Tíživá láska přehled

Tíživá láska
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387065/bmid_tiziva-laska-UAa-387065.jpg 3 357 357

V prvním románu Eleny Ferrante, autorky celosvětového bestselleru Geniální přítelkyně, se hlavní hrdinka Delia vrací do rodné Neapole, aby dala do pořádku záležitosti své zesnulé matky Amalie. Autorka v próze tematizuje problematický vztah italských žen a jejich dcer, které musí ustupovat do pozadí před svými otci a bratry. Delia se po nejasné smrti matky, nalezené spoře oděné na pobřeží, snaží posbírat poslední střípky jejího života a rekonstruovat nejasné vzpomínky na své dětství. Ferrante svým románem otevírá svět symbolů, svět, v němž hlavní roli hraje hledání a nalézání – ztraceného vztahu s matkou i k sobě samé.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor
Originální název:

Ľamore molesto , 1992


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tíživá láska. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (94)

cmelda87
15.06.2024 5 z 5

Audiokniha na ČRo. Paní Helena Dvořáková se načtení zhostila naprosto skvěle a díky tomu se i v tak náročném příběhu člověk dobře zorientoval a pěkně se to poslouchalo. Téma vztahů a starých křivd a bolestí (v tomto příběhu hlavně rodinných) je a vždycky bude složité. Ale svým barvitým líčením všeho, co se klidně může stát (a určitě se to děje) i v životě kohokoliv z nás, je to rozohodně zajímavá kniha, která stojí za přečtení..
I když jak zde napsal už někdo přede mnou, já osobně si nejsem vůbec jistá, jestli bych v tištěné podobě dočetla do konce .?.

dasa6360
05.05.2024 5 z 5

U této knihy mě velmi mrzí nízké hodnocení. Určitě je to kniha, na kterou potřebujete klid a čas. Pokud je však najdete, Elena Ferrante se vám odmění úžasně barvitým popisem i těch nejmenších detailů. Dlouho jsem takovou knihu neměla v ruce.

Složitý vztah s matkou (potažmo s oběma rodiči), chuť zpřetrhat všechna pouta a snaha popřít, že s nimi máte vůbec něco společného, se mě niterně dotýká. Přesto člověk vždy skončí se zjištěním, že se jim v mnoha věcech podobá víc, než si vlastně uvědomuje...

Kniha je syrová, tíživá, otevírá staré rány a sype do nich sůl, rozhodně však stojí za přečtení.


tulipi
01.05.2024

Poslechnuto na ČRo jako audiokniha.
Náročné čtení, nejsem si vůbec jistá, jestli bych v tištěné podobě dočetla do konce. Jinak ale doporučuji, rozhodně zajímavá kniha...

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (8)

Cítila jsem lítost nad světem těch ztracených starých lidí, zmatených mezi obrazy sebe sama sahajícími do zašlých věků, kteří si se stíny věcí a osob z minulosti v jedné chvíli notují a vzápětí s nimi bojují.


Už jsem si začala záštiplně představovat její tajné stáří, v němž si hrála s vlastním tělem celý den, jako by to možná dělala i zamlada, kdyby můj otec v těch hrách nečetl touhu líbit se jiným mužům, přípravu na nevěru.


Věděla jsem, že mámu ztrácím definitivně a že je to přesně to, co chci.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Tíživá láska v seznamech

v Právě čtených17x
v Přečtených525x
ve Čtenářské výzvě39x
v Doporučených2x
v Knihotéce175x
v Chystám se číst87x
v Chci si koupit8x