Tíživá láska

V prvním románu Eleny Ferrante, autorky celosvětového bestselleru Geniální přítelkyně, se hlavní hrdinka Delia vrací do rodné Neapole, aby dala do pořádku záležitosti své zesnulé matky Amalie. Autorka v próze tematizuje problematický vztah italských žen a jejich dcer, které musí ustupovat do pozadí před svými otci a bratry. Delia se po nejasné smrti matky, nalezené spoře oděné na pobřeží, snaží posbírat poslední střípky jejího života a rekonstruovat nejasné vzpomínky na své dětství. Ferrante svým románem otevírá svět symbolů, svět, v němž hlavní roli hraje hledání a nalézání – ztraceného vztahu s matkou i k sobě samé....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/387065/tiziva-laska-7Up-387065.png 3117
Vydáno, Prostor

Ľamore molesto, 1992

Kniha Tíživá láska

Crimble
včera

Oproti maximálně košaté tetralogii opravdu málo děje, spíš točení se dokola. Ale magická atmosféra krásně hnusné Neapole s jejími machistickými, násilnickými, hysterickými a temnými manýry je hmatatelná. Tohle každý neumí.

mol378
07.11.2019

Pro mě to bylo tíživé celé, přes veškerou snahu jsem v knize našla jen pár zajímavých pasáží, které mi něco řekly, něčím na mě zapůsobily. Nic jiného od autorky neznám a po tomhle váhám, jestli vůbec do těch reklamou zpopularizovaných knih jít. Chápu, že kniha měla vypovídat o složitosti vztahů a měla být tíživá, proti tomu nic, nevyznávám právě lehkou literaturu na koupaliště a banální jednoduché podbízivé příběhy autorů typu Moniová či Hartl, ale toto bylo - divné a nudné prostě. Pokusy o tajemné náznaky sexuálních tajemství a o úniky mimo realitu působily nesmyslně a samoúčelně. Toto že je ta opěvovaná Ferrante?

Luciiis
29.09.2019

,,Vyprávění je založeno na komplikovaném- lživém i pravdivém- vztahu mezi skutečností, individuální i kolektivní pamětí a příběhem."

Pro některé autory by to mohl být vrchol tvorby, ale ti, kdo četli Geniální přítelkyně, se pravděpodobně shodnou, že se tady Ferrante teprve hledá.
Prostředí je načrtnuto velmi podobně. Postrádala jsem ale pestré charaktery a množství zajímavých postav. Vše se odvíjí především od hlavní postavy a jejího vztahu k zemřelé matce, což je v délce knihy znát- často jsem četla jen mělce/přeskakovala slova a doufala v nějaký zvrat.

,,Zatímco jsem obcházela malovaný pult, pohybovala jsem se jako ona, mluvila jsem sama se sebou a napodobovala její hlas, mrkala jsem a smála jsem se tak, jak si otec nepřál, aby se smála..."

,,Jenže to masivní tělo vedle mě, odulé z jídla, pití, starostí a záští, které v sobě mělo pohřbeného chlapečka vonícího po hřebíčku, po medu a po muškátovém oříšku, chlapečka, s nímž jsem si jako malá potají hrávala, vzbuzovalo moji zvědavost víc než slova, která právě vyslovovalo."

Dokča070
16.09.2019

Dostala jsem knihu darem, protože sama bych si po přečtení tetralogie Geniální přítelkyně již další knihu stejné autorky nepořídila. Příběh ze stejného prostředí jako v tetralogii, literárním stylem autorky nejsem nijak okouzlena, čili to úplně nebyla kniha pro mne.

Calinda
12.09.2019

Upřímně - něco tak hrozného a nudného jsem už dlouho nečetla. Ani nevím, proč jsem to četla celé, asi proto, že jsem dlouho čekala, co se z toho vyklube a pak už mi přišlo hloupé to v půlce odložit, naštěstí je knížka poměrně tenká. O čem to bylo? Vlastně ani nevím. Do postav jsem se nedokázala absolutně vžít, příběh nezajímavý, prostě ztracený čas.

hana.hanigerova
09.09.2019

Tak tento příběh se mi nelíbil natolik, že ani nevím, jak mám své konečné dojmy interpretovat. Hlavní hrdinka mi přišla jako psychicky narušená žena, která od mládí vzhlížela ke své matce a snažila se jí rovnat. Zároveň však byla ovlivněná chováním vznětlivého a násilnického otce a některé z jeho emocí přebírala. Takže se v ní odehrává velký rozpor. Kniha se sice četla celkem dobře, ale zároveň byla velmi náročná. Přechody z přítomnosti do minulosti někdy nedávaly smysl a musela jsem spoustu vět a odstavců číst znovu. Celkově na mě kniha udělala velmi negativní dojem a dočítala jsem ji jen s nechutí. Pokud takto fungují rodiny v Itálii (jak je zobecněně napsáno v anotaci), tak mi jich je fakt líto.

Podotýkám, že nesrovnávám s Geniální přítelkyní. Tíživá láska je první kniha, kterou jsem od autorky četla.

ladna
29.08.2019

Super kniha, která mě od začátku vtáhla svojí hloubkou, perfektni styl autorky mi prostě sedí, ať už píše o obyčejných věcech, které vykreslí úžasně, psychologie postav je brilantní.

koMaty
16.07.2019

Od knížky jsem spíš moc nečekala, chtěla jsem něco tenčího a lehčího na dovolenou, obálka mě zlákala, ale byla jsem moc nadšená a mile překvapená. Za mě je skvělá, čtivá, napínavá a lepší než 1. díl Geniální přítelkyně!