Kaduri Kaduri komentáře u knih

Alma a Svět obrazu Alma a Svět obrazu Lucie Paulová

Audiokniha.
V prvom rade ďakujem za komentár broskev28, vďaka ktorému som knižke dala šancu. A rozhodne neľutujem.
Alma prišla pri nehode o rodičov. Naviac zostala slepá a teraz neznáša celý svet.
V dedkovom starinárstve sa však udeje niečo nepredstaviteľné. Alma vstúpi do obrazu Františky Čermákovej a pokračuje ďalej ... až sa ocitne v dobe jeho vzniku v roku 1922.
A zázrak! Tu vidí, naviac sa stáva chovankou továrnika Emmricha.
Podarí sa Alme vypátrať autorku obrazu Františku? Nájde si v novom svete kamarátov? Zistí, kto sú uhlobaróni? A chce sa vôbec vrátiť späť do súčasnosti?
O tom je táto knižka. Neviem, či bude baviť terajších tínedžerov, ale ja som úplne nadšená.
Jedna z najlepších kníh v tomto roku.
Moc odporúčam.

28.04.2024 5 z 5

Gloria Gloria Timothée de Fombelle

Krátky, dojemný vianočný príbeh.
Autor na pár stránkach rieši závažné témy ako migrácia, pocity osamelosti, odcudzenia.
Používa krásny literárny jazyk. Útly príbeh zdobia vydarené ilustrácie.
Moc odporúčam aj autorovu rozsiahlejšiu knihu Vango.

"Vlaštovky Vánoce neslaví. Když přichází zima, už se koupají ve vlhkém vzduchu nad africkými pralesy. Vykreslují ve vzduchu osmičky. Stoupají do velké výšky a potom se vrhají střemhlav dolů, na několik vteřin se obracejí zády k zemi a zlehka se dotýkají špiček stromů, rozrážejí clonu listí a květů nad lesy."

27.04.2024 5 z 5

Teória lásky Teória lásky Ali Hazelwood

Tak som sa dočkala ... knižka čítaná v slovenčine a výborný preklad. Žiadne prapodivné vetné konštrukcie. Hurá!
A podľa mojej mienky, je to jedna z najlepších kníh od Ali Hazelwood.
Nevtieravo vtipná, inteligentná hate-to-love romance (teda aspoň z Elsiinho pohľadu:)).
Hlavné postavy sa správajú uveriteľne a celý príbeh má hlavu a pätu. Páčilo sa mi to.
V rámci žánru hodnotím 5-timi hviezdičkami.

"... keď som pred desiatimi mesiacmi odchádzala zo Severovýchodnej univerzity s doktorátom z teoretickej fyziky, myslela som, že teraz budem pracovať na adekvátne finančne ohodnotenej pozícii v akademickej obci. Nečakala som, že ako dvadsaťsedemročná budem platiť za vodu tým, že pomáham dospelým mužom vytvárať ilúziu partnerského života. A len sa na mňa pozrite, splácam študentské pôžičky falošnými rande.
Nechcem vám pokaziť náladu, no začínam sa domnievať, že život sa nie vždy vyvinie podľa vašich predstáv. Sladká nevedomosť nemôže trvať večne: pripraví vás o ňu množstvo klientov, ktorí si vás najmú, aby budili dojem, že sú očarujúca, vyrovnaná, emocionálne dostupná ľudská bytosť schopná udržať si priemerne dlhý vzťah s rovnako vysokofunkčným dospelým, aby… Nuž, to býva rôzne."

27.04.2024 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Audiokniha.
Čítala som od autora "Černé lekníny" a tušila som, že na nás na konci knihy chystá nejakú "habaďúru". Nemýlila som sa.
Záver epický, ale panebože... tá cesta k nemu bola nekonečná. Knižka je strašne rozvláčna, zdĺhavá, postavy nesympatické a konajú nelogicky.
Pripomínalo mi to francúzsku telenovelu. Spomínate si na francúzske seriály z 90-tych rokov "Zlomené srdcia" a "Helenine oči"? Tak presne také to bolo.

21.04.2024 3 z 5

Věk přízraků Věk přízraků Lenka Poláčková

Anotácia knižky presne zodpovedá môjmu čitateľskému vkusu. Román z čias Rakúsko-Uhorska, štipka fantasy a ešte k tomu česká autorka. Paráda!
A musím povedať, že nesklamala. Je to taká "zmeska" rôznych žánrov - mysteriózneho, historického románu a detektívky.
Prišlo mi, že autorka sa inšpirovala knižkou "Dům roztříštěných snů", aj keď tá sa odohráva o pár dekád neskôr - v období 1. československej republiky (motív vtákov ako symbolu nadprirodzena, posadnutie). A "Dům" sa mi páčil o chlp viac.
To však nič nemení na tom, že sa jedná o vydarené dielko. Ďalšie knižky od Lenky Poláčkovej si rozhodne nedám ujsť.

19.04.2024 4 z 5

Ready Player One Ready Player One Ernest Cline

Audiokniha.
Apokalyptický svet blízkej budúcnosti, zmietajúci sa v nedostatku prírodných zdrojov. Svet zúfalých ľudí utiekajúcich sa do sféry virtuálnej reality OASIS.
V OASIS môže byť človek kýmkoľvek, môže si žiť vysnený virtuálny život. Naviac je tu ukryté "Hallidayovo veľkonočné vajce", poklad nesmiernej hodnoty zakladateľa OASIS. Pátra po ňom zapálený dav hráčov. No víťaz môže byť iba jeden. Hra začína...
Fakt super. Knižku som si plánovala prečítať už dlho, nakoniec som zvolila formu audioknihy. A hoci nie som žiadnou veľkou fanúšičkou počítačových hier, pátračka po troch kľúčoch ma vskutku bavila.
A vlastne aj hlavný hrdina Wade nakoniec zistí, v čom sa skrýva tajomstvo pravého života...
4,5 hviezdičiek.

13.04.2024 4 z 5

Přístav u řeky Styx Přístav u řeky Styx Pavel Fritz

Obľubujem skôr fantasy žáner, ale Pavel Fritz ma postupne presviedča stať sa fanúšičkou sci-fi.
Knižka je mysteriózny sci-fi thriller ako vyšitý. Viem si ju predstaviť aj sfilmovanú.
Vskutku napínavý príbeh, ktorý Vás núti dychtivo obracať stránku za stránkou.
Tušila som ako to skončí. Nechcela som, aby to tak skončilo.
Skončilo to úplne inak:).
Čítajte.
Ale "Studené světlo hvězd" sa mi páčilo o trošku viac.

"Jediná pozemská bakterie uniknuvší do vody může zničit biosféru, která se vyvíjela miliardy let. A my přirozeně chceme, aby i další výpravy měly co zkoumat. Přesto už nám stihly europské organismy připravit dvě pořádná překvapení. Za prvé tím, že vůbec existují, za druhé svojí velikostí. Co tvoří základ potravního řetězce v prostředí, kde pro nedostatek světla nezavadíte o rostlinu? Nabízí se celá škála chemotrofních strategií získávajících energii z anorganických látek, které však nejsou natolik efektivní, abychom na jejich základě očekávali podobné cvalíky. Takže. Co žerou? Nevíme. Jak moc dokážou vyrůst? Nevíme. Rozdělila je příroda taky na kluky a holky? Nevíme. Ale zjistíme to pro vás! Debora Reesová a Keneth Hutton z Ganymeda!“

07.04.2024 4 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Audiokniha.
Mám moc rada atmosféru 1. československej republiky, napriek tomu mi v knižke niečo chýbalo. Príbeh mi prišiel nerealistický, strojený. Akoby autor zakomponoval do deja všetko, na čo by sa čitatelia mohli "chytiť" (Scotland Yard, Al Capone, ...). Zdalo sa mi to celé preplácané.
Tiež ma sklamalo, že komorník zmienený v anotácii je len okrajovou postavou, nie hlavným vyšetrovateľom.
Na druhej strane detektívna linka a samotný priebeh vyšetrovania boli pekne vystavané.
Záver prekvapujúci. Nie som si istá, či som úplne všetko pochopila správne.
Knižka celkovo neurazí, nenadchne.

05.04.2024 3 z 5

Božskí rivali Božskí rivali Rebecca Ross

Zo začiatku mi knižka prišla naivná, detská - ako veľa iných YA kníh.
No postupne sa príbeh krásne rozvinul, vnímala som ho ako hlbší, prepracovanejší. Akoby na mňa dýchlo kúzlo starých kníh pre dievčatá, ktoré som čítala ako tínedžerka.
Príbeh je netuctový, originálny. Prostredím a atmosférou pripomína 1. svetovú vojnu, akurát so štipkou mágie. Svet vojnových korešpondentov, stĺpčekov v novinách, zákopových bitiek.
Našlo by sa aj pár nedostatkov, ale tie neriešim:).
Bolo to iné a bolo to dobré.
Dúfam, že ani druhý diel nesklame.

30.03.2024 4 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Audiokniha.
Pani plukovníková Linnea Ravasková by si rada užívala pokľudnú starobu. V tom jej však bránia výčiny nepodareného synovca a jeho partičky ničomných kumpánov.
A keďže sa nedomôže pomoci na oficiálnych miestach, rozhodne sa vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Aj keď tak nejako omylom...
Vtipná, zábavná čierna komédia.
Čitateľský zážitok umocnili skvelí interpreti Milena Steinmasslová a Jan Zadražil.
Za mňa 4,5 hviezdičiek.

29.03.2024 4 z 5

Pivo na Loiře Pivo na Loiře Tommy Barnes

Slasti a strasti nešikovného anglického týpka, prisťahovalca z Londýna do francúzskej dedinky Braslou. Samozvaného podnikateľa čoby výrobcu remeselného piva.
Má to jeden menší zádrhel. O varení piva netuší zhola nič. Tak začína metóda "pokus - omyl".
A či sa mu podarí vyrobiť aspoň jednu poživateľnú dávku, zodpovie táto knižka:).
Okrem toho je to vtipný sprievodca života na francúzskom vidieku, medziľudských vzťahov a "adaptácie" Tommyho rodiny v cudzom štáte.
Trošku trvalo, kým som sa začítala, ale potom to bolo fakt veselé.
A dostala som chuť na jedno chladené...:).

"... nový život ve Francii jsem plánoval důkladně a nesázel vše na jednu kartu. Jen blbec by odešel z celkem přijatelné práce v londýnské kanceláři, přestěhoval se na francouzský venkov a co se finančního zajištění týká, spoléhal výhradně na to, že jeho knižní prvotina, humoristický román s prvky detektivky, bude bestseller. Ba ne, kromě psaní jsem měl v ohýnku ještě jedno idiotské želízko. Založím pivovar. V jedné z nejvyhlášenějších vinařských oblastí Francie. V oblasti, kde místní, jak se mi zatím zdálo, nemají pití piva nijak zvlášť v oblibě. A aby toho nebylo málo, asi jsem při tom svém důkladném plánování přehlédl jeden drobný detail, a sice, že když chcete vařit pivo, musíte vědět, jak se to dělá."

29.03.2024 4 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Audiokniha.
Nie som tak úplne fanúšička sci-fi a poviedkových kníh už vôbec nie. Takže ma milo prekvapilo, ako ma táto knižka pohltila.
Poviedky rôzneho rozsahu z hlbín vesmíru. Strety s mimozemskými civilizáciami. Skvelo vypointované.
Tieto boli pre mňa naj: Pláž, Bestie, To, co milovalo Arthura Brookse, Lovci vraků, Zahrada slepců, Kam plují harmy.
Vrelo odporúčam.

23.03.2024 5 z 5

Všetky cesty vedú sem Všetky cesty vedú sem Mariana Zapata

Jedna z najkrajších kníh Mariany Zapaty.
Príbeh sa odohráva v národnom parku v Colorade, v mestečku Pagosa Springs. Pozerala som si fotky na internete a je to krása.
Mariana má dar stvoriť kúzelný, pozvoľna sa vyvíjajúci ľúbostný príbeh. Áno, je to trošku naivné, trošku klišé, ale to k tomuto žánru patrí:).
Preklad spočiatku dosť krkolomný, postupne som si asi zvykla...
Celkovo sa mi to moc páčilo.
4,5 hviezdičiek.

17.03.2024 4 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Audiokniha.
Šesťdesiate roky 20. storočia, Anglicko.
Podivín Frederick zbiera motýle, je vášnivý entomológ. Po neočakávanej výhre v lotérii sa rozhodne rozšíriť svoju zbierku. Nový "motýľ" Miranda sa však ukáže ako rovnocenný súper. Odmieta sa zmieriť s osudom uväzneného motýľa a začína boj "kto z koho"...
Kvalitná komorná psycho dráma.
Ani jeden z hlavných hrdinov mi nebol sympatický.
Koniec desivý.

"Každý večer dělám něco, co už jsem léta nedělala. Ležím a modlím se. Ne vkleče, těmi, co padají na kolena, Pánbůh pohrdá. Ležím a prosím ho, aby utěšil mámu a tátu a Minny i Karolínu, která si to jistě dává za vinu, a všechny ostatní, i ty, kterým by patřilo, aby za mě (nebo za kohokoli jiného) trpěli. Jako Piers a Antoinetta. Prosím ho, aby pomohl tomu chudákovi, kterému jsem padla do rukou. Aby pomohl mně."

"Dneska vůbec lidé chtějí všechno hned, sotva je něco napadne, už to chtějí mít, ale já jsem jiný, staromódní, rád se těším na to, co bude, a nespěchám, aby se věci mohly patřičně vyvinout. Jen žádný kalup, jak říkával strýček Dick, když mu zabral nějaký pořádný kus.
Mně šlo jenom o to mít ji, a to ona nikdy nepochopila. Mít ji a dost. Ne s ní něco dělat. Prostě jsem ji chtěl mít, konečně už najisto."

12.03.2024 4 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Audiokniha.
Don trpí poruchou autistického spektra. Neuvedomuje si to.
Rozbehne detailne premyslený výber kandidátok na ideálnu partnerku pod názvom "Projekt manželka". Súbežne pomáha Rosie s pátraním po jej biologickom otcovi - "Projekt otec". No a postupom času si uvedomí, že jediné, o čo naozaj stojí, je "Projekt Rosie".
Stret pedantného, organizovaného, naprosto logického uvažovania s radom nepredvídateľných, absurdných situácií nemôže dopadnúť dobre. Alebo aj áno?
Vtipné, chytré, dojemné.
Donovými slovami "ne-u-ve-ri-teľ-né":).

"Jak jí selhávala paměť, slavili jsme narozeniny pořád častěji, až jsem ji nakonec začal navštěvovat denně.
V květinářství mi dali zvláštní věrnostní kartičku. Podle počtu oslavených narozenin jsem spočítal, že Daphne dosáhla věku dvou set sedmi let, když mě přestala poznávat, a tří set devatenácti, kdy už na květiny nijak nereagovala a já ji přestal navštěvovat."

" Tanec mi starosti nedělal - věřil jsem, že dokážu využít svoje zkušenosti z přípravy na utkání v bojových uměních, s dodatkovou výhodou optimálního příjmu alkoholu, který není při zápasech v bojových umění povolen."

09.03.2024 4 z 5

Šach a mat Šach a mat Ali Hazelwood

Ali Hazelwood sa stáva mojou obľúbenou YA autorkou. Bavia ma zaujímavé témy, ktoré si vyberá, i - pre YA - netradičné prostredia, do ktorých sú knihy zasadené. Tentokrát sú to šachové turnaje.
Ali dokáže proste vymiešať správny koktejl zábavy, trošky napätia, mixnutý s uveriteľným vývinom vzťahu hlavných hrdinov.
Príjemné oddychové čítanie.
... a asi vytiahnem svoju starú šachovnicu:)

09.03.2024 4 z 5

Podivná doba Podivná doba Caimh McDonnell

Hana Willisová neprežíva práve najlepšie obdobie svojho života. Ako východisko z núdze prijíma pracovnú ponuku v redakcii Podivná doba.
Podivná doba je pochybný plátok prinášajúci správy o nevysvetliteľných, nadprirodzených javoch. Plný svojráznych zamestnancov, na čele so skrachovaným šéfredaktorom Banecroftom.
O serióznej žurnalistike škoda hovoriť.
O to väčší šok prináša zistenie, že nie všetky zverejňované bláboly sú vymyslené...
Tak táto kniha bola jazda od začiatku až dokonca. Smršť vtipných situácií na striedačku s neistými pokusmi o seriózne vyšetrovanie.
Páčilo a čítajte:)

Banecroft se v okně zaklonil a ohlédl se na Hanu. „Co chcete vy?“
„Prosím?“
„K obědu. Netvrďte mi, že nevíte, co to je. Posledních deset let jste kromě jedení nedělala prakticky nic.“
Hana otevřela pusu a zase ji zavřela. „Počkat, vy mě berete?“
Banecroft si povzdechl. „Jo. Životopis máte sice úplně na houby, ale mezi osmatřiceti uchazeči jste byli jen dva, kdo tam neměli víc než tři chyby. Tyhle noviny jsou možná jenom jedna velká žumpa, ale dokud tady budu já, bude to aspoň žumpa psaná bez chyb.“
„Ale...“
„Mimochodem, ten druhý uchazeč, co měl v životopise méně než tři chyby, ho napsal vlastní krví.“
„To se divím, že jste tu práci nedal jemu.“
„Chtěl jsem. Ale odmítl nás. Prý ho vzali v Subwayi. Tak jak jste se rozhodla?“
Hana se rozhlédla po kanceláři a zhluboka se nadechla. „Dobře, beru to.“
„Cože?“ Banecroft se zatvářil nechápavě. „Tu práci? Pochopitelně, že ji berete. Kdybyste měla navybranou, tak tady nejste. Já se vás ptám, už naposledy, co si u všech svatých dáte k obědu."

03.03.2024 4 z 5

Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Christopher Monger

Audiokniha.
Tak milý, okúzľujúci, veselý príbeh som už dávno nečítala (nepočúvala).
Rok 1917, niekde na pomedzí hraníc Anglicka a Walesu.
Pre obyvateľov dedinky Ffynnon Garw je priľahlá hora, s rovnomenným názvom - Ffynnon Garw, objektom waleskej národnej hrdosti.
A tak, keď došlí anglickí zememerači Reginald Anson a George Garrad vyhlásia, že "ICH" hora meria menej ako 1000 stôp, a je teda iba kopec, vyvolá táto informácia všeobecné pobúrenie. Začína zbesilý boj o nápravu. A vynaliezaví dedinčania sa neštítia použiť akékoľvek prostriedky...
Kratučká knižočka, ale mne sa ohromne páčila.
Dojemný záver.
Odporúčam.

01.03.2024 5 z 5

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Audiokniha.
Film som videla, keď ho dávali "tenkrát" v kine. Už je to nejaká doba.
Knižka ide oveľa viac do hĺbky. Dej zabieha do rôznych historiek, je to Tarantino vo svojej najlepšej forme. Doslova som sa rochnila v tej zlatej ére šesťdesiatych rokov Hollywoodu s The Monkees, Stevom McQueenom, Brucom Lee, Sharon Tate, Romanom Polanskim. A s Charliem Mansonom, čoby neúspešnou rockovou hviezdou.
Knižka má nezameniteľný Quentinov rukopis. Živo si ho viem predstaviť, ako sa chechtá pri opise zvlášť zábavnej historky.
Malo to šmrnc, drive. Moc sa mi to páčilo a odporúčam:).

25.02.2024 5 z 5

Nedělní šachy s Tisem Nedělní šachy s Tisem Silvester Lavrík

Žiaľ, nevlastním slovenský originál, knižku som čítala v českom preklade.
Odohráva sa v Bánovciach nad Bebravou, z kade pochádza moja rodina. Dedko tam v čase konania tohto príbehu chodil do školy.
Bánovce sú neobyčajné tým, koľko významných slovenských osobností sa v nich a ich blízkom okolí narodilo alebo pôsobilo. Ľudovít Štúr, Janko Jesenský, Alexander Dubček. A Jozef Tiso. O ňom je táto kniha.
Perspektíva príbehu z pohľadu "úchylného" autistického dievčaťa Aničky bol šikovný ťah. Takto sme si vypočuli nepríjemné pravdy o Slovákoch, našom národe a histórii, a ešte sme sa pritom aj zasmiali. Tak cez slzy.
Autor je nemilosrdne úprimný a povahu slovenského národa odhaľuje až na kosť.
Pre mňa najemotívnejším momentom knihy bol Aničkin popis transportu jej sesterníc do internačného tábora.
Škoda toho záveru. Prišiel mi ako z rýchlika, preplácaný a zmätočný.
Avšak knižka ako celok sa mi moc páčila a úprimne ju odporúčam ďalej.

... paní lékárníková se z hlavního města vrátila náramně rozčarovaná, protože na Slovensku je jedenáct škol pro úchylné, zatímco v českých zemích je jich sto tři. To jsou jaké poměry, když máme být moderní republikou, zlobila se a chodila tam a zpátky po pokoji, ani se cestou nesvlékla. Ať pro celý stát platí stejný metr! Jak máme držet krok s Prahou, když už ani pro ty nešťastné blázny na Slovensku není spravedlnost!

Jenže co měl Monsignore co vyčítat, když sám byl absolventem vídeňského Pázmánea, elitní líhně kádrů katolické církve pro celé Rakousko-Uhersko, a ještě v tisícím devítistém devatenáctém si psal příjmení maďarsky – tedy Tiszo József? ušklíbal se pan lékárník.
Myslela jsem si, že to nebude úplně takhle, že je to nějaká podstrčená zlomyslnost od pana lékárníka. On se jen velice nerad nechával zatahovat do rozpravy na tato velká témata přesahující chápání jednotlivého člověka. Když už se přeci jenom podvolil, stahoval je k zemi za nohy z nadoblačných výšin a nenechal na nich ani špetku toho nadpozemského jasu a vznešenosti, které se tak dobře poslouchaly se zavřenýma očima v podání našeho pana faráře, protože Monsignore svým slovům uměl dát tolik přesvědčivého zápalu a odhodlání, že se s nimi nedalo nesouhlasit, a to do puntíku.

24.02.2024 4 z 5