Nejšťastnější muž na Zemi

kniha od:

Nejšťastnější muž na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475068/bmid_nejstastnejsi-muz-na-svete-28D-475068.jpg 4.6 972

Život může být krásný, když si ho krásný uděláš. Je to na tobě. Eddie Jaku se vždy považoval primárně za Němce a až pak za Žida. Byl hrdý na svou zem. To se však změnilo v listopadu 1938, kdy ho zbili, zatkli a poslali do koncentračního tábora. Během dalších sedmi let čelil Eddie každý den nepředstavitelným hrůzám, nejdřív v Buchenwaldu, potom v Osvětimi a následně při nacistickém pochodu smrti. Přišel o rodinu, o přátele, o svou zem. Protože přežil, slíbil si, že se bude každý den usmívat. Vypráví svůj příběh k uctění památky těch, kteří vyprávět nemůžou, dělí se s námi o svou moudrost a žije nejlepší život, jaký může. Nyní věří tomu, že je ten „nejšťastnější muž na světě“. Tyto paměti, vydané na počest Eddieho 100. narozenin, jsou působivé, dojemné a nakonec také plné naděje, že štěstí lze nalézt i v těch nejtemnějších časech.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Kontrast
Originální název:

The Happiest Man on Earth


více info...

Komentáře (238)

Komentáře 238 Recenze 3

Mabie
Mabie
05.11.2023 5 z 5

Kniha od člověka, který přežil sedm válečných let plných hrůzy a utrpení a přesto ani v těch nejtemnějších dobách neztratil svůj morální kredit a vnitřní sílu. Silná a dojemná výpověď nejen o holocaustu, plná smutku a utrpení a přesto (nebo spíše právě proto) i plná moudrosti:
- že pocit štěstí záleží jen na každém z nás a je to věc volby;
- že je větší potěšení dávat než brát;
- že přátelé a rodina jsou mnohem důležitější než peníze;
- že člověk má větší cenu než jeho bankovní konto;
- že laskavost je největší bohatství.
Poslouchala jsem jako audio a hlas Jana Kačera dobře podtrhl obsah knihy, vydané na počest 100. narozenin autora.
"Poučení, že laskavost, štědrost a víra ve druhého člověka jsou důležitější než peníze", byla první rada, kterou Eddie Jaku získal od svého otce a svou výpovědí nese toto poselství dál. Krásná a silná kniha, krásný a silný člověk!
Příteli Eddie, děkuji.

ellypusik
ellypusik
26.10.2023 5 z 5

Nejlepší kniha s touto tématikou, co jsem kdy četla. Nejlepší kniha za posledních několik let vůbec. Plná emocí, mouder a životní motivace. Nikdy jsem u knihy (ani u filmu) nezaháněla 4x slzičky. Autorovi se klaním a doufám, že je v nebi ještě šťastnější než se považoval na (Z)zemi.


lištička123
lištička123
02.10.2023 4 z 5

Další osud člověka, který přežil hrůzy 2.sv. války. Je třeba si neustále připomínat.

Chillia
Chillia
02.10.2023 5 z 5

Knížka, která ve mě zanechala opravdu silný dojem. Velmi těžký a dojemný příběh plný naděje.

Janadvorackova
Janadvorackova
29.09.2023 1 z 5

Spíš pro mladší čtenáře. I když sice nepochybuji, že takhle mohl někdo přežít, navíc dokážu ocenit i naději, která je z myšlenek autora cítit. Prostě kdo ji neměl, domů se nedostal. Ale příběh je sepsaný stylem poněkud divným. Jako by prožití takových hrůz byla procházka růžovým sadem.
Když autor popisoval, jak jeho skupině Poláci v dolech brali práci (naplněné vozíky vydávali za své) a řekl to, pravděpodobně způsobil jejich smrt. A ani vlastně proti tomu nic nemám. Donutilo mě to přemýšlet nad situací: "jsem v táboře, dělám, abych přežila - on a jeho parta." A druhá situace: "jsem v táboře, šetřím síly, nedělám, abych přežila - zmínění Poláci." Také chtěli přeží, jinak, zaplatili za to. A oba ty záměry měly stejný cíl. V takovém prostředí to jinak nešlo, ale málo kdy to vyšlo všem.
Tak jedině kvůli pohledu i z této strany autorovi věřím, ale jeho styl mi nesedí.

m2056
m2056
10.09.2023 3 z 5

Člověk který přežil koncentrační tábor a je skromný a pokorný k životu tak je většinou vždy šťastný kniha je dobrá vychází ze skutečnosti.

Slůník
Slůník
10.09.2023 4 z 5

Tento "návod na život" je potřeba brát vážně - jeho autor si právo své čtenáře poučit odtrpěl.

vlkodlaq
vlkodlaq
04.09.2023

Titul knihy zjevně nekoresponduje s obsahem knihy. Eddie toho zažil jako málokdo a ono "budu se pořád usmívat" je dle mého názoru jen póza, jak se ze strašných prožitků nezbláznit. Je opravdu milé, že je milý a vlídný k okolí, ale to údajné štěstí mu prostě nedokážu uvěřit.

gnatalka
gnatalka
26.08.2023 5 z 5

Velmi dojemný příběh plný smutných chvil, ale hlavně naděje a obrovského optimismu. To, čím si Eddie prošel, si nedokážeme představit a člověk se pak zamyslí nad tím, čeho všeho by si měl v život vážit. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Určitě stojí za přečtení a všem bych ji doporučila.

4708
4708
06.08.2023 4 z 5

Je to první kniha na téma holokaustu, kterou jsem nečetla s úzkostí. Eddie neodpustil, ale necítí nenávist. Kniha nevyznívá jako obžaloba. V průběhu vyprávění se Eddie opakovaně ptá Proč? Proč to ti lidé dělali? Jak mohli? I pro mne je to nepochopitelné. Nutné podotknout, že taková zrůdnost je jako soukolí malých, větších a velkých ozubených kol. Každý, kdo mlčel, kdo se díval jinam (malá kolečka), přispíval k fungování systému na jejímž vrcholu stály ty největší zrůdy (velká kola). Pokud by se zadrhla malá kolečka. mohlo být vše jinak. Vím, je to ideální představa. Spíše je to rozjímání nad tím, jak takové věci v budoucnu nepřipustit. Bohužel cítím, že v dnešní společnosti je spoustu nenávisti - kterou Eddie považuje za odpověď na svou otázku Proč? - a je tady evidentní záměr tuto nenávist dále podněcovat a udržovat. Z dějin víme, a Eddieho příběh je toho jednou z mnoha připomínek, že to k ničemu dobrému nevede.

Cit. z knihy: Život je krásný, když mu to dovolíš.

katerina3633
katerina3633
02.08.2023 5 z 5

Krásné vyprávění rozdělené do kapitol, dle toho, čeho by si měl člověk na světě nejvíce vážit. Kniha se čte sama, je tak akorát dlouhá, člověka nutí se zamyslet. Hrůzy, kterými si autor prošel jsou napsané tak, že se z každé dá vzít ponaučení, člověk žasne nad lidskou vůlí k životu. Jedna z nejlepších knih o tomto období dějin. Rozhodně bych si jí ráda někdy přečetla znovu.

Anahk1
Anahk1
01.08.2023 5 z 5

Příteli Eddie... velké díky za toto skvostné dílo plné všemožných emocí a důvodů k zamyšlení...

gladya
gladya
19.07.2023 5 z 5

Rozsahem nevelká, ale hodně působivá knížka. Přiznám se, že některé věci se mi zdály skoro až neuvěřitelné. Tím v žádném případě nechci zpochybňovat holokaust a další zločiny nacistů. Jen se mi zdálo, že tolik šťastných i nešťastných náhod snad nemohl zažít jeden člověk. Ale co, vyloučeno to není, v pohnutých dobách se osudy lidí mohou zamotat různě.
Líbilo se mi, že (není to přesný citát) autor necítí k nacistům nenávist, ale odpustit jim nedokáže. A oceňuji, že ho útrapy nezlomily a že si i po prožitých hrůzách zachoval pozitivní přístup k životu.

Mikik
Mikik
17.07.2023 5 z 5

Za každého zlého člověk je na světě jeden laskavý . Eddie , příteli, jak často oslovuješ čtenáře ve své knize, tvůj život měl obrovský smysl. Předat nám, dalším generacím tvé utrpení, ale především tvou laskavost a dobrotu . Tvé srdce bylo plné lásky a milosrdenství. Pokud je nebe , ty tam máš jistě své čestné místo .
Úžasná kniha , silně emotivní příběh.

Janinkniznisvet
Janinkniznisvet
15.07.2023 5 z 5

Nejlepší kniha roku. Silný emotivní příběh, který by si měl přečíst každý. Jako bolest musel prožívat sám autor. To co on zažil si nikdo z nás nemůže představit.

Lily101
Lily101
10.07.2023 5 z 5

Náročný život popsaný na pouhých dvě stě stranách plný naděje. Tomu říkám umění. Kniha je nesmírně čtivá, jen si občas zkontrolujte, zda u čtení dýcháte; neb je dost napínavá od počátku do konce.

Kniha obsahuje i poselství pro čtenáře, tak kéž by se jím každý řídil, aby na světě bylo víc dobrých lidí.

Pitbullka
Pitbullka
03.07.2023 5 z 5

Těžké téma napsáno s neskutečnou lehkostí a optimismem, bez jakékoliv zášti. Kniha se velmi rychle četla.

zandu
zandu
02.07.2023 5 z 5

Hrozné téma, ovšem sepsané citlivě a lehce a velmi velmi umírněně. Z příběhu je znát, že se Eddie se svým osudem opravdu smířil. Nezapomněl, neodpustil, to ne, ale vše špatné "hodil za hlavu" a žil dál jak nejlépe dovedl.

***
Když jsem překonal nejtemnější chvíle svého života, slíbil jsem, že budu po zbytek života šťastný a usměvavý, protože když se usmíváš, svět se usmívá s tebou. Život není vždy radostný. Někdy je plný těžkých dnů. Musíš však mít na paměti, že máš to štěstí být naživu - pro nás všechny je to štěstí. Každý nádech je dar. Život je krásný, když mu to dovolíš. Štěstí máš ve vlastních rukou.
***

Terectioncandy1
Terectioncandy1
30.06.2023 5 z 5

Naprosto nádherná kniha. Vůbec mi těch 200 stran nepřišlo málo, zvlášť když je napsal stoletý pán! Nepovažuji se za člověka, který by si života nevážil, naopak ho mám moc ráda, ale i tak jsem si během čtení uvědomila, jaké zbytečnosti občas řeším a že bych neměla opravdu NIC brát jako samozřejmost. Děkuji, Eddie!

Klamm
Klamm
23.06.2023 5 z 5

Nevadí mi, že kniha je stručná, jak je uváděno níže v komentářích. Spíše jsem to po přečtení upovídaných knih od V.Frankla a Edith Eva Eger, považoval za benefit (a tím je nechci shazovat!). Eddie čtenáře oslovuje ,,můj milý příteli" a díky tomu z vyprávění čiší určitá lehkost a familiárnost. Na úkor hrozných věcí které si musel vytrpět a které se zdají být až neuvěřitelné, laskavě apeluje na posluchače, že ke štěstí stačí opravdu jen pár obyčejných, všedních věcí, jako třeba večeře u prostřeného stolu.
To ale musí člověk nejdřív dostat pořádně přes držku, aby si to uvědomil...
95%

uzivatel2040
uzivatel2040
16.06.2023 4 z 5

Nesmírně inspirující čtení pro ty z nás, kteří se občas litují či si myslí, že se mají špatně. Kniha je i zdrojem síly pro zlepšení myšlenek a samotného života. Respekt a obdiv!

lost.in.books
lost.in.books
04.06.2023 5 z 5

Hodnocení: Kdo sleduje můj profil déle, tak určitě ví, že knihy s tematikou 2. světové války čtu moc ráda. Tato kniha se řadí k těm nejlepším.
Eddie Jaku popisuje strasti 2. světové války a holocaustu s neskutečným nadhledem a lehkostí, kniha je napsána neuvěřitelně citlivě, je zde vidět, že autor si užíval každý další den, který mohl prožít, i když se jednalo o tak nelehké období. Autor nás naučí, že se vždy vyplatí brát život z té lepší stránky. Toto pojetí mě neskutečně překvapilo, ale mile, protože knihy s podobným tématem mají často pochopitelně atmosféru úplně odlišnou. Dobové události v této knize pochopí úplně každý, protože je kniha napsána srozumitelně a nekomplikovaně. Eddie na mě působil jako neskutečně odvážný a statečný muž, který přes to vše, co musel v životě zažít, nepřestával hledat slunce neztrácel pozitivní myšlení, opravdu klobouk dolů.
__
Všem lidem, kteří rádi čtou o historii a chtějí si období holocaustu přiblížit zase z trochu jiné perspektivy než je běžné, mohu tuto knihu vřele doporučit.

Bubo19
Bubo19
01.06.2023 5 z 5

Kniha je to sice poměrně útlá, ale když si představím, že ji autor napsal ve sto letech, je to úctyhodné dílo. Eddie popisuje svůj život od spokojeného dětství, přes hrůzy a krutosti války a koncentračních táborů, až po znovunalezení svého štěstí po narození syna. Kniha je to velmi působivá. Nutí k zamyšlení nad tím, jak si často nevážíme svých životů a často si je zbytečně ničíme a ztrpčujeme.

"Život je krásný, když mu to dovolíš."
"Prosím, nezapomeň být každý den šťastný, a také činit šťastnými druhé."

Saela
Saela
31.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Pokud budete číst tuhle knihu, určitě nepočítejte s tím, že by to byl nějaký hluboký pohled do koncentračních táborů. Příběh je psaný formou dopisu či vyprávění, jako by Eddie seděl naproti vám a píše stylem - "jen si to představ, můj příteli, jaké jsme měli štěstí". Tuhle knihu bych neřadila mezi vyprávěcí knihy o 2SV a koncetračních táborech, ale spíše jako motivační. Překvapilo mě, jak je knížka tenká, s Eddiem si projdete dobu začátku války, kdy měl štěstí a rodina udělala vše pro to, aby se vyučil. To mu nakonec zachránilo život, letem, světem prolítnete s ním koncetrační tábory až se ocitnete na konci války. Poslední část knížky byla pro mě zajímavá, protože Eddie píše o tom, jak ztratil úplně chuť do života, jak to s ním manželka měla těžký a jak ho válka zlomila. A přesně píše i den, kdy se všechno tohle zlomilo. Hlavní poselství této knihy není o válce, ale o tom, aby lidé na sebe byli milí a hodní. A že s dobrým srdcem, laskavostí a vírou se nejdál dojde.

Kjája
Kjája
30.05.2023 3 z 5

Jak již bylo řečeno v některých předchozích komentářích, kniha byla velmi stručná. Z toho příběhu se dalo vytěžit mnohem víc a to i díky tomu, že autor tohle všechno skutečně zažil. Škoda.

Barča21
Barča21
28.05.2023 5 z 5

Eddie musel být neskutečně silný a milý člověk. Knížka je dojemná, napsaná velice citlivě, dokáže vzít za srdce. Je dobré nám všem připomenout, co je v životě důležité. Škoda, že takových silných a milých lidí není mezi námi víc. Knížku doporučuji

Knihomolka3000
Knihomolka3000
27.05.2023 5 z 5

Toto je naprostá pecka

wikca
wikca
24.05.2023 4 z 5

Jak vypadá nejšťastnější muž na Zemi? Jako Ediie Jaku. Můž, který přežil koncentráky a byl vděčný za každý nový den. Přestože nemám ráda knihy o holocaustu, u Eddieho jsem udělala výjimku a přečetla si jeho příběh. Je psán stručně, výstižně a s tichou výčitkou vůči ostatním, kteří toto vše dopustili a na zvěrstvech se podíleli. Osobně si myslím, že by si tuto knihu měl přečíst každý, aby měl aspoň malou představu o tom, co se v nedávné historii dělo. Člověk, který to nezažil na vlastní kůži může mít jen pramalou představu o tom všem. Holocaust a koncentrační tábory ve mně vzbuzují pocity beznaděje a strachu. Eddieho výpověď je však trochu jiná... Však si ji přečtěte sami.

Princezna22
Princezna22
20.05.2023 5 z 5

Neuvěřitelně čtiva kniha. Tohle by si měl přečíst každý. Smutná, ale zároveň krásná kniha. Doporučuju

Kerriova
Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Nesnáším knížky (stejně jako filmy či cokoli jiného) o koncentrákách a o druhé světové celkově. Nenávidím tu dobu, nenávidím ty lidi, nenávidím o tom číst nebo jen slyšet. Ani tak ne proto, že bych to neustála emocionálně. Spíš proto, že se mi chce z těch lidí zvracet, probouzí to ve mně záchvaty vzteku, přeju si vytáhnout je z hrobu, oživit, zabít, znovu oživit, zase zabít A to u čtení prožívat nechci, čtu pro zábavu a odreagování, takže tuhle sortu radši ignoruju. Ale řekla jsem si, že pro jednou mě dvě stě stránek nezabije, holt to sežeru na jeden zátah, jeden den se vytočím a pak budu mít zase klid. Eddie mi však udělal radost. Bohudík se v tom, co zažil, nijak nehnípe, nevyžívá se v popisu detailů, on to jen tak prostě konstatuje a ty roky hrůz utečou jako voda. Měla jsem pocit, že sedím na klíně dědovi, který jen vypráví svůj příběh a snaží se mi na tom příkladu ukázat, že když se všechno sere a nic se nedaří, tak nemám propadat beznaději a mám pokračovat dál s hlavou zpříma a s úsměvem. Udrž si naději, ono zase bude líp. Párkrát se mi sice opět zamlžilo vidění přílišnou tekutinou v očích, ale Niagary se nekonaly. Bylo to smutné, ale zároveň optimistické. Hezky a jednoduše psané. Milé. Ten člověk musel být úžasný, silný a neskonale hodný. Klidně bych k žánru téhle knihy doplnila i motivační literatura nebo osobnostní rozvoj, protože to tam rozhodně čtenář najde.

Štítky knihy

Židé Osvětim (koncentrační tábor) životopisy, biografie paměti, memoáry holokaust, holocaust přeživší holokaustu

Autorovy knížky

Eddie Jaku (p)
australská, 1920 - 2021
2021  91%Nejšťastnější muž na Zemi

Kniha Nejšťastnější muž na Zemi je v

Právě čtených14x
Přečtených1 295x
Čtenářské výzvě589x
Doporučených130x
Knihotéce376x
Chystám se číst651x
Chci si koupit157x
dalších seznamech13x