Koupit knihy

Elena Ferrante

italská, 1943


Nahrávám...

Nová kniha

Na okraji: O potěšení z četby a psaní

Na okraji: O potěšení z četby a psaní - Elena Ferrante

Už třicet let čtenáře vzrušují romány tajuplné autorky píšící pod pseudonymem Elena Ferrante. Žádné iluze, jen syrová realita a pochybnosti, to jsou konstanty její tvorby... detail knihy

TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 14 knih

Komentáře (5)

4999
02.03.2021

Za mě nečtivé, rozvleklé, zbytečné odbočky, příhody. Hlavní postava není moc sympatická, jakoby se sama autorka nemohla rozhodnout. Její chvíli nejlepší kamarádka, chvíli nenáviděná kamarádka na přesdržku a opět jakoby autorka nevěděla jestli jí nechat přejet autem, nebo z ní udělat světici. Škoda, že nenapsala pouze takový "koncentát" v jedné knize - to by mohlo být zajímavé.
První díl úplná nuda, druhý mě začal bavit tak od půlky, v třetím díle už jsem přeskakovala celé nudné odstavce a čtvrtý chvíli zajímavý, ale pak mě hlavní hrdinka svým chováním dost znechutila.
Jsem ráda, že jsem měla jen vypůjčeno a nekupovala, to by mě opravdu mrzelo.

Tilte
03.09.2020

neumim si predstavit, ze by muz dokazal tak dobre uchopit tema matky samozivitelky. navic by byl feminista, kterych je porad malo. neobjasnenost pseudonymu me bavi, drazdi me predstava, ze nekde spolu pracuje perfektni par. a nebo je Ferrante muz, ktery velmi pozorne posloucha a pozoruje zeny? doufam, ze zustane jeji skutecna obcanska identita neodhalena.

ddkk
17.04.2018

Elena Ferrante je kritikou řazena mezi největší žijící italské autory a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Její romány Tíživá láska a Dny opuštění se dočkaly filmového zpracování (1995, r. Mario Martone a 2005, r. Roberto Faenza).

ddkk
27.01.2018

Skutečnou identitu Eleny Ferrante, která je mimořádně úspěšná v mezinárodním kontextu, zkoumali lingvista Michele Cortelazzo a statistička Arjuna Tuzzi, kteří použili metodu kvantitativní analýzy opakovaných lexikálních prvků při srovnání 150 románů a 40 současných autorů. Cílem bylo zjistit, kdo se skutečně skrývá za pseudonymem Elena Ferrante. Setkání účastníků průzkumu se konalo 07.9.2017 na univerzitě v Padově pod názvem „Kreslení profilu Eleny Ferrante“ , kde se diskutovalo o výsledky výzkumu.
Na základě této analýzy uvedli, že manžel Anity Raja, Domenico Starnone, je pravděpodobným autorem Ferrantiných děl.

pinussilv
01.06.2017

Jak první tak druhý díl tetralogie mě pohltil. Byla jsem vtažena do Itálie, byla jsem svědkem vyprávění o osudech dvou dívek z jedné čtvrti. Zcela barvitě se mi před očima odvíjely obrazy prostředí i události. Autorčina vynikající vypravěčská schopnost mi dala téměř smyslově vycítit barvy, zápachy i vůně jak Neapole, tak prázdninového domu, kde se děj odehrává. Touha dívek, jejich životní směrování a hlavně italská atmosféra, která byla zcela hmatatelná, bylo ještě to působivější než italské filmy s Mastroianim a Lorenovou či Kmotr. Byla tam italská vášeň, lítost, hrdost, láska, mafie, temperament, touha vymanit se.... Zkrátka doporučuji a už se těším na další díly.