Tíživá láska

V prvním románu Eleny Ferrante, autorky celosvětového bestselleru Geniální přítelkyně, se hlavní hrdinka Delia vrací do rodné Neapole, aby dala do pořádku záležitosti své zesnulé matky Amalie. Autorka v próze tematizuje problematický vztah italských žen a jejich dcer, které musí ustupovat do pozadí před svými otci a bratry. Delia se po nejasné smrti matky, nalezené spoře oděné na pobřeží, snaží posbírat poslední střípky jejího života a rekonstruovat nejasné vzpomínky na své dětství. Ferrante svým románem otevírá svět symbolů, svět, v němž hlavní roli hraje hledání a nalézání – ztraceného vztahu s matkou i k sobě samé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387065/tiziva-laska-7Up-387065.png 3198
Vydáno, Prostor

Ľamore molesto, 1992

Kniha Tíživá láska

sicilia14

Milujem Elenu Ferrante. Jej knihy sú presvedčivé , hrdinky vidím pred sebou, nie vždy im rozumiem, ale snažím sa ich pochopiť. Tak komplikovaný vzťah matky a dcéry. Nie je to moj svet, ale o tom ma byť kniha, preniesť nas do inych svetov. Spoznať iný zivot.

grillica

První kniha od E.F., kterou jsem četla. Můj šálek italského espressa to tedy nebyl - tenhle literární "expresionusmus".. Rozhodně se autorce nedá upřít skvělá obrazotvornost, jako bych se těmi horkými, úzkými a špinavými uličkami Neapole prodírala spolu s Delií. Ale pochybuji, že se pustím do Geniální přítelkyně.

erik385
25.11.2020

Áno, konečne som sa dostal k textu slávnej pani Ferrante. A áno, je to silná kniha... len možno na moj vkus v nej príliš prevažuje ženské téma, keďže všetci chlapi sú tam úplní idioti, alebo mizogýni... každopádne kniha veľmi dobrá!

DžejnK.
04.11.2020

Představuji si autorku, jak ve své bolestné chvilce při vzpomínce na svou zemřelou matku sedí sama v ponurém pokoji, ve starém odrbaném žlutě polstrovaném křesle, kouří jednu cigaretu za druhou a krotí slovy probuzené zvíře ve své duši . Zvládla to snad za jednu noc, unavená, zpocená a lehčí usíná a spí několik dní.

Obdivuji zpracování jejich vzpomínek, které prošívá trhajícími se nitěmi syrových nezpracovaných pocitů, slovy vyjádřenými stylově a originálně. Pokud bych ovšem chtěla autorku pochopit, musela bych si knihu přečíst ještě jednou.

huhuhu
01.11.2020

Hodnotím podobně jako Dny opuštění. Postavy jsou šílené a těžko pochopitelné, situace a představy bizarní, spousta naturalismu, hnusu, sprostoty... K tomu ještě navíc patologická žárlivost a domácí násilí... Ale to vykreslení tíživé atmosféry a rozervaného nitra je prostě jedinečné, v tom je E. Ferrante nenapodobitelná.

regulax
28.10.2020

Tíživý příběh. Smutné. Místy bizarní. Šílené vztahy v rodině, v manželství, v chudé a špinavé Itálii. Jedinečný styl EF.

JFK117
15.08.2020

Unesena kouzlem jazyka, stylem psaní a vytvořenou atmosférou nechala jsem se unášet příběhem hrdinky, poznamenané nešťastným dětství. Smrt matky ji přivedla na cestu poznání sama sebe, odpuštění matce, že dovolila otci psychicky ničit celou rodinu a nakonec konfrontace s tyranem, kterou zvládla a vyšla z ní čestně.

IVANA0123
24.07.2020

Velmi zvláštní kniha, ze které mám trochu smíšené pocity. Četla se mi dobře, i když některé části byly trošku zamotané a mentalita postav a rodinné vztahy v příběhu mi nebyly úplně blízké. Občas mi chvíli trvalo než jsem se v myšlenkách a pocitech hlavní hrdinky zorientovala, jestli v tu chvíli mluví o minulosti a nebo přemýšlí o současnosti. Rozhodně si ale myslím, že tak nízké hodnocení si nezaslouží, a i když se ke knize pravděpodobně vracet nebudu, rozhodně nelituji, že jsem si ji přečetla.