Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele

Ve své světoznámé knížce Úterky s Morriem, která byla přeložena do více než dvaceti jazyků a stala se předlohou neméně proslulého filmového zpracování, americký spisovatel Mitch Albom vypráví příběh, který skutečně prožil a který zásadně proměnil jeho životní postoje a pohled na smysl lidské existence tváří v tvář konečnosti lidského bytí. Osud nám často posílá do cesty neočekávaná setkání, která poznamenají celý náš život. To se stalo i autorovi knihy, když se po dvaceti letech znovu setkal se svým bývalým profesorem Morriem Schwartzem, moudrým, trpělivým a vnímavým mužem, který mu kdysi ukázal cestu, kterou se může vydat, a pomohl mu začít vnímat svět z jiného úhlu, než byl zvyk­lý. Jak už to v životě chodí, po studiích ztratil žák se svým učitelem kontakt. Po mnoha letech se Mitch dozví, že jeho někdejší profesor vážně onemocněl, a rozhodne se, že jej navštíví a obnoví jejich vzájemný vztah. Profesor trpí amytrofickou laterální sklerózou, která postihuje nervovou soustavu, vede k postupnému ochabování svalstva a nakonec ke smrti. (Touto nevyléčitelnou chorobou, známou též jako Lou Gehrigova nemoc, trpí například slav­ný fyzik Stephen Hawking, který na ni ovšem usilovně odmítá zemřít.) Přes svůj zhoršující se zdravotní stav profesor svému bývalému žáku nabídne, aby se začali pravidelně scházet, a jejich úterní setkávání, které se stane tradicí, se přemění na poslední „semestr o životě a smrti. Morrie klade své­mu studentovi otázky, které si léta nepoložil, a postupně mu nenásilně předává svou hlubokou životní filozofii, která je přes nevyhnutelnost profesorovy smrti skutečnou osla­vou života. „Jakmile se naučíte, jak umírat, naučíte se, jak žít. Mitch Albom je americký spisovatel, novinář, scenárista, hudebník a redaktor. Jeho knihy vycházejí po celém světě a prodalo se jich více než 30 milionů výtisků. Je autorem děl Neztrácejte víru a Pět starých známých. Proslavil se též psaním inspirativních příběhů, z nichž mnohé byly zfilmovány. Se svou že­nou žije v Detroitu v Michiganu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/139977/uterky-s-morriem-aneb-posledni-lekc-ePE-139977.jpg 4.5163

Tuesdays with Morrie: An Old Man, a Young Man, and Life (2002)

Literatura světová, Biografie a memoáry, Filozofie
Vydáno:, Rybka Publishers

Kniha Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele

psychousek
25.12.2018

Existují knihy, které otevřete, přečtete, řeknete si "to byl super příběh" a zapomenete na ně. Jenže tato kniha k nim nepatří. Mitch vypráví svůj i Morrieho příběh o životě, smrti, smyslu všeho, a vy, jakožto čtenář si najednou uvědomíte, že vaše myšlenky nejsou zcestné, že sice neexistuje univerzální správný způsob žití, ale vy na tom pracujete a nesnažíte se jen zapadnout do stáda. Tato kniha vzbudí neuvěřitelné pocity a myšlenky. A to je její největší hodnota.

niknikita
02.12.2018

Bylo to dojemné, bylo to moudré a jenom čas nám dá pochopit podstatu bytí.

P-Verca
16.08.2018

Na první pohled malá, nenápadná knížka, už podle názvu je jasné, že se bude jednat o nějaké "úterní povídání".
Ale tohle... tenhle příběh o lásce; moudrosti; o životních hodnotách a o smrti (který je mimo jiné ze života) se člověku doslova vryje hluboko pod kůži. Po dočtení této knížky, kterou jsem přečetla téměř na jeden nádech, (až na některé nucené pauzy - např. jít do práce atd.) jsem musela chvíli (delší chvíli) zůstat jen sedět a vstřebávat. Pokud si moudra profesora Morrieho člověk vezme k srdci naučí se ŽÍT! Protože "Až se naučíš, jak zemřít, naučíš se žít!" nebo "Bylo by moudré stanovit si denní příděl sebelítosti, Stačilo by jen pár minut a dost." Po Přečtení mého komentáře to může trochu působit, že knížka nebude moc pozitivní, jelikož můj výňatek mouder je o smrti a sebelítosti, ale opak je pravdou. Ze čtení přímo sálá laskavost a dobrota profesora Morrieho.

Gabibi
22.07.2018

Milá kniha o umírání a o tom předtím. Filozofické dojímavé čtení.

Aneleh
09.02.2018

Příběh nejkrásnější a ještě vzácnější tím, že je skutečný, že jej spisovatel opravdu zažil a popisuje svoje vlastní zážitky. Jsem šťastná, že jsem tohoto autora objevila, protože mě jeho knihy neskutečně obohacují a povznáší. Malá útlá knížka je jedno životní moudro, jedna velká sbírka citátů, které by si každý z nás měl zapsat hluboko do svého srdce, ale také se podle nich chovat: "Čas od času si vzpomenu na člověka, jímž jsem byl předtím, než jsem znovu objevil svého bývalého profesora. Chtěl bych mu poradit, aby byl otevřenější, aby nedbal vábení propagovaných hodnot, aby pozorně poslouchal, když mluví někdo z jeho blízkých, jako by to mělo být naposledy, kdy má možnost ho slyšet."

Bee.M
07.02.2018

Zdánlivě smutné téma smrti zpracované tím nejdokonalejším způsobem. Příběh o hodnotách života, které nejsou čtenářovi násilně vnucovány. Při čtení se mi chtělo brečet, smát, měla jsem husí kůži. Přečteno jedním dechem.. co dodat?

janulka1310
16.11.2017

Jedna z knih, u které jsem si jistá, že jsem nečetla naposledy...smrt a zároveň oslava života v jednom.

Gabba99
22.10.2017

Kouzelná knížka, krásný , křehký příběh o tom, co je v životě nejdůležitější.. Měla by to být být povinná četba.

bosorka78
05.10.2017

Morrie je užasnej,milé pohlazení po duši,závidím všem kdo měli tu čest být mu na blízku a učit se od něj.

pecka02
06.09.2017

Ač se všeobecně jedná o smutné téma, kniha je neuvěřitelně milá a klidná. Při čtení jsem měla pocit, jako bych sama seděla s dědečkem, který se mnou sdílí životní zkušenosti. Jedna z těch, o kterých nemá smysl cokoli vykládat. Lepší bude, když si ji sami přečtete.

meluzena
12.07.2017

Malá velká kniha. Útlá, nenápadná, ale dostane se vám pod kůži jako vůně babiččiných buchet. Jde až na dřeň, nic nepředstírá.
Starý univerzitní profesor Morrie umírá na nemoc ALS, zbývá mu pár měsíců života. On se ale rozhodne tomu nepodlehnout - naopak dokázat, že „umírající neznamená zbytečný“, přijímá návštěvy, šíří svoje myšlenky. K lidem přistupuje se srdcem na dlani a nechává v nich nesmazatelný otisk.
Tahle knížka je jen pro ty, které se takovému blízkému kontaktu nebrání.

„Každý ví, že jednou zemře, ale nikdo tomu nevěří. Kdybychom věřili, dělali bychom všechno úplně jinak. Ale existuje lepší přístup. Vědět, že zemřeš, a být na smrt kdykoli PŘIPRAVENÝ. To je mnohem lepší. S tím vědomím dokážeš svůj život mnohem lépe naplnit.
Dělej to jako buddhisté. Každý den se poraď s ptáčkem, který ti sedí na rameni, a ptej se: Je dnešní den mým posledním? Jsem připravený? Dělám to, co dělat mám? Jsem člověkem, jímž chci být?
...Víš, trik je v tom, že když budeš opravdu naslouchat ptáčkovi na svém rameni, KDYŽ SE SMÍŘÍŠ S TÍM, ŽE MŮŽEŠ KDYKOLI ZEMŘÍT - možná nebudeš tak ctižádostivý.“

Citáty Morrieho Schwartze (1916-1995) můžete nalézt v různých sbírkách citátů.

MíšaS.
30.04.2017

Kniha to není špatná, ale že by mě nějak speciálně oslovila...

sikope
15.02.2017

Citlivá a moudrá kniha ke které se určitě budu vracet.

knedlik
19.01.2017

Morrie věřil na vrozené dobro. Avšak zároveň viděl, co se z lidí může stát.
"Lidé jsou zlí jen pod nátlakem hrozby," řekl později toho dne. "A hrozbu plodí naše kultura. Ekonomické poměry. Dokonce i lidé, kteří mají práci, jsou vystaveni hrozbě, protože se bojí, že o práci přijdou. A jakmile žiješ v neustálé hrozbě, začneš se starat jen sám o sebe. Z peněz si vytvoříš Boha. To je součástí téhle kultury."

Úterky s Morriem, s Koučem smysluplného života, který se pokouší vám vštípit, že na nic není nikdy pozdě, dokonce ani na smrtelné posteli. Uvězněn ve vlastním těle stiženém amyotrofickou laterální sklerózou má Morrie daleko více času na to povznášet svého ducha a věnovat se záležitostem, které opravdu mají smysl. A protože sám lituje, že tohle všechno nevěděl už dávno, rozhodl se, byvše celý život profesorem, dávat o tom přednášky bývalému studentovi a příteli, jenž ho přijel po letech navštívit. Příteli, který zapomněl, že honit se za penězi a majetkem zdaleka není to, co by ho mělo naplňovat...

Úterky s Morriem jsou citlivou knihou plnou zajímavých a moudrých postřehů, stejně tak ale i hořce vtipných aforismů. Doporučit ji mohu všem.

"Vedl jste si dobře," řekl Koppel.
Morrie se slabě usmál.
"Dal jsem vám všechno, co jsem měl," zašeptal.

teeyinka
14.11.2016

Kniha o životě a smrti plná hlubokých myšlenek, které jsou sepsány bez dalších ozdob.
Upřímné, dojemné, lidské.

teraa
18.10.2016

Krasna a moudra kniha, radim ji do mych nejoblibenejsich. Obvykle knihy nectu 2x, ale tato je vyjimka

ally74
02.10.2016

Krásná knížka o životě, kterou jsem přečetla za dnešní deštivé odpoledne. Počasí na čtení, jako dělané. Vlastně i obal knihy krásně korespondoval s dnešním podzimním dnem. Nikdy bych nevěřila, že se do tak malé knížky vejde tolik životního moudra. Tato knížka má ode dneška místo v mé knihovně a určitě se k ní občas vrátím.

zuzi.kovar
12.06.2016

Úžasně lidská kniha :)

Sorrow
29.10.2015

Už dlouho se mi nedostalo do rukou něco, u čeho bych co chvíli musela ustávat ve čtení, abych se zamyslela...ale jsem za to ráda. Kniha Úterky s Morriem je neuvěřitelně milá, dojemná a plná mouder. Mám však strach z toho, že přestože jsem si umínila, že si budu více vážit lidí ve svém okolí, budu častěji navštěvovat příbuzné a hovořit se starými přáteli, tento "úkol" se mi nepodaří splnit...Na vrub to můžu připsat jedině uspěchané době, protože přesně jak řekl Morrie - lidé se ženou za lepší prací, více penězi a dražšími domy a jsou to bytosti sobecké. A tak i přesto, že bych si přála se změnit (alespoň trochu), se obávám, že se mi to nepodaří a jistě v tom nebudu sama. A to je velká škoda...
PS: Mohu jen doufat, že "na konci" budu mít dost času, dát všechno do pořádku...

Malarkey
15.09.2015

Zvláštní kniha. Vlastně se jedná o příběh založený na skutečné události a o to je to ještě zvláštnější. Morrie je totiž na smrtelné posteli a setká se se svým nejlepším žákem (spisovatelem), který se s ním rozhodne pravidelně scházet a povídají si o životě, bohu, radostech i starostech a všechno to má takový nadpozemský nádech. Tuto knihu nelze zhltnout naráz, má tolik myšlenek, nad kterými se dá přemýšlet, že by to byla velká škoda.

TheCiko5
15.08.2015

Knížka mi lehce upravila pohled na smrt a umírání. Osobně mám kolem sebe poslední dobou smrti až až a tak nějak se toto téma zatím snažím přecházet, než se mu plně věnovat. Upřímný pohled Alboma na umírání jeho oblíbeného profesora je zásobován notnou dávkou sebekritiky (autor popisuje změnu ve svém uvažování a naprosté přehození priorit a životních cílů), což mi bylo velmi sympatické. Nejedná se o žádnou duchovní literaturu, takže čtenář se nemusí obávat dlouhých nebo nudných pasáží o smíření, reinkarnaci a o tom, že smrt je vlastně príma. Přesto text obsahuje cenné myšlenky a otázky na které by měl čtenář hledat (a najít) odpověd'. Krátké ale obsáhlé, nevyumělkované, bez vytáček a obezliček. Je to konkrétní popis smrtelného onemocnění v kontrastu s Albomovou vroucí vzpomínkou na milovaného profesora. Doporučuji!

Hawkey
29.07.2015

Tak krásná a inspirující kniha zaslouží mnohem více hvězdiček než je v nabídce. Řadí se mezi mé Top. Morrie dokáže poradit nejedné tápající duši hledající smysl v tomhle mnohdy nepochopitelném světě. Budeme se jeho zkušenostmi řídit?

zuzurana
01.11.2014

Knihu som si prve precitala v anglictine, teraz v cestine a spokojnost. Smutny pribeh umierajuceho cloveka, ktory je velmi inteligentny a ma velmi dobre srdce a myslenie. Smutny koniec. Ale kniha dava vela moznosti na zamyslenie. Pochvala autora, ze to tak dobre spracoval.

Anceroh
22.09.2014

Mít smrtelnou nemoc, být uvězněn ve vlastním těle a přesto žít až do posledního vydechnutí, to by asi nedokázalo moc lidí. A ještě k tomu o všem otevřeně mluvit a vtipkovat... smekám.
Kéž by každý z nás v životě potkal alespoň jednou "svého Morrieho".

Pawlisman
28.08.2014

Spíše dojemný příběh, než kniha o sebepoznávání a sebezdokonalování. Ano, příběh hezký, krásný pohled na stáří a pěkný konec. Chybělo mi krapet více myšlenek a poselství.

Manifest blech
01.04.2014

Dojemný příběh plný mouder ojedinělého učitele, který věděl a chtěl se o své vědění podělit.

Takovou sílu na pokraji konce bych také ráda měla.

Knihy od nakladatelství Rybka jsou úžasné, bohaté a plné života.

Eleanorra
09.03.2014

"Milujte se, nebo zahynete." Zpracování tématu umírání, v této podobě, není u mě úplně vyhledávané. Nejde tady o smrt hrdinou, ani zcela neobvyklou; nejde o odhalení receptu na léčbu či prodloužení života. Bývalý student svého profesora odhaluje střípky z konverzace s profesorem čelícím pomalé a neúprosné smrti. Tři hvězdičky proto, že mi některé pasáže přišly zmatečné, vyjádřené myšlenky občas stály v rozporu. Závěr mě ale rozbrečel jako malou. A jestli o tohle Morriemu šlo u jeho žáka, tak se mu to mimoděk podařilo i u mě.

Loucillé
23.02.2014

Fascinující kniha. Laskavá, moudrá i smutná. Doporučuji všem!

adam.ruby
10.02.2014

Moc pěkná úvaha...

Alma-Nacida
12.12.2013

Jedna z knih, které vám utkví na dlouhou dobu. Místo mých plků citát: "Připisujeme hodnotu nesprávným věcem a to pak vede k velkým životním zklamáním.''
Není co dodat.