Geniální přítelkyně

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/big_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4.21528
Série:

Geniální přítelkyně 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Prostor
Originální název:

L'amica geniale, 2011


více info...
Nahrávám...

Komentáře (369)

Kniha Geniální přítelkyně

DagmarMo
20. ledna

Kniha me zrovna nenadchla, mozna kdybych mela nejaky vztah k Italii, tak by mi to vypraveni bylo blizsi, ale ten jejich temperament a zivot moc neznam takze to bylo nic nerikajici. Dalsi dily mam ale zatim se do nich poustet nebudu. Treba casem... Serial neznam.

Vakalik
16. ledna

Tak tuhle knihu jsem četla načtyřikrát. První tři pokusy skončily někde za 70 stranou a zaboha mě kniha nebavila. Nerada se však vzdávám, tak jsem knize dala poslední šanci a chytla mě. Čtenář musí "přežít" část o malých holkách, zajímavé to začne být především až v pubertě. Občas jsem se ztrácela ve jménech a postavách, kdo je kdo jsem pořádně porozuměla až v dalších dílech. Ale za mě jedna z nejlepších knih, které jsem loni četla a plánuji si v budoucnu sérii určitě přečíst znovu.


Manifest blech
07. ledna

Neskutečné. Jak květnaté vyprávění. Vážně to takhle v Itálii chodí?
Chvíli mi trvalo než jsem se rozhodla pustit do téhle tetralogie a nelituju.

Pasajda
05. ledna

Vůbec mě to neoslovilo. Dočetla jsem jen silou vůle.

slunko100
27.12.2021

za mě opravdu nic moc...

los
21.12.2021

absolutně průtokové psaní, čtenář se těší na ty reálie, ale jako příběh to vůbec nefunguje

katasokolov
09.12.2021

Nejprve jsem viděla seriál a to velice zvláštní “přátelství” Eleny a Lily mě dost zaujalo (vzájemné pouto přes závist, ale i obdiv, které chovaly jedna k druhé)! Rovněž se mi líbil popis jedné malé italské čtvrti druhé poloviny dvacátého století, kde se střetávaly a prolínaly dennodenně různé lidské osudy, jejich životní plány vs. žitá realita, lásky, strasti, ideologie, víra a veškeré sociální interakce na tom malém italském plácku kdesi ve vnitrozemí Neapole.
Kniha je psaná stylem, který mi sedl a velice se mi líbil. Oproti seriálu zde ale není ba ani chlup navíc. Čekala jsem nějaké hlubší ponoření do smýšlení hlavních hrdinek, toho se mi ale nedostalo. Někdo tady psal, že nevěděl, která ze dvou ústředních postav je mu více nesympatická. Mně ani tak nevadily Elena a Lila, jako mi strašně vadil Nino …. A naprosto nechápu Eleninu obsesi tímto životem znuděným a nadřazeným floutkem, který si myslel, že pojal veškeré vědění světa a jako takový jen on může všemu rozumět a vše komentovat…
Příběh mě nicméně zaujal a plánuji celou sérii dočíst a doufám, že se na televizní obrazovky vrátí i třetí řada seriálu.

boxas
02.12.2021

Nuda. Nebavilo mě to, a proto s Geniální přítelkyní končím.

1 ...