvídáme o životě v Severní Korei, a co mi přišlo hodně zajímavé, i o tom jak probíhá integrace uprchlíků v Jižní Korei.
Máme se hodně dobře.

tittanie
tittanie
03.12.2020

Velice zajímavá kniha. Opravdu dobře se mi četla. Po dlouhé době jsem hltala knihu. Dozvěděla jsem se opravdu spoustu informací o KLDR a jejich občanech. Zajímavý mi přišel i pohled severokorejského uprchlíka, který se snažil přivyknout životu na svobodě.

Dagmar76
Dagmar76
24.09.2020 5 z 5

Velice vzácné a cenné informace o hrůzách v Severní Koreji. Velice čtivě jsou zde popsány příběhy lidí, kterým se podařilo z toho zoufalství uprchnout. Nenásilně je kniha proložena historickými událostmi v zemi. Je až neuvěřitelné, čím vším si tento národ musel a stále musí procházet. Velice trefné je přirovnání o žabách ve studni, většina obyvatel ani netuší, že to může jít a jde to jinak. Ti lidé pro neustálé shánění potravy k přežití, nemají sílu bouřit se a chtít něco měnit.

AyaEssa
AyaEssa
17.05.2020 3 z 5

Zajimava kniha, jejiz cetba da mnohe. Zivotni osudy nekolika severokorejcu asi nejlepe ilustruji zrudnost rezimu, bez potreby prikraslovat pribehy do romanoveho ladeni, a jsou nosnou oporou vykladu strohych historickych dat. Prectete si, pokud si potrebujete uvedomit, ze muze byt i hur..

kurama45
kurama45
13.05.2020 3 z 5

Z obsahového hľadiska nemám čo vytknúť, lenže pokiaľ ide o formu…
Nedávno som prečítala Modlitbu za Černobyl od Alexijevičovej. Po chvíli čítania som úplne zabudla, že to vlastne niekto napísal, akoby medzi mnou a jednotlivými svedkami nikto nestál, akoby to rozprávali priamo mne, Alexijevičová sama seba takmer úplne potlačila. Naproti tomu mi pri čítaní tejto knihy Demicková nielenže celý čas nazerala cez rameno a dýchala na krk, ona mi tú knihu v podstate vytrhla a keby to bolo možné, tak by mi ju istotne aj sama predčítala. Na mňa príliš veľa pátosu, tlačenia na city a omieľania toho istého.

A tak kniha, ktorá mala potenciál hlboko ma zasiahnuť, zostáva „len” zaujímavosťou s dokonale výstižným názvom. Naozaj nie je čo závidieť. Ani ľuďom v Severnej Kórei, ani americkému štýlu písania Demickovej.

ZuzaP
ZuzaP
11.05.2020 5 z 5

Must-read pokud vás zajímá Severní Korea. A možná i pokud vás zatím nezajímala.

Autorka, novinářka, mezi lety 2001 a 2008 devětkrát navštívila Severní Koreu a v Jižní Koreji mezitím vedla rozhovory se severokorejskými uprchlíky. Příběhy šesti uprchlíků pak popisuje tato knížka, přičemž je vše doplněno i reáliemi a popisem tamní situace i z dalších zdrojů.

-----------

Vydržet hladovění se stalo vlasteneckou povinností. V Pchjongjangu se objevily nové billboardy se sloganem ,,Budeme jíst dvě jídla denně". Severokorejská televize odvysílala dokument o muži, kterému praskl žaludek, protože prý snědl mnoho rýže. Nedostatek jídla měl být každopádně přechodný; noviny citovaly zemědělské úředníky, kteří ohlašovali, že příští sklizeň přinese rýže opravdovou hojnost.

Jídlo v menze bylo ještě horší. V Severní Koreji zrovna začínala kampaň ,,Jezme dvakrát denně", ale škola už byla o krok napřed a nabízela jen jediné jídlo - řídkou slanou vodu, v níž plavaly sušené listy tuřínu. Někdy do ,,polévky" přidali rýži nebo kukuřici, důkladně rozvařenou, aby se zrnka nafoukla. Dívky začínaly mít zdravotní potíže. Jedna z Mi-raniných spolubydlících byla tak podvyživená, že se jí začala loupat kůže. Studium musela přerušit a brzy ji následovaly další.

Tenhle zabiják [hladomor] je bezdůvodně krutý ještě jiným způsobem: cílí na nevinné, na lidi, co by nikdy neukradli jídlo, nelhali, nepodváděli, neporušili zákon nebo nepodvedli přítele. Stejnou skutečnost popsal italský autor Primo Levi po návratu z koncentračního tábora v Osvětimi, když uvedl, že ani on, ani nikdo z dalších přeživších neměli velkou touhu se po válce setkat, protože každý z nich udělal něco, zač měl důvod se stydět.

Severokorejci mají mnoho slov pro vězení, podobně jako Inuité mají mnoho různých výrazů pro sníh.

Když se začalo nedostávat jídla, v mnoha severokorejských rodinách krmili mladé na úkor starších - aby měly děti dostatek jídla, utrhovali rodiče od úst sobě a někdy i prarodičům. V důsledku této strategie nezvykle stoupl počet sirotků, jelikož všichni dospělí v rodině zemřeli a děti zůstaly samy.

V posledních letech vydala strana práce řadu absurdních vyhlášek, které nemají zjevně jiný účel než zaškrtit přirozený chod svobodného trhu. Pouliční prodej byl zakázán všem s výjimkou žen starších čtyřiceti let. Ostatní se musí hlásit na svých pracovištích ve státních továrnách, ačkoli jim není vyplácena žádná mzda. Narůstají omezení toho, co je dovoleno prodávat a co kupovat. Vedle rýže a kukuřice se na seznam dostala také sója - s absurdním zdůvodněním, že by mohla být vyvezena do Číny a prodána nepřátelům v Jižní Koreji.

Země se brzy dostala do smrtelné spirály. Bez levných paliv a surovin nemohly fungovat továrny, což znamenalo, že nebylo co vyvážet. Bez vývozu nebyla tvrdá měna, a bez tvrdé měny bylo možné dovézt ještě méně ještě méně paliv, a tak se přestala vyrábět elektrická energie. Uhelné doly nemohly bez elektřiny fungovat, protože používaly elektrické pumpy k odčerpávání vody. Nedostatek uhlí znovu zhoršil dodávky elektřiny, což vedlo ke snížení zemědělské produkce.[...]

,,Náš otče, není světu co závidět.
Náš domov je v náruči strany práce.
Jsme všichni bratři a sestry.
I kdyby se proti nám vrhlo ohnivé moře, naše děti se nemusejí bát.
Náš otec je zde.
Není co závidět."

pajkaslad
pajkaslad
08.04.2020 odpad!

Ač jsem čistokrevný ateista, mám pocit, že ti chudáci Severokorejci jsou prokletí. Napřed dehumanizace od Japonců, potom válka a teď peklo na zemi pod taktovkou Kimů. Přečetla jsem všechny dostupné knihy na toto téma a všechny spojuje represe, bída, hlad a totálně zničená důvěra mezi lidmi. Kdy a kdo je konečně osvobodí??!!

Štítky knihy

útěk Severní Korea komunismus osudy lidí totalitní režimy oběti komunismu podle skutečných událostí

Autorovy další knížky

Barbara Demick
americká, 1959
2014  94%Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji
2022  93%Jíst Buddhu

Kniha Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji je v

Právě čtených11x
Přečtených462x
Čtenářské výzvě68x
Doporučených64x
Knihotéce149x
Chystám se číst483x
Chci si koupit118x
dalších seznamech9x