Geniální přítelkyně přehled

Geniální přítelkyně
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/bmid_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4 1909 1909

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí. DATUM VYDÁNÍ 14.2.2018 DATUM DOTISKU 8.1.2019... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor
Originální název:

L'amica geniale , 2011


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Geniální přítelkyně. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (418)

Kaduri
09.06.2024 5 z 5

Audiokniha.
S touto knižkou sme sa dlhšiu dobu obchádzali, ale to následné stretnutie bolo fenomenálne.
Príbeh z 50-tych rokov 20. storočia z chudinskej štvrti Neapola. Príbeh dvoch dievčat - Eleny a Lily. Spája ich vrúcne priateľstvo, no pod povrchom ich vzájomnej náklonnosti sa skrýva niečo temné. Súťaživosť, súperenie, ktoré ženie ich osud vpred.
Ktorej z nich sa podarí vymaniť zo spárov "zlej štvrte"? Ktorá to dotiahne v živote ďalej?
Nesmierne pútavý, mnohovrstevný román Vás vtiahne do ošarpaných uličiek Neapola a už nepustí.
Autorka píše krásne (a moc by ma zaujímalo, kto to je).
Pokračovanie príbehu si rozhodne nedám ujsť.

EmillyT
05.04.2024 3 z 5

Velmi dlouho jsem se prokousávala touhle knihou. Námět je moc hezký, prostředí je zajímavé, ale děj mě bohužel vůbec nevtáhl. Trvalo mi, než jsem si zapamatovala jednotlivé postavy, kterých je opravdu hodně, Lenu ani Lili mi nebyly sympatické a většinu knihy jsem měla pocit, že se vlastně nic neděje. Zatím si nejsem jistá jestli budu v této sérii pokračovat.


gabriel375
16.03.2024 3 z 5

Kniha vtiahne, to je pravda. Až šokujúci obraz drsnej chudoby Neapola 40. a 50.rokov atd... tvrdosti Talianov pripomína miestami obraz cigánskeho geta, miestami červenú knižnicu. Hm. Ale mne Pani Ferrante nesedí, po tretej časti mi to jej sebabičovanie a nariekanie nad vlastnou nechápavosťou už liezlo na nervy Tak aby som nespojlovala, celá séria má miesto v svetovej literatúre, ale šťastie, že natočili seriál, lebo ehm, človek to druhýkrát do ruky už nechytí. Seriál bol dôstojnou bodkou .

všechny komentáře

Související novinky (3)

Lvi na výsluní a další knižní novinky (22. týden)

29.05.2022


Žebříček nejprodávanějších eknih (únor)

07.03.2017


Žebříček nejprodávanějších eknih (leden)

06.02.2017


Citáty z knihy (3)

Bez lásky vyprahne nielen život ľudí, ale aj miest.


Po našem dětství se mi nestýská, je plné násilí. Dělo se nám kdeco, doma i mimo domov, den co den, ale nepamatuju si, že bych si někdy pomyslela, že život, který nám připadl, je nějak zvlášť ošklivý. Život už byl zkrátka takový. Vyrůstaly jsme s povinností ztěžovat ho druhým dřív, než ho ti druzí ztíží nám. Mně by se samozřejmě líbily zdvořilé způsoby, které kázala paní učitelka a pan farář, ale cítila jsem, že tyhle způsoby se do naší čtvrti nehodí, i když je člověk holka.


Co je to plebs, jsem zjistila v téhle chvíli a bylo mi to mnohem jasnější, než když se mě na to před lety zeptala moje učitelka. Plebs jsme byli my. Plebs byly ty tahanice o chleba a o víno, ty hádky, koho obsloužili dřív a líp, ta špinavá podlaha, po které číšníci chodili sem a tam, ty stále vulgárnější přípitky.


Kniha Geniální přítelkyně v seznamech

v Právě čtených58x
v Přečtených2 785x
ve Čtenářské výzvě524x
v Doporučených190x
v Knihotéce571x
v Chystám se číst1 215x
v Chci si koupit197x
v dalších seznamech16x