Temná dcera přehled

Temná dcera
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418102/bmid_temna-dcera-A9S-418102.jpg 4 372 372

Leda, profesorka anglické literatury na florentské univerzitě, pochází stejně jako všechny hrdinky románů Eleny Ferrante z Neapole. Kdysi odtamtud utekla, aby se vdala a porodila dvě dcery. Nyní odpočívá na pláži v jižní Itálii, rozvedená, její dospělé děti odjely za otcem a ona se ke svému překvapení cítí konečně spokojeně a svobodně. Setkání s mladou matkou Ninou a její malou dcerou v ní však probudí zasunuté vzpomínky na dětství, na matku, se kterou měla, tak jako většina hrdinek Eleny Ferrante, komplikovaný vztah, a na dcery, které milovala tolik, až se začala bát, že se v nich rozplyne a ztratí sama sebe. Zprvu poklidné přemítání nad novým životem se postupně proměňuje v drásající konfrontaci s temnými vzpomínkami, která posléze vyústí v drama. Elena Ferrante i v tomto románě nahlíží do nitra ženy, do jeho skrytých zákoutí, odkrývá narušené vztahy hrdinky k její rodině, k partnerovi i k sobě samé a nechá vyplouvat na povrch dlouho potlačované destruktivní pocity.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor
Originální název:

La figlia oscura , 2006


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Temná dcera. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (92)

elexmil
30.03.2024 3 z 5

V polovině jsem měla tendence knihu odložit, dočetla jsem - motivovala mne k tomu potřeba pochopit, co tím příběhem chtěla autorka vlastně sdělit, stejně jsem to nepochopila. Dost se nedovedu vcítit do popsaného myšlenkového světa vypravěčky.

??? "Cítila jsem se jako kapka, která klouže po listu, když přestane pršet, stržená průzračně nevyhnutelným pohybem."

Vztahy matek a dcer jsou jistě složité, mnohotvárné, situace, kdy matka opustí děti, je pro mne neomluvitelný egoismus. Vypravěčka mi připadala jako nevyzrálá osobnost - třeba to tak autorka zamýšlela, aby ta vypravěčka čtenáře iritovala.

DádazPrahy
06.03.2024 3 z 5

Poslechnuto jako audio - velmi procítěně namluveno příjemným hlasem.
Hlavní hrdinka příběhu se jeví jako nesympatická, psychicky nevyrovnaná postava, s jejímž chováním se nelze ztotožnit - takovou osobu, která záměrně zadržuje nalezenou panenku a namísto, aby ji vrátila, užívá si trápení malé holčičky, která po panence velice teskní, bych potkat nechtěla nejenom někde na pláži. Kladně hodnotím, že příběh je napsán čtivě a autorka dává nahlédnout do duše hlavní hrdinky, kde její neradostné vzpomínky na dětství a pochyby o mateřství ukazují možné motivy jejího odsouzeníhodného jednání.


kadgam
22.02.2024 4 z 5

Elena Ferrante je úžasna rozprávačka. V jej podaní je aj obyčajný príbeh zaujímavý, z jej pohľadu a podrobného popisu.
Už Geniálna priateľka ma zaujala.
Temná dcera vyzerá byť zväzkom iba krátkych čŕt z dovolenky, no je v nich veľa života, ktorý si spisovateľka premieta ako keď sa ja pozerám do minulosti.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (42. týden)

14.10.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Temná dcera v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených513x
ve Čtenářské výzvě63x
v Doporučených13x
v Knihotéce92x
v Chystám se číst113x
v Chci si koupit14x
v dalších seznamech6x