Stará dáma vaří jed

Stará dáma vaří jed https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16188/mid_stara-dama-vari-jed-iDP-16188.jpg 4 501 124

Hrdinkou nového humoristického románu oblíbeného finského spisovatele je důstojná stará dáma, vdova po plukovníkovi Linnea Ravasková, která se všemožně obětuje svému nepovedenému synovci - prodá luxusní byt v Helsinkách, aby za něj mohla zaplatit dluhy, odevzdává jemu a jeho dvěma zlotřilým kumpánům každý měsíc důchod... Pak ji ale jednoho dne synovec nutí, aby napsala závěť - a stará dáma se vzepře. Rozhodne se vzít věci do vlastních rukou a čtenáři s napětím sledují, jakou kaši (ale kdyby jenom kaši!) ty staré, vrásčité a křehké ruce dokážou navařit. V knize nechybí černý humor, scény jako z grotesky, dobrodružné plavby po rozbouřeném moři, několik mrtvol... Paasilinna je v celé Evropě populární právě proto, že dokáže poutavě a čtivě psát o vážných věcech - jako třeba o tom, že i staří lidé mají právo na život podle svých představ. Přeložila Markéta Hejkalová.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Hejkal
Originální název:

Suloinen myrkynkeittäjä , 1988


více info...

Přidat komentář

Kaduri
29.03.2024 4 z 5

Audiokniha.
Pani plukovníková Linnea Ravasková by si rada užívala pokľudnú starobu. V tom jej však bránia výčiny nepodareného synovca a jeho partičky ničomných kumpánov.
A keďže sa nedomôže pomoci na oficiálnych miestach, rozhodne sa vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Aj keď tak nejako omylom...
Vtipná, zábavná čierna komédia.
Čitateľský zážitok umocnili skvelí interpreti Milena Steinmasslová a Jan Zadražil.
Za mňa 4,5 hviezdičiek.

Vilma_de_Bilna
25.02.2024 5 z 5

Máte radi vraždy? Nechce sa vám rozmýšľať, kto by mohol byť vrah? Nechce sa vám rozmýšľať nad knihou všeobecne? Tak potom smelo do toho!
Pani plukovníková bola roztomilá, synovec s kumpánmi neznesiteľní a jed vskutku účinný. Čo viac si priať?


alekis
30.09.2023 5 z 5

Odložila jsem všechny knihy, které na přeskáčku čtu, protože při nahlédnutí do Aktivity oblíbených jsem objevila tuto knihu a komentář. Díky, Mariko! :-)

Konstatuji: autor naprosto vážným způsobem popisuje kriminální a velmi morbidní záležitosti. Zasypává nás finskými názvy měst a obcí a nevyslovitelnými jmény postav, z nichž mnohé jsou v příběhu naprosto nepodstatné! Když se stará dáma postaví vedle náhrobku na hřbitově, ihned nám autor sdělí, kdo pod ním odpočívá... Divím se, že nám i k zesnulým - neboť u žijících je to u něj zcela běžné - nesděluje jejich životopisy.

Prostě... pod tenkou slupkou velice vážného vyprávění se skrývá moře šílené - tady nedokážu napsat legrace - je to šílená a neskutečná sranda! Taková hodně zvláštní... Finská...
Toužím, bažím odcestovat do Finska a poznat Finy, musí to být hodně zvláštní a především zajímaví lidi! A dostala jsem nesmírnou chuť na studené pivo... :-))

Marika Vanova
29.09.2023 5 z 5

Tak to bylo výborný čtení, už jsem se tak dlouho nenasmála. Právem si dávám autora do oblíbených a zkusím i jeho další knihy. Doporučuji k přečtení, u toho si odpočinete.

Laaca
10.09.2023 3 z 5

Ideální knížka ke čtení někde na hotelové pláži nebo při čekání na letišti. Nečekejte nějakou hloubku nebo propracovanost. Možná právě proto je to fajn oddechové čtení. A je to sranda. Člověk by řekl takový jakoby svěrákovský humor. Kromě toho i humor černý.

Anavi8912
20.05.2023 3 z 5

Moje první setkání s tímto autorem. Za mě: Neurazí, nenadchne.

Pebra
15.05.2023 5 z 5

On je fakt vtipný.

Alexxxka
23.04.2023 5 z 5

Mám Passallinniho knihy ráda. Jsou takové "živé". Líbí se mi jeho humor, skvěle zpracované postavy, příběhy nemají hluchá místa. ( Četla jsem ještě Autobus sebevrahů a Les oběšených lišek) Takže za mě opět skvělá četba :-)

Bax9
15.03.2023 5 z 5

První setkání s autorem a byla jsem nadšená. Humor černý, ten mám ráda, takže za mě výborná knížka. Poslechnuto jako audiokniha a ta byla perfektní (Milena Steinmasslová a Jan Zadražil). V době psaní tohoto komentáře mám už doposlechnutý Les oběšených lišek a mohu jen doporučit!

myšpa
18.02.2023 5 z 5

Skvělý černý humor, audiokniha výborně namluvená Milenou Steinmasslovou a Janem Zadražilem. Směju se ještě teď.

Katka2382
17.02.2023 5 z 5

A mě se to líbilo,páč mám ráda černý humor.

VerronikaH
27.12.2022 3 z 5

Velice zajímavý příběh. Trošku temný, plný osudové ironie a zajímavý náhled na uvažování jisté společenské skupiny. Nejvíce mě pobavila závěrečná věta: "Dáma je dámou i v pekle."

JamaicaJo
25.12.2022 5 z 5

V rámci humoru černého jak bota cynika ve smokingu, dokonalá záležitost!

Bakana
21.12.2022 3 z 5

Mně to tedy moc humorné nepřipadalo. Zajímavý příběh, ale přitažený za vlasy ze všech stran.
Jak už tady bylo řečeno, i mně vadilo to násilí na zvířatech a humoru to tedy knížce rozhodně nepřidalo.

soupik2012
28.10.2022 4 z 5

Nedávno jsem viděla stejnojmenné divadelní představení a tak jsem chtěla tento zážitek porovnat s audioknihou. Divadlo docela s přehledem zvítězilo, ale tento výsledek asi nepřekvapí. Přeci jenom humor potřebuje kromě textu také vizuální pohled. Proto humor v knihách příliš často nevyhledávám. Chybí mi u něj herecké ztvárnění. Přesto jsem se většinou dobře bavila. Severský humor je ještě drsnější, než ten pověstný anglický. Příběh je napěchovaný sarkasmem, který se vysmívá finským policejním orgánům. Audiokniha je také velmi povedená a nečetli jí Milena Steinmasslová a Jan Zadražil.

TomHr
11.10.2022 3 z 5

Paasilinna se drží osvědčených postupů, vyprávění je zábavné, děj dobře odsýpá. Stará dáma by podle všeho měla být tím nejlepším, co autor napsal. Avšak nečekané jednání postav a absurdní situace, do kterých autor hrdiny příběhu přivádí, působí příliš šroubovaně a humor místy balancuje na hraně trapnosti. Po výborném Lese oběšených lišek představuje Stará dáma mírné zklamání.

playada
01.10.2022 5 z 5

Do humoru bych toto dilko nezařadila. Spíše je to smutné. Bylo by hezké se ke vsem zlotřilcům zachovat jako paní plukovníkova... Ovšem, žijeme ve společnosti, kde na právo a pořádek dohlíží k tomu zvolený orgán. Nebo nedohlíží ? To ať si každý posoudí sám. Rozhodně nám nepřísluší přebírat roli vykonavatele rozsudků. Tak to prostě je. Tento příběh je krásná pohádka pro dospělé, která nemá šanci uskutečnit se doopravdy.

Česneksmedem
30.09.2022 4 z 5

Paní plukovníková působí na první pohled tak zesláble, že by neporazila ani vázičku s kytičkami. Osud má ale pro ni jistou slabost a ona sama má jistou vnitřní sílu. No a ti tři kumpáni, kteří usilují o její život měli beranice z osloviny a podle toho to dopadlo. Černý a docela absurdní humor, takže dobrý.

milary
26.09.2022 2 z 5

Stará dáma vaří jed byl první Paasilinna, kterého jsem přečetla před lety po kterýchsi vánocích. Dárek. Neurazilo, nenadchlo :)). Nepamatovala jsem si nic.
Nedávno přečtený Les oběšených lišek, který mě bavil moc, mě přiměl se k dávné četbě vrátit; možná mi to tehdy z nějakého důvodu jen nesedlo, říkala jsem si.

To, co chtěl Paasilinna zohlednit, udělal s důslednou jednoznačností. Všechna čest.
Jenže ouha! Na rozdíl od Lesa oběšených lišek mi vedle toho tentokrát nabídl místo provokativně černého humoru kořeněného sarkasmem jen cynismus.
A místo nečernobílých figur, které do příběhu vnášely - jaksi spíš mimoděk - i laskavost, tady ve mně hlavní postavy budily jen ošklivost.
A to včetně paní plukovníkové Ravaskové.

Četlo (poslouchalo, vzdor profesionalitě podání Mileny Steinmasslové a Jana Zadražila) se mi to hrozně špatně a nelíbilo se mi to. Zjevně mi tady ze sousloví 'černý humor' jedno ze slov vymizelo.
A asi mi - zejména ta první část - připadala mnohem míň absurdní, než bych si přála.

Evaho73
15.09.2022 5 z 5

Absurdný a miestami vtipný príbeh, ktorý má tie hlavné posolstvá ukryté medzi riadkami.
Tri odludštené mužské postavy sú až príliš surové k svojej nevinnej obeti starej dáme Linnee Ravaskovej. Otázkou je, či je naozaj až taká bezmocná a nevinná :-) ?
Práve tieto absurdné kontrasty poukazujú na čoraz viac sa prehlbujúcu absenciu úcty mladých k starším naviac podceňujúc ich životné skúsenosti a rady.
Nerešpektujúc toto dôležité pravidlo si každý varí svoj jed, ktorým sa skôr neskôr otrávi...
Milujem knihy ako je táto s dômyselne ukrytými posolstvami, hoci nie vždy každému sadnú.