Kaduri Kaduri komentáře u knih

Nestoudná zvědavost Nestoudná zvědavost Lynn Messina

Tak, toto bolo presne podľa môjho vkusu.
Svieže, nápadité čítanie.
Jane Austen 21. storočia "šmrncnutá" detektívkou.
Vtipné a zmysluplné dialógy, priebeh vyšetrovania mal hlavu a pätu.
A k tomu hlavná hrdinka Bea. Žiadna ufňukaná krehotinka, ale zaujímavá žena, ktorá sa dokáže presadiť svojou inteligenciou a bystrým postrehom. Super.
V angličtine už vyšlo kopec ďalších dielov, tak dúfam, že sa dočkáme aj českého prekladu.
Za mňa odporúčam.

„Bolehlav,“ odsouhlasila teta Vera.
„Všem mužům se sebevražednými sklony bych doporučila bolehlav,“ prohlásila Flora.
„Velmi chvályhodná volba,“ přisadila si teta Vera. „Nebo velkou dávku opia. Existuje více možností, jak ukončit život, aniž by po vás musel uklízet celý regiment sloužících, než vám příbuzní budou moci přijít projevit úctu.“
Bea na své příbuzné hleděla, jako by zešílely. Nemohla uvěřit, že pomlouvají ubohého mrtvého muže za to, že se zabil nevhodným způsobem.

„Tohle je velmi nebezpečná záležitost, slečno Hyde-Clareová. Ne nějaká kratochvíle pro ukojení vašeho pochybného smyslu pro humor.“
Vzhledem k tomu, že jí nikdy dřív smysl pro humor nepřisuzovali, potěšilo ji, že on ten její považuje za pochybný. Doufala, že než jejich zdejší pobyt skončí, povýší ho na naprosto nehorázný.
„Ovšem, Vaše Milosti,“ řekla uklidňujícím tónem. „O něčem takovém by se mi ani nesnilo.“
Její rychlou odpověď považoval z nějakého záhadného důvodu spíš za zneklidňující. „Myslím to vážně,“ řekl přísně. „Necháte to být.“
Beatrice vstala a přitom se zasmála, neboť ještě před večeří musela zařídit spoustu věcí, například vrhnout se naplno do vyšetřování smrti pana Otleyho.

26.01.2023 5 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Vskutku napínavé, rovnako ako prvý diel.
Išla som do toho trošku s obavou, či si spomeniem na detaily príbehu prvej knižky.
Zbytočne, El a Orion má rýchlo vtiahli do deja.
El je stále príjemne sarkastická hlavná hrdinka, ktorá neberie vážne nikoho a najmenej samu seba. Ja moc "nemusím" hrdinov s mesiášskym komplexom, ale El to odpustím. Čo má chuderka s toľkými smrtiacimi kúzlami robiť, všakže:)?
Na to, že sa jedná o YA literatúru, priamej reči je v príbehu poskromne. Máme tu vnútorné myšlienkové pochody hlavnej hrdinky a rôzne odbočky od hlavného deja, ktoré však neuberajú na svižnosti knižky.
A autorka ma veľmi prekvapila, ako vymyslela záver. Aj mi bolo Scholomancie trošku ľúto.
Som zvedavá, čo si pre nás čitateľov pripraví nabudúce:).

22.01.2023 4 z 5

Skandál v rytmu charlestonu Skandál v rytmu charlestonu Pamela Hart

Tak mne sa to páčilo.
Po knižke som "poškuľovala" už dlhšiu dobu. 20-te roky 20. storočia, divadelné prostredie West Endu, Fred Astaire, ...
To je niečo pre mňa!
A nesklamala:).
Bavili ma mondénne večierky, skúšky divadelných predstavení a hlavne tanec, tanec, tanec.
Sledujeme stret privilegovaného sveta anglickej aristokracie a uvoľneného, tolerantného sveta umelcov.
Hlavná hrdinka Kit balancuje niekde uprostred a musí sa rozhodnúť, kam vlastne patrí...
Knižka po derniére predstavenia trošku stratila tempo, ale záver sa vskutku vydaril.
A Kit zistila, kto je pravý gentleman:).

11.01.2023 4 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Vydarený úvod do čitateľského roka 2023.
Bola to moja prvá knižka od autora a veľmi sa mi páčila.
Viedeň, koniec 19. storočia.
Inšpektor Leopold von Herzfeldt, zástanca vyšetrovacích metód novej vedy - kriminalistiky, mení svoje pôsobisko a sťahuje sa do Viedne. A rovno "vhupne" do prípadu sériových vrážd mladých žien.
Jeho novátorský prístup k vyšetrovaniu sa stretáva s odporom zo strany skostnatených kolegov. Nachádza však prekvapivého spojenca - hrobára Augustina Rothmayera...
Príbeh dýcha atmosférou starej Viedne. Dobové vykričané štvrte a pochmúrny centrálny cintorín sú vykreslené natoľko pútavo, že som si ich fotky dohľadávala na internete.
Ako bonus prekvapivá zápletka, vyšetrovanie malo hlavu a pätu.
Autorovi tlieskam a pokračovanie "Hrobníka" si rozhodne nedám ujsť.

06.01.2023 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Popravde, neviem ako mám knižku ohodnotiť. Čítala som ju na základe veľmi nadšeného doporučenia.
Ja sa cítim oklamaná.
Je to vlastne taký príbeh v príbehu, príbeh v príbehu a príbeh v príbehu.
Skvelo napísaný, skvelo vykonštruovaný. Knižku som čítala do skorých ranných hodín, v napätí, ako to celé dopadne.
Záver vo mne zanechal trpkú pachuť sklamania. Že som prečítala knižku úplne zbytočne.
Autor sa s čitateľom pohráva a ja sa k jeho hre rada pridám, ale u mňa ten koniec proste zabil celú knižku.

31.12.2022 3 z 5

Po vizuálnej stránke veľmi pekne spracovaná knižka. Prapodivné fotografie prapodivných detí skvelo dokresľujú atmosféru.
Príbeh je zaujímavý a dobre vystavaný. Záver trošku moc akčný na môj vkus, no budiž:).
Ale ach... tie emócie. Prednedávnom som čítala "Dům v blankytně modrém moři", kde som si tie malé príšerky (pardon deti:)) proste zamilovala. Sirotinec slečny Peregrinovej ma zanechal citovo nezainteresovanú, chladnú.
Časom skúsim ešte druhý diel a uvidíme...

29.12.2022 4 z 5

Síla psa Síla psa Thomas Savage

Silné, sugestívne čítanie.
Súmrak divokého západu, ranč, kovboji, dvaja muži, jedna žena. Bezcitný tyran Phil, dobrácky George, neistá Rose. Toto je ich príbeh...
Autor odhalí napriamo len máločo. Celý príbeh si skladáme len z náznakov. P. Savage sa spolieha na inteligenciu, pozorné vnímanie čitateľa, aby si poskladal všetky čriepky dokopy. Každé slovo, každá veta má svoj význam.
Rozuzlenie príbehu v poslednej vete knižky predstavovalo pomyselnú čerešničku na torte.
Proste skvelé to bolo.

24.12.2022 5 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Ďalší príbeh zo sveta Kroník prachu. Príjemné čítanie, ale Animant a pán Reed to nie je...
Odporúčam si vopred prečítať poviedku o Elise z "Kroniky prachu - pár stránek navíc", ktorá tvorí akýsi úvod do tejto knižky.
Tentokrát nás čaká detektívna pátračka po majiteľovi záhadného "kufra z neba". V čele s prostorekou Elisou a roztržitým mechanikom Jamiem.
V duchu sa usmievam, ako ma autorka pol knižky "vodila za nos" ohľadom domnelého romantického vzťahu medzi oboma vyšetrovateľmi. Nakoniec to bolo úplne inak...
Knižka je krásne graficky spracovaná, moc ma bavili Jamieho vstupy do Elisinho príbehu - komentáre pod a po bokoch stránok.
Za mňa štyri hviezdičky.

18.12.2022 4 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Literárna jednohubka.
Dojímavá a trošku sentimentálna. Backman takéto príbehy proste písať vie.
Zaujala ma krátka vzdialenosť mezi švédskym prístavným mestom Helsingborg (Backmanovým rodiskom) a dánskym Helsingor. Vyhľadala som si ich fotky na internete. Skvelý tip na netradičnú dovolenku.
Jazda trajektom, hmmm...

10.12.2022 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Veľmi pekný príbeh.
Ľahko mi to pripomenulo tvorbu mojich obľúbených Katherine Arden a Naomi Novik, špeciálne knižku "Ve stínu Hvozdu".
Pochmúrna atmosféra zakliateho lesa, hrôzostrašné zvesti o pánovi lesa Vlkovi, Reda odhodlaná obetovať sa... ale nakoniec nič nie je tak, ako sa zdá...
Akurát kapitoly odohrávajúce sa vo Valleydii mi prišli zrýchlené a mala som trošku problém zorientovať sa, kam sme sa v deji posunuli.
Každopádne parádne čítanie a teším sa na ďalšiu knižku od tejto autorky. Dúfam, že o Nei:).

10.12.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Knižku čítala pani na vedľajšom lehátku v lete pri mori:). A to presne táto kniha je. Kľudné, pohodové čítanie na dovolenku.
Kulisy prímorského mestečka, švédska high society, sem-tam nejaká tá vraždička...
Štýl prerozprávania príbehu bol na môj vkus trošku jednoduchší, strohý. To bude však tým žánrom, ktorý až tak často nečítam. Poctivá klasická detektívka. Nič viac, nič menej.

P.S.: A páchateľa som si tipla správne:).

04.12.2022 4 z 5

Zmiznutie sestier Hollowových Zmiznutie sestier Hollowových Krystal Sutherland

Bavilo ma to, aj keď už nie som celkom cieľová skupina.
Príbeh 3 sestier - Grey, Vivi a Iris, ktoré ako malé dievčatá bez stopy zmizli... aby sa o mesiac náhle objavili na tom istom mieste. Zmenené. S bielymi vlasmi a s čiernymi očami. A bez akejkoľvek spomienky, kde ten mesiac strávili.
Autorka vykúzlila skvelú atmosféru, svet modelingu, haute couture, rockových koncertov. A celé je to prestúpené skazenosťou, hnilobou, rozkladom, rôznymi živými organizmami vyliezajúcimi z tela...
Pripomenulo mi to knižku Mexická gotika.
Záver príbehu je tak nejako neukončený a vlastne sme sa to najpodstatnejšie nedozvedeli...
Knižka však za prečítanie určite stojí... už len pre tú temnú atmosféru a magickú obálku:).

26.11.2022 4 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Tento thriller, odohrávajúci sa na mrazivom území Aljašky, som plánovala prečítať už dlhšiu dobu. Takže v rámci vianočnej výzvy mojej čitateľskej skupiny - "Kniha, ktorá má na obálke lesné zviera" - predstavovala La Loba jasnú voľbu.
A bolo to vskutku napínavé čítanie.
Na jednej strane príbeh unesenej Niny a jej zúfalý boj o prežitie. Na druhej strane vytrvalá pátračka seržanta Hamiltona a Grega Martina, manžela Elesy, ktorá zmizla dávnejšie za podobných okolností.
Pre mňa najsilnejšia časť knižky bola práve tá, počas únosu. Moc ma bavilo prostredie nehostinnej Aljašky, primitívne podmienky prežitia, Ninino "prepojenie" s Elesou.
Scény "po" mohol pokojne autor vypustiť. Teda to som si hovorila až po záver, ktorý bol až nad mieru šokujúci...
Na 5 hviezdičiek to nebolo.
Knižka však za prečítanie určite stojí.

P.S.: Kto by si chcel prečítať skutočne výnimočný príbeh, odohrávajúci sa v podobnom prostredí, odporúčam knižku od Stef Penney - Vlčí něha.

18.11.2022 4 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Na túto knižku som sa tešila hneď po prečítaní anotácie. Historická detektívka z obdobia nacistického Nemecka!
A nesklamala:).
Do vyšetrovania utajených vrážd manželiek nacistických pohlavárov sa zapojí nesúrodá partička vyšetrovateľov: Franz Beewen, brutálny gestapák, Simon Kraus, psychoanalytik bohatých paničiek a príležitostný vydierač, no a nakoniec Mina von Hassel, aristokratka a trénovaná alkoholička.
Sledujeme napínavý priebeh ich vyšetrovania a veru sa riadne zapotíme, kým dospejeme k zdarnému koncu.
Moc ma to bavilo. Košatý príbeh, viacero podozrivých, skvelé dobové kulisy...
Až na ten záver. Dejová linka so skutočným páchateľom mi už prišla proste prekombinovaná a nerealistická.
Preto jedna hviezdička dole.
Celkovo sa však jedná o výborné čítanie a knižku smelo odporučím ďalej:).

„Hledám jednoho zločince,“ vysvětlil. „Byl během Velké války znetvořený a ve studiu Gesicht mu vyrobili měděnou masku.“
„Mluvíš o skutečném zločinci nebo o tom, kterým říkáte ‚nepřítel vlasti‘?“
„Zavraždil čtyři ženy.“
Muž s předstíraným obdivem hvízdl.
„Takže máte konkurenci.“
Gestapák se spokojil jen s tím, že se usmál.

16.11.2022 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Tak toto má našliapnuté na veľmi peknú fantasy sériu. A dej knižky sa odohráva "toť za rohom" - u našich susedov v Budapešti. Teda v takej jej nadprirodzenej verzii, kde o moc a nadvládu nad územím súperia ľudia s fae.
Prišlo mi to ako akčnejšia a drsnejšia Maasová. Väčšina príbehu sa odohráva vo väzení, ktoré pre hlavnú hrdinku Brexley rozhodne nie je prechádzkou ružovou záhradou.
Čítanie som si fakt užila. Akurát mi prišla trošku komická kombinácia anglických mien s maďarskými priezviskami. Brexley Kovácsová. Ale to je detail.
Každopádne koniec knižky zostal otvorený, pôvod postáv zahalený rúškom tajomstva, a nám nezostáva nič iné, len netrpezlivo očakávať druhý diel. Snáď bude čoskoro, kým mám dej tejto knižky v živej pamäti:).

04.11.2022 4 z 5

Malá Malá Edward Carey

Podtitulok knižky neklame: Senzačný životný príbeh Madame Tussaudovej!
Pretože to bol senzačný príbeh. Mierne desivý, občas morbídny, fantazmagorický...
Marie Grosholtzová, alias "Malá", sa ako učnica doktora Curtiusa sťahuje do Paríža v predvečer Veľkej Francúzskej revolúcie. Ich podnik - voskové hlavy.
A tak sledujeme dejiny cez odliatky hláv vrahov i kráľov, živých i mŕtvych, hláv s telom i bez tela, ...
Príbehom sa vinú rôzne kuriózne postavičky a mňa trošku mrzí, že som si vopred neoživila históriu Francúzska, lebo takto mi pár bonmotov zjavne uniklo.
Nebude to knižka pre každého čitateľa, no pre mňa je to jedna z tých, na ktoré sa nezabúda.
Odporúčam.

„První konzule, víte, o hlavách si úsudky nevytvářím,“ řekla jsem. „To mě naučil život. Některé hlavy přežijí věčně, ale není to obvyklé. Franklina jsme nikdy neroztavili. Ani Voltaira. Jenže lidi zapomenou na leckoho, dokonce i na vraha Desruese. To se nedá říct předem, žádnou záruku nikdy nedostanu. Přesto jedeme dál, první konzule, nikdy se nezastavíme, pořád je koho vyrábět, pořád je koho tavit.“

31.10.2022 5 z 5

Po západu slunce Po západu slunce Linda Howard (p)

Od Lindy Howard som v minulosti prečítala takmer všetko. Jej najnovšiu knižku som si teda nemohla nechať ujsť. Post-apokalyptický román z pera tejto autorky bol premiérou.
Najprv neduhy.
Fakt sa mi nepáčilo, ako dopadla Európa:).
A čo sa týka Wears Valley, život po solárnej búrke mi pripadal mierumilovný, až priam idylický. Takto by to v realite neprebiehalo.
Klady.
Knižka ma bavila. Vzťah medzi Selou a Benom bol vykreslený veľmi pútavo. A jedná sa o romantickú knižku pre ženy, preto to všetky čítame, však áno?
Zhrnuté a podčiarknuté, nejde tu o žiadnu vrcholovú literatúru, ale knižku som prečítala jedným dychom.
V rámci žánru hodnotím 4 hviezdičkami.

29.10.2022 4 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Tak toto mi nesadlo.
Na knižku som sa moc tešila, že zapojím mozgové závity a budem riešiť vraždu zo siedmich uhlov pohľadu.
No autorovo poňatie vyšetrovania á la "zdieľanie duše" bolo pre mňa sklamaním. A vlastne som sa z neho nespamätala do konca knižky.
Príbeh na mňa pôsobil neúprimne, prekombinovane a chaoticky.
Autor si musel dať strašne veľa práce, kým vyladil všetky detaily tejto motanice. Na druhej strane, ja som sa v časových slučkách stratila už niekde v prvej polovici a ani ma nejako nezaujímalo, ako príbeh skončí. Dočítala som z čírej tvrdohlavosti.
Tri hviezdičky s prižmúrenymi očami.
Ďalšie diela tohto autora už čítať nebudem.

17.10.2022 3 z 5

V rytmu charlestonu V rytmu charlestonu Sophie Kinsella (p)

No, tak toto bol moc fajn:).
Hlavná hrdinka Lara nemá práve najšťastnejšie obdobie. Rozišiel sa s ňou priateľ. V práci je to čistá katastrofa. A ešte sa musí trmácať na pohreb 105-ročnej pratety, ktorú vlastne vôbec nepoznala.
Až na to... že prateta Sadie tak úplne neodišla. Je to duch. Pátra po svojom stratenom náhrdelníku. A jediný človek, kto s ňou dokáže komunikovať, je Lara...
Jedná sa o vtipné romantické čítanie s originálnou zápletkou. Niektoré scény boli už dohnané ad absurdum, ale nikdy to nepresiahlo únosnú mieru. Hlavne zo začiatku som sa schuti zasmiala. A neskôr... to bol moc pekný príbeh.
V rámci žánru hodnotím za 5.
Len jedna výhrada - knižka by si zaslúžila aktuálnejšiu, modernejšiu obálku.

08.10.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Hľadala som niečo podobné Prázdnému místu od J.K. Rowlingovej a našla toto tu.
Mestečko Medvědín, zapadákov, kde líšky dávajú dobrú noc (teda pardon medvede:)), má jednu spoločnú vášeň. Miestny hokejový klub. A túto sezónu má juniorský tím šancu získať titul. V celom Medvědíne to vrie. Prípadný úspech by priniesol upadajúcemu mestečku vytúžený ekonomický rozvoj. Na mladých hráčov je vyvíjaný enormný tlak.
Čo však nastane, keď hviezdny hráč spácha neodpustiteľný čin? Čo všetko sú ľudia schopní obetovať pre víťazstvo?
Backman píše skvelo. Je výborný pozorovateľ a dokáže veľmi autenticky popísať charakteristiku jednotlivých postáv. Knižku som prečítala jedným dychom.
Až na ten koniec... neviem. Mala som pocit, že autor tu už príliš tlačí na pílu a snaží sa záver umelo vyšperkovať.
Pokračovanie príbehu si však rozhodne nedám ujsť.

„A co chceme, Ramono? Co nám sport může dát? Investujeme do něj celý život a v co můžeme doufat v úplně nejlepším případě?
V pár okamžiků… pár vítězství, pár chvil, kdy se cítíme větší, než jsme, pár příležitostí, kdy si můžeme namlouvat, že jsme… nesmrtelní. Ale to je lež. Není to pravda.“
Po téhle větě se mezi nimi rozhostí ticho. Až když Peter Ramoně přisune po barovém pultu prázdný hrnek a zvedne se k odchodu, dopije vdova sklenici a zaskřehotá:
„Jediný, co nám sport dává, jsou okamžiky. Ale co je asi tak život jinýho, Petere, je snad víc než jen okamžiky?“
Nejlepší psycholožka ve městě.

"Nenávist dovede být hluboce stimulující. Svět je rázem pochopitelnější a méně děsivý, když s někým sdílíme přátele i nepřátele, je to my proti nim, v dobrém i ve zlém. Nejjednodušší způsob, jak sjednotit skupinu, není pomocí lásky, protože ta je komplikovaná a klade požadavky. Nenávist je jednoduchá.
Při konfliktu si tedy ze všeho jako první vybereme stranu, protože je to jednodušší než mít celou dobu na paměti dva pohledy na věc. Za druhé najdeme fakta, která potvrzují, co si chceme myslet, aby všechno bylo hezčí a život plynul vpřed jako obvykle. A za třetí odlidštíme nepřítele. Na to existuje spousta postupů, ale nejjednodušší je připravit ho o jméno.
... Přesvědčit ostatní, že někoho nemají vnímat jako člověka, jde hrozně rychle. A když je dost lidí dostatečně zticha, stačí hrstka hlasů, aby to vypadalo, že křičí všichni."

02.10.2022 4 z 5